Визуални наблюдения на обекти от 'дълбокият космос'

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

DartMol
Регистриран: пет мар 25, 2005 01:33

Re: Визуални наблюдения на обекти от 'дълбокият космос'

Мнение от DartMol » нед мар 10, 2019 16:54

Сигурен съм, че голямата апертура ще е от полза. За съжаление последните 2-3 години така и не можах да си организирам едно зимно наблюдение с големият добсън в Букурещ, но идната зима ще коригирам това. За мен в този случай с В33 мисля, че филтъра се оказа решаващ. От това, което видях (поне за моите очи) мисля, че 10" са минимума. Не твърдя, че за хора с по-остро зрение не би било постижимо и с по-малък телескоп, но не и за мен.
Ако имаш възможност отдели малко време за 'Шлема на Тор' - мисля ще останеш приятно изненадан, особено с твоя добсън

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » чет мар 14, 2019 16:32

Поздравления за качествените и добре описани наблюдения!
"Виждал" съм Конската глава веднъж през 12 инчовия ми телескоп на хижа Христо Смирненски, намираща се малко под язовир Белмекен, надморската височина е близо 1900м. Наистина за този обект трябва много висока прозрачност на атмосферата и на друго място не съм успявал. Разбира се "виждане" е силна дума и трябва много игра с периферно зрение и увеличение, което да може да изкара Алнитак от зрителното поле. Това наистина доста помага...
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
Galin
Регистриран: нед яну 13, 2019 14:50

Мнение от Galin » пон мар 18, 2019 00:27

Днес посветих вечерта на наблюдение на съзвездието Колар. Надявах се да видя нещо от разсеяните звездни купове М37 и М38. С бинокъла нямаше особен резултат. С 76 мм мини телескоп пак не намерих нещо особено, дали заради градското осветление, дали заради малката ми апертура. Леко разочарован тъкмо прибягвах към край на наблюдението.

И насочих телескопа към Голямата Мечка. Съсредоточих се върху системата Мицар и Алкор. Сложих 20мм окуляр и при 15 Х не видях нищо особено. Сложих барлоу 3 Х и на него 20 мм окуляр - пак нищо особено при увеличение 45 Х. По принцип не харесвам много 5 мм си окуляр който ми дава 75 Х увеличение. Но все пак реших и погледнах Мицар само с него. И изпаднах във възсторг. Мицар се раздели на 2 малки звездички едната по-голяма, другата по - малка. Половин час им се радвах. Някъде бях чел, че Мицар е сложна звездна система но се у чудих, че с тоя мъничък телескоп успях да видя двойна звезда.
Иска ми се да наблюдавам и други такива.
.
Sky Watcher 200/1200
CelestronFirstscope 76/300
Baader OIII visual Filter 8 nm
ZWO ASI 290 MM

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » пон мар 18, 2019 10:24

Здравей,
ето няколко файла с двойни и кратни звезди и
обяснение как са разположени една спрямо друга и при какво
увеличение на какво разстояние една от друга се виждат в окуляра, като ги
наблюдаваш.
MultiStars.rar
(1.2 MиБ) Свален 22 пъти
Лек ден.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Photon 154 mm F/4 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Потребителски аватар
Galin

Мнение от Galin » пон мар 18, 2019 10:34

Големи Благодарности за отзивчивостта!
Sky Watcher 200/1200
ZWO ASI 290 MM

Потребителски аватар
Galin

Мнение от Galin » пон мар 25, 2019 20:15

Ноща на 24 срещу 25 март беше с особено благоприятни условия за наблюдение тук в северозападна България.
Отново се опитах да боря М 36 и М38 с моята малка апертура. Преглеждайки многократно съзвездието Колар в зоната, където се очаква да ги открия. Сканирайки областта с 20 мм окуляр изведнъж попаднах на мъгляво петно, досущ като галактика. Ама вече знам, че там галактики няма. С 5 мм си окуляр успях да различа множество малки звездички, които изграждаха това мъничко овално петънце.
Не можах да разбера дали М36 или М38 има такава компактна структура-вероятно съм видял един от двата обекта. Но този клъстер под формата на островче от рояк малки звездички изглеждаше направо фантастично!
Лека Вечер на Всички!
Sky Watcher 200/1200
ZWO ASI 290 MM

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » ср мар 27, 2019 09:44

Здрасти Галине !
Радвам се, че има още един ентусиаст във визуалните наблюдения !
Относно наблюдението ти в Колар - купа който си видял е М37, той отговаря на описанието ти . М37 е един от най-гъстите разсеяни купове на небето и е съставен от слаби звездици и за това при малки увеличения се вижда като размито петно ! Подобен такъв куп е М11 в съзвездие Щит . Иначе и трите купа в Колар - М37 М36 и М38 са доста ярки и лесно се намират с бинокъл . Най-ярък и различим е М36 а най-слаб е М38 (поне според моите наблюдения).
Относно двойните звезди те са много интересни обекти и на мен са ми от любимите за наблюдение ! Мицар е сравнително лесна двойка за разделяне , но когато нямаш много опит е нормално да се учудиш и зарадваш, че си се справил :D Подобна лесна и красива двойна звезда е Албилрео -Вета от Лебед а предизвикателство за малки телескопи е Епсилон от Лира , която при увеличения над 80Х трябва да се раздели на четири отделни зведи :D

Успех !

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » ср мар 27, 2019 12:03

Цецо намери най-някрая сродна душа. :)

Потребителски аватар
Galin

Мнение от Galin » чет мар 28, 2019 20:57

Много се радвам, че намирам хора които имат същите интереси тук!
Не знаех за М 11 в щит. Вечер не намирам това съзвездие, затова предполагам, че още не му е време да изгрява вечер или просто за него не мога да се ориентирам все още.
Същото важи и за Bета от Лебед. Но съм сигурен че ще издебна и двата обекта.
Обаче от доста време се опитвам да издебна Епсилон от Лира. Но Благодарение на тези полезни
обяснения разбрах точно коя звездичка да търся, за което Много Благодаря! За ориентир съм ползвал Vega от Лира. Оказва се, че съм търсил четворната звезда под Вега и наляво, а е трябвало да я търся малко нагоре и наляво от Вега. Понеже не съм обърнал внимание, че звездата се казва Епсилон.
Другият проблем е че Вега изгрява късно и много ниско над хоризонта. Но с тези полезни насоки ще открия Епсилон доста по - лесно.
Лека Вечер!
Sky Watcher 200/1200
ZWO ASI 290 MM

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пон апр 01, 2019 14:01

30-31-1. Март (Април) 2019г.

Първата от двете вечери времето бе прекрасно – ясно небе с температури между 2 и 4 градуса над нулата на нивата край Кривонос !
Бях взел любимият ми телескоп – 350мм-я “Червен Октомври” и към 21 15ч бях на позиция !
Нямах предварителен наблюдателен план което доста ме забавя при наблюденията.
Концентрирах се върху района на “Хидра”, “Секстант” и южната част на “Рак”.
В началото на наблюдението реших да потърся планетараната мъглявина PK219+31.1
Това е гигантска планетарка със много ниска повърхностна яркост и размери от цели 980 секунди !! Звездната и величина е 12.2м . За жалост може би поради факта, че още преди да настроя зрението си започнах с търсене на такъв труден обект а може и поради други причини не успях да видя PK219+31.1 . В нета има прекрасни снимки на този обект и горещо го препоръчвам на активните астро–фотографи за отстрел !
https://www.astrobin.com/241188/B/

Търсейки гореспоменатата планетарка попаднах на един забравен от мен обект – разсеяния куп М67 в “Рак” . Мога да спомена за него само, че е един от най-гъстите и красиви разсеяни купове на небето намиращ се на 2600 светлинни години и садържащ повече от 500 звезди !! Горещо го препоръчвам на начинаещите любители на астрономията !
В жната част на “Рак” се намира красива тройка галактики .
Всъшност ярка е единствено NGC2775 , която е SA галактика от 10.1м и размери от 4.6Х3.7 минути ! Тази галактика се виждаше прекрасно още при 60Х а при 87Х се наблюдаваше ясно по-ярката и централна зона и намаляващата и яркост от центъра към периферията ! До NGC2775 се намират и две доста по-слаби галактики – NGC2777 и NGC2773 . Първата от двете (от 13.2м.) можах да забележа при 142Х , като слабо разфокусирано петънце !
http://www.caelumobservatory.com/gallery/n2775.shtml

Продължих наблюдението вече доста по-южно на границата между “Хидра” и “Секстант” .
В “Хидра” реших да опитам друга гигантска планетарна мъглявина PK238+34.1 Това е обект с колосалните размери от 268 секунди и 12.4м . Отново претърпях неуспех , но съм твърдо решен да опитам и предната планетарка и тази при пръв удобен случай !
Малко по-източно от PK238+34.1 вече в пределите на “Секстан” се намира една интересна и относително ярка галактика . Това е Е4 галактиката NGC2974 с размери 3.5Х2.0 минути и 10.9м . Тази галактика се наблюдава като слабо размито петънце с ясно забележимо звездовидно ядро и фино хало около него ! До NGC2974 се вижда и относително ярка звезда . В първия момент дори взех тази галактика за планетарна мъглявина , защото наподобяваше подобен обект !
http://www.phys.ttu.edu/~ozprof/2974c.htm

Продължих отново със “Секстант” , като попаднах на красив, но слаб куп от галактики малко по на юг от “Алфа” от “Секстант”. Въпросния куп е съставен от NGC3092, NGC3090, NGC3086 и NGC3083 .
От тези галактики макари слабо се забелязваха всичките съответно от 13.3м, 12.6м и 13.9м и 13.7м ! Естествено без детайл само като много бледи размити петънца при 87Х !
https://www.webbdeepsky.com/galaxies/2018/galaxy/march

Завърших първата наблюдателна вечер без скица, но със две страхотни гледки на М104 –Сомбрерото” в “Дева” , която се виждаше приказно със тъмната прахова зона минаваща ясно по дължината и . При по-дълго вглеждане започваше да се вижда и халото на галактиката високо над центъра и като на снимките на този обект !
Другата потресаваща гледка бе на М51 , която е в зенита и за това показа също страхотен детайл . Ясно се виждаха не само ръкавите и спътника на галактиката , но се забелязваха и доста тъмни зони в нея !

За втората вечер (снощи) ще пиша допълнително ..........

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » ср апр 03, 2019 15:02

Втората вечер до последно не мислех да излизам тъй като никой не искаше да дойде с мен до Кривонос.
В последната минута чак към 21 00ч вечерта реших да се присъединя към Боян Касабов и до отида до Суевци (на 15км. От Вакарел).
Метнах на бързо “Червения октомври” в колата и отпраших.
Естествено нямах отново наблюдателен план , но успях да направя по подредено наблюдения от предната вечер.
От началото още (като изключим няколко тривиални обекти за настройка на оптиката и зрението) се зарових в един доста слабо изучен от мен район на небето . Това бе района на съзвездие “Малък Лъв”.
Почти веднага под звездите 47, 46 и “46 Омикрон” от “Малък Лъв” попаднах на прекрасно купче от галактики ! Това бяха NGC3396, NGC3395, NGC3430 и NGC3424 ! Тези галактики бяха две по две в двата края на полето ми при 60Х ! Естествено ще ше да ми е изключително трудно да зарисувам цялото това поле и реших да се спра върху NGC3430 и NGC3424 ! Това са две сравнително ярки SA и SB тип галактики съответно с размери от 4.1Х2.2.2 минути за и величина от 11.6м (За NGC3430) и 2.5Х0.8 минути и 12.4м (За NGC3424). Двете галактики се виждаха чудесно като размити елиптични петна а на NGC3424 при 142Х проблясваше дори тъмната прахова зона през средата на галактиката !!
https://nl.wikipedia.org/wiki/NGC_3424# ... N3424s.jpg
Както вече казах в горната част на полето ми се виждаха почти докоснати една в друга и другите две галактики NGC3396 от 12.1м и NGC3395 също от 12.1м ! Двете галактики се наблюдаваха само като размити докоснати едно до друго петънца без други детайли .
При увеличение над 87Х в района под NGC3430 и NGC3424 започваше да проличава силуета и на галактиката NGC3413 от 13.4м видима като слабо размито петънце !
https://rascvic.zenfolio.com/p102802966 ... b#h3d2468b

Леко западно от звездата “46 Омикрон” попаднах на друга галактика .
Това бе NGC3381- SB галактика от 11.8м и размери от 2.0Х1.8 минути !
Тази галактика се виждаше като размито петно без видим детайл още при 60Х.
https://nl.wikipedia.org/wiki/Bestand:N ... S_DR14.jpg

Малко над NGC3381 хванах и най-ярката от този район галактика NGC3432 !
Това е SB галактика с размери от цели 6.8Х1.5 минути и величина 11.6м ! Мога да кажа, че в галактиката се забелязваше и лека структура и беше доста завладяваща гледка !

Тук е място да поясня , че наблюдаваните от мен тази вечер обекти преобладаващо имат интересен детайл както е видно и от снимките които съм приложил , но небето не бе съвършено- имаше някаква средно висока или висока маранява облачност, която все пак не даваше да получа търсения контраст !

Та така приключих наблюдението и към 12 30ч събрах такъмите и оставих Касаба да си доснимва ! :D

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » ср апр 03, 2019 15:35

Скоро в тази галактика NGC 3432 имаше избухнала свръхнова, която снимах :)

Изображение
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » ср апр 03, 2019 23:03

Супер Пенко ! Много приятно съвпадение :D

georgi_dz
Регистриран: чет апр 04, 2019 10:50

Мнение от georgi_dz » вт апр 30, 2019 00:12

Реших и аз да се включа в темата и да опиша визуално си наблюдение от тази вечер.
Вечерта беше една от най-добрите за наблюдение от доста време. Все още не бях пробвал сериозно новата си придобивка - SkyWatcher 130-900, но ето, че моментът настъпи.
Часът беше 22:00, 16 градуса, стабилна атмосфера, местоположение: с. Трилистник (на 15км от гр. Пловдив).
Нямах ясен план за вечерта и реших да погледам няколко кълбовидни звездни кубове.
Прицелих се в M13. На 36X се виждаше като размазано петно(заради малката апертура) и леко се разпадаше по края, но на 90X вече започна да се разпада повече на звезди.
Следващата ми цел беше М3 и М53. При тях работата беше почти като при М13.
След това си помислих дали ще мога да гледам няколко галактики, защото знам, че телескопът е малък за такива обекти, но все пак опитах.
Целта ми беше М51 - Водовъртеж. Когато я намерих, не можех да повярвам, че се виждаше толкова хубаво. Ясно се виждаха ръкавите на голямата галактика, също така се виждаше и малката галактика-спътник.
След като останах приятно изненадан от М51, се насочих към М101. Първоначално ми беше малко трудно да я открия, но след това я забелязах. Галактиката се виждаше много добре.
Последна цел за вечерта беше галактиката М64. Намерих я доста бързо и останах отново изненадан - виждаше се доста добре.
По-нататък ще пиша следващите ми впечатления от визуалните ми наблюдения.
Лека вечер!

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » чет май 02, 2019 10:39

Радвам се, че в тази тема вече има още един ентусиаст :D
Поздравления на georgi_dz за наблюдението ! Мога само да допълня впечатленията си, че 130мм под ясно небе изобщо не е малка апертура и с подобен телескоп могат да се намерят стотици обекти на небето :D
Успех !

Anubis
Регистриран: пет апр 14, 2017 02:30

Мнение от Anubis » съб май 18, 2019 13:41

знам , че това не е точно от " дълбокия космос" и не е мое , но просто трябва да го споделя някъде тук, нещо невероятно е!!

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » съб май 18, 2019 13:50

Забързано е. Горе долу по 10 минути в секунда. Затова изглежда впечатляващо, не че не е, ама така ефекта е значително подсилен :)

Sent from my TA-1004 using Tapatalk

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » нед май 19, 2019 00:39

Защо не го постна в темата Слънце?
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » вт май 21, 2019 23:56

Здравейте отново!
След като вече 3 седмици не бях излизал навън с телескопа, реших тази вечер да направя едно визуално наблюдение. :D
Часът беше 22:00, 19 градуса, стабилна атмосфера, местоположение: с. Трилистник (на 15км от гр. Пловдив).
Колимирах телескопа преди седмица и исках да видя разликата преди и след колимацията.
Насочих се към М13 и останах изумен какъв контраст имаше. Разпадаше се на звезди не само по края, а по цялата площ! :D
Наистина колимацията е свършила чудесна работа! ::playing::
Следващият обект беше М92. Открих го доста лесно и се виждаше много добре. При 36X се разпадаше по края на звезди.
Исках да видя и някой разсеян звезден куб, затова се насочих към М44. Виждаше се много добре при 36X.
Свърших с гледането на звездни кубове и започнах с галактиките.
Целта ми беше М81 и М82.
Намерих ги след 2-3 минути търсене и се впечатлих доста! М81 се виждаше много добре и дори с леки детайли. М82 също се виждаше добре, но по-размито от М81. Успях даже да уловя в полето NGC 3077(която е доста близо до М81), но тя беше много бледа и почти не се забелязваше.
Точно се запътих към М101, но облаците решиха друго. :(
Небето се покри с облаци и се виждаше само малка част от небето в посока - изток. Точно навреме да погледам Юпитер, който се показваше над хоризонта. Виждаха се доста добре ивиците и четирите спътника на Юпитер! :D
Облаците не се махнаха и реших да се прибирам. В крайна сметка останах доста доволен от днешното наблюдение!

Потребителски аватар
Galin

Мнение от Galin » ср май 22, 2019 00:32

Доста неща си видял. Трябва и аз да изляза с моя телескоп, защото от терасата тия дни успях да видя само двата звездни купа в Херкулес при 120 Х се разпадат на едва забележими звездички. Насладих се на една, две двойни звезди в дракон. Бях си набелязал М101 и М102, но не ги намерих.
Юпитер днес обаче ме учуди. Преброих седем спътника а досега съм виждал само четири. Всички без един бяха застанали от едната му страна. Дано не съм се объркал с някоя по бледа звезда и да съм я взел за спътник.
Sky Watcher 200/1200
ZWO ASI 290 MM

petar1
Регистриран: нед фев 26, 2006 18:00

Мнение от petar1 » ср май 22, 2019 09:35

Най-вероятно е да са били бледи звезди останалите три. Мисля, че с около 8 инчов телескоп се виждат само Галилеевите спътници (Йо, Европа, Ганимед и Калисто).
Skywatcher Dobson 200/1200mm
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » ср май 22, 2019 09:47

Galin написа:
ср май 22, 2019 00:32
Юпитер днес обаче ме учуди. Преброих седем спътника а досега съм виждал само четири. Всички без един бяха застанали от едната му страна. Дано не съм се объркал с някоя по бледа звезда и да съм я взел за спътник.
Определено си объркал. Знам, че има и други, освен четиритях най -известни спътника. Но вероятността да ги видиш с малко любителско телескопче от място със силно светлинно замърсяване е ....
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » нед май 26, 2019 00:31

Привет,
Извинявам се, че ви досаждам отново с моите описания на визуалните ми наблюдения, но тази вечер беше наистина прекрасна.
Когато излязох навън и не можех да повярвам, че няма нито един облак по небето(като се има предвид, че днес беше дъждовно).
Атмосферата беше горе-долу добре. Изкарах 130 милиметровия "звяр" и започнах! :D :lol: :D
Направих един план за вечерта и започнах първо с разсеяните звездни купове М44 и М67.
Виждаха се доста добре, макар да бяха по-ниско и там имаше доста турбуленция.
Първата галактика за вечерта беше М66. Когато я намерих, видях също М65 и NGC 3628, които бяха близо една до друга.
Трите галактики се виждаха хубаво, но най-добре беше М66.
Веднага след тях се отправих към галактиката М101. Намерих я след 5-минутно търсене. Галактиката беше доста ярка, но не се виждаше никакъв детайл по нея.
Следващата цел беше галактиката М51-Водовъртеж. Много добре се виждаше централната галактика, по която можех да различа няколко детайла, и галактиката-спътник.
След това се отправих към М106, която по някаква случайност ми беше попаднала в полето още от първия път. Образът беше добър, но малко по-размит от М51.
Реших да приключвам с галактиките и се насочих към NGC 6543(Мъглявина Котешко око). Видях, че има звездна величина 8.10 и си мислех, че ще мога да я намеря. След 10-минутно търсене, все още не я виждах и затова се отказах. :(
Видях, че Юпитер се показва над хоризонта и реших да погледам някои от кълбовидните звездни купове около него.
Целта ми беше М9. Намерих го доста бързо и близо до него се виждаше NGC 6356. Като втория се виждаше доста по-добре.
Последния обект за вечерта беше М4. Имаше доста добър контраст и се разпадаше на звезди по края.
Лека вечер! :D
Последна промяна от georgi_dz на нед май 26, 2019 10:16, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » нед май 26, 2019 08:54

Приятелю, не можах да не се включа, сори. Няма звездни куБове ! Няколко пъти си го написал грешно и изключвам да е правописна грешка. Звездни куПове са. Идва от куп, скупчване. Когато обаче обаче станаха и кълбовидни тези кубове реших вече да ти пиша :D Няма заоблени квадрати :D Иначе поздравления за желанието и наблюдението. Горното ти го пиша с най-добри чувства. Ясни нощи и поздрави.

Sent from my TA-1004 using Tapatalk

DartMol

Мнение от DartMol » нед май 26, 2019 17:46

Galin написа:
ср май 22, 2019 00:32

Както вече са писали по-горе, трите допълнителни спътника най-вероятно са звезди. След четирите галилееви спътника най-яркият, Амалтея, е ~14.2м и е около 2 пъти по-близко до планетата, отколото Йо. Т.е. за да се наблюдава ще са нужни наистина идеални условия - стабилна атмосфера, голямо увеличение и добра разделителна способност на оптиката.
Хималия е ~14.5-15м, доста по-далеч е от диска на Юпитер и би следвало да е малко по-лесна за наблюдение, стига телескопът да 'вижда' 15м. :) Ще е нужна и точна карта към момента на наблюдението, за да идентифицираш спътника от евентуални звездички, попаднали в полето. Останалите луни са 16м и нагоре...
Ако знаеш часът на наблюдение, може да провериш и в Стелариума кои луни, къде са били към момента.
georgi_dz написа:
нед май 26, 2019 00:31

Реших да приключвам с галактиките и се насочих към NGC 6543(Мъглявина Котешко око). Видях, че има звездна величина 8.10 и си мислех, че ще мога да я намеря. След 10-минутно търсене, все още не я виждах и затова се отказах. :(
Ако си бил на 'правилното място' най-вероятно си я видял, просто не си я различил от звездите. Мъглявината наистина е доста ярка и не би трябвало да е проблем дори за твоят 'звяр'. Но също така, е и много малка - 0.4' х 0.3'. Следващият път ползвай по-подробна карта и когато си сигурен, че си където трябва слагаш голямо увеличение. Ще видиш, че една от 'звездите' не е точка, а малко 'нефокусирано' петно. При малко увеличение има отчетлив синкаво-зелен цвят. Но при 130мм апертура не очаквай да видиш особенни детайли.

Потребителски аватар
Galin

Мнение от Galin » нед май 26, 2019 21:32

Имам стелариума, но пък не съм знаел, че може да показва спътниците на Юпитер в момента на наблюдението, това е интересно.

За вчера вечерта си бях набеляза да наблюдавам галактиката Водовъртеж в съзвездието Ловджийски кучета, като планирах да имам за ориентир последната звезда от опашката на Голямата мечка. За съжаление Мечката се беше качила твърде високо и се беше скрила зад покрива на къщата.

От последните ми наблюдения небето се е променило леко. Дракона е легнал и е приютил в извивката на опашката си малката мечка. Касиопея леко се е повдигнала. Херкулес се е качил доста високо.

Хубавото в цялото нещо е, че Лира изгрява вече доста по- високо, и ми дава възможност да я огледам по добре в ранните часове на ноща. От доста вечери се опитвам да фиксирам мъглявината пръстен и вчера я открих и наблюдавах около час. Вече се по научих да ползвам Търсача и това ми пести доста време. Интересното е, че мъглявината беше с една идея по светла, когато я наблюдавах с барлоу 3Х и 25 мм /3х48 увеличение/ окуляр, отколкото само с 10мм (120 Х увеличение) окуляр. А би трябвало барлоу да отнема от светлината.

Юпитер беше обичайно красив с четирите му спътника. За жалост го наблюдавам в началото на пътя му понеже се скрива зад къщите след час два от изгрева. И така е ниско и не мога да се насладя на облачните му ленти достатъчно. И все пак най - видими са с барлоу 3Хи10 мм окуляр при увеличение 360 Х, което незнам доколко е във възможностите на SkyWatchera.

Сатурн почти препуска през зоната ми на наблюдение но за втори път вече успях да му се насладя късно през ноща. Пръстена му става различим с 10 мм окуляр. Интересното е че докато се опитвах да намеря Сатурн попаднах на един разкошен звезден куп, който се виждаше най - добре пак с помоща на барлоу 3Х и окуляр 25 мм. Случайна прекрасна находка. Беше твърде късно да проверя кой куп гледам, следващият път живот и здраве ще опитам да разбера.
Интересно е дали ще успея да видя мъглявината с по - малкия си 76 мм телескоп и как ще изглеждат планетите. Трябва да опитам и да сравня резултатите.
Sky Watcher 200/1200
ZWO ASI 290 MM

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » нед май 26, 2019 23:19

Полека лека навлизаш в "играта", браво! Имо доста тънкости, които се научават с времето, но най-важното е да търсиш тъмно небе и да научиш небето. Снощи и аз си припомних младините и с 50мм ахромат и 25х увеличение от вилата наблюдавах - М51 със спътника й, М101, М106, М104, М66, М65, М49 и няколко кълбовидни купа М13, М92, М3 и т.н. Монтировка ми бяха двете ръце и останах изненадан сам за себе си, от колко голямо значение е опита, като знам, че на младини не можех да ги намеря повечето обекти... :D Така, че продължавай с четенето и опитите :D
А това, че Барлоуто разваляло образа е пълен мит! Качествената Барлоу леща с по дългофокусен окуляр е често пъти по удачен вариант от късофокусен окуляр. Барлоу лещата прави лъчите влизащи в окуляра под доста по малък ъгъл спрямо оптичната ос, все едно от по дългофокусен обектив и съответно аберацийте са по малко. Пък и късофокусните окуляри са известни с малкото си очно разстояние и горният вариант предлага доста комфорт в това отношение. Важното е Барлоу елемента да е напълно просветлен за да не "гълта" от светлината.
Друг мит, който забелязвам, че е широко разпространен е наблюдението с малко увеличение на обекти от типа на галактиките, планетарните мъглявини и кълбовидните звездни купове... Напротив! Само печелиш от оптималното увеличение на твоя инструмент и всеки запознат с материята знае, че граничната звездна величина се вдига с увеличението и фона потъмнява! При добри атмосферни условия е добре, когато наблюдаваш такива обекти да пробваш увеличения равни на 1 - 1.5 пъти диаметъра на обектива ти в милиметри. Тогава извличаш максимума... Мъглявината "Котешко око" и подобните "планетарки" с такива размери, спокойно търпят увеличения 400-500х, разбира се с инструменти от 12 инча и нагоре.
Със 130мм апертура можеш да пробваш спокойно увеличения от порядъка 130-180х, за да видиш наистина на какво е способен твоя инструмент :wink:
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » нед юни 23, 2019 00:55

Здравейте отново!
След един месец пауза, най-накрая реших да изкарам телескопа и отново да направя едно наблюдение. :D
Прогнозата беше, че ще бъде облачно, но нямаше нито един облак! :lol: Атмосферата беше прекрасна - до сега никога не е била толкова стабилна. Реших да наблюдавам района около съзвездията Щит, Стрелец и Скорпион. Там в момента се намират Юпитер и Сатурн и не съм изследвал този район преди.
Първият обект за вечерта беше М19, но преди него случайно попаднах на NGC 6284. Двата звездни купа са горе-долу еднакви по звездна величина, но М19 се виждаше значително по-добре.
Следващите обекти бяха М9 и NGC 6356, които са близо един до друг. NGC 6356 е с по-малка звездна величина, но и двата купа се виждаха почти еднакво добре.
Продължих към следващите два кълбовидни звездни купа - М10 и М12. М10 се виждаше доста добре и се разпадаше на звезди по края, докато М12 беше по-неясен. :D
По едно време ми омръзна да гледам кълбовидни звездни купове и реших да огледам района между Сатурн и Юпитер, където имаше доста разсеяни купове и няколко мъглявини.
Насочих се към М8(мъглявина Лагуна) и останах доста изненадан от видяното! :shock: Много ясно се виждаха звездите в центъра, които са обгърнати от мъгла. Дълго време не можех да отвърна поглед от М8! :lol:
След това се качих леко нагоре и веднага видях М20(мъглявина Трифида). Образът беше добър, но все пак бледнееше пред М8.
Отново се качих нагоре и не можех да повярвам на очите си! Виждах М24 (звезден куп - облак), който не бях виждал до сега! Цялото поле на окуляра беше пълно с звезди! :D Бях толкова възхитен от гледката, че може би гледах М24 повече от М8! :lol:
Следващите обекти бяха М17(мъглявина Лебед) и М16(мъглявина Орел). И двата обекта бяха почти еднакви. Виждаха им се звездите и лека мъгла около тях.
Обърнах се към съзвездието Лира, за да гледам М57(мъглявина Пръстен). При 36X увеличение се виждаше като разфокусирана звезда, но при 90X беше доста по-добре и вече наподобяваше пръстен! :D
Последния обект за вечерта беше мъглявината М27. Тя е доста по-голяма от М57 и образът беше отличен.
Според мен днешното наблюдение беше много вълнуващо и останах много доволен! :lol:
Лека вечер!

Потребителски аватар
Galin

Мнение от Galin » чет юни 27, 2019 00:08

Тази вечер щастлив с новата си покупка филтър за мъглявини хукнах на терасата с телескопа. Очаквах да видя дивни красоти като от приказките на Шехарезада, а и защо не и самата Шехерезада облечена подходящо.
Веднага погледнах с филтъра пръстеновидната мъглявина в Лира. Наистина с филтъра мъглявината
изглеждаше по ясна и се открояваше от общия фон с 25 мм окуляр. С Барлоу нещата изглеждаха малко по - тъмни и неясни. Насочих телескопа към Цефей за да потърся iris nebula и elephant nebula. Не можах да ги открия. Навярно тези мъглявини искат заснемане при по-дълги експозиции или по-голяма апертура.
Интересното беше че видях една две зелени звезди, стана ми интересно. Може би имат повече ОIII в състава си.
Sky Watcher 200/1200
ZWO ASI 290 MM

DartMol

Мнение от DartMol » чет юни 27, 2019 04:20

Зелените звезди най-вероятно са резултат на филтъра, не съм гледал през UHC, но с ОIII всички са зелени :)

NGC 7023 (Iris nebula) и IC 1396 (Elephant Trunk nebula) са доста слаби обекти и ще е нужно по-добро небе от това на терасата.

IC 1396 - ако с 25мм ти окуляр имаш около градус зрително поле (предполагайки, че е 52° Plossl) центрирай наситено червената Мю Цефей, слагаш филтъра и бавно обхождай района, мъглявината се вижда като слабо, дифузно петно на фона на по-тъмното небе, но не очаквай това, което се вижда по снимките. За самият 'хобот' мисля, че ще ти трябва малко по-голямо апертура.

NGC 7023 - когато си сигурен, че си където трябва може да използваш по-късофокусен окуляр, тъй като мъглявината е по-малка по размери от IC 1396. С филтъра се вижда леко мъгливо петно около централната звезда, без детайли.

Летните обекти, които биха могли да ти дадат "дивни красоти като от приказките на Шехарезада" използвайки филтъра са Воалите в Лебед (NGC 6960, 6992, 6995), Северна Америка и Пеликан (NGC 7000 и IC5070), М27, М16, М17, М20, М8. Но за този тип обекти си трябва тъмно небе.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение