Луната ?

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

ghs70y
Регистриран: ср авг 29, 2018 23:55

Луната ?

Мнение от ghs70y » чет авг 30, 2018 00:15

Имам въпрос - знаем , че земята прави сянка в/у луната и луната изглежда полу, четвърт , като сърп и т. н ....В момента луната е с две изпъкнали страни / светли / . Засенчената част е сърп . Как така , земята / кълбо / прави такава сянка на луната ? Аз ли нещо не съм разбрал , това оптичен ефект ли е ? Или по- сложна астрономия ...?

pepitoz
Регистриран: нед юли 27, 2014 20:40

Re: Луната ?

Мнение от pepitoz » чет авг 30, 2018 09:40

Фазите на Луната не се причиняват от сянката на Земята, а от факта, че Слънцето огрява половината Луна и докато спътникът ни обикаля Земята, ние виждаме различна част от повърхността на Луната осветена (затова може да видим две изпъкнати части).

Земната сянка закрива Луната само по време на лунно затъмнение във фаза пълнолуние, а това не се случва всеки месец, защото лунната орбита има наклон спрямо земната (по време на пълнолуние Земята, Луната и Слънцето не винаги са на една права). На долния чертеж Луната не лежи върху равнината по време на пълнолуние, а е малко над или под нея.
Прикачени файлове
phases.jpg
phases.jpg (10.17 KиБ) Видяна 184 пъти

ghs70y
Регистриран: ср авг 29, 2018 23:55

Re: Луната ?

Мнение от ghs70y » чет авг 30, 2018 20:17

Благодаря за отговора и изчерпателното обяснение . Разбрах защо е така , а мислех , че сянката се причинява винаги от земята , всъщност е заради различния ъгъл под който виждаме луната .

Отговори