Кои сме ние - представяне

кои сме ние и друга служебна информация за форума, разгледайте преди регистрация

Модератори: mishaikin, bobo

the_crow01
Регистриран: ср юли 02, 2008 11:01

Мнение от the_crow01 » чет май 21, 2009 22:13

Хайде и моят ред дойде!Казвам се Иван на 25 години съм (29юни 2009) ги навършвам ,от град Сливен съм ,но живея в София от около 5-6 години.САМО ЛЮБИТЕЛ АСТРОНОМ СЪМ с техника бинокъл celestron 15x70 и мечти занапред за нещо по голямо доста ПО.... .Студент съм - Финанси в унсс и съм завършил стройтелство и архитектура.Хобитата ми са астрономия,готвене,редене на пъзели,игра на табла,животни,интересувам се и от археология-слабо,обичам китарите -имам си една,но не мога да свиря за сега ,но има време има и още :wink: .Може и снимка да добавя ето една http://img34.imageshack.us/my.php?image=03042009629.jpg това е от мен

Руси Иванов
Регистриран: вт дек 22, 2009 06:18

Кой какво гледа и какво разбира?

Мнение от Руси Иванов » ср дек 23, 2009 21:43

Аз съм в този форум защото поради интереса ми към Българския календар http://www.facebook.com/group.php?gid=138830043878 се наложи да разсъждавам по въпроса за пролетното равноденствие и връзката му с прецесията на земната ос, та до момента съм до тук http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?t=3330 Потърсих и помощ от специалист но ми казаха че такова животно нема. Истината е че и в дебелите им книги не намерих подробни писания по въпроса. Вярно е че проблема е близко до земята но насочили телескопите в далечния космос някои не виждат близките неща. Ще се радвам на коментари по въпроса.

oziris
Регистриран: нед фев 07, 2010 22:58

Мнение от oziris » нед фев 07, 2010 23:18

Здравейте! Аз съм Кирил Влахов и съм от Пазарджик. Завършил съм МГ "К.Величков" Учих една година в Софийския университет, специалност Софтуерно инженерство, но не ми хареса, една година работих (повечето време в една компютърна фирма) и се подготвях и сега съм първа година в ТУ-София, филиал Пловдив, специалност ККЕТ, което повечето от вас сигурно познават като Компютърни системи и технологии.
С астрономия не съм се занимавал никога, но интересът ми към Вселената и космоса е от 13 годишен, когато вместо да уча за изпитите си по математика, писах роман за началото на вселената и много други неща ;). Пиша от девети клас, написал съм един куп стихотворения, които можете да видите на следните страници:
http://www.hulite.net/modules.php?name= ... ame=oziris

http://kirilvlahov.blogspot.com/

Писал съм и разкази, повечето от които са фантастични и могат да се видят на същите две гореспоменати страници.
Пиша също и на английски и много го обичам този език:

http://oziris1.wordpress.com/

От тринайсет-годишен чета старото списание Космос и много ме удивляват всички загадки на Вселената. Изгледал съм всичко що го има в колибка, сайт вероятно познат на повечето от вас и съм изчел сума ти фантастични книги. Любими автори са ми Кларк, Азимов, Саймък, Адамс и много много други и руски и български.
Имам си и теория за смисъла на живота, която - на английски все още - можете да прочетете и - моля - коментирате тук:

http://oziris1.wordpress.com/2009/12/28/

Също така ако можете да ми кажете друга дума вместо думата ентропия, за това, което съм искал да кажа, ще съм ви благодарен.

Друго, друго... Изпита по физика е единствения който ме затрудни този първи семестър и още не зная дали съм го минал, въпреки че за него съм учил най-много. Не мога да кажа, че обичам физиката, нямам и телескоп, единственият досег до телескоп съм имал в смолянския планетариум, където прекарвахме по няколко седмици няколко поредни лета когато бях още малък. Тъй че мога да кажа, че комбинацията от списанието Космос, смолянския планетариум и фантастиката ме оформиха такъв какъвто съм днес. Не мога да кажа, че имам много знания по астрономия, не познавам съзвездията дори, но се надявам сега, когато имам свободно време, което става все по-малко, да намеря съмишленици във ваше лице и да понауча още доста... а и интернет е насреща. Това е от мен засега. Приятно четене на работите ми, надявам се да ви харесат...

Filer099
Регистриран: нед апр 08, 2007 00:25

Re: Слагам си и снимка

Мнение от Filer099 » пет ное 26, 2010 20:25

Изображение

Потребителски аватар
sa666u
Регистриран: ср сеп 19, 2012 13:50

Мнение от sa666u » ср сеп 19, 2012 14:51

Здравейте,
Казвам се Сашо и от няколко дни съм любител астроном. От дете се интересувам от природни науки, но не знаех, че бих могъл да си позволя телескоп. За щастие успях да си взема 114мм Нютон и сега активно уча. Все още имам затруднения с координатната система, но снощи успях да разпозная няколко обекта през прозореца и все още ме тресе адреналина. :) Поздрави и благодаря на всички от форума за полезната информация, която сте събрали. Да ви е честит новият клуб! При първа възможност ще мина да се запознаем лично.

PS: Съседството на клуба със заведение за отрезвяване случайно ли е или е стратегическо решение? :P

nasko7
Регистриран: нед юни 17, 2012 20:42

Мнение от nasko7 » ср сеп 19, 2012 19:35

Привет! Казвам се Атанас и съм шестокласник в пловдивско училище, а инак съм родом от Смолян. Още от 8-годишен се интересувам от астрономия :idea: , но само на теория :idea: , докато отпреди година започвах да се занимавам с астрономия... Имах телескоп за начинаещи :astronomer: , докато един приятел не ми го строши преди няколко месеца :cry: Засега съм само с един бинокъл със скромна светлосила и спестявам за някой качествен телескоп.

pr0gr3ss1v3r
Регистриран: чет яну 10, 2013 20:47

Мнение от pr0gr3ss1v3r » чет яну 10, 2013 21:01

Скоро никой не е писал в темата, изглежда ще я разбудя малко :)
Казвам се Валери, от Бургас. Уча в Механо-техникум с специалност двигатели с вътрешно горене. На 16 съм и съм любител на астрономията още откакто се помня, но за съжаление чак сега имам възможност да си взема първия телескоп :) След 2 седмици ми пристига телескопа и да се надяваме, че ще споделям редовно кадри от моето аматьорско ниво.. ;) Също така към по-опитните в форума, винаги съм отворен за всякакви съвети и информация за астрономията :)

Потребителски аватар
BoByS
Регистриран: ср яну 09, 2013 23:39
Контакти:

Мнение от BoByS » съб яну 12, 2013 14:29

Здравейте и от мен! :)
Казвам се Борислав (за приятелите, просто Боби), на 24 години съм, от София (почти 25) и съм любител-астроном от 5 годишен. В гимназията посещавах клуб по астрономия, като в училището ми навремето имаше обсерватория на покрива, с 2 телескопа (по спомен) и съм прекарал доста часове в наблюдаване на планетите и Слънцето. За нещастие, телескопите бяха само рефрактори и досега не съм имал възможността да наблюдавам мъглявини и галактики.

По образование съм машинен инженер, специалист робототехника и автоматизация на производството. Имам щастието и да работя по специалността си като проектант на промишлени роботи.
По случайност, преди няколко дни успях да открия този форум и ентусиазмът ми отново се завърна.
Като цяло съм силен теоретик, обичам да планирам нещата, които мисля да правя (определено това ми отнема дооооста време). :) Ентусиазиран съм да направя телескоп, а не да купя такъв. Не че нямам възможността, но харесвам принципа "Купи, за да имаш и направи, за да знаеш".
Радвам се, че има толкова много ентусиасти в България, които правят телескопи, наблюдават нощното небе и снимат такива прекрасни снимки!
Надявам се да има и хора, които са готови да помагат на такива като мен в това начинание. Всъщност, като се замисля, не се съмнявам, че има такива тук! :)
Плановете ми за работа в близкото бъдеще са изработката на 8'' f/6 рефлекторен телескоп, като смятам сам да изработя огледалото му - от рязане на стъкло/купуване на заготовка, до алуминизирането му. Всъщност, тъй като не съм запознат особено много с фирмите, които осигуряват алуминизиране, а аз мога да направя единствено посребряване на огледалото, смятам да проектирам и изработя вакуумна камера за алуминизиране. Проблемът при мен в момента е, че нямам условията за работа и съхраняване на наличния инвентар, затова може би ще прибегна до наем на гараж... :)
Стига толкова от мен засега... Ще се запознаваме тепърва!
Поздрави!

VelladriaL
Регистриран: нед апр 07, 2013 00:49

Малко и за мен

Мнение от VelladriaL » нед апр 07, 2013 01:25

Здравейте! От няколко дни се ровя по форума, на скоро го открих и много се радвам, че ви има!
Казвам се Владислава, на 22г.. до след няколко дни. Идвам от южна България, едно малко градче Момчилград, майка ми е рускиня и е в БГ от 20г., че и повече, живее си там, баща ми пък от 10г. е в Холандия, та и аз се изселих... Работя в ИТ сферата, поддръжка hardware/software, Web програмиране. Завърших в УНСС Бизнес информатика и от половин година съм в Германия.
Най-накрая успях да сбъдна една мечта - днес си купих телескоп по случай наближаващия ми рожден ден - това е най-хубавия ми подарък, получаван някога, макар и самоподарен :D.. и цял ден чета упътвания,
Машинката е Meade ETX 90EC, GoTo Autostar с доста принадлежности - 2x Barlow Lens, Polfilter, 26мм окулар, 40мм окулар, Ameciprisma, Zoom Okular 7,7-23,1mm, слънчев филтър и цветни филтри. Фотоапарата, който ще му се радва, е Никон Д5100. Понеже съм съвсем малко запозната, телескопа е добър, като за начинаещ. Хобито ми е фотография - предмети, природа, архитектура.. но и там не съм специалист. Чета книги на тема психология и тем подобни, много харесвам книгите на Толкин. Относно музиката съм в двете крайности - всякакви вариации на метъл и стари депресивни балади.
Докато чакам да се появи някоя зведа от някъде, сигурно ще изчета целия форум, слънцето също не мога да го засека, до преди няколко дни валя сняг...
Та това е от мен за сега.

VVenev
Регистриран: чет окт 31, 2013 11:34

Re: Кои сме ние - представяне

Мнение от VVenev » чет ное 14, 2013 17:18

Здравейте,
Набързо да представя - казвам се Венци Венев, от град Перник. От доста време следя с интерес нещата в нощното небе, но само любителски. До преди две години някъде имах само общи познания за това какво свети над главите ни през нощта. Тогава някъде се случи да се запаля отново както в детските и младежките си години и започнах да чета повече за нощното небе и дълбокия космос.
По принцип обичам да снимам през свободното си време, когато го имам разбира се. Точно по тази причина още в 2004 година си закупих първия цифров фотоапарат - един Canon Powershot, който по-късно замених с DSLR отново на същата марка. По принцип ме влече и астрофотото, но засега се оборудвах с един бинокъл Pentax 12х50 PCF WPII с идеята да се запозная по-подробно с небето и неговите "обитатели". Може би в бъдеще ще се сдобия и с по-сериозна техника за снимане на небето, но...това по-нататък.
Виждам, че тук голямата част от хората са отделили доста от времето и възможностите си на хобито си, и предполагам, че ще изглеждам лаик в някои от въпросите си. Ще се постарая да се информирам добре преди да пиша или питам нещо във форума.
Пожелавам на всички безоблачни нощи.
Пздрави,

П.П.
Благодаря на mishaikin за съдействието при регистрацията във форума.

Wade_Barret
Регистриран: пон апр 28, 2014 16:47

Мнение от Wade_Barret » ср апр 30, 2014 18:24

Да се представя и аз - казвам се Асен Асенов, от София съм. В момента завършвам 79 СОУ, наскоро открих форума и веднага се регнах, обичам астрономията, но за съжаление все още не съм на нужното ниво да се включвам в дискусиите, затова по рядко ще пиша, но с голям интерес ще чета форума :)

pepitoz
Регистриран: нед юли 27, 2014 20:40

Мнение от pepitoz » нед юли 27, 2014 20:50

Здравейте! Казвам се Петър и съм на 14 години. Имам голям интерес към астрономията, но съм все още нуб и се надявам да науча нещо тук, както и да помогна ако мога :D .

titan
Регистриран: пет юли 18, 2014 14:39

Мнение от titan » нед юли 27, 2014 21:56

Здравейте! Казвам се Ники Делев от Хасково . На 46г. По професия съм специалист медицинска техника. Астрономията ми е хоби, а се запалих по нея през 81г, когато бях с родителите си в град Тюмен , западен Сибир. С Астрофотография се занимавам от 2005г. Планетарните снимки снимам със стар руски осмак (школен) и Сони дсц-с90, а дълбокия космос с Канон 1000д и китовия му обектив. Желая на всички от Форума безоблачно небе.
Canon 1000D, Super Karenar 300mm F5.5,
Sony dsc 90s, китов 18-55мм,
mount eq3-2

Боян Спасов
Регистриран: нед сеп 18, 2016 14:33

Мнение от Боян Спасов » нед сеп 18, 2016 15:34

Здравейте на всички :)
Да се представя : Аз съм съпругът на онова нещо , което ви трови живота вече 2 години - magi208 .
Понякога и на мен не ми е лесно с нея но трябва да и се признае , че изпозапали по астрономията сума ти народ , в това число и мен :)

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » вт сеп 27, 2016 13:41

Боян Спасов написа:Здравейте на всички :)
Да се представя : Аз съм съпругът на онова нещо , което ви трови живота вече 2 години - magi208 .
Понякога и на мен не ми е лесно с нея но трябва да и се признае , че изпозапали по астрономията сума ти народ , в това число и мен :)
:lol: :lol: :lol:

Banani
Регистриран: вт авг 29, 2017 00:54

Мнение от Banani » вт авг 29, 2017 12:28

Здравейте : )
Казвам се Божидар Тодоров и съм нов :) Нямам си никакво понятие от звездите, но има нещо което адски много ме привлича в тях и искам да науча колкото се може за тях.Мисля че това ще ми бъде една от страстите на която ще се отдам адски много :)

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » вт авг 29, 2017 20:13

Ако подходим митологично-топологично звездите трябва да те привличат "райски" :)
И - добре дошъл, ще си изкараш добре под звездното небе :)

Стефан Златарев
Регистриран: вт дек 12, 2017 00:01

Анкета

Мнение от Стефан Златарев » вт дек 12, 2017 00:06

Каня ви да участвате в кратка анкета: https://goo.gl/forms/ewzSbN5mHdi931wE2

Betelgeuse
Регистриран: чет авг 11, 2005 22:26
Контакти:

Re: Анкета

Мнение от Betelgeuse » вт дек 12, 2017 03:05

Стефан Златарев написа:Каня ви да участвате в кратка анкета: https://goo.gl/forms/ewzSbN5mHdi931wE2
Това анкета ли е или "записване" ;-)
Аз очевидно не се класирам.
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » вт дек 12, 2017 03:51

Според мен е измама за събиране на лични данни и електронни пощи .
После ще ни пускат спамове :(
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Мнение от brad4edat » съб мар 16, 2019 21:11

Темата е позамряла, да я събудим малко!

Казвам се Николай, набор 82 съм. Живея в гр. Разлог. Завършил съм за учител по трудово, но пък не взех последните изпити за компютърни системи. Щях да имам правото да преподавам за хардуера в електрониките, но тия пусти 8 вида математики дето се изучават в КСТ ми изядоха главата. Тая математика си няма нищо общо с тази до 12 клас :) И така си останах с едната диплома само. Кабеляците и токовете ми с в кръвта от малак ( имах от старите балканчета, с два фара отпред, два стопа, МИГАЧИ :) и две динама :) ). Обожавам да плувам, плувам от както се помня и плувам с километри на един път. Харесвам да пътувам и да шофирам, обикновенно карам като стара баба. Спокойно с ограниченията на всякъде и да ви кажа доста хора съм настигал и изпреварвал след 100-200км. От както са ме отминали. Я спряли в дърво, я в рейс челно...
Занимавам се с металорежещи машини, стругове, фрези, разни такива чудесии по 2-3 тона.

Мразя простотията, наглостта и да ми се пазарят, като цигани за нещо. Още повече мразя да ида да си платя тока и пред мен да има опашка от 7, човека и всички да си взимат и талончета да жулят... Третото отпред-назад откъм горното нанадолно! Откачам от такива :)

За фотографията... Ами откакто се помня да имам цифрова камера снимам всичко, ама буквално всичко и нищо не трия. Няма лоша няма перфектна снимка, всичко и всички компромати пазя.
Космоса винаги ми е бил любим, филми, книги, списания, всичко попивам, като гъба щом е space :). Вървя често нощем и блея нагоре по звездите, ще се пребия някой път. Мечта ми е да доживея да видя човек да стъпи на друга планета! Това видя ли го ще мога вече да хвърля топа спокойно :)

Защо съм тук ли!? Ами преди две години с SLR-a ми се опитвах да правя снимка от ръка на млечния път. Нищо не стана. Потърсих из нета инфо, попаднах на клипчета на Форест Танака и тоя човек ми разказа играта! :) Запали ме и ето ме тук! Да досаждам и да спамя:)

Atlantius
Регистриран: ср окт 09, 2019 16:21

Мнение от Atlantius » ср окт 09, 2019 22:11

Здравейте,

Казвам се Людмил, от София, на 29 г. години. Завършил съм бакалавър Интелектуална собственост и магистратура под Уеб дизайн и програмиране. Работя като програмист и уеб дизайнер от 10 години, като преди това се занимавах с мрежова и системна администрация.

На около 10 намерих един много малък любителски телескоп вкъщи и прекарах малко време просто да си гледам с него в небето. За съжаление много години някак забравях да поглеждам достатъчно нагоре. Както много неща в живота ми изведнъж се присетих за това и сега не мога да спра любопитството си към астрономията и реших да се върна към това ми хоби дори и не така развито.

Реших да започна с просто око и един бинокъл Celestron 25x70, който скоро си купих, и сега чакам хубаво време за наблюдения и се нервирам на светлинното замърсяване, за което дори не бях замислял до скоро хаха :)

Извън заниманията ми с компютрите свиря на китара, обичам да чета книги и най-вече фентъзи, да практикувам Тай Чи Чуан (стил Чън), от време на време пуша лула и да играя Dungeons & Dragons и Savage Worlds.

Благодарен съм, че намерих това местенце и че има хора, с които да мога да споделя пътя си в астрономията.

Като нов в тази материя е трудно да намеря правилните материали и правилната последователност за да науча достатъчно и да подобря преживяването, когато излезна нощем и погледна нагоре :)

Отговори