Най-после,нощ без облаци ...:)

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

Потребителски аватар
dareal
Регистриран: чет май 26, 2016 19:57

Re: Венера,Юпитер и Луната.........

Мнение от dareal » вт мар 07, 2017 09:53

Хектор написа:0,3h-Сф-4 градуса,много-висока влажност,звезди до 2 величина-хладно към студено време..........
Снощи съм заспал на филма (завръщане в бъдещето 2) доста рано и сутринта към 3 часа се "излюпих" напълно отпочинал........Направих си кафе (къде без него) и излязох на балкона.
ЮЖНИТЕ съзвездия :D :o .......нааааай-послеееееее :lol: и Юпитер за десерт са една отдавна очаквана гледка.
И аз същата вечер гледах през телескопа, но започнах малко след свечеряване и приключих до около 1 часа. Явно ти си поел следващата смяна :) Много пъти съм гледал от София и друг път е имало добри условия, но за първи път видях толкова кристално ясно небе. Все едно минаваш от стар телевизор, на някой ултрамодерен телевизор. Не мога да преценя, до коя звездна величина са се виждали звезди, но се виждаха много. За съжаление на следващата вечер условията нямаха нищо общо.
Telescopes: 305mm F/5 Sky-Watcher Flex-Tube Dobsonian,
EXPLORER-200PDS (EQ5 PRO), Go-To Equatorial Mount
Eyepieces: Baader Hyperion 5mm, 10mm, 17mm
Camera: Canon 600D

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Re: Най-после,нощ без облаци ...:)

Мнение от Хектор » съб мар 18, 2017 00:45

СФ-23,30-24,22h, звезди до 3-та величина,лека влажност, 1 градус-прозрачност 4 от 10.....
Да не-повярваш , но днес се показа небе ставащо за гледане даже :shock:
Въобще не се занимавах със М42 или куповете във Голямо куче, а направо насочих към "меката" на Галактиките -съзвездието Лъв, както казва Цецко.Триплета го уцелих от раз и нормално двете по-видими Галактики се виждаха без проблеми, но третата беше на границата на видимостта.През 43х светосилата е голяма и благодарение на опита си я видях.Да гледаш обекти на предела не ми е мания, особено "мъгели" , но съм доволен от силата на телескопа.Полето седи тъмно и контраста е на висота, което позволява такива "изпълнения".
Розета..........ОГРОМНА Е бре хора, Цецо ми разправяще че се "разхождаш из нея" , ама това си е направо не разходка, а направо излет.Да, вижда се сивкава мнооооого- слаба пелена на предела, но си се забелязва.
Юпитер, 43х изумруд, колосално поле, образа и колимацията са на високо ниво, ивиците отлични,плава заедно със свитата си в звездния океан.........125х, вече превъзходен образ, вижда се че телескопа тепърва загрява и иска още, но спрях замалко за да се полюбувам на мощта му.200х, уголеми се още но, повече детайли няма (виновна в случая е не-много прозрачната атмосфера).350х-голямо леко-мазно парче със леко видими дискове на спътниците- много-леко.Бинокуляр със 225х........ехаааааааааа:-изведнъж контраста се увеличи,детайлите нарастнаха двойно планетата огромна и красива.
Всичко е супер без две подробности само:-Обектите над 200х прелитат като реактивни самолети през полето и точно на височината на Еклиптиката имам нищожен луфт (издълбано е място за тефлонови предавки,но не са поставени още), който над 200х от нищожен става "образуващ нерви" :D .
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пон мар 20, 2017 01:12

СФ-0,30h,6 градуса,тихо........
Обичам тези голями прозорци оставени от облаците :D , така може и да се види нещо.
Триплета беше хванат веднага щом правата на горната част на балкона ми позволи.Обаче този път започнах със увеличение 65х, а не със 43х както обикновенно и резултата беше отличен.Окуляра от бинокъла - Б 8х30 се държи отлично и позволява допълнителен микро-фокус.И двете Галактики се виждаха отлично , а третата много-добре =D> .На 125х се виждаше колко е сплесната за разлика от по-топчестите други две.Телескопа показва отличен контраст и се виждаха даже ядрата как светят на две от тях.След като скопа показа зъби (третата Галактика от градът не е шега работа да я видиш), предприех много по-дръзък ход......преместих със 15 градуса надясно към по- слабите групи около М95-96..........и те си бяха там =D> :shock: .Виждаха се поне 5 от тях- без подробности естествено де.
Юпитер е някаква страхотия до 225х, а със бинокуляра на около 225х се виждаха невероятни подробности за наблюдение от градът.Нито една снимка не- може да покаже това което се вижда на 3D във реално време- направо е ЖЕСТОКО.Цялата облачна покривка,завихрянията,гигантската буря..............
Утре ще монтирам системата "ЩИТ" на телескопа за да стабилизирам образа (иначе както си е нормално ,отлични детайли се виждат само на пресекулки).
Успешна вечер,показваща че съм на прав път във изработката на светлосилния ми телескоп =D> :D
PZO-Бинокуляр

widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » пон мар 20, 2017 23:06

Човек, не знам какво внимаваш, ама ако пишеш така в училище,
със сигурност няма да изкараш и двойка. Тегаво е да ти се четат
постовете, защото са невероятен хаос...

НЯМА думи в българския, които в множествено число да завършват на "й"!
Двойните предлози "във" и "със" се пишат пред думи, започващи с "в", "ф"
и "с", "з" съответно. Във всички други случаи се ползват "в" и "с". Когато
слагаш точка на края на изречението, тя се слага непосредствено след
края на последната дума без празно място, същото се отнася за запетаята,
многоточието и т.н.
При започване на ново изречение, т.е. след точката на предходното, както
и след запетаята се оставя празно място.
(Той), определителниЯТ член е пълен тогава, когато можеш да го замениш
с "той". Непълен е тогава, когато можеш да го замениш с "него".
Ето един елементарен пример: (той) ТелескопЪТ е собственост на (него)
мъжА.

Потребителски аватар
dani
Регистриран: нед юни 05, 2005 01:57

Мнение от dani » вт мар 21, 2017 09:59

widowmaker написа:Човек, не знам какво внимаваш, ама ако пишеш така в училище,
със сигурност няма да изкараш и двойка. Тегаво е да ти се четат
постовете, защото са невероятен хаос...

НЯМА думи в българския, които в множествено число да завършват на "й"!
Двойните предлози "във" и "със" се пишат пред думи, започващи с "в", "ф"
и "с", "з" съответно. Във всички други случаи се ползват "в" и "с". Когато
слагаш точка на края на изречението, тя се слага непосредствено след
края на последната дума без празно място, същото се отнася за запетаята,
многоточието и т.н.
При започване на ново изречение, т.е. след точката на предходното, както
и след запетаята се оставя празно място.
(Той), определителниЯТ член е пълен тогава, когато можеш да го замениш
с "той". Непълен е тогава, когато можеш да го замениш с "него".
Ето един елементарен пример: (той) ТелескопЪТ е собственост на (него)
мъжА.
:D
Esprit-120, Esprit-80, TS 6" f/5.9 Fraunhofer Refractor
PST Coronado mod
DMK 21AU618.AS, Off-axis guider, FLIP MIRROR IMAGING DIAGONAL
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6
MTO300 + Flektagon 20/F4+Зенитар Fisheye 16мм f/2.8
DSI III PRO+LRGB, филтри O-III, S-II, H-Alpha и H-Beta, Kendrick heater
SW Myriad 20mm MWA-100º Eyepiece (2”), SW Aero ED 40mm 2"
MEADE TeleXtender 2x, Bresser Barlow 5x
Pentax XW 10mm, XW 7mm, XW 3.5mm,
WO SWAN 33mm, ES 4.7mm, TeleVue 13mm Nagler
Powermate 4x, Orion Multiple Filter Wheel for 4x 2"
Helios STELLAR-II 15x70 BINO, Nikon Action 8x40 8.2

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » вт мар 21, 2017 11:58

Много интерена лекция (за някой форум по правопис например), но си е чист спам.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Триумф........

Мнение от Хектор » вт мар 21, 2017 12:45

03.30 h- СФ- средно небе - 9 градуса....
Луната изгряваше и влажността се повишаваше, затова избрах само 2 обекта......
Юпитер 400х и страхотна гледка (спътниците бяха наредени много- интересно), страхотен детайл след поставвянето на вентилатора, само монтировката ме дразни че трябва да се побутва .........
М5 във Дева при 125х се разби на звезди от раз.Само след 3 дни когато излизам отпуска и отивам на село, ще разполагам със сериозен инструмент за ескалиращо удоволствие и голяма сила =D>
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » чет мар 23, 2017 00:47

СФ.+11 градуса.24,00h.звезди до 3,2 величина.прозрачност 3 от 10.
Изглежда за всеобща радост на астрономите и не само, топлите въздушни течения навлизат за постоянно и изтласкват по-студения въздух.Може би затова има турболенция във високите слоеве, което се отразява на качеството на наблюдение в тези дни.
Звездния куб Ясли- ярък почти колкото Плеядите, днес се виждаше може би най-добре от началото на тази година.
Триплета днес също бе по-ярък щом и третата Галактика се виждаше без напрежение =D> .
Юпитер над 200х не предлагаше вече задоволителен образ, но на 125х беше като нарисуван. През Биното планетата отново ме остави със отворена уста....много- много много добър и голям =D>
След всеки кръг от корекции , все повече нараства качеството на образа и днес вече звездите са като карфички или направо топлиики.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Класни окуляри и нови хоризонти.....

Мнение от Хектор » пет мар 24, 2017 23:49

СФ.23,00h.2-ра величина-небе 2 от 10+16 градуса.......
Друго си е като излезнеш на балкона да те лъхне дъх на пролет =D> , а не студена вълна......брррррррррр
По- рано днес взех два окуляра от irakli - TMB планетарен, 2.5мм и Meade 5000, 26мм. за няколко дни.Идеята ми е да видя максималната зеница от село (дай Боже чисто небе утре вечер), за да мога да преценя какво съм постигнал досега и максималното увеличение от 400х.
Тъй като вече съм отпуска спокойно излязох на балкона без да бързам и поставих 26мм. окуляр.Прекрасно ПЛОСКО поле, добра пропускливост на светлината и замерих реалното видимо поле със увеличението което дава, а именно 38.4х и зеница 5.3.Оказаха се 2,1-2,3 прекрасни градуса.Изненадата дойде от моя 23мм.окуляр със собствено поле 62 градуса и увеличение 43х,а изненадата е във това че той даде 2 градуса реално поле и се държеше пооооооочти равностойно.Разликата е че струва само 17 лева =D> .
Юпитер на 400х през Meade 5000-2.5 mm е ГРАМАДЕН "дзвер" и образа беше на страхотна висота за условията в момента =D> =D> .При задфокален тест на Сириус през 400х. се вижда че телескопа е центрован страховито и без грам отклонение =D> .Фокусирането при 400х дори при толкова хубав фокусер на ръка не позволява точен фокус, но и така видимите детайли и то със дефектно вторично са ВЕЛИКОЛЕПНИ.Дори се виждаше диска на Ганимед.
М42 я гледах през 400х и направо паднах.........много- мнооооого добър, красив и контрастен образ.Това е много- неочаквано за мен, та 400х на алтазимунтална монтировка на мъглявина па била тя и М42 не е шега работа и това е доказателство че инструмента след подобренията надминава със много базовите купешки "конструктори".Все едно Астрокабинет и БШР- такава е разликата.Гледах миналата година през един неподобряван същия купешки телескоп и то от Кривонос и Юпитер беше несравнимо по-зле.
Розета дори се вижда без напрежение на очите (със 26мм.окуляр гледах над 2 мин, без прекъсване без да ми се умори окото,евала на Meade =D> ).
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Откраднато небе.......

Мнение от Хектор » нед мар 26, 2017 19:08

Копиловци,19 градуса, небе 5 от 10, топло.
Прогнозата за валежи не ме стресна преди да тръгнем за село и телескопа се озова в багажника скорострелно.
Вечерта наближаваше, а облачноста за моя радост силно намаля и накрая изчезна напълно.Хубавото време изкара всички роднини на съпругата ми на двора и моята задача да ситуирам телескопа на добро място направо ми изглеждаше неизпълнима.
Проверих телескопа и нужда от колимация почти нямаше, центровах двата търсача и зачаках.
33.3.jpg
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2017:03:25 11:50:12
Image taken on:
съб мар 25, 2017 09:50
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/1071.8113612004 Sec
F-number:
f/2.4
ISO speed rating:
77
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
LENOVO
Camera-model:
Lenovo TB3-730X
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Насочих телескопа към Орион и ярката мъглявина М42 със окуляра на Irakli - 26мм Меаде5000.Веднага се забеляза 50% по- голяма яркост в сравнение със това как се вижда от балкона, просто картината светлее.
Следваща цел Триплета....Само секунда след като го центрирах във средата на полето и третата Галактика светна напълно равностойно на другите два елемента от системата.Във този момент дойде лелята на жена ми да погледне и внука й също със нея.Детето винаги затваряше едното око и го поставяше него на окуляра (детето е много- малко) :D и падна голям смях.Лелята обаче веднага без обяснения видя и трите Галактики и започна да ги описва една по една.Едната вика е завъртяна настрани, другите са по- натъка и светят в средата каза тя,като далечна запалена лампа =D> :D По това време запалиха прожектора на двора че не били виждали как им се пече бекона на барбекюто :x .Обаче аз реагирах незабавно и поставих на половината дистанция между нас импровизиран параван от голямо одеало.По същия начин блокирах и едната Евролампа от улицата и стана поносимо.Обърнах телескопа към двоиния куб във Персей и той се побра целия във полето със двете си ядра =D> .Огромно множество от звезди на заден фон, поставих ръката си зад окуляра и светлината на обекта играеше по дланта ми,дотолкова е светосилен телескопа и небето добро.Превъзходен окуляр и телескоп имах със себе си и избрах за трета цел една от любимите небесни зони на бат Цецо.......Голямата Мечка гледана със телескопа ми 130/650 предлагаше само постни гледчици и то не винаги, но сегаааааа :wink:
М81 нямаше как да я пропусна и я намерих само след 5 секунди..........ооооооооо, свети като Андромеда през 130/650.Силата на телескопа позволи дори при 400х да се вижда прекрасно, а през по- слабите увеличения и особено през 65х беше ГРАНДИОЗНО.Колко е красива тази Галактика мале мале.
По това време съпругата ми и децата ми проявиха интерес и погледаха малко и те.
33.7.jpg
EXIF-Data show/hide
2017:03:25 18:46:16
Image taken on:
съб мар 25, 2017 16:46
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/33.335555703714 Sec
F-number:
f/2.4
ISO speed rating:
115
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
LENOVO
Camera-model:
Lenovo TB3-730X
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Малко по-късно "скараджийте" братовчетка и и съпругът и+ още едни техен приятел изгубиха търпение и се приближиха.Ама това не е ,ама,а !???, -Ама този не е ли друг телескоп ?. Онзи беше доста по-малък тоя е оръдие бре, това бяха първите им възклицания и после го заразгледаха.Стигнаха до извода че е съставен от маса,стол,плот,тръби и някакво платнище.........ама е яко казаха след като го завъртаха само със един пръст във всички посоки.
33.4.jpg
EXIF-Data show/hide
2017:03:25 18:45:25
Image taken on:
съб мар 25, 2017 16:45
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/33.335555703714 Sec
F-number:
f/2.4
ISO speed rating:
86
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
LENOVO
Camera-model:
Lenovo TB3-730X
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Очакваме лятото и нови подвизи :D
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Супер успешна нощ.....

Мнение от Хектор » вт мар 28, 2017 02:23

СФ.01.30h.Небе 3 от 10.Влага. 2 градуса.
Тази вечер каквото поисках -това и видях и то от раз :shock:
Юпитер се бе обърнал със червеното петно към нас, което се виждаше още на 125х отлично, но за детайли и дума не- може да става при това "ниско" увеличение.Затова и отскочих направо на 400х включвайки системата Щит за по- сигурно, макар че е изградена едва наполовина.Условията не позволяваха да се види както трябва и макар Юпитер да бе станал огромен и основните две ивици да се виждаха, просто тази вечер не е за голями увеличения.Ето защо поставих 8мм.окуляр+ Барлоу и през 225х на моменти от по 5 секунди когато системата ЩИТ надделяваше за кратко, Юпитер блестеше и със детайли и петното беше великолепно.
Имайки много-пресни впечатления от хубаво небе и насочвайки към зоната на Триплета очаквах слабо изпълнение във полето, което обаче не се получи :shock: .Триплета се виждаше със третата Галактика даже много- добре за моя голяма изненада.
Отклоних по-надясно към зоната на групата Галактики М95,М105,М106 и от второто трасиране се озоваха във полето на прекрасния Меаде 26мм окуляр.
Оттам поех към друга група Галактики които досега не съм поглеждал М86 и М87 и отново от първия път се виждаха още със 26мм.окуляр.След като вдигнах увеличението на 125х приятната изненада беше пълна, двете Галактики ярки и със отлично виждащи се ръкави заедно със светлите си ядра бяха едновременно във полето ми =D> .Леко- полеко започвам да разбирам защо имащите по- мощни телескопи толкова ги харесват- ами защото са си доста красиви :D
Във Дева реших да взема да нацеля NGC 5743 И ВЗЕХ ЧЕ Я ХВАНАХ.........ти да видиш.Тя е доста слаба 9.95 величина, а да не- говорим че е и малка и как взех та я нацелих през 125х наистина незнам =D> .
М104- Сомбреро ооооооооооооо каква красота и много по- ярка отколкото си мислех,ще взема да стана Галактикоман накрая :lol:
Финала на вечерта беше М5 във Дева който се разпадна на звезди по края и макар да виждах изгряващите Южни съзвездия и да знаех какви диаманти святкат там, умората към този час(02.35) взе да надделява и се прибрах да поспя малко.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Пореден успех........

Мнение от Хектор » ср мар 29, 2017 03:29

СФ-6 градуса.небе 4 от 10.Силно градско засветяване от Юг.
Очевидно 200мм. имат доста да покажат, а окулярите Меаде серия 5000 започвам леко да ги уважавам =D>
Телескопа е дотолкова надобрял, че накъдето и да го насоча няма пропуск :shock:
Юпитер на 400х биваше и множеството ивици и деайли си бяха налице.Единствено 2,5мм.окуляр имаше недобро затъмняване (фабричното му почерняне) и даваше отблясъци.Затова намалих на 225х и ахнах направо.Планински кристал изгря във полето, завихрянията на поне 10-тина ивици, гигантската буря бушуваща от поне 300 години,6 спътника (+ Метис и може би Адрастея), а на 125х поставих жълтия филтър ЖС17 защото иначе щеше да ме ослепи :shock:
Триплета без третата Галактика (не съм я заглеждал дали се вижда) беше ок.
И сега нещо неочаквано...........тръгвайки от Денебола във Лъв право на исток за да намеря Алмуредин от Дева и оттам да намеря М53 за по- лесно във невероятния окуляр, мернах за кратко преди нея като че ли една мъглява звездичка, спрях и поставих 8мм.окуляр (125х) и оооооооо Галактика, ами да- съвсем истинска мъничка Галактика.Влязох в хола и какво да видя - NGC 4762 ОТ 10.27 ВЕЛИЧИНА ооооооооооо.Внимателно проверих звездната конфигурация около нея да не би да не бъркам, но не =D> :shock: .Егати мощното "животно".........
Продължих и със лекота прихванах М5 във Дева, поставих 125х и погледах как се разпадна на звезди, но реших че щом този телескоп има такава сила, ще го изсиля докрай да видиме какво ще стане.................400х и очаквах да последва тъмница,но М5 запълни целия окуляр със НЕВЕРОЯТНО количество звезди само от разпадналия се куб- картината се доближаваше до тази по хубавите фотоси от списанията.Още не- мога да се оттърся от тази потресаваща гледка.......велико.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Re: Пореден успех........

Мнение от Synergon » ср мар 29, 2017 10:00

Хектор написа:СФ-6 градуса.небе 4 от 10.Силно градско засветяване от Юг.
Очевидно 200мм. имат доста да покажат, а окулярите Меаде серия 5000 започвам леко да ги уважавам =D>
Телескопа е дотолкова надобрял, че накъдето и да го насоча няма пропуск :shock:
Юпитер на 400х биваше и множеството ивици и деайли си бяха налице.Единствено 2,5мм.окуляр имаше недобро затъмняване (фабричното му почерняне) и даваше отблясъци.Затова намалих на 225х и ахнах направо.Планински кристал изгря във полето, завихрянията на поне 10-тина ивици, гигантската буря бушуваща от поне 300 години,6 спътника (+ Метис и може би Адрастея), а на 125х поставих жълтия филтър ЖС17 защото иначе щеше да ме ослепи :shock:
Триплета без третата Галактика (не съм я заглеждал дали се вижда) беше ок.
И сега нещо неочаквано...........тръгвайки от Денебола във Лъв право на исток за да намеря Алмуредин от Дева и оттам да намеря М53 за по- лесно във невероятния окуляр, мернах за кратко преди нея като че ли една мъглява звездичка, спрях и поставих 8мм.окуляр (125х) и оооооооо Галактика, ами да- съвсем истинска мъничка Галактика.Влязох в хола и какво да видя - NGC 4762 ОТ 10.27 ВЕЛИЧИНА ооооооооооо.Внимателно проверих звездната конфигурация около нея да не би да не бъркам, но не =D> :shock: .Егати мощното "животно".........
Продължих и със лекота прихванах М5 във Дева, поставих 125х и погледах как се разпадна на звезди, но реших че щом този телескоп има такава сила, ще го изсиля докрай да видиме какво ще стане.................400х и очаквах да последва тъмница,но М5 запълни целия окуляр със НЕВЕРОЯТНО количество звезди само от разпадналия се куб- картината се доближаваше до тази по хубавите фотоси от списанията.Още не- мога да се оттърся от тази потресаваща гледка.......велико.
Здравей,
Започваш да навлизаш в по-дълбоката астрономия. Само да уточним някои неща.

1. Юпитер - повече от 4-те големи спътника няма как да се видят с телескоп под 12 инча. С 12 инчов при перфектни условия и "затъмнен" Юпитер - може да се видят Алматея и Хималия. Мимас и Адрастея - поне 20 инча телескоп. Това, което ти се струват още спътници са някакви звездички.

2. NGC 4762 - силно се съмнявам, че е била тази галактика. По пътя, който описваш има няколко 5-6 други, които са от катагога на Месие и предполагам, че е била някоя от тях,
(вероятно M58 или M60) . NGC 4762 е на една страна - като пура ( като третата от триплета Лео - NGC 3628), но е по-слаба.

Довечера мисля да поразгледам и Аз небето ако имам време.
Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Photon 154 mm F/4 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » ср мар 29, 2017 11:10

Здравей.........
За спътниците затова и написах (може би )...... =D> :D
NGC 4762 - силно се съмнявам, че е била тази галактика. По пътя, който описваш има няколко 5-6 други, които са от катагога на Месие и предполагам, че е била някоя от тях,
NGC 4762 е на една страна - като пура .........
Не-знам, но тях ги подминах и после проверих местната конфигурация да не би да бъркам #-o .Наистина беше застанала на една страна #-o .Силно съм раздвоен по въпроса, а когато е така винаги се доверявам на по- опитния и авторитетен събеседник :wink: .Приемаме че е някоя друга по- ярка.....
Много- благодаря за корекциите =D>
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » ср мар 29, 2017 11:17

Хектор написа:Здравей.........
NGC 4762 - силно се съмнявам, че е била тази галактика. По пътя, който описваш има няколко 5-6 други, които са от катагога на Месие и предполагам, че е била някоя от тях,
Не-знам, но тях ги подминах и после проверих местната конфигурация да не би да бъркам #-o .Наистина беше застанала на една страна #-o .Силно съм раздвоен по въпроса, а когато е така винаги се доверявам на по- опитния и авторитетен събеседник :wink: .Приемаме че е някоя друга по- ярка.....
Здравей,
Не са корекции. Нямам за цел да се правя на интересен. Идеята е да помогна за каквото се вижда и да не си губиш времето в догадки. Имал съм 200 мм телескоп и си спомням
горе-долу кое се виждаше и как.
Нямаш ли на софтуера за наблюдение, който ползваш като "цъкнеш" на обекта да ти дава някаква снимка ? Много помага при тези слаби галактики.
Лека.

Video Astronomy System:
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » ср мар 29, 2017 11:26

Synergon написа:
Хектор написа:Здравей.........
Здравей,
Не са корекции. Нямам за цел да се правя на интересен. Идеята е да помогна за каквото се вижда и да не си губиш времето в догадки. Имал съм 200 мм телескоп и си спомням
горе-долу кое се виждаше и как.
Нямаш ли на софтуера за наблюдение, който ползваш като "цъкнеш" на обекта да ти дава някаква снимка ? Много помага при тези слаби галактики.
Лека.
Възможни са всякакви грешки от моя страна и моля "правете се на интересни" , защото само чрез добронамерени корекции може да се расте,иначе се трупат грешки и после като напреднеш основната ти база се оказва песъчлива.
БЛАГОДАРЯ
PZO-Бинокуляр

Georgi_G
Регистриран: чет авг 05, 2010 13:55

Мнение от Georgi_G » ср мар 29, 2017 15:04

Жалко, че си пропуснал Io.
IMG-42164f16b6facf9935c96feb59953610-V.png
пп. И те чакахме на Кривонос да видим проекта на живо!

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » ср мар 29, 2017 16:08

Georgi_G написа:Жалко, че си пропуснал Io.
IMG-42164f16b6facf9935c96feb59953610-V.png
пп. И те чакахме на Кривонос да видим проекта на живо!
Здравей.....
Не съм го изпуснал :D , скивах го от самото начало беше много близко до планетата =D>
Ами и съпругата ми се беше приготвила да дойде и дъщеря ми (идвала е с мен много пъти) , но малкия ми син (4 годинки) се оказа че няма кой да го гледа в последния момент :( ,а да го разнасям и него 150 км. и като го знам какво е "шило", не само аз, ами никой нямаше да може да види нищо :D
О, на телескопа само да му сменя вторичното огледало и го вадя веднагически.Сега работи на един крак .
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

По сериозен тест.............

Мнение от Хектор » пет мар 31, 2017 07:25

Копиловци. 1 градус.-05-06.30h.лека мъгла.небе 5 от 10.
На свечеряване небе така и не се показа и се наложи да сменя тактиката и да стана много-рано сутринта.Затова колимирах телескопа да е готов, а стойката му остана на двора готова заедно със окулярите.
Едвам се "излюпих" и заедно със кафето поех на двора със танцова стъпка под звуците на цял хор от сутрешни петли във селото.Знаех че трябва много да се бърза заради сутрешните мъгли и без да губя време трасирах набързо положението.
Вега........ =D> - значи М57 и още на 42х от раз се появи във окуляра.Веднага прецених че небето не е много прозрачно за съжаление, но това не пречеше особено на силата и на светене.На 125х светеше в син цвят и леко жълто, като телескопа показа голям контраст видим по ясната граница на мъгела спрямо небето.
М13 отново голяма сила на светене, още на 65х започна да се разпада по краищата си, и променяйки увелечението на 125х се разпадна напълно =D> .Голяма красота (Азимунталната монтировка започва да показва непригодност за големи увеличения макар и движейки се с лекота и стабилност .Вибрациите и утихват за под секунда, но все едно си гледаш МКС през полето общо взето.
М92 във Херкулес така и не го засякох :shock: , беше във зенита и телескопа завъртян максимално нагоре дори не го достигна.
Нямаше време за губене и прескочих половината небе като овчарски скок та право на М17.Каквито и увеличения да поставях беше невероятно красива =D>, много- голяма разлика в сравнение със 130/650- направо двойна.Съвсем наблизо се намира и кълбовидния куб М12 които ме зарадва със големината си.За съжаление ниско до хоризонта имаше силна пелена от мъгла (тая река Струма- УФ) което ме отказа да се "ровя" във Змиеносец и Стрелец :( повече.
Отново прекосих половината небе чак до Голямата мечка и М82 отново ме изненада със силата си =D> ,обаче във края на полето видях и друга Галактика- М81, гледката беше уникална.Много ми харесват тези две Галактики, М82 е като резка със светещо ядро.
Отново "назад" до Лебед и М29 във най- ярката част на млечния път...................БЕЗ ДУМИ.
Ретроспекцията на сутринта показа няколко неща............
Телескопа е набрал голяма скорост и след добавянето на 3 нови диафрагми (остават още 7) контраста е на ниво......
Азимунталната монтировка не си е работа, защото телескопа с лекота си работи постоянно със над 125х......
За дълбоко небе 200мм. наистина са само стартов телескоп и баланса изглежда е някъде към 270мм (254 са компромис-300 си е вече прасенце).......
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Re: По сериозен тест.............

Мнение от penko » пет мар 31, 2017 09:30

Хектор написа:...Съвсем наблизо се намира и кълбовидния куб М12 ...
"Куб" - ??? За трети път виждам да пишеш думата "КУП" с Б??? :rofl: :neurosymptoms:
Не се сърди. Майтап да става. :)
Виждам, че имаш доста голям ентусиазъм за наблюдение, че да ставаш толкова рано сутрин. И аз ги правя тези "лудости" (според съпругата ми :) ). Имаш ли желание да започнеш наблюдения, които да бъдат в полза на науката, а не само за личен кеф и то без краен резултат? Вместо да наблюдаваш едни и същи обекти и да ги описваш по един и същ начин, може да наблюдаваш обекти, които си променят блясъка, структурата и т.н. и да изпращаш наблюденията на определени организации, които събират данни за тях. Естествено ще получаваш и "морални" награди, които ще те карат да наблюдаваш повече и повече. Например, в момента аз чакам един диплом за направени 50 визуални наблюдения на комети. Имам много за променливи звезди. Можеш да наблюдаваш и окултации на звезди от Луната, астероиди, планети. Каквото ти е на сърце, но да наблюдаваш безцелно (сега някой ще кажат "как така безцелно"), да безцелно е според мен, защото няма краен резултат. Не можеш да извадиш никаква научна информация от наблюдението на една галактика примерно, освен ако не забележиш някоя избухнала свръхнова, но това ще е баси и късмета 1 на 1 000 000 000 :) Затова не си прахосвай времето и помисли как можеш да го уплътниш с научни наблюдения. Ще си доволен от крайния резултат :)
Това е лично мое мнение и препоръка към теб (и не само) и не искам да засягам никой :)
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » пет мар 31, 2017 10:28

Здравей,
Ако искаш пробвай няколко обекта, за които гледам, че не пишеш нищо.

1. Планетарките NGC 4361 и NGC 3242 са удобни в момента вечер към 00 ч. и М57 - 2-3 часа след това.

2. Веста - то си е планета реално.

3. M5 и М12 купове.

Лека.

Video Astronomy System:
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Потребителски аватар
Хектор

Re: По сериозен тест.............

Мнение от Хектор » пет мар 31, 2017 15:16

penko написа:
Хектор написа:...Съвсем наблизо се намира и кълбовидния куб М12 ...
"Куб" - ??? За трети път виждам да пишеш думата "КУП" с Б??? :rofl: :neurosymptoms:
Не се сърди. Майтап да става. :)
Виждам, че имаш доста голям ентусиазъм за наблюдение, че да ставаш толкова рано сутрин. И аз ги правя тези "лудости" (според съпругата ми :) ). Имаш ли желание да започнеш наблюдения, които да бъдат в полза на науката, а не само за личен кеф и то без краен резултат? Вместо да наблюдаваш едни и същи обекти и да ги описваш по един и същ начин, може да наблюдаваш обекти, които си променят блясъка, структурата и т.н. и да изпращаш наблюденията на определени организации, които събират данни за тях. Естествено ще получаваш и "морални" награди, които ще те карат да наблюдаваш повече и повече. Например, в момента аз чакам един диплом за направени 50 визуални наблюдения на комети. Имам много за променливи звезди. Можеш да наблюдаваш и окултации на звезди от Луната, астероиди, планети. Каквото ти е на сърце, но да наблюдаваш безцелно (сега някой ще кажат "как така безцелно"), да безцелно е според мен, защото няма краен резултат. Не можеш да извадиш никаква научна информация от наблюдението на една галактика примерно, освен ако не забележиш някоя избухнала свръхнова, но това ще е баси и късмета 1 на 1 000 000 000 :) Затова не си прахосвай времето и помисли как можеш да го уплътниш с научни наблюдения. Ще си доволен от крайния резултат :)
Това е лично мое мнение и препоръка към теб (и не само) и не искам да засягам никой :)
Естествено след като завърша телескопа и имам подходяща монтировка, иначе не става.........
Още през далечните 1985-1989 под ръководството на Пламен Петров (НАО София) ,бях обзаведен със неземния за онези времена БШР (80мм), обаче поне си имаше паралактична монтировка и доколкото си спомням точно променливите звезди ми бяха задачите ,а резултатите ги подавах във обсерваторията .Та знам за какво иде реч :D
Друга задача ми бяха зарисовките на спътниците на Юпитер и супер тежката в онези времена Астрофотография.Не само снимахме (ръчно гидиране- часовника не ни го даваха) на лента и затвора беше ръчен със жило, но и на стъклени плаки.......
Та намразих астрофотото оттогава :( знам че сега е много променено всичко и много- набързо мога да навляза пак във материята), ама все не- мога да се наканя.
Последна промяна от Хектор на пет мар 31, 2017 15:52, променено общо 1 път.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пет мар 31, 2017 15:18

Synergon написа:Здравей,
Ако искаш пробвай няколко обекта, за които гледам, че не пишеш нищо.

1. Планетарките NGC 4361 и NGC 3242 са удобни в момента вечер към 00 ч. и М57 - 2-3 часа след това.

2. Веста - то си е планета реално.

3. M5 и М12 купове.

Лека.
Здравей...
М5 ми беше паднал много ниско и затова го пропуснах.........
За другите ще си взема поука :wink: :D
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Великденски празници...............

Мнение от Хектор » съб апр 15, 2017 23:41

Копиловци..............
Толкова очакваната микро отпуска дойде и хайде на село :D
Още през деня телескопа беше колимиран добре и покрит със нов найлон, че на село прах да искаш..........
Докато гледах отпред на телескопа лазера как попада във центъра на главното огледало ,голямо впечатления ми направи колко добре съм го измил, колко е тъмна тръбата( фолиото е отлично) и като цяло се вижда че е завършен във основни линии =D>
Зачаках вечерта и тайно се надявах да няма облаци след като се стъмни- наблюдавах как пада здрача и се мъчех да преценя каква ще е прозрачността на атмосферата . До последно се виждаха малко звезди но после рязко падна мрак.Луната вече изгрява по-късно и това дава шанс разходка из по-дълбокия космос.
Няма да описвам "тривиалните" обекти които използвах за настройка на фокуса и калибрирането на търсачите, а ще кажа направо какво ме впечатли най-много.
М81 и особено М82 във Голяма мечка. Мощния контраст позволява гледания обект да се "отдели" рязко от общия небесен фон и усещането за светимост на обекта да е доста по- голямо . Наричат я цигара (този които я е нарекъл със този прякор явно си е забравил цигарите и му се е пушило на къра), но тя по- скоро прилича на кораб . Когато двете галактики се оказаха във полето ми едновременно (43х) отново ме поразиха със силата си. Докато уж по-ярката спирална М81 се вижда отгоре и би трябвало именно ТЯ да е по- ефектната това не се случва и погледа сам ти се приковава за другата Галактика М82.
МНОГО е красива ве хора, загледах се в нейния център, виждаха се множество мънички звездички струпани заедно, все едно скоростен влак пътува в тъмнината забързан за някъде , свят самостоятелен, обитаван от може и милиони цивилизации със своите си проблеми , несгоди , борби но и надежди. Толкова време я гледах и съзерцавах, втрещен и впечатлен от това което виждах че добре че дойде сина ми и ме задърпа за панталона питайки ме : -Тате къде е Муна (Мун е Луната във неговия речник) :D .След малко мина съпругата ми казвайки: Е тоя път уцели джакпота- какво небе само? Я дай да погледна тази ярката звезда е там сочейки Юпитер. Казах и че това е Юпитер и загуби интерес защото от СФ постоянно по него настройвам техниката си :D .
Триплета във Лъв..............Ами то третата Галактика (по-слабата) е многократно по-интересна от другите.........Защо се оказва че слабите Галактики са по- красиви не знам, ама това обяснява брилянтно масовото влечение към все по- мощните апертури.
Оттам се насочих към зоната между Лъв и Дева.............там е "мазало" от всякакви "мазни" обекти- сигурно има 100 Галактики дето се вика и във зоната ми изплува голяма елиптична Галактика :shock: .После рових във Стелариума ама не схванах коя може да е тя :shock: :shock: . И до сега не съм на ясно, но беше много- ярка.
Дадох си сметка накъде е необходимо да подобрявам масовите решения наложени във окачването на телескопите и достигнах до извода че телескопа ми е малко над купешките по качество и функционалност, разбрах докъде може да стигне и какво да показва. Очертава се като мобилен ,контрастен телескоп на входната врата на машините за дълбокия космос. Очевидно може да показва и планетарни гледки (Юпитер например е видим със отлични детайли особено със бинокуляра, ама не си е оферта да го побутваш на 250х например).
М3 ако искате вярвайте се разпадна по краищата още на 43х, а на 125 ,235 и 350х ми хареса много. Вижда се точно както се вижда М13 на 125х,което показва че е почти два пъти по-силен от него :D .
Забелязах леко винетиране ( браво Маги- ти го предвиди =D> ) което ще елиминирам след като се прибера чрез имастването на главното огледало на 855мм.От 829мм. го изместих на 843, но очевидно си трябва още. Не се оплаквам от допълнителните "разправии" , защото си струва да гледаш през телескоп със 16,9% обструкция повярвайте ми, просто е друга Галактика.............
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Триумф................

Мнение от Хектор » съб май 20, 2017 01:51

Копиловци-22 градуса-звездна величина над 6-та - отлично време..............
Покрай работата и ангажиментите по новото жилище, все не ми оставаше време за наблюдение но днес след работа веднагически се изстреляхме на село....
Пристигнахме доста късно и незабавно извадих телескопа, а втората монтировка (малко смотана де) която си седи на село го пое със радост.
Тръгнах да замервам максималната величина за вечерта и заразглеждах небето напосоки...................погледа ми се "плъзна" по съзвездието Дева и там ми се случи нещо феноменално...................М5 СЕ ВИЖДАШЕ СЪС ПРОСТО ОКО :shock: :shock: :shock: .6,67 величина показва стелариума, но аз съм СИГУРЕН че се виждаше..............няколко пъти проверих и грешка няма . То че небето беше "невиждано" дума да няма, ама чак пък над 6 величина!!!!!!!!!!!!!!!!!-Но съм сигурен. Проверих и по още две звезди от 6 величина и всичко се потвърди за моя изненада отново :shock:
Меката на Галактиките Голямата мечка.............
Любимите ми М82 и М81 направо светеха в полето на окуляра, а Галактиката "цигара" дори при 125х беше страхотна. Телескопа не се нуждаеше от колимация (вече не се изненадвам на яката конструкция) и средно добрия ми телескоп показа впечатляваща гледка.Вижда се че 200мм. могат да покажат, но за да видиш нещата качествено отново се потвърждава че долната граница е 250мм.
Окрилен от прозрачността на небето насочих веднага към друга част на Голямата мечка или Галактиката М51.Веднага изплува от дълбокия космос обаче не беше сама :shock: , а си водеше и другарчето NGC 5195 и то толкова ярка и отчетлива че направо "паднах". Помня как бях написал че не впечатлява със нищо (със 130мм.телескоп), помня че я поглеждах и със незавършения сегашен телескоп, но това което се виждаше сега беше много впечатляващо за 200мм. телескоп и то самоделен.
Малко по- нагоре М101 освен че бе пленителна, се оказа и двойно по- голяма по размер от М51 и отново погледа е отгоре над нея- много интересно............
На Юпитер направо му дадох "игнор" и погледнах за кратко Сатурн :D , за първи път за тази година :D .Много ниско разбира се и не показа кой знае какво, дори и Титан.............
Змиеносец.................еееееееееех тези летни приказни съзвездия, всеки сезон си има своя чар, но величието на Лятното небе е ненадминато и:- Ето го Змиеносеца , М10 направо ми "изкърти" дясното око и като размери и като яркост, каквито и увеличения да поставях телескопа ги поемаше- 200мм. си е сериозна апертура па макар и Скайуотчерска :D :P .
М80 във близкия Скорпион беше преминат набързо само заради надничащия вече над покрива на къщата М57 от Лира .Макар и недостатъчно високо дори при 225х се виждат и цветове и страхотен образ, с две думи като на снимка почти.
Леко отклоних към любимите си обекти като М13- кълбовидните купове . Още на 43х започна да се разпада по края си, 65х още по-добре, 125х сериозно, 225х впечатляващо, 350х запълни целия окуляр и цялата ми душа :D .Вместо да избледнее той взе че засвети със пълна сила и ме накара да си подсвирвам сам в нощта :mrgreen: ...........
М92, абе накъдето насочех и веднага "хващах" каквото търся за разлика от миналия път, има си дни и дни. Та М92 се наложи да кача по- сериозно увеличението и пак ядрото му се съпротивляваше а само краищата му се предадоха. Хубав куб .
М5 си мислех че съм го виждал досега ама само съм си мислел, ами че той бил доста красив при добро небе :shock: , все едно има огърлица на вратът си, звездна огърлица.................
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » съб май 20, 2017 02:30

M5 е 5.65 зв. величина. Ако искаш да определиш точната гранична звездна величина влез в сайта на ИМО и намери площадките за ГЗВ или използвай астрономическия алманах.
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » съб май 20, 2017 13:02

penko написа:M5 е 5.65 зв. величина. Ако искаш да определиш точната гранична звездна величина влез в сайта на ИМО и намери площадките за ГЗВ или използвай астрономическия алманах.
Мерси за инфото приятелю :D .....значи е било до шеста величина , лелееееееееее =D> :D
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » съб май 20, 2017 22:26

Какви очи , какво чудо :thumbsup:
Аз над 4 величина не виждам нищо :)
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » нед май 21, 2017 23:47

magi208 написа:Какви очи , какво чудо :thumbsup:
Аз над 4 величина не виждам нищо :)
От такъв голям град като Пловдив си е даже постижение четвърта величина :D
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Юпитер......

Мнение от Хектор » вт май 30, 2017 00:17

СФ.20 градуса.
Юпитер през бинокуляра (220х) освен многото подробности ми прикова веднага вниманието със редко наблюдаемия феномен..........транзит на Йо и отчетливата сянка на още един спътник чието име незнам #-o .Стелариума показва че трябва да се вижда още една трета сянка, но аз не я видях :( . Двата транзита се виждаха брилянтно, а при мощни увеличения над 300х сенките имаха кръгообразна форма и уверено се виждаше че имат видим диаметър.
Когато проверих със лазерния колиматор съосяването на огледалата забелязах от мощния лъч че и двете са "мазни" някак си..........Това е 100% от тая смотана река Струма до сами селото на съпругата ми, дето всичкото женоря и се "кефи" максимално, ама аз от нея само проблеми със влагата съм видял :x .Очевидно пак ми е поомазала техниката и може би заради това не видях третия транзит днес.
PZO-Бинокуляр

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение