Около-Софийско събиране днес, при хубаво време?

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

Потребителски аватар
dani
Регистриран: нед юни 05, 2005 01:57

Мнение от dani » вт авг 10, 2010 09:22

Снощи успяхме да погледаме 45мин може би. За час май не стана. Влагата на офелиите беше между 85 и 89% и 13-15 градуса (по случайност реших да си взема датчика за температура и влажност). На Цецо търсача беше побелял и беше до там. На Solmur обектива също побеля от конденз.

Определено трябва да търсим някъде място с бетон, асфалт, както предложи бат Цеци въпреки че, ако не си направим ние не знам къде ще намерим. С Владо ходихме преди 1.5 месеца на хижа Кумата още нагоре от Офелиите. Около нея има асфалт, но пъл малка рекичка беше издълбала асфалта точно преди хижата и беше направила голяма дупка. Трябва да се провери дали още е так поточето, тъй като преди съм сигурност го е нямало. Иначе там хоризонта е добър.

Иначе за предпазване на матрицата има следното за Canon:

http://www.teleskop-express.de/shop/ind ... urers_id=2

Аз имам този, който е за предпазване от прах. Но много не го използвам тъй като винаги остава съмнението, че той може да влощава макар и малко кадъра. Въпреки че може би е повече на самовнушение, отколкото да е забележимо, но все пак вкарваш още две повърхности в системата.

Иначе определено първото нещо е да си направиш влагоекран, било то и от дебел картон или друг гъвкав материал.

Може би ще се качваме довечера и дано да няма толкова влага.
Esprit-120, Esprit-80, TS 6" f/5.9 Fraunhofer Refractor
PST Coronado mod
DMK 21AU618.AS, Off-axis guider, FLIP MIRROR IMAGING DIAGONAL
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6
MTO300 + Flektagon 20/F4+Зенитар Fisheye 16мм f/2.8
DSI III PRO+LRGB, филтри O-III, S-II, H-Alpha и H-Beta, Kendrick heater
SW Myriad 20mm MWA-100º Eyepiece (2”), SW Aero ED 40mm 2"
MEADE TeleXtender 2x, Bresser Barlow 5x
Pentax XW 10mm, XW 7mm, XW 3.5mm,
WO SWAN 33mm, ES 4.7mm, TeleVue 13mm Nagler
Powermate 4x, Orion Multiple Filter Wheel for 4x 2"
Helios STELLAR-II 15x70 BINO, Nikon Action 8x40 8.2

AVP
Регистриран: пет авг 06, 2010 17:10
Контакти:

Мнение от AVP » вт авг 10, 2010 11:22

Извинявам се за нахалството, но ако се отвори свободно място/ може и в багажника :D / дали ще е удобно да се хвана на стоп при някой, тъй като нямам възможност за се кача до уреченото място . :roll:

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » вт авг 10, 2010 11:32

Къде живееш?
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

AVP
Контакти:

Мнение от AVP » вт авг 10, 2010 11:35

София, Овча Купел, но не е проблем да се предвижа до удобно за вас място.

Потребителски аватар
martinvv
Регистриран: чет юли 30, 2009 16:36
Контакти:

Мнение от martinvv » вт авг 10, 2010 13:27

както каза Дани много голяма влага имаше, много малко успяхме да погледаме, но пак си изкарахме добре. Бат Цеци ни изнесе страхотна лекция с доста подробни обяснения за съзвездията които се виждаха и по важните обекти намиращи се там :D ... направо жива енциклопедия :thumbsup:

дано тия дни да поизсъхне горе, че направо си направихме баня на телескопите :D
Telescopes: Celestron FirstScope 76,
Eyepieces:1.25 - SW 10mm, 26mm; 0.965 - 20mm; 12.5mm; 4mm.
Other equipment: DIY motorized IGUS dolly slider; MX2 Dolly engine; [/color]

Мои снимки; Timelapse

Потребителски аватар
Мак-сим
Регистриран: пет окт 01, 2004 11:58
Контакти:

Мнение от Мак-сим » вт авг 10, 2010 18:08

Petkov75, относно надморската височина и влагата. За съжаление я има и на по-високите места - пример: Офелиите (тук на Витоша), както и х. Хр.Смирненски на която бяхме, и която е на 1860 м. надморска височина. Единствено ни спаси асфалтовата площадка. В тревата беше чудо. Асфалта си е друга бира - телескопите сухи, а на 50-100 см над повърхността - всичко във вода.
И другото което е, Цецо: ползвай влагоекран на Нютон-а. Казвам го, понеже телескопите са ни еднакви, а аз съм пробвал- ефект има. Не, че не съм виждал мокро главното огледало на другия Цецо, преди той да стане собственик.
http://www.astrobin.com/users/nki/
Галерия с мои астрофотографии
Монтировка: Vixen GP-DX with Vixen "SkySensor 2000 PC" "Go To" control system.
Телескоп: Skywatcher Evostar 80ED DS-Pro f/7.5 refractor and Skywatcher 0.85x reducer/flattener.
Камера: Canon 1000D (modified)

BatkatA®
Регистриран: пон фев 19, 2007 21:34

Мнение от BatkatA® » вт авг 10, 2010 21:30

Благодаря за вниманието което ми обърнахте :)

;)

Потребителски аватар
Solmur
Регистриран: нед юли 04, 2010 14:19
Контакти:

Мнение от Solmur » чет авг 12, 2010 10:52

Довечера при хубаво време, ако някой мисли да ходи към Офелиите или някъде по витоша и случайно има малко място в колата да ме вземе пишете - 1 човек + малъко телескопче - астромастер130. Моята кола претърпя малка злополука и ще я ремонтирам събота/неделя.
Skywatcher AC 80/400
William Optics GTF 81 APO
AZ EQ6 GT | HEQ-5
Canon 550D, 18-55mm and 75-300

Потребителски аватар
martinvv
Контакти:

Мнение от martinvv » чет авг 12, 2010 13:33

мисля да се кача, само да е хубаво времето

Мои снимки; Timelapse

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » чет авг 12, 2010 15:15

Solmur написа:Довечера при хубаво време, ако някой мисли да ходи към Офелиите или някъде по витоша и случайно има малко място в колата да ме вземе пишете - 1 човек + малъко телескопче - астромастер130. Моята кола претърпя малка злополука и ще я ремонтирам събота/неделя.
Може, ако дойдеш в центъра на пл. Славейков към 21.00. Същото важи и за AVP.
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

AVP
Контакти:

Мнение от AVP » чет авг 12, 2010 22:55

За съжаление късно видях съобщението :( , но нищо пак ще има възможст.

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » пет авг 13, 2010 10:04

Снощи беше доста интересна вечер от гледна точка на посещаемост. На нашата поляна на Офелиите бяхме около 20-25 човека (нямаше къде да се паркира), близко до нас други бяха запалили огън, на пътя на разклона имаше още поне 10-15 коли и сигурно 30 души. На връщане след 1.00 от копитото имаше колона да се включат в пътя. Ние се движехме в колона от 15 коли а може би и повече, защото другите не ги виждаш. Имаше и 2 малки катастрофи поради увеличения трафик и това, че повечето хора не познават пътя нощем. Въобще интересът тази година беше огромен и на Витоша имаше много хора. Но самите Персеиди, както и очаквах, не бяха 100 метеорити на час, както тръбяха по телевизията (и това според мен обяснава интересът и посещаемостта), а по скоро максумум 15-20. Нека другите да кажат след 1.00 часа как е било.

Важното е, че се събрахме много хора от форума, които отдавна не се бяхме виждали и си прекарме добре поглеждайки и няколко други обекта през добсъните. Ако някой е успях да снима нещо да пуска снимки.
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

Потребителски аватар
exoexo
Регистриран: пон мар 09, 2009 10:42

Мнение от exoexo » пет авг 13, 2010 10:19

Да, доста интерес имаше. И при нас в едни забутани полянки тук около Стара Загора, където не очаквах да има никого - пак имаше 2 компании наоколо с по 3-4 коли. Ние бяхме 3 коли хора. Беше весело. а други познати знам че също заминаха пеш към покрайнините на града и най-близките поляни, понеже нямахме места в колите. Та интререс наистина имаше. Всичките ми съседи още от предния ден разпитваха: гледа ли , ще гледаш ли ... С телескопа ли ще ги гледаш и какво ще се види и т.н.

Наистина за 100 на час не ми се вярва, определено бяха по-малко. но пък и ние не можем да видим всички и особено по-слабите. А и повечето време не гледахме все нагоре. Може би са били доста все пак на час, ако се броят всички и успеят да се забележат. ние видяхме доста слаби -вероятно около 20 на час слаби и 10 по-ярки на час. Т.е. около 30 на час виждахме, като сложим и % които не сме забелязвали - вероятно потока е бил около 50 на час. но само предположения. Стояхме до около 3:00.

Телескопи не взехме, просто си послахме, полегнахме, поседнахме и си прекарвахме добре и гледахме. Имахме 3 апарата с нас на стативи и ... нищо не сме хванали на нито един :) Аз на моя и не очаквах много, понеже му счупих обектива и сега снима само на 50мм, а на такова полето ми се стесни доста и вероятността нещо да мине точно там и точно когато съм се сетил да снимам ... (120 снимки межу другото, по 15 сек всяка, че на 50мм след 15 много тракове). Колегите с D700 и другия Канон също ми писаха че нищо не са хванали .. така че снимка и ние нямаме.

Но пък имаше няколко наистина заслужаващи си ... особено един точно на североизток около 1:45-2:15 (не запомних час точно) - супер ярък, болид. Разпадна се на около 6-7 парчета, които направиха много хубав фоерверк. Ярка синя следа. Просто бе великолепен. Другите по-сериозни бяха предимно жълто-оранжево до червеникави. И няколко почти чисто бели.

Важното е че бе супер приятно прекарване. Аи съм доволен от намеренета нова площадка за наблюдения. Макар и само на 5км от града и града да свети доста в едната посока, тази поне има 180 радуса видимост, на върха на хълм е и има бетонна площадка около 50кв.м. която ще помага за разпъване в бъдеще на техниката и по-малко конденз като не сме на тревата директно и няма реки и дерета с километри в близост.
<

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » пет авг 13, 2010 10:29

Да, и аз забелязах 1-2 много слаби с тънка следа, които ако не са точно в полезрението ти не би ги забелязал. А фактът, че не гледаш винаги нагоре и навсякъде винаги изпускаш някой. :D

Имаше също ярък с зеленикава следа. Повечето ярки мисля, че бяха с бяла следа.

Важното е, че всички сме доволни от събитието. И честито за новата площадка! :thumbsup:
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

Потребителски аватар
Vladimorka
Регистриран: ср авг 18, 2004 19:26
Контакти:

Мнение от Vladimorka » пет авг 13, 2010 10:37

Аз да се отбележа с 15 минутно киснене на балкона около 1:30 ч., поглед в касиопея - два персеида в малка мечка, единия беше слаб, около 4м, другия - около 2.5-3м (сравнявайки с околните звезди)

Потребителски аватар
wenzdy
Регистриран: пон яну 23, 2006 21:44
Контакти:

Мнение от wenzdy » пет авг 13, 2010 10:52

andropov обясни в другата тема за Персеидите, че е видял един метеорит :thumbsup: Беше супер красиво. Ние с моят приятел бяхме на Алеко до към 1:40 и наистина бих казала, че не бяха толкова много на час, колкото казаха по новините. Много се радвам, че нямаше облаци и млечният път се виждаше чудесно. Също и доста сателити се виждаха, както и самолети :lol: Имаше наистина доста хора, което може само да ни радва, че интереса се увеличава :thumbsup:
Изображение Привличането на телата учените нарекли Гравитация. Просто, за да не се объркват и да го различават от привличането от шоколадови яйца и бонбони. ИзображениеИзображение

Fomei 114/900
Binoculars 10x50
Green Laser 30mW

Потребителски аватар
Hristo Petrov
Регистриран: пет ное 30, 2007 10:39

Мнение от Hristo Petrov » пет авг 13, 2010 11:01

dani написа:Снощи беше доста интересна вечер от гледна точка на посещаемост.
:lol: :lol: :lol:
Снощи изобщо не ставаше за наблюдения- първо сиинга беше много лош, второ нямаше къде да си обърна Добсъна по едно време, ама карай...

Иначе видях няколко сравнително ярки метеора, следата на единия беше видима около 10сек, но (естествено) очаквах повече.
GSO 12" f5 / SW MN190 / C5,C9.25 f10 SCT / WO 66ED Petzval
CGE / Giro GR-2DX
Pentax SMC XL5.2/10.5/14/28mm, TV NaglerT5 20mm
Atik 314L / QHY-5II / DMK 41AU02.AS

maldini
Регистриран: пет авг 13, 2010 15:18

Мнение от maldini » пет авг 13, 2010 15:31

dani написа:Снощи беше доста интересна вечер от гледна точка на посещаемост. На нашата поляна на Офелиите бяхме около 20-25 човека (нямаше къде да се паркира), близко до нас други бяха запалили огън, на пътя на разклона имаше още поне 10-15 коли и сигурно 30 души. На връщане след 1.00 от копитото имаше колона да се включат в пътя. Ние се движехме в колона от 15 коли а може би и повече, защото другите не ги виждаш. Имаше и 2 малки катастрофи поради увеличения трафик и това, че повечето хора не познават пътя нощем. Въобще интересът тази година беше огромен и на Витоша имаше много хора. Но самите Персеиди, както и очаквах, не бяха 100 метеорити на час, както тръбяха по телевизията (и това според мен обяснава интересът и посещаемостта), а по скоро максумум 15-20. Нека другите да кажат след 1.00 часа как е било.

Важното е, че се събрахме много хора от форума, които отдавна не се бяхме виждали и си прекарме добре поглеждайки и няколко други обекта през добсъните. Ако някой е успях да снима нещо да пуска снимки.
И аз явно съм бил около вас. М'да тези с огъня пържолки печаха, намерили кога. Бях на двайсетина метра от тях. Половината народ по-скоро се беше качил да пие и яде отколкото да гледа небето. Наистина толкова бяха метеорите 15-20, от който около 5 доста големички и оставиха дълга диря. Аз потеглих към 0:30 и не знам как е било след това.
Като се прибрах се зарових в нета та попаднах във форума и до сутринта съм чел за телескопи :) :) :)
P.S -И едно въпросче, големият обект в посока София, който започна да се вижда около 22:30 Юпитер ли е ?

Потребителски аватар
Мак-сим
Контакти:

Мнение от Мак-сим » пет авг 13, 2010 17:21

Яркия обект е Юпитер.
Аз може би си тръгнах последен и снимайки тъмни кадри, погледах малко нагоре. Към 2:30 си беше някаква суша откъм метеори. Снимах и със 180 градусов "Пеленг" (благодарско на Kраси-rw) и пак нищо няма на кадрите.
Ама пък за някои беше голяма веселба горе :astroparty:
Телескоп: Skywatcher Evostar 80ED DS-Pro f/7.5 refractor and Skywatcher 0.85x reducer/flattener.

Astrobub
Регистриран: пон яну 23, 2006 15:44

Мнение от Astrobub » пет авг 13, 2010 17:29

maldini, кво точно срещу скаричките имаш? Те не пречат на наблюдението? По-скоро фенерите, фаровете и нагъчкването с народ са към минусите.
Ние почнахме Персеидите с две скари :wink: , на 15 км от Ст. Загора, в планината, на едни поляни, където броят ухапвания от комари в час надвишаваше часовото число на метеорите.
"Скараджията", който си е баш астроном, два часа само чуваше виковете на нас, налягалите и наблюдаващи, но не се оплака и не легна преди да ни нахрани (3 коли хора).
Още в полумрака в продължение на 1 час, на всеки 30 - 60 секунди от полигона гърмяха и ясно виждахме как взривяват боеприпаси (но това с обгазяването е много стара и болна тема, просто бяхме за пореден път шокирани от наглостта на военните). Такава пелена се вдигна след гърмележките, което добавено към светенето на града и на близкото село, ужасно промени фона на небето и условията за наблюдение. Чак към полунощ Млечният път се изчисти окончателно. Макар, че апаратът ми беше винаги добре позициониран в районите на падане и мислех, че на всеки кадър ще имам поне по два метеора, накрая си открих само един и то в най-първия кадър. Самолетите, които непрекъснато минаваха, дори те, едва личаха на кадрите.
Иначе за 4-те часа наблюдение записахме 100 ярки (тези под 3 зв. вел. изобщо не сме ги отбелязвали), спорадичните и тези с принадлежност към други потоци също не сме ги отбелязвали, а слабите бяха поне 4 пъти повече, т.е. горе-долу максимумът се оправда. Към 2 ч. си тръгнахме.

Потребителски аватар
Мак-сим
Контакти:

Мнение от Мак-сим » пет авг 13, 2010 17:36

Лошо няма за скаричките, но може би проблем е това, че при толкова много хора и коли, все ще се намери някой да отвори купето, да светне с фенерче, а и огънят по едно време си хвърляше светлина здраво. Но ние край София сме свикнали постоянно нещо да ни свети :D Важно е, че хората се кефиха на всеки метеор и им беше весело 8)

maldini
Регистриран: пет авг 13, 2010 15:18

Мнение от maldini » пет авг 13, 2010 17:37

Скара да, но не и огън осветяващ половината поляна ! За фенерчетата да доста пречат, макар че можеше да се ходи и без такива спокойно.

Потребителски аватар
wenzdy
Регистриран: пон яну 23, 2006 21:44
Контакти:

Мнение от wenzdy » пет авг 13, 2010 22:32

Утре най-вероятно ще се качваме на Плана с Ради с палатки и телескопче, ако ще се качвате пишете или звънкайте :)
Изображение Привличането на телата учените нарекли Гравитация. Просто, за да не се объркват и да го различават от привличането от шоколадови яйца и бонбони. ИзображениеИзображение

Fomei 114/900
Binoculars 10x50
Green Laser 30mW

Потребителски аватар
Мак-сим
Контакти:

Мнение от Мак-сим » съб авг 14, 2010 11:11

Аз пък пускам предложение за тази вечер за с.Боснек или за Вакарел, като за Вакарел лично аз не знам къде се намира мястото, нито пък как изглеждат нещата през тъмната част на денонощието.

Потребителски аватар
martinvv
Контакти:

Мнение от martinvv » нед авг 15, 2010 16:56

Снощи с Ники (Мак-сим) с качихме до Офелиите към 21:30ч ....... първото, което ни направи лошо впечатление бяха боклуците оставени от предната вечер :x
... Ники докато си нагласяше техниката луната залезе и започнахме да си наблюдаваме. Ники беше само с монтировката и апарата и снимаше :D

аз започнах с обекти в Щит - М11 Wild duck cluster, М26, M17 Omega nebula and cluster, който се виждаше много добре , М16 Eagle nebula , NGC 6712 кълбовиден зв. куп
след това се насочих към Пегас - М15 кълбовиден зв. куп
след това във Водолей М2 и М72 пак кълбовидни зв.купове

След като Ники приключи със снимането започнахме да търсим някои по слаби обекти макар, че небето стана малко светло от към София - първо ми показа т.нар Воали в Лебед (NGC 6992 и 6995 ако не се лъжа) виждаха се съвсем леко, после се опитахме да намерим една планетарна мъглявина в Херкулес NGC 6210, но нещо не успяхме :)

Насочихме се пак към Водолей, като там гледахме NGC 7009 т.нар. Saturn nebula ....... и огромно търсене падна със NGC 7293 Helix nebula поради големия й размер и вече доста влушилото се небе но в крайна сметка я видяхме :D
Накрая погледахме малко Юпитер .... но изведниж започна да духа доста топъл вятър и при увеличение 200X картинката започна да се размазва :D
и към 1:30 някъде си тръгнахме

Мои снимки; Timelapse

Потребителски аватар
mishaikin
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 05:19
Контакти:

Мнение от mishaikin » нед авг 15, 2010 22:45

Мак-сим написа:Аз пък пускам предложение за тази вечер за с.Боснек или за Вакарел, като за Вакарел лично аз не знам къде се намира мястото, нито пък как изглеждат нещата през тъмната част на денонощието.
Небето от Боснек изглежда доста по-добре от това което видях на Офелиите на 13-ти ... има обаче един сериозен проблем, в посока Драгичево има няколко км задръстване и минаването става за около от час нагоре (изпитано лично в събота следобяд) ...
Мишо
---
GSO 200/1000
EQ-6 mount + MCU Update (rajiva)
Nikon D50, Sigma 70-300 APO DG
Skywatcher 80/400, Philips SPC900NC
AtlasNova Astronomy Grade Green Laser Pointer, QHY5 1.3MP CMOS camera

--
"When it is dark enough,
you can see the stars ...."
Charles A. Beard

Потребителски аватар
Мак-сим
Контакти:

Мнение от Мак-сим » пон авг 16, 2010 17:12

Мерси за информацията, Мишо!
А пътя дали е отбит заради магистрала "Люлин"?

Потребителски аватар
mishaikin
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 05:19
Контакти:

Мнение от mishaikin » пон авг 16, 2010 21:22

Май правят връзката между магистралите
Мишо
---
GSO 200/1000
EQ-6 mount + MCU Update (rajiva)
Nikon D50, Sigma 70-300 APO DG
Skywatcher 80/400, Philips SPC900NC
AtlasNova Astronomy Grade Green Laser Pointer, QHY5 1.3MP CMOS camera

--
"When it is dark enough,
you can see the stars ...."
Charles A. Beard

Потребителски аватар
fishburn
Регистриран: вт юли 28, 2009 23:34

Мнение от fishburn » съб авг 21, 2010 19:22

Здравейте утре събота срещу неделя мислим с Мартин (martinvv) да се качваме на Витоша към 2.00 да позяпаме така че който може да идва :wink:

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » пон сеп 06, 2010 23:03

http://www.skippysky.com.au/Europe/ и http://7timer.y234.cn/V3/product.php?la ... 42&site=67

Дават добра прогноза за утре вечер. Има ли желаещи за Офелиите или Совите?
May the weather be with you!

Astro Photography Tool (APT v3.84) - The Imaging Catalyst
Галерия с мои снимки

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение