Визуални наблюдения на обекти от 'дълбокият космос'

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Re: Визуални наблюдения на обекти от 'дълбокият космос'

Мнение от tsetsodrums » вт юли 02, 2019 15:11

Здравейте от сбирката на Рожен :D
Небето снощи беше направо чук !! Ясно и със страхотен сиинг небе !
Нямах предварителен план за наблюдението и се наложи да правя бърз план на площадката :D
Реших да посветя времето си на залязващите "Коси на Вероника". Това е район от небето, който сравнително малко съм наблюдавал .
Всъщност започнах със обекти на границата между "Ловджийски Кучета" и "Косите на Вероника", които обаче влизаха в пределите на "Ловджийски Кучета".
Започнах със ярката SB галактика NGC4631 с колосалните размери от 15.5X3.3 минути и величина от 9.2м. Тази галактика се наблюдаваше ребром към нас чудесно още при 60X ,като се виждаше ясно удебелената и централна част !
Съвсем близо до NGC4631 се виждаше, като миниатюрна размита точка и Е4 галактиката NGC4627 от 12.4м и размери от 2.1X1.6 минути !
Не далеко от тези две галактики се виждаше и известната, като "Hockey Stick galaxy"- NGC4656 ! Всъщност това са две вплетени една в друга галактики с номера NGC4656 и NGC4657 ! Тези обекти са от 10.5м и общ размер от 15.0X3.0 минути ! В моя "Червен октомври" характерната форма на стик за хокей се виждаше още при 60X !

Малко западно от това струпване на галактики се наблюдаваше и друга ярка галактика. Това бе NGC4395 - SA галактика със също впечатляващи размери от 14.5 x 12.0 минути и 10.2м. Тази галактика се виждаше като огромно бледо призрачно хало без други видими детайли.
http://cdn.sci-news.com/images/enlarge6 ... C-4395.jpg
След тези екзотични обекти се плъзнах малко по на юг вече в косите на Вероника. За отправна точка ми стана звездата гама. Над нея се виждаше и ярката SB галактика NGC4448 с размери 3.7 x 1.4 минути и величина 11.1м. При 87X на тази галактика ясно се забелязваше ядрото.
http://www.phys.ttu.edu/~ozprof/4448c.htm
На запад от тази галактика се потопих в истински галактичен пъзел. След справка с дебелите книги установих, че това са галактиките NGC4310 от 12.2м и по-ярките NGC4278, NGC4283 и най-ярката NGC4274 ot 10.4м и размери 6.7 x 2.5 минути.
На нея както и на NGC4278 ясно се виждаха ядрата при 87X. На тези три галактики направих и добра скица.
http://www.phys.ttu.edu/~ozprof/4274c.htm
Над NGC4274 се наблюдаваше NGC4314 от 10.6м. На нея също без усилие се виждаше яркото ядро.
Западно от това струпване се виждаше и последната сравнително ярка галактика NGC4245 с размери 3.2 x 3.0 минути и 11.4м. На нея също при 87X можеше да се види яркото ядро.

DartMol
Регистриран: пет мар 25, 2005 01:33

Мнение от DartMol » ср юли 03, 2019 02:47

Косите на Вероника вече залязват сравнително рано, но ако имаш време мога да ти препоръчам купа галактики Abell 1656 (Coma Cluster of galaxies). Двете най-ярки NGC4889 и 4874 са от 11.5 - 11.8m. Останалите са по-слаби, но общото впечатление е като да наблюдаваш звезден куп, само че формиран от галактики.

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » ср юли 03, 2019 13:53

Снощи за поредна вечер наблюдението се получи много добре ! Небето беше страхотно – отново супер сиинг и много ниска влага. Направих предварителен бърз план на площадката. Още в полумрака се насочих към района на “Косите на Вероник” със желание да разнищя пъзела от галактики в който се забърках снощи. Първо в полето ми попадна съвсем нов обект , ярката SAB галактика NGC4559 от 10.0м и размери от цели 12.0Х4.9 минути ! Макари в полумрака на тази галактика се виждаше по-ярката и централна част а по-късно когато вече мрака бе настъпил , се забелязваше и структура макари основно с периферно зрение ! На тази галактика направих към 23.15ч и чудесна скица при 142Х . http://www.caelumobservatory.com/obs/n4559.html
Преди да направя скицата обаче разнищих наистина до край пъзела от галактики северозападно от “Гама” от “Косите на Вероника” Към галактиките наблюдавани снощи (NGC4448, NGC4310, NGC4278, NGC4283, NGC4274, NGC4245 и NGC4314) добавих слабите NGC4375 от 12.8м , NGC4253 от 13.1м , NGC4308 от 13,4м , NGC4272 от 13.1м. https://commons.wikimedia.org/wiki/Cate ... S_DR14.jpg Тези галактики бяха видими при 87Х . Най-слабо се наблюдаваше галактиката NGC4286 от 13.1м видима основно с периферно зрение точно под двойката NGC4278 и NGC4283 ! Наистина останах много доволен, че разплетох целия пъзел !
Насочих телескопа в същия район в търсене на прочутата NGC4565 – Needle Galaxy. Скоро в полето ми изплува покъртителна гледка !! https://www.swagastro.com/ngc4565.html Галактиката се виждаше дори при 60Х страхотно, като дълга размита ивица с ясно очертаващо се ядро и ясно видима тъмна прахова ивица пресичаща по дължина цялата галактика !! Наистина това е една от най-впечатляващите галактики които съм виждал на небето !
С това приключих с “Косите на Вероника” и с явно задоволство насочих телескопа към познати обекти в “Голямата Мечка”.
Първо хванах ярката типична SB галактика М109 с размери 7.6Х4.3 минути и 9.8м ! Тази галактика се виждаше чудесно още при 60Х като ясно се забелязваше звездовидното и ядро. При 87Х и повече започваха да се виждат наченки даже на структура ! http://astropixels.com/galaxies/M109-01.html
В същия район хванах още два ярки обекта . Галактиката М108 от 10.0м и размери от 8.1Х2.1 минути и ярката планетарка М97 “Owl Nebula” на която при 142Х с периферно зрение се забелязваха двете тъмни зони (очите на Совата). http://astroanarchy.zenfolio.com/img/s8 ... 958846.jpg
Тази вечер хванах и две двойни звезди в “Г.Мечка”. Първата бе “Дзета 1770” не далеко от “Ета” – слаба двойка с основен компонент от 6.8м и на разтояние от само 1.8 секунди се наблюдаваше спътника от 8.3м . Двойката започваше да се разделя при 87Х ! Също до “Ета” се наблюдаваше и другата двойка “Бета 802” с основна звезда от 7.5м и много слаб спътник на 3.6 секунди от 10.7м ! Тази двойка се разделяше по-трудно от предната едва при 142Х !

Предната вечер наблюдавах и Юпитер и реших да споделя защото се виждаше просто страхотно !! Още при 87Х ясно се наблюдаваха екваториалните зони , като в тях се виждаше дори детаил !! Освен това се виждаше и червеното петно !

Потребителски аватар
Galin
Регистриран: нед яну 13, 2019 14:50

Мнение от Galin » пон юли 08, 2019 23:43

Събота срещу неделя въоръжен с мерак без да засуквам мустак, защото се обръснах, реших да правя наблюдения.

Целта беше М3 звезден куп разположен някуде по средата на линията Cor Caroli от Ловджийски кучета и Arcturus от Воловар. Ъгълът на наблюдение беше много неудобен. И въпреки едночасовото търсене не успях да зърна купа. За сметка на това се полюбувах на М94 от Ловджийски кучета. Приличаше на размито петно без намек за спирални ръкави. Леко разочарование, но може би ми попречиха градските светлини и все пак може би за ръкави си трябва апертура над 200 мм. Между другото Cor caroli e най - хубавата двойна звезда, която съм виждал.

Обърнах телескопа към Сатурн и останах очарован.Гледах го близо час и за миг зърнах процепа на Касини. Чакам снимки от противостоянието утре колеги!

Насочих телескопа към Касиопея и попаднах на два прекрасни звездни купа, които бяха отворени
NGC 654 и NGC 653. Може и да не са били те, но се побираха на наведнъж в зрителното поле. Много красиви бяха. После Касиопея се издигна по-високо и реших да намеря мъглявините Hert nebula и Soul nebula. Много ги търсих и не можах да ги открия, може би заревото от светлините на града ми попречи.

После видях, че Пегас се е издигнал целия и естествено залепената за него Амромеда . Веднага потърсих галактиката Андромеда с бинокъла и я открих. Лесно я намерих с телескопа. Беше доста по-плътно и голямо петно от М94. Щом успях да видя и сателитната галактика като малко размито петънце удоволствието стана толкова голямо, че и до днес ме държи.

Стана много късно за почтенните ми години и реших да си лягам към 2-3 часа. Дойде ред и на монтировката, дигам я и дан - дан, долния кръг с крачетата изгрома на терасата. И се пръснаха разни чарколяци надолу по улицата. Сигурно събуди всички комшии. И нека - може ли да спят в простосмъртното си невежество при условие, че на небето има такива красоти за съзерцаване!
Sky Watcher 200/1200
CelestronFirstscope 76/300
Baader OIII visual Filter 8 nm
ZWO ASI 290 MM

DartMol

Мнение от DartMol » вт юли 09, 2019 22:44

M3 би трябвало да се вижда още в търсача на телескопа или ако ползваш бинокъл.
В Касиопея е пълно с купове, според зрителното поле което имаш с окулярите и разположението на обектите може да определиш дали си наблюдавал NGC 654, NGC 663, NGC 659 и/или М103.
За IC 1805 и IC 1848 (Heart and Soul nebulae) ще трябва тъмно небе, възможно най-малкото увеличение и широкоъгълен окуляр. Обектите са изключително слаби и обширни, с моят телескоп при 48х имам ~2‎° поле и трябва да се 'разхождам' за да обхвана целият комплекс. UHC или OIII филтър ще е от голяма помощ.

Потребителски аватар
Galin

Мнение от Galin » вт юли 09, 2019 22:57

Благодаря много за съвета!
Ще продължавам да атакувам М3.
Ще опитам да разуча повече Касиопея. Трябва да из неса тоя телескоп накрая на някоя поляна.
Разбира се, идните дни като гледам прогнозата за времето , ни чака разкошно време! Тая година имаше повече облачни дни отколкото ясни.
Sky Watcher 200/1200
ZWO ASI 290 MM

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » съб юли 13, 2019 16:01

Браво Галине !
Много добре описваш и ти наблюденията си :D
М3 е труден за намиране куп .защото е в район беден на звезди и трудно човек си прави опорна точка на търсене . но иначе купа е много ярък и красив :D
"Касиопея" е пълна с разсеяни купове - М103 се състои от няколко звезди и за не тренираното око лесно може да се пропусне ! Виж със другите купове които си споменал нещата са доста по-ясни . Почти съм сигурен, че си наблюдавал NGC663, струва ми се, че той бе най-ясно забележим :D Препоръчвам ти в Касиопея един от най-красивите и гъсти разсеяни купове на небето, който странно защо е по-малко известен . Това е NGC7789 !
https://www.google.com/search?biw=1024& ... 0Ce1SsNQRM:
За мъглявините ......забрави :D От София, че и тези обекти просто не става ! Най-добре от мъглявините се наблюдават планетарните :D Те са като цяло по-ярки, но с малки размери и често изисква повече увеличения за да се намерят . Района на "Лебед" и "Делфин" е пълен с красиви и сравнително ярки планетарни мъглявини .

georgi_dz
Регистриран: чет апр 04, 2019 10:50

Мнение от georgi_dz » съб юли 27, 2019 01:23

Здравейте!
Реших да колимирам телескопа и отново да го изкарам за едно визуално наблюдение. :D
Още преди да изляза, направих план за вечерта, който включваше само разсеяни звездни купове от района на съзвездията Лебед, Цефей, Гущер, Касиопея и Персей.

Тази вечер небето беше прекрасно! :D Добра видимост и стабилна атмосфера. Дори Млечният път се виждаше, но много слабо. :(
Видях, че съм обърнал телескопа към съзвездието Ловджийски кучета и реших първият обект за вечерта да бъде М3. Доста добре се разпадаше на звезди по цялата площ! :D След М3 продължих по плана си и обърнах към съзвездието Лебед.
Насочих се към М39. Много красив разсеян куп - гледах го доста време! :shock: :D
Продължих с NGC 7082, който е по-малък и по-блед от М39.

След това се обърнах към два прекрасни разсеяни купа - NGC 7261 и NGC 7235, които се намират между съзвездията Гущер и Цефей. Макар че са от 8.4 и 7.7 звездна величина, гледката беше наистина красива! :shock: :lol:

Насочих се към съзвездието Касиопея. Целта беше М103 - разсеян звезден куп. Трябваше ми малко повече време, за да го намеря, но все пак успях! :lol:
Поместих поглед от М103 и се обърнах към NGC 663. Също беше доста красив и малко по-голям и ярък от М103.

Последният обект за вечерта беще двойният звезден куп в Персей - NGC 884 и NGC 869. До сега не го бях виждал, но когато го видях не можех да повярвам колко красива гледка е! :shock: :lol:

Докато съзерцавах двойния куп в Персей, се появи много ярък обект, който се движеше доста бързо от съзвездието Малка мечка към съзвездието Касиопея. Веднага обърнах телескопа към него. Направих бърза справка със Stellarium-а и се оказа, че гледам Международната космическа станция! :lol:

Има още доста обекти, които трябва да видя, особено в Касиопея, но стана късно и реших да се прибирам. :(

Лека вечер! :D

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » ср авг 07, 2019 13:55

4-5-6 Август 2019г.

Тази година лятото е доста дъждовно и вече повече от месец не мога да уцеля подходящо време за наблюдение.
Снощи на 4 срещу 5-ти Август най-сетне небето бе ясно Луната все още бе 4 дена преди първа четвърт и поех към Кривонос в компанията на Виктор .
Още преди залез Слънце (около 21 00ч) бяхме на позиция на нивата на Кривонос .
Със падането на нощта установих че истинския враг тази вечер ще е влагата !
Нямах план за наблюдение , но със атласа на Майкал Власов, нещата ми се получават добре и без предварителен план .
Набелязах няколко ярки галактики в “Г.Мечка”.
Вниманието ми прикова NGC3726. Това е сравнително ярка SAB галактика , която на някои скици е зарисована, като две взаимодействащи галактики ! На снимките обаче се вижда че това е една галактика със специфична като деформация в единия и ракав .
NGC3726 се виждаше в окуляра на 350мм-я “Червен Октомври”при 142Х ,като продълговато размито ярко петно без видими детайли . Трябва да се има в предвид, че обекта се намираше ниско на северо-запад и това със сигурност оказваше влияние на качеството на наблюдението!
http://www.jwinman.com/starcharts/NGC%2 ... 0chart.htm

В същия район имаше още няколко по-слаби галактики !
Следващата от тях, която попадна в полето ми бе NGC3769. Това е SB галактика от 11.8м и размери от 3.0Х0.9 минути ! Тази галактика се наблюдаваше много добре без усилие като лещовидно размито петънце с ясно видимо звездовидно ядро ! Виктор дори я охарактеризира, като малко”Сомбреро”. На фотографии се вижда, че до NGC3769 има много слаба галактика под номер MCG+08-21-076. Не намерих данни за яркостта на този обект в нета ? Мисля, че би трябвало да е около 17м ?
https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... S_DR14.jpg

В същия район само на около градус- два забелязах и най-слабата галактика от групата – NGC3811. Това е SBc галактика от 12.3м и размери от 2.2Х1.7 минути ! Въпреки, че на фотографиите се вижда, че тази галактика има много ярко и ясно изразено ядро, в полето на моя 350мм телескоп NGC3811 се наблюдаваше само като слабо размито петънце без видим детаил ! Отново обаче вметвам, че тези обекти бяха вече сравнително ниско на хоризонта !
http://images.mantrapskies.com/catalog/ ... 0B4X10.JPG

Беше вече време да вдигна малко по-нагоре телескопа, защото и влагата започна да ме притеснява. Виктор беше донесъл 80мм рефрактор, който току що влагата бе погубила .
Избрах район на границата между “Дракон” и “Г.Мечка”. Там вниманието ми приковаха три относително ярко галактики.
Първа в полето ми попадна NGC3945. Това е SBrs галактика с размери от 5.9Х3.7 минути и 10.8м ! Тази галактика се виждаше като ярко овално хало с ясно очертана централна част (ядро)!
https://stellarscenes.net/object_e/ngc3945.htm

На няколко градуса по-на север се наблюдаваше друга ярка и красива двойка галактики.
Това бяха NGC4036 и NGC4041 . Първата е SO галактика с размери от 3.8Х1.9 минути и величина от 10.7м , а втората е SA галактика с размери от 2.6Х2.6 минути и величина от 11.3м ! И двете галактики се виждаха прекрасно в едно поле още при 87Х , като на NGC4036 се наблюдаваше и детаил – ярко звездовидно ядро! При 142Х направих прекрасна скица на галактиките с доста широко поле на зарисовката !
http://www.phys.ttu.edu/~ozprof/h203.htm

Направих и бегъл опит да наблюдавам и една двойна звезда- “Епсилон1559” от 6.8м, но нещо не открих звездата в полето на мерача.
Влагата наистина ме съсипа на финала , но пък пробвах за пръв път нагревателя, който направи ТониGL за вторичното ми огледало и установих, че работи чудесно.

На следващата вечер -5 срещу 6-ти Август , пристигнахме сравнително късно на Кривонос със Виктор. Бяхме на позиция около 22 50ч .
Тази вечер бе определено по-добра (влагата беше минимална).
Прегледах набързо повечето обекти от снощи, които вече залязваха и отново с атласа на Майкъл Власов набелязах нови обекти !
Започнах отново от северната част на “Г.Мечка”. На границата с “Дракон” се натъкнах на сравнително ярката елиптична галактика NGC5322 с размери от 6.1Х4.1 минути и величина от 10.2м ! Галактиката се наблюдаваше като ярка овална сфера с по-ярка централна зона !
https://martingermano.com/N5322.htm
Близо до тази галатика хванах и две по-слаби галактики NGC5308 и NGC5370
Първата е SO галактика от 11.4м и размери от 2.6Х0.4 минути а втората е SBO галактика от 13.1м .
След това преместих телескопа още по на север вече в пределите на “Малка Мечка”
Близо до Бета-Кохаб има две сравнително слаби галактики.
Първо в полето ми попадна NGC5836 – една от най-слабите галактики, които съм наблюдавал от 13.9м !!! и размери от 1.2Х1.0 минути ! Естествено тази галактика се виждаше, като много слабо и бледо размито петънце без видим детайл .
Не далеко от нея се наблюдаваше NGC5808 – галактика от 13.5м и размери от 0.9Х0.9 минути ! Тази галактика приличаше на NGC5836 и се виждаше като слабо размито петънце без видим детайл .
Жертвах време да потърся и една много интересна галактика с много ниска повърхностна яркост UGC9749-Ursa Minor Dwarf , но въпреки, че бях точно на района показан на снимката не мога да твърдя, че забелязах нещо ? Въпреки това пиша галактиката, като наблюдавана защото дори на снимките не се вижда почти нищо!?
http://greggsastronomy.com/ugc9749.html

Тази вечер наблюдението бе доста по-кратко и приключих още към 00.30ч без да направя скица на някой обект ! Въпреки това бях доволен от слабите обекти които съзрях .

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пет авг 23, 2019 00:42

Последните дни времето е просто прекрасно и единствено все още голямата Луна ме задържаше в нас .
Днес реших да поема към Кривонос, като се разбрах с Виктор и Емо Тасев . Тръгнах с прочутия 350мм “Червен октомври” и Виктор към 19 30ч от Княжево и бях на нивата при Кривонос около 20 50ч . Емо дойде малко по-късно.
Както казах времето бе прекрасно – много ниска влага да не кажа никаква, страхотен сиинг и температури над 20 градуса при пристигането ни около 20 50ч .
Имах предварителен план, който включваше предимно обекти в “Козирог”.
Започнах с няколко двойни звезди които изядоха голяма част от времето ми за наблюдение а резултата бе минимален .
Първо се прицелих в “Бета 668”- тясна двойка на границата с “Водолей” с яркост на главната звезда от 5.7м. и много по-слаб спътник от 11.2м на разстояние 2.9 секунди. Въпреки дългото взиране и смяната на увеличения, които стигнаха до 195Х тази двойка остана не разделена .
Продължих с друга слаба двойка – “Бета 154”. Главната звезда бе от само 8.3м а спътника и на 2.8 секунди от 9.6м. Също ударих на камък, като в този случай може да не съм бил на точната звезда поради слабата и величина ?
Вече бях взел да се нервирам и ней се следващата двойка се разпадна със сравнителна лекота при 142Х . Въпросната звезда бе “10-Пи” от 5.3м и спътник от 8.9м на 3.2 секунди .
До “Бета 154” би трябвало да се намира галактиката IC5078 от 12.7м , но и този обект ми убегна .
Високо в зенита в “Лира” реших да пробвам две по-слаби планетарни мъглявини (NGC6765 лежаща близо до М56 и PK64+15.1 почти в средата на ромба на “Лира” ) , но и тук ударих на камък.
Бяха минали около два часа от наблюдението а резултата беше почти нулев .
Към 23 30ч небето започна да засветва от изгряващата Луна и точно тогава на сивия фон успях да уловя най-интересния обект за вечерта галактиката NGC7171 , намираща се на границата между “Водолей” и “Козирог”.
NGC7171 е SBb галактика от 12.2м и размери от 2.6Х1.5 минути ! Тази галактика се забелязваше много слабо като размита елипса при 87Х . При 142Х не показваше повече детайл , но нека имаме в предвид, че Луната вече бе на хоризонта.
Така приключи наблюдението без особен резултат .
Не мога да не спомена, че хвърлих по един поглед на двата гиганта Юпитер и Сатурн , които предвид страхотния сиинг показаха страхотни детайли .
На Юпитер се наблюдаваше някаква по-ярка зона в северния екваториален пояс(да се има в предвид обърнатия образ), която не бе червеното петно !?
Сатурн пък показа екваториална зона, която освен това се наблюдаваше с детайл !!

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » пет авг 23, 2019 18:09

Здравейте,
Включвам се отново в темата с наблюденията си от последните два дни.

21.08.2019г.
В този ден отидох на едно по-тъмно място. Нямах възможност да взема телескопа с мен и това беше идеален момент да тествам новата си придобивка - бинокъл БПЦ Тенто 10х50.
Застанах на наблюдателната площадка и отправих поглед към района на съзвездията Стрелец и Щит. Погледът ми веднага беше прикован от M8 - мъглявина Лагуна. Останах изумен от гледката - ясно се виждаше структурата на мъглявината! По-нагоре веднага забелязах M20 като размазано петно, без видим детайл. Следващия обект беше M24 (звезден куп - облак), който е с доста големи размери. Тук отново бях доста доволен от видяното!
Последния обект за вечерта беше M13 в съзвездието Херкулес. Звездният куп се виждаше като размазано петно, без да се разпада на звезди.
До сега никога не бях наблюдавал нощното небе с бинокъл, но останах доволен от видяното, като се има предвид малкия размер на бинокъла.

22.08.2019г.
За тази вечер бях подготвил план, защото вече бях с телескопа. Луната щеше да изгрее около 23:50 и имах повече време за наблюдение. Атмосферата не беше много стабилна.

Първият обект за вечерта беше М15 - кълбовиден звезден куп, който се намира между съзвездията Пегас и Жребче. При 36Х едва се разпадаше на звезди само по края. Когато увеличих на 90Х нещата станаха по-добре, фона потъмня и започна да се разпада на звезди почти по цялата площ!
След това се обърнах към М2 - кълбовиден звезден куп, който се намира между съзвездията Водолей и Жребче. При М2 нещата бяха същите като при М15 - при 90Х се виждаше много по-добре. Двата купа са с еднаква звездна величина, но М2 е малко по-малък от М15.

След като се полюбувах на кълбовидните купове, се прицелих в галактиката Андромеда. Имаше ясно изразена структура и леко се забелязваше спътника ѝ - М110.

Продължих с плана си и се обърнах към съзвездието Касиопея, където беше един обект, който много исках да видя - NGC 7789(разсеян звезден куп). Наистина гледката беше поразителна! :shock:

За последен обект бях оставил NGC 7023 - Iris Nebula. Търсих я много време, но така и не успях да я намеря. Мъглявината е от 6.8 звездна величина и би трябвало да мога да я видя, но не успях. Не след дълго Луната изгря и се прибрах.

Останах леко разочарован, че не можах да намеря NGC 7023, но като цяло съм доволен от наблюдението! :D
Поздрави!

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пет авг 23, 2019 19:03

Браво Жоро!
Много се радвам, че има и други визуални ентусиасти във форума :D
Само да ти дам малко жокери ако не възразяваш :D
На М31 би трябвало да се виждат чудесно и двата спътника дори с по-мощен бинокъл- да речем нещо като 20Х70 !?
Мъглявините и специално емисионните и отражателните не са изобщо лесни за наблюдение обекти и не се лъжи от звездната величина която им дават . Обикновено те са с доста големи размери и лесно се сливат с небесния фон още повече ако и небето не е идеално тъмно. Сещам се за няколко такива мъгели дето съм виждал визуално за 30 годишния си опит . Любимата ми е М17- "Омега" и в момента може да се наблюдава между "Стрелец" и "Щит".
Най-трудната такава мъглявина, която съм виждал визуално е "Розета" в "Единорог" , която съзрях едва преди две години и то с 350мм-я "Червен октомври" !
Планетарните мъглявини пък са доста по-ярки, но при тях е проблем малките размери и това ги прави трудни за търсене . Обикновено се ползва увеличение от 80Х и повече пъти и това силно намалява полето на търсене , което пък води до загуба на повече време .
В момента се сещам за така наречените "Воали" (остатък от свръх нова) в "Лебед", които са предизвикателен обект за визуално наблюдение, но съм ги виждал в 150мм телескоп !
Успех ти пожелавам :D

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » пет авг 23, 2019 20:19

tsetsodrums написа:
пет авг 23, 2019 19:03
Браво Жоро!
Много се радвам, че има и други визуални ентусиасти във форума :D
Само да ти дам малко жокери ако не възразяваш :D
На М31 би трябвало да се виждат чудесно и двата спътника дори с по-мощен бинокъл- да речем нещо като 20Х70 !?
Мъглявините и специално емисионните и отражателните не са изобщо лесни за наблюдение обекти и не се лъжи от звездната величина която им дават . Обикновено те са с доста големи размери и лесно се сливат с небесния фон още повече ако и небето не е идеално тъмно. Сещам се за няколко такива мъгели дето съм виждал визуално за 30 годишния си опит . Любимата ми е М17- "Омега" и в момента може да се наблюдава между "Стрелец" и "Щит".
Най-трудната такава мъглявина, която съм виждал визуално е "Розета" в "Единорог" , която съзрях едва преди две години и то с 350мм-я "Червен октомври" !
Планетарните мъглявини пък са доста по-ярки, но при тях е проблем малките размери и това ги прави трудни за търсене . Обикновено се ползва увеличение от 80Х и повече пъти и това силно намалява полето на търсене , което пък води до загуба на повече време .
В момента се сещам за така наречените "Воали" (остатък от свръх нова) в "Лебед", които са предизвикателен обект за визуално наблюдение, но съм ги виждал в 150мм телескоп !
Успех ти пожелавам :D
Много благодаря за насоките! :D

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » съб авг 24, 2019 14:18

Тази вечер се получи прекрасно методично и търпеливо наблюдение.
Отидох на нивата край Кривонос около 21 00ч . Бях с двама приятели –Калин и Минчо, естествено и с “Червения октомври”.
Вечерта бе прекрасна – тихо време, ясно небе, почти никаква влага и температури около 20 градуса !
След като показах няколко тривиални обекта на зяпачите , се заех с моите си неща .
Започнах с няколко двойни звезди в “Делфин”.
Първа в полето ми попадна “Сигма 2735”. Това е тясна двойка на границата със съзвездие “Малък кон” . Главната звезда е от 6.1м а на 2.1 секунди от нея можеше да се види спътника и , звезда от 7.6м намираща се на около 7.30ч и светеща в зеленикав цвят. Двойката се разделяше едва при 142Х .
В северния край на “Делфин” се намира друга още по-тясна двойка –“Бета 987”.
Тази двойка обаче остана не разкрита от мен (поне за сега). Причината е, че се намира в район от слаби звездички и може и да не съм уцелил правилната звезда (главната компонента е от 6.6м.) а може поради ниската яркост на спътника и от само 10.9м и разстоянието между двете от 2.4 секунди, просто да не съм разделил звездата ?
Много ми се опъна още една двойка отново в “Делфин”. Това бе “Сигма 2718” намираща се точно под ромба на Делфина. Звездата бе слабичка от 8.0м и това затрудни намирането и, но както казах яко се запънах и след 15 минути сканиране на района в полето ми изплуваха два прекрасни бели диаманта разположени почти водоравно !! И двете компоненти са от 8.0м а разстоянието между тях е цели 8.5 секунди , което прави “Сигма 2718” лесна за разделяне дори при малки увеличения.
Погледнах часовника и с леко притеснение установих, че да се боря с двойни звезди е минал цял час ! Насочих телескопа към група галактики, които през деня набелязах в “Пегас”.
Тази група обгражда звездата “Алфа” от “Пегас” и е с най-ярък представител NGC7448.
Скоро в полето ми изплува лещовидното слабо размито хало на NGC7448. Тази SA галактика се виждаше добре при 142Х с размери от 2.5Х1.0 минути и величина от 12.6м . Други детайли не можах да забележа. Направих със сравнително лекота и скица на обекта при 142Х .

Премествайки леко на изток телескопа се натъкнах на прекрасна двойка галактики. Тава бяха NGC7463 и NGC7465 . И двете галактики се виждаха трудно при 142Х ,като бледи петънца от съответно 13.2м и 12.6м без детайл ! В района би трябвало да се вижда и NGC7464 от 13.3м , но тази галактика остана не забелязана предполагам най-вече заради много малките и размери от само 0.5Х0.5 минути !
http://jthommes.com/Astro/NGC7463.htm

В същия район малко северно се натъкнах на друга сравнително ярка галактика !
Точно до една звезда от 8м лежеше почти идеално кръглото хало на NGC7454 .
Това е SB галактика от 11.8м и размери от 1.8Х1.5 минути ! Галактиката се виждаше ясно при 142Х , но само като размито петно без друг детайл .
https://de.wikipedia.org/wiki/Datei:NGC ... S_DR14.jpg

Още малко на север се натъкнах и на най-слабата галактика за вечерта . Това бе елиптичната NGC7468. Галактиката в началото не се забелязваше , но след взиране при 142Х я забелязах, като слаба разфокусирана звезда с размери от само 54Х36 секунди и величина от 13.7м !
https://www.google.com/search?q=ngc7468 ... HDQYiI3VJM:
Галактиката е позната като Polar-Ring Galaxies и има интересна сроктура видима на фотографията горе .
В същия район, но в южната му част имам подозрение, че успях да мерна и галактиката NGC7461 от 13,5м и размери от 0.9Х0.7 минути, но не съм съвсем сигурен в което .

В интерес на истината наблюдението от около 2 часа доста ме измори тъй като постоянно почти бях взрян в окуляра на телескопа .
На финала на бързо направих опит да хвана две планетарки в “Касиопея”- IC1747 и PK118+2.1 , но като при минимум усилие не ги намерих набързо се отказах

Така към 0 15ч вече бях колата и поех към София доволен от резултатите за вечерта !

Потребителски аватар
Galin

Мнение от Galin » нед сеп 01, 2019 16:02

Вчера леко недоволен от последните си неуспехи, реших да сменя областта си на наблюдени към други обекти. И се насочих към наблюдения на М2 и М15. Намерих ги сравнително бързо!

Различното тук беше, че тези клъстери бяха някак по - ефирни и малки от последните скупчвания, които гледах. В телескопа с 25 мм окуляр приличаха
на малки размити петънца подобно на галактики. Едва се загатва, че са звездни скупчвания.

При по голямо увеличение с барлоу 3 Х, яркостта се губеше повечко. И все пак съм много щастлив, че
телескопа ми позволи да се докосна до частица от фотоните на тези загадъчни обекти.

Забележително е как макрокосмоса се оглежда в микрокосмоса като огледало. Има бактериални скупчвания, а също и скупчвания от клетки на имунната система в кръвта, които имат същия вид под микроскоп.
Sky Watcher 200/1200
ZWO ASI 290 MM

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » нед сеп 01, 2019 16:11

Здравейте !
Качих се на Рожен за четири вечери - от 27-ми до 30-ти Август включително !
Прекарах си страхотно и направих истински наблюдателен маратон , като наблюдавах и зарисувах нови и екзотични обекти.
ще пусна тук на няколко части наблюденията защото на веднъж е огромно количество текст и информация и се страхувам, че никой няма да я изчете цялата :D
Този път имам и друга изненада - започвам да поствам скиците си :D

27-28 Август 2019
Днес пристигнахме на Рожен с Тони . Плана е да прекараме четири вечери под ясното и тъмно Роженско небе . Настанихме се в спалния корпус около 20 30ч и веднага отидохме на наблюдателната площадка . Там вече бяха разпънали Мишо , Даниел и Албена както и Виктор . Аз разпънах за 15 минути, кулимирах телескопа за не повече от 2 минути и бях готов за бой .Нямах специално подготвен план за наблюдението и малко хаотично започнах да прелиствам книгите и да се “закачам” за планове ,които съм правил преди време .
Спрях се (както обикновено по традиция правя последните години) върху кратък списък от двойни звезди в “Орел” . Първо потърсих звездата “23 от Орел” , намираща се под “Делта” от “Орел”. Това е тясна двойка със основна звезда от 5.3м и доста по-слаб спътник от 9.3м намиращ се на само 3.1 секунди от нея . В началото тази двойка упорите отказваше да се раздели , но малко по-късно при 142Х до главната зведа забелязах да блещука доста по-слабият и спътник. Последва нова двойка – “Сигма2613”. Това са две доста слаби, но с почти еднаква яркост звезди от 7.6 и 7.8м . Тази двойка нацелих още от първия опит в търсача ! Двете звезди прекрасно се виждаха още при 60Х разположени на 1 и 7 часа .Разстоянието между компонентите бе 3.9 секунди . При по-големи увеличения тази двойка бе прекрасна гледка на два бели диаманта притиснати един до друг. Последва близо час на търсене на две слаби планетарки в “Лира” и галактиката IC5078 в “Козирог” , но така и без успех . Леко изнервен от загубеното време хванах галактиката от преди седмица във “Водолей” – NGC7171. Тази галактика не се виждаше особено по-добре от предишния път от Кривонос. Беше, като размито лещовидно петно без видим детайл . Уплашен ,че ще приключа вечерта без скица реших да скицирам този обект. Скицата се получи добре при 87Х, но ме поозори , защото около NGC7171 имаше доста звезди и то не особено ярки . Въпреки това за около 30 минути бях готов с поредната рисунка на обект от дълбокото небе .След това на произволен принцип се насочих в “Пегас”, който се беше изкачил достатъчно високо в небето. Там се прицелих в интересна галактика намираща се леко източно от “Гама” от “Пегас”, която преди години бях снимал . Галактиката бе NGC7814. Това е SA галактика с доволна яркост от 10.6м и размери от 6.0Х2.5 минути ! Мисля че някъде бях чел, че на тази галактика и викат малкото “Сомбреро”? Галактиката се виждаше чудесно още при 65Х дори с ясно очертана по-ярка централна част. При 142Х. NGC7814 се виждаше прекрасно, като голямо овално размито петно с ясно очертана централна част . Не можах да се сдържа на гледката и направих втора скица за вечерта на този екзотичен обект при 142Х.
https://apod.nasa.gov/apod/ap170630.html
На път от Гама към NGC7814 се натъкнах на друго размито петно с подобна яркост и размер като NGC7171. Това се оказа Irp галактиката NGC14 от 12.1м. Тази галактика се виждаше добре като размито елиптично петно още при 87Х ,но без други детайли.
https://commons.wikimedia.org/wiki/Cate ... S_DR14.jpg
На финала на наблюдението разгледах отново струпването от галактики около “Алфа” от “Пегас”(района на NGC7448), както и ярката SBbcгалактика NGC7479 . Тази галактика от 10.9м се виждаше още при 65Х , като ярка продълговата резка , а при 142Х се забелязваха дори спиралните и ръкави ! Мернах също прочутия “Охлюв”– NGC7293 във “Водолей”. На тази планетарка също се виждаше чудесно структура изразяваща се в празната и централна част и пръстена около нея с удебеления в северна и южна посока.
Ами това беше общо взето . Прибрах около 02 00ч и си легнах доволен .
Прикачени файлове
1567273024240.jpg
Моя милост и любимият ми телескоп !
1567273024240.jpg (22.5 KиБ) Видяна 451 пъти
IMG_20190830_194743.jpg
Внушителната осанка на "Червения октомври"
IMG_20190901_143732.jpg
NGC7814 (Малкото Сомбреро) при 142Х350
IMG_20190901_143705.jpg
NGC7171 във Водолей при 87Х350

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » нед сеп 01, 2019 18:03

tsetsodrums написа:
нед сеп 01, 2019 16:11
...Този път имам и друга изненада - започвам да поствам скиците си :D ...
Много яко :shock: Дано качиш и от предишни наблюдения... или направо от всички, които имаш :D
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пон сеп 02, 2019 15:35

Въпреки четирите нощи на Рожен при вида на синьо и тъмно небе човек не издържа да не излезне под звездите.
Чух се с Дани и към 20 00ч поехме към Кривонос .
На нивата бяхме към 21 00ч и за още около 15-тина минути бях разпънал и кoлимирал телескопа . Небето бе добро но не чак идеално. Имаше по хоризонта някакви леки облаци и на моменти тънка облачна пелена преминаваше през небето. Въпреки това условията бяха задоволителни за визуално наблюдение с много ниска влажност и сравнително високи температури от около 12 градуса над нулата.
Няма да се спирам на тривиалните обекти, които наченах в началото за подгряване, но за вечерта основно се очертаха няколко по-интересни обекта.
Не мога да не спомена прочутата галактика в “Цефей” NGC6946 “ Firewoks galaxy”.
Този сравнително ярък обект от 9.6м и направо огромни размери от 11.5Х9.8 минути се виждаше направо зашеметяващо ! Още при 87Х ясно се виждаше по-ярката централна част на галактиката със двата спирални ръкава ! Заради големите си размери тази галактика преди години ми бе доста трудно да я видя в 15см телескоп , но сега в 350мм-я “Червен октомври” тя изглеждаше зашеметяващо !
https://astrodonimaging.com/gallery/ngc ... ks-galaxy/
Малко смед това отделих доста време в търсене на планетарната мъглявина IC3568 (Lemon Slice Nebula) на границата между “М.Мечка” и “Жираф”. За жалост този обект ми се измъкна въпреки, че е с доволни размери от 17Х17 минути и величина от 11.6м.
Изобщо последно време започвам да развивам интересен афинитет към планетарните мъглявини, като трудни за намиране и наблюдение обекти .
Втория обект на който също отделих доста време бе за пореден път планетарката в “Лира” PK64+15.1 . Този обект ме провокира отново след като четох, че любители са го хващали в 200мм телескопи . Въпреки дългото сканиране на площадката в която се намира и то при увеличение от 195Х , не забелязах мъглявината .
Нощта ми щеше да е празна ако не хванах следващия обект – SA галактиката NGC7457 в “Пегас”. Тази галактика е от относително ярките (с размери от 4.4Х2.5 минути и величина от 11.2м) и се наблюдаваше прекрасно. Още при 87Х ясно се виждаше звездовидното и ядро , а при 195Х дори се забелязваше постепенното и избледняване от центъра към края на халото !
Направих и чудесна скица при 195Х .
http://images.mantrapskies.com/catalog/ ... 2X10ID.JPG

На финала хванах един много любим обект за който си мисля в последно време – планетарната мъглявина “Котешко око” или както е известна като NGC6543 . Тази мъглявина всеки път ми показва учудващо много детайл за такъв тип обект . Още при 87Х се виждаше ясно централната и звезда а при 142Х на моменти се забелязваха и двете преплетени елипси с които е характерна тя !
http://www.capella-observatory.com/Imag ... GC6543.htm

Така и приключи наблюдението към 0 00ч .
Прикачени файлове
IMG_20190902_152942.jpg
NGC7457 при 195Х350

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » вт сеп 03, 2019 11:16

Както казах вече, ще качвам на части наблюденията от Рожен .
Ето и втора серия :D

28-29 Август 2019г.
Поредна прекрасна вечер на Рожен ! Сравнително тихо време, тъмно небе, много ниска влажност и температури падащи до 12 градуса над нулата към 03 00ч сутринта. Изобщо чудесните условия за добро астрономическо наблюдение ! Сглобих “Червения октомври” още към 21 00ч и лека полека неусетно се гмурнах в дълбините на вселената. Тази вечер имах план за наблюдение (макари не съвсем подробен), който включваше обекти предимно в “Малка Мечка”. По традиция се насочих към няколко двойни звезди. Първо опитах да хвана звездата”Ku 1 “ от 6.1м със спътник намиращ се от нея на 2.9 секунди, но слаб от 9.4м . Въпреки, че 2.9секунди не са проблем за “Червения октомври”, може би заради голямата разлика във светимоста на двете звезди не успях да разделя тази двойка. Продължих с друга двойна звезда –“Mir349” също от “Малка Мечка”. Тази двойка сравнително лесно попадна в полето ми, като се разделяше много слабо още при 65Х . При 87Х чудесно се виждаха и двата компонента от 8.0м и 11.0м на разстояние от 7.0 секунди една от друга.Така лека полека се гмурнах в “дълбокото” небе. Като цяло “Малка Мечка” е доста пренебрегвано съзвездие, което е известно най-вече със северната полярна звезда. Дори не подозирах, че тя крие много други красоти. Близо до въпросната двойна звезда “Ku 1 “се намира най-ярката галактика в това съзвездие под номер NGC6217, Това е прекрасна SB галактика от 11.2м и размери от 3.3Х3.3 минути. Намерих сравнително лесно тази галактика, като ме порази това, че дали заради прекрасното небе и сиинг или по друга причина това стана най-слабата галактика в която виждам толкова детайл ! Още при 142Х се виждаше чудесно звездовидното и ядро , но ми се стори, че виждам и спирални ръкави !? Направих справка със снимка в нета и наистина точно това което виждах се виждаше и на снимката . Не стига това, но тази галактика ми позволи да вдигна увеличението до 195Х при което детайлите ставаха още по-ясно видими ! Направих прекрасна скица при 195Х .
https://www.hansonastronomy.com/ngc6217 Последва нова галактика отново в същото съзвездие. Близо до звездите “Бета” и “Гама” лежеше сравнително ярката SBbгалактика NGC5832. Тази галактика се виждаше добре при 87Х , но само като слабо размито петънце от 12.1м, без друг детайл .
https://telescopius.com/deep-sky/object ... 832/galaxy
От крайно северно обърнах телескопа до ниско южно положение към съзвездие “Южна Риба”. Това съзвездие съдържа няколко относително ярки и интересни галактики. Една от най-ярките се намира над звездата “Епсилон” под номер NGC7314. Това е SBbc галактика от 10.9м и размери от 4.2Х1.7 минути. Галактиката се виждаше чудесно при 87Х, като елиптично размито петно без видим детайл. Поради ниско южния обект и наистина прекрасното небе, реших да направя скица и на тази галактика при 142Х.
https://www.astrobin.com/364305/?nc=all
Преместих телескопа още малко по-северозападно от NGC7314 и се натъкнах на друга макари по-слаба галактика. Това бе NGC7294- SBO галактика от 12.5м . Тази галактика се наблюдаваше като размито петънце без детайл .
https://telescopius.com/deep-sky/object ... 294/galaxy Изненадата за вечерта и мога да кажа дори “бингото” за вечерта дойде, като преместих още малко на северозападно телескопа. В полето ми при 87Х изплува нещо подобно на двойна звезда със средна яркост потопена в мъгливо облаче!? Това се оказа един от най-екзотичните обекти, които съм виждал- двойката взаимодействащи си галактики NGC7284 и NGC7285. На тези галактики прекрасно се виждаха почти докоснатите им едно в друго звездовидни ядра още при 87Х. При 142Х картинката бе още по-ясна! Изобщо не съм предполагал, че малко под прочутата мъглявина “Охлюв” се крие подобна екзотика. Двете галактики са от тип SBO и SBa и величина от 11.9м и за двете .
https://i.redd.it/q13oy0i77lm11.jpg
През тази нощ отново “напъвах” планетарката PK64+15.1 в “Лира “ и галактиката IC5078 в “Козирог”, но отново без успешно.
С още няколко тривиални обекта вечерта приключи около 02 00ч успешно .
Прикачени файлове
IMG_20190901_143741.jpg
NGC6217 при 195Х350
Ясно се вижда структурата на галактиката !
IMG_20190901_143749.jpg
NGC7314 при 142Х350

DartMol

Мнение от DartMol » пет сеп 06, 2019 21:14

Поздравления Цецо за наблюдателния маратон, искрено ти завиждам за ясните нощи! Скиците са страхотни, дано намериш време да сканираш и други! :)

Август бях на две астро-сбирки в Карпатите - 29.07-04.08 и 24.08-01.09, но за съжаление при първата нямахме нито една ясна нощ, при втората само последните три нощи бяха безоблачни от залез до изгрев.
Все пак съм доволен, защото имах на разположение 400мм добсън (Skywatcher Flextube), с който успях да видя някои отдавна набелязани цели. При въпросните три нощи условията бяха сходни, темпрература до 8-10°С, влажност 98% на 29-30.08 и само 80% на 30/31-01.08/09, SQM 21.70 - 21.78

Minkowski 1-64 (PK 064+15.1) – писал си за няколко несполучливи опита да я наблюдаваш, което е странно. Планетарната мъглявина е наистина слаба (13м), но видима с 250мм ми телескоп, за ‘Червения октомври‘ не би трябвало да представлява трудност. Записките ми от миналата година:
10-11.08.2018 – слаба, видима предимно с периферното зрение при 127х, с ОIII-филтър значително по-лесно, като слабо разфокусирана звезда.

30-31.08.2019 – 16“ – при 225х с ясно видимо кръгла форма, без детайли и цвят, слаба звезда (14.5м) почти докосва халото.

Ако ще е от помощ – с търсача (7х50) тръгвам от ζ Lyr -> SAO 67380 и SAO 67359 -> в окуляра с неголямо увеличение центрирам тройката звезди SAO 67434, SAO 67432 и Popovic 44 и сменям на по-късофокусен окуляр.

Изображение

Този обект е известен още и като ‘другият пръстен‘ в Лира (The other ring nebula), при по-голямо увеличение/апертура би трябвало да наподобява умален вариант на М57. При следваща възможност ще опитам да си ‘поиграя‘ повече с увеличенията.

http://www.kitzastro.net/nebel/minkowsk ... st2000.htm

Властелинът на пръстените - съсзвездието Лира има още два ‘пръстеновидни‘ обекта – галактиките UGC 11185 и LEDA 1666555. За съжаление и двете галактики са извън обхвата ми.

http://www.deepskyforum.com/showthread. ... yra&p=6627

UGC 11185 – това са две взаимодействащи си галактики от около 15м. Намират се на само 30‘ от променливата звезда HR 6845 (5.6м), полето е лесно за идентифициране, но галактиката остана невидима.

NGC 6210 – планетарна мъглявина в Херкулес от 8.8м (Turtle nebula) – малка (0.2х0.3‘), звездовидна, лесно забележима на фона на звездите, без структура дори при 382х, при по-малко увеличение (85х) с ярък синьо-зелен цвят

https://www.cloudynights.com/topic/6581 ... arcsecond/

Abell 39 – още една планетарна мъглявина в Херкулес (~12.9м), но с доста по-големи размери 2.8‘, направих само един опит да я намеря, но съзвездието вече залязваше и вероятно ще остане за догодина.
А направих само един опит, защото голяма част от времето отделих на съзвездието Лебед, докато е още в зенит в търсене на ‘илюзорната‘ все още за мен мъглявина Sh 2-91

Sharpless 2-91 (Other Veil nebula) – този остатък от свръхнова намиращ се съвсем близо до φ Cyg въпреки всичките ми усилия и желания трета година остава невидим. Опитвал съм и с 250мм ми телескоп, с който при 50х имам 2° поле, и с 400мм Skywatcher с по-големи увеличения, със и без ОIII-филтър и пак нищо. :(

https://www.skyandtelescope.com/observi ... -08072014/
https://www.cloudynights.com/topic/5871 ... a-remnant/

Minkowski 1-92 (Footprint nebula) – въпреки богатото на звезди поле, тази протопланетарна мъглявина от 11м е лесна за локализиране на върха на равностранен триъгълник от звездите 9 Cyg и SAO 87462. При малки увеличения звездовидна, прилича на двойна звезда с разположената на 20“ от нея звезда от 9.7м. При 382х малко, ярко дифузно петно, като че ли леко удължено, без цвят. Определено си заслужава и по-голямо увеличение, но нямах по-къс окуляр.

PK 064+05.1 (Campbell’s hydrogen star) – само на около 1° северно от М 1-92 тази планетарна мъглявина от 11м беше доста по-трудна за идентифициране. При малки увеличения (85х-138х) звезда с червеникав цвят, при 382х стои като леко разфокусирана звезда, но не мога да кажа че наблюдавах хало. Може би ще трябват още по-големи увеличения. Интересното е, че при поставяне на ОIII-филтъра почти не се забелязваше разлика. Докато Hβ-филтъра правеше почти невидими всички звезди в полето с изключение на мъглявината, оставяйки я все така ярка.

http://www.nightskyinfo.com/archive/hydrogen_star/
https://www.cloudynights.com/articles/c ... star-r3156

Ще опитам утре да пусна и останалата част от наблюденията...

DartMol

Мнение от DartMol » съб сеп 07, 2019 11:30

Изображение

И останалата част от по-интересните (поне за мен) наблюдавани обекти:

NGC 7027 (The green rectangle nebula) – планетарна мъглявина от 8.5м, на само 1° от прочутата мъглявина Северна Америка (NGC 7000). Изглеждаше да е на лесно място, но ми отне доста време да идентифицирам полето – почти в зенит движенията на добсъновата монтировка не са съвсем интуитивни, а и обсипаното със звезди поле не помагат особенно. При 85х и 138х остава звездовидна, може би леко синкава на цвят, ‘реагира‘ добре на OIII-филтър, при 382х ярка, леко издължена, без детайли

Любопитното за този обект е, че е открита от същия ‚Стефан‘ наблюдавал група от 5 галактики в Пегас година по-рано (Stephan’s Quintet).:) Наблюденията показват, че това е една от най-младите планетарни мъглявини, на възраст под 1000 години.

http://www.deepskyforum.com/showthread. ... -Rectangle
https://www.cloudynights.com/topic/1805 ... t-find-it/

Делфин и Стрела – две малки съзвездия, но пълни с голямо разнообразие от обекти. След кратък оглед на М71 и М27 (400мм + 225х = :shock: ) следваха малко по-невзрачни обекти

NGC 6886 – планетарна мъглявина от 11м, но с размери само 6" в съзвездието Стрела. Дори при увеличение 382х остава звездовидна, част от островръх триъгълник формиран с още две звезди от 10м и 11м, реагира много добре на ОIII филтър

NGC 6905 (Blue flash nebula) – планетарна мъглявина в съзвездие Делфин от 10.9м и размери ~ 40"х50". Още при 85х се вижда като ясно кръгче с бледо син цвят, без разлика при поставяне на ОIII филтър, при 225х халото е добре очертано и контрастно

https://observing.skyhound.com/archives ... _6905.html
https://www.cloudynights.com/articles/c ... 6905-r3066

NGC 6927, NGC 6928, NGC 6930 (Dolfin triplet) – група галактики в самата опашка на Делфина съответно от 14.5м, 12.5м и 12.8м. За мен формацията остана ‘дублет‘ – при 138х и 225х бяха видими само двете по-ярки галактики. NGC 6930 видима предимно с периферното зрение, почти перпендикулярно разположена на NGC 6928. Първоначално на местото където трябва да е по-слабата NGC 6927 имах чувстото, че има едва доловимо петънце, но при 382х петънцето се превърна в 3-4 ‚полеви‘ звезди.

https://www.webbdeepsky.com/galaxies/object/NGC6928

И докато бях още на вълна дублети-триплети реших да погледна малко по-известната група галактики в Дракон:

NGC 5985, 5982, 5981 (Draco triplet) – първите две от 11м и по-слабата от 12.9м. При 138х NGC 5985 голяма, дифузна, без особенни детайли, NGC 5982 – по-малка, компактна с по-ясно забележимо ядро. NGC 5981 едва забележима при 225х като слаба чертичка

Abell 70 – планетарна мъглявина в Орел от 14.5м, окло 45". Изключително слаб обект, опитвах две последователни нощи докато се ‚предаде‘ – при оглеждане на района с 138х + ОIII едва доловимо овално петънце се показваше и изчезваше в периферното ми зрение, при 225х + ОIII малко по-контрастно но все така едва доловимо без никакви детайли. Реших да опитам с още по-голямо увеличение, но при 382х вече не се виждаше нищо, със и без филтър

Искаше ми се да опитам да видя следа от слабата галактика ‘залепена‘ за диска на планетарната, но след като едва виждах мъглявината разбрах, че нямам шанс.

http://www.deepeye.hu/en/drawings/abell70.html

NGC 6818 (Little gem nebula) – планетарна мъглявина от 9м в съзвздие Стрелец. Ясно видима още при 85х, кръгла, при 225х и 382х прилича на пръстен с по-ясна периферия, без видима централна звезда

NGC 6822 (Barnard’s galaxy) – част от групата галактики, на която принадлежи и Млечния път. Звездната и величина е 9м, но с големите си размери от 17'х16.8' не е от най-лесните обекти. Интересна двойка е с планетарната мъглявина NGC 6818 в едно поле при по-широкоъгълен окуляр. Вижда се добре при 85х като мъгливо хало с насложени множество слаби звезди, които придават зърниста структура. При 138х полето става прекалено малко (0.7°) и границите на галактиката стават по-трудно различими.

Arp 81 (NGC 6621, NGC 6622)– двойка взаимодействащи галактики в съзвездие Дракон, 13.4м, на около 2° от известната планетарна мъглявина ‚Котешко око‘ (NGC 6543). При 85х и 138х се вижда като слабо, леко удължено петно, вече при 382х се разграничават ясно две ядра без други детайли.

https://www.cloudynights.com/topic/5547 ... -in-draco/

IC 5117 – планетарна мъглявина в Лебед, 11.5м. Този обект остана точковиден дори при 382х, без специфиче цвят, реагира много добре на ОIII – всъщност с помоща на филтъра успях да я различа от съседната на нея звезда (РОР 136, 9.9м).

IC 5217 – планетарна мъглявина в Гущер, 11.3м. Отново точковидна при по-малки увеличения, при 225х наподобява разфокусирана звезда, без разлика при ОIII филтъра.

IC 10 – галактика от Локалната група, в съзвездие Касиопея, 10.5м. Доста слаба, но с големи размери 6'х5', най-добре видима при 138х като дифузно петно , без детайли, разположена на върха на астеризъм от три еднакви по блясък звезди (10.5м).

UGC 12613 (Pegasus dwarf) – oще една галактика от Локалната група в съзвздие Пегас (естествено), 12.5м. Полето е относително лесно за намиране, на около 2° северно от звездите 66 Peg и 70 Peg. Изключително слаба, заема голяма част от полето при 85х, зърниста, изглежда като по-светъл фон в сравнение с небето, при 138х кадрирането е по-тясно, без ядро или видими детайли

NGC 7671 – докато търсех предходната галактика, между звездите 66 Peg и 70 Peg попаднах на този обект – галактика от 12.7м, но с много малки размери (1.4'х0.7'), почти звездовидна без детайли

NGC 681 – тази галактика в Кит (11.8м) на няколко места из форумите я препоръчват като интересн обект, наподобяващ ‚Сомбрерото‘ М104, но мен лично не ме впечатли с нищо – при 138х и 225х малка, без ядро или видими детайли

Jones 1 (РК 104-29.1) – планетарна мъглявина в Пегас, 12м. Не знам защо, но този обект ми хареса изключително много и се връщах на него няколко пъти. И тук звездната величина е подвеждаща, мъглявината с диаметър 5' е много слаба, едва видима при 138х+ОIII, първоначално видима само с периферното зрение докато обхождах полето с телескопа, като постепенно образа се ‚изчисти‘ и директно можеше да се види идеално кръглата и форма. Две срещуположни страни (като полудъги) се виждаха малко по-ярки, а между тях мъглявината почти изчезваше. Без ОIII филтъра обекта беше напълно невидим за мен, независимо от използваното увеличение.

Изображение

http://www.deepskyforum.com/showthread. ... 95-Pegasus
https://stargazerslounge.com/topic/1204 ... ry-nebula/

G1 (Mayall II) – кълбовиден звезден куп, но не в нашата галактика, а в М31-Андромеда, 13.5м. Очаквах да е трудно намирането му и се бях приготвил с няколко подробни карти и снимки на района, но се оказа доста по лесно – SkySafari-то беше достатъчно. Тръгвайки от 32 And центрирах SAO 53990 -> астеризъм миниатюра на Северна Корона -> Mayall II. Още при 85х се забелязва слабо крръгло петънце, при увеличение 225х отчетливо открояващо се петно на фона на звездите, 382х –на границата на купа лесно се открояват 1-2 слаби звездички (от нашата си галактика)

Изображение
Изображение

UGC 330 – на само 10' от Mayall II тази изключително слаба спирална галактика от 14м ‚надничаше‘ в периферното ми зрение докато разглеждах G1 при 225х. От галактиката се виждаше само малко по-яркото ядро с илюзорно хало, без каквито и да са детайли.

Изображението в окуляра е плоско и двуизмерно, особено при по-големи увеличения, но за въображението не е трудно да изгради переспектива: през купищата прах, газ и звезди изграждащи Млечният път наблюдавах не просто друга галактика, а звезден куп част от нея! И зад тези нови купища прах, газ и звезди на Андромеда прозираше друга галактика разположена на 290 милиона светлинни години от нас!

http://www.nightskyinfo.com/archive/g1_ ... r_cluster/
https://www.cloudynights.com/topic/4980 ... r-cluster/

NGC 7332, NGC 7339 – красива двойка галактики в Пегас, 11м и 12м. 138х- големи, ясно видими, NGC7332 с ясно изразено ядро, другата дифузна,без детайли.

http://www.deepskyforum.com/showthread. ... 2-amp-7339

Hickson 79 (Seyfert's Sextet )– изключително компактна група галактики в Змия, при 85х се вижда много слабо, леко удължено петно, при 226х и 382х се разделят две отделни ядра разположени в пространството между две зведи от 14м. Галактиките се виждат по-отчетливо с периферното зрение докат се концентрирам върху слабите звездички

http://www.deepskyforum.com/showthread. ... Hickson-79

PGC 56443 – търсейки Hickson 79 попаднах на тази много слаба галактика от 14.5м, видима директно при 225х, без детайли, малко по-ярка към ядрото

NGC 6745 (Bird’s head galaxy) – взаимодействаща галактика в Лира, 13.5м. Издължена, слаба, но видима още при 85х, без ядро, в единия си край е малко по-удебела

https://www.cloudynights.com/topic/4349 ... y-in-lyra/

Времето беше кратко, но не се размина без да погледаме и множество Месие-та, мъглявината Пакман (NGC 281), Heart and Soul (IC1805, IC1848), Калифорния (NGC1499), NGC 604 - HII област в галактиката М33.... да не отегчавам, че стана доста дълго :roll:

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » съб сеп 07, 2019 15:45

Прочетох в захлас наблюдателната програма за вечерта .
Описанието на видяното, големите познания, методичността и особено ефикасността доставиха огромно удоволствие в дъждовния ден =D>
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
Tharsis
Регистриран: пон мар 05, 2007 18:14
Контакти:

Мнение от Tharsis » съб сеп 07, 2019 15:46

Колега, прочетох и двете ти мнения с удоволствие!
Доста идеи за снимане ми даде...
Продължавай в същия дух! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Skywatcher 8" Newton f/5,
EQ5 mount + Synscan Go-To upgrade kit,
Canon EOS 1100D + EF-S 18-55 DC III,
ZWO ASI178MC,
Pentacon 135 f/2.8,
Pentacon MC Auto 50 f/1.8,
Lenovo Thinkpad T430s,
Skywatcher Coma Corrector,
Revelation Astro 5x Barlow,
and a bunch of crap...

"Cognosce te ipsum."

http://asteroid.molivche.com

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » нед сеп 08, 2019 23:33

Поздравления и от мен DartMol!
Последните ти два поста, само затвърдиха мнението ми, че си наблюдател от класа.
В момента съм на море, но като се върна след няколко дни ще пусна още два епизода от Рожен 😊

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » пон сеп 09, 2019 16:20

Страхотни наблюдения и описанието им, DartMol =D> Личи си опита и начетеността! Може ли малко повече подробности за използваната техника? По снимката телескопа ми прилича на 14 инчовият Sky Watcher, така ли е?
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

DartMol

Мнение от DartMol » пон сеп 09, 2019 20:21

^ Благодаря на всички!
tsetsodrums написа:
нед сеп 08, 2019 23:33
... но като се върна след няколко дни ще пусна още два епизода от Рожен 😊
Ако може и някоя скица... :roll:
Не ме бива в рисуването (може би е въпрос и на опит), но този тип скици са страшно полезни когато си правя списък с обекти за гледане, много по-реално представят какво да се очаква зад окуляра, отколкото красивите фотографии.
viktor написа:
пон сеп 09, 2019 16:20
...Може ли малко повече подробности за използваната техника? По снимката телескопа ми прилича на 14 инчовият Sky Watcher, така ли е?
Телескопа, който ползвах е 16" SkyWatcher на 'Астроклуб Букурещ' - като оптика mass-market не мога да се оплача. Главното огледалото е малко странно, основата му е с конична форма и доста по-тънко и по-лесно се темперира, но като структура/механика по-зле едва ли може да се направи! Основата е страшно голяма и тежка, но не непременно по-стабилна. Трудно се балансира с по-големи окуляри, винтовете постоянно се пренатягат... Тръбата също е доста тежка въпреки, че се свива... За сам човек си е трудно ако трябва често да се изкарва по поляните.
Окуляри на TeleVue, почитател съм на широкото :), и двата филтъра които имам на Astronomik OIII и Hβ

Втората сбирка, на която бях имах щастието да ползвам телескопа както си искам, затова и се насочих направо към по-екзотични за мен обекти, такива които не мога да наблюдавам с 10" ми телескоп. Е, имаше закачки дали не може да погледаме и нещо "по-малко и по-слабо" от примерно Арп 81, но... 8)

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пон сеп 09, 2019 21:04

DartMol ще се радвам да съм полезен със скиците. Аз за това ги и правя 😊 Имам може би около 200 скици и ще започна да ги представям една по една. Ще опиша и как ги правя, може и други да се пробват 😊

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » пон сеп 09, 2019 21:59

tsetsodrums написа:
пон сеп 09, 2019 21:04
Имам може би около 200 скици и ще започна да ги представям една по една. Ще опиша и как ги правя, може и други да се пробват 😊
Чакам с нетърпение! :D

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » ср сеп 11, 2019 12:21

DartMol написа:
пон сеп 09, 2019 20:21
^ Благодаря на всички!
tsetsodrums написа:
нед сеп 08, 2019 23:33
... но като се върна след няколко дни ще пусна още два епизода от Рожен 😊
Ако може и някоя скица... :roll:
Не ме бива в рисуването (може би е въпрос и на опит), но този тип скици са страшно полезни когато си правя списък с обекти за гледане, много по-реално представят какво да се очаква зад окуляра, отколкото красивите фотографии.
viktor написа:
пон сеп 09, 2019 16:20
...Може ли малко повече подробности за използваната техника? По снимката телескопа ми прилича на 14 инчовият Sky Watcher, така ли е?
Телескопа, който ползвах е 16" SkyWatcher на 'Астроклуб Букурещ' - като оптика mass-market не мога да се оплача. Главното огледалото е малко странно, основата му е с конична форма и доста по-тънко и по-лесно се темперира, но като структура/механика по-зле едва ли може да се направи! Основата е страшно голяма и тежка, но не непременно по-стабилна. Трудно се балансира с по-големи окуляри, винтовете постоянно се пренатягат... Тръбата също е доста тежка въпреки, че се свива... За сам човек си е трудно ако трябва често да се изкарва по поляните.
Окуляри на TeleVue, почитател съм на широкото :), и двата филтъра които имам на Astronomik OIII и Hβ

Втората сбирка, на която бях имах щастието да ползвам телескопа както си искам, затова и се насочих направо към по-екзотични за мен обекти, такива които не мога да наблюдавам с 10" ми телескоп. Е, имаше закачки дали не може да погледаме и нещо "по-малко и по-слабо" от примерно Арп 81, но... 8)
Доколкото разбирам наблюденията се провеждат от територията на Румъния с местния астроклуб в Букурещ 🙂 Как е небето там и по конкретно ми е интересно мястото от което провеждате наблюденията си 🙂 Иначе да..., и по мои наблюдения като бивш притежател на 12 инчовия сгъваем модел на Sky Wather си давам сметка, че всичко с по големи размери ще е болка за пренос и съхранение. Ергономически не е издържана тази конструкция и реално при габаритите и тежеста на 16-ката им, в пакет с подобни размери може да се изработи един 20-24 инчов Добсън в добре отработения вече стил на отворената констукция - "Obsession telescopes"
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » чет сеп 12, 2019 20:40

Обещания епизод три от Рожен :D

29-30 Август 2019г.
За трета поредна вечер Роженското небе ни предостави прекрасни условия за наблюдение. Отново почти никаква влага, тихо време и температури към 01 00ч от около 12 градуса над нулата . Тази вечер за момента се получи и най-доброто ми наблюдение – подредено академично и най-важно успешно от към нови обекти. Сложих “Червения октомври” на площадката още преди 21 00ч, но реално започнах наблюдението чак към 22 00ч . Ниско на юг около меридиана се беше изкачил яркия разсеян куп М7 . За загрявка реших да му се полюбувам. При 65Х този куп бе приказна картина, но от пръв поглед ми направи впечатление едно слабо размито петънце на ръба на купа . Веднага направих справка с “дебелите книги” и установих че въпросното петънце е сферичния куп NGC6453 от 10.2м и размери от 3.5 минути. При 142Х този куп започваше да се разпада по периферията си на отделни звезди. Отваряйки атласа на Майкъл Власов забелязах, че в района на М7 има още поне 7 планетарни мъглявини. Направо ми подскочи пулса ! В най-голяма близост би трябвало да са PK355-4.1 (точно под NGC6453) и PK356-4.1. За жалост не успях да видя нито едната от двете , а при сканиране на небето в малко по-широк периметър също не забелязах нищо подобно на планетарна мъглявина. В последваща справка установих, че двете мъглявини са и доста слаби – от 14м и 13.9м ! По принцип обектите са наистина ниско на юг и това не ми даде повече от 30 -40 минути време за търсене.
https://www.pbase.com/tango33/image/134099145
През деня бях направил бърз план за обекти в съзвездие “Касиопея” и сега дойде време да приведа плана в действие. Захванах се със планетарната мъглявина PK114-4.1 намираща се близо до яркия и гъст разсеян куп NGC7789, Първо естествено попаднах на купа (наистина впечатляваща гледка)и от там преместих телескопа в района където трябва да се намира PK114-4.1 Затърсих бавно, като сменях и различни увеличения а на края добавих и UHC филтър. И след 20-тина минути търсене в полето ми попадна много слаб овал , който се виждаше на границата на въображението и се наложи да гледам в нета снимки на този обект за да се уверя, че в полето ми наистина е PK114-4.1 Нямаше съмнение това беше мъгела. Виждаше се, като някаква умалена версия на NGC7293(Охлюва)още при 87Х . При 195Х обаче не показваше повече детайл, а напротив падна контраста още.
http://martingermano.com/PK114-4.1.htm
Интересно е да спомена, че Тони реши да направи на тази планетарка единичен кадър с новият си 135мм рефрактор от 5минути и на него PK114-4.1 едвам се виждаше !
Последва ново търсене . Този път целта бе планетарната мъглявина IC1747 известна още като “Holepunch nebula”намираща се малко под “Епсилон” от “Касиопея” . Този обект се оказа значително по-лек за намиране със своята 12.1м и размери от 13 секунди. Само след 5 минути в полето ми при 142Х изплува подобно на разфокусирана звезда IC1747 -умалено копие на прочутата М57. При 195Х на моменти ми се струва, че виждах дупката в центъра на мъглявината? Направих при 195Х и прекрасна скица на този обект .
https://www.cloudynights.com/topic/5758 ... o-asi-224/ Наблюдението вече беше напреднало с повече от час а не бях видял нито една двойна звезда? Реших да поправя грешката и насочих телескопа към звездата “8-Сигма” от “Касиопея” от 5.0м. Още при 87Х до основната звезда на 3 секунди разстояние се забелязваше макари много слабо друга синкаво-зелена звездичка от 7.1м. При 142Х тази двойка се разделяше вече без усилие. Без много очаквания реших да се пробвам на няколко известни (най-вече като фотографски обекти) мъглявини в “Касиопея”. Първо насочих телескопа в района където би трябвало да се намира NGC281 известна още като “Pacman nebula” О боже !! Почти веднага в полето ми при 65Х се видя тази мъглявина и то удивително ясно и контрастно за такъв тип обект ! Тя заемаше почти цялото ми поле при 65Х и можеше чудесно да се разгледа структурата и от светли и тъмни зони без никакво усилие. В долната и част дори се виждаше и една тройна ярка звезда ! Естествено такъв обект няма рисуване или ако има то ще ми трябват часове . Останах само с прекрасните впечатления и положителната емоция от видяното !
В другата част на “Касиопея”, относително далеко под звездата “Епсилон” се намира големия комплекс от мъглявини известен най-вече като “Сърцето” и “Душата”, а по-официално, като IC1805 и IC1848. Напаснах търсача в района и започнах да сканирам. Скоро в полето ми при 65Х попадна ясно видима дифузна зона разделена на две части и с размер от около един градус . Колкото повече се взирах толкова повече около тази по-сгъстена зона започвах да виждам части от мъглявините ! Единствения проблем остана само това, че не знаех точно коя мъглявина наблюдавам още повече, че в района има и няколко по-малки мъгела от двата основни ! Мога да оценя ,че “Pacman”-a се виждаше една идея по-добре !? Въпреки това “Сърцето” и “Душата” също се виждаха чудесно без почти никакво усилие.
На финала най-слабо (но отново отчитам, като истинско постижение) се виждаше известната отново, като предимно фотографски обект NGC7635-“Bubble Nebula”, Този обект ми отне около 15-тина минути време и накрая забелязах в района където се намира две сравнително ярки звезди около които светеше газ ! Няма какво да е друго освен “Bubble Nebula”. Всъщност в района е и мъглявината NGC7538, но в нея не се наблюдават ярки звезди.
Тази нощ останах най-вече изненадан от това, че хванах дифузни мъглявини, които са предимно фотографски обекти и трудно се наблюдават визуално!
На финала мернах и галактиките М33 и М31 които ме поразиха с детаил при 65Х !
Така към 01.30ч приключих това наблюдение
Прикачени файлове
IMG_20190912_202800.jpg
IC1747 при 195Х350

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение