Най-после,нощ без облаци ...:)

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Re: Най-после,нощ без облаци ...:)

Мнение от viktor » чет ное 10, 2016 15:34

Как ще прецениш визуално в наблюдаемото поле, кой обект е астероид, нова или свръхнова? За мен са неразличими... случвало ми се е когаго съм събирал експозиций на някой обект и раздвижа кадрите във видео режим да улавям движението на до 5 астероида! Но това се вижда в течение на час, два експозиций... Визуално не знам как ще стане?!
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » чет ное 10, 2016 17:02

viktor написа:Как ще прецениш визуално в наблюдаемото поле, кой обект е астероид, нова или свръхнова? За мен са неразличими... случвало ми се е когаго съм събирал експозиций на някой обект и раздвижа кадрите във видео режим да улавям движението на до 5 астероида! Но това се вижда в течение на час, два експозиций... Визуално не знам как ще стане?!
Да това е начина :D ,ако са достатъчно ярки може и визуално да се сравни,което означава че мога да забележа астероид само ако е вече много-близо до нас (ще има голямо отместване за малко време).И без това със тази техника няма да стане да забележиш астероид надалеч,най-малкото че вече ще е прихванат от могъщите телескопи по света и не само.
Нова или свръх-нова би увеличавала блясъка си спрямо фона и околните звезди видимо във обозримо време.
Може би по-скоро наблюдавам за нещо което "не е на мястото си"-може и НЛО :shock: :D :D
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » чет ное 10, 2016 23:33

Хекторе много ти се кефя на описанията и на ентусиазма =D>
Само да ти кажа, че за комети да се откриват от любители вече стана почти невъзможно ...........за жалост . Последните години с проекти като Панстар и Каталина, ние любителите в тази област почти нямаме шанс . Е .....почти де :D За свръх нови нещата са по-добре според мен, но отново с 80мм бинокъл ..............мисля че ще е див късмет да попаднеш на такъв обект просто защото с бинокъла може да се взираш само в няколко от най-ярките галактики на небето и съответно шанса е минимален . На мен също свръхновите са ми фикс идея и сега след като приключих астро бараката на верандата мисля да подкарам точно такива проекти . Само дето ще ползвам 300мм апертура а не 80мм :D

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » чет ное 10, 2016 23:43

Само да допълня, че такива обекти се откриват стотици пъти по-лесно фотографски от колкото визуално.
Bresser 150/750;
Bresser Exos-2GT;
Canon 100D, Canon 1200D mod.

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пет ное 11, 2016 01:00

tsetsodrums написа:Хекторе много ти се кефя на описанията и на ентусиазма =D>
Само да ти кажа, че за комети да се откриват от любители вече стана почти невъзможно ...........за жалост . Последните години с проекти като Панстар и Каталина, ние любителите в тази област почти нямаме шанс . Е .....почти де :D За свръх нови нещата са по-добре според мен, но отново с 80мм бинокъл ..............мисля че ще е див късмет да попаднеш на такъв обект просто защото с бинокъла може да се взираш само в няколко от най-ярките галактики на небето и съответно шанса е минимален . На мен също свръхновите са ми фикс идея и сега след като приключих астро бараката на верандата мисля да подкарам точно такива проекти . Само дето ще ползвам 300мм апертура а не 80мм :D
Ама оти 300мм???? Червения октомври е 355мм.???????? #-o
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » пет ное 11, 2016 01:01

Като нямаме шанс за комети ще караме на НЛО-та :P
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пет ное 11, 2016 01:06

penko написа:Само да допълня, че такива обекти се откриват стотици пъти по-лесно фотографски от колкото визуално.
Съгласен съм напълно :wink:
Ама мразя фотографията,особено през зимата =P~ =P~ =P~ =P~
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » пет ное 11, 2016 09:05

Хектор написа:
penko написа:Само да допълня, че такива обекти се откриват стотици пъти по-лесно фотографски от колкото визуално.
Съгласен съм напълно :wink:
Ама мразя фотографията,особено през зимата =P~ =P~ =P~ =P~
От мен да знаеш: АСТРОНОМ НА ТОПЛО НЕ СЕДИ!!! :hahaha:

А защо мразиш фотографията???
Bresser 150/750;
Bresser Exos-2GT;

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » съб ное 12, 2016 10:11

Определено търсенето на такива обекти е в пъти по-лесно фотографски !
А защо 300мм ? Ами имам два телескопа Хекторе - визуалния е добре познатия "Червен октомври" а другия е Орион оптикс 300мм F5.3 - та него съм предвидил за фотографски заедно с монтировка Лосманди G11 :D .
Не си пиша техниката от долу в подписа - просто ми се вижда малко показническо и биене в гърдите, а много от хората дето са изписали ферман от техника не се занимават реално ! Това е моя начин да се разгранича именно от такива хора .

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » съб ное 12, 2016 10:27

tsetsodrums написа:Определено търсенето на такива обекти е в пъти по-лесно фотографски !
А защо 300мм ? Ами имам два телескопа Хекторе - визуалния е добре познатия "Червен октомври" а другия е Орион оптикс 300мм F5.3 - та него съм предвидил за фотографски заедно с монтировка Лосманди G11 :D .
Не си пиша техниката от долу в подписа - просто ми се вижда малко показническо и биене в гърдите, а много от хората дето са изписали ферман от техника не се занимават реално ! Това е моя начин да се разгранича именно от такива хора .
Вярно че имаш и прекрасното GSO 300 мм.
PZO-Бинокуляр

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » съб ное 12, 2016 10:50

GSO- то е на Христо, моя е Орион оптикс 300мм..........ама както и да е :D

Потребителски аватар
Хектор

"Егати" Супер-Луната егати

Мнение от Хектор » съб ное 12, 2016 21:34

Копиловци,мокро,влажно,студено,кал-Луна почти във пълнолуние,контрастно небе.....
Отново взех само бинокъла със стойката-колона си направих вече :D на село......Когато затръгвахме за село, съпругата ми този път не ми се засмя че взимам биното,макар че валеше здраво,а небето беше сиво.Да си призная и аз се разколебах когато във продължение на 30 минути изкачвахме планината преди селото и валеше страшен дъжд през цялото време.Тази планина отделя въздушните течения от Софийското поле от тези на Кюстендилска област и времето винаги е много различно от двете страни на планината.
Направо се отчаях като видях какво е на затревената част на двора..........кал и ужас.
Наточих си винце (от новото) което този път беше направено от тъщата и бабата и макар да знаех че не са сложили колкото трябва захар си пийнах едни 50 грама. :wink: :wink:
След като свързах 3G на лаптопа,веднага влязох във http://en.sat24.com/en за да видя има ли шанс да се махнат облаците.Сателита показа че ще се разясни скоро и изскочих навън да поставя монтировката и биното на колоната.
Дотук всичко е ОК,ама незнайно защо забравих че не само има почти пълна Луна,ами и Суперлуние и то такова-веднъж на 68 години :shock: :shock: .
Изпопадалите листа на дърветата във двора много биха ме зарадвали заради ширналия се хоризонт,ако тяхната липса не отваряше пространство за новата Евро-лампа на улицата.Някой добър човечец я беше "смотал"старата,но някой лош кмет я е заменил със 5 пъти по-мощна #-o =P~ =P~ =P~ .Така от изток Супер-Луна-от запад Евро-прожектор...........на това се вика менгеме.....
Плеядите се намираха на 30-тина градуса от Луната само и замерването на максималната величина показа 10m.
Като цяло светосилата на бинокъла се е покачила доста със тези окуляри и бинокъла показа че за обща ориентация и разсеяни купове е станал незаменим.Обекти като млечния път,Х й У от Персей,Плеядите,М27 и подобни са разкош за съзерцаване.....
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » съб ное 12, 2016 21:52

Само да те поправя малко, не е Х й У от Персей или Х у Й от Персей ами x h (хи и хаш) от Персей :hahaha: :smilethumbsup:
Bresser 150/750;
Bresser Exos-2GT;

Потребителски аватар
Хектор

Първа полу-светлина.......

Мнение от Хектор » пет ное 18, 2016 00:51

СФ.-2 градуса,най-слаба видима звезда Минтака,Луна към последна четвърт,перести облаци по цялото небе,пушек от камините....
Едва закрепил елементите на 200мм. ми телескоп (ще го кръстя Сириус :D ) веднага го насочих към Орион.Понеже е отворен отвсякъде има бликове къде ли не,юстиран е на ръка и не е колимиран сериозно (а е f5),не очаквах да видя нищо особено.Поставих Цайсовия 25мм. окуляр и на 40х уцелих Ригел,после малко нагоре и М42 беше в полето.Трапеца не беше трапец а имаше поне 8 звезди (6 със сигурност),полето пъъъълно със звезди,а М42 със всякакви детайли.Щом сложих окуляра КОМЗ 17,8мм.(56х) ,резолюцията нарастна,детайлите се умножиха на квадрат а светимостта си остана същата..........е това си е голямата апертура,засветката е огромна заради малката ос (само 38мм) :D .Другото което ме изненада е цвета на обектите,оказа се че голямата апертура носи освен резолюция и по-наситен цвят със себе си.
Определено си личи че практически няма обструкция,тя е само 18,57% защото телескопа е проектиран само за визуално =D> .
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » съб ное 19, 2016 23:45

Копиловци.4 градуса.висока влажност.средно небе.
Щом пристигнах във Кюстендил,при първа възможност влязох във първия голям магазин за домашни потреби за да намеря тенджери.Всичките бяха китайски и безумно меки и не-стават за телескопа.
Двора на бабата отново се оказа спасение,там намерих стара руска идеална тенджера ,имам чувството че е от стомана за каски :D .Идеална е не само по твърдост,диаметър,а и дълбочината е идеална.След като я разрежа на две ще се получи идеален ринг за фокусера-2х20 см или 30/10 см,ще реша на място.
Щом сглобих временната конструкция на телескопа само за една минутка :wink: и поставих огледалата по местата им стана време за колимацията.Обаче такава НЯМАШЕ изобщо защото нямаше нужда,-лазера показваше отклонение 0 от остта :D .Този тип конструкция се оказа най-стабилната за кой ли път вече :wink: и най-леката също.
Звезди от около 3 величина се виждаха час преди да се стъмни със телескопа :shock: ,което ме обнадежди за вечерта която следваше.
Телескопа тежи само 4 кг.заедно със търсача 8х30 (8,6 градуса поле),но без да имам никаква стойка за него се налага да го облягам на едно столче за да се стабилизира поне малко :wink: .
И така благодарение на Маги208(тя ми продаде огледалата),Боян Иванов (помогна със логистиката и изчисленията),Sotis (безценни съвети и изчисления),разполагам със най-малкия от вече по-сериозните телескопи и нетърпението ми беше неудържимо.......... :D
Търсача не беше точен а в тъмницата не ми се занимаваше,така че се налагаше да целя обектите със голям телескоп,без стойка и без търсач и при това със голямо увеличение ( 56х,65х).
Първата цел за фокусиране беше Денеб и е без спайкове (вторичното е само със една опора) стегнат,ярък и много-красив.После кратка разходка без посока по Млечния път при 56Х и поле около 2 градуса (Андромеда се побира 2 пъти,така че може и да е повече).Следваше споменатата вече М31-Андромеда.........Огромна е ве хора,.....свети страхотно-силно,виждат се ръкавите й,а ядрото се вижда като каквото си е-демек ЯДРО,със много по-ярка светимост от ръкавите и.Голям бонус си е да качваш мощни увеличения без да пада светлинния фон,а напротив телескопа да те подсеща-Я дай насам една 8-ца от кутийката със окуляри да ти покажа какво мога :D .Да, ама без стойка няма как и докато си мисля и си гледам Андромеда съм свикнал да виждам САМО Андромеда,ама то във полето си се вижда идеално и М110 заедно със нея,седи си там и си чака да и обърнеш и на нея внимание :shock: .Още не-мога да свикна на светосилата на "дзвера"-направо е брутален (обструкция 18,57% и ламбда над 8).Времето си напредваше леко-полеко и небето достигна 5-та величина със просто око,а млечния път се очерта добре и се насочих към X и h във Персей.Докато го намеря преминах пре огроооооооооомно множество разсеяни купове във Касиопея (ама там било "фрашкано" със купове които досега със 130мм.телескоп не се виждаха или поне не така) и след 2 мин.го хванах.Тогава дойде дъщеря ми при мене и реших да закрепя телескопа за да и покажа купа,облегнах го на друго столче и се застопори-величината веднага нарастна защото спря трептението на образа.И дата купа се виждаха в полето едновременно,че даже и още отстрани имаше място.Самата апертура представя съвсем друга картина,разликата от 70мм със предишния телескоп по-скоро е в мащаба на това което виждаш,освен резолюцията и светлината.Куповете светят "нахално ярко" и дъщеря ми беше мнооооооооооого впечатлена.Докато отговарях на последвалото множество въпроси се насочих към М13,той веднага се "пръсна" на звезди,а какво ли ще е когато е точно настроен телескопа,на монтировка,със "флокинг" и система за подобряване на контраста :?: :?: :?: :shock:
Вече понатрупал малко рутина със новата машина,реших да се пробвам да намеря М57.2 минути и крепоста падна :wink: ,отново подпрях телескопа и повиках дъщеря ми да погледне какъв цвят е мъглявината без да и казвам как я виждам аз.Виждам че свети жълто и синъо,а дъщеря ми каза:-ами свети си жълтеникаво,малко синъо и има друг цвят ама не-мога да разбера какъв е.Това потвърди че цветовете й се виждат отлично и лесно.
Настана време да замеря максималната величина по Плеядите и тя се оказа малко над 13.Налага се да изтегля по-подробен каталог за стелариума че виждам вече до 14 величина а само до 13 мога да замеря.
Прибрах се за малко да хапна и пийна греяно винце и към 23,30 излязох пак за малко за да погледна М42 и Луната.М42 винаги си е била атракция дори със 50мм.бинокъл,а Луната показа че съм много-далея от идеалната колимация и влагата е много-висока.И все забравям че СЪС 200ММ. НЕ СЕ ГЛЕДА БЕЗ ФИЛТЪР ........Уф че съм заспа,след дълбоко небе и хоп на Луната-Маймуна съм и това е.....
PZO-Бинокуляр

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пон ное 21, 2016 09:39

Браво Хекторе !
Много увлекателно както винаги :D
Сега остава да направиш с новия телескоп и следващата крачка ! - Да оставиш вече тривиалните обекти и да се гмурнеш в дълбокото :D

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » пон ное 21, 2016 13:17

А ако искаш да помогнеш поне малко на науката можеш да наблюдаваш и други обекти като променливи, окултации, комети... Винаги съм смятал, че визуалните наблюдения без научна цел за собствен кеф са малко егоистични :)
Bresser 150/750;
Bresser Exos-2GT;

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пон ное 21, 2016 14:36

penko написа:А ако искаш да помогнеш поне малко на науката можеш да наблюдаваш и други обекти като променливи, окултации, комети... Винаги съм смятал, че визуалните наблюдения без научна цел за собствен кеф са малко егоистични :)
О,да-само да го завърша и започвам.
Във БГ се натрупа опит,вече има много-мощни телескопи,DSLR със умопомрачителна сила,ТУК и не само тук вече има хора-машини на Астро-фотото и Е ЕРЕМЕ..........прав си и Цецо така мисли и ти и аз и сигурно още доста хора от форума.Имам една идея за вас астрофотографите-да се снима едновременно от Рожен и другаде по едно и също време и обединявайки изображенията да се получи нищожен,но ЩЕ го ИМА Паралакс.Така може по-ефикасно да се потвърждава наличието на екзопланети например.......
Сега се боря със телескопа иначе имам доста идейки.........
За да се помогне на науката трябва да имаш със какво нали и точно затова се боря със новия телескоп :D :D :D :D
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » пон ное 21, 2016 15:33

Хектор написа:...Имам една идея за вас астрофотографите-да се снима едновременно от Рожен и другаде по едно и също време и обединявайки изображенията да се получи нищожен,но ЩЕ го ИМА Паралакс.Така може по-ефикасно да се потвърждава наличието на екзопланети например.......
:bigemot13: :neurosymptoms: :neurosymptoms: Къде намеси и екзопланетите :)
Bresser 150/750;
Bresser Exos-2GT;

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » пон ное 21, 2016 18:54

Няма да има паралакс. Не знам в световен мащаб, но в България разстоянията са твърде малки. За справка - Яни е пуснал тема, в която идеята е много хора, снимали едно и също, да дадат един обединен резултат.

Всъщност като се замисля, според теб би трябвало да има промяна в един и същ обект, сниман през лятото и през зимата ( давам този пример, защото там паралаксът на цялата Земя е най- забележим)
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пон ное 21, 2016 20:45

b_kassabov написа:Няма да има паралакс. Не знам в световен мащаб, но в България разстоянията са твърде малки. За справка - Яни е пуснал тема, в която идеята е много хора, снимали едно и също, да дадат един обединен резултат.

Всъщност като се замисля, според теб би трябвало да има промяна в един и същ обект, сниман през лятото и през зимата ( давам този пример, защото там паралаксът на цялата Земя е най- забележим)
Точно =D>
PZO-Бинокуляр

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пон ное 21, 2016 22:46

b_kassabov написа: Всъщност като се замисля, според теб би трябвало да има промяна в един и същ обект, сниман през лятото и през зимата ( давам този пример, защото там паралаксът на цялата Земя е най- забележим)
То май паралаксът ще произтича не от самата Земя, а от диаметъра на орбитата й.

Иначе в територията на България Пенчо снимаше и правеше изчисления за височината и мястото на конкретни метеори.

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » вт ное 22, 2016 08:12

Ъхъм...то май по орбита ще се движи цялата Земя, а не отделни части от нея. Едва ли през лятото и през зимата тя си стои на едно и също място, нали?

По- нататъшни разсъждения за паралакса и влиянието му върху астрофотографията - едно време четох в книжките на Паоло Мафей, че звездите са толкова далеч, та дори и на Плутон звездното небе ще изглежда по абсолютно същия начин, както и на Земята. Мисля си, по тоя повод, че и на външните планети точното място по орбитата едва ли би се отразило ( видимо) на една фотография. Сега, любителите на теоретичната физика веднага ще скочат, ама си мисля, че практически за любителите разлика няма да има.
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » вт ное 22, 2016 09:44

Отвъд Луната........ееее младини,младини :D
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Първа светлина 200/1000

Мнение от Хектор » съб ное 26, 2016 01:14

СФ.0 градуса.мъгла.2 величина със просто око.
Дори и отворена, система от 200мм.си иска време за темпериране и затова скопа седя на балкона още от следобяд.
Веднага след заздрачаване насочих към Марс,не за да видя нещо (много е ниско вече),а за да придобия представа за видимия му диаметър.На 43х освен много светлина нищо особено,на 63х вече има диаметър и много светлина,на 125х и светлина и не-малък диамтър при силна резолюция,на 225х вече си е голям и даже мернах континента за момент,на 350х си е :shock: лелее.........като големина :shock: .Добсън-монтировката се оказа много-удобна и като водене и като стабилност.
Към 24,00h зa 10 мин на изток се изясни леко и излязъл да запаля цигара и изпия чаша черено винцена балкона (Шатеу Карнобат-ВИНО ЗА МРЪЗНЕЩИ АСТРОНОМИ :D ) както си бях захапал фаса и със чашката в ръка веднага насочих към Орион.Небето е много-зле, ама М42 ми изкърти дясното око :D-значи при много зян небе М42 се вижда така както със супер-наточената 130-ка при жестоко зимно небе на Кривонос.На 43х замерих полето,то се оказа 2,1-2,4 градуса някъде,-светлинния фон е голяма работа.Красиво е и подхванах да погледна друг обект........-ама я чакай бе братче,това са 200мм.я качвай увеличения 63х.( не-мога да свикна още че съм със мощна машина)-телескопа започна не да губи светлина,а да набира скорост.Все-повече детайли,125х УаУууууууууу,;-Лелее мамоооо....... страшна резолюция,то не бяха драперий,детайли,то,то,то не е за разказване,звездите се прескачат навсякъде в полето и всяка една те моли да я зърнеш......
Отклоних към бягащия човек,там се наложи да покача на 125х защото е доста по-малка и да изкарам от полето групата ярки звезди до нея,че си осветих ретината както баба ми пали лампата на двора докато си гледам :D .
Замерих пределната величина за вечерта 12-12,4 по Плеядите.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
viktor

Мнение от viktor » съб ное 26, 2016 14:43

Започваш да вкусваш от чувството на апертуроманията :) Под тъмно небе ще видиш огромната разлика.... Аз за пръв път с 12 ката на вилата се чувствах като дете в срадкарница :) буквално не знаех откъде да започна :) Виждах неща, които преди това бях гледал по списанията, книгите и нета.
Апропо, защо не затвориш системата с някакво покривало импровизирано?!
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
viktor

Мнение от viktor » съб ное 26, 2016 15:03

Гледам сте зачекнали темата за паралаксите :) Годишния паралакс на най близката звезда алфа Центавър е 0,74 ъглови секунди, демек от две диаметрално противоположни точки по орбитата на земята или грубо 300 милиона километра! За различни точки от земната повъпхност, това е... немислимо :) За по далечниге звезди нещата си отиват до хилядни от секундата, така, че нема сми... :))) За интересуващите се от въпроса могат да погледнат новата космическа мисия GAIA, създадена точно с тази цел...
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Addy
Регистриран: съб мар 31, 2007 16:51

Re: Първа светлина 200/1000

Мнение от Addy » съб ное 26, 2016 19:33

Хектор написа:...На 43х замерих полето,то се оказа 2,1-2,4 градуса някъде...
С какъв окуляр постигаш тези 2 градуса? -напиши колко е диаметъра на блендата на окуляра и ще се види колко е реалното зрително поле.

Потребителски аватар
Хектор

Re: Първа светлина 200/1000

Мнение от Хектор » съб ное 26, 2016 20:31

Addy написа:
Хектор написа:...На 43х замерих полето,то се оказа 2,1-2,4 градуса някъде...
С какъв окуляр постигаш тези 2 градуса? -напиши колко е диаметъра на блендата на окуляра и ще се види колко е реалното зрително поле.
О,леле....1,2-1,4 хаХАХАа исках да напиша....преди време тук написах вместо рет-дот рет-дог във направи си сам и падна голям смях.......
Проверих и найстина се оказа 1,426
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пон ное 28, 2016 01:17

Днес колимирах много-добре телескопа и набързо прихванах Марс......ама аз си мислех че е Марс и се чудя и мая защо отдясно има терминатор :?: :?: и защо свети във бяло и толкова яко....
То Марс не се виждаше още със просто око (беше полу-светло) и реших че Венера е Марс.........Е те така за смях не бях ставал скоро :D :D :D :D.
Когато си разбрах грешката и нагласих на Марс докато фокусирах преминах през зоната на видимост при който се тества колимацията и се хванах за главата...........Цели 30 мин.след изваждането на балкона, огледалото изглеждаше като калорифер-цялото на вълни.Голямата апертура си иска специални мерки на ползване-няма начин.
М15 го хванах толкова лесно че не е за вярване,виждаше се добре но е със малък диаметър, а със тази мъгла на 125х си е мъгливичко малко.Виж на 43х беше великолепно,на 65х също.
PZO-Бинокуляр

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение