Вчера се появи съобщението. http://www.universetoday.com/108386/bri ... ar-galaxy/
Засега интензитета и е м/у 11 и 12. Очаква се да стане много ярка.
Суперновата е от тип 1а. В двойна едната от звездите е бяло джудже което постепенно "изсмуква" водород от съседната звезда, докато не я доведе под критичната маса. Тогава тя се разлита с яркост на 30 милиарда слънца и скорост 20 000 км в секунда.
Сега интересно неутринните детектори какво ще регистрират.
Открита е случайно по време на рутинна тренировка с първокурсници. Времето не е било добро въобще (както може да се очаква от Лондон), с висока облачност, може би над 70%. Имало е само парченце от небето, което не е било напълно покрито, и то е било точно в този район около М82 групата — М81, М82 и т.н.
Свръхновата е била забелязана още в първия тестов кадър (R, 10s), направени са колкото се може повече кадри, преди да се скапе напълно времето, и е подаден сигнал за потенциална свръхнова. На следващата сутрин е направен спектрален анализ, който потвърждава откритието.
SN 2014J избухва поне 5-6 преди откритието ѝ. Има дузина любители, които я засичат, но не им прави впечатление.
Относно професионалните обзори — The Palomar Transient Factory наблюдава М82 почти всяка нощ! На 16 януари обаче има пълнолуние, което кара екипът да премине на друг метод на заснемане, което "потиска" сигнала на свръхновата. На 20 януари се връщат отново на първоначалния си метод на заснемане, свръхновата излиза наяве, но изпича кадъра и софтуерът не разпознава явлението.
По-подробно описание:
Re: Ярка супернова в М82
Публикувано: ср ное 18, 2020 10:06
от tsetsodrums
Страхотна новина !
За жалост чак сега я забелязах иначе щях да наблюдавам свръх новата преди няколко вечери като излизах !
Но - дузина астрономи любители заснели М82 но не отчели събитието !?? Това е защото има много просто фотографи дето снимат небето и това не ги прави истински астрономи любители (без да влагам нищо лично към никой). За мен астро любителя трябва да има елементарни познания по небето и чисто визуално иначе се стига до такива куриози, да не можеш да разпознаеш свръх нова в иначе такъв тривиален обект като М82
Re: Ярка супернова в М82
Публикувано: ср ное 18, 2020 13:06
от Sektor
Суперновата е била през 2014 г...
Re: Ярка супернова в М82
Публикувано: ср ное 18, 2020 23:20
от tsetsodrums
Нещо не съм в час ?
Явно не съм разбрал, че работата е минала, но това не прави останалите ми заключения не верни
За мен астро любителя трябва да има елементарни познания по небето и чисто визуално иначе се стига до такива куриози, да не можеш да разпознаеш свръх нова в иначе такъв тривиален обект като М82
Преди откриването на SN 2014J, екип от шест човека (цитирани като астрономи) разглежда снимка на М82, на която свръхновата ясно се вижда. Обсъждат как във М82 е въпрос на време свръхнова да избухне, без да осъзнават, че виждат такава на кадъра
Оправдавам всички хора, които не са я разпознали — и любители, и професионалисти.
Кой би очаквал толкова рядко събитие да се случи пред очите му?
Re: Ярка супернова в М82
Публикувано: чет ное 19, 2020 09:38
от tsetsodrums
Преди откриването на SN 2014J, екип от шест човека (цитирани като астрономи) разглежда снимка на М82, на която свръхновата ясно се вижда. Обсъждат как във М82 е въпрос на време свръхнова да избухне, без да осъзнават, че виждат такава на кадъра
Оправдавам всички хора, които не са я разпознали — и любители, и професионалисти.
Кой би очаквал толкова рядко събитие да се случи пред очите му?
[/quote]
За жалост никой не оправдавам. Още по-жалко, че и професионалистите не са разпознали свръх новата
Имам лични впечатления от професионални астрономи, които са много добри като теоретици, но не могат да разпознаят на небето съзвездие "Риби". А и какво ще рече - неочаквано събитие ? Нима астрономията не търси неочаквани неща !?
Както и да е - няма смисъл да циклим по темата . Факта е факт и той е куриозен
Re: Ярка супернова в М82
Публикувано: чет ное 19, 2020 10:15
от bobo
Все пак, не трябва да очакваме, пък било то и от професионалните астрономи, да познават всяка галактика. Като цяло са специализирани в някаква сфера, и ако тази сфера не е галактики е нормално да не разпознаят свръхновата в конкретната галактика. Но това за небето и съзвездията - съгласен съм
Още по-жалко, че и професионалистите не са разпознали свръх новата
Така, да уточня. Свръхновата е открита от постдок, който ръководи първокурсници по време на рутинна тренировка. Първокурсниците не си правят тренировката сами — това би било наивно. Така че си е разпозната от професионалист, просто няколко дена по-късно.
Имам лични впечатления от професионални астрономи, които са много добри като теоретици, но не могат да разпознаят на небето съзвездие "Риби".
Аз познавам професионални астрономи, които не знаят най-масивните спътници на газовите гиганти. Защо им е, ако не се занимават с планетарна астрономия? При нужда винаги може да се направи справка. Епохата на енциклопедистите е отдавна зад гърба ни. Ненужно е всеки да помни всичко, дори и от "обща култура", особено ако си изследовател и вече разширяваш границата на познанието в собственото си направление.
Конкретно за съзвездията, не мисля, че се взимат предвид по-сериозно от небесните координати в професионалната астрономия. Ако ще правиш каталог на обекти — може би да, но вече не е въпрос да "знаеш съзвездието". Например ако каталогът определя имена на обектите според съзвездието, в което са, трябва да се направи проучване по точните граници на съзвездията и т.н.
А и какво ще рече - неочаквано събитие ? Нима астрономията не търси неочаквани неща !?
Събитието само по себе си е очаквано — водещите във видеото казват, че е "въпрос на време свръхнова да избухне".
Въпросът е, че не всички очаквани събития имат очакван момент на провеждане.