Предлагам категория "В полза на науката" или нещо от сорта

наблюдения и резултати, от любители астрономи, които да бъдат в полза на професионалните астрономи

Модератор: bobo

Да има ли категория където да се дискутират и предоставя информация за наблюдения, които биха спомогнали на науката астрономия?

Анкетата завърши на пет май 03, 2013 17:58

Да
33
87%
Не
3
8%
Не знам
2
5%

Общо гласове: 38

Потребителски аватар
kometata
Регистриран: нед дек 19, 2004 21:43
Контакти:

Предлагам категория "В полза на науката" или нещо от сорта

Мнение от kometata » съб апр 13, 2013 17:58

Предлагам да има ли категория във форума където да се обособят под-теми (екзопланети, променливи, астероиди и т.н.), където да се дискутират и публикуват теми свързани с възможността за провеждане на наблюдения, и техните резултати, от любители астрономи, които да бъдат в полза на професионалистите в чужбина. Има страшно много листи и какво ли не и е трудно да се обърне внимание на предстоящите транзити, новооткрити НЕО обекти и т.н. чието наблюдение е много необходимо за науката астрономия. От друга страна има доста хора във форума с подходящата техника.

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » съб апр 13, 2013 18:35

...и окултации :lol: . Аз съм твърдо за и ще пускам информация и наблюдения за променливи и окултации :thumbsup:
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » съб апр 13, 2013 19:19

С две ръце за! :D

Потребителски аватар
kometata
Контакти:

Мнение от kometata » съб апр 13, 2013 19:55

Yoddha написа:С две ръце за! :D
Мерси за подкрепата Иво :thumbsup:

Кофтито е само дето на Бобо, ще създадем работа :D

Еми супер иначе, да Пенко е прав, ама то още сумати неща могат да се измислят. Избухвания всякакви гама, ренген, свръхнови, нови в М31 и т.н. Отделно, поне на запад, хората се кефат на такива неща, защото дето се вика само една малка част от нощта може само да отделя човек, а другата да си снима неговите си обекти. В много от горните начинания, резултатите се виждат почти веднага. За други малко по-късно, ама са доста яки, като например дето Иво май беше писал за поляка открил планета. Всъщност това е много добра ниша сега, а и си имаме българин У Харвар дето ръководи Кеплер и може да се възползваме :D. Ще се направят ръководства, къде първо от чужбина пооткраднати къде после от опит постепенно усъвършенствани. Ще си направим и връзка със организирани групи от чужбина. Ще сме полезни и на новите, абе плюсове милиони:D

Потребителски аватар
Insomniac
Регистриран: съб мар 03, 2012 19:22
Контакти:

Мнение от Insomniac » съб апр 13, 2013 20:17

Вече гласувах (ясно как :)) но да отбележа - и аз съм с 2 ръце За, въпреки, че не знам колко точно мога да помогна (рядко успявам да изкарам техниката). Въпреки това, смятам че с добре подбрани проекти могат да се мотивират/мобилизират доста хора от тук, всеки с уникалните си умения ;)
When in doubt: C8 :)
===============
Celestron C8 XLT // Skywatcher Quattro-8CF 200/800mm // Таир 3c 300mm/4.5
iOptron IEQ45 Version 2 // iOptron SkyTracker v2
Lacerta MGEN Autoguider + Orion 50mm Mini Guider
Canon 6D // Canon 600Da
Astronomik EOS Clip Filters: CLS-CCD, UV/IR block

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » съб апр 13, 2013 20:24

Pepi079 написа:Мерси за подкрепата Иво :thumbsup:
Винаги съм готов да подкрепя всяка креативна идея :)

Това е нещо което предлагал няколко пъти, но без инициатива от хората със знания не можеше да стане. Надявам се да повлечеш крак и още знаещи да се включат.

На мен ми се струва доста постижимо и търсенето на свръхнови в галактики. Все пак с GoTo е възможно да щракнеш няколко галактики между основните обекти ;)

Потребителски аватар
sider
Регистриран: нед сеп 04, 2011 08:35

Мнение от sider » съб апр 13, 2013 21:01

Твърдо ДА :)
Meade SN8 F/4 LXD75 Canon 1000D

And it all started with simply looking up. Always look up, every chance you get. There’s a whole Universe out there waiting to be explored.
Phil Plait

Потребителски аватар
kometata
Контакти:

Мнение от kometata » съб апр 13, 2013 21:03

Абе какво в миналото е било няма значение въпроса е, че сега не сме 2004г. и нещата са доста различни. Хора с знания има достатъчно във форума, всеки си чете нещо. Въпроса е, че сега за повечето неща, дори и да не става с апарат, всеки може да си купи малко ЦЦД, което преди струваше към 2000евра и да снима 1/5 или колкото прецени от нощта с него пък после си слага апарата и продължава. То дори не е необходимо за някои неща да имаш нито апарат нито ЦЦД, например визуалните оценки на блясъка на кометите са именно тези, по които съдим и спорим колко щяла да е звездната, например на ISON тази зима.

Съгласен съм за свръхновите също, защото преди време Цецо от Бургас (Петков) си все беше открил свръхновата в М51 и ако има лесно ръководство как всеки набързо да преглежда кадрите си на сумати галактика, може следващия откривател да не е французин, а българин. :wink:

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » съб апр 13, 2013 23:23

Pepi079 написа: Кофтито е само дето на Бобо, ще създадем работа :D
Ааа, аз не пипап по софта на форума, че да не оцапам нещо. Мишо ще я свърши тази работа.

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » нед апр 14, 2013 10:34

Гласувах с "НЕ" само заради следната част от изречение !!!
Pepi079 написа:в полза на професионалистите в чужбина
Айде нЕма нужда да е в тяхна полза мисля ! И тука си имаме професионалисти по-добре на тях да сме им в полза.

Потребителски аватар
sider

Мнение от sider » нед апр 14, 2013 11:10

tonygl написа:Гласувах с "НЕ" само заради следната част от изречение !!!
Pepi079 написа:в полза на професионалистите в чужбина
Айде нЕма нужда да е в тяхна полза мисля ! И тука си имаме професионалисти по-добре на тях да сме им в полза.
Да де, ама има едно малко условие - все пак някой професионалист трябва да поиска тази помощ. Няма как насила да си в полза някому.

And it all started with simply looking up. Always look up, every chance you get. There’s a whole Universe out there waiting to be explored.
Phil Plait

Потребителски аватар
Tharsis
Регистриран: пон мар 05, 2007 18:14
Контакти:

Мнение от Tharsis » нед апр 14, 2013 11:27

tonygl, заради "следната част от изречение" изпускаш цялата идея!

Твърдо ЗА съм за всичко креативно, както писа и Иво, а тази идея има огромен потенциал за развитие. Стига да се включат повече хора в изпълнението й. :D
Осъществяването на идеята, за която си говорихме Филипе, само ще обогати възможностите, на всички нас, да изстреляме българската астрономия напред!
Skywatcher 8" Newton f/5,
EQ5 mount + Synscan Go-To upgrade kit,
Canon EOS 1100D + EF-S 18-55 DC III,
ZWO ASI178MC,
Pentacon 135 f/2.8,
Pentacon MC Auto 50 f/1.8,
Lenovo Thinkpad T430s,
Skywatcher Coma Corrector,
Revelation Astro 5x Barlow,
and a bunch of crap...

"Cognosce te ipsum."

http://asteroid.molivche.com

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » нед апр 14, 2013 12:05

Tharsis, аз идеята не искам да си я тълкувам както ми е угодно. Възпиемам я така както я е написал авторът, а именно :

" където да се дискутират и публикуват теми свързани с възможността за провеждане на наблюдения, и техните резултати, от любители астрономи, които да бъдат в полза на професионалистите в чужбина"

Това е идеята на автора. Не я подкрепям в този вид. Ако беше за всички професионалисти български и чужди ОК, ама так хич не ме кефи. Малко ме кара да се чувствам като да не съм прочел ситния шрифт в договора. Сега и на англисйки ли да почваме да пишем за да могат професионалистите в чужбина да я четат тази тема или Фратев ще им превежда ?

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » нед апр 14, 2013 12:20

Тони, пътят е много дълъг и както съм се убедил в Българската астрономия (и любителска и професионална) стават много бавно...

Нека първо се събере инфо кое и как се наблюдава, къде и как резултатите се рапортуват и т.н. Предполагам че последното става в международни проекти и резултатите са публично достъпни...

Нека всичко това започне да се случва, а междувременно ще помогна с каквото мога към инициативата да се включат и чисто Български начинания...

Потребителски аватар
Tharsis
Контакти:

Мнение от Tharsis » нед апр 14, 2013 12:41

За мен идеята на Филип е - make discoveries!!!
Аз така я разбирам, а споделянето на откритията да става в този форум, в определени теми, за всеки тип откритие, наблюдение и прочие.
Верно, снимането на дийп скай и т.н., е красиво, и всеки си чеши крастата както намери за добре. Но защо междувременно да не допринесем с нещо повече в общия световен астроплан?! :)
ZWO ASI178MC,
Pentacon 135 f/2.8,
Lenovo Thinkpad T430s,
and a bunch of crap...

"Cognosce te ipsum."

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » нед апр 14, 2013 14:36

А защо не пробваме да видим как ще тръгнат подобни теми в "Наблюдения и астрономически събития", например, пък ако се събере "мат'риал" може да се обособи нов раздел и се преместят там?

И наистина, как ще се възползват "професионалистите в чужбина" от тукашните наблюдения, след като не влизат във форума (то не са много и българските, които влизат тук)?

Потребителски аватар
Tharsis
Контакти:

Мнение от Tharsis » нед апр 14, 2013 18:30

bobo написа:И наистина, как ще се възползват "професионалистите в чужбина" от тукашните наблюдения, след като не влизат във форума (то не са много и българските, които влизат тук)?
bobo, не че нещо, ама какви бг наблюдения имаме тук, които биха били полезни и на нашите, и на чуждите професионалисти?!
Аз не виждам почти никакви такива...
Верно, имаме красиви кадри на обекти от дълбокия космос (на viktor, Yoddha, Мак-сим, fishburn, и много други), детайлни изображения на Юпитер, Сатурн, Слънцето, Луната (на Спас, Misho89, bobo и т.н.)...
И все пак...?! Кое може да се използва за някакви изследвания, открития, научни данни?
За мен нещо ценно и полезно е примерно това:
http://www.emilivanov.com/CCD%20Images/LDN_1622_.htm
...или пък това:
http://www.emilivanov.com/CCD%20Images/ ... 03_19_.htm
Шапка му свалям на бат Емо, за уникалните кадри които прави, и от които могат да се научат, и извлекат, доста интересни данни, полезни на астрономите по света.
Само мога да се надявам един ден, да имам възможностите, и да правя това което в момента прави Емо Иванов! :bow-down:
ZWO ASI178MC,
Pentacon 135 f/2.8,
Lenovo Thinkpad T430s,
and a bunch of crap...

"Cognosce te ipsum."

Потребителски аватар
kometata
Контакти:

Мнение от kometata » нед апр 14, 2013 19:27

bobo написа:А защо не пробваме да видим как ще тръгнат подобни теми в "Наблюдения и астрономически събития", например, пък ако се събере "мат'риал" може да се обособи нов раздел и се преместят там?

И наистина, как ще се възползват "професионалистите в чужбина" от тукашните наблюдения, след като не влизат във форума (то не са много и българските, които влизат тук)?
Те и българските не влизат :D

Не, естествено идеята не е да влизат професионалисти от чужбина в нашия форум и изобщо да търсим някакви професионалисти. Ако някой напише нещо прекрасно, но нека не залагаме само на това. От собствен опит знам, както и Иво казва, че нещата в България не стават лесно и ако се мине през някакви официални процедури и покани, просто нищо няма да стане. Това, което аз предлагам е адекватно бърза организация на такива наблюдения на базата на ежедневния поток от данни от чужбина, която подчертавам е доброволна и всеки може да пише и дава идеи, а не да се чака на определени хора. Ясно е, че шерването на данни и резултати ще се базира на международни проекти, но до това се свежда и дейността на нашите професионалисти. Разберете, така наречените любители астрономи всъщност имат много добра подготовка като наблюдатели и поради това със собствените си телескопи са много ценени в чужбина!! Малко парадоксално, но едни от най-сериозните постижения на български професионалисти, дори и в момента, са постигнати със съдействието на чуждестранни любители!! Това са факти.
Всичко ако щете може да се тълкува и като в допълнили на "хайде днес да ходим да гледаме", да има "хайде днес да ходим да гледаме, а и днес има..". Идеята е това, което се прави в България да се дискутира тук, а не в чуждестранни листи. Това, което ние си измисляме, усъвършенстваме и имаме като идеи да си го споделяме ние и сами да си се организираме как да стават нещата. Например, скоро със Златан имахме някакви желания за астероида ДА14 нещо да направим, а по принцип сме имали толкова много такива начинания преди, че страници могат да се напишат. Бобо много години минаха и сме длъжни да опитаме вече не заради нас, а за тези след нас. Пробвахме с раздел за чужденци, не стана, е хубаво нека след 10г. съществуване да пробваме с това. Създаването на такава категория е наложителна според мен и ясно ще покаже, че се отделя сериозно внимание на тези неща. Естествено не мисля, че това ще е най-популярната тема, но се започва от "искам да си купя телескоп" и няма да е зле да направим така, че след време да се стихне до тази категория. Голяма мешавица е в раздел наблюдения. Липсата на такава категория показва, че всъщност едва ли не, че това не е за нас, а и много много хората не се интересуват, а до момента анкетата показва друго. Именно поради липсата на такава категория сме "изпускали" много момчета, които са пускали тема в "наблюдения" и после са изчезвали да пишат в чужбина.
Ники естествено, че нещата са свързани с това, което говорихме и това е естественото продължение на нещата. Не вярвам някой да не иска да имаме силно каквото и да е българско! Хиляди неща могат да се кажат още.

Потребителски аватар
sider

Мнение от sider » нед апр 14, 2013 19:33

Ако няма квантификация, няма наука. Другото е в графата спейс арт :)

И не знам защо битува един мит, че сега дружно ше насочим телескопите нагоре и като завалят едни открития.... майко мила.
Трябва да се копа, ден след ден, нощ след нощ - скучна, отегчителна работа, после данните трябва да се обработват, систематизират, събмитват. А то откритията има кой да ги прави, не берете кахър :)

И в крайна сметка, я си отговорете на въпроса - колко от вас са готови да извършват системни наблюдения - упорито, скромно, анонимно, с ясното съзнание, че просто добавя някакви трошици към една огромна база данни, които някой ден, евентуално, може да се окажат полезни (но може и да не се окажат).

Никого не искам да обезсърчавам, самият аз съм ентусиаст, но малко повече реализъм не вреди.

Phil Plait

Потребителски аватар
kometata
Контакти:

Мнение от kometata » нед апр 14, 2013 19:48

Tharsis написа: Само мога да се надявам един ден, да имам възможностите, и да правя това което в момента прави Емо Иванов! :bow-down:
То това е идеята :wink:
Всъщност нещата може по много начини да стават. Например някой така или иначе иска да снима някой дип спейс обект и това обикновено става след няколко часа снимане. При някои модификация след получаването на тази фотография и съответно отделните кадри, те сдържат много друга информация, който определено може да е полезна. Може би малко хора знаят, че това може да доведе до откриването на доста променливи звезди...Колко снимат М31- много, е не е много трудно като има една такава категория със съответните ръководства, да провери дали няма някоя нова на кадъра му, повярвайте ми че ще има често, а и да няма нали фотографията на М31 е получена :D Естествено, че ще има транзити на звезди, които са в полето на интересни дип спейс обекти. Та за такива неща намеквам, че са възможни!

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » нед апр 14, 2013 20:09

sider написа:И в крайна сметка, я си отговорете на въпроса - колко от вас са готови да извършват системни наблюдения - упорито, скромно, анонимно, с ясното съзнание, че просто добавя някакви трошици към една огромна база данни, които някой ден, евентуално, може да се окажат полезни (но може и да не се окажат).
Е аз го правя и се радвам че мога и знам как, а някои си мислят че като направят някоя мега-красива фотография и ще спомогнат на науката по някакъв начин. Може да е най грозната и размазана снимка ама да знаеш как да извлечеш информацията от нея.
"ОБРАБОТКАТА НА CCD-ИЗОБРАЖЕНИЯ (КАДРИ) НЕ Е АНАЛОГ НА СЪЗДАВАНЕТО НА КРАСИВИ ЦВЕТНИ ФОТОГРАФИИ или ФОТОШОП АСТРОНОМИЯ НЕ ПРАВИ!"
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
kometata
Контакти:

Мнение от kometata » нед апр 14, 2013 20:15

sider написа:А
И в крайна сметка, я си отговорете на въпроса - колко от вас са готови да извършват системни наблюдения - упорито, скромно, анонимно, с ясното съзнание, че просто добавя някакви трошици към една огромна база данни, които някой ден, евентуално, може да се окажат полезни (но може и да не се окажат).

Никого не искам да обезсърчавам, самият аз съм ентусиаст, но малко повече реализъм не вреди.
Определено плашиш и ми създаваш работа да пиша :D Ама точно това се опитвам да обясня, че не е такова положението.

Пример 1) Транзит на планета. Получаваш данни за "съмнения", снимаш и после или виждаш нещо или не, в крайна сметка поне някоя друга променлива ще откриеш и/или опишеш известни. Демек веднага стават нещата. Е, сега обявяването на нова планета, няма да стане на следващия ден, ама няма да е след 10г. де, но ако си много нервак и нямаш нерви като мен например, то отиваш на вариант 2 до Н :D А и да не забравяме един от най-успешните проекти за откриване на планети - WASP, с фотообективи, 10см телескопи други и подобни, е вярно с матрици, ама то пък с просто око, няма как да стане.

Пример 2 до N) Гледаш някое НЕО, резултатите сам ги пращаш на МПЦ и излизат следващата сутрин, а след няколко дена се разбира ще ни тресне ли астероида или не :lol:
Избухвания всякакви - Гледаш и или виждаш или не. Ако видиш, го обявяваме в АТЕЛ и на други места, а който иска да пише по-дълбоки статии после, ок, т.е. ползи много. В крайна сметка, не е идеята да откриеш свръхнова в М51 и после сам да си я наблюдаваш, а на базата на твоите ранни наблюдения и сигнал идват професионалистите. Същото за нови звезди в М31 и т.н. не е някаква страшна работа..

Сега, ако някой очаква да изместим космическите телескопи, е няма да стане :D Обобщено, пак казвам, че ако има добре организирани действия на базата на съответните данни има какво да се прави много полезно и да се използват "нишите" в момента. Не говоря наизуст. Резултата от тези действия няма да се види след 10г., поне първоначалните. Пример. Любителите, които са откривали свръхнови и са ползвали филтри, определено не са знаели, че в даден момент това ще доведе до радикални познания, от сорта на ускореното разширяване на Вселената, просто пример.

Потребителски аватар
Insomniac
Контакти:

Мнение от Insomniac » нед апр 14, 2013 20:21

penko написа: Е аз го правя и се радвам че мога и знам как, а някои си мислят че като направят някоя мега-красива фотография и ще спомогнат на науката по някакъв начин. Може да е най грозната и размазана снимка ама да знаеш как да извлечеш информацията от нея.
"ОБРАБОТКАТА НА CCD-ИЗОБРАЖЕНИЯ (КАДРИ) НЕ Е АНАЛОГ НА СЪЗДАВАНЕТО НА КРАСИВИ ЦВЕТНИ ФОТОГРАФИИ или ФОТОШОП АСТРОНОМИЯ НЕ ПРАВИ!"
По принцип те разбирам и си прав, но искам да ти вметна една друга страна на монетата ;) С красиви цветни фотографии се популяризира астрономията ;) 2 хлапета да запалиш по астрономията благодарение на тях - заслужавало си е усилията ;) Убеден съм, че немалка част от активните потребители във форума са започнали след като са видели някоя красотийка ;)

Иначе - давайте да видим какво ще излезе ;)
===============
Canon 6D // Canon 600Da

Потребителски аватар
sider

Мнение от sider » нед апр 14, 2013 20:32

penko написа:Може да е най грозната и размазана снимка ама да знаеш как да извлечеш информацията от нея.
Е то за фотометрия е по-добре да не си на фокус :)
Знам, че си един от хората, които се занимават с подобни неща, не визирам теб :)

Pepi079 написа:Сега, ако някой очаква да изместим космическите телескопи, е няма да стане
Няма как да стане, но космическите телескопи се броят на пръстите на ръцете, а ние сме на всеки километър :)

Phil Plait

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » нед апр 14, 2013 20:34

Insomniac написа:
penko написа: Е аз го правя и се радвам че мога и знам как, а някои си мислят че като направят някоя мега-красива фотография и ще спомогнат на науката по някакъв начин. Може да е най грозната и размазана снимка ама да знаеш как да извлечеш информацията от нея.
По принцип те разбирам и си прав, но искам да ти вметна една друга страна на монетата ;) С красиви цветни фотографии се популяризира астрономията ;) 2 хлапета да запалиш по астрономията благодарение на тях - заслужавало си е усилията ;) Убеден съм, че немалка част от активните потребители във форума са започнали след като са видели някоя красотийка ;)

Иначе - давайте да видим какво ще излезе ;)
Говорим за различни неща. Нали ще градим наука, а не да я популяризираме.
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Canon 100D.

Потребителски аватар
kometata
Контакти:

Мнение от kometata » нед апр 14, 2013 21:58

Insomniac написа: 2 хлапета да запалиш по астрономията благодарение на тях - заслужавало си е усилията ;)
Абсолютно съм съгласен! Но! Точно следващата стъпка ни липсва, защото в крайна сметка ние ги запалваме, ама после това е хубаво да се оформи, за лапетата, в някакъв сериозен интерес, че да не стане така, че всичко е било залудо и в добрия случай лапето да си каже нещо от сорта на "пих бира с едни пичове". :D В наши дни, когато нета е основното за лапетата, не всичко може да стане през малкото останали обсерватории в страната.

Потребителски аватар
Tharsis
Контакти:

Мнение от Tharsis » нед апр 14, 2013 22:02

Pepi079 написа:В наши дни, когато нета е основното за лапетата, не всичко може да стане през малкото останали обсерватории в страната.
:thumbsup:
ZWO ASI178MC,
Pentacon 135 f/2.8,
Lenovo Thinkpad T430s,
and a bunch of crap...

"Cognosce te ipsum."

Потребителски аватар
Insomniac
Контакти:

Мнение от Insomniac » нед апр 14, 2013 22:19

Нямаш си на идея колко се радвам, че стигаме до конструктивни предложения :) Но да не разводнявам темата ;)
===============
Canon 6D // Canon 600Da

Потребителски аватар
fishburn
Регистриран: вт юли 28, 2009 23:34

Мнение от fishburn » нед апр 14, 2013 22:26

Няма те си на идея колко се радвам че така върви форума :thumbsup:

neptun2
Регистриран: съб фев 17, 2007 11:43
Контакти:

Мнение от neptun2 » пон апр 15, 2013 10:54

Определено съм съгласен с идеята. Ще следя с интерес как се развиват нещата.
Photo: ZWO Asi 1600MM Pro + zwo 7x36mm filter wheel, Astrodon I-series Gen 2 36mm LRGB filters, ZWO ASI 120MM as guider, ZWO off-axis guider
Binoculars: Nikon Action 12x50
Telescopes: CFF 135mm f6.7 triplet refractor + cff flattener
Mounts: Ioptron CEM-60 EC
Eyepieces: Nagler 11mm type6, Pentax XW 7mm, Televue 2X barlow 1.25"

Моите снимки:
http://www.astrobin.com/users/neptun/
https://telescopius.com/profile/neptun/

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение