Най-после,нощ без облаци ...:)

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Re: Най-после,нощ без облаци ...:)

Мнение от tsetsodrums » вт май 14, 2019 10:28

Браво Хекторе :D
Мисля, че един от важните изводи е че окуляра е особено важен :D Хиперионите за мен са прекрасен и все още бюджетен окуляр с идеално качество ! Винаги съм ги препоръчвал на колеги и до сега си ползвам от тях активно 13мм и 8мм !
Чакаме да се решиш сега и до Кривонос да дойдеш с мен някой път, пък да видиш тогава какво ще ти е впечатлението без улични лампи и по новолуние :D

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » нед юни 30, 2019 09:30

Вече съм отпуска и мога да се заема по- сериозно със телескопа и неговата доработка.
Че то станаха почти 2 години, а все немога да го довърша, във добрия смисъл разбира се имам в предвид :D
Снощи насочих телескопа от южния балкон първо към Юпитер. Поставих 1,25, 8мм ЕД окуляр и образа и качеството бяха великолепни на 150х. Виждаха се огромно количество ивици, който показваха страхотни детайли дори вътре в себе си и затова поставих 2-инчовото ЕД Барлоу за да кача увеличението . На 300х обаче се виждаше движението на неспокойната атмосфера, която макар и със отлична прозрачност, притежаваше голямо непостоянство. Дори 5 мм 2 инчов Хиперион който свали силата на 250х не подобри положението. Жълтия филтър помогна малко, но отново образът си "плуваше".
Сатурн се виждаше със 4 спътника ( а може би 5 даже), процепа касини се отваряше без никакво усилие дори на малки увеличения със страхотен контраст, но многобройните комбинаций който приложих , отново не позволиха стабилен образ.
Не така обаче седеше положението със дълбокия космос. Лагуна се виждаше лесно дори през 1,25- 23мм окуляр и увеличение 52х. Смених окулярите със 2 инчовия на Уйлям Оптикс - Лебед (каква прозрачност само ) и със Барлоуто покачих от 55 на 110 х.
Поставих дори 2 инчовия UHC-S филтър, но качеството не се подобри особено, може би защото живачните крушки вече не са част от основното осветление на града. Голямата изненад се получи със 2-инчовия 17ММ Хиперион. Той има Барлоу леща и когато я развих и го поставих във фокусировъчното гледката беше невероятно- красива. Не само че полето е огромно, мъглявината близко, но някак си това увеличение повече подхожда на 255мм огледало. Без Барлоуто му и поставяйки 2 инчовото такова се позволява да навлезе повече светлина и макар че увеличението е 140х е 2 пъти по- добро от 150х на 1,25-8мм окуляр,Просто 2 инча си е друга Галактика.
Това което продължава да ме озадачава е че този телескоп е много- мощен за Галактики дори от СФ, капризен за планети откъдето и да се наблюдава, много-силен за двойни звезди и добър на сферични купове.
Като цяло съм на прав път и телескопа няма нищо общо със това което взех, но досега никой не ме е изнервял така. Тамън да стане кристален и отстъпва назад.
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

DartMol
Регистриран: пет мар 25, 2005 01:33

Мнение от DartMol » пон юли 01, 2019 00:16

17 и 5 милиметровите Хипериони са 1.25" окуляри. Двойният 'барел' (1.25"-2") е просто за улеснение при използването им. Предимствата на 2" окуляр пред такъв на 1.25" не се в това да събира повече светлина (както би било при увеличаване апертурата на главното огледало) и с това да са по-ярки, а във възможността да получиш по-голямо зрително поле заради по-голeмия 'field stop'. Качеството на окуляра не зависи от размера на 'тръбичката/барела', с която се захваща към фокусера - Zeiss Abbe II, за които стана дума в другата тема са 1,25", но са стандарт в класа си.

Exploring Low-Power Limits by Gary Seronik

2.3 Barrel Size and Field Stop

What are the advantages and disadvantages of a 2-inch eyepiece versus a 1.25-inch eyepiece?

Потребителски аватар
Хектор

Рожен- звездния пристан........

Мнение от Хектор » пет юли 05, 2019 01:25

Вечерта на площадката се събрахме не малко хора и всички вкупом се надявахме облаците да изчезнат.....
Още по светло за малко дойде при нас Пенчо Маркишки, който каза че при тази влажност едва ли ще отвори тази вечер купола на големия телескоп.
_MG_5442.JPG
Още по светло Юпитер зае доминираща позиция на изток и насочих телескопа към него. Щом погледнах през окуляра и видях как "ври" ми стана ясно че вечерта няма да е особено ползотворна за съжаление. Макар прозрачността да е много- голяма високата влажност няма да позволи нещо качествено.
Въпреки всичко на малки отрязъци по половин час имаше някаква стабилност и колегите се "излъгаха" да започнат снимките си, а аз се опитвах да видя нещо по небето.
Колимацията не беше помръднала (новата конструкция се доказа като много-много стабилна) и със 8мм окуляр на 150х насочих към Юпитер..........въпреки условията образът беше великолепен. Контрастът беше много-добър, детайлите отлични както потвърдиха няколко колеги подред =D> .Какво не си доволен ме питаха (може би съм станал вманиачен на тема точност- трябва да се поправя :D ) и това ме окуражи да покача на 300х, обаче това беше над възможностите на ситуацията и намалих увеличението на 250х където качеството стана отново отлично.
Истинския тест обаче е звездния и насочих телескопа към Лебед където за огромно мое удоволствие видях със 28мм- дву инчов окуляр че съм на прав път със подобренията на телескопа =D> .
Свалих малко надолу и в дясно взора към М27- дъмбел ( RS 71 я снимаше) и това което видях ме свари неподготвен.......осветих си окото направо.............така се изненадах че викнах даже с глас, поставих страхотния 22мм.WO двуинчов окуляр на колегата Бримчик и показах на озадачените си колеги защо викам.....изненадата беше пълна , та това е само 254мм телескоп със светлина поооооооооочти като на 300мм. Слагайки двуинчовото ЕД Барлоу и увеличение малко над 100х телескопа получи всеобщо одобрение на това което показва, наистина прекрасна сила и точност-дъмбела беше огромен, светъл и поразяващ сетивата. М57 се виждаше със леки цветове, а М13 разкърти всичко. Да, ярък куп е, да най-яркия , но се разпадна до невиждана за мен степен (само през на Цецо 355мм Октомври съм виждал да е по-добър), окуляра светеше върху дланта ми #-o от осветяване на стотиците звезди. Сатурн беше много- ниско още а времето взе да се влошава и някой извика - 92 % е влажността, след малко друг потвърди че е вече 95% и прибрах телескопа.
Снимките са направени от бодрата ми смяна- моята дъщеря със Канон Д 400 и любезната помощ и съдействие на колегите който започнаха да и помагат да научи тънкостите на тази "магия"- нощните снимки .
_MG_5391.JPG
_MG_5398.JPG
IMG_5368.JPG
Това е кутията със аргументи да не се захващам с фото......леле мале
_MG_5522.JPG
_MG_5527.JPG
_MG_5523.JPG
_MG_5523.JPG
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пет юли 05, 2019 15:06

_MG_5373.JPG
_MG_5434.JPG
_MG_5402.JPG
_MG_5525.JPG
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Богат ден...............

Мнение от Хектор » съб юли 06, 2019 04:15

Днес до последно лошото време не искаше да си отиде и единствения светъл лъч беше следенето в реално време на облачната покривка от Тони и Виктор, която показваше че определено ще си отиде. Събранието в ресторанта на вечеря с надежда гледаше на запад, откъдето според спътника трябваше да започне изчистването на положението.
Докато се качим до горе облаците вече ги нямаше почти, но влажноста беше невероятните 99,9% по данни на Тони .
Рефрактористите-астрофотографи ( с едно- две изключения)разпънаха невероятни сетъпи, който макар и оплетени със вездесъщите кабеляци изглеждаха неотразимо ...........
2.JPG
2,4.JPG
2,3.JPG
Още във сумрака ниско на запад се показа Луната
2,8.JPG
и започнах настройките на картината по нея.
Имаше и желаещи да погледат със очите си нещо по небето, поставих увеличение 150х ,насочих полето във района на морето на Кризите и веднага разбрах, че всичко ми е наред със телескопа =D> .
Проверих колимацията (нямаше отклонения) и започнах през 5 мин да подпитвам на висок глас :- Някой да каже колко е влажността...............
Колегите отдавна снимаха и никаква влага не ги плашеше, но при мен нещата не стоят така и едва когато чух обнадеждаващо число под 90% влажност разтворих Добсъна.
2,5.JPG
Подозирам че имаше някакво съглашение, защото 10-на колеги искаха да погледнат Юпитер, обаче атмосферата беше още доста нестабилна и се поопъвах малко за да избегна евентуални разочарования от гледката.
150х се оказаха максимални за момента и преминах на дълбоко небе..............ете затва съм тука бре си казах и насочих към М81-82 във Г. Мечка. Докато ги търсех обаче видях близка до тях Галактика (забравих и номера) от невероятните за този телескоп 11,5 величина :shock: .Виждаше се много-много добре, а М81-82 много-контрастно. Във този район погледнах набързо М51 и М107 ,добри гледки ...........
М13 на 350х ми взе акъла, показах на колегите как свети на дланта ми зад окуляра, изходна зеница 16,2 и Роженско небе в комплект са леле мале..........
М27- дъмбел отново ме впечатли, М57 и тя така, Трифида във Стрелец се виждаше прекрасно и се хареса много на колегите и приятелите на Тони, но Лагуна е гоних на почивки часове..................няма си идея защо не я намерих толкова време, даже колеги се опитваха да я отстрелят и не стана :roll: , дон Цеци как липсваше само на тайфата (както и Максим,Нептун,Боян,Дани и още) . Успях чак след часове :shock:
В Стрелец пътъом попаднах на толкова купове че даже не ги знам кой са, ама в голямо изобилие.
Минаха часове и започнах и да се изморявам малко (колегите фотографи не знаят че да залягаш часове, да въртиш телескопа непрекъснато, сменяш окуляри , търсиш със очи по небето прав си е уморително) :D При тях всичко си е автоматика и веднъж центроват ли си там техните ужасно сложни и неразбираеми за мен чудесий по техниката, могат да си седнат, хапват, пийват спокойно и да водят както чух много - интересни разговори :D .
2,7.JPG
По едно време куплът на двуметровия телескоп светна и дъщеря ми веднага го засне
По едно време взе да се стабилизира атмосферата и по всеобщо мнение тази вечер е най- добрата до момента ( стегнати звезди, без вятър, добра прозрачност) и Мишо поиска да види Сатурн. Два дни планетите все на косъм не бяха добре и накрая се светнах че навлиза прекалено много светлина (засветка на 100% -16,2 си е много голяма) и увеличих чрез Барлоу до 400х и поставих силен Руски оранжев филтър за да намаля светлодобива.
На 400х мнението за образа на Юпитер и Сатурн на всички беше озадачаващо и неочаквано за мен...
Тони каза че е - Якооооо
Мишо се изненада от гледката и контраста и даже повика половинката си да потвърди че не са виждали такова нещо дори на бившата си Ц11 или май изобщо даже на живо , процепа Касини и Енке, ивици и детайли по самата планета . Юпитерс червеното петно и множество мънички детайли във голяма резолюция -БРУТАЛНО е заключението му за видяното .
Почувствах че съм успял щом и Пловдивската група се впечатли от видяното, RS 71 също много се зарадва на гледката.
Това означава че съм успял със подобренията и скоро ще премина (догодина може би) на по- голям проект .
Така премина тази "велика" вечер и ако дъщеря ми не заспа докато снима и не бях вечерял боб (както ме посъветваха ама не послушах) и не ме болеше корема щях да стоя докрай, до изгрев.
Беше весело, интересно, забавно, успешно, красиво и дано винаги да е така
П.П
Всички снимки са без обработка и са дело на моята дъщеря Ива под вещото ръководство на Тони и Виктор.
Това и е първата снимка Канон 400Д, 50мм обектив, 10 минути.
3,1.JPG
Последна промяна от Хектор на съб юли 06, 2019 14:06, променено общо 1 път.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » съб юли 06, 2019 04:22

IMG_5667.JPG
3.JPG
2,9.JPG
Невероятна красота
3,2.JPG
IMG_5710.JPG
IMG_5809.JPG
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Слънцето........

Мнение от Хектор » съб юли 06, 2019 13:55

80мм. ЕД дублет на SkyWatcher във комбинация с 40мм окуляр Хиперион, Х-Алфа филтър показаха на присъстващите голям спектакъл. Едно изригване кръстихме -Дървото (на Буда хахах) и си го преследвахме като арестант по диска на Слънцето.
Прекрасна атмосфера, ниска влажност, топло, ослепително Слънце и много настроение ни преследваха на площадката .
4,2.JPG
4,3.JPG
4,4.JPG
IMG_5851.JPG
Прикачени файлове
IMG_5861.JPG
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » ср юли 10, 2019 18:24

На 5-ти образът на телескопа беше феноменален, а на 6-ти ужасен за това което по принцип е способен да покаже.
Карък отвсякъде, счупих в тъмницата прекрасния оранжев филтър, одрасках колата на колега, абе ужасен ден......
И прибирам се аз и на другия ден поглеждам телескопа отпред и виждам ТОВА #-o :shock: :o
4141414.jpg
Направо се опулих е е възможно да се получи нещо подобно.....
Изваден нит на спайдера ...и очаквам качествен образ, ха ха ха.
Оправих го за минути, после погледах малко Луната, Юпитер и Сатурн със отлично качество.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Успех след успех......

Мнение от Хектор » съб авг 24, 2019 00:46

Копиловци, 21.30 - 23.30 часа, висока влажност , звезди до 5 величина ,28 градуса, никакво засветяване отникъде............
Отпуска съм вече седмица, но едва от вчера го осъзнавам, до такава степен съм се "филмирал" от задачи и работа че едвам изключих от скорост. Затова искренно се зарадвах когато съпругата ми каза че имаме много задачи за Събота и Неделя във Кюстендил, това означава че телескопа ще излезе на истински тъмно небе и бързо събрах багажите в колата .
Щом пристигнахме се заех да разтоварвам багажите, а децата и съпругата ми веднага се озоваха в басейна , като настойчиво ме подканяха. Така съм се изпекъл в тази душна София че сталих телескопа, монтировката, проверих колимацията и право в басейна и аз .
29 температура на водата е супер , киснах се докато се стъмни. и тогава ме осени идея плувайки по гръб и гледайки Млечния път нагоре. Чувствах се като във филмът "Пасажери" във онази вана насред космоса . Плувайки в едната стихия и взирайки се във небесния океан заедно със оглушителната ария на щурците наоколо беше неописуемо, можеше даже да се видият звездите блещукайки във водата... в е л и к о.
Щом излязох приятно се изненадах че е доста топло - 28 градуса навън, атмосферата много- добра и се заех със центровките на телефона . След калибрацията стартирах Скай Сафари и прихванах Юпитер. Много ниско над нивите който до късно вечерта са поливали обилно , образуват мощна мараня и очаквано Юпитер и Сатурн бяха "ужасни" .Тях и без това си ги гледам от града и се прицелих във М2. Досега не съм наблюдавал този сферичен куп и когато го намерих се изненадах от силата му на светене .Не е много лесен за разпадане на звезди под 70-80х и затова поставих 2 инчовото си Барлоу на 25 мм-вия също двуйнчов окуляр на Уйлям Оптикс на колегата "Бримчик". Така на около 90х купът уверено се разпадна на звезди, а околкото небе беше много-много светло със този ВЕЛИКОЛЕПЕН окуляр. Закачения на стойка телефон със Скай Сафари гледащ във една и съща посока със телескопа позволи бързо да се ориентирам в дълбокото небе и Лагуна, Омега, М15, М57, М13, разсеяните купове в Касиопея и т.н се намираха уверено и бързо. Тази вечер основно гледах повече телескопа как се държи, защото му поставих гривна на предния край за устойчивост на спайдера, което се оказа идеално решение =D> , поставих вентилатора да всмуква към главното огледало а не да обдухва както беше досега и времето за темпериране намаля наполовина на тази "тлъста" бланка пирексово стъкло :mrgreen: .
Освен това схванах как да се справя с отклонението на Скай Сафарито, защото след центроване по обект, преминеш ли 20 градуса в страни и става много неточен. Номера е ако например гледаш в Лира да "хванеш" която и да е звезда в едно с търсача и така околността на съзвездието Лира е със малко отклонение, после друг обект в друга посока-центроваш и така нататъка.
Утре ако има небе ще тествам оптиката за разделителна способност на двойни звезди по списъка който ми даде Цецо , макар че досега не се ориентирам добре къде са точно .
Мисля да зърна и някоя Галактика ако се получи .
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Нереално небе, нереална тишина......

Мнение от Хектор » съб сеп 28, 2019 02:08

Копиловци,16 градуса, небе (чук)- много-много добро, прозрачност отлична, средна влажност,23 часа.
Днес по-рано вечерта бях във Кюстендил, имаше някакъв празник в центъра и понеже ме замъкнаха мойте натам, нямаше как да не отида. Когато обаче вдигнах поглед от хората по площада познайте какво видях..........при силно осветление се виждаха десетки звезди и то от центъра на града :shock: .Запитах се :- как може при такива страхотни условия да нямаме астрономи любители от този град????. Поне аз не зная за такива. Ние от Варна, Пловдив, София дето по небето не се виждат и 5 звезди сме на първа линия, а от Кюстендил !!!!!!!!!!!!!!!
Както и да е, прибрах се и погледнах колимацията как е, оказа се без разместване от пътуването и макар да нямах програма за вечерта веднага насочих телескопа към небето.
Най-удобна беше Андромеда и за първа цел беше идеална. Тази година я гледам за пръв път .Виждайки се с просто око много-ясно ,насочих телескопа само за миг . Поставих новия си окуляр ( 2 инчов, Revelation Astro, 30mm, 70 градуса поле) изпратен и закупен от моя приятел от форума Notorius от щатите и фокусирах. Виждайки това което видях :shock: , веднага потърсих много по-слаба цел за наблюдение. Най близо ми се падна Пегас и веднага погледнах какво може да има за моята цел там, във Sky Safary Pro.
C 30 или NGC 7331 и величина 9.48 пркрасно се забелязваше като мъглива звездичка във 5 градусовото поле на много-мощния ми нов самоделен търсач (все още неокончателно добършен). Със мощната си архитектура 12х80, огромна изходна зеница и факта че е със 2 инчов 28мм окуляр и голямо поле, направо се колебаех дали през телескопа или през него да гледам #-o .Разликата между 9х50 и 12х80 е ОГРОМНА .
C 30 отлично се отделяше от общия фон, но не я разгледах отблизо защото направо не мога да се накарам да поставя окуляр 1,25, а 2 инчов по-силен от 15 мм нямам все още.
Пак погледнах "сафарито" и се насочих към по- амбициозна цел отново във Пегас - C 43 или NGC 7814 и величина 11,6. Този път през търсача не се виждаше (нормално), но през телескопът без проблем. Полето от малко под 2 градуса много помага затова че е широко, светлината която достига до окото е доста, а засветката от 16мм на 100% направиха търсенето на слабия обект безпроблемно. Разгледах я по- отблизо добавяйки 2 инчово ЕД Барлоу . Доста мъничка обаче при средно увеличение не пожела да разкрие много.
Поставих си още по-амбициозна цел отново във Пегас от 13,2 величина и взех че я уцелих от първото насочване още, на ръбът на възприятията на очите, едва-едва се отделяше "нещо" от общия фон .....затова засега не пиша кой е обекта докато утре дай Боже успея да потвърдя че наистина съм я видял въпросната Галактика. Трябва ми потвърждение понеже, Галактика над 13-та величина да се види със 254мм телескоп мисля че е много, прекалено слаб обект е за да е възможно достижение на уред със такава апертура.................
Оставих слабите обекти за да разпусна малко очите - например със страхотно видимия Млечен път точно над главата ми......
Пак се чудех с кое да гледам, търсача показва много- красиво голямо поле, телескопът прониква със голяма сила...........бавно движих телескопът по дължината на нашата Галактика, отсъствието на вятър, дори листо не трепка, тихата песен на едно щурче, далечен лай на куче , тази идилия направо ме вцепени за миг, миг който макар и кратък ме направи щастлив............това е велико преживяване и ми дава сили да дерзая , да желая още и още от това усещане, ритъма на вечността..................
Понеже времето напредна, се върнах отново на Андромеда, тази съперница по сила на нашата Галактика, единствената по- голяма от нашата стара Галактика във местната група ................този път се насочих към М110 която свети като фар и никак не е малка по видим размер, но в сравнение с Андромеда е като запетайка. Цвят не различих, което ме подсети нещо и рязко вдигнах телескопа към М57 във Лира......сетих се че преди да закупя по-слаб окуляр и да разширя изходната зеница на телескопа до краен предел, цвят се виждаше едвам-едвам и погледнах матам да видя има ли разлика някаква.................имаше разлика и още кааааааааква, дори на 40х мъничкото пръстенче свети във невероятен синкав цвят........разлика огромна.
Върнах се към околностите на Андромеда за да видя М32 и поставих 8мм ЕД окуляр- веднага полето промени картината , като тя стана сива и безлична макар окуляра да се е доказал като отличен, просто 1.25 при тази голяма засветка диаграгмира светлината, а силното увеличение го затъмнява и от красотата не остава и следа. Затова М32 я оставих за зимата и без това ще има да се вижда чак до пролетта ........
Х и У от Персей, отпускаща гледка, и двете ядра се виждат едновременно в полето, светлина във окуляра огромна, на тези купове разгледах с колко и къде се появява видимата кома със новия окуляр. Оказа се точно колкото на Хиперионите, последните 30 градуса са деформирани.
Вече уморен погледнах за малко Касиопея и прибрах всичко от двора.
При късмет, утре ще видя колко е разрешаващата сила на телескопа- двойни звезди................. :D
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » съб сеп 28, 2019 13:00

Хекторе, погледни тази вечер около 22ч отново в Пегас точно под квадрата, където е галактиката NGC 7743, съвсем близо до нея ще видиш ярко мъгляво петно. Това е кометата която вече два пъти снимам C/2018 W2 (Africano). Как си успял да пропуснеш това снощи? Ако погледнеш около 0ч ще видиш кометата върху галактиката :D
Успех!
Последна промяна от penko на съб сеп 28, 2019 23:54, променено общо 1 път.
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » съб сеп 28, 2019 14:50

Честен кръст че видях на под 1 градус от нея, даже по-малко втори обект..........ОБАЧЕ не смеех да напиша нищо затова понеже мислех че е галактика, а те там са под 13-14 величина ,а това е недостижимо за моя телескоп и ще ме заподозрете в напразно самохвалство..............
Значи е била комета.............
Кажете някоя лесно намираема двойна звезда за тест на телескопа (254мм), даже кажете няколко . Искам да проверя разделителната способност преди да започна да пренасям телескопа на финалната тръба за постоянно..... :lol: :D
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Кометата

Мнение от Хектор » съб сеп 28, 2019 23:05

Копиловци, 19 градуса, висока влажност, добро небе на 70-80% от Роженското, но зле за дифузни обекти.......
Пенко по-рано днес писа за кометата в Пегас и щом се стъмни директно насочих телескопа в нейната посока. Поставих 30мм вия окуляр и при увеличение 40х незабавно я забелязах . Въпреки указаната яркост от 8m, според мен по-скоро е към 9-та величина, но сигурно греша .
Доста отдавна не бях наблюдавал комети и съм позабравил колко са "хлъзгави" за окото. Използвах 40х за да я намеря по-лесно, но за разглеждане поставих 2 инчовото Барлоу и даже изтеглих окуляра на косъм на захващането - максимално назад. Така увеличението стана около 70-75х е съвсем-съвсем друга "бира" :lol: :D
Въпреки относителната голяма яркост, никак не е лесна за директно разглеждане заради недобрата прозрачност на небето, липсата на ел.фокусер и най вече проследяваща монтировка .
Кометата е "топчеста" със съвсем леко видима опашка в посока приблизително на изток . Интересното е че визуално най-много светлина има по краищата на комата, а не както наивно си мислех в центъра [-X . Това не е Галактика, ама че индианско очакване имах хаха :D. Отделих и значително време за разглеждане и даже повиках калената в доста нощи моя дъщеря да потвърждава това което виждам.
Редицата тривиални обекти няма нужда да споменавам, освен Галактиките М81 и 82 . Не мога да се нагледам на странично ориентираната към нас Галактика, праховите облаци през центъра и особено на ярката звезда в единия и край, която все едно я осветява цялата :shock: ...........
PZO-Бинокуляр

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение