Най-после,нощ без облаци ...:)

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Re: Най-после,нощ без облаци ...:)

Мнение от widowmaker » вт май 30, 2017 03:18

Няма 3-ти транзит, само Йо и Европа тая вечер, Ганимед и Калисто са доста далеч (встрани).
Троен транзит се случва 1-2 пъти на 10 години. Двойният също е впечатляващ, "отстрелях"
го с "Вдовицата". Буквално преди 15-на минути прабрах техниката от двора заради влагата.

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » вт май 30, 2017 06:24

И в Пловдив атмосферата беше благосклонна \:D/
М8 се виждаше като богат звезден куп със мъничка мъглявина до звездата 9sgr и едва загатнати воали.
С електронен усилвател си излезе цялата през водороден филтър .
Стана ми интересно , че М20 излиза добре през водородният и много по-слабо през О3.
Нея без усилване не я видях и ми е интересно да попитам тези които са я гледали някъде от тъмно място през какъв филтър се вижда най контрастно ?
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » вт май 30, 2017 09:40

widowmaker написа:Няма 3-ти транзит, само Йо и Европа тая вечер, Ганимед и Калисто са доста далеч (встрани).
Троен транзит се случва 1-2 пъти на 10 години. Двойният също е впечатляващ, "отстрелях"
го с "Вдовицата". Буквално преди 15-на минути прабрах техниката от двора заради влагата.
Беше добре видимостта и при мен. И за повечко красота "голямото червено петно" беше в картинката.
За децата беше доста интересно.
Последна промяна от Synergon на вт май 30, 2017 09:49, променено общо 1 път.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Photon 154 mm F/4 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » вт май 30, 2017 09:48

magi208 написа:И в Пловдив атмосферата беше благосклонна \:D/
М8 се виждаше като богат звезден куп със мъничка мъглявина до звездата 9sgr и едва загатнати воали.
С електронен усилвател си излезе цялата през водороден филтър .
Стана ми интересно , че М20 излиза добре през водородният и много по-слабо през О3.
Нея без усилване не я видях и ми е интересно да попитам тези които са я гледали някъде от тъмно място през какъв филтър се вижда най контрастно ?
Здравей,

При добри условия и много тъмно небе - най-добре си е водородния филтър H-B.
Ако е малко по-светло небето един UHC ще свърши по-добра работа.
Сигурно имаш и двата вида.
Лека.

Video Astronomy System:
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » вт май 30, 2017 15:19

Synergon написа:И за повечко красота "голямото червено петно" беше в картинката.
Аз успях да сглобя техниката малко след 22ч, че тръгнах от София доста късно. Не съм качвал
увеличението повече от 175х, че много неспокойна беше атмосферата (на 36м надморска съм),
но на моменти нещата се избистряха и чак сега разбирам какво е да имаш качествена стъклария.
Много детайли и изключително добър контраст на картинката! Довечера пак, стига да има небе :)

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Планетариум............

Мнение от Хектор » съб юни 10, 2017 18:47

Отдавна бях обещал на дъщеря си посещение във Софийския научен детски комплекс Музейко.
Бях го набелязал понеже узнах че там има малък Планетариум (във София няма иначе).
Искам да разкажа не за целия приятен ден там, а само за Планетариума.
Той е за 18 човека само, но е със доста добра техника.
Не очаквах нещо особено и не се заразих от подскоците на нетърпение на малчуганите да влязат час по скоро :D
Приятно впечатление ми направи много дебелия мокет на пода, меките възглавници и подканата на Астронома Тихомир (20-25 годишен) да се излегнем както ни харесва.
Планетариума се затвори и на целия купол се виждаше зелена поляна със залязващо Слънце, което бързо започна да се снижава и накрая се скри напълно..........Мрака настъпи плавно и звездите изплуваха бързо. Ефекта беше поразителен и макар да се знае че не е истина небето си изглежда като "оригинално".
Всички се разсмяха от сърце когато към края едно момче на около 4-5 годинки попита кога ще се приземим, дотолкова ни беше въвлякъл разказа на Тихомир и ефектите истински че загубихме напълно представа за реалноста :D
Всички излязохме от купола със ОГРОМНО нежелание :roll:
След това се запознах и поговорих със водещия за Астрономическото парти на 16 Юни (баш на рождения ми ден :D ) направено само за хора над 18 години.То ще бъде не само със различни лекций на Астрономи от БАН през целия ден, космически храни, голяма и разнообразна програма само на тема Астрономия която ще завърши със наблюдения след стъмване на покрива (огромен и много модерен със огромна панорама).Тихомир ми каза че ще има няколко преподаватели и поне 2 телескопа, като единия със сигурност ще е 12 инча.
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
Хектор

Кометата Джонсън и Сатурн.........

Мнение от Хектор » вт юни 13, 2017 00:39

СФ.23,30h.22 градуса.Луна след пълнолуние.
От няколко дни виждам повтаряща се картина като на филма "Денят след утре"- кристална вечер и щом се стъмни я измества някаква "боза" или супа ако предпочитате. Видимоста пада, прозрачноста също намалява и прониквателната способност остава само добър спомен.
Обаче нали съм упорит добитък, а Кометата Джонсън ми беше първа в списъка и я търсех от няколко вечери.Комета не съм гледал визуално от Халеевата насам (1986г) и ми беше много мерак.......
Днес отново я търсех, знаех къде е обаче не я хващах и не я хващах..........вече тамън да се откажа и днес да я преследвам когато със 23мм. окуляр и увеличение 43х движейки във зоната където трябваше да е нещо на прага на видимостта леко размаза небето на сравнително малка площ, нещо като слаба мъглявина #-o .Диаметъра на петното беше не малък и вече знаех че съм я "залепил".Веднага смених окуляра със 15,5мм и увеличение 65х което значително подобри силата на видимост до степен да се види комата и малко от опашката.Смятайте щом 7-ма величина мъгляв обект е предела на 200мм.телескоп във топ-форма,във най- чистата част на градът :? На125х не се виждаше почти нищо и отново свалих увеличението за да я разгледам. Убеден съм че извън голямото село гледката ще е знаменателна и искренно се радвам на колегите който имат възможност да я видят извън "буламача"тук. И как няма да е буламач като и днес имаше 10 километрови задръствания през целия ден, но както и да е, ВИДЯХ я............ :lol:
Сатурн се беше издигнал над 20-тина градуса и насочих "оръдието" към него.Изненадата беше пълна когато освен процепа касини се виждаха -РЕЯ, ДИОНА, ТЕТИДА и ТИТАН :shock:. Екваториалните ивици се виждаха слабо, но за сметка на това 4 спътника се виждаха отлично дори на 43х, а над 43х още по- добре :D .
През биното освен че участват и двете очи изглежда че се получава и мощно диафрагмиране ( използва се и барлоу леща), което комбинирано със малките диаметри на окулярите (0,965) образуват своеобразна диафрагма която значително изостря контраста и изображението става "остро".
Предполагам че оптичния път на биното е 150мм и сега се мъча да изчисля колко голямо огледало ми трябва за да го "вградя" без да използвам Барлоу лещата и да гледам само през него, като по този начин няма да губя значително количество светлина.Почти съм достигал фокус при разни експерименти със биното и знам че без барлоу полето изсветлява поне със 50 %, което комбинирано със слаби и широкоъгълни окуляри ще даде незабравими гледки на по- дълбокия космос.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » вт юни 13, 2017 01:26

Не си мести огледалото . Ти си на f5 и ще загубиш 70% от светлинният добив .
Сложи му един хубав 20 мм окуляр на входа вместо Барлоу леща .
При този оптически път ще получиш система около f7 с Ерфлетата и пълно оползотворяване на добива .

http://forum.starrydreams.com/download/ ... &mode=view

Ще ти трябва и 50 мм удължител между фокусера и биното .

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » вт юни 13, 2017 02:13

magi208 написа:Не си мести огледалото . Ти си на f5 и ще загубиш 70% от светлинният добив .
При този оптически път ще получиш система около f7 с Ерфлетата и пълно оползотворяване на добива .

Идеята ми е да поставя по-голямо вторично за да изкарам фокуса по-навън от тръбата, фокусера е нисък и мисля че ще стане. Въпроса е колко трябва да е голямо огледалцето и това не мога да сметна :D
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » вт юни 13, 2017 02:15

Аз се чудя как си се решил да потърсиш кометата при тази ярка Луна. Това е дифузен обект, който трудно се наблюдава при лоши условия макар да е от 7.5 зв. вел. И не знам как така до сега не си наблюдавал комети.
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » вт юни 13, 2017 02:16

penko написа:Аз се чудя как си се решил да потърсиш кометата при тази ярка Луна. Това е дифузен обект, който трудно се наблюдава при лоши условия макар да е от 7.5 зв. вел. И не знам как така до сега не си наблюдавал комети.
Луната беше още ниско и ето че стана за моя радост.......... :D :wink: :D
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » вт юни 13, 2017 02:22

Като наблюдаваш кометата трябва да и направиш визуална оценка на яркостта, дифузност, диаметър на комата и ако се забелязва опашка дължината и. Иначе си гледал само за свое удоволствие.
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Боян Спасов
Регистриран: нед сеп 18, 2016 14:33

Мнение от Боян Спасов » вт юни 13, 2017 05:07

Хектор написа:
magi208 написа:Не си мести огледалото . Ти си на f5 и ще загубиш 70% от светлинният добив .

Идеята ми е да поставя по-голямо вторично за да изкарам фокуса по-навън от тръбата, фокусера е нисък и мисля че ще стане. Въпроса е колко трябва да е голямо огледалцето и това не мога да сметна :D
Жена ми по принцип обяснява малко неразбираемо .
Представи си или си навий книжна фуния дълга 1 метър и широка отпред 200 милиметра .
Това ти е светлинният конус на твоето главно огледало . Тази фуния отговаря на светлосила f5 .
А сега си представи или може да си навиеш книжна тръбичка Ф16 , дълга 170 милиметра , колкото ти е оптическият път във всяко рамо на бинокуляра . Ф 16 пък идва от входният ти отвор на биното .

Сега ако нанижеш тръбичката на конуса , без да го мачкаш , ще видиш , че върха на конуса не излиза от другият край , а остава дълбоко на вътре в тръбичката .
Ако обаче имаш светлинен конус f20 примерно (входен отвор 100 мм и дължина 2 метра ) то неговият връх ще излезе от тръбичката с няколко сантиметра .

На теб ти трябва върха на светлинният конус да дойде поне до 20-30 мм от задният край на биното .
Само че това няма как да стане при светлинен конус отговарящ на f5 . Просто входната диафрагма ще го изреже на f10-f11 . Не ми се смята точно колко , но е там някъде .

Сега идва вече кофтият момент : Ще бъдат изрязани именно лъчите от средата на огледалото навън , които като количество са най-много . На практика бинокуляра ще бъде закачен на 200 милиметров телескоп , но редуциран до 90-100 милиметра апертура .

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » вт юни 13, 2017 07:27

Боян Спасов написа:
Хектор написа:

Жена ми по принцип обяснява малко неразбираемо .
Представи си или си навий книжна фуния дълга 1 метър и широка отпред 200 милиметра .
Това ти е светлинният конус на твоето главно огледало . Тази фуния отговаря на светлосила f5 .
А сега си представи или може да си навиеш книжна тръбичка Ф16 , дълга 170 милиметра , колкото ти е оптическият път във всяко рамо на бинокуляра . Ф 16 пък идва от входният ти отвор на биното .

Сега ако нанижеш тръбичката на конуса , без да го мачкаш , ще видиш , че върха на конуса не излиза от другият край , а остава дълбоко на вътре в тръбичката .
Ако обаче имаш светлинен конус f20 примерно (входен отвор 100 мм и дължина 2 метра ) то неговият връх ще излезе от тръбичката с няколко сантиметра .

На теб ти трябва върха на светлинният конус да дойде поне до 20-30 мм от задният край на биното .
Само че това няма как да стане при светлинен конус отговарящ на f5 . Просто входната диафрагма ще го изреже на f10-f11 . Не ми се смята точно колко , но е там някъде .

Сега идва вече кофтият момент : Ще бъдат изрязани именно лъчите от средата на огледалото навън , които като количество са най-много . На практика бинокуляра ще бъде закачен на 200 милиметров телескоп , но редуциран до 90-100 милиметра апертура .
Ясно- 170мм..
Отвора го оценявах на 110мм пък.....хахаха.
Благодаря.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » вт юни 13, 2017 07:28

penko написа:Като наблюдаваш кометата трябва да и направиш визуална оценка на яркостта, дифузност, диаметър на комата и ако се забелязва опашка дължината и. Иначе си гледал само за свое удоволствие.
Радвам се че въобще успях да я видя, а за измервания няма никакъв шанс :roll:
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » вт юни 13, 2017 13:46

Хектор написа:
penko написа:Като наблюдаваш кометата трябва да и направиш визуална оценка на яркостта, дифузност, диаметър на комата и ако се забелязва опашка дължината и. Иначе си гледал само за свое удоволствие.
Радвам се че въобще успях да я видя, а за измервания няма никакъв шанс :roll:

Здравей,
при мен с бинокъл 7х35 се загатва кометата.
Явно където живееш небето е още по-зле.
Тия дни ще я хвана с телескопа, че имах на главата други проблеми.
Лека.

Video Astronomy System:
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » вт юни 13, 2017 13:50

Аз я гледам извън града. От града не съм я гледал тази, защото не мога да я видя от терасат.
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Canon 100D.

Потребителски аватар
Хектор

Луда нощ

Мнение от Хектор » нед юни 25, 2017 01:03

Копиловци. 38 градуса. Небе един път.
Няма да описвам жестоката жега през деня и опитите ми да се освестя във басейна, а ще споделя със вас резултатите от вечерта.
Облаци нямаше никакви, небето беше бистро и се заех да проверя колимацията на телескола. Това е може би последния път когато го колимирам, защото просто е безмислено........... не се разколимира никога :D. Минаха над два месеца от последната колимация и не мърда и не мърда., а ако знаете само как се почуква от децата, клати в колата, мести всекидневно и т. н.
И така, пробния взор към небето показа звездите като карфички, а Сатурн със цели 5 спътника.
Изчаках да се стъмни още и подхванах голямата мечка, всички Галактики до десета величина се виждаха отлично и никак не бяха малко, а направо цяла плеяда.
Великия куп във Херкулес до гледах дори през 225 и възклицанието......... ихаааааааа на дъщеря ми обяснява всичко, небето потъмня още един път и стана някаква лудост, млечния път се виждаше от край до край със всички подробности.
М57,М92,М81 иМ82 направо ми извадиха очите, накъдето и да насочех телескопа обекта независимо колко беше слаб, го ловях за секунди.
Дори във 24.00 часът температурата беше 27 градуса и така бос със биричка в ръка реших да насоча към центъра на нашата Галактика.................. Обаче хващайки Лагуна и Трифида започнах неволно да подвиквам от захлас....... Ама това е незаконно и подсъдно според галактичната федерация сигурно, нечовешка сила или направо могъщество, такава дълбочина не е законна дори за 250мм машина....... Лудост.... :shock:
Във стрелец хилядите звезди напрато ни вадеха очите, на Лагуна видях и червеникав цвят, а цветове със 200мм не трябва да бъдат там :D
Наблюдавах над 50 обекта, но няма да ги описвам, може направо да се създаде роман ако започна, затова по добре да него правя засега.
Още не мога да се оттърся от лудата вечер.......Егати небето :shock:
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » вт юни 27, 2017 04:38

В събота се качихме на Рожен и към 2.00 облаците се поразкараха достатъчно за да извадим техниката .
И добре , че беше приложението на телефона , защото сред толкова звезди направо се загубих :shakinghead:
С нетърпение чакаме сбирката другият месец :)

Потребителски аватар
Хектор

Нова обсерватория......

Мнение от Хектор » вт юли 25, 2017 23:14

Балконите на новия ни апартамент са стинско бижу =D> =D> -Всички посоки са видими и никакви пречки пред погледа и дори видим зенит.
1.jpg
Запад...
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2017:07:25 19:42:21
Image taken on:
вт юли 25, 2017 16:42
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/5524.861878453 Sec
F-number:
f/2.4
ISO speed rating:
78
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
LENOVO
Camera-model:
Lenovo TB3-730X
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Прикачени файлове
2.jpg
Юг...
EXIF-Data show/hide
2017:07:25 19:45:33
Image taken on:
вт юли 25, 2017 16:45
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/500.75112669004 Sec
F-number:
f/2.4
ISO speed rating:
74
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
LENOVO
Camera-model:
Lenovo TB3-730X
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Последна промяна от Хектор на ср юли 26, 2017 20:44, променено общо 1 път.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » вт юли 25, 2017 23:44

Честито адаш! Пожелания за много ясни нощи! :)

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » ср юли 26, 2017 20:44

Yoddha написа:Честито адаш! Пожелания за много ясни нощи! :)
Мерси адашче........... :D
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пет юли 28, 2017 22:58

4.jpg
Исток
6.jpg
Север
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Първа светлина на 260мм. телескоп.......

Мнение от Хектор » нед авг 27, 2017 16:45

След 2 месеца основен ремонт и яко работа, излязох отпуска най- накрая и бегом на село.
Телескопа влиза напряко във багажника на комбито на "магия" и не заема много място, за разлика обаче от добсъновата му монтировка която не само че тежи,ама много яко тежи и е чепата а и заема много място. Направо я намразих и смятам да я зазимя на село за постоянно за резерва, а скопа да си го закача на EQ5- цата както си му е редът.
Преди да тръгнем се наложи да измия главното огледало защото не само беше прашно, а и много замазано- ама много.Колегата който ми го продаде ме предупреди че не е мит майче никога и да ви кажа си беше за баня. Обаче забравих да видя колко е притегнато преди да го разкача от държача и после изглежда съм го претегнал повечко.
Вечерта звездите изглеждаха разтеглени и веднага разпознах грешката си, особено след забелязването от моя страна на новопоявил се астигматизъм.Дебелината на главното е мнооого голяма и майче е Пирекс и съм надценил силата му.
На село го колимирах горе долу и се прицелих във отличното небе над главата ми. Личи си силата спрямо 200мм телеско, някъде около 50% по светъл е телескопа, обаче над 150х не достигах фокус- мазало отвсякъде..........разбрах че отново съм подценил този път колимацията, а при F 4,7 това не се прощава- няма тука толеранси като дори F5 е по- лесен...........
Първата вечер много ме разочарова и затова няма да я описвам.
На другата сутрин се захванах с колимацията веднага след ставане и поредицата от грешки лъснаха със пълна сила и как няма като във главата ми все още витаеха гипс,плочки,ламинат и всякакви неща, а спомените ми за телескопите тепърва заемаха мястото което им се полага.
Off asix съм го начертал не напред а назад със 2,9мм и после съм си центровал по него #-o, а това е изместило оста със цели 5,8мм.
Реших да го центровам във геометричния център и задърпах с винтовете огледалото назад (към края на тръбата) и то взе че опря във носача съвсем малко преди да застане идеално (огледалото е малко по- голямо от необходимото и за да се хване цялата светлина ми трябва 2 инчов окуляр)......
Проверих фокусера спрямо тръбата, спайдера, наклона и вторичното застана на 80 % от идеалната позиция (ще се наложи да премахна пружината на вторичното за да може да застане както трябва).
Е, втората вечер небето беше ВЕЛИКОЛЕПНО, съпругата и дъщеря ми отидоха на събор и спокойстието беше налице :lol: , е сина ми прватизира лаптопа за да си гледа на шезлонга-Кунг фу Панда1 и останах без Стелариум, ама си карах по памет и без него.
Стрелец.......Кълбовидни купове,Лагуна и Трифида, Омега и М11 по- нагоре показаха цветове макар и доста слабички, М13 и М57 през 270х са великолепни , М81 и М82 бяха доста ниско и не изглеждаха кой знае колко запомнящо се, Х и У от Персей бяха велика гледка.М 92 във Херкулес не го уцелих :shock: , а Андромеда освети цялото цялото ми поле, а детайли нямаше защото беше доооооста ниско.
Понеже нямах наблюдателен план, а и целта ми беше да видя центровката у как е прекратих наблюдението към 24,00h.
Тежка стойка, изисквания към колимацита на високо ниво и голята сила на телескопа са първите ми изводи.
now1.jpg
EXIF-Data show/hide
2017:08:04 21:01:42
Image taken on:
пет авг 04, 2017 18:01
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/14.286938880475 Sec
F-number:
f/2.4
ISO speed rating:
387
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
LENOVO
Camera-model:
Lenovo TB3-730X
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
PZO-Бинокуляр

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » вт авг 29, 2017 21:25

Браво Хекторе !
Вече си във сериозния диапазон на апертурата и може да прекараш много не забравими вечери с телескопа ! Да имаш повече време да го ползваш само .......относно големината - всичко е въпрос на свикване . Аз като барабанист нося каса (големия барабан дето се свири с крака) която е 22 инча и не ми прави впечатление нещо с диаметър 14-16 инча :D

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » ср сеп 13, 2017 01:36

Сф.18 градуса.Звезди до 3-та величина.От Южния балкон........
Преместих с лекота големия телескоп от единия край на балкона до другия (на Добсъновата монтировка монтирах наскоро колелца), включих Ред Дот търсача и се заех да погледна за пръв път NGC 6760- Кълбовиден куп от малко над 9-та звездна величина. Небето беше доста прозрачно, височината на обекта идеална но колкото и да го търсех (над 30 мин.) не го нацелих :shock: . Забелязал съм че си има дни във които обектите ги "отстрелваш" за секунди и дни доста тегави, е днес вечерта беше от втория тип, всичко постигах със голямо търпение...........
След неуспеха си реших да сляза малко по- надолу във Орела до М11.Още на 28мм окуляр светна буквално във полето което ме накара да пробвам нещо доста дръзко- след 150х и отличния образ без никакви признаци на загуба на светлина от тройно по- голямото увеличение поставих Барлоу и..........БИНОКУЛЯРА, Е сега вече фона потъмня но на 250х със две очи попаднах на уникална гледка.........разхождах се вътре във самия куп във 3Д формат (непрекъснато си повтарях че гледам от нас а не от село).....Носещата планка на телескопа необходима за закачането на телескопа на EQ 5 е почти завършена и скоро ще мога да се наслаждавам на обектите със максимални удобства :D ,но сега се "разхождах" във обекта па макар и на подскоци.......
Понеже днес видях снимки на Митака на тази прекрасна планетарна мъглявина (М27) и така и така бях наблизо реших да и хвърля едно око...........През двуинчовия окуляр се виждаше отлично, впечатление продължава да ми прави и търсача 9х50- много е силен =D> , та викам си дай на 150х.....веднага се появи и синкавия цвят със леки кафеникави оттенъци- ПРЕКРАСНА гледка.
Следваща цел заради синът ми -Алтаир, алфа от Орел. Щом го свалих от табуретката се позагледах във спокойния, всепоглъщащ вселенски МИР, голямото поле (1,4 градуса), голямата резолюция направиха един поглед на "обикновенна" звезда във дълбоко съзерцание...........Голямата апертура може да накара да ти настръхнат косите от благововение и чувство на пълно щастие от един ообикновен поглед на един обикновен отрязък на която и да е част от небосвода.
Гледах, гледах и разбрах във какво се състои красотата на двойните звезди например, то не се описва, тази красота се преживява.............много е красиво.
Започнах да обичам този телескоп и това което може да покаже.....Този модел на Небесен Наблюдател 254 РХ е ОТЛИЧНА машина със сериозна сила- способен е да ви разплаче и от красота и от тежест при пренасяне :D
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Дълбоко, дълбоко небе.........

Мнение от Хектор » нед сеп 17, 2017 16:47

Копиловци-26 градуса, звезди до 6-та величина,никакъв вятър,отлична прозрачност......
Не може все да нямаш късмет, все ще улучиш небе без Луна и да няма облаци.
Следобяд Слънцето понамали малко силата си и стана подходящо за малко работа,та се затътрих към полянката на двора със малка брадвичка и трион в ръце. Цяло лято поляната не подстригвана и дърветата са покрили всичко наоколо, все едно си в гората. Посоката Запад също не е маловажна и затова се заех първо натам. Свалих короната на огромната Кайсия макар че ме ме издра здраво :D .
Така Запада се отвори напълно.......
Заех се със колимацията на телескопа без да бързам и докоригирах вторичното огледало както си трябва.
Звездната вечер започна със страхотен залез и песента на щурците, приятната сцена се допълваше от топлото време нетипично за средата на Септември. Излягайки се на шезлонга се загледах във красивото небе търсейки великата звезда Вега, ако се виждаше тя това означаваше че рандевуто скоро започва.
Мина време и Вега и Алтайр се появиха почти едновременно. Свалих предпазния найлон-обвивка на телескопа и съосих двата търсача със главната ос на телескопа. След това дадох "заповед" на голямата "сурия" братовчетки и роднини на съпругата ми и голямата чаша кафе за дългата вечер скоро беше готова. Децата отново ми откраднаха лаптопа и стелариум отново нямах за помощ, та разчитах само на късата си памет.
М81 и М82 бързаха да навлязат във неблагоприятната ниска зона за наблюдения и затова бяха първа цел. Само на 20 градуса височина , но се виждаха добре макар и да не беше все още напълно тъмно. Тях използвах за тест на прозрачноста на атмосферата.После завъртях към Сатурн и установих че има силна мараня предизвикана от всеобщото поливане на нивите и градините навсякъде в селото. Това обаче скоро ще приключи и всички предпоставки за незабравима вечер ще са на лице.
22.00h- Видимите звезди бяха до 4-та величина и реших да изчакам още час.
23.00h- Погледнах нагоре след максимално отваряне на зениците което направих преди това и.......................Млечния път, нашата си Галактика се виждаше не като нещо мъгляво, а идеално се виждаха ОЧЕРТАНИЯТА на всяко едно облаче от структората му, направо си беше като карта. Във Стрелец където е ядрото на нашата Галактика беше направо като на кино, все едно си на първия ред на гигантско кино и гледаш филма ВЕЧНОСТ #-o :D :shock:
М13 през 28мм- двуинчов окуляр на SkyWatcher който закупих наскоро показваше "жестоко" поле (със силна кома по края естествено), самото небе е светло сино а не черно и разликата със пряко сравнение със 25мм окуляр показа че 2 инча са си два инча особено за дълбоко небе и разликата е от тотален мащаб =D>
Последваха 150х, 300х, 500х и телескопа продължи със брилянтната картина дори на 500х.
Няма да описвам всички "тривиални" обекти, а само няколко от тези които наблюдавах и които ми "изкараха" акъла.
М11- разсеях куп (не ги харесвам по принцип) които през 300х накара зяпачите наоколо да викат със глас :D - нещо феноменално- звезди до 15-та величина във полето, някъде 20 минути не можах да преместя телескопа на друг обект заради огромния интерес на зяпачите.Всичките цветове се виждаха лекичко, но си се виждаха все пак. Разликата от СФ и тук и между 200мм и 260мм са две отделни неща нямащи нищо общо.
М27 във Лисичка се заех да я търся понеже близките години съм я поглеждал само със мощния си бинокъл.
Мъглявината Гира не е много силна (8,1 величина) и във момента във който ми "взриви" зрителното поле не- можех да повярвам............ОГРОМНА :D дори на 42х, а на 150х ми зае почти половината поле. Основно я наблюдавах през 300х със ясни очертания и красиви цветове (обаче ми беше зеленикава по скоро отколкото синя #-o ), докато червеното ми седеше повече кафеникаво #-o .
М31 Андромеда и М32 ме изненадаха със изгледа си на пъшкул на ларва и дори на 700х не се разби на звезди (очаквано де :D ).Тук ме изненада това че има много светлина а детайли- НЪЦ-ки...........
Около IC 4996 във Лебед със съвсем леко придвиждане на телескопа по ширина се понесох на извънземно пътешествие със зрителния си кораб по Млечния път. Огрома сила и дълбочина, толкова много звезди, купове и воали от звезди досега не бях виждал никога, околните наблюдатели направо казаха че са има се изправили косите и не ми даваха телескопа :D .
Поста стана много дълъг и спирам да пиша засега, но такава вечер със толкова мощен телескоп със толкова добър окуляр за широки полета имам за сефте от много години насам...........както се казва дай Боже всекиму....
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Re: Дълбоко, дълбоко небе.........

Мнение от penko » нед сеп 17, 2017 17:13

Хектор написа:Децата отново ми откраднаха лаптопа и стелариум отново нямах за помощ, та разчитах само на късата си памет.
Свали си Skysafari на мобилния или таблет и няма да ти трябва даже памет :P :D
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Canon 100D.

Потребителски аватар
Хектор

Роженски мечти...................

Мнение от Хектор » съб сеп 23, 2017 02:12

Рожен- 5 градуса, небето не е необходимо да се описва, висока влажност.
Помислих че като отида там няма да има повече от 5 човека, но само как се бях излъгал само :D
Още по светло купола на ААС беше отворен, както впрочем и нашия. Вътре Мак Сим разчистваше няколко килограма мухи които обаче май си бяха във някаква хибернация и само си щъкаха без да летят.
Гигантския купол на двуметровия телескоп беше отворен за посетители и групите не само че бяха многобройни ами и се редуваха една след друга за лекциите под телескопа без прекъсване- толкова многобройни бяха.
На терасата направо се вцепених а децата ми си тичаха на 36 метра височина със прозрачен под :shock: без да им мигне окото............
Телескопа е огромен и отлично поддържан.
Още щом пристигнахме в хотела ми направи впечатление самото небе на Рожен- някак си синее и е много красиво. Такова небе не съм виждал от дете и ме обзе дива радост- усмивката не слезе от лицето ми през целия ден. Небето е толкова различно че го отбелязаха не само децата ми, а дори съпругата ми която е много земен човек се впечатли много ама наистина много. Самата му прозрачност е от друг свят- нормалния свят който загубихме неусетно ,заети със желанието си за придобивки и небрежност към чистотата на природата.
Вечерта след басейна в хотела, сауната и шофирането на 300км. така се отплеснах във спане на този невероятен въздух че за малко да закъснея.
Когато се качих горе вече имаше членове на ААС, зяпачи, самоинициативни свободни електрони, няколко момчета и директора на "летящите чиний)- телепорта на Плана планина,Мак Сим,Деско, Нептун,Дани, съпругите на мнозина,деца,7-8 телескопа на площадката,един гост от Полша- ЧОВЕКА СТЕЛАРИУМ,хора от обсерваторията и стана много- приятна атмосфера под облаците. Вече тамън бяхме изгубили надежда и Нептун пророчески изрече:- Още малко тези облачета ще ни полазят по нервите и ще си заминат, така и стана =D> =D> .Имахме чисто полезно време около 1 час или 3 часа на периоди.
Ако не беше човека стелариум нямаше да мога да намеря сума обекти и не защото не знам как да ги намеря, а защото от КОЛОСАЛНОТО количество звезди не- можех да се ориентирам точно къде да "стрелям". Например във стрела никога не съм виждал със просто око 10 звезди, ако видя 3 от София съм много щастлив, а тука цели 10, е как да се ориентирам #-o .........
Касиопея е неописуема и няма нищо общо със четирите "хилави" звездички от градът.
Телескопът след цели 340 километра път не се беше раколимирал ИЗОБЩО :shock: :shock: :shock: , този телескоп започна сериозно да ме респектира. Поставих 28мм -двуинчов окуляр и вдигнах поглед................Млечния път свети ве хора, не само се вижда кристално ами ИСТИНСКИ свети, самия той си свети =D> #-o направо колосално, а наоколо падна такъв мрак че Вин Дизел от филма Pitch Black би му сменил името ако можеше да види за какво става въпрос във нашата вълшебна планина Родопи.
М27 се виждаше като на снимка, гледах и доста други тривиални обекти но все едно за първи път ги виждам. Само да вметна че бях единствения визуален наблюдател (Цецо и Дидо как липсваха само) и оказа се със най- голямата апертура :roll: :shock: (260мм Нютон), а наоколо само Апохромати накъдето и да се обърнеш, имаше и няколко C 8-ци. На Нептун апо-то и монтировката много ми харесаха- мноооооого са качествени и красиви =D> ,както и по-малкото му братче на МакСим, двата телескопа близо един до друг бяха много- красива гледка.
Със бинокъла Конус 14х80 виждах толкова колкото със 260мм от голямото село, през търсача 9х50 си намирах обектите до 10 и нагоре величина :lol: и търсача излезе много сериозен не само телескопа =D>
Към 23,00h влагата ни изми обективите че даже и сняг ни поваля за няколко минути и се оттеглихме под нашия купол на топло, блага раздумка и сгряващите душата мезета и напитки. Другите продължиха във стаята на обсерваторията, а аз се прибрах във хотела (реновацията му е много- добра).
3.jpg
PZO-Бинокуляр

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » съб сеп 23, 2017 11:10

Браво Хекторе ! Сладкодумен както винаги :D Аз да си призная честно не съм чак толкова впечатлен от Роженското небе - поне последните години . Много пъти на Кривонос небето е превъзхождало това на Рожен и това често ме е замисляло дали си струва биенето на път 300км вместо 70км до Кривонос ? Но наистина на Рожен цялата атмосфера е предразполагаща, между всички тия телескопи а и с приятни хора до теб :D Пожелавам ви успешни наблюдения и дано имате небе ...............

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение