Визуални наблюдения на обекти от 'дълбокият космос'

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Re: Визуални наблюдения на обекти от 'дълбокият космос'

Мнение от tsetsodrums » съб фев 01, 2020 18:56

Браво Галине !
Супер си изкарал явно :D
М81 и М82 са в беден на звезди район от небето и се хващат наистина трудно, но с времето се свиква и ще ги застрелваш за минути !
М101 е ярка, но е с големи размери и това я прави също трудна за забелязване с по-малки телескопи !
Ако има и засветка нещата може да станат наистина невъзможни .
М108 и М97 обаче много добре се виждат и не знам защо си се озорил със търсенето им ?
Аз съм ги виждал прекрасно в 150мм телескоп . В 200мм трябва да нямаш никакви ядове ?
Преди 20 и повече години и при мен беше така а сега галактики от 13+ виличина ги събарям за минути :D С времето ще ставаш все по-добър ако практикуваш и си упорит :D
То е, като със всяко друго нещо в живота :D

Успех и ще помагаме с каквото можем :D

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » съб фев 01, 2020 21:50

Всяка вечер когато гледам задължително ги поглеждам поне за половин час..................толкова са красиви. Доскоро бях също със 200мм телескоп и знам какво виждаш в окуляра :D . Галактиките са толкова вълшебни, че само сферичните купове могат да се мерят с тях според мен .
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
Galin
Регистриран: нед яну 13, 2019 14:50

Мнение от Galin » нед фев 02, 2020 20:28

Сърдечни Благодарности за съветите !!!

Една от мечтаните цели ми беше да зърна спирални рамена на галактика. Досега все не успявах.

М108 и М97 пак не можах да открия, но няма да се отказвам. Прекарах още час да търся други обекти около Голямата мечка , но без успех. М101 се крие от мен като войник от служба, но щом я уцеля някога много ще се радвам.

И все пак вчера определено беше най-възторженото ми излизане. Опитах се да намеря М51 и почти веднага я открих. Ориентирах се по последната звезда от черпака. И чудо - в окуляра две мъгляви петна. Слагам 10 -ката и те почти изчезнаха. Чета за обекта -галактиката Водовъртеж. Нямаше и помен от спирални рамена. Но бях много щастлив . Слагам камерата и занемях - спирални рамена !!!!! И то от балкона
ми , където пречат две улични лампи. Бледи , размазани , но спирални рамена!!!! И гледах само този обект не знам колко време, може би докато измръзнах. Легнах си доволен. Винаги съм се учудвал на поразителната геометрия на Сатурновите пръстени. А сега видях идеално симетрични ,красиви спирални рамена. При това едната галактика папкаше от другата. Чудя се колко сме дребни и малки и какви чудеса стават далече от нас !!!!
2020-02-01-2344_5-CapObj_0002.PNG
Прикачени файлове
2020-02-01-2344_5-CapObj_0029.PNG
Sky Watcher 203/1200
CelestronFirstscope 76/300
Baader OIII visual Filter 8 nm
ZWO ASI 290 MM
Canon EOS 1100 D

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » пон фев 03, 2020 08:19

Galin написа:
нед фев 02, 2020 20:28

Винаги съм се учудвал на поразителната геометрия на Сатурновите пръстени. А сега видях идеално симетрични ,красиви спирални рамена.
Това, мисля, се дължи на въртенето на обекта около оста му.
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пон фев 03, 2020 10:30

М51 е първата галактика на която са видяни спиралните ръкави :D
Визуално структурата на тези обекти е доста трудно различима, мисля обаче, че с 200мм телескоп и добро небе ще се види спиралната структура както на М51 така и на М101 :D

georgi_dz
Регистриран: чет апр 04, 2019 10:50

Мнение от georgi_dz » пон фев 03, 2020 11:35

tsetsodrums написа:
пон фев 03, 2020 10:30
М51 е първата галактика на която са видяни спиралните ръкави :D
Тази година на олимпиадата по астрономия имаше задача за галактиката М51 и успях да намеря доста интересна информация.

Астрономът, който пръв наблюдавал и описал спиралната структура на галактиката е Уилям Парсънс(наричан още - Лорд Рос). Той прави наблюдението с рефлекторен телескоп (който има диаметър на главното огледало - 183см) през 1845г. Този телескоп е бил най-големият през 19.век, наричан е "Leviathan of Parsonstown" и се намира в Ирландия.

Това е скицата на М51, която Парсънс прави:
rosseM51-150dpi.jpg

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пон фев 03, 2020 14:17

Уау !
За миг се уплаших, че някой от форума е направил тази скица :D

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » вт фев 04, 2020 00:12

Обещаното от онази нощ описание на наблюдението ми :D

1-2 Февруари 2020

Отдавна чаках такава зимна нощ !
Луната залязваше в 0:00ч., но желанието ми за звездни гледки бе твърде силно и реших да тръгна към Кривонос заедно със Светльо към 22:00ч .
Необичайно топло време за сезона с температури от +3 градуса на нивата при пристигането ни около 23:00ч, до -1 при тръгването ни в 02:30ч !
При това не особено студено време бе логично да очакваме изненади с влагата .
Така и стана- около 0:00ч. влагата взе да взима превес и се наложи да пусна нагревателя на вторичното огледало, направен от Тони Gl . Чудесната работа на Тони спаси наблюдението от провал заради влагата .
Светльо обаче нямаше такъв късмет със 130мм-я Максутов . Влагата го “уби” към 0:30ч.
Този път имах и добър наблюдателен план . Той включваше дузина двойни звезди в “Колар” и “Рис” и няколко десетки галактики в “Рис”. Тук е мястото да спомена, че за мен бе неочаквано да има такъв огромен брой и то сравнително ярки галактики(под 12.5м.) в “Рис”. Приблизителният им брой бе около 11, някои от които биха били прекрасни фотографски обекти. Като NGC2683 да речем, със своите размери от 8.4Х2.4 минути и величина от 9.8м !! За жалост не стигнах до тази галактика тази вечер ........
Та, както и да е, още преди залеза на Луната насочих телескопа към двойната звезда
37-v(ни) от “Колар”. Тази двойка се делеше без усилие при 142Х. Разликата в яркостта на компонентите обаче бе значителна и това затрудняваше разделянето на двойката ! Главната звезда бе от 2.6м, а на 3.6 секунди от нея бе спътника и от 7.1м !
Малко ме хвана яд, че последва около 30мин. за жалост загубено време, да се ровя в района на други две двойни звезди от “Колар”- “Сигма 928” и “Сигма 941”, които бяха сравнително слаби и завряни като в пъзел от район със слаби звездички .
Точно със залеза на Луната насочих телескопа и към “Рис”. Там в най-северната част на това съзвездие още преди 10-тина дни бях попаднал на интересния куп от галактики “Abell779”. Тогава обаче оцених условията за наблюдение, като не много надеждни и исках да доразчовъркам този куп ! Звездите, до които се намираше се оказаха интересни двойни звезди . Първо хванах “38 от Рис”, която бе двойка с яркост на главната звезда от 3.9м и спътник на 2.7 секунди от нея, от 6.6м . Тази двойка се делеше подобно на 37-v(ни) от “Колар”при 142Х, макар че и при двете звезди още при 87Х можеше да се забележи на моменти тяхната двойственост .
Леко под “38 от Рис”, попаднах и на най-интересната двойна за вечерта . Звездата “Сигма1333” ! Тази двойка бе доста тясна с разстояние между компонентите от само 1.6 секунди и почти еднаква яркост на двете звезди от 6.4м и 6.7м. Чудесното небе и прекрасните въможности на “Червения октомври” обаче, увенчаха с успех наблюдението на тази двойка ! При 142Х тези звезди изглеждаха като два силно притиснати един в друг диаманта !! Точно перфектната гледка, заради която наблюдавам двойни звезди !
Така към 01 00ч стигнах и до основния обект на наблюдението ми тази вечер .
Точно под “Алфа” от “Рис” се намираше купа от галактики Abell779 !
Всъщност първо от изсточната страна на “Алфа” попаднах на ярката SBO галактика NGC2859 . Много не се взирах в тази сравнително ярка галактика, защото основната ми цел бе друга, но в нея ясно се виждаше още при 87Х структура изразяваща се в ярко ядро заобиколено от по-слабо дифузно хало ! NGC2859 е от 10.9м и размери от 4.6Х4.1 минути !
http://www.jwinman.com/starcharts/NGC%2 ... 0chart.htm
Скоро попаднах и на най-ярката галактика от Abell779 – NGC2832 от 11.9м и размери от 3Х2 минути. След леко взиране забелязах, че това е Arp обект и до основната галактика силно се е притиснала по-слабата NGC2831 със скромните размери от само 30Х30 секунди и величина от 13.3м ! Леко по-южно от тази двойка след още около 15-тина минути взиране в полето започна да проблясва малкото дифузно петънце на SO-a галактиката NGC2826 от 13.7м и размери от 1.6минути Х 18 секунди . Въпреки слабата си светимост и скромните размери, тази галактика можеше да се забележи като сплесната елипса !
След още много взиране в срещуположния край на полето, започна да се забелязва и слабото хало на E-SO галактиката NGC2839 от 14.2м и размери от 34Х54 секунди . В северната част на купа също започна да “премигва” слабо петънце.
Тук не мога съвсем да съм убеден коя бе тази галактика, но се колебая между NGC2823 от 14.6м и NGC2827 от 14.8м ? При всички положения обаче това ще да е най-слабия дифузен обект, който съм съзирал със 350мм-я “Червен октомври” !!
На финала докато правех скица на основните галактики в купа, на моменти само(и за това не я включих в скицата) “премигваше” и галактиката NGC2830 от 13.9м !
Както споменах вече по-горе като цяло със скицата, взирането ми в Abell779 надвиши един час, нещо което не очаквах, че може да ми се случи !
http://www.astrophoton.com/abell0779_id.htm

Еми това беше- към 02 30ч. вече по-премръзнал (а Светльо тотално измръзнал) събрах и потеглих към София доволен !
Прикачени файлове
IMG_20200203_134511.jpg
"Сърцето" на Abell779. В ляво NGC2832 и NGC2831 а горе в дясно NGC2826 при 173Х350

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » нед фев 23, 2020 00:40

16 Февруари 2020

Поредна зимна успешна вечер !
Бях на работа до 19 00ч и после директно поех към Кривонос с 350мм-я „Червен октмоври“
Когато пристигнах около 20 30ч, там вече ме чакаше Виктор, който бе разпънал и точно бе пуснал да снима.
Нямах план за наблюдение , но небето предлагаше страхотни условия- тихо време с умерена влажност и температури от -1 (при пристигането) до -3 градуса, когато тръгнах около 23 30ч ! Освен това на небето бе „меката“ на галактиките , съзвездията „Лъв“ „Голяма Мечка“ и изгряващата „Дева“! Насочих се към „Лъв“, защото бе сравнително високо а и се вижда само до Май месец .
По атласа на Майкъл Власов се насочих към едно струпване от галактики известно, като Hickson44 или Arp316. Лесно хванах това струпване от галактики между звездите „Гама“ и „Дзета“ от „Лъв“. В начало се набиваха на очи двете най-ярки галактики от купа -NGC3190 от 11.2м и NGC3193 от 10.9м. Дори в първата галактика се виждаше и детайл изразяващ се в звездовидното и ядро и лещовидната и форма. С периферно зрение на моменти се виждаше и нееднородната и струкура !! При увеличение от 142Х започна да се откроява и SB галактиката NGC3185 от 12.1м . Колкото повече се взирах толкова повече виждах ! След около 20 минути в полето се открои и най-слабата
SBs галактика NGC3187 от 13.4м ! Купа наистина бе впечатляващ - истинска красота ! Доста се зачудих дали да не направя скица, но реших да взема това решение по-късно ,като „хвана“ още няколко обекта, които бях набелязал .
https://apod.nasa.gov/apod/ap110829.html

Насочих телескопа към много красивата двойна звезда „Гама“ от „Лъв“, която се виждаше, като два ярки притиснати един в друг диаманта още при 87Х !
Само на няколко градуса източно от нея се намираха няколко галактики . Почти веднага се натъкнах на чудна гледка . Две ярки ядра със дифузно хало светеха в окуляра ми !! При по-големи увеличения от 142Х и повече започваше дори да свети дифузния мост свързващ тези две ядра !! Това бяха галактиките NGC3227 и MGC3226 известни още като Arp94 ! Наистина завладяваща гледка ! По-ярката NGC3227 е SAB галактика от 10.3м и размери от 6.9Х5.4 минути ! Галактиката спътник бе от тип Е и размери 2.5Х2.2 минути и величина от 11.4м ! Наистина много детайлно виждаща се двойка с ярки ядра и както споменах на моменти проблясващ мост от дифузна материя между тях ! Изглеждаха, като умалено копие на ярката М51 !
Е тази двойка надви и спечели приза за скицата на това наблюдение !
Направих скицата при 173Х, като за прерисуването и в къщи използвах цял сет нови моливи и графити подарени ми от Даниел и Албена . Още не съм много добър със сета ,като си търся подходящите контрасти и дебелини на моливите и графитите и леко пресилих контраста на скицата . Така е като човек се учи !
https://apod.nasa.gov/apod/ap131009.html

В същото поле на окуляра при 142Х на около градус западно започна да примигва още едно размито петънце ! Това се оказа SBo галактиката NGC3222 от 11.8м и размери от 0.9Х0.8 минути !
https://de.wikipedia.org/wiki/NGC_3222# ... S_DR14.jpg

Малко по-късно, след още взиране, още по-югозападно започна да се вижда (основно с периферно зрение) размитото хало на Sbc галактиката NGC3213 от 13.3м !
Бях доволен от вечерта и на финал насочих телескопа към слабо познат от мен район на „Голямата Мечка“. Леко западно от звездата „Мю“от „Голямата Мечка“ се натъкнах на ярко овално петно ! Голяма красота !! Оказа се ярката SAB галактика NGC3184 от 9.8м и размери от 7.8Х7.2 минути!! Не предполагах, че в тази област се крие толкова ярък и красив обект ! 11мм-я ми окуляр се бе запотил и наблюдавах тази галактика само с 18мм-я окуляр при увеличение от 87Х . Въпреки това гледката бе поразителна, още повече, че галактиката се проектираше в сравнително богат на звезди район . Можеше да се забележи по-ярката и централна зона (ядрото).
https://apod.nasa.gov/apod/ap000920.html

Еми с това наблюдението приключи. Още към 23 30ч прибрах и поех към София !
Прикачени файлове
IMG_20200217_115606.jpg
NGC3226/3227 при 173Х350

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » пет мар 13, 2020 11:21

Здравейте,
Включвам се отново в темата с първото си визуално наблюдение за тази година.
От доста време следя този сайт: https://www.meteoblue.com/en/weather/ou ... ria_728193
Показателите за сиинг бяха отлични, а небето безоблачно. Затова реших, че е време да изляза под звездите.

Нямах ясен план за вечерта и реших да наблюдавам възможно най-много обекти, тъй като Луната щеше да изгрее около 22:00 часа.
Бях на наблюдателната площадка малко преди 21:00. Първоначално взех бинокъла и започнах да "сърфирам" по звездите. Успях да гледам Плеядите, Хеядите и М42, след това се захванах с телескопа.

Първият обект за вечерта беше разсеяният звезден куп М50 в съзвездието Еднорог. С размер от +0°15', успях да го открия лесно. Забелязваха се около 7-8 по-ярки звезди и десетки по слаби.

Следващият обект за вечерта беше NGC 2335. Натъкнах се на този разсеян звезден куп съвсем случайно, докато намествах телескопа. Направи ми впечатление, че звездите в него не бяха ярки. По-голямата част от звездите едвам се забелязваха.

След това се насочих към разсеяния звезден куп Кошер - М44. Наистина много красив куп, който се вижда даже с просто око. Имах огромното желание да направя скица на този обект, но бях притиснат от времето, което ми оставаше.

Продължих с М67. Също много красив звезден куп от съзвездието Рак - съзерцавах го доста време.

Насочих се към съзвездията Голяма мечка и Ловджийски кучета, като целта ми беше да наблюдавам няколко ярки галактики.

Започнах да търся галактиката Водовъртеж - М51. След няколко минути търсене, най-накрая я открих. Макар телескопът ми да е доста малък, аз успявах да видя двете галактики. Ясно можех да различа и формата на цялата галактика. Самият факт, че виждах светлина на повече от 23 милиона години ме накара да настръхна.

Следващата галактика беше М94. Още при първото насочване на телескопа, М94 беше попаднала в полето. Ясно можех да различа формата на галактиката, която се намира на повече от 16 милиона светлинни години.

Без да се бавя продължих със следващата галактика - М63. Тук също имах късмета да я открия още от първото насочване. Отново можех ясно да различа формата на галактиката.

Последната галактика за вечерта беше М64 от съзвездието Косите на Вероника. След няколко минутно търсене я открих. Отново различавах формата на галактиката, без да виждам никакъв детайл.

Луната щеше да изгрее след 5-10минути и затова реших последният обект за вечерта да бъде М53 от съзвездието Косите на Вероника. Кълбовидният звезден куп се разпадаше на звезди по периферията си и изглеждаше доста красив.

След това Луната изгря и се прибрах. Много ми се искаше да направя скица на някой обект, но въпреки това останах много доволен от наблюдението.

Поздрави!

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » съб мар 14, 2020 16:58

Здравейте,
Влизам отново в темата с наблюдението си от миналата вечер. Времето отново беше прекрасно и реших да изляза. Този път Луната щеше да изгрее след 23:00 и имах доста повече време.

Първият обект за вечерта беше М35. Насочих телескопа и веднага го открих. Наистина много красив разсеян звезден куп. Направи ми впечатление, че в близост до М35 виждах доста бледо струпване на звезди. Веднага проверих Stellarium и това се оказа друг разсеян звезден куп - NGC 2158. Със звездна величина от 8.6, аз успявах да го видя само с периферното зрение. Реших да направя скица на М35 и съответно включих бледият NGC 2158:
IMG_20200314_162552.jpg
След като ми отне повече от половин час да направя скицата, продължих с наблюдението.

Насочих се към голямото струпване на галактики в съзвездието Дева. Повечето галактики там не са по силите на моя телескоп, но се опитах да видя най-ярките.

Първата галактика беше М87. Тя е със звездна величина от 8.63 и успявах да я видя добре. Ясно можех да различа формата на галактиката, но без да виждам детайл. Отново настръхнах от факта, че виждах светлина на повече от 60 милиона години. Съзерцавах я доста дълго време и се опитвах да осмисля колко далеч се намира тази галактика.

Продължих със следващата галактика - М49. След кратко търсене, най-накрая я открих. Нещата бяха почти същите като при М87. Не виждах никакъв детайл. Съзерцавах тази галактика доста дълго време.

Докато се усетя вече беше станало 22:30 и реших да прибирам телескопа. Беше наистина едно прекрасно наблюдение.

Поздрави!

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » чет мар 19, 2020 13:30

16.Март 2020

Покрай истерията с новия вирус, принудително, почти цялата страна е в отпуск и сега поне има неограничено време за хобито !
Времето днес още от сутринта се заформи страхотно и реших да направя едно ходене към Кривонос. Потеглих около 19:00ч и бях на нивата към 20:15ч. Не бях сам, там вече беше разпънал Виктор , който снимаше с един обектив .
Имах и план за наблюдение и след 15-тина минути, които дадох на „Червения октомври“ за темпериране, бях в играта !
Всички набелязани от мен обекти бяха в съзвездие „Лъв“.
Започнах по традиция със две двойни звезди.
Първо се насочих малко под „Гама“ от „Лъв“, където се криe красива двойка „Сигма1417“. Тази звезда е интересна с това, че и двата компонента са с еднаква яркост-от 8.8м, а са и в сравнително тясна връзка на разстояние само 2.4секунди !
Намерих сравнително лесно звездата в търсача и започнах да качвам увеличенията . Едва при 173Х ясно започнаха да се отделят двата компонента, въпреки че при 142Х също, с малко напъване можеше да се забележат разделени двете звезди.
По-интересна обаче, бе втората двойна за вечерта- „Омикрон-сигма 216“, лежаща почти по средата и леко източно на мислената права, свързваща „Гама“ и „Регул“.
Отново, сравнително бързо намерих звездата в търсача . Главната звезда бе от 7.5м, а на само 1.9секунди от нея трябваше да се забележи спътника й от 9.6м. Едва при 173Х в горния ляв край на главната звезда се открои и вторият компонент като малък червеникав бисер ! Голяма красота, доказваща прекрасната атмосфера и безспорните качества на „Червения октомври“!
Е, вече беше време да се „гмурна“ в дълбокото. Както казах бях набелязал няколко галактики в „Лъв“ и започнах с най-южната .
На последък доста често се изненадвам от обекти които някак си са извън общото полезрение на астрономите любители или с други думи сравнително не известни, но притежаващи голяма яркост и размери. Такъв беше случая с галактиката NGC3521 лежаща на границата между „Лъв“ и „Секстант“. Това е SA галактика от забележете 9м !! и направо чутовни размери от 12.5Х6.5 минути ! Галактиката се намира в сравнително беден на звезди район и това я прави по-трудна за намиране без ползване на технически средства. Предполагам, че на това се дължи и не популярността и !
Както и да е, отнеми около 10-тина минути да я хвана. Галактиката изплува с цялата си прелест още при 65Х! Направи ми веднага впечатление набиващото се на око зваздовидно ядро заобиколено от елипса дифузна материя ! Реших да направя скица на този обект, защото не бях сигурен колко ще издържи вторичното огледало на влагата, която иначе бе почти нулева . Направих скицата при 173Х, като зарисувах почти цялото поле. Не забелязах обаче други детайли освен избождащото окото ядро !
https://apod.nasa.gov/apod/ap110915.html

Леко северно от тази галактика се намира струпване от няколко други галактики до звездата „Тау“ от „Лъв“. Лесно хванах района и в полето ми попадна най-ярката галактика от групата NGC3640. Това е Е3 галактика от 10.4м и размери от 4.6Х4.1 минути. Галактиката се наблюдаваше ярко като почти правилен дифузен овал с увеличаваща се яркост към центъра и, но без ясно изразено звездовидно ядро. Почти веднага забелязах до NGC3640 слабо размито звездовидно петънце с малки размери наподобяващо разфокусирана звезда . Това бе галактиката NGC3641 със скромните размери от само около 1 минута и величина от 13.2м .
Започнах да сканирам района около тази двойка галактики и да търся другите подобни обекти които се спотайваха нейде там . При 87Х леко южно забелязах лещовидно размито петънце с ясно открояващо се звездовидно ядро ! Оказа се SO галактиката NGC3630 от 11.9м и размери от 1.7Х0.7 минути !
https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Dosya:N ... S_DR14.jpg

Продължих сканинга и доста се постарах но повечето галактики ми убягнаха от погледа. Въпреки всичко след известно време още по-южно от NGC3630 започна да премигва сравнително голям дифузен овал видим на границата на въображението.
Предполагам, че това е неправилната галактика UGC6345 С размери от 3.8минути и величина от 13.4м !

Вече студа започваше да напомня за себе си и реших да направя финални штрихи .
Насочих телескопа към звездата 52 от „Лъв“. В околностите и се бяха сгушили няколко интересни галактики. Веднага на око се набиха две ярки петна, които имаха освен всичко и доста детайл . Не можах точно да определя на място кое петно кое е , но в къщи разнищих пъзела. В дясно от звездата 52 бе ярката Е5 галактика NGC3377 от 10.4м и размери от 4.1Х2.4 минути . Тази галактика се виждаше, като лещовидно петно с очертана по-ярка централна част. Под нея бе SB галактиката NGC3367 от 11.5м и размери от 2.1Х2.0 минути ! Тя също се виждаше като овално размито петно със структура подобна на паяжина ?
http://images.mantrapskies.com/catalog/ ... /index.htm

Не остана време да намеря останалите галактики в района и към 23 40ч събрах и поех към София !
Прикачени файлове
IMG_20200319_132018.jpg
NGC3521 в "Лъв" при 173Х350

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

Мнение от Sektor » чет мар 19, 2020 16:44

Поздравления Цецо. Обектите, които наблюдаваш са винаги много интересни и често за мен си крада идеи какво да опитам да видя и аз от терасата в София :) NGC 3521 е добавена в Observing List-a и ще я посоча при възможност :)

Благодаря ти за интересните обекти!
Celestron NexStar Evolution Hyperstar C6
ZWO ASI224MC

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » чет мар 19, 2020 17:34

Sektor, забелязах че съм ти полезен и това ме радва . Точно за такива хора правя тези наблюдения и винаги се радвам като съм полезен :D
Ще видиш какво съм подготвил от 17-ти Март, със сигурност ще добавиш още обекти :D

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » чет мар 19, 2020 19:59

Sektor написа:
чет мар 19, 2020 16:44
Поздравления Цецо. Обектите, които наблюдаваш са винаги много интересни и често за мен си крада идеи какво да опитам да видя и аз от терасата в София :) NGC 3521 е добавена в Observing List-a и ще я посоча при възможност :)

Благодаря ти за интересните обекти!
Здравей,
виж в раздела "Книги и списания" за подходящи каталози.
Ето линк :
viewtopic.php?f=6&t=1770&p=94320&hilit= ... %B3#p92860

viewtopic.php?f=6&t=1770&p=94320&hilit= ... %B3#p92866

Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Линк за библиотеката с книги последна версия 35000:
https://drive.google.com/file/d/1VX6zdh ... sp=sharing

Video Astronomy System:
TS-PHOTON 6" F4
Star Discovery AZ SynScan GoTo
ZWO ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » съб мар 21, 2020 12:20

Здравейте,
През изминалата вечер (20 -21 март) направих едно доста добро наблюдение, след края на което имах две скици.

Малко преди 21:00 бях на наблюдателната площадка и започнах наблюдението.

Първият обект за вечерта беше NGC 2264 - разсеян звезден куп Коледно дърво. Този куп се намира в съзвездието еднорог и е свързан с мъглявината Cone Nebula. Звездният куп се виждаше прекрасно, дори успявах да доловя с периферното зрение нещо като мъгла около звездите. Останах изненадан, че виждам и мъглявината, макар и съвсем слабо и размазано.

Продължих със следващия обект, който беше галактиката М106. Насочих телескопа към съзвездието Ловджийски кучета, където се намира тази галактика. Поглеждам през окуляра, за да започна с търсенето и останах изненадан. Не можех да фокусирам, светлината от звездите приличаше на криви линии. Веднага проверих огледалата на телескопа и не бяха се запотили. Махнах окуляра и проверих набързо колимацията, също нямаше проблем. Накрая реших да погледна и самия окуляр. Изглеждаше сякаш съм го мил с вода, така се беше запотил. Избърсах го и го оставих да изсъхне. След 5 минути се върнах към М106 и вече всичко беше наред. Успявах да видя тази галактика само с периферното зрение, но изглеждаше доста красиво. Направих скица на М106:
IMG_20200321_111845.jpg
Направих скицата за около 20-30 минути и продължих нататък.

Следващият обект беше кълбовидният звезден куп М3. Гледал съм го много пъти, но този път му направих скица. М3 е доста ярък куп, но въпреки това, аз успявах да видя разделяне на звезди само по края на купа:
IMG_20200321_111903.jpg
Последният обект за вечерта беше моята любима галактика - М104 Сомбреро. Тази вечер за първи път видях М104. Миналата година се опитвах да я търся, но не успях да я намеря. Можех да я видя само с периферното зрение, но това не ми попречи да ѝ се насладя и да я съзерцавам доста време.

Мислех да направя скица и на М104, но стана късно и реших да се прибирам. Останах доволен от двете скици и факта, че видях със собствените си очи моята любима галактика Сомбреро.

Поздрави!

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » съб мар 21, 2020 19:15

Браво Жоро !
Мисля, че рязко задобряваш в наблюденията а и скиците са ти доста добри =D>
Само Жоро с какъв телескоп наблюдаваш, защото и М104 и М106 са доста ярки и би трябвало да ги виждаш чудесно без никакво напрежение ?
Важно е къде наблюдаваш ? Ако има засветка е нормално да видиш зор с дифузните обекти.
Иначе с теб снощи сме гледали един и същи куп -"Коледно дърво" в "Еднорог" :D Наистина се вижда газа а до този куп е мъглявината "Конус", която също може да се забележи дори по-добре от "Коледното дърво".

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » съб мар 21, 2020 20:04

tsetsodrums написа:
съб мар 21, 2020 19:15
Браво Жоро !
Мисля, че рязко задобряваш в наблюденията а и скиците са ти доста добри =D>
Само Жоро с какъв телескоп наблюдаваш, защото и М104 и М106 са доста ярки и би трябвало да ги виждаш чудесно без никакво напрежение ?
Важно е къде наблюдаваш ? Ако има засветка е нормално да видиш зор с дифузните обекти.
Иначе с теб снощи сме гледали един и същи куп -"Коледно дърво" в "Еднорог" :D Наистина се вижда газа а до този куп е мъглявината "Конус", която също може да се забележи дори по-добре от "Коледното дърво".
Благодаря за добрите думи!
Наблюдавам с малък телескоп - Skywatcher 130/900 от едно село, което е близо до Пловдив. Градът е на 15км. и има зесветка. Аз мисля, че телескопът е малък и затова виждам зор с дифузните обекти, но за сега разполагам само с това. Надявам се в бъдеще да взема по-голям и по-хубав телескоп.

Поздрави!

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » нед мар 22, 2020 13:23

Ето и второто наблюдение от трите през тази седмица !

17. Март.2020

Втора поредна вечер на Кривонос !
Така и така сме си по къщите (или поне повечето от нас сме така) заради вируса, та гледам да инвестирам времето в любимото си хоби .
С Виктор отново се разбрахме да се съберем на нивата край Кривонос. Аз тръгнах малко след 19 00ч от София и около 20 30ч бях на позиция . Там вече бе Виктор с двамата си братовчеди - Владо и Явор мисля че беше ?
Виктор си снимаше а Владо беше домъкнал бившия Добсън на другия Владо .
Разпънах и оставих „Червения октомври“ около 15 минути да се темперира.
Около 21 00ч започнах наблюдението, като без много да се чудя се „гмурнах“ направо в дълбокото!
Насочих се направо в района на звездата 52 от Лъв да до разнищя пъзела от галактики около нея .
Почти веднага попаднах на ярката двойка от предната вечер - NGC3377 и NGC3367. Леко югоизточно от тези галактики трябваше да се намира ярката NGC3412. За няколко минути в полето ми попадна тази красива SB галактика с размери от 3.3Х2.9 минути и величина от 10.5м ! Веднага на око се набиваше яркото звездовидно ядра на галактиката и по моя преценка тя бе най-яркия обект в района на 52 от „Лъв“.
При увеличение от 173Х не се виждаха допълнителни детайли.
http://www.phys.ttu.edu/~ozprof/3412c.htm

Продължих рейда си и скоро излових една по една всички галактики в района ! Първо в полето ми попаднаха NGC3419 - SBO галактика от 12.6м и размер 1.2Х1.0 минути !
После нацелих Sc галактиката NGC3391 от 12.9м и размер от 1 минута !
Не мога точно да си спомня, но на едната от двете галактики ме впечатли, че виждам макари слабо звездовидното и ядро ! Предполагам, че бе на NGC3419 защото тя е малко по-ярка ?
В другата посока от NGC3377 , тоест на изток попаднах на две много слаби дифузни петънца разположени на около градус и половина едно под друго. Това бяха E галактиката NGC3357 от 12.6м и SBc галактиката NGC3346 от 11.7м. Двата обекта се различаваха много слабо още при 87Х, но и при 173Х не даваха детайл . Може би при NGC3357 се наблюдаваше лека концентрация към центъра ?
https://en.wikipedia.org/wiki/NGC_3357# ... S_DR14.jpg

https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... S_DR14.jpg

Продължих смело към eдин много интересен куп от галактики известен като Abell1367 отново в „Лъв“. Този куп се намира на 400 милиона светлинни години и съдържа над 60 галактики !!
Лесно намерих купа, но в началото се шокирах от направо безбройните малки размити петънца, които започнаха да ми просветват в полето при 87Х . Скоро се опомних и започнах да намествам пъзела. Не исках да започна да разнищвам целия куп, защото той се бе пръснал на площ от около две видими полето на окуляра ми при 87Х.
Насочих се към най-голямото струпване на дифузни петънца или така нареченото „сърце“ на купа с център Е галактиката NGC3842 от 11.8м и размери от 1.4Х1.0 минути ! При 87Х около тази галактика забелязвах ясно още около 2-3 размити петънца. За това вдигнах увеличението на 173Х и в полето ми се появиха повече дифузни обекти отколкото звезди !! Наистина мистична и завладяваща гледка на толкова много светове събрани в зеницата на окото ти !!! Реших това да е предизвикателството за вечерта и да направя скица . След няколко минутно взиране различих ясно още 6 петънца освен флагмана NGC3842. Другите обекти бяха: Непосредствено под 3842 светеше подобно на разфокусирана звезда SB галактиката NGC3841 с размери от 0.7Х0.7 минути и величина от 13.6м . В ляво от тази двойка се забелязваше с ясно очертана продълговата форма SB галактиката UGC6697 с размери от 1.7Х0.4 минути и величина от 13.6м .
Надолу от това трио се бяха нанизали като на верижка NGC3845 от 14м, NGC3844 от 13.9м и NGC3840 от 13.8м ! В другата посока (нагоре) просветваше Е галактиката NGC3837 от 13.2м и размери от 0.8Х0.7 минути ! Отне ми около 40 минути а може и повече да направя чудесна скица на тези обекти при 173Х !

https://skyandtelescope.org/observing/a ... and-abell/

Бях вече много доволен от наблюдението, но направих като по традиция финален щрих .
Над Abell1367 лежи едно от най-популярните струпвания на галактики на небето известно като Copeland’s Septet .
Лесно намерих купа, защото за ориентир имаше три звезди разположени във форма на лък и точно до тях още при 87Х в полето ми много слабо започна да примигва дифузна материя . Вдигнах увеличението до 173Х и след кратко взиране започнах да забелязвам 4 отделни петънца . Не мога със сигурност да твърдя кое петънце коя галактика е, но със сигурност това са едни от най-слабите галактики, които наблюдавам със 350мм-я „Червен октомври“. Най-ярката галактика в Септета е NGC3753 от само 13.6м ! Най-слаба пък е NGC3745 от 15.2м ! При всички случаи обаче ми предстои да разнищя този пъзел при някое следващо наблюдение !

https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... 3_SDSS.jpg

Така определено доволен отново тръгнах към 0.00ч към София !
Само да добавя, че времето бе наистина супер - почти никаква влажност, много лек ветрец подухващ от време на време и температура към 0.00ч от 1 градус над нулата !!
Прикачени файлове
IMG_20200319_141829.jpg
Abell1367 в "Лъв" при 173Х350
Образ обърнат !

Потребителски аватар
fishburn
Регистриран: вт юли 28, 2009 23:34

Мнение от fishburn » нед мар 22, 2020 15:47

Цецко човек само трябва да ти гледа скиците и може да се ориентира какво да снима😉😉👍👍👍

DartMol
Регистриран: пет мар 25, 2005 01:33

Мнение от DartMol » пон мар 23, 2020 00:50

Няма да крия, искренно ти завиждам (добронамерено :) ) за Copeland’s Septet (HCG 57) - отдавна ми е в списъка на желани обекти, но за момента е извън възможностите на 10" ми телескоп. А и при съсздалате се обстановка, едва ли скоро ще се добера до букурещкия 16" SkyWatcher.
Освен Abell1367 (Leo Cluster) и Abell1656 (Coma Cluster) е наистина впечатляващ.

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » ср апр 01, 2020 22:53

Най-сетне след 10 дни забавяне пускам и последната и най-ползотворна наблюдателна вечер от края на миналия месец !
Надявам се многото информация да не отегчи никой. Дано бъде подходящ начин за много от вас да разведрят изолацията си в къщи и да създам много положителни емоции :D
В частност Sektor ще има доста материал за снимане :D

20.Март.2020

Трета поредна вечер от тази седмица под звездите и за жалост последна за дълго време напред, заради извънредното положение . От тази вечер в 0.00ч затварят всички областни центрове за свободно движение .
За сметка на това се получи страхотно наблюдение, направо достоен финал !
Бях на нивата на Кривонос към 20 30ч . Взех със мен и сина ми Мирослав, който изяви сам желание да дойде да види звездите и телескопите . Дано след време ми е постоянен другар под звездите, че и без това последната година активността на хората от форума а и не само, е почти нулева !?
На нивата вече беше дошъл Владо и Касаба и всеки се бе заел със задачите си . Малко по-късно дойде и другия Владо, който обещаващо засилва интереса си към астро-хобито!
Нямах план за наблюдение, но така и така имах доста не решени задачи от предните вечери . Започнах нестандартно, като се насочих в района на „Еднорог“.
Там реших да хвана прочутата „Розета“, която е един от първите обекти които преди години хванах с тогава още новият „Червен октомври“.
Не съвсем без проблем намерих в търсача разсеяния куп NGC2244 около който се разстилаше огромното хало на NGC2237- "Rosette Nebula". Мъглявината се виждаше много добре особено силно изразена на изток от NGC2244. Успях да проследя почти без прекъсване овала и.
На север от нея се намира друг комплекс от няколко мъглявини. Реших да се пробвам и с него . Преместих леко телескопа и нагласих в мерача точно района в който се намираха. Първо в окуляра ми засия най-добре видимата част на този комплекс от мъглявини - мъглявината "Cone Nebula". Тя се виждаше прекрасно около звезда от около 7м ? и беше върха на разсеяния куп "Christmans tree cluster". Особеното е, че и двата обекта са под един номер в NGC каталога и той е NGC2264. След кратко взиране, около купа започна да просветва дифузна материя !
Западно от този обект забелязах при 65Х съвсем слабо овално дифузно петънце . При по-големи увеличения петънцето започна да се вижда, като слаб и компактен разсеян куп ! В картата установих, че обекта е NGC2259 от 10.8м и размери от 4.5минути !
При увеличение от 173Х се забелязваха отделени звезди .

https://apod.nasa.gov/apod/ap130806.html

https://fr.wikipedia.org/wiki/NGC_2259# ... C_2259.jpg

Сега вече бях готов да се насоча първо в „Лъв“ да разнищя казуса със "Copeland’s Septet" . Отново лесно хванах този куп от галактики . Той се вижда наистина доста слабо и отхвърлих още в началото вариант да му направя скица. След около 20 минутно взиране обаче и увеличение от цели 283Х, започнах да виждам все по-ясно четири отделни дифузни петънца ! Трите от тях се бяха сгушили едно в друго и без много усилие разбрах че става дума за NGC3753- най-ярката голактика в купа от 13.6м и размери от 1.7Х0.5 минути, NGC3750 от 13.9м и размер 0.8Х0.7 минути, и NGC3754 от 14.3м и размери от 0.4Х0.3 минути ! В страни от това трио започна да просветва и размитото петънце на NGC3746 от 14.2м и размер от 1.1Х0.5 минути !
Мисля, че този куп от галактики е едно впечатляващо постижение за мен и 350мм-ят ми телескоп !

https://www.constellation-guide.com/wp- ... HCG-57.jpg

Сега нямах вече други не разрешени проблеми и реших да действам по интуиция .
Набелязах за цел съзвездие „Косите на Вероника“. Мислех обаче да избягам от познатите вече обекти, като NGC4565 "Needle Galaxy" и се насочих в самия край на съзвездието на границата му със „Ловджийски кучета“ забелязах, че се намира сравнително ярка галактика . Обекта бе под номер NGC4203 от 10.9м и размери от 3.5Х3.4 минути ! Без особена трудност хванах тази ярка галактика . Тя се наблюдаваше, като овална, леко преплесната елипса с ярко изявено ядро !
Хареса ми, че забелязах елипсовидното хало, което бе слабо изявено и намерих като потвърждение във фотографиите на тази галактика в последствие.
Реших да зарисувам този обект . Получи се добра скица при 173Х !

https://en.wikipedia.org/wiki/NGC_4203# ... _4203.jpeg

На около градус и малко североизточно от NGC4203 се намираха други две по-слаби галактики. Това бяха NGC4227 от 12.7м и размери от 1.5 минути и NGC4229 от 13.2м и размери от 1.1 минути . И двете галактики се виждаха, като слаби размити петънца още при 87Х. При по-големи увеличения на NGC4227 започна да просветва звездовидното и ядро !

http://objekty.astro.cz/ngc4227

Въпреки, че вече имах добра скица за вечерта реших да използвам времето колкото може до край, още повече, че след таз вечерната блокада на София не беше ясно кога ще мога да изляза отново под звездите .
Напосоки започнах да търся подходящ обект за наблюдение в атласа на Майкъл Власов . Погледа ми привлече галактика намираща се между „Ловджийски Кучета“ и „Косите на Вероника“. Галактиката ми се стори интересна с името и - "Silver Needle Galaxy" под номер NGC4244. Насочих телескопа в района и започнах да сканирам и да търся. След няколко минути в полето ми изплува страхотна картина !! Галактиката се виждаше невероятно още при 87Х, като ярка резка със завидни размери, достойна да съперничи по величие на голямата си сестра "Needle Galaxy"(NGC4565). Даже не знам как за толкова години никога не съм наблюдавал тази ярка и красива галактика ? Владо, който е също с голям опит в наблюдателната астрономия също не бе съзирал този обект ! При 173Х, NGC4244 се бе разпростряла на 2/3-ти от полето ми и при по-продължително взиране даже започна да се очертава яркото ядро на галактиката !! Нямаше как да не направя втора скица за вечерта . "Silver Needle Galaxy", е SA галактика от 10.4м и направо огромни размери от 17.0Х2.2 минути !
http://www.live-net.co.jp/SeikyoWeb/Sei ... C4244.html

Вдъхновен от постигнатото за вечерта реших за финал да потърся галактиката NGC4414 в „Косите на Вероника“. След кратко сканиране на района в полето ми попадна цяла върволица от галактики разположена на площ от около 3 градуса ! Установих, че съм попаднал малко по-южно, в района на ярките галактики NGC4314, NGC4274, NGC4245 и NGC4278. Около тях можеха да се видят и по-слабите NGC4310, NGC4283, NGC4286 и NGC4253 ! На ярките галактики отчетливо се забелязваха звездовидните им ядра а и друг детайл ! Най-добре се наблюдаваше NGC4274. Това е (R)SB галактика от 10.4м и размери от 6.7Х2.5 минути ! Тази галактика показваше ясно звездовидно ядро и елиптично неравномерно дифузно хало !
http://www.caelumobservatory.com/obs/n4274bushey.jpg

Почти по същия начин се виждаше и галактиката NGC4314. Това е SB галактика от 10.6м и размер от 4.2Х4.1 минути !
https://uk.wikipedia.org/wiki/NGC_4314# ... b-full.jpg

Галактиката NGC4278 от клас E1 с размери от 3.2Х3.2 минути и величина от 10.2м, бе друга ярка галактика, която се виждаше в трио с още две по-слаби галактики. До нея се наблюдаваше NGC4283 от клас Е0 с размери от 1.1Х1.1 минути и величина от 12.1м.
На тези две галактики се забелязваха звездовидните им ядра или да речем по-ярките централни части! Непосредствено до тях, като бледо петънце се бе сгушила и слабата Sa галактика NGC4286 с размери от 1.5 минути и величина от 13.1м .
http://www.bristolweather.org.uk/galaxi ... NGC%204283

Малко южно от това трио се наблюдаваше (като слабо размито петънце без видим детайл) слабата SBO галактика NGC4310 с размери от 2.4 минути и величина 12.2м.
https://nl.wikipedia.org/wiki/NGC_4310# ... S_DR14.jpg

На трето място по яркост бих поставил SB галактиката NGC4245 с размери от 3.2Х3.0 минути и величина от 11.4м ! Тази галактика се намираше най западно от периметъра който огледах и се виждаше, като ярък овал със забележимо звездовидно ядро .
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... S_DR14.jpg

Малко по на север от NGC4245 можеше да се забележи, като слабо дифузно петънце SBa галактиката NGC4253 с размери от само 0.9 минути и величина от 13.1м.
https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... S_DR14.jpg

Еми това беше за тази вечер . Определено (в предвид двете скици и големия брой нови обекти, които можах да видя), това е една от най-успешните ми наблюдателни вечери !
Към 12 30ч събрах и поех към София и барикадите с които тя бе вече оградена .
Прикачени файлове
IMG_20200401_222522.jpg
Груба скица на разположението на галактиките в периметър от около 3 градуса, около ярката NGC4274
IMG_20200401_192618.jpg
NGC4244 "Silver Needle Galaxy" При 173Х350
Полето на скицата почти точно отговаря на реалното поле, което виждах в окуляра !
IMG_20200401_192609.jpg
NGC4203 при 173Х350

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение