Коя е тази ярка звезда в небето?

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

cheeseus
Регистриран: нед май 23, 2010 22:02

Коя е тази ярка звезда в небето?

Мнение от cheeseus » нед май 23, 2010 22:12

Здравейте,
първо искам да кажа, че не съм астроном, даже не и любител. Ако смятате, че темата не е за тук, моля преместете я.

Искам да получа точен отговор на въпроса си, свързан с моите наблюдения.

Всяка вечер от две-три седмици насам в ниско в небето наблюдавам една доста ярка звезда. Положението й е на север-северозапад, даже N-N-NW, т.е. доста към север. Намира се много ниско в небето, няма друго видимо тяло толкова ниско.

Обектът е най-яркото нещо в небето. Появява се при залез слънце - видим е още преди залез и от мястото, от което го наблюдавам, изчезва около 11 часа вечерта.

Луната тук се появява от запад и се движи на изток (мисля, че не бъркам посоките, ориентирам се горе-долу по мястото, в което слънцето залязва и по ветропоказателя на метеорологичната станция на 150 метра от вкъщи).

По всичко описано, първите отговори, които ще получа предполагам са - "Венера". Моля помислете пак, сравнете с моите бележки и тогава отговорете. Доколото се ориентирам от прочетеното тук-таме и от една програма, наречена Stellarium, май Венера не е там.

Вижте това видео: . Заснех го с камерата на телефона си.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » нед май 23, 2010 23:14

cheeseus

Мнение от cheeseus » нед май 23, 2010 23:20

На тази карта Венера е доста на запад. От мястото, от което наблюдавам, на същата тази карта, обектът би следвало да бъде някъде около най-ниската звезда от Малката Мечка.

За съжаление през последните дни небето е все облачно и освен тази звезда и Луната рядко се вижда нещо друго и не мога да различа Мечките.

ПС. Току що погледнах какво ще каже Стелариум за в момента (час/дата) от Велико Търново (там се намирам). Венера е под хоризонта и е невидима. Има някаква звезда на ниско, Capella, която е горе-долу на същото място, но ми се струва, че едва ли ще е първата видима звезда още преди слънцето да е залязло изцяло.

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » пон май 24, 2010 00:42

Така изглежда небето според Стелариума на датата на която е проведено наблюдението ти според датата на която е пуснато клипчето ти в You tube т.е. 21 май 2010 година.Съжалявам че съм избрал София за отправна позиция но не ми се пипиаха настройките, в случая това не оказва съществена разлика.Избрал съм 21:30 като час:
Прикачени файлове
printscreen Stelarium.jpg
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

cheeseus

Мнение от cheeseus » пон май 24, 2010 11:53

Добре. Нека поразсъждаваме малко. Нали Венера си мени местоположението спрямо точката, от която я наблюдаваме? Т.е. на 21 май е еди-къде-си, на 22 - малко по-вдясно, на 23 - още по-вдясно (така е от моето местоположение).

Да, обаче обектът, за който говоря, от три седмици се появява на абсолютно едно и също място, и за 2-3 часа, през които е видим, се измества на север с много малко - нека се изразя аматьорски - 2-3 пръста, като ги наслагвам пред себе си.

Другото, което не съвпада по Стелариума е, че Венера е доста на Запад. А този обект е почти на Север, затова написах N-N-NW (не знам дали може да се записва така).

За доказателство, тази вечер или утре вечер ще снимам нов клип, за да докажа, че местоположението не се е изменило и на йота, а после ще видим какво казва Стелариума.

Не искам да нападам никого, просто не ми се връзват нещата достатъчно убедително :)

Потребителски аватар
fishburn
Регистриран: вт юли 28, 2009 23:34

Мнение от fishburn » пон май 24, 2010 13:36

това според мен може да е Capella в Колар

DJBamby
Регистриран: пет апр 20, 2007 13:19
Контакти:

Мнение от DJBamby » пон май 24, 2010 14:26

Венера е, иначе какво друго може да заснемеш с камерата на мобилния телефон?
ТАЛ-2П8 D150mm.

Потребителски аватар
hyparh
Регистриран: вт яну 20, 2009 00:13
Контакти:

Мнение от hyparh » пон май 24, 2010 15:56

Още един глас за Венера :wink: 99,9% е сигурно, че е тя.
Телескоп: Celestron C8 XLT
Монтировка: NEQ6 Pro SynScan
Планетарна камера: ZWO ASI290MM
Планетарни филтри: ALccd LRGB filter set, Astronomik IR pass 742nm filter
Слънчев филтър: Baader ND5.0 solar filter
Бинокли: БПЦ 8x30, SkyMaster 25x70
Фотоапарат: Canon 400D
2.5x Powermate и др.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » пон май 24, 2010 16:21

cheeseus, колкото и пъти да снимаш без отправни точки не може да се каже нищо. Но като гледам клипчето - ярък обект на свечеряване - не е невъзможно, но трудно ще е звезда.

Потребителски аватар
Misho89
Регистриран: ср яну 13, 2010 10:43
Контакти:

Мнение от Misho89 » пон май 24, 2010 16:32

Какво толкова му умувате?
Толкова много звезди ли се виждат така ярко преди да се стъмни?
Аз освен Венера други толкова ярки звезди не виждам.
Телескоп:Sky Watcher Esprit Triplet Apo 150mm/ Esprit 100mm
Монтировка: Ioptron CEM60
Гидиращ:ZWO 16.5mm OAG,TS 50mm Guide Scope
Камери- ASI1600mm pro, ASI224MC
Филтри: Astrodon 36mm LRGB E series Gen2 +Ha 5nm, OIII 3nm, SII 3nm, Astronomik CLS CCD 36mm
Други:ZWO EFW 36mm, Apex ED 0.65x, SESTO SENSO 2,QHY PoleMaster, Sky-Watcher SWA-70 (2")
https://www.astrobin.com/users/Misho89/

cheeseus

Мнение от cheeseus » пон май 24, 2010 16:47

bobo написа:cheeseus, колкото и пъти да снимаш без отправни точки не може да се каже нищо. Но като гледам клипчето - ярък обект на свечеряване - не е невъзможно, но трудно ще е звезда.
Ами като отправна точка, като гледаш клипчето, покривът на къщата е на север, +/- много малка разлика.

@Misho89: Защо му умувам толкова много ли? Защото Венера - продължавам да мисля - не е там. Останалите умозаключения всеки сам си ги прави, аз съм направил моите, но просто не ги споделям. Все пак ще продължа да наблюдавам и да съпоставям видяното с показанията на Стелариум, тъй като по-добро средство за сравнение не намирам.

Ще се опитам утре да направя нов клип.

Благодаря ви за мненията!

Потребителски аватар
Vladimorka
Регистриран: ср авг 18, 2004 19:26
Контакти:

Мнение от Vladimorka » пон май 24, 2010 17:41

Добре, а къде е Венера?
Нея трябва да я виждаш и със затворени очи. Ако няма по-ярко нещо на небето от тази "звезда", значи е Венера.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » пон май 24, 2010 20:24

Вместо клип по-добре направи снимка с по-дълга екпонация (максимално дълга), на най-широко, ако фотоапарата или телефона позволява такова нещо. Не за друго, а просто да те убедим:)

cheeseus

Мнение от cheeseus » пон май 24, 2010 22:23

За съжаление не разполагам с добра камера. На видео режим светлочувствителността на камерата на телефона ми е по-добра, отколкото в режим снимки. Ех, едва 3.2 MP, CCD матрица, x2 оптичен зуум. Не става за небесни снимки. Ще пробвам да помоля някой познат с добро оборудване да ми угоди.

Както и да е. Току що се прибирам, минавайки през парка. Звездата е най-яркото нещо в небето, изключително ниско, кажи-речи над върха на най-високото дърво, точно на север. Луната се намира на 90 градуса вляво, т.е. на запад.

Хайде, убедете ме, че е Венера. Тя е на различно място, ако вярваме на Стелариум. И - убедете ме, моля, че Венера в продължение на три седмици се наблюдава на абсолютно едно и също място в небето. :)

Потребителски аватар
stalker
Регистриран: пет окт 05, 2007 22:35
Контакти:

Мнение от stalker » пон май 24, 2010 22:57

Приятелю, в момента Луната се намира право на юг и положението на звездата, която описваш съвпада напълно с това на Венера. Току що снимах от терасата си планетата, за да видиш колко ярка е и колко ниско се намира. Венера е жълтата точка в средата:

Изображение

Потребителски аватар
Petkov75
Регистриран: ср юли 22, 2009 19:42

Мнение от Petkov75 » пон май 24, 2010 23:04

Ето тук cheeseus те хващаме че наистина не са ти ясни някои неща ето ти фактите в момента луната е точно на Юг на 90 градуса (Спрямо Луната )се намира Венера !
Реално Венера се намиран са северозапад (+-леко отклонение спрямо времето на наблюдение ) . Второ дори да не можеш да снимаш хайде просто се опитай да познаеш съзвездията и да определиш наистина какво виждаш .Не е нужно техника да снимаш за да си наясно какво виждаш ...Друго преди месец два , при залез се виждаше звездата Сириус тя наистина е много ярка и прави достойна конкуренция на Венера , но сега положените е друго . Често се случва човек лесно да губи ориентация за посоките и да има илюзията че е прав , и затова компаса е нещо много полезно нещо за ориентация на посоките .
:)

P.S.за също то и stalker ме изпревари в по-горниат пост ..... :wink:

Photo: Canon 550D, QHY6 CCD
Telephoto: Samyang 8mm ,Jupiter 200mm f/4
Others: CCDMeadeLRGB, LP-Filter;
My Home Astro page

Потребителски аватар
Dusturn
Регистриран: пон юни 15, 2009 16:51
Контакти:

Мнение от Dusturn » вт май 25, 2010 08:54

Предполагам твойта заблуда идва от факта, че не можеш да определиш с точност севера и заради това се бъркаш просто.
GSO - RC 8" Carbon Fiber OTA 203/1624mm
MEADE 102mm f/7 ED APO OTA, incl. 2" Diagonal and travel case
HEQ5 PRO
Nikon D800А / AF-S NIKKOR 200–500mm f/5.6E ED VR
TeleVue Nagler / 5mm. - 1.25"/ 12mm. - 1.25"/ 22mm. - 2"
Tele Vue POWERMATE 2x - 1,25" + T2 / PTR1250 Adapter
TS 2" Field Flattener + TSFlat2A + T2EOS
Bushnell / Powerview - Porro 16x50

cheeseus

Мнение от cheeseus » вт май 25, 2010 10:57

Предполагам сте прави.
Все пак ще се опитам да набавя по-качествен снимков материал.

Къде мога да проследя движението на Венера по дни - примерно в еди-колко си часа всеки ден къде се е намирала и къде ще се намира?

Колкото до посоките, разчитам, както отбелязах по-горе, на ветропоказателя с ясно отбелязан N само на двеста метра от там, където се намирам, както и от мястото, в което залязава слънцето. Разбира се един компас би свършил по-добра работа.

Но моля ви, освен видеото, имайте предвид и останалите детайли който давам, а най-вече, че през тези три седмици, в които наблюдавам, звездата се появява на абсолютно едно и също място и всяка вечер прави леко изместване на север и надолу. Точно този детайл ме смущава...

Жу
Регистриран: вт май 25, 2010 10:29

Мнение от Жу » вт май 25, 2010 11:05

Привет!
Странна е тази звезда. Снощи ми направи много силно впечатление и затова потърсих тема за нея и ..хоп, ето ме при вас. :)
Много точно автора е описал местоположението й. Аз съм в София и я виждам по същия начин. Бях свидетел как точно в 23 часа изчезна. В 22,50 леееко започна да намалява яркостта й и слезе ниско, но не чак до хоризонта. След това угасна бавно и окончателно. Не съм астроном, дори и любител такъв и може би затова се учудвам на това. Не съм виждала да угасва пред погледа ми звезда. Да не би пък да не е било звезда... :roll: ?

Потребителски аватар
rs_71
Регистриран: нед яну 10, 2010 14:52

Мнение от rs_71 » вт май 25, 2010 11:29

Привет и от мен!

Отверете някоя карта и се ориентирайте. Почти всяка вечер която е безоблачна набюдавам Венера. Записа е на Венера. Като се стъмни и погледнете на изток се вижда Марс, след него по на юг е Сатурн, след който още малко по-на юг е Луната. Така, че няма място за съмнение - това е Венера.

А колкото до това изведнъж да изчерват звездиците от небето - не е било един или два пъти. Това може да се дължи на облаче или замърсяване на атмосферата. Бил съм свидетел на много такива гледки с Юпитер.

Жу
Регистриран: вт май 25, 2010 10:29

Мнение от Жу » вт май 25, 2010 15:13

rs_71, сетих се за облачетата, но нямаше нито едно на небето. А и както казах тя изчезна окончателно, а други много по слабо светещи звезди наоколо си отанаха по местата.. Освен това други са забелязали, че това се случва всяка вечер в 23 часа.

Потребителски аватар
Petar
Регистриран: пон сеп 17, 2007 11:16
Контакти:

Мнение от Petar » вт май 25, 2010 15:25

Това е Венера, направи ми впечаление колко силно свети още преди седмица или повече и проверих веднага, компаса ми е винаги в джоба, за всеки случай погледнах и за Сириус, и грубо по памет Сатурн беше на около 15-20 градуса и малко в ляво от нея.

cheeseus

Мнение от cheeseus » вт май 25, 2010 18:48

Добре, ще потретя: моля дайте ми ясен отговор - ДА или НЕ. Може ли Венера или която и да е друга планета от нашата любима Слънчева с-ма, да се появява всяка вечер на едно и също място?

За утре вечер съм се уговорил с човек с по-добра камера да поснимаме малко, ще кача снимките/видеото веднага щом мога.

Потребителски аватар
Tharsis
Регистриран: пон мар 05, 2007 18:14
Контакти:

Мнение от Tharsis » вт май 25, 2010 19:09

Добре, ще потретим: Венера се вижда горе-долу на едно и също място на небето след залез слънце, от около месец и нещо!!!

От началото на април до днес, елонгацията (иначе казано ъгловото разстояние от центъра на диска на Венера до центъра на диска на Слънцето) на Венера се е променила от 19.2 ъглови градуса до 33.6 ъглови градуса, докато звездната и величина остава една и съща - -3,9м. Можеш да отвориш всеки астрономически софтуер и да провериш за какво става дума. Чисто информативно днес, за нашите ширини, Венера залязва в 22:24. Благодарение на рефракцията, момента на залеза може да се увеличи до половин час, така че толкова обсъжданото време на залеза съвпада.
Също така, единствената ярка звезда в този момент около Венера е Капела, но човек трябва да е доста зле с очите за да не направи разлика между тях, като се има предвид, че Венера в момента е около 40 пъти по-ярка от Капела.

По-ясен не мога да бъда колеги.
Лека вечер и чисто небе. :astronomer:
Skywatcher 8" Newton f/5,
EQ5 mount + Synscan Go-To upgrade kit,
Canon EOS 1100D + EF-S 18-55 DC III,
ZWO ASI178MC,
Samyang 135mm f/2 ED UMC for Canon,
Lenovo Thinkpad T430s,
Skywatcher Coma Corrector,
Revelation Astro 5x Barlow,
and a bunch of crap...

"Cognosce te ipsum."

http://asteroid.molivche.com

cheeseus

Мнение от cheeseus » вт май 25, 2010 19:30

Разбрах, благодаря! Ето такова обяснение очаквах :)

Трябва да се извиня за моя грешка - подведен бях за посоката. Ще си "измия ръцете" с ветропоказателя на метеорологичната станция до вкъщи, защото очевидно стрелката N сочи за запад.

Следва да се разбира W-NW за всеки път, когато съм написал N-NW.

the_crow01
Регистриран: ср юли 02, 2008 11:01

Мнение от the_crow01 » вт май 25, 2010 22:37

хайде някой да я снима де има супер много техника в този форум!!! Хайде някой да се захване с това и да направи някой др снимка! ;)кой знае може НИБИРУ да идва насам :lol:

cheeseus

Мнение от cheeseus » вт май 25, 2010 22:38

Убедих се, че това е Венера след двучасово взиране в нощното небе от парка. Залязва около 22:30 (в моя случай се скри зад един блок ниско на хоризонта). Над нея леко вляво, т.е. на запад, видях двете звезди Pollux и Castor от Gem (както казва Стелариумът), а право нагоре, перпендикулярно на хоризонта се намираше Голямата Мечка.

Чудесен урок по астрономия. Само дето "учителите" много бързо губят търпение. Което пък е традиционна черта на българина, най-ясно илюстрирана от израза "К'во пък съм тръгнал да му обяснявам на тоя!"

Благодаря за насоките!

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Потребителски аватар
Petkov75
Регистриран: ср юли 22, 2009 19:42

Мнение от Petkov75 » вт май 25, 2010 23:00

Чудесна работа Браво !
първите стъпки са да се определиш обекта спрямо съзвездията и звездите , втората стъпка е да се определи географското положение и посоки. Компаса е едни чудесен уред много често го използвам като ходя на нови площадки за наблюдение и примерно си на свечеряване и не се виждат всички звезди тогава вадиш компаса и определяш посоките.
Та за програмите има много видове , аз имам такава със която мога да превъртам времето напред или назад и да видя положението на звездите спрямо желаната дата. Скоро ми се наложи да определя обект от снимка сниман преди 10 години и успях да го индетефицирам чрез програмата . И затова посоките са много важни .... :)

Photo: Canon 550D, QHY6 CCD
Telephoto: Samyang 8mm ,Jupiter 200mm f/4
Others: CCDMeadeLRGB, LP-Filter;
My Home Astro page

cheeseus

Мнение от cheeseus » вт май 25, 2010 23:18

И коя е тази програма, и има ли я по торентите? ;)

Потребителски аватар
Vladimorka
Регистриран: ср авг 18, 2004 19:26
Контакти:

Мнение от Vladimorka » вт май 25, 2010 23:38

the_crow01 написа:хайде някой да я снима де има супер много техника в този форум!!! Хайде някой да се захване с това и да направи някой др снимка! ;)кой знае може НИБИРУ да идва насам :lol:
Почти час по-рано съм пуснал снимка от днес:
http://forum.starrydreams.com/viewtopic ... 1093#41093

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение