Визуални наблюдения на обекти от 'дълбокият космос'

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

DartMol
Регистриран: пет мар 25, 2005 01:33

Re: Визуални наблюдения на обекти от 'дълбокият космос'

Мнение от DartMol » нед мар 10, 2019 16:54

Сигурен съм, че голямата апертура ще е от полза. За съжаление последните 2-3 години така и не можах да си организирам едно зимно наблюдение с големият добсън в Букурещ, но идната зима ще коригирам това. За мен в този случай с В33 мисля, че филтъра се оказа решаващ. От това, което видях (поне за моите очи) мисля, че 10" са минимума. Не твърдя, че за хора с по-остро зрение не би било постижимо и с по-малък телескоп, но не и за мен.
Ако имаш възможност отдели малко време за 'Шлема на Тор' - мисля ще останеш приятно изненадан, особено с твоя добсън

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » чет мар 14, 2019 16:32

Поздравления за качествените и добре описани наблюдения!
"Виждал" съм Конската глава веднъж през 12 инчовия ми телескоп на хижа Христо Смирненски, намираща се малко под язовир Белмекен, надморската височина е близо 1900м. Наистина за този обект трябва много висока прозрачност на атмосферата и на друго място не съм успявал. Разбира се "виждане" е силна дума и трябва много игра с периферно зрение и увеличение, което да може да изкара Алнитак от зрителното поле. Това наистина доста помага...
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Galin
Регистриран: нед яну 13, 2019 14:50

Мнение от Galin » пон мар 18, 2019 00:27

Днес посветих вечерта на наблюдение на съзвездието Колар. Надявах се да видя нещо от разсеяните звездни купове М37 и М38. С бинокъла нямаше особен резултат. С 76 мм мини телескоп пак не намерих нещо особено, дали заради градското осветление, дали заради малката ми апертура. Леко разочарован тъкмо прибягвах към край на наблюдението.

И насочих телескопа към Голямата Мечка. Съсредоточих се върху системата Мицар и Алкор. Сложих 20мм окуляр и при 15 Х не видях нищо особено. Сложих барлоу 3 Х и на него 20 мм окуляр - пак нищо особено при увеличение 45 Х. По принцип не харесвам много 5 мм си окуляр който ми дава 75 Х увеличение. Но все пак реших и погледнах Мицар само с него. И изпаднах във възсторг. Мицар се раздели на 2 малки звездички едната по-голяма, другата по - малка. Половин час им се радвах. Някъде бях чел, че Мицар е сложна звездна система но се у чудих, че с тоя мъничък телескоп успях да видя двойна звезда.
Иска ми се да наблюдавам и други такива.
.

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » пон мар 18, 2019 10:24

Здравей,
ето няколко файла с двойни и кратни звезди и
обяснение как са разположени една спрямо друга и при какво
увеличение на какво разстояние една от друга се виждат в окуляра, като ги
наблюдаваш.
MultiStars.rar
(1.2 MиБ) Свален 11 пъти
Лек ден.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Galin

Мнение от Galin » пон мар 18, 2019 10:34

Големи Благодарности за отзивчивостта!

Galin

Мнение от Galin » пон мар 25, 2019 20:15

Ноща на 24 срещу 25 март беше с особено благоприятни условия за наблюдение тук в северозападна България.
Отново се опитах да боря М 36 и М38 с моята малка апертура. Преглеждайки многократно съзвездието Колар в зоната, където се очаква да ги открия. Сканирайки областта с 20 мм окуляр изведнъж попаднах на мъгляво петно, досущ като галактика. Ама вече знам, че там галактики няма. С 5 мм си окуляр успях да различа множество малки звездички, които изграждаха това мъничко овално петънце.
Не можах да разбера дали М36 или М38 има такава компактна структура-вероятно съм видял един от двата обекта. Но този клъстер под формата на островче от рояк малки звездички изглеждаше направо фантастично!
Лека Вечер на Всички!

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение