Около-Софийско събиране днес, при хубаво време?

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

Потребителски аватар
tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Re: Около-Софийско събиране днес, при хубаво време?

Мнение от tsetsodrums » вт сеп 15, 2020 11:04

Ами и при мене мерака е голям и няма да свалям от колата и за довечера, може пак да се пробвам ? Дават го доста противоречиво за момента ама ще изчакам и ще реша може би към 18 00ч дали да тръгвам към Кривонос или не ?

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » вт сеп 15, 2020 11:54

Отчетно-изборен рапорт и от мен: на Суевци всичко бе спокойно. Т.е. дъжд нямаше, отвреме - навреме полъх максимум до 2 м/с колкото да скапе 5-6 кадъра. Между 23 и 1 ч. - плътна облачност, но после се избистри и до сутринта успях да натрупам около 5 чАса данни. Следващ експеримент - утре или петък-събота
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » ср сеп 16, 2020 11:07

Довечера - пак. Плана.
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :

Потребителски аватар
tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » нед сеп 20, 2020 10:41

Ако сиинга е добър, довечера смятам да отида до Кривонос, може би за последно за това новолуние?
На работа съм до 19 00ч< така че мисля към 21 00ч да съм на нивата.

ranev
Регистриран: ср май 15, 2019 09:40

Мнение от ranev » нед сеп 20, 2020 16:15

Аз ще се разходя до Плана...

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » нед сеп 20, 2020 16:19

Дон Цециньо, снощи сънувах следната картинка :

1 през нощта. Червеният октомбрий стърчи гордо насред полето - някъде в околностите на с. Ребро. Къде е Цецо? А! Ето го! Хванал се е отчаяно с две ръчички за окулярниЯТ възел и се опитва да се задържи под напора на 4-те метра в секунда вятър,за който прогнозата подло не го е предупредила и който най- накрая го подхваща и го отвява някъде където няма студ... после тишина. Остава да вие само грозният вятър, извършил злото си дело. Завесата пада. Сцената се затваря...

В същото време Дон Касабиньо дел Планоско снима от светло. Софията му свети в очите, пуши лула и се чуди къде ли се е дянал старият му приятел и съратник, едноокият Цециньо...
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » нед сеп 20, 2020 16:20

ranev написа:
нед сеп 20, 2020 16:15
Аз ще се разходя до Плана...
На параклиса? Ще гледам да съм там най- късно в 8! ще се радвам да се видим!
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » пон сеп 21, 2020 07:51

tsetsodrums написа:
нед сеп 20, 2020 10:41
Ако сиинга е добър, довечера смятам да отида до Кривонос, може би за последно за това новолуние?
На работа съм до 19 00ч< така че мисля към 21 00ч да съм на нивата.
Цецо жив ли си??? На някоя известна географска точка ли се намираш?
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

Потребителски аватар
tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пон сеп 21, 2020 10:05

Снощи отново бинго !!
Естествено, че Кривонос Касабе :D
Пристигнах на нивата около 21 00ч . Времето в началото не беше много Ок. Сиинга не бе добър, но към 23 30ч небето се оцъкли и нещата доста се подобриха. Останах до 01 00ч - близо 4 часа, което за мен си е направо рекорд :D
Прибрах се доволен с две нови скици и много положителни емоции и ...........студ ! Като тръгнах в 01 00ч градусите бяха само 4 над нулата, но пък влага почти нямаше :D
Виктор ми бе вярна компания за което му благодаря. Останахме 2-3-ма души дето излизат за наблюдения ........това е много жалко, като си спомня преди години как бяхме винаги поне по 4- 5 човека при всяка ясна нощ ! Нещо хората се очуждиха и не излизат ........явно бавно но славно и нашето общество се по-западни и всеки само бачка, после ракията и салатата и чат пат се похвали, че си купил нещо и това е ............жалко, много жалко :(

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » пон сеп 21, 2020 10:09

Стига с тоя песимизъм бе Цецо - на Плана снощи бяхме 5-ма :D Едно момче, на което не запомних името, беше с 300 мм Добсън! Даже изказа ЕРЕТИЧНАТА мисъл, че югЪТ на Плана е по- добър от югА на Кривонос!!!!!!!
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

Потребителски аватар
tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пон сеп 21, 2020 10:51

b_kassabov написа:
пон сеп 21, 2020 10:09
Стига с тоя песимизъм бе Цецо - на Плана снощи бяхме 5-ма :D Едно момче, на което не запомних името, беше с 300 мм Добсън! Даже изказа ЕРЕТИЧНАТА мисъл, че югЪТ на Плана е по- добър от югА на Кривонос!!!!!!!
За жалост не е не основателен песимизъм . Преди 10 години в най-големия студ разривахме коли от снега и буквално едвам се добирахме до Офелиите при -15 градуса и бяхме по 10 - а по някога и повече хора . Много от тези хора ти не ги познаваш, защото си по-отскоро, но се загубиха. Това бяха Виктор големия, Христо, Милен, Радо, Апостол, Краси, Жоро, Иво- Йода идваше с нас даже :D , Максим,Фишбърн и Антончо ,който също зачезнаха. Това бяхме едни 10 човека дето почти не пропускаха ясна нощ а ти ми говориш за Плана :lol:
Колко от тези хора познаваш или си виждал последните години? Може би само последните трима-четирима?
И като се замисля не съм чак такъв песимист след като вече 30 години влагам пари в това хоби и се боря да излезна при всеки удобен случай, но фактите са си факти.

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

Мнение от Sektor » пон сеп 21, 2020 12:17

И аз всяка ясна вечер съм с вас... под звездите, но на терасата...
Celestron RASA8 + Advanced VX + ZWO ASI533
Celestron NexStar Evolution 6 + ZWO ASI224

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » пон сеп 21, 2020 21:02

Sektor написа:
пон сеп 21, 2020 12:17
И аз всяка ясна вечер съм с вас... под звездите, но на терасата...

Телескопа на терасата, а Аз на масата. :D
Sancta Simplicitas!

Линк за библиотеката с книги последна версия 26.09.2020:
https://drive.google.com/file/d/1Lsw9LC ... sp=sharing

VA System:
PHOTON 6" F 3.2
SW Alt-Az GoTo mount
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » пон сеп 21, 2020 23:54

Цецо, хора навлизат и излизат от хобито, всеки по свой начин и под свое небе. Понякога на общо място - физическо или виртуално :lol:

Гледайки резултатите в секциите фотография и наблюдения - участниците се променят, но броя не бих казал че намалява. Което е по-важно качеството мисля, че расте устойчиво :)

Нуждите на всеки се променят с времето. На теб Кривонос ти е по-близо, на Боян източните локаций, на мен моето си място... А Пловдив, Варна, Бургас, Димитровград, Велико Търново, Хасково и още и още... В началото всеки е готов да гони всяка възможност и от всяко място :) Важното е да остане гоненето на колкото се може повече възможности от местата който са подходящи за конкретните цели :twisted:

Хубавото е че всички имаме поне това място, където да се съберем дори и вритуално :) Пък кой знае, някой ден може и да доживея да видя "цело-Българска" сбирка :)
May the weather be with you!

Astro Photography Tool (APT v3.84) - The Imaging Catalyst
Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
n_antonov
Регистриран: съб фев 13, 2016 17:15

Мнение от n_antonov » вт сеп 22, 2020 09:40

Здравейте, аз си правя заниманията от Мещица, където след полунощ гасят осветлението и напълно ме устройва засега. Прекаравам до 3-4 сутринта в експерименти. То е много близо до Кривонос и ще се радвам да се запознаем на живо някой път. Не идвам поради 2 основни причини. Вие правите визуални наблюдения, за което ви трябва маниашки тъмна среда и бягате в гората. Аз съм се запалил по снимането и ми трябва да си включа джаджите, компютъра, да се настаня удобно, интернет да си цъкам разни туториали и т.н. (В този ред на мисли, да ви попитам, вие как си захранвате техниката, като сте в полето, само с батерии ли или има някакъв по-удобен начин като акумулатор с изходи за различни устройства?). Най-голямата играчка ми е да си align-на монтировката да цели точно и обикновено щом веднъж съм го направил и видя, че води добре, не го пипам повече с дни, докато не го прибера за по-дълго, за да не ми се отваря работа всяка вечер. Иначе съм сигурен, че виртуално компанията ви расте, просто хората предпочитат да си седят на домашна среда и да си го правят максимално удобно и мързеливата като мен :D В никакъв случай не изпадайте в песимизъм. Интересът към любителската астрономия тепърва ще расте.
130/650 SkyWatcher Newton reflector
Sky-Watcher SynScan WiFi Alt-Az Goto
ASI ZWO 290MC

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение