Най-после,нощ без облаци ...:)

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Част 1 за вечерта

Мнение от Хектор » съб дек 03, 2016 22:37

СФ.3 градуса.небе много-слабо-2 величина със просто око.
Телескопа е качен на новия вариант на полярна монтировка със регулируема височина и наклон на остта :D .Това се оказа много-важно за добсъните във сблъсъка им със парапета на балкона и мързела на наблюдателя :wink: .Тъй като е F5,а не f6 ако се постави на азимунтален добсън има да си полу-клечиш като "магаре"-ни седнал ни прав.Естествено притежателите на по-голями добсъни го нямат този проблем,техния фокус си е нависоко.Както и да е-Луната е 3 дни след новолуние и става за тестове най-накрая :D .
Щом насочих телескопа и поставих биното (най-накрая) със увеличение 164 пъти започнах здрава борба за фокус.Тръбичката от студа се беше свила и понеже все още нямам фокусер (очаква се скоро :D :D ) мърда както си иска,защото е хлабава.
Обаче за какво става въпрос след достигането на бино-фокус не е истина......3Д полет около Луната,но за разлика от 130-ката със мноого-повече светлина и резолюция.Луната е огроомна със колосални кратери,страшни планини и морета :shock: По DE имам микрометричен винт за контрол,а по RA води леко и меко и си е друго да следиш само едната ос,а не по две,така че отвреме-навреме само си побутвах лекичко и се радвах невероятно.Гледката е страхотна,даже съпругата ми дойде да види как е станало (след 2 часа чакане във колата докато тя пазарува днес,дойде при телескопа за да се подмаже малко).....обаче найстина се впечатли много.......... В сравнение със 130-ката направо няма сравнение, каза тя.Огромен мащаб и резолюция имаше и на Марс и то при много-лошо небе.
М15 се разби на звезди още при 65х по крайщата,а на 125х почти целия.На 200х небето не-позволяваше добра гледка за съжаление.
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
Хектор

Част 2

Мнение от Хектор » нед дек 04, 2016 00:19

Окулярите заклинят яко и изместват остта със едно 5-6мм. когато сложа биното,но въпреки това упорито се опитвах да докарам фокус.Поставих двата 35мм.модифицирани окуляра на биното и при увеличение от 97х уцелих М42,още малко,още малко си викам и накрая хванах някакъв фокус.Страхотно е изживяването на гледане със две очи+мощен телескоп..само да дойде фокусера и ще къртиме мивки направо.Спада на светлината е много-под това което очаквах,а това е много-добра новина.
После поставих 23мм.окуляр (който свалям бързо от бинокъла и доста лесно),направо получих светлинен удар,нахлу силна светлина от голямото поле-1,45 градуса+силата на апертурата+това че е F5+засветката от 100% (така е конструиран телескопа само за визуално),видях и М42 и Бягащия човек.....Абе я да засиля увеличението да го разгледам и поставих 16,5мм.окуляр Ерфле от страхотния бинокъл Б 8х30,който е със голямо собствено поле и дълбоко-многослойно просветление.Така при 64х леко започна да се очертава силуета,но за разглеждане не-може и дума да става.Поставих ЕД 8мм.окуляр и при 125х човека се опита отново да избяга ама никъв шанс :D .
Като цяло съм много-доволен от видяното във Софийската боза,а сложа ли страхотния фокусер (направен от Боян Иванов) и затъмня ли го както аз си знам при тази светосила се надявам да се получи отличен изструмент и най-накрая ще мога да започна със сериозните наблюдения.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Бино-Мания

Мнение от Хектор » пон дек 05, 2016 01:36

СФ.-6градуса.3,5-4 визуална величина,под 20 градуса смог и влага.
След вчерашното "бране" на студ [-X ,днес направих нещо което не съм мислел че ще направя скоро-облякох изплетения от баба ми пуловер от истинска вълна :shock: ,чашка Шатеу-Карнобат-греяно със черен пипер и на балкона стана лято :D .
Така въоражен и със новото полярно окачване,закрепих някак си на фокус биното със 15,5мм.окуляри,които дават 174х увеличение и поле 60 градуса (собствено).
Не съм знаел че кратерите може да са толкова грамадни,светли и със толкова подробности.Образа със биното беше неописуемо красив и вълнуващ до степен да не мога да позная кратери който съм виждал стотици пъти.Прекрасно и спокойно се виждат всички гънки,планини,етажите които са се образували от ударите.абе мания направо.
Венера ме изненада със огромния си размер и най-вече облачни образувания и то без филтри :shock: .
Марс на моменти показа подробности и то сериозни,но за много-кратко време....
Щом замерих максималната за вечерта величина по Плеядите във зенита ,малко под 13m и безуспешно търсих Розета,се реших да погледна М42 през 174х със бинокуляра и за моя ОГРОМНА изненада останах очарован.Да,не е светла но дори при това силно увеличение и не-добро небе,гледането със две очи няма равно на себе си.Страхотна 3Д дълбочина,обем,самата мъглявина стоеше на различно разстояние от звездите (така изглеждаше)......Просто 203мм.си дават достатъчно светлина за такива екстри,уреда си е мощен няма две мнения.
Ако искате вярвайте НЕ-ЗНАМ какво да гледам,даже сега съобразявам и колко увеличение да използувам......Ккато каза бат Виктор-Дете в сладкарница :D
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Re: Най-после,нощ без облаци ...:)

Мнение от Хектор » ср дек 07, 2016 02:17

СФ-4 гр.ясно-мн.висока влажност-4 величина със просто око-силна засветка до 30 градуса.С Т У Д........ :neurosymptoms:
Днес подобрявах финните движения на монтито.Започнах да свиквам на смотания фокусер и знам на кой окуляр къде му е фокуса,това вече ми позволява бързо да сменям увеличенията.
Намерих отличен шперплат за направата на барел на главното огледало-обаче силно изметнат :( .Накиснах го във вода и го притиснах между две плоскости,като на горната сложих 10 кг.После дойде свечеряването и излезнах при телескопа на балкона.Поставих биното (благодаря на Маги за него-супер е =D> ).
12.1.jpg
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2016:12:06 16:56:50
Image taken on:
вт дек 06, 2016 14:56
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/99.9000999001 Sec
F-number:
f/2.4
ISO speed rating:
160
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
TCL
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Луната..............Теофил-Кирил и Катерина+Алфонс-Архазел и Птоломей жестока гледка,Апенините,Морето на Яснотата,на Кризите на 174х.Двата окуляра от Б 8х30 Ерфле може във последните 10 градуса от 60-те да изкривяват-обаче са незаменими за панорама.Мога само да съжалявам че биното не-може да хване фокус без барлоу(тоест проблема е че качва много увеличение и става само за планетарно)......
Венера приближава пълновенерие обаче е огромна и обемна и съм сигурен че щом завърша втория барел и се захвана със контраста,ще покаже доста от тайните си.
Прибрах се да гледам мача,а мойте буболечета заспали в хола :shock: :D .След мача пийнах винце,облякох се и тиииииииихичкоооооооооо излязох отново на балкона да не ги събудя.
М42 настройка и започнах преследване на основната цел за вечерта....М1.Замерването по Плеядите показа 12,7 величина и това ме обнадежди.Няколко дни все не-нога да я хвана,но днес реших-Или аз или Тя :shock:
Докато трасирах и по вертикала и по хоризонтала полето непрекъснато е пълно със звезди и всякакви красоти.което допълнително ме разсейваше,до момента във който оставих за малко телескопа и запалих цигара,погледнах във окуляра и звездичките си светят,обаче във средата на полето седи тъмно #-o -Я къш оттука облак си помислих,но поглеждайки със свръх-светосилния Конус във същата посока видях че небето си е чистооооооооо.Смених увеличението на 125х и разбрах че съм я хванал най-накрая [-o< =D> .
Използвайки всички техники за разглеждане на обекти на границата на видимостта,не видях повече от елипсовидно-голямо сиво-кафеникаво "леке"....Изглежда този обект си е труден за града и затова попадна в списъка за село :D .
Реших малко да ратоваря и понесох телескопа да се рее около Орион и Голямо Куче.Изненада ме това че млечния път там е във най-тънката си част а се виждаше отлично.Куповете там няма да споменавам (разсеяните годни за внимание са малко).
След това подхванах мощния Конус 15х80 и вече се почуствах като истински изследовател-Благодаря Ноториус за окулярите-те отвориха небесните порти за бинокъла ми =D> .
PZO-Бинокуляр

irakli
Регистриран: ср фев 18, 2015 20:53

Мнение от irakli » ср дек 07, 2016 09:12

Хектор написа:СФ-4 гр.ясно-мн.висока влажност-4 величина със просто око-силна засветка до 30 градуса.С Т У Д........ :neurosymptoms:
Днес подобрявах финните движения на монтито.Започнах да свиквам на смотания фокусер и знам на кой окуляр къде му е фокуса,това вече ми позволява бързо да сменям увеличенията.
Намерих отличен шперплат за направата на барел на главното огледало-обаче силно изметнат :( .Накиснах го във вода и го притиснах между две плоскости,като на горната сложих 10 кг.После дойде свечеряването и излезнах при телескопа на балкона.Поставих биното (благодаря на Маги за него-супер е =D> ).
12.1.jpg
Луната..............Теофил-Кирил и Катерина+Алфонс-Архазел и Птоломей жестока гледка,Апенините,Морето на Яснотата,на Кризите на 174х.Двата окуляра от Б 8х30 Ерфле може във последните 10 градуса от 60-те да изкривяват-обаче са незаменими за панорама.Мога само да съжалявам че биното не-може да хване фокус без барлоу(тоест проблема е че качва много увеличение и става само за планетарно)......
Венера приближава пълновенерие обаче е огромна и обемна и съм сигурен че щом завърша втория барел и се захвана със контраста,ще покаже доста от тайните си.
Прибрах се да гледам мача,а мойте буболечета заспали в хола :shock: :D .След мача пийнах винце,облякох се и тиииииииихичкоооооооооо излязох отново на балкона да не ги събудя.
М42 настройка и започнах преследване на основната цел за вечерта....М1.Замерването по Плеядите показа 12,7 величина и това ме обнадежди.Няколко дни все не-нога да я хвана,но днес реших-Или аз или Тя :shock:
Докато трасирах и по вертикала и по хоризонтала полето непрекъснато е пълно със звезди и всякакви красоти.което допълнително ме разсейваше,до момента във който оставих за малко телескопа и запалих цигара,погледнах във окуляра и звездичките си светят,обаче във средата на полето седи тъмно #-o -Я къш оттука облак си помислих,но поглеждайки със свръх-светосилния Конус във същата посока видях че небето си е чистооооооооо.Смених увеличението на 125х и разбрах че съм я хванал най-накрая [-o< =D> .
Използвайки всички техники за разглеждане на обекти на границата на видимостта,не видях повече от елипсовидно-голямо сиво-кафеникаво "леке"....Изглежда този обект си е труден за града и затова попадна в списъка за село :D .
Реших малко да ратоваря и понесох телескопа да се рее около Орион и Голямо Куче.Изненада ме това че млечния път там е във най-тънката си част а се виждаше отлично.Куповете там няма да споменавам (разсеяните годни за внимание са малко).
След това подхванах мощния Конус 15х80 и вече се почуствах като истински изследовател-Благодаря Ноториус за окулярите-те отвориха небесните порти за бинокъла ми =D> .
Е това е един истински визуалист.
Браво Хекторе =D>
Celestron Powerseeker 70az,
Celestron Cometron firstscope 76 reflector
Series 5000 PLÖSSL PLÖSSL EYEPIECE 26MM 1.25"
AR-200UL 3T -Dobsonian- by Astro Reflect

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » чет дек 08, 2016 17:04

Изключителна прозрачност на атмосферата във момента във София,малка или никаква възможност за влага.От месеци не е имало такава възможност за наблюдение ...........
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » чет дек 08, 2016 17:41

Бягай на тъмно, стига с тая тераса :)))
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Georgi_G
Регистриран: чет авг 05, 2010 13:55

Мнение от Georgi_G » чет дек 08, 2016 18:51

Хектор написа:Изключителна прозрачност на атмосферата във момента във София,малка или никаква възможност за влага.От месеци не е имало такава възможност за наблюдение ...........
Не знам в коя София си, ама тук е такава пушилка, че освен Луната и Венера друго не се вижда. :shock: А и лампите по Витоша съвсем ги няма.

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » чет дек 08, 2016 18:59

На 15 километра от Възраждане....
Все забравям че Люлин си е номер 1 за Астрономия :lol:
Най-мръсен е въздухът в района на жк "Хиподрума", където праховите частици са с 8.19 над допустимия праг. В Павлово наднорменото запрашаване е било 7.46, около Орлов мост – 7.44, в кварталите "Надежда" и "Дружба" - малко над 4

Публикувано във факти.бг: С най-чист въздух в столицата пък се оказва квартал "Люлин", категорични са от екоорганизацията WWF.Публикувано във факти.бг: Именно силните ветрове са предпоставка въздухът около нас да е свеж. Причината жк "Люлин" да е сред най-здравословните в столицата е фактът, че там обикновено духа вятър в посока изток-запад. И обратно, ако времето е спокойно, вероятността опасните частици да се застоят е по-голяма..
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пет дек 09, 2016 02:38

СФ-добро небе,звезди до 4,2 величина,-9 градуса.
Днешните корекций по телескопа се получиха добре,но телескопа непрекъснато не достигаше добър фокус,точно го достига идеален и се размаже :x .Тръбичката играеща роля на фокусер ми къса нервите по-добре и от тъщата :lol: ,но мисля че открих проблема макар и късно....
Луната на 225х със жълт филтър беше много красива,особено кратера Коперник,детайли много-добри се виждаха навсякъде.
За вечерта основните цели бяха Розета и М1.
Телескопа достигна до 13 величина без малко,поставих 23мм.окуляр и я хванах от раз.Вече знаех какво да очаквам и каквото очаквах-това и видях......отново мазно петно макар и по-ярко от вчера.Мдам,оказва си се не-лесен обект.
Розета отново ми се "опъна"здраво,каквото и да правех непрекъснато попадах на 2251 ,скъса ми нервите :roll: , уж била над 1 градус и как ще я пропусна.......... #-o ,звезди преминават през полето като лампи на магистрала,купове всякакви а нея НЪЦ-ки.Отива в списъка за село и тя :D .
Сега интересното.......Бягащия чове,к за да разгледам детайли по него се наложи да ИЗВАДЯ от полето М42......Егати Евро-лампата,свети не само ядрото и ами и ръкавите и звездите наоколо :shock: ,още като поставях окуляра за 125х той светна все едно поставям окуляр на Луната........
PZO-Бинокуляр

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » пон дек 12, 2016 08:38

Браво Хекторе ! Върна ме едно 28 години назад във времето, като ставах по сред Януарския студ в 5 00ч сутринта да чистя сняг на терасата и да се кефя с Алкора :D Ама бат Виктор е прав - вземи зарежи Люлин и отиди на тъмно - а също вземи зарежи и М42 вече :D Относно Розетата малко помощ да ти дам - мъглявината е направо с гигантски размери и е разположена около въпросния куп NGC2251 ! не съм сигурен дали от Люлин обаче ще я напипаш . С Червения октомври Розетата беше една от най-забележителните и направо фрапиращи гледки дето съм виждал ! Движиш телескопа и се разхождаш в мъглявината :D Не помня обаче да съм я виждал с по-малък телескоп !? Ама пробвай се и задължително не от София !

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пон дек 12, 2016 09:58

Ама значи съм я напипал....аве стори ми се че виждам слаби,ама много-слаби воали точно във купа,обаче запълваха цялото поле и помислих че самия куп е нещо като Плеядите :D .Значи трябва и по-малко увеличениеееееее :wink: .Мерси за корекцията и опита ти шампионе =D> :D .....
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Небе без аналог.....

Мнение от Хектор » пон дек 26, 2016 01:54

За Коледа отидохме на село само за вечерта и........никакъв багаж........
Направо след работа "арестувахме" децата на задните седалки и въпреки намусените им изказвания:-Ама мамо там е много-тъпо, бързо се изнесохме от мъгливия бетонен град....
Така не съм съжалявал НИКОГА досега че всичко остана в СФ.
3 часа след залез небето беше нещо брутално...със просто око 6 звезди от Плеядите (дясното ми око има астигматизъм и съм сигурен че иначе се виждат и седемте звезди),Х и h от Персей също,млечния път,кристално небе,зимна феерия..........
Еех късмет.......
Поне парата се падна във мене :lol:
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
fishburn
Регистриран: вт юли 28, 2009 23:34

Мнение от fishburn » пон дек 26, 2016 10:34

Браво Иво трябва да се излиза по-често и при мен дойде парата след 6 парчета от питата;=))))

irakli
Регистриран: ср фев 18, 2015 20:53

Re: Небе без аналог.....

Мнение от irakli » вт дек 27, 2016 09:10

Хектор написа:За Коледа отидохме на село само за вечерта и........никакъв багаж........
Направо след работа "арестувахме" децата на задните седалки и въпреки намусените им изказвания:-Ама мамо там е много-тъпо, бързо се изнесохме от мъгливия бетонен град....
Така не съм съжалявал НИКОГА досега че всичко остана в СФ.
3 часа след залез небето беше нещо брутално...със просто око 6 звезди от Плеядите (дясното ми око има астигматизъм и съм сигурен че иначе се виждат и седемте звезди),Х и h от Персей също,млечния път,кристално небе,зимна феерия..........
Еех късмет.......
Поне парата се падна във мене :lol:
Аз пък като ги взех да не би да имах късмет :evil:
Пушек и облаци,пфуу!
Celestron Powerseeker 70az,
Celestron Cometron firstscope 76 reflector
Series 5000 PLÖSSL PLÖSSL EYEPIECE 26MM 1.25"
AR-200UL 3T -Dobsonian- by Astro Reflect

Потребителски аватар
Хектор

Упорити опити....

Мнение от Хектор » нед яну 01, 2017 08:04

-16 градуса-СФ,сутрешна мъгла-Стууууууууууд.
Как се наспах толкова бързо след новогодишната нощ-незнам :D
Напълно буден погледнах за всеки случай през прозореца и виждам :shock: -Юпитер на хоризонта =D> .
Зимните сутрешни мъгли са много-кофти за наблюдение и честно казано се бях приготвил за неуспешен опит.Търсейки причините за лошия образ при увеличение над 100х изстрелях последния си "патрон".Във течение на 2 дни телескопа седя със непрекъснато работещ вентилатор подобаващо добре опакован отвън,а отпред със тройна блокада на тръбата.Така запазен от всякаква прах и влага(зад вентилатора има 2 слоя филтри на разстояние един от друг) всички елементи на машината са идеално темперирани,а също и окулярите (те си седят винаги на специална масичка на балкона във специална кутия и във собствените си кутийки).След завършването на флокинга (остана само една малка корекция),изолирането на тръбата от външни влияния телескопа и СМЯНАТА на лепилото на вторичното огледало със еластично (гелообразно-лепило) беше готов за финалния тест който да покаже със голяма степен на сигурност:-Става ли нещо от него или не #-o
Отворих системата и на 43х прихванах величествения Юпитер.Веднага се забеляза хало около него,но аз знаех че то се образува винаги в началото на поставянето на окуляр на фокусера (страхотен фокусер-Благодаря на Боян и Маги =D> за него) и причината е във въздушния вихър от вентилатора.Веднага след това поставих 8мм.окуляр (125х)и изчаках едни дълги 2 минути за аклиматизацията му.........
Имам доста наблюдения на Юпитер през всякакви телескопи (Максутов-Касегрени,мощни рефрактори,"остри"рефлектори)и сега мога да преценя за какво иде реч....
Много светлина,много спътници-много нещо и започнах фокусирането.То не е никак лесно защото "тая"монтировка от ПДЧ вибрира като виброшлайф в ръце на автотенекиджия :roll: .Ведъж фокусиран добре (за точно си трябва ел.фокусер,но по-натам за него),халото намаля и изчезна :D .Веднага си пролича "флокинга",контраста е от друга вселена просто в сравнение със преди него и доброто темпериране.Виждаха се 7 или 8 спътника,двете ивици и на моменти че са вълнообразни :shock: Време беше за показване на мускули -225х със 4мм.окуляр.Планетата стана масивна но интересното е че и със 130мм.постоянно съм го виждал през толкова учвеличение,ама сега стой някак си без напрежение във полето.Просто си личи че има доста резервна площ за голяма резолюция и образа е друг.405х,обекта стана голям,ама доста-голям и вече отлично се виждаха дефектите на системата и ТОЧНО коя е причината за тях.
Има изместване на главната ос (вината е от начина на закрепване на вторичното огледало) и то е около 2мм.някъде .Сравнително посредственото вторично огледало (изстрадало от мен допълнително) "пикселизира" много-малко,но видимо детайлите и тези два дефекта за моя радост са единствените намаляващи точността на образа :yay: .
След 5 минути вече направо изкристализирах и влязох във хола за да си направя кафенце.След моето "темпериране"-10 мин отново излязох за контролен тест.Образа отново се показа добър и това ме обнадежди.Новата година започна със добри новини,а това много ме радва =D> :D .
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Юпитер........

Мнение от Хектор » нед яну 15, 2017 07:37

СФ.-5 градуса-Купести облаци-Тихо време-чиста атмосфера.....
Рано сутринта станах за работа но малко по-рано,защото предвидливо оставих телескопа опакован на балкона за цялата нощ заедно със окулярите и излязох направо по пижама (-5 си е направо лято в сравнение със месец -25 :D )да видя какво е времето със чашка горещо кафе във ръка.Луната осветляваше равните по размер пухкави облаци точно като множество топчета памук,почти плътно един до друг.Градът под тях изглеждаше като голям аквариум осветен от дифузната Лунна светлина.
Юпитер........125х префектен образ-ивици,петното и 4 спътника се мяркаха отвреме навреме при добър контраст.Проблемното вторично огледало обаче не показваше спътниците добре.225х контраста понамаля и се появи лека хроматична аберация.Планетата стана голяма,но облаците и треперещата монтировка отново не-позволиха качествен образ.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » съб яну 28, 2017 07:43

СФ.минус 16 градуса-05,30h.Огромна влажност и мъгла.Видим само Юпитер.
Вечерта извадих телескопа на балкона за да проследя предимно изграждането на системата "ЩИТ" и "флокинга".За хубаво гледане и дума не-може да става,условията са много зле със тези мъгли.
Доказаната система за стабилизиране на образа бързо се пребори със лошите условия и облаците на Венера дори без филтри бяха добре видими.Стабилизиращите пружини във оправата на главното огледало (много-мощни) държат колимацията вече 15 дни без да има дори минимално отместване.Ивиците на Юпитер и червеното петно се виждаха почти съвършенно на 125х.Образа на телескопа става все по-остър и ако вторичното огледало беше наред всичко би било отлично.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Най-после

Мнение от Хектор » ср фев 15, 2017 01:56

Сф.1 градус.мъгла.висока влажност.силна Луна.звезди до 2-ра величина.01,15h.
Днес реших да упорствам до последно и понеже късмета обича упоритите и нахалните,небето взе че се отвори за първи път от много време насам :D .Не че се показа някакво "нормално" небе,но за изгладнялите ми очи ставаше и такова.
Триплета във Лъв се оказа недостижим близо до толкова силна Луна и непрозрачна атмосфера и въпреки упорството ми не го засякох :( .Телескопа ми е непрекъснато подобряван -всеки ден по малко (или през ден де) и при движението му по небесния свод вече си е направо удоволствие да го водиш =D> .Общо взето разходката във Лъв показа потенциала на телескопа и затова реших да премеря сили със мъглата във съзвездието Рак.Красивия куб Ясли се оказа недостижим,защото самото съзвездие не се виждаше,нито една звезда от него...........
За да не се отчая напълно,прекъснах "наблюдението",влязох във хола и прехвърлих стеларума на големия телевизор,а хубавото червено вино и "мазната" цигарка помогнаха да "убия" 10 минутки който ме деляха от изгрева на Юпитер на балкона.Луната се показа след малко и излязох да погледна планетата :D .Поставих 8мм.(125Х) окуляр и ...........толкова "лигав" Юпитер не-помня да съм гледал изобщо някога,нищо че се виждаха ивиците без напрежение (отлична колимация и флокинг),направо имах чувството че още малко и ще се "разтече" по огледалото.Близо до ръба на балкона,ниско,силна Луна,влага,турболенция,неизправно (направо дефектно) вторично огледало,обаче не притъпиха ни най-малко радостта ми че успях да видя изобщо нещо по небето след цели месеци на "сухо" :D .
Времето ще става все по-хубаво и топло и добрите времена за нас вече са наблизо :D =D>
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Re: Най-после

Мнение от Synergon » ср фев 15, 2017 09:44

06 Seeing_Scale_Town_8_inches_dob.xls
(33 KиБ) Свален 82 пъти
Хектор написа:Сф.1 градус.мъгла.висока влажност.силна Луна.звезди до 2-ра величина.01,15h.
Днес реших да упорствам до последно и понеже късмета обича упоритите и нахалните,небето взе че се отвори за първи път от много време насам :D .Не че се показа някакво "нормално" небе,но за изгладнялите ми очи ставаше и такова.
Триплета във Лъв се оказа недостижим близо до толкова силна Луна и непрозрачна атмосфера и въпреки упорството ми не го засякох :( .Телескопа ми е непрекъснато подобряван -всеки ден по малко (или през ден де) и при движението му по небесния свод вече си е направо удоволствие да го водиш =D> .Общо взето разходката във Лъв показа потенциала на телескопа и затова реших да премеря сили със мъглата във съзвездието Рак.Красивия куб Ясли се оказа недостижим,защото самото съзвездие не се виждаше,нито една звезда от него...........
За да не се отчая напълно,прекъснах "наблюдението",влязох във хола и прехвърлих стеларума на големия телевизор,а хубавото червено вино и "мазната" цигарка помогнаха да "убия" 10 минутки който ме деляха от изгрева на Юпитер на балкона.Луната се показа след малко и излязох да погледна планетата :D .Поставих 8мм.(125Х) окуляр и ...........толкова "лигав" Юпитер не-помня да съм гледал изобщо някога,нищо че се виждаха ивиците без напрежение (отлична колимация и флокинг),направо имах чувството че още малко и ще се "разтече" по огледалото.Близо до ръба на балкона,ниско,силна Луна,влага,турболенция,неизправно (направо дефектно) вторично огледало,обаче не притъпиха ни най-малко радостта ми че успях да видя изобщо нещо по небето след цели месеци на "сухо" :D .
Времето ще става все по-хубаво и топло и добрите времена за нас вече са наблизо :D =D>
Здравей,
почваш май да ползваш 200 мм.
Преди доста време имах телескоп с 200 мм огледало и горе-долу знам какво може да се види около София.
За трите галактики в Лъв ще видиш зор с NGC 3628 , трябва да е доста хубаво времето, другите 2 се виждат.
Имам един прост екселски файл точно за 8" видимост за обектите на Месие от града и около него, където пише кое как се вижда по трудност.
Прикачам го ако може да ти е от полза.

Има една комета в момента за наблюдаване по това време ( към 1:30 нощем вече се вижда ) : 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova
Близо е до М3, ще видиш на картата.

Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Линк за библиотеката с книги последна версия 35000:
https://drive.google.com/file/d/1VX6zdh ... sp=sharing

Video Astronomy System:
TS-PHOTON 6" F4
Star Discovery AZ SynScan GoTo
ZWO ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

Потребителски аватар
Хектор

Юпитер........

Мнение от Хектор » чет фев 16, 2017 02:11

СФ-02,00h,0 градуса,звезди до 2-ра величина-прозрачност-много-зле.......
Триплета отново ми се изплъзна както и Яслите във Рак,обаче каква изненада ме очакваше със Юпитер само :D ......Колкото беше зле вчера,толкова беше добре днес .....Дори на 360х контраста беше отличен.Не очаквах да видя детайли по самите ивици,а това само ме запали още повече да ускоря изграждането на телескопа.Щом сега полу-изграден и със дефектен елемент може да показва такава картина,си представям какво може ако всичко му е ок...........
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Процеп във небето.........

Мнение от Хектор » пон фев 20, 2017 00:58

Края на седмицата бяхме на село цялото семейство и макар че място за скопа не остана,за мощния бинокъл се намери :D .Макар и от ръка Плеядите,М42,Двойния куп във Персей,бяха прекрасна гледка.Атмосферата беше доста "водна",но насочвайки погледа право във зенита,във района на съзвездието Колар ,където беше доста по-нормално чиста всичките купове от М35 до последния видим бяха Лелееееееееее.
Напълно виждам и осъзнавам силата на мощния-подобрен значително бинокъл,но непреодолимата сила на 200мм.телескоп спрямо него поставят гледката на друг "левъл",80мм.бинокъл спокойно може да се мери със 130 че даже 150мм.Нютон но спрямо 200мм.си е направо "слаб".
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Най-после ден без облаци...:)

Мнение от Хектор » пон фев 20, 2017 18:10

Днес реших да видя силата на 200мм.ми телескоп,а тя се измерва най-силно през деня.За целта като за начало се прицелих във най-яркия обект след Луната-Венера.Взех мощния бинокъл и затърсих по небето още във 17,10h.(почти 2 часа преди стъмване)Силното все още Слънце и доста влажната атмосфера препредаваха светлината на настъпващия залез по цялото небе,то си светеше сериозно все още.Очаквах някакво блееееда светлинка-едва различима от небесния фон и затова когато във огромното поле на бинокъла Венера светна ярко изнанадата ми беше сериозна :shock: .Мнооооооого,ама много-ярка и то толкова рано =D> .Насочих телескопа направо със 125х увеличение и макар разлепеното огледало да не-позволява точен фокус,страхтно се виждаха облаците й... =D> .
Излиза че със едно go-to може през целия ден да си се наблюдават по-ярките звезди през деня и Планети също :wink:Това отваря нова (нова за мен) врата за небесни съзерцания.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Re: Най-после ден без облаци...:)

Мнение от penko » пон фев 20, 2017 18:49

Хектор написа:Днес реших да видя силата на 200мм.ми телескоп,а тя се измерва най-силно през деня.За целта като за начало се прицелих във най-яркия обект след Луната-Венера.Взех мощния бинокъл и затърсих по небето още във 17,10h.(почти 2 часа преди стъмване)Силното все още Слънце и доста влажната атмосфера препредаваха светлината на настъпващия залез по цялото небе,то си светеше сериозно все още.Очаквах някакво блееееда светлинка-едва различима от небесния фон и затова когато във огромното поле на бинокъла Венера светна ярко изнанадата ми беше сериозна :shock: .Мнооооооого,ама много-ярка и то толкова рано =D> .Насочих телескопа направо със 125х увеличение и макар разлепеното огледало да не-позволява точен фокус,страхтно се виждаха облаците й... =D> .
Излиза че със едно go-to може през целия ден да си се наблюдават по-ярките звезди през деня и Планети също :wink:Това отваря нова (нова за мен) врата за небесни съзерцания.
Вижда се естествено :) Миналата година снимах дневна окултация на Венера от Луната около 10 часа сутринта. И аз така като теб се опулих :shock: като я видях в полето на окуляра. Между другото в руския форум имат специална тема за дневни наблюдения: http://www.astronomy.ru/forum/index.php ... 345.0.html

П.П. През 2007 също наблюдавахме такава окултация: http://antares48.byethost7.com/%D0%BD%D ... 07-%D0%B3/
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » вт фев 21, 2017 00:34

Стига бе ! И през ум не ми е минавало ! Ще ме накарате да пробвам...
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » вт фев 21, 2017 13:25

magi208 написа:Стига бе ! И през ум не ми е минавало ! Ще ме накарате да пробвам...
Маги,задължително е да фокусираш идеално.....ИДЕАЛНО телескопа или сутринта на деня или предната вечер и фокуса да не е мръднал и със грам до самото наблюдение.Съвсем лекичко да мръдне и ако е звезда ще се слее във фона.Мисля че едмо време слагахме и някакви филтри допълнително,ама не-помня какви :roll: .
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » вт фев 21, 2017 16:25

Сатурн съм го наблюдавал малко преди залез,
даже в търсача се вижда без никакъв проблем.
Scopes: 8" F/5 carbon tube newtonian, Zambuto primary & 1/30λ Antares flat.
14" F/5 AstroReflect truss tube dobsonian 'Black widow' & 1/30λ Antares flat.

EQ mounts & platforms: Sumerian Optics dobsonian equatorial platform L-45°
Modified HEQ5 with Rowan Astronomy belt kit & extended counterweight bar.

Eyepieces: Pentax XP 3.8, XО-5, XF 8.5, XW7, XW10, XW14, XW20 & XW30-R.
Cameras: ZWO ASI533MC-Pro, Sony A7RII, Minolta α-7, Minolta α-7 Limited.
Lenses: SEL2470GM, Minolta AF 35-70/4, AF 70-210/4.

Потребителски аватар
Хектор

Венера,Юпитер и Луната.........

Мнение от Хектор » пет мар 03, 2017 05:00

0,3h-Сф-4 градуса,много-висока влажност,звезди до 2 величина-хладно към студено време..........
Снощи съм заспал на филма (завръщане в бъдещето 2) доста рано и сутринта към 3 часа се "излюпих" напълно отпочинал........Направих си кафе (къде без него) и излязох на балкона.
ЮЖНИТЕ съзвездия :D :o .......нааааай-послеееееее :lol: и Юпитер за десерт са една отдавна очаквана гледка.
Юпитер още на 43х беше видим кристално,а ивиците превъзходно и без премрежвания от атмосферата,125х отличен образ =D> точно като на 130-ката (стария ми отличен телескоп),обаче беше време 200мм.да покажат сила и качих на 200х.Образа повлиян от силната влага лееееееееко се влоши,но все още стоеше мощно във полето.350х .......егати "прасето",но вече не толкова контрастно.400х и ..залеза на Ганимед във този момент беше нещо велико през 400х.Окулярите ми показаха лека хроматична аберация (язък че ги хвалих толкова,но на 130-ката си бяха без забележка),но новите подобрения по телескопа определено показаха друга реалност.
Преди да се стъмни центровах по Венера.......Отличен изглед,няма и следа от онзи "гаден"образ отпреди корекцийте.Леко се забелязвашаха 2 облака и то без филтри =D> .
Триплета в Лъв.....високата влага (виждаше се дори през търсача 6х30,като хало около обектите)и лошото светещо Софийско бозаво небе,не попречиха да го хвана =D> .Обаче само 2 Галактики бяха видими и то без да впечатляват (при висока влага мъгелите си се виждат винаги "кофти".
Дойде време за любимите ми цели по небето.............сферичните купове,ето там един телескоп показва какво може (и двойните звезди-красота).М5 във Девана 43х свети направо,но БОГ ми е свидетел че не-бях готов за това което последва на 125х.На 125х купът се "пръсна",пръсна а не разби на звезди и то на лошо небе.Невероятна огърлица от РАЗНОЦВЕТНИ звезди,по периферията се вижда огромна редица от звезди наредени като Галактически ръкав.........НЕОПИСУЕМО-красиво.
Ако имаш 200мм. телескоп и нагоре ти трябва цяла вечер само за да разгледааш само един обект,толкова е различно от по-малките телескопи където само регистрираш обекта и продължаваш към следващия.Детайлите са толкова много дори само на един обект че спокойно ти стигат 2-3 за цялата нощ.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Лъвския Триплет............

Мнение от Хектор » вт мар 07, 2017 01:39

Сф.силна влага,Луна във първа четвърт,звезди до 1-ва величина,температура 3 градуса......
Забелязах че сина ми като рита футбол във хола (на малки вратички) с дъщеря ми,много-често целят телескопа :( .Затова очаквах да е раколимиран и преди наблюдението колимирах машината (леко изместване беше на лице).
Лео Триплета много ме ядосва затова че все не-мога да го хвана и по тази причина за днес беше основна цел.Докато упорито го търсех на 5-10 градуса надясно от реалното му разположение,забелязах че звездите имат хало,което доказв отново високата влажност на вечерта.Щом обърнах поскоката на взора наляво и Триплета светна веднаха във полето.Окуляра е 23мм. със 62 градуса поле и въпреки това на 43х двете по-видими галактики бяха във двата края.Интересното е че "дясната" Галактика е по-слаба,а се вижда по-добре #-o ,вижда се и ядрото и да свети даже :D (във бинокъла е същото положение).Същия случай има при сравнението на М3 във Воловар и М5 във Дева,това е много-интересно.......
Когато съсредоточих усилията върху намирането на по-трудната трета Галактика на 125х,65х нямаше резултат но,на 43х на няколко пъти я "стрелнах" на прага на видимостта......това го отчитам като голям успех,защото за 200мм.третия компонент на системата си е предизвикателство,особено ако говорим за наблюдения от София,Пловдив или Варна....
За завършек на вечерта Юпитер беше добра идея,хем да видя как е контраста на телескопа и прескачайки 43х,65х,започнах направо на 125х.Образа беше добър,ивиците отлично се виждаха, а петте спътника бяха подредени красиво.
Беше време за силни увеличения и отново прескачайки този път 4мм.окуляр (200х),отскочих направо на 350х.Образа си беше същия,детайлите не се увеличиха (значи прозрачността не е ОК),което ме накара да поставя на Барлоу лещата Бинокуляра.
Щом фокусирах добре образът на 175х,отново ме сполетя усещането че увеличението е поне 300х.Изведнъж ивиците се умножиха многократно със страхотно интересни детайли ,усещането че резолюцията нарастана многократно ( реално не е) е непреодолимо и всеки път ме "изненадва".Планетарното със Бино е нещо разкошно.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Re: Лъвския Триплет............

Мнение от penko » вт мар 07, 2017 08:31

Хектор написа:Сф.силна влага,Луна във първа четвърт,звезди до 1-ва величина....
Ако виждаш звезди до 1-ва звездна величина как си намерил съзвездието Лъв като звездата Регул е от 1.4 зв.вел. т.е. примерно 2 пъти по-слаба по яркост от 1-ва зв. вел. Над хоризонта ще виждаш само звездите Арктур, Сириус, Капела, Бетелгейз... Не искам да те засягам, но понякога пишеш по инерция :)
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение