Най-после,нощ без облаци ...:)

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Най-после,нощ без облаци ...:)

Мнение от Хектор » пон юни 23, 2014 01:54

Най-после относително добра нощ за наблюдение :D,а за (голямото село) направо супер,представете си дори 3,5-та величина звезди се виждаха па макар и на предела :shock: .Докато чакахме добро време за гледане взех че подобрих монтировката до максимум, а щом се стъмни заех позиция на източния си балкона. Започнах с М13-брутална работа, направо свети като М42.Страхотна сила има бинокъла когато е на стабилна монтировка,детайлите са уникални тогава.Следваща цел М29,не само че я намерих бързо (стелариума е голяма работа),ами се виждаха цели 11 от основните звезди (2 от тях са над 10,5 величина),е това не го очаквах ,мислех си да го намеря-добре,5 основни звезди-супер,ама цели 11 :shock: :shock: :shock: .Преминах на Скорпион М4,ниско над хоризонта не е добре и очаквано светлинния смог не позволи добра гледка е,все пак се виждаше добре.Следваща жертва IC-4756 МНОООООООГО красиво,ама много,близо 10 мин.я зяпах,красотааааааа :P .М11 добре изглежда.M15 и М2 също се виждаха ОК.Докато се опитвах да хвана М71, без да искам бутнах леко нагоре бинокъла и като погледнах и ААААААААААА-попаднах направо на М27,не съм и помислял да я търся,мислех че не-ярка мъглявина нямам шанс да я засека,НО ето че се вижда добре при това,каква изненада само хаах :D ,при това само 1,30 часа след залез слънце,невероятно направо.Незнам какво да кажа за този Конус,направо не-знам,въпреки че се колебах 2 месеца дали да не взема първо телескоп,не съжалявам ни най-малко че взех първо Гиганта.След 3 дни излизам в годишен отпуск и ако има добро време ще опиша наблюденията си от село и после от Созопол, ако има нещо по-интересно за споменаване :D .
Прикачени файлове
14.jpg
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2014:06:21 13:45:06
Image taken on:
съб юни 21, 2014 10:45
Focus length:
35 mm
Shutter speed:
1/not available Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
100
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Normal program
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Конус Гигант модифициран -15x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher PX 254 mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
Хектор

Re: Най-после,нощ без облаци ...:)

Мнение от Хектор » съб сеп 27, 2014 11:44

Нощта на 25,09 условията за наблюдение бяха удивителни! направо кристална атмосфера :D .Насочих бинокъла към Колар който все още ми е неудобен и за ОГРОМНА изненада изключително добре се виждаше NGC 1931-куб свързан със мъглявина както казва Стелариума-11,03 величина.Това ме изненада сериозно и ме накара да замеря видимата величина по звезди от Плеядите,която се оказа 11,9.Не спира да ме изненадва Конуса със огромната си светосила :D .Рано сутринта насочих телескопа 50/540 към Юпитер за да проверя как му върви реновацията,във случая дали оптичната ос на новия тубус е вярна и да изпробвам новия окуляр КОМЗ 17,8мм-Ерфле-увеличение 30,3 пъти.Виждаха се четирите спътника наредени във права линия като единия беше страшно близко до планетата,екваториялните ивици също но леко по-слабо защото се оказа че новия сенник на скопа винетира леко :shock: .Също така скопа показа невероятно прецизна картина на звездните обекти със страхотни цветове,но F 10,8 и то при диаметър 50мм.не е машина за звездни обекти а предимно за планети и луна.
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » съб дек 20, 2014 12:38

Ама каква нощ само,каква атмосфера :D .Толкова чиста и спокойна че М42 направо ми извади очите,а Юпитер беше ехаааааааааа.Дано вече да са само такива нощите-прекрасни и чисти. :D ,заслужаваме го след 2 месеца чакане нали =D> =D> .
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » вт мар 03, 2015 21:01

Днес е първа светлина за новата ми придобивка Sky Watcher 130/650 =D>.През деня обаче реших да си спомня как се колимираше рефлектор #-o защото забелязах през пробитата от мен специално за колимация капачка отместване по едната ос, а това при F5 не е за пренебрегване и се захванах заедно със два шестограма за работа.За няма и 10 мин. всичко беше по-добре от преди,но тъй като вече се стъмваше колимацията на 90-100% я оставих за скорошната ми отпуска 8) .Забелязах слабо винетиране (нормално си е и затова приготвих сенник-влагоекран),доста зацапани окуляри (през малкия Цайс не се виждаше) :) ,яко зацапано вторично и също толкова "яко" главно.Също така си отбелязах да си взема поне IQ 1-2,че със моята саморъчна "азимутка" не-става явно.И така,прицелих се в Луната през 36,5 пъти и щом я уцелих веднага съжалих =P~ =P~ =P~ ,такъв самолетен фар ми светна във "очото" че ми излязоха "свитки".Такава светосила и толкова малко увеличение при Луна близо до пълнолуние си е направо опасно . =P~ ,Щом обаче сложих капака на телескопа и махнах капачката се показа отличен образ (обаче си трябва кома-коректор),поставих Барлоу х2 и на 73 пъти образа отново се оказа отличен :D ,после поставих тръбичката на барлоуто за да стане 2,5х и на 109 пъти(около 109) перфектен образ :D .Луната обаче все още се вижда цялата във окуляра-(окуляра е КОМЗ-17,8-Ерфле) и си свети все още сериозно (трябва си Лунен филтър също :shock: .).Юпитер обаче беше феерия от красота,експлозия за сетивата :D дори и само през 109 пъти се виждаха и ивиците и цели 6 спътника :shock: :shock: :shock: :shock: и това при Луна на няколко градуса от него само и то при 97% от Пълнолуние :D .Страхотна изненада е и добрият контраст (не го очаквах за Параболоид 650мм. фокусно :shock: ).М42 се виждаше също много-добре за СФ.Изводите са-Sky Watcher 130/650 (параболичната версия) може да понесе до 200-250 пъти без проблем и за размера си е сериозен уред. =D> =D> =D>
Последна промяна от Хектор на ср мар 04, 2015 11:09, променено общо 1 път.
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » вт мар 03, 2015 23:49

Адаш, честито за новата придобивка!

Много се радвам да видя отново толкова ентусиазиращи постове за визуални наблюдения! =D> =D> =D>

С нетърпение очаквам следващите!

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » ср мар 04, 2015 01:01

Обаче не ми се чака до отпуската за колимацията и преди час вкарах скопа във стаята,взех инструментите и го насочих към полюлея.Развих вторичното и го почистих,после го юстирах точно и се насочих към главното.Развих го,почистих го и направих безкомпромисна колимация със изключителна точност на главната ос.После го извадих на балкона и стартеста показа феноменална точност на съосяване =D> =D> =D> =D> =D> ,брей викам си"-старите класически похвати научени преди 30 години (леле какви цифри само) със помощта на само една капачка се справиха със Ф5 парабола =D> .Другото което ми направи впечатление е че Конуса и скопа са РАВНИ по сила за дълбоко небе #-o :o :shock: .Значи 20х80=130 f5 (но без комфорта на гледане със две очи). [-o<
Последна промяна от Хектор на ср мар 04, 2015 23:19, променено общо 1 път.
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

neptun2
Регистриран: съб фев 17, 2007 11:43
Контакти:

Мнение от neptun2 » ср мар 04, 2015 11:01

Честито и от мен и много ясни нощи и хубави мигове под звездите ти желая.
Photo: ZWO Asi 1600MM Pro + zwo 7x36mm filter wheel and 36mm LRGB, filters , ZWO ASI 120MM as guider, ZWO off-axis guider
Binoculars: Nikon Action 12x50
Telescopes: Skywatcher Evostar 120ED f7.5 APO + skywatcher 0.85x reducer
Mounts: Ioptron CEM-60 EC
Eyepieces: Nagler 11mm type6, Pentax XW 7mm, Televue 2X barlow 1.25"

Моите снимки:
http://www.astrobin.com/users/neptun/
https://dso-browser.com/profile/neptun

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » ср мар 04, 2015 11:36

Браво :thumbsup:
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пет апр 10, 2015 02:51

02,25h-2 грaдуса целзий- сутринта Сатурн се вижда ниско на Юг само със спътника Титан и без детайли.Барлоу лещата и 9мм.окуляр от 200P внасят хроматична аберация и процепа Касини не се видя :( .Пълна изненада обаче -М57 във Лира,още при 36,5х се забелязваше че е там,а при 72х се виждаше отчетливо със дупката в средата нищо че Лира е само на 25-30 градуса и плуваше във супа от мъгла,светлинно замърсяване и улична лампа...Позицията ми на прозореца налага здраво клечане и нямах нерви да потърся М13,а и без това захладня сериозно и се прибрах да си легна :shock: .Със нетърпение чакам да се затопли и да отида на село или да се съберем някъде около София и да го видя какво може моя "мъник". [-o<
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » нед апр 12, 2015 11:03

12.20h-8градуса-чисто небе средна атмосфера.Прицелих се за М3 със 36,5х и забелязах малко петънце което през 74х уверено се забеляза че е сферичен куб, а по крайщата се разпада леко на няколко звезди.Сигурен съм че извън СФ гледката ще е прекрасна,особено със някой 25мм или 8мм Хиперион :lol: или Наглер :shock: ,ама от тук толкова може.
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пет апр 17, 2015 12:13

Снощи вечерта погледнах Венера защото сега е удобна за наблюдение-през 165Х обаче не-различих никакви детайли във атмосферата и като цяло ме изненада малкия и видим диаметър :shock: .Сатурн обаче много късно вечерта ми беше приготвил изненада- през цели 330Х седеше спокойно,контрастно и изненадващо остро до степен да различа със сигурност поне една екваториална ивица :shock: .Изненада е за мен,защото макс увеличението което допуска моя телескоп е 260Х без дисторсий и 330Х е сериозно надскачане :shock: .Може би точната колимация помогна,може атмосферата да е била много-прозрачна ,но все пак Сатурн е много ниско,барлоуто не е много качествено (сабен БАК 1) и по принцип внася хроматична аберация във образа а снощи нямаше и помен от спад на резолюцията и абераций :shock: .Да спомена само че скопа е закачен експериментално на новата монтировка AZ на Bresser със алуминиева тринога (подарък от MAGI203) и воденето е много приятно.Наложи се да добавя една шайба на главата защото се мърдаше но със нея вече е ок :D .
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » чет апр 30, 2015 00:16

Вчера беше едно време-дъжд,вятър,мъгла направо отчайващо :( .Трябваше да ходим по провинцията за едни документи и викам"-жено ще преспиме във твойто село" (Кюстендилско) и помъкнах барбекюто,дървените въглища и т.н. Жена ми нищо не каза,ама като помъкнах и телескопа такъв смях я напуши,така се развесели и вика-абе майка ми хубаво ми казваше че ти хлопа дъската и се смее...доообре и казах аз и си до домъкнах оборудването .Тамън стигнахме вечерта и напекох наденички и картофи за децата и дъжда спря,температурата леко се покачи и все едно някой дръпна завесата на облаците,а зад нея КРИСТАЛНО небе :D :D :D. Погледнах М13 добре,ама някак си като от СФ,Луната,Юпитер и те така,ту на фокус ту не-все едно съм си у нас,а вятър НИКАКЪВ,сийнг отличен :shock: леле викам си скопа "яко" се е разколимирал ама посред нощ къде тепърва да се занимавам :( .Днес се прибираме следобед и като го сглобявам телескопа на балкона,погледнах през колимационната капачка и трите центъра си стоят толкова точно че се изненадах,все едно сега съм го коломирал а съм минал 260 км.и то не само по магистрала :D излиза че скопа не е мръднал даже.Кога да му сложа сенника и поглеждам да не се е запрашило огледалото и виждам все едно Луната 5 дни след пълнолуние???????????! вижда се наполовина!???????! :shock: :shock: :shock: :shock: .Взех една летва и натиснах тубуса отвътре.....каква беше изнанадата ми когато се оказа че част отфолиото което поставих наскоро се е отлепило и е закривало през цялото време 1/3 от огледалото.... :shock: :shock: :shock: :shock: ,значи затова при такова небе имах толкова посредствено наблюдение :D :D :D :D.Извод:-винаги си поглеждай телескопа и отпред......П.П-новата ми монтировка EQ 2 вече е на път от Пловдив благодарение на Magi 208,а Окуляра Meade 26mm и Agena 1.25" Starguider Dual ED Eyepiece - 8mm + Барлоу целязно на Меаде 2х скоро ще тръгнат от Щатите и те насам със помощта на Notorius :D .Така оборудван вече е друга "бира" :D
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » чет апр 30, 2015 08:36

Много си увлекателен Хектор ! направо хапнах и Аз барбекю с теб и семейството ! Ела някой път на Витоша като се качвам да направим заедно едно наблюдение, а може и по-далеко ако има време за това .

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » чет апр 30, 2015 09:04

tsetsodrums написа:Много си увлекателен Хектор ! направо хапнах и Аз барбекю с теб и семейството ! Ела някой път на Витоша като се качвам да направим заедно едно наблюдение, а може и по-далеко ако има време за това .
Ами,описанията на твойте вечери са НИ любими на всички тук =D> , може би защото НИЕ визуалните наблюдатели за да забележим финните детайли на границата на видимостта мозъка трябва да ни предлага вероятни картини на това което вижда и оттам развиваме романтично-разказвателни качества (поне така казва психологията) :D .Благодаря за поканата-това да погледна през 300мм.чудовище заедно със визуален майстор от старата школа е супер =D>,ще следя темите и като сме свободни може да се качим (заедно със моя френд Irakli) :D .Иначе за сбирката (проллетната или лятната) на клуба съм планирал да направя барбекю със печени зеленчуци (ще се изненадате колко са вкусни) и вратни пържолки гарнирани със изстудена загорка (от новата) [-o< .П.П-Трябва да намерим време да отидем и до Чалъков да го видим (че съм забравил къде точно живееше)........ :wink:
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » чет апр 30, 2015 10:10

Благодаря за милите думи !
Ще направим всичко за което спомена - само за Чалъка как се сети !?? Онази вечер ми звънна и си говорихме в негов стил близо час - ще идем да го видим във Слатина живее !
а да споделя и една малка тайна - скоро ще имам и по-голямо чудовище от 300мм и то за визуално специално !

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » чет апр 30, 2015 11:18

tsetsodrums написа:Благодаря за милите думи !
Ще направим всичко за което спомена - само за Чалъка как се сети !?? Онази вечер ми звънна и си говорихме в негов стил близо час - ще идем да го видим във Слатина живее !
а да споделя и една малка тайна - скоро ще имам и по-голямо чудовище от 300мм и то за визуално специално !
Ами Чалъка е незабравим :D :D :D ,навремето бяхме страшно близки със него,но после живота ме завъртя и му загубих и тел и всичко :( .А за телескопа :shock: :shock: :shock: :shock: ,над 300 мм е много-брутална ситуацията хаха :shock: :shock: :shock: :shock: =D> =D>
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » ср май 13, 2015 02:50

01,00h-02.00 h след полунощ-СФ-от балкона-12 градуса-средно-добра прозрачност на атмосферата,средно светлинно замърсяване-звезди до 3 величина.
Дойде време за първа светлина на новите ми окуляри =D> и Барлоу леща като първата жертва беше Сатурн :wink: .Сложих новата ми Барлоу леща KSОН 1,8Х,(оказа се Тайванска фирма)и започнах да я натоварвам за да видя докъде ще издържи без сериозни дисторсий.Заедно със 8мм. ми ED окуляр и при 146,25 Х изображението е много-добро( като по-топлия въздух на стаята сблъсквайки се със по-студения въздух от прозореца ми пречи на образа да се стабилизира и силно трепти),вижда се сянката на пръстена (процепа касини не!) и освен Титан се вижда още един спътник (окуляра е със вградена Барлоу Х2 и се получава система от две Барлоу лещи).Реших да натоваря Барлоу лещата "зверски" и заредих 4мм.окуляр на Meade във Барлоуто,като увеличението стана 297 Х,Сатурн се показа доста голям и без сериозни дисторсий :shock: .Имаше проблем със фокуса че монтировката трепти при допир,а жилата са ми твърди и само да ги докосна и образа сериозно си се люлее,но въпреки това едно надскачане със 100Х над максимума на възможностите на скопа без да потъмнее гротеско образа и без сериозни дисторсий си говори за класа на Барлоуто (качеството на огледалото и отлична колимация също) :lol: Дойде време за теста на ED окуляра-при 82,25Х полето е ОГРОМНО,има качествен образ и е много-приятен и удобен за ползване.Сатурн блести като Сапфир със двата си сътника рееки във свита от десетки звезди,а гледката дори от СФ е поразителна.Със този окуляр скопа държи светъл образ,широк и се получава ефект на дълбочина на изгледа,равно поле и пренебрежими остатъци от минимални "дефекти" =D> =D> =D> .Когато развих вградената Барлоу на окуляра увеличението "падна" на около 40Х и разходката във дълбокия КОСМОС беше велико удоволстие.М57 във Лира при 82,5Х и при 40Х със този окуляр е страхотна гледка дори от СФ ,ясно се вижда дупката във пръстена и като цяло се отличава поразително от общия фон =D> .Скоро ще направя преходник за окуляра за да може да го ползвам и като 8мм. и като 16мм.
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

irakli
Регистриран: ср фев 18, 2015 20:53

Мнение от irakli » ср май 13, 2015 13:33

Браво Хекторе,най накрая да тестваш и монтировката и окулярите :D :D
Celestron Powerseeker 70az,
Celestron Cometron firstscope 76 reflector
Series 5000 PLÖSSL PLÖSSL EYEPIECE 26MM 1.25"

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » чет май 14, 2015 10:40

12.30-01.30 h-СФ. 17 градуса-от балкона ОТЛИЧНА прозрачност на атмосферата :D .Видях процепа Касини най-накрая =D> =D> =D> =D> ,сянката на пръстена и екваториални ивици (2 броя),без филтри-това си е постижение за толкова късофокусен и малолитражен бойлер.Засферих монтировката така че воденето се получи почти без отклонение над 30 минути (не-виждам Севера) :D :D :D :D ,със нея си е друга работа не е като със AZ,пипаш едно жило и обекта е налице :D .ОБАЧЕ се оглеждам за моторче че ще е още по-добре :D :shock: .ED 8мм.окуляр предаде "жестока"картина и както му пише на рекламата е отличен не само за Deep Sky а дава отличен контраст и за планетарно,въпреки че се наслагват две Барлоу лещи една след друга.Сатурн изглеждаше сносно и на 297 Х,но прибягва доста бързо през полето.М57 през 81,25Х на моменти изглеждаше идеално въпреки силната въздушна турболенция от прозореца ми,на моменти много-добре ,но като цяло си личи сравнително малката апертура и крайното пренапрежение на оптиката за мъглявини и дифузни обекти (тука си трябва кома коректор и здрава апертура).
fgjfyfh.jpg
"Обсерваторията"
EXIF-Data show/hide
2015:05:14 11:12:51
Image taken on:
чет май 14, 2015 08:12
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/318.5727938834 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
100
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пет май 22, 2015 01:58

12,30h-01.20h СФ от балкона-21 градуса,перести облаци,средна турболенция.Единствена цел за вечерта е Сатурн за изпробване на воденето на моторчето по Ректасцензия със налагащи се за задачата крайни увеличения :!: .Първото нещо което научих е че окуляри със различно тегло влияят за кратко на скоростта на движение на монтировката (целта за максимално намаляване на теглото продължавам да я преследвам),после моторчето се "окопитва" и си догонва целта.Второто нещо което забелязах е че когато един рефлектор няма коректор,ако поставите целта леко встрани а не във центъра контраста се увеличава :shock: .Другото което забелязах е че моторчето майче е стъпково,защото се вижда как на много-леки тласъци мести обекта във полето (при увеличения над 300Х),но не знам-нищо не -разбирам от тези неща [-X .След като установих че моторчето е отлично =D> =D> =D> =D> се вгледах във това което виждах :D .Сатурн при използване на надставката за Барлоуто със 8мм.окуляр достигна около 220-240 пъти някъде и образа беше добър,виждаха се и два спътника във полето заедно с него,но това което ме порази беше че:-Барлоу+надставка+окуляр със вградено във него още едно Барлоу,късофокусен РЕФЛЕКТОР :shock: - при лошо време,облаци,светлинно замърсяване и турболенция,без планетарен филтър,без кома-каректор, ми даде да видя два спътника,ивици,процепа Касини #-o :shock: :D .При 297 Х със 4мм.Meade и БарлоуХ1,8,Сатурн вече изглеждаше "ЯКО"ама МНООГО яко (тлъсто парче).
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » пет май 22, 2015 12:25

Хектор написа:Другото което забелязах е че моторчето майче е стъпково,защото се вижда как на много-леки тласъци мести обекта във полето (при увеличения над 300Х),но не знам-нищо не -разбирам от тези неща [-X .
Естествено! Двигателят е постояннотоков синхронен, тъй като иначе при най-малките отклонения в напрежението ще си променя оборотите.
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » нед юни 07, 2015 23:24

22,00h-СФ от балкона,смотано време непостоянно-21 градуса,силна турболенция.Единствена цел на наблюдението са Сатурн и Луната.Вчера имах фронтален сблъсък със проблем номер едно на Нютоните-КОНДЕНЗ на вторично огледало.Викам си-я да сваля сенника да видя дали ще падне контраста и си гледкам наляво надясно и по едно време,-Я ,тука фокус,там фокус НЯМааааааа фокус-тамън да стане ясно е прескочи фокуса #-o #-o #-o #-o .Бре гледах това онова-не и не.........по едно време случайно погледнах във фокусера без окуляра (скопа беше насочен срещу Луната)и за една стотна от секундата мернах нещо концентрично и жълто #-o :shock: по вторичното огледало......Веднага зацепих какво е станало и го оставих за днеска.Днес след работа опрях до проблема-как да почистя вторичното без да разколимирам системата #-o #-o #-o #-o .Взех чаша топла вода със малко препарат,една много-мека четка и през извадения фокусер го измих със четчицата :wink: ,после подсуших със микрофибърна кърпа и готово =D> .Теста показа че съм успял.......Образа отново си е супер.
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

Потребителски аватар
Misho89
Регистриран: ср яну 13, 2010 10:43
Контакти:

Мнение от Misho89 » нед юни 07, 2015 23:41

Този начин на миене хич не ми звучи добре, огледалата на телескопите се мият по специален начин, без никакви четки и кърпи след които може огледалото да не става за нищо. Сещам се един колега от форума си беше забърсал неговото с микрофибърна кърпа и до там с телескопа...
Телескоп:Sky Watcher Esprit Triplet Apo 100mm, Sky Watcher Quattro 10CF/Baader 2" Diamond Steeltrack focuser
Монтировка: Ioptron CEM60
Гидиращ:ZWO 16.5mm OAG,TS 50mm Guide Scope
Камери- ASI1600mm pro, ASI224MC
Филтри: Astrodon 36mm LRGB E series Gen2 +Ha 5nm, OIII 3nm, SII 3nm, Astronomik CLS CCD
Колиматори:Farpoint 2" Collimation Kit
Други:ZWO EFW 36mm, QHY PoleMaster, Sky-Watcher f/4 aplantik coma corrector , Sky-Watcher SWA-70 (2")
http://chereshka.net/mihailastrophotography/

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пон юни 08, 2015 00:16

Мерси за съвета Мишо,обаче всичко това беше направено без НИКАКЪВ натиск като оставих разтвора да облее огледалото и сам да свали налепите.Следваше повторно обливане със дестилирана вода ( обливане е силна дума),а самото подсушаване беше след няколко минути и не със каква да е микрофибърна кърпа.Маркишки е описал много-точно как се прави и знам рисковете ако се натисне една единствена частица прах например или както казваш за колегата-така да натиска че да свали предпазния микрослой ( а може и да е използвал спирт боже опази).Още веднъж благодаря за корекцията :D .
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

Потребителски аватар
Misho89
Регистриран: ср яну 13, 2010 10:43
Контакти:

Мнение от Misho89 » пон юни 08, 2015 00:23

Е не знам как си го мил, така както го описа звучеше малко...
Щом си се запознал с това как се мият значи всичко е ок: )
Телескоп:Sky Watcher Esprit Triplet Apo 100mm, Sky Watcher Quattro 10CF/Baader 2" Diamond Steeltrack focuser
Монтировка: Ioptron CEM60
Гидиращ:ZWO 16.5mm OAG,TS 50mm Guide Scope
Камери- ASI1600mm pro, ASI224MC
Филтри: Astrodon 36mm LRGB E series Gen2 +Ha 5nm, OIII 3nm, SII 3nm, Astronomik CLS CCD
Колиматори:Farpoint 2" Collimation Kit
Други:ZWO EFW 36mm, QHY PoleMaster, Sky-Watcher f/4 aplantik coma corrector , Sky-Watcher SWA-70 (2")
http://chereshka.net/mihailastrophotography/

Потребителски аватар
Хектор

Почистване и тест на оптиката

Мнение от Хектор » пет юни 12, 2015 10:57

От вчера имам "нов" телескоп след измиването на оптичните елементи,направо качи една звездна величина :D .Преди да стане тъмно реших да проверя дали е мит скоро (4 месеца при мен не е мит а имах съмнения че и преди това не е бил скоро на (автомивка).Обдухване,после-ПВЦ леген измит със пяна за бръснене,спирт,обикновенна хладка вода,дестилирана вода.Изпрана кърпа на дъното,разклащане на легена (леко) и самите вълнички свалят прахта и твърдите частици.Едва сега може да се види дали е било мръсно след леко налканяне за да избяга водата се образуват цветни мазни лекенца и точици групиран прах видими при ъгъл 90 градуса на светлина :lol: Във моя случай имаше такава мазнина че се хванах за главата..Взех нов естествен памук и го намокрих,със него много-леко се почиства наклоненото дополовина във водата огледало.Следва чиста вода на два пъти и го извадих.Кърпата ми за почистване (микрофибър със две повърхности-полираща и обираща от новия ми телевизор)е чисто нова и невероятно качествена (Корейците са голяма работа).Със кръгови движения и обдухване премахнах сухите остатъци от изсъхнали капчици.Процедурата повторих и със вторичното.Невероятен образ на Сатурн и такава светосила че онемях,вижда се още един спътник на Сатурн,процепа Касини,сянката на пръстена и няколко ивици =D> .Било е значи страшно замърсено главното щом разликата е толкова тотална.
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » съб юни 13, 2015 01:02

13.06.2015-00h-0.45h-16 градуса СФ от балкона.От Сатурн нищо невидях, защото скопа не беше още темпериран а и той е доста ниско и имаше много-силни турболенций :( .Тамън се темперира и Сатурн ми се скри от прозореца :( .Обачееееееее......М57 във Лира се виждаше страхотно целия пръстен при 82,5Х,след това свалих на36,5Х и си казах-абе я да монтирам "звяра" Конус 20Х80 на стойката му и да погледна малко във Лебед млечния път :wink: .Монтирах го и за фокусиране се прицелих във Лира и то точно там където е М57 иииииииииииииии я видях,да,М57 се вижда като много малка мъглява звездичка НО СЕ ВИЖДА #-o :shock: :D =D> ........затворих едното око и нъцки-нищо,после другото и пак така,погледнах със двете и...........е точно там.Вече кой каквото иска да говори, но със очите си видях че бинокулярното зрение превъзхожда значително сериозно монокулярното зрение.Удоволствието да гледаш със две очи няма равно на себе си,все пак не сме циклопи нали. :wink:
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пон юни 15, 2015 00:58

Копиловци-Кюстендилско 22,00-01,00h,26 градуса,"жестока"прозрачност на атмосферата,силна турболенция под 20 градуса височина.Голямата жега и чистото небе ме пришпориха да побързам със излизането от СФ във посока Кюстендил,пътните гледки на зноен летен ден и доброто настроение ни последваха (със цялото ми семейство) до Конявската планина (преди Кюстендил).След като превалихме планината и се спуснахме във огромното ниско поле преди града,борд компа отскочи от 30 на 38 градуса и направо ни спря дъха :D .Щом паркирах пред къщата,излязох със 300 от колата и събух всичко по мене,такава жега трябва да се усети че не е за вярване.......затова на снимките съм бос
1414.jpg
Очите ми се затварят от жега и умора...
EXIF-Data show/hide
2015:06:13 17:14:49
Image taken on:
съб юни 13, 2015 14:14
Focus length:
35 mm
Shutter speed:
1/not available Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
100
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Normal program
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
:D .Извадих техниката да се темперира и към 20,00h се изнизах на двора.Проверих скопа дали е съосен и за малка изненада се оказа леко разместено вторичното огледал,а не главното :shock: :shock: :shock: .Това ме озадачи,защото вторичните държат много на колимация.После продължих да пия вода (вече бяха станали към 400 литра за деня :D )а,после отпих от ЗАГОРКАТА (ретро).След един час, жестокия летен ден започна да отстъпва с нежелание на обещаващата нощ и се появиха Венера и Юпитер на запад.За пръв път откакто имам паралактична монтировка имах възможността да я засверя по Полярната звезда :yay:.Центровах търсача по Венера и прихванах Юпитер.Още не-беше тъмно а планетата показа кристален образ дори на около 350х.Юпитер обаче ми прелиташе скоростно и дойде време да пусна мотора по RA.Понеже се обливах във пот ме домързя да мина отдругата страна, със напипване щракнах копчето,но не-последва НИЩО......... :shock: ами сега-заминало си е..след малко се досетих (със размекнатия от жегата мозък) и щракнах малко по-ниско.Мотора тръгна,но Юпитер продължи да си "излита" от зрителното поле.Бре мислих,мислих и чак след 30мин.зацепих че съм обърнал посоката на движение на мотора (двете копчета са едно под друго) :D ,обаче Юпитер ми избяга под бараката и останах със пръст в устата.През това време се стъмни и извадих стелариума на таблета да го видя Сатурн къде е,оказа се точно там където миналата есен кастрих здраво дърветата,защото ми закриваха прекрасния ЮГ и Югозапад.Колкото и да вдигах силата на телескопа,образа беше "сълза" и можах да видя че ивицата която мислех че е четворна е само една,но много-дебела,процепа Касини и три спътника допълваха прекрасната картина.Междувременно се стъмни сериозно и започнах да губя ориентация :shock: .Щом е така сега ще намеря М57 реших и започнах да я търся.10 мин я търсех преди да зацепя че във Воловар това няма как да стане хахаха :D .До такава степен се напълни небето със звезди че загубих напълно ориентация:D .Докато във СФ М57 седи като мазно-мътно петно,то тук направо пламти..страхотен контраст и от вътрешната и от външната страна на пръстена,дори при 150Х.През бинокъла Конус 20Х80 М4 във Скорпион ме "изкърти" направо,а разходката във Змиеносец премина през такава поредица от ОГРОМНИ или ярки (или и двете) мъглявини и купове че онемях.............опита ми да разбера какво ТОЧНО гледам се провали със гръм и трясък,защото обектите са през няколко градуса само.Млечния път и куповете там не-мога да опиша :( ,топла лятна вечер,щурците свирещи на воля,светулките на двора и светулките в небето ,със биричка в ръка -сигурно така изглежда РАЯ....Във Зенита в Херкулес насочих телескопа и прихванах М13,после изтичах в кухнята и сплесках мивката :shock: :shock: :shock: :shock: ,М13 се РАЗПАДНА на звезди при 82,5Х със класния ми нов окуляр,това нито съм го очаквал (Бог ми е свидетел),нито съм подозирал че е възможно със толкова малък за целта телескоп и за да се получи това не гледах със периферното зрение а ПРАВО във купа (представете си колко беше светъл ) #-o Няколко десетки звезди светеха като Сапфири на голяма площ и във голямо поле а за фон "отзад" страшно-плътна пламтяща пелена от хиляди звезди =D> .
Прикачени файлове
1515.jpg
Със верните другари на сянка :)
EXIF-Data show/hide
2015:06:13 17:15:41
Image taken on:
съб юни 13, 2015 14:15
Focus length:
35 mm
Shutter speed:
1/not available Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
100
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Normal program
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

irakli
Регистриран: ср фев 18, 2015 20:53

Мнение от irakli » пон юни 15, 2015 10:16

Ей адаш браво =D> Супер си изкарал,направо с кеф чета редовете :D Благородно ти завиждам :shock:
:D :D :D
Celestron Powerseeker 70az,
Celestron Cometron firstscope 76 reflector
Series 5000 PLÖSSL PLÖSSL EYEPIECE 26MM 1.25"

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » вт юни 16, 2015 08:59

Евала! Тъмното небе наистина няма заместител при наблюдение на дълбокия космос, какъвто и да е инструмента...
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение