Предлагам категория "В полза на науката" или нещо от сорта

наблюдения и резултати, от любители астрономи, които да бъдат в полза на професионалните астрономи

Модератор: bobo

Да има ли категория където да се дискутират и предоставя информация за наблюдения, които биха спомогнали на науката астрономия?

Анкетата завърши на пет май 03, 2013 17:58

Да
33
87%
Не
3
8%
Не знам
2
5%

Общо гласове: 38

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » вт апр 16, 2013 23:57

Подкрепям напълно! Лошото e че за научна работа си трябва перманентно монтиран сетъп и добра техника (изключвам DSLR-ите от нея), примерно като на Емо и Вили и от нас да си човъркам през компютъра при всеки удобен момент. Колко от нас могат да провеждат систематични наблюдения?
Penko - не си прав за това, че някой си прави илюзийте, че с красиви снимки се прави наука, това го знаят и децата. Просто има хора които харесват естетическата страна на нещата и правят това което им харесва в момента, пък то едното никога не пречи на другото. Смятам че наука без естетика по скоро отблъсква хората и не случайно дори екипите работещи с Хъбъл правят от време на време красиви снимки за широката публика!
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
kometata
Регистриран: нед дек 19, 2004 21:43
Контакти:

Мнение от kometata » ср апр 17, 2013 06:30

viktor написа:Подкрепям напълно! Лошото e че за научна работа си трябва перманентно монтиран сетъп и добра техника (изключвам DSLR-ите от нея), примерно като на Емо и Вили и от нас да си човъркам през компютъра при всеки удобен момент. Колко от нас могат да провеждат систематични наблюдения?
Това за постоянния сетъп е оптималния вариант, но не е изобщо задължителен, поне според мен. Сега то нали на там е идеята да се върви, както обсъждаме. Но като цяло при положение, че така или иначе повечето отиват да гледат с лаптопи и т.н., ако те имат информация, че например днес се случва нещо интересно и важно, могат да го снимат. Сега ако това нещо изисква използването на ЦЦД камера, това вече не е толкова болка за умиране защото в повечето случаи необходимите ЦЦД-та са не-толкова скъпи. За към 300-350 евро човек може да си вземе нещо, което да му свърши работа. Аз за това наблягам на факта да се започне с нещо, което не изисква някаква систематика, а бързодействие. Например в този бъдещ раздел се поства информация за нещо, което е необходимо да се гледа на момента и то тогава отивайки да наблюдава човека започва с ЦЦД-то и след 50 мин си слага DSLR.

Това е схемата, която предлагам за начало. Тя обаче е пряко свързана с информацията поствана в този нов раздел. Тя трябва да е такава, че да заинтригува хората, както виждайки, че има реална полза, а така също и може би по-важното, че и това си е "гъдел". Както ти например искаш да хванеш много труден обект и това те мотивира, то наблюденията с полза са пак трудни. Наприер човек да си каже, ха да видя дали мога да хвана...това. Поне за мен е тръпка това, още повече идва един момент в, който си казваш аааа, е как Иван може, а аз не :D

Нека отидем по-далече. Всъщност нали това е основата на всички организации дето сме ги мислили. Аз не вярвам всички да се юрнем всеки ден да гледаме и например днес отива Максим (Ники), а аз не. Еми просто му давам моята камера и Ники снима, както и обратното. Ще кажеш, ама сега как да се оправяме с чужда техника, ама нали заради това ето събираме се на сбирки и така нататък, където всеки ще се запознава с различни методики.

Споделете си мнението, но аз поне, виждам голям потенциал започвайки от смисъла на сбирките до крайната цел на темата тук. Никой не казва, че трябва всяко наблюдение да става така. Може да е веднъж месечно, например избухва..нещо си.

Другото нещо. Например аз сега имам една камера, която изобщо не ползвам МХ 716, ама за 40 сек хваща 19.1м на 25 см. Готов съм да я предоставям на един и повече хора за доста време. На мен не ми трябва. После точно пък за окултации имам една Минтрон видео камера, но пак със същия много чувствителен чип. Пак не ми трябва. Защо в бъдеще пък от едното сдружение да се вземе една ЦЦД камера, от друго също и то повече от това за България надали ще трябва. В комбинация с опита ни като наблюдатели ще разцепим мрака.

Може би бъркам в много от по-горните неща, но се надявам дори и най-големите скептици или дори противници на идеята да помислят за нещата дето изписахме до тук. Аз не виждам какво ще загубим всички от това, ако пък нещата лека по лека тръгнат, ще осъществим всичко изписано от нас тук и не само тук :thumbsup:

П.П Аз пък си мисля, че това което казва Пенко, а и други хора, именно налага такъв раздел, за да може хората там да си развиват дейността. Това няма как да стане в астрофотография раздела.

cezar
Регистриран: съб дек 06, 2008 16:53

Мнение от cezar » ср апр 17, 2013 09:19

Бреййй ! Сега и един раздел за нобелови лауреати трябва да отворят !
И един за админи, модератори и тагаджии :lol: Ми да ! Хубаво е да има и секция "антична астрономия" може някой да си продаде астро техниката, останала от баба му Палагия на чичо Сам, който плаща луди пари от Дворжак на сам !
Филипе нали си фен - те, малко задокеански хъс:

Очаквам чудеса!
Твърдо ЗА!
Вселената ще съществува докато енергията изчерпа всички възможни форми и мащаби!
Да живее Румелия!

Потребителски аватар
kometata
Регистриран: нед дек 19, 2004 21:43
Контакти:

Мнение от kometata » чет апр 18, 2013 06:47

Мерси на администрацията за отварянето на раздела!! :thumbsup:

Не е зле сега да се разделим кой какво ще следи. :wink:

Потребителски аватар
sider
Регистриран: нед сеп 04, 2011 08:35

Мнение от sider » чет апр 18, 2013 08:12

Айде, честит ни нов раздел! Сега остава по-лесното, да го пълним с теми :)
Meade SN8 F/4 LXD75 Canon 1000D

And it all started with simply looking up. Always look up, every chance you get. There’s a whole Universe out there waiting to be explored.
Phil Plait

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » чет апр 18, 2013 10:06

Pepi079 написа:Не е зле сега да се разделим кой какво ще следи. :wink:
Може би най-добре ще е да направиш един обзор на насоките и за кой наблюдения, какво трябва. Така ние ще можем да се ориентираме и всеки да си каже какво го интересува.

Потребителски аватар
rw
Регистриран: чет авг 19, 2004 20:30
Контакти:

Мнение от rw » чет апр 18, 2013 10:57

Ей, т'ва човек да остане малко в страни от форума и глей какви неща стават! :thumbsup:

Много добра посока поемат нещата с тази нова рубрика и добрия тон напоследък, дай Боже все така да продължава!

Едно добро начало може би ще е модераторите да преместят някоя и друга тема тук - за комети, астероиди и т.н...
"Your future depends on your dreams"
So, go to sleep :-)

C11 / C5 / NEQ6
80/560 APO Triplet refractor
120/600 ahcromatic refractor
Coronado PST
Sony 7s
ZWO ASI290MC
Lacerta MGen II
36mW AtlasNova Green Laser Pointer
+ няколко сaндъчета с аксесоари, окуляри и други съкровища

svetlio
Регистриран: нед ное 09, 2008 00:37
Контакти:

Мнение от svetlio » пон апр 22, 2013 00:25

Безкрайно много се радвам за идеята на Филип. Както и Иво отбеляза е добре, дори необходимо тук да се оформят от човек, който познава в детайли нещата раздели с различните тематики. Нека вьв всеки от тях е описано какво се " тьрси" , за да може всеки от нас желаещите да прецени с какво би могьл да бьде полезен.
Аз лично поради липса на каквото и да било време за хобито ни от другите ангажименти и задьлжения не бих могьл да гарантирам за каквато и да е регулярност и систематичност на наблюдения. Но доколкото схващам идеята, всеаи желаещ може да предоставя миниатюрните парченца от пьзела, които е сьбрал, които впоследствие ще оформят цялостната картина.
Още ведньж приветствам идеята!
CGEM - 1100
SkyMaster 25x100 Binocular
7x50-Japan Binocular
Ultima 1.25 in - 2x
Celestron Reducer/Corrector f/6.3
Micro Crayford Focuser 10:1
Celestron NexImage
EOS 400D; EOS 1000D mod&cooled - by Yoddha

"Две неща на този свят са безкрайни-човешката глупост и Вселената. За второто не съм съвсем сигурен..." Алберт Айнщайн

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Намерен: 70 или 80 мм ED апохромат
    от Svsvet » ср яну 13, 2016 09:19 » в Астропазар
    1 Отговори
    577 Преглеждания
    Последно мнение от Svsvet
    пет яну 15, 2016 12:10
  • Dobson flex или Classic