Покана: Астрошкола "Юндола 2013" 1-4 юни 2013г.

наблюдения и резултати, от любители астрономи, които да бъдат в полза на професионалните астрономи

Модератор: bobo

Потребителски аватар
kometata
Регистриран: нед дек 19, 2004 21:43
Контакти:

Покана: Астрошкола "Юндола 2013" 1-4 юни 2013г.

Мнение от kometata » вт май 07, 2013 07:09

Предварителна програма и моля желаещите да споделят :D
----------------------------------------------------------------------------------
От 01.06.2013г. до 04.06.2013г. в почивна база на с. Юндола, община Велинград ще се проведе Астрошкола. Проявата ще бъде проведена под специалния патронаж на кмета на гр. Велинград Иван Лебанов. Всички практически наблюдения ще бъдат проведени с 35-см телескоп, оборудван с 0.73х АСА коректор и CCD камера SBIG-8300.

Програмата включва: групова работа и дейности с преподаватели от СУ "Климент Охридски" и студенти, ученици и любители на астрономията.

Цели: да се придобият практически умения за астрономически наблюдения и тяхната обработка посредством съвременна апаратура и софтуер, както и да разпространи сред студентите и учениците знанията за постиженията в астрономията.

Организатори: Обсерватория "Звездно общество" IAU A79

Партньори: Център за космически изследвания към СУ "Климент Охридски".

Участници: преподаватели от СУ, астрономи от обсерватория IAU A79, студенти от СУ "Климент Охридски", ученици и любители на астрономията.

Лектори: - Доц. д-р Явор Шопов - СУ "Климент Охридски".;
- Д-р Филип Фратев - Обсерватория "Звездно общество" IAU A79
- Арх. Апостол Кирчев

Откриване

1 юни

19ч: Настаняване в почивната база на с. Юндола, бившата почивна станция на „Магнитни дискове”, и откриването на Астрошколата.
22ч: Въведение в начините на експлоатацията на апаратурата и провеждане на обучение за провеждане на стандарти астрономически наблюдения, което включва получаване и обработка на кадри получени от CCD камера. Наблюдения на астероиди от главния астероиден пояс и фотометрия на променливи звезди с бързо изменящ се блясък.

2 юни

13ч: Посещение на спортната база в местността Белмекен и забележителности в областта.
20ч: Д-р Филип Фратев ще изнесе лекция за наблюденията в България и чужбина на опасни близко-земни астероиди застрашаващи Земята.
22ч: Специализирани астрометрични наблюдения на малки тела в Слънчевата система и по-специално актуални (открити преди часове в САЩ) близко-земни астероиди. Целта е да се придобият знания как да се провеждат астрометрични наблюдения и едновременно с това каква е обработката на получените кадри за да се извлекат нужните данни за пресмятане на орбитата на телата.

3 юни

12ч: Посещение на базата на Лесотехническия институт и защитената местност „Пашови Поляни”.
19ч: Доц. д-р Явор Шопов - СУ "Климент Охридски" ще изнесе лекция относно създаването на първия астрономически календар от прабългарите.
20ч: Арх. Апостол Кирчев ще представи презентация и разясняване на проекта за изграждане на нова астрономическа обсерватория в с. Юндола, община Велинград.
22ч: Специализирани фотометрични наблюдения на променливи звезди и/или по възможност наблюдения на транзит на планета извън Сл. Система. Практическо обучение за обработка на кадри от тези актуални в астрономията наблюдения.

Закриване

4 юни
12ч: Посещение на природни забележителности и закриване на Астрошколата.

Потребителски аватар
rw
Регистриран: чет авг 19, 2004 20:30
Контакти:

Мнение от rw » вт май 07, 2013 10:00

Звучи добре, дори много добре - за съжаление по това време лично аз съм на друго място иначе бих се присъединил.

Дай Боже това да е първата от много други такива инициативи :idea: :thumbsup:
"Your future depends on your dreams"
So, go to sleep :-)

C11 / C5 / NEQ6
80/560 APO Triplet refractor
120/600 ahcromatic refractor
Coronado PST
Sony 7s
ZWO ASI290MC
Lacerta MGen II
36mW AtlasNova Green Laser Pointer
+ няколко сaндъчета с аксесоари, окуляри и други съкровища

Потребителски аватар
kometata
Контакти:

Мнение от kometata » вт май 07, 2013 20:27

Е то да видим и времето, защото винаги има опция за промяна с една седмица!

nickstein
Регистриран: чет май 17, 2012 22:10

Мнение от nickstein » пон май 13, 2013 16:20

Здравейте.Аз нямам абсолютно никакви познания по астрономия но ми е интересно и искам да науча нещо в повече.Искам да разбера колко ще ми струва да изкарам цялата програма.

Потребителски аватар
kometata
Контакти:

Мнение от kometata » пон май 13, 2013 23:32

Здравейте!
Програмата няма да Ви струва нищо, единствено се заплащат нощувките, които са между 12-15лв. на вечер. Това се налага поради факта, че базата в момента не е наша собственост и в момента кандидатстваме за построяването на такава (обсерватория на същото място). Моля само да ни уведомите дали ще присъствате и какъв транспорт Ви е удобен!

Поздрави,
Филип

Всъщност днес се уточнихме с СУ, че ще се използват два телескопа - 30см Добсън осигурен от тях за визуални наблюдения плюс вече споменатия 35см телескоп, с който ще се извършват наблюдения със специализирана апаратура.

nickstein
Регистриран: чет май 17, 2012 22:10

Мнение от nickstein » чет май 16, 2013 19:42

Ами да смятам да дойда.От Пловдив съм и сигурно със автобус или влак.

Потребителски аватар
kometata
Контакти:

Мнение от kometata » чет май 30, 2013 23:16

След грандиозната сбирка за ученици вчера, която чак мен ме шокира, утре приканвам, който може да вземе участие и в астрошколата, която официално започва в събота.

lifemax
Регистриран: пон май 06, 2013 21:34

Мнение от lifemax » нед юни 02, 2013 04:32

То вече започна а аз съм далеч от своят дом и няма да мога да присъствам. Иначе ако някой може да снима по някакъв начин да ни покаже и на нас събитието ще съм му много благодарен :)
Всекидневен хороскоп от astrodata.bg
Най-новите лаптопи в toplaptop.bg

Отговори