Визуални наблюдения на обекти от 'дълбокият космос'

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

DartMol
Регистриран: пет мар 25, 2005 01:33

Визуални наблюдения на обекти от 'дълбокият космос'

Мнение от DartMol » съб апр 01, 2017 19:26

Озаглавявам темата по-общо, ако може да се превърне в събирателна за всеки, който желае да сподели наблюденията си независимо от къде е наблюдавал.
Ще започна с един малко по-дълъг 'пост' за наблюденията ми от последната седмица.

"Наблюдател. Телескоп. Една нощ. 110 обекта за наблюдение. Това е маратонат Месие."*

Въпреки наименованието си, 'упражнението' не е със състезателен характер. Целта е да се наблюдават всички обекти от каталога на Месие за една вечер. Истинската надпревара тук е с времето, тъй като първите обекти трябва да бъдат видени веднага след залеза на Слънцето, а последните преди зазоряване.

Това по-скоро може да се преме като количествено наблюдение, където се гони бройка, отколкото качествено, с вглеждане и търсене на финни детайли. Но тъй като възможността за такъв маратон е само веднъж годишно (средата-края на март) и тази година метеорологичните условия и фазата на луната изглеждаха оптимални реших че, предизвикателството си заслужава.

Първият ми опит беше на 24-25.03. Понеже се забавих с тръгването, реших да спра на около 8 километра от града със, за съжаление силно засветен северозападен хоризонт. Когато започнах Андромеда вече бе почти залязла, М31 при 48х едва се различаваше от мътилката на хоризонта без следа от М32 и М110. М33 също не можах да видя, а за М77 и М74 в Кит и Риби и дума не можеше да става. Въпреки фалстарта ентусиазъм не липсваше и продължих с М52 и М103 в Касиопея, М76 при 48х едва се виждаше, но при 127х си оправда името 'малката гиричка'. След което се отплеснах с тривиалните М1, 42, 43, 45, 78, NGC2169 (the 37 cluster) и докато се усетя М79 беше твърде ниско за наблюдение. Поредният минус в списъка подейства дисциплинирщо и следващите обекти бяха наблюдавани бързо един след друг, част от тях видими още в търсача на телескопа.
Следващото 'главоболие' дойде когато подхванах купът галактики в Дева - имах чувството, че при 48х в полето на окуляра има повече галактики, отколкото звезди. Неколкократни консултации със звездната карта помогнаха за правилното идентифициране на Месие обектите.
Към 2ч., когато летните съзвездия започнаха да стават удобни за наблюдения, за по-малко от 10мин., плътна облачна покривка скри небето от хоризонт до хоризонт. Така, след неуспешният старт последва и преждевременен финал с видяни само 69 обекта.

Изображение

Втори опит последва на 28-29.03, с час аванс след смяната на времето и по-добре изграден план за действие, по-далече от града с открит хоризонт във всички посоки и пренебрежимо малко светлинно замърсяване.

Първо, с бинокъл 10х40 ползвайки Меркурий за ориентир локализирах ета Риби (HIP 7097). Звездата бе лесно видима и в търсача на телескопа, но за съжаление галактиката M74, която е на само 1,3° от нея остана невидима.

Следваше М77 - на само 50' от делта Кит (HIP 12387), но и тук, колкото и да ми се искаше галактиката остана невидима. Без да губя повече време се насочих към кълбовидният куп М79 в Заек, лесно видим още при 48х. От тук нататък нещата вървяха по план - обект след обект, като около полунощ, докато чаках Змиеносец и Скорпион да се вдигнат малко по-високо над хоризонта се полюбувах на дифузното 'петно' на кометата 41Р/Tuttle-Giacobini-Kresak и спътниците на Юпитер.

От последните обекти, които ме затрудниха най-много бяха М69 и М70 - едва различими като петънца рано сутринта, и малко след това М72 и М73. С тези два последни обекта в 5.30ч. сложих край на наблюдателнат вечер.

М30 сметнах, че е безпредметно да чакам, тъй като щеше да мине още поне час докато се издигне достатъчно високо над хоризонта малко преди изгрева на Слънцето.
И така, при вторият ми опит с 'маратона' мога да се похваля с 107 обекта. Догодина, може би ще опитам отново ако успея да видя първите две пропуснати галактики.

*сп. Вега 39

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Re: Визуални наблюдения на обекти от 'дълбокият космос'

Мнение от tsetsodrums » вт апр 04, 2017 22:18

Браво за ентусиазма ! Чул съм за Месие маратона, но не намирам идеята за привлекателна за мен самия. Бих предпочел да използвам времето (което или физически ни липсва или атмосферното такова не е благоприятно) да търся непознати обекти и да скицирам . Това което си направил е достойна за похвала наистина ! Мисля да уважа темата ти и да пиша вече тук впечатленията от визуалните си наблюдения. Нещата могат да станат и доста обемни когато най-сетне сканирам и скиците си, които правя над 20 години ! Ама и това ще стане все някога :D

DartMol

Мнение от DartMol » съб апр 08, 2017 15:31

Затова съм писал, че е по-скоро количествено, а не качествено наблюдение :)

Подобно на 'маратона' наблюдение е 'спринта Хершел', за който има статия в Sky&Telescope от април 2015г и тема в cloudynights от автора на статията, ако не бъркам. Само че, за това начинание си трябва малко по-голям телескоп, тъй като повечето галактики за от 12-13 величина, а най-слабата е 14.9 (NGC 3196 ). Може би догодина...

Миналата събота 01-02.04, с все по-късният залез на нарастващата луна и след всичките месиета отпреди няколко дни реших да проверя някои от 'чертичките' от този списък с edge-on галактики ( http://evaconline.org/observe.html ). Потеглих в 21ч и около 23ч се присъединих към група приятели от букурещкият астроклуб, които вече се бяха разположили в Природен парк 'Комана', окръг Гюргево. Местоположението е далеч от идеалното, с Букурещ на само 35-40км на север и Русе на около 50км на юг светлинното замърсяване по хоризонта е осезаемо, но все пак добрата компания си заслужаваше пътя. В зенит поне, измерванията до сутринта бяха константни SQM – 21,3.

Започнах с NGC 5906 в Stellarium, 5907 в Guide и TriAtlas ( https://dso-browser.com/deep-sky/7042/ngc-5906/galaxy ). Центрирайки звездата HIP 73909 от Воловар (м5.2) в търсача 'невзрачното' петно на М102 при 48х ясно се виждаше в окуляра на телескопа. От там, на само 1.4°, следвайки пътечката от звездите HIP 74377, 74458 и SAO 29450 изплува бледият профил на галактиката. Въпреки малкото увеличение 'чертичката' изпъкваше ясно и оглеждайки околните звезди в полето се създаваше почти триизмерно усещане за нещо полепнало по лещите на самия окуляр. А бях сигурен, че почистих всичко преди тръгване :) При по-голямо увеличение от 127х, очаквано не се забелязваха повече детайли, но гледката беше наистина красива.

Продължавайки със съзвездието Дракон се насочих към NGC 3735 и NGC 4236. Полето на двете галактики е много лесно да се идентифицира, като NGC 3735 е на 1.2° от λ Dra (Giausar), а NGC 4236 е на 1.4° от k Dra. За съжаление и двата обекта останаха невидими тази вечер, но непременно ще опитам отново при по-тъмно небе.

NGC 4244 в Ловджийски кучета – центрирах в търсача звездата 6 Cvn и от нея в полето на окуляра двойката HIP 60161 и HIP 60231. Галактиката се виждаше като не много ярка, но значително 'по-дълга резка' отколкото NGC 5907. При увеличение от 127х се забелязваше известно удебеление в централната област. При 48х и поле от 2° NGC 4244 правеше красива двойка с овалната, почти кръгла галактика NGC 4214.
След това се насочих към по-известната галактика кит, NGC 4631 и разположената до нея NGC 4656. Двете ярки профилни галактики разположени сред множество слаби звездички си заслужават отделеното време. При 127х до 'кита' се виждаше и 'малкото' NGC 4627, слабо но ясно очертано петънце.
Ползвайки за ориентир групата звезди 19, 20, 23 Cvn, и HIP 64540 и М63 се опитах да видя NGC 5023, но без успех.

Следваше съзвездието Голяма мечка и NGC 2654 – след като неколкократно се уверих, че правилно съм идентифицирал NGC 2768, 2742 и 2685 търсената галактика не пожела да се покаже. Също така невидима остана и NGC 3917, на фона на красивата двойка М109 и NGC 3953.

Следващата в списъка – NGC 3079. Лесна за намиране, на около 2° от phi UMa галактиката е сравнително ярка и нелоша гледка.
Красива гледка при 48х са и двойката NGC 3877 (като слаба, но отчетлива чертичката) и NGC 3893 разполжени около ярката звезда χ UMa. При 127х, изваждайки ярката Alkafzah от зрителното поле профилната галактика изпъкваше още по-добре.

Разбира се, вечерта не можеше да мине и без поглеждане към кометата 41Р/Т.-G.-K., и други по-традиционни Месие-обекти които някои от по-новите участници не бяха виждали – триплета в Лъв (NGC 3628 също профилна галактика), М81, 82. Около 2ч., докато сравнявахме М13 и разположената до него галактика (NGC 6207) през различните телескопи и увеличения решихме да видим отново Юпитер. Изненадата беше голяма, за разлика от по-рано вечерта турболенция почти липсваше и дори при увеличения от 350-370х детайлите по планетата бяха невероятни. Червеното петно (по-скоро морковено оранжево) изглеждаше нереално отчетливо и кристално, по скоро като лепенка върху диска на планетата. Аз не си падам много по планетарни наблюдения, но именно гледки като тази са това което разпалва интереса на човек.

Надявам се към края на месеца, когато Луната 'намалее' отново да имаме ясно небе и да опитам за пропуснатите сега обекти.

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » съб апр 08, 2017 15:52

По начина ти на писане личи, че си доста в час с нещата и си от сериозния отбор на визуалните наблюдатели :) Много качествено описание! Само липсват данни за ползвания инструментариум ;)
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

DartMol

Мнение от DartMol » съб апр 08, 2017 16:36

Благодаря! След 20+ години в това хоби все нещо остава в главата :) Телескопа, който редовно се ползва е 254мм Шмид-Нютон (Meade 10" LXD55) като последните няколко години е трансформиран в добсън (снимката малко по-горе). Много по удобно за целите ми, отколкото оригиналната EQ-монтировка, но наблюденията в зенит са си тегави, особенно с търсач без призма.
Когато го вземах, в далечната вече 2003г. идеята беше да се ползва за фотография, но времената и обстоятелствата се промениха и съм се насочил почти изцяло към визуалното. Сега се опитвам да съм малко по-организиран в наблюденията и записките си. Ще видим до кога.... :)

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » нед апр 09, 2017 12:04

Браво !
Много добро наблюдение ! Тъкмо мислех, че съм единствения шашав в този форум да прави такива описания на визуални наблюдения :D Трябва да спретнем едно наблюдение заедно . Може би края на месеца ще е добре ? Мисля да разнища слабите галактики около М61 в Дева . За този район от небето все нещо остава не довидяно :D

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » нед апр 09, 2017 12:26

Някои ни мързи да правим описания , но пък ги четем с удоволствие :thumbsup:
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » чет апр 27, 2017 12:56

Както обещах започвам в тази тема да давам описание на визуалните си подвизи :D
Онази вечер (на 25-ти срещу 26-ти Април) направихме ходенето до Кривонос . Бяхме компактна но качествена група. С мен дойдоха Tonygl и един баща със сина си които учат при мен в музикалната школа. Наблюдението започна чак към 23 00ч със кратка беседа за гостите за съзвездията и по-известните обекти на небето видими по това време но годината. Последва нагледната част с наблюдение на Юпитер, М51, М13 и Яслите ! Когато гостите се умориха или от студа или от дългото ми бърборене :D , започна и същинската част от моето забавление .
Нямах план за тази вечер но от предния път стоеше на дневен ред района на М61 в Дева. Почти веднага се натъкнах на ярката М61 която показваше чудесна структура изявяваща се в ярко звездовидно ядро и наченки на спирални ръкави ! На запад от нея се виждаше слабата NGC4292- SB галактика от 12.2м и размери от 1.0Х1.3 минути. Над М61 пък проблясваше NGC4303A от 13.0м и размери 1.5Х1.3 минути ! http://v-kosmose.com/katalog-nebesnyih- ... messe/m61/
Тръгнах да премествам телескопа на север от М61. Натъкнах се на двойната звезда 17 от Дева която е с разтояние между компонентите от цели 20 секунди и се дели без усилие. От западната и източната страна на тази звезди като стражи стояха галактиките NGC4300 и NGC4324 . По-ярката бе NGC4324 SA галактика от 11.6м и размери от 2.1Х1.0 минути. Втората - NGC4300 също SA галактика бе от 12.9м и размери 1.4Х0.6 минути . И двете галактики се виждаха чудесно при 87Х но само като дифузни петънца .
Леко на запад от NGC4300 се натъкнах на както го нарекох "Котилото"- огромно поле от слаби и не до там слаби галактики . За пръв път ми се случва в полето на телескопа да имам колкото звезди толкова и галактики !! Гледката бе наистина впечатляваща !! След кратка справка установих, че наблюдавам района на двете най-ярки галактики NGC4273 и NGC4281 ! Тези две галактики показвах и детайл изразяващ се в елипсовидната им форма и проблясващите звездовидни ядра . Най-ярка беше NGC4281 - SO галактика от 11.3м и размери от 2.5Х1.3 минути. NGC4273 - SB галактика бе 11.9м и размери от 2.3Х1.1 минути !
В полето заедно с тези две най-ярки галактики се виждаха още три по-слаби . Най-слабата притисната до NGC4273 бе NGC4277- SAB галактика от 13.4м и скромните 0.8Х0.7 минути ! Тази галактика се виждаше и предимно с периферно зрение. Другите две галактики бяха SB галактиката NGC4270 от 12.2м и размери 1.7Х0.7 минути и NGC4268 - SB галактика от 12.8м и размери от 1.2Х0.5 минути ! На цялата група от галактики направих прекрасна скица при 87Х !
http://www.phys.ttu.edu/~ozprof/h223.htm
Галактиките в този район обаче нямат край . Малко западно още от тази група галактики се намираше и най-слабата галактика която регистрирах в тази вечер - NGC4259 SO галактика от 13.6м и видима с периферно зрение.
На север от голямата група галактики пък се наблюдаваха още няколко галактики . Първо двойката NGC4261 E галактика от 10.4м и размер от 3.5Х3.1 минути и доста по-слабата, притисната до нея NGC4264- SB галактика от 12.8м и размери от 0.8Х0.6 минути ! http://omeka.macalester.edu/courses/rus ... ems/show/5
Най-северно бяха последните две галактика за вечерта . Това бяха NGC4260- SB галактика от 11.8м и размери от 2.0Х1.1 минути и NGC4269 от 12.9м . https://dso-browser.com/deep-sky/5305/ngc-4269/galaxy
Еми това от мен- студа си беше порядъчен и безсънието на следващия ден също но кефа пълен :D

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » чет апр 27, 2017 22:37

От всичко написано от Цецо мога да потвърдя, че видях Юпитер и едвам M51. От там нататък нещата само Цецо ги виждаше :) Аз затова и не гледам а само снимам. Може и само той да ги е вижда тия неща по принцип :D Понеже миналия път се заговорихме, че не ги виждам защото имам астигматизъм този път си взех и очилата и да кажа, че нямаше разлика в това, което виждах със и без очила (половин диоптър) Доказах за себе си, че за момента нямам разлика. От долните диаграми, кото взех от сайта на Televue излиза, че за мен максималният Eye Pupil Size e 6,2mm

По формулата

Изображение

излиза, че през "Червения Октомври" на Цецо (f/4,4) и окуляр 24 Exit Pupil-a е 5,45mm и е трябвало да го усетя, но не го.

ИзображениеИзображение

cezar
Регистриран: съб дек 06, 2008 16:53

Мнение от cezar » пон май 01, 2017 20:04

По-добре комфортна изходна зеница и качествен окуляр.
Иначе "невиждането" на обектите е въпрос на тренинг ... въпреки, че е тъмно и е изминало известно време за адаптация се иска още.
Примерно за много бледи обекти, минават поне 30 сек. та и повече, цъклене в окуляра за да започне окото и нещо от човешката "фантазия" да асимилира ... така е сътворено всичко, че изисква внимание, а вниманието е време !
Аз си мисля, ако не ме лови параноята, че започнах да долавям цвят на метеорите. В началото всичко беше черно-бяло...
Светло розовите ясно, че е водород. Как обаче не са се нагрели и изпарили толкова време ... може някои комети да имат микро-капсули, може и да е пълна глупост ?!
Не съм гледал отдавна.
Вселената ще съществува докато енергията изчерпа всички възможни форми и мащаби!
Да живее Румелия!

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » ср май 03, 2017 22:18

А водород? :D Нема такова нещо...
https://en.wikipedia.org/wiki/Meteoroid
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

cezar
Регистриран: съб дек 06, 2008 16:53

Мнение от cezar » чет май 04, 2017 03:17

Има парчотии от кометища и е много типичен цвета ..! Сигурен съм, че не само аз съм наблюдавал розови метеори, които са по-разнообразни по състав от смисленото инфо в wikipedia .
На там върви науката ... много голямо разнообразие :mrgreen: Загледай се и може да дойдеш на моето мнение.
Вселената ще съществува докато енергията изчерпа всички възможни форми и мащаби!
Да живее Румелия!

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » чет май 04, 2017 04:58

cezar написа:Има парчотии от кометища и е много типичен цвета ..! Сигурен съм, че не само аз съм наблюдавал розови метеори, които са по-разнообразни по състав от смисленото инфо в wikipedia .
На там върви науката ... много голямо разнообразие :mrgreen: Загледай се и може да дойдеш на моето мнение.
В розово оцветяват калия , комбинацията от натрий + литий и други .
Ако трябва да сме съвсем точни едва ли има някой метеор , който при изгарянето си генерира чисто бяла светлина.
Само че в излъчваната от един метеор светлина има най-малко две компоненти . Едната е химическата реакция "горене" , но всъщност по-интензивното излъчване идва от температурата на метеора , получена при триенето му в атмосферата . И именно на тази компонента метеорите дължат яркобелият си цвят .
За да видите много по-слабото светене , предизвикано от горенето вероятно се иска много тренинг .

Ама пък страшно видео изкопахте де :)
Упрека естествено не е към вас а към журналиста , който е правил репортажа .
То бива локуми , то бива неверни данни , ама пък чак толкова ...
От най обикновен електролизер , който се ползва от къде 100 години направиха научното откритие на века #-o
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » чет май 04, 2017 21:41

То интересната част е когато ги имаш двата газа, но във вариант H+H+O а не 2Н22, т.е.
атомен водород и кислород, тогава не се хаби част от енергията да се късат молекулни
връзки и температурата на пламъка е доста по висока - до 4000°C спрямо 2800-3000°C
когато атомите на двата газа (по отделно) са свързани в молекули.

DartMol

Мнение от DartMol » нед май 21, 2017 09:19

След като, прогнозата за почивните дни, отново е за облачно време, въпреки напрегнатата работна седмица, реших да не пропускам безоблачната петък вечер :) Тъй като, умората се усещаше още преди да съм излязъл, реших тази вечер да променя начина на наблюдение. Вместо да ‚гоня‘ дълъг списък с обекти, да взема един стол, да седна и да се концентрирам само върху няколко цели.

За толкова години, така и не се наканих да помъкна и стол по поляните, но след последната нощ мога само да съжалявам, че не съм го направил по-рано. Другата ‚новост‘ беше комплекта окуляри на Meade (серията 4000 Plossle), който не бях ползвал от почти 5 години.

И така, първата цел бе NGC 188 (Caldwell 1) – разсеян куп в Цефей. Купът е лесен за откриване, намира се на около 1° от звздата 2 UMi (SAO 181) и на около 4° от Полярната звезда. При увеличения от 39х и 84х се разделят многобройни слаби звездички, равномерно разположени и с равномерен блясък.
Въпреки, че е не лоша гледка, по-интересното за NGC 188 са всъщност фактите около него – това е най-северно разположеният и най-древният разсеян куп видим от Земята. Обикновенно наблюдаваните разсеяни купове са млади (в астрономически смисъл) и съдържат множество новоформирани, ярки звезди. По известните, като Плеядите (М45) са на възраст около 115 милиона години, М41 в Голямо куче – около 190 мил. години, а двойният куп в Персей (NGC 869 и 884) на само около 14 мил. години. Възрастта на NGC 188 се определя на около 5 милиарда години! Тази дълголетност се дължи на факта,че е разположен встрани от галактичната равнина и рядкото му преминаване през по-гъсто населени райони, където гравитацията постепенно би разпръснала звездите от купа.

Следващите цели за вечерта – пълният ‚каталог‘ на Roslund, с впечатляващите 7 обекта :) Асоциацията при споменаването на разсеян звезден куп (поне за мен) е за много, ярки и широко разпръснати звезди. Но, случаят с тези 7 обекта, далеч не е такъв.
Това са разсеяни звездни купове, открити от Curt Roslund през 1960г., изучавайки спектроскопски плаки. И седемте обекта се намират в една, сравнително малка област между съзвездията Стрела, Лисица и Лебед.
При предварителната подготовка на по-подробни карти за идентифицирането им и гледането на снимки ми беше ясно, че това няма да е незабравима, спираща дъха гледка, но сравняването на ‚точките‘ от картите, с тези в окуляра, ми се стори интересно. А, и както бях седнал удобно на стола под обсипаното със звезди небе за никъде не бързах...

Roslund 1 – разположен е на върха на един приблизително равностранен триъгълник образуван от звездите β Sge и δ Sge. Първо с бинокъл, а после и в (малкото) полето на окуляра локализирах редичката от звездите HD 186932 (8.1m), HD 186885 (8.7m) и HD 350571 (8.4m) и от там, поставяйки HD 350451 (9,0m) в центъра на зрителното поле, купът бе сравнително лесно разпознаваем.

Roslund 3 – намира се на около половината разстояние между М71 и М27, и на по-малко от 1° от върха на ‚стрелата‘ γ Sge. Не много ярки звездички, в характерна конфигурация (на мен ми заприлича на конец с примка/ласо)

Roslund 2 – също сравнително лесен за локализиране, разположен на ~45‘ от NGC 6823 (друг разсеян куп от 7.1m), в зона с няоклко сравнително ярки звзди.

Roslund 4 – този ме затрудни най-много, като малкото зрително поле на окулярите допълнително затрудняваше ориентирането. Трябваха ми около 30-40мин. докато се уверя, че съм на правилното място, като бинокъла (Dekaris 10х50) се оказа от голяма полза. Самият куп изглеждаше, като малко мъгливо петънце, без особени детайли. Мъглявината, която се вижда по снимките на този обект, не можах да забележа.

И, докато се усетя вече наближаваше 3ч., намерих кометата C/2015 V2 (Johnson), а за финал се ‚разходих‘ с бинокъла из Млечният път.

Изводите, които мога да направя след тази вечер
- удобството да наблюдаваш седнал определено си заслужава неудобствоо да мъкнеш още нещо на полето
- като си гледал през по-широкоъгълни окуляри, не разбирам как има хора, които се оплакват, че не виждат границите на зрителното поле и се връщат към такива, с по-малко AFOV!? Да се мъчиш да идентифицираш поле, пълно със звезди докато гледаш през шпионка... явно е въпрос на вкус :)
- малко поле, голямо увеличение, без водене = ‘тегаво‘ гледане

Изображение
Изображение
Изображение

Поредното ново нещо за вечерта - първи опит за скициране:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Източници:
Кратко резюме за NGC 188 - https://freestarcharts.com/23-guides/ca ... en-cluster
Защо този куп е интересен на учените - https://astronomynow.com/2015/12/07/ast ... th-hubble/
И по-сериозно представено проучване (с формули и графики) - http://iopscience.iop.org/article/10.10 ... /5086/meta
От тук е вдъхновението за дългият списък със цели 7 обекта - http://www.schoenball.de/index_astro.html
Публикация на самият Roslund - http://iopscience.iop.org/article/10.1086/127512/pdf
Подробно проучване на Roslund 3 - http://articles.adsabs.harvard.edu//ful ... 5.000.html
Известни съмнения, че Roslund 5 може и да не е куп - http://articles.adsabs.harvard.edu//ful ... 2.000.html
Още списъци и каталози - http://clearskies.eu/csog/download/#sc_hide

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » съб юли 22, 2017 13:00

Здравейте от Рожен :D
Снощи бе ден първи от голямата лятна сбирка.Нямах още наблюдателен план и стрелях на посоки.Въпреки всичко, освен тривиалните обекти като М15,М51,М101,М8,М17 и М11 (последния М11 ми направи силно впечатление беше невероятна гледка на стотици изсипани звезди в полето на телескопа при 142x) ,попаднах на интересни обекти в съзвездие "Воловар".В северната му част малко под звездата Гама има няколко интересни галактики.Най-ярката бе NGC5557 това е елиптична галактика с размери от 2,2x2,0 минути и величина 11,0. На тази галактика можеше да се забележи с периферно зрение звездовидното и ядро.Непосредствено до нея в същото поле се виждаше и най-слабата галактика NGC5544. Това е SB галактика с размери от 0,9x0,9 минути и величина 13,4.Тази галактика се виждаше като слабо размито петанце видимо предимно с периферно зрение.Интересното е,че до тази галактика (почти залепена за нея) се намира и слабата галактика NGC5545,която е само от 15,2 величина и която не забелязах или просто се е сливала с NGC5544.Също близко до тези галактики се виждаше и най-интересната галактика NGC5529. Това е галактика,която удивително наподобява прочутата "игла" в "Косите на Вероника" и се вижда като дълга размита резка със размери 5,7x0,7 минути и звездна величина 11,9.На този обект направих и доста добре скица при 142X. http://www.webbdeepsky.com/galaxies/obj ... ct=NGC5529
Последната галактика,която също бе в същия район беше SA галактиката NGC5533 с размери 3,4x1,9 минути и 11,8 величина.Тази галактика се виждаше като ярка овална сфера без видими детайли. Всичките галактики се виждаха почти в едно поле при увеличение 65x.

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » нед юли 23, 2017 20:29

Привет от втората вечер от Рожен.

Втората вечер атмосферата беше малко по-нестабилна от първата,но въпреки това условията бяха много добри и по-важното за мен-разполагах с наблюдателен план.Планът ми включваше някои двойни звезди и галактики в съзвездие Воловар. Нещата само че не тръгнаха добре,защото много трудно се ориентирах в северната част на съзвездие Воловар,която граничи с Голямата мечка. Двойните звезди също се оказаха нетипично опърничави.От списък от 9 двойни звезди успях да пробвам 3.Това бяха звездите 1 и 4 от Воловар с разстояние между компонентите им съответно 4,6 секунди и 4,8 секунди,но нито една от тези две звезди не разкри двойнствеността си. Единствено най-известната двойна звезда във Воловар-Епсилон се разделяше при 87x. Разстоянието между компонентите на тази звезда беше 2,8 секунди.Както вече споменах голям зор падна с галактиките. По-лесно се справих с NGC5656,която е Sa галактика с размери 1,6x1,3 минути и величина 11,8.Тя се виждаше като малко размито петанце без детайли при 65x.https://www.google.bg/search?q=ngc5656& ... sWmp3SphpM: По-сложно се оказа с група галактики,която се намира малко над звездата Ламбда от Воловар.Това са четири сравнително ярки галактики с намирането на които видях голям зор и не само това,но и когато успях да ги намеря бутнах телескопа,след което ми бяха нужни още 20 минути,за да ги открия отново.Това бяха NGC5660,NGC5678(това бе най-ярката от тях от 11,2м.),IC1029, и най-слабата от тях NGC5673 oт 12,1м и размери 2,4 минути x 36 секунди.От тази група най-силно ми привлече вниманието IC1029,която е SA галактика от 11,3м и размери 2,6x0,5 минути.На тази галактика направих и доста добра скица при 142x http://astronomerica.awardspace.com/SDSS-4/IC1029.php
С това ми се изчерпаха силите и към 01 30ч приключих наблюдението !

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » чет юли 27, 2017 13:40

Здравейте !
Последната вечер (24 срещу 25-ти Юли) от моето присъствие на лятната астро-сбирка нещата се получиха много добре ! Това бе най-плодовитата ми вечер от всичките четири :D
Отново се насочих към съзвездие Воловар . Имах да довършвам план от по-предната вечер :D
Отново се захванах с двойни звезди. Без много усилие в полето на окуляра ми попадна "29 Пи" от Воловар която още при 65Х се разделяше без усилие . Двойката бе много красива - главната звезда е от 4.9м и на 5.6секунди от нея блестеше спътника от 5.8м !
Последва улов на най-ярката галактика във Воловар - NGC5248 ! Това е SAB галактика от 10.3м и размери от 6.2Х4.6 минути. Галактиката се виждаше прекрасно още при 65Х като се забелязваше звездовидното и ядро а при по-големи увеличения се виждаше и наченка на спиралната и структура ! http://www.astronomersdoitinthedark.com ... =140&p=502
В последствие се насочих отново към района на струпването на галактики в северната част на Воловар . Интуицията ми се оказа правилна . Когато в полето ми попадна групата галактики на NGC5660 забелязах че има нещо нередно !? След малко вдигане на увеличения и справка със звездните атласи установих че галактиката от предната наблюдателна вечер която взех и зарисовах за IC1029 всъшност е ярката SA галактика NGC5676 от 11.2м и размери от 3.7Х1.6 минути ! http://www.astrophotos.net/pages/GALAXI ... 205676.htm
Объркването е дошло то там, че съм взел по грешка IC1029 за слабата NGC5673. При по-голямо увеличение - 142Х започваше да се вижда и слабата NGC5673 и нещата си дойдоха на място. на двете галактики (IC1029 и NGC5673) направих и доста добра скица през тази нощ !
https://www.google.bg/search?q=NGC5673& ... vIAMb5661M:
Имах малко време и реших на посоки да избера в движение още някой обект . Казах си че малко съм гледал в Малката Мечка :D И хоп бях там ! Изненада ме очакваше ! Под звездата Епсилон се намира двойка слаби галактики . Това са NGC6251 и NGC6252 ! До тук нищо специално освен това че NGC6252 стана най-слабата галактика която някога съм виждал със собствените си очи ! Пореден триумф за работата на Астрорефлект ! Въпросната галактика се оказа от 14.2м !!! И размери от само 0.7Х0.4 минути ! Виждаше се при 142Х като почти губеща се размита точица !
NGC6251 до нея беше доста по-ярка -12.6м и размери от 1.8Х1.5 минути !
Доволен след това завоевание събрах техниката към 01 00ч . Това му е хубавото на визуалното ,че докато другите едва са започнали да снимат ти вече си изгледал 10 галактики и дори си направил и зарисовка :D

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » чет авг 17, 2017 13:18

Снощи се разходихме до Суевци . Аз за пръв път ходя там и да си призная очаквах малко повече. По принцип времето не беше много добро- в началото около 22 00ч небето бе почти изцяло покрито с облаци , които обаче към 23 00ч лека полека се разкъсаха до ясно . Небето обаче имаше някаква лека висока облачност която размиваше като цяло картинката . На север имаше сияние от София а на юго-запад сияеше и Вакарел . Не бих дал на това място по десетобалната система оценка повече от 6 или най-много 7 !
Въпреки това нощта не се опропасти :D Бях направил план за обекти в съзвездия Козирог ,но както казах небето там сияеше от към Вакарел и беше абсурд да търся дифузни обекти в него . Имах и резервен план който включваше дузина двойни звезди в Дракон . Та там се насочих .
Първо в полето ми попадна звездата 63-Епсилон от Дракон ! Това е относително тясна двойка с величина на звездите 3.8 и 7.4м и разстояние между тях от само 3.1секунди ! Двойката се разделяше прекрасно при 142Х !
Втората двойна за вечерта стана звездата 39 от Дракон . Това е тясна двойка с основна звезда от 5.0м и спътник на 3.8секунди от 8.0м ! Тази звезда също се разделяше при 142Х ! Последната двойна за вечерта бе и най-красива. Това бе 21-ми от Дракон . Основната компонента на тази двойка бе от 5.6м а спътника само на 1.9секунди бе със сходна яркост от 5.7м ! Тази двойка се делеше още при 87Х заради почти еднаквата яркост на двете компоненти ! Гледката на тази двойка бе завладяваща- два бели диаманта притиснати силно един в друг !
За финал на нощта ме очарова една от най-прочутите планетарни мъглявини на небето - NGC6543 в Дракон известна още като "Котешко око".

Първото което ме порази в този обект бе яркия зелен цвят с който той блестеше и централната звезда ясно видима още при 87Х ! Това е една от най-деталните мъглявини от този тип на небето . Добре се забелязваше и пръстена около звездата също видим още при 87Х ! Слагайки UHC филтър засилих цялата мъглявина като яркост, но загубих доста детайл . Това може да се има в предвид при бъдещи наблюдения !
Еми това беше - доволен съм, че въпреки минусите на мястото и времето не пропадна наблюдателната нощ .

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пон сеп 18, 2017 13:08

Преди няколко вечери използвах прекрасното време и направих две наблюдателни нощи поред на 15 и 16-ти Септември. Мястото е добре известния Кривонос, а телескопа също добре известния 350мм"Червен октомври" :D
Първата нощ имах план за действие, но нещата тръгнаха доста хаотично и нощта приключи с обхождане на тривиални обекти и без зарисовка на някой обект :D
Въпреки това от 15-ти си струва да споменя двойната звезда 10 Пи от Козирог. Това е тясна двойка с разстояние между компонентите от 3.2секунди. Основната звезда е от 5.3м а спътника от 8.9м !
Тази двойка дали поради ниската си позиция на юг или заради слабата яркост на спътника, ми създаде трудности при разделянето. Едва при 142Х тази двойка се разделяше и то само на моменти!
Наблюдението продължи в "ровене" на района над красивия сферичен куп М30. Там има двойка слаби галактики - NGC7103 от 12.6м и NGC7104 от 14.4м , както и друг слаб сферичен куп известен като Palomar12 от 11.7м . За жалост не можах да локализирам нито един от тези обекти . Може би и заради това леко изнервен се впуснах в "сърфиране" на доста по-тривиални обекти някои от които бяха : Прочутата SB галактика NGC7479 в Пегас , NGC7814 също в Пегас , както и един от любимите ми сферични купове - М15 ! За кратко помислих, че мога да върна нещата към по-сериозни наблюдения като се насочих в Кит , но след като отново катастрофирах в опита си да хвана NGC210 и обидно ярката NGC45 от 10.8м, реших просто да се позабавлявам в наблюдение на добре известни обекти! Не мога в този ред на мисли да не спомена прочутата галактика в Склуптор - NGC253, която бе удивителна гледка в полето на 350мм Добсън при увеличение от 87Х ! Тази галактика отстъпва по величие само на галактиката в Андромеда ! NGC253 се бе разстлала в цялото поле на окуляра, като се забелязваше не равномерната и структура ! https://apod.nasa.gov/apod/ap161103.html
В Кит наблюдавах и планетарната мъглявина NGC246, която е един от най-големите обекти от този тип на небето . Тя отстъпва по размери само на прочутите NGC7293 и М27 ! Мъглявината се наблюдаваше като широк овал с видимо неравномерна структура и няколко слаби звезди в нея още при 65Х ! https://apod.nasa.gov/apod/ap060418.html
Без да споменавам още дузина съвсем познати обекти към 01.30ч събрах и се прибрах .

На следващата вечер може би заради това, че ме глождеше съвест че небето е невероятно а Аз не съм попълнил колекцията с нито един нов обект тръгнах отново към Кривонос.
Втората вечер определено се оказа доста по-успешна и ползотворна.
Същия ден бях открил, че по посока на Стрелец има доста интересни и не тривиални обекти които не са попадали в окуляра ми :D
Много лесно и бързо хванах доста известната, славеща се като огромно предизвикателство за визуалния астроном любител галактика NGC6822 известна още като галактиката на Бърнард !
Това е не правилна галактика, която принадлежи към местната група галактики. Размерите и са колосалните 19.1Х14.9 минути и поради това е обект с много ниска повърхностна яркост въпреки че е 8.8м !! В полето на "Червения октомври" NGC6822 се виждаше като призрачно размито петно с неправилна форма и без видим детаил ! Най-добре галактиката се наблюдаваше при 60Х ! https://apod.nasa.gov/apod/ap130208.html
Малко над тази галактика лесно се забелязваше още при 60Х зеленикава разфокусирана звездичка. Това бе планетарната мъглявина NGC6818 известна още като "LIttle Gem".
При 142Х тази мъглявина се виждаше още по-добре, като малък зелен овал от 9.3м и размери 17 секунди, но без видим детайл ! https://www.virtualtelescope.eu/wordpre ... graiii.jpg
Постигнатите резултати приповдигнаха настроението ми и трескаво затърсих обект, който да попълни колекцията ми от скици . С учудване това стана една доста ярка галактика, която по неясни причини е убягвала от полезрението ми . Въпросната галактика е NGC404 в Андромеда !
Този обект направо се "пече" на лъчите на една от ярките звезди - Бета от Андромеда и е SA галактика от 10.3м и размери от 6.1Х6.1 минути ! В полето на окуляра ми NGC404 се виждаше като размит, но ярък овал със средна големина и ясно видима по-ярка централна част ! Направих скица с доста широко поле около галактиката при 142Х ! http://earthsky.org/todays-image/a-gala ... achs-ghost
Изненадите обаче за вечерта не бяха приключили . Владо, който беше 50 метра от мен на нивата и също се взираше визуално в небесните красоти ми даде страхотен жокер ! Той ме насочи към обект, който не беше упоменат в моите дебели книги . Това бе огромната отново неправилна галактика IC10 в Касиопея ! Само минута след като ми посочи мястото на картата IC10 попадна в полето на окуляра ми . Този обект наподобяваше доста по размери и яркост предшестващата NGC6822 . Огромен размит призрачен овал с неправилни размери на фона на млечния път !! Гледката наистина бе забележителна . https://apod.nasa.gov/apod/ap120104.html

Предоволен от вечерта прибрах техниката към 12 30ч и се прибрах към София !

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » съб окт 14, 2017 21:49

Здравейте на всички !
Снощи се получи една страхотна нощ !
Озовах се на Кривонос чак към 22 30ч с Динко (един симпатяга, който като гледам ще стане сериозен астроном любител :D ), а в Перник ни чакаше вече Dart Mol - Иво с който най сетне се видяхме на живо дето се вика !
На нивата вече чакаха Антончо и Дидо . Те се бяха наточили да снимат, но силния вятър бе охладил ентусиазма им ! Ето още един плюс на визуалното :D Разпънах "Червения октомври" за 15 мин и подкарах наблюдателната вечер . Времето иначе бе приятно- 8 градуса над нулата и в интерес на истината ясно небе но със засветка и леко нестабилна атмосфера ! (С тревога констатирам , че на Кривонос небето от последната година не е каквото бе преди 2 години. Има си засветка по посока Перник и София! :( )
Бях направил план за обекти в съзвездие "Пещ", но разочарованието ми бе голямо след като съзвездието изгряваше ниско на юг точно зад едни храсталаци, които закриваха част от хоризонта ми . Точно мислех, че тази нощ ще се превърне в поредното хаотично наблюдение и нещата рязко се подобриха :D След кратък рейд по тривиалните обекти на небето, които показах на Динко и Dart Mol нещата взеха да стават сериозни :D Малко по-северно от "Пещ" , в "Кит" взех да ловя и да се опитвам да ловя интересни нови обекти !
Започнах със галактиката NGC210 , която при последното ми идване на Кривонос не успях да видя . Хванах яркия и широк овал на планетарната мъглявина NGC246 и взех на юго-запад от нея да сканирам небето . Не след дълго в полето на окуляра ми попадна и NGC210. Малко бях разочарован защото очаквах нещо по..... Галактиката се виждаше още при 60Х на около 5 минути от звездичка от 7.5м като разфокусирана звезда ! Това всъшност бе само централната и част а халото се забелязваше много слабо при по-големи увеличения ! С по-малък телескоп и малки увеличения, NGC210 лесно може да се оприличи на звезда и да се пропусне !
https://in-the-sky.org/data/object.php?id=NGC210
След тази победа реших да се насоча към един още по-предизвикателен обект .
Близо до звездата 6 от Кит се намира слабата галактика UA444 . Това е галактика от неправилен тип и размери от 11.5х4.0 минути ! В “дебелите" книги дават тази галактика като предизвикателство за визуалния наблюдател и обект достъпен за телескопи от 40см на горе . Въпреки това реших да се пробвам . Не успях , но имам съмнения :D . Въпреки всичко както казах по горе и атмосферата не бе съвсем стабилна та остава в бъдеще време !
Насочих се и към друго предизвикателство . На границата със Риби се намира неправилната галактика от местната група IC1613 ! Това е обект с огромни направо размери от 20.0х18.5 минути ! Отново обаче ударих на камък . Както казах този обект остава за по-добри времена в бъдеще време .
След неуспехите обаче винаги идват и големите успехи.
Насочих телескопа към прочутата активна галактика М77 ! Прекрасен обект !! М77 се виждаше с ярко звездовидно ядро още при 60Х и ярко почти идеално кръгло хало около него ! Забелязвах дори синкавия цвят . Над тази галактика в същото поле при 60Х се наблюдаваше и друга прекрасна галактика . Това бе NGC1055. NGC1055 е SB галактика от 10.6м и размери от 7.3х3.3 минути . В моя окуляр тя се виждаше като ярка със средни размери размита ивица без други детайли. В "дебелите" книги дават, че с по-големи телескопи трябва да се забелязва тъмната прахова ивица?
https://apod.nasa.gov/apod/ap061215.html
Малко над Дерта от Кит хванах друга красива галактика . Това бе SB галактиката NGC1032 с размери от 3.5х1.2 минути и величина от 11.6м Тази галактика също се наблюдаваше като ярка размита ивица без друг детайл по нея още при 60Х .
http://skycenter.arizona.edu/gallery/Galaxies/NGC1032
Малко по-източно от М77 се намира красиво трио от галактики, на което направих и поредната си скица и така стана и основен обект за вечерта ми . Това бяха галактиките NGC1087, NGC1090 и NGC1094 ! Най-ярка бе първата от 10.9м и размери от 3.7х2.8 минути ! NGC1087 и в окуляра ми се виждаше като голямо ярко елиптично петно още при 60х . Не показваше друг детаил обаче при по-големи увеличения. Втора по яркост бе NGC1090 . Това е SB галактика от 11.8м и размери от 3.9х 2.0 минути ! В окуляра ми се виждаше като слаба размита елипса без друг характерен детаил . Най-слаба бе NGC1094 която със своята 12.5м и скромни размери от 1.2х0.9 минути се забелязваше основно с периферно зрение . На трите галактики направих доста добра скица със широко поле при 87Х ,която ми отне може би около половин час време .
http://jthommes.com/Astro/NGC1087-1090.htm
Много доволен от нощта събрах към 01.30ч и се прибрах към засветената София .

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » нед окт 15, 2017 16:19

Със огромно удоволствие чета постоветте ти, особено откакто си със този превъзходен телескоп .
Просто вечерта беше със висока влажност и обектите на предела не бяха ок, затова и не си намерил някой от по-слабите обекти (спада силно разделителната способност)..
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » нед окт 15, 2017 16:44

Здравейте,
и Аз следя какви наблюдения се правят визуално с наличните Ви телескопи.
Ще взема обекти от постовете да пробвам новата система за видеоастрономия и
да я сравня с визуално от по-тъмно място и прилична апертура.
Няма да спамя в тази тема, което сравня ще си го пиша в моята.
Успехи.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » съб окт 21, 2017 14:04

Снощи се получи много добре . Пристигнах на Кривонос около 22.15ч заедно с Венци-бо , като на нивата вече имаше няколко човека, които снимаха или гледаха (визирам Владо под гледаха). Времето бе тихо с температура около 8 градуса над нулата, но отново имаше това светлинно замърсяване и небето изглеждаше по-скоро сиво а не черно иначе сиинга бе много добър! Явно и на Кривонос нещата не са това което бяха преди 2-3 години.
Разпънах телескопа без много да бързам и за 15 минути бях готов !
Нямах наблюдателен план, но имах да разрешавам дилеми от предните наблюдения та много не се чудех какво да гледам.
Хванах красивата галактика NGC891 в Андромеда . Учуди ме, че много добре още при 60Х се виждаше тъмната прахова ивица пресичаща галактиката по дължина ! При 142Х нещата изглеждаха още по категорични и впечатляващи .
Леко източно от тази галактика преди три нощи наблюдавах няколко слаби размити петънца. Тази вечер ги локализирах отново и установих че това е купа Abell347. Двата най-ярки представителя на купа бяха галактики NGC910 от 12.2м и размери от 2.0Х2.0 минути, и NGC911 от 12.7м и размери от 1.7Х0.9 минути ! И двете галактики се виждаха като слаби размити петънца без друг детаил при 87Х, като при по-малки увеличения не се забелязваха. При 142Х около тези галактики започваха да проблясват още няколко бледи и малки петънца. При справката в последствие установих че това са галактиките U1866 , за която въпреки че се виждаше най-добре от всички по-слаби галактики не намерих почти никакво инфо в нета ?? На едно място само споменават за нея, че е от 15.0м !??? а на друго 13.9м ,(което по моя преценка е по-вярното) и се вижда в 18 инча добсън. Другата слаба галактика проблясваща над NGC910 се установи, че е NGC912 с размери от 0.9Х0.8 минути и величина от 14.1м !! С това този обект става и най-слабия обект,който съм виждал с “Червения октомври”! На моменти в полето между двете ярки галактики (NGC910 и NGC911) проблясваше и галактиката CGCG 539-18 за която липсва също почти информация в нета. Поради това че тя бе най-слаба предполагам, че може и да е от над 14.2-14.3м ?
http://observing.skyhound.com/archives/nov/AGC_347.html

https://apod.nasa.gov/apod/ap161112.html

В Андромеда има и друг обект на който се бях мерекландисал (галактиката NGC7640) ,но минаваше точно в зенит меридиана и направо ме изгърби да го търся, което ме и отказа доста бързо.
Насочих се отново към Кит където разнищих галактиките северно от красивата М77.
Точно над звездата “Делта” локализирах 4 галактики. Най-добре а и най-лесно се виждаше NGC1032. Това е SO галактика от 11.6м и размери от 3.5Х1.2 минути. Тази галактика се виждаше много добре още при 60Х като ярко лещовидно петънце с нарастваща яркост към центъра . Малко силуета и наподобява умален вариант на известната галактика в Секстант NGC3115 !
Малко по-северно от нея блестеше NGC1016. Тази Е галактика се виждаше като размито кръгло и малко петънце от 11.6м и размери от 2.5Х2.5 минути без друг характерен детаил . Близо до нея блестеше и съвсем малка размита сферичка, която при малко увеличение лесно може да се сбърка със звезда. Според "дебелите книги" това би трябвало да е галактиката NGC1008 от 13.9м !
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... 6_SDSS.jpg

Най-интересна по мое мнение се оказа галактиката NGC1073. Тази SB галактика от 11.0м и размери от 5.0Х5.0 минути се виждаше като широк мъглив овал , като при по-големи увеличения (87Х и 142Х) показваше дори детаил на пуровидно по-ярка централна част ! Мисля, че тази галактика е доста интересен обект за снимане, която ще покаже много интересен детайл ако се снима с фокусно обаче над 1000мм ! На NGC1073 направих и добра скица.
https://apod.nasa.gov/apod/ap120220.html

Като много голям успех отчитам че тази вечер за пръв път хванах известната но много слаба галактика от местната група галактики IC1613 ! Тази галактика с направо огромни размери от 20.0Х16.0 минути и величина от 9.2м , се виждаше на границата на въображението основно с периферно зрение като огромен размит овал ! Владо потвърди че не халюцинирам като каза че и той вижда галактиката. Намирането на този обект щеше да е невъзможно ако не бях стеснил максимално района на търсене по картите и не бях локализирал двойната звезда 26 от “Кит”(слаба двойка с главна звезда от 6.2м и спътник на 16 секунди от 8.6м) малко над която лежи и галактиката !
http://helixgate.net/ic1613.html

Та така приключи наблюдателната нощ към 01 30ч !

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » съб окт 21, 2017 14:57

Здравей,

Ето ти малко данни за тези, които не си намерил в нета:

1. U1866 или UGC 01866 -
Major Diameter (arcmin) : 1.0
Minor Diameter (arcmin) : 0.5
Magnitude : 14.8
Classifications : SBa
Distance: : 265 Mly

2. CGCG 539-018
Major Diameter (arcmin) : 0.7
Minor Diameter (arcmin) : 0.6
Magnitude : 15.7
Classifications : U
Distance: : 246 Mly

Реално повърхностната им яркост е малко повече и е възможно да си ги "видял" .

Относно IC1613 - истинско приключение е да я видиш визуално.

Ето линк с каталог, който ползвам - там ще намериш всичко, което не откриваш другаде:

http://ned.ipac.caltech.edu/

Лека. =D>

Video Astronomy System:
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » съб окт 21, 2017 20:07

Да благодаря ти но тези данни ги намерих и Аз . Ама 14.8м !??? не вярвам да са верни :D
Synergon написа:Здравей,

Ето ти малко данни за тези, които не си намерил в нета:

1. U1866 или UGC 01866 -
Major Diameter (arcmin) : 1.0
Minor Diameter (arcmin) : 0.5
Magnitude : 14.8
Classifications : SBa
Distance: : 265 Mly

2. CGCG 539-018
Major Diameter (arcmin) : 0.7
Minor Diameter (arcmin) : 0.6
Magnitude : 15.7
Classifications : U
Distance: : 246 Mly

Реално повърхностната им яркост е малко повече и е възможно да си ги "видял" .

Относно IC1613 - истинско приключение е да я видиш визуално.

Ето линк с каталог, който ползвам - там ще намериш всичко, което не откриваш другаде:

http://ned.ipac.caltech.edu/

Лека. =D>

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » нед окт 22, 2017 14:55

tsetsodrums написа:Да благодаря ти но тези данни ги намерих и Аз . Ама 14.8м !??? не вярвам да са верни :D
Здравей,
е колко да са верни - мерил автоматично телескопа 1 минута и по алгоритъм го изчислил,
а +- 1 визуални величини спокойно може да мърда за такива далечни обекти.
Освен това пише, че към (но не в него) инфрачервения спектър е 10,8 зв. в. , което
може да означава, че визуалното, докъдето може да видиш нещо е около 13,5 зв. в.
Лека.

Video Astronomy System:
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » нед окт 22, 2017 23:29

Не можеше да не споделя (похваля) :D Когато сравних скицата ми от преди няколко нощи на триото галактики в Кит (NGC1087, NGC1090, NGC1094) със снимка на същите обекти почти на 100% скицата ми повтаря снимката :D .......май е време да започна да сканирам скиците си и да ги споделям тук с Вас :D Проблема е в това, че нямам скенер под рака ! Ама ще гледам в близко бъдеще да реша казуса по един или друг начин .

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » пон окт 23, 2017 10:12

tsetsodrums написа:Не можеше да не споделя (похваля) :D Когато сравних скицата ми от преди няколко нощи на триото галактики в Кит (NGC1087, NGC1090, NGC1094) със снимка на същите обекти почти на 100% скицата ми повтаря снимката :D .......май е време да започна да сканирам скиците си и да ги споделям тук с Вас :D Проблема е в това, че нямам скенер под рака ! Ама ще гледам в близко бъдеще да реша казуса по един или друг начин .
Здравей,
ползвай приложение за сканиране от смартфон, или просто я снимай.
Става за тези цели.
Лека.

Video Astronomy System:
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пон окт 23, 2017 17:22

Това със снимането и на мен ми мина през главата. Ще го пробвам да видим ще постигнали задоволителен резултат :D

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение