Ярка супернова в М82

наблюдения и резултати, от любители астрономи, които да бъдат в полза на професионалните астрономи

Модератор: bobo

Потребителски аватар
navigator
Регистриран: пет яну 11, 2013 10:45
Контакти:

Ярка супернова в М82

Мнение от navigator » чет яну 23, 2014 13:25

Вчера се появи съобщението.
http://www.universetoday.com/108386/bri ... ar-galaxy/
Засега интензитета и е м/у 11 и 12. Очаква се да стане много ярка.
Суперновата е от тип 1а. В двойна едната от звездите е бяло джудже което постепенно "изсмуква" водород от съседната звезда, докато не я доведе под критичната маса. Тогава тя се разлита с яркост на 30 милиарда слънца и скорост 20 000 км в секунда.
Сега интересно неутринните детектори какво ще регистрират.

Потребителски аватар
navigator
Регистриран: пет яну 11, 2013 10:45
Контакти:

Re: Ярка супернова в М82

Мнение от navigator » чет яну 23, 2014 20:17

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » пет яну 24, 2014 11:40

Една снимка от нощес направена от Вили и Емо в обсерватория Ирида:

http://www.irida-observatory.org/Observ ... 2014J.html
May the weather be with you!

Astro Photography Tool (APT v3.87) - The Imaging Catalyst
Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
Ganymede
Регистриран: нед ное 08, 2020 18:10

Мнение от Ganymede » ср ное 11, 2020 11:55

Историята на SN 2014J е всъщност много интересна.

Открита е случайно по време на рутинна тренировка с първокурсници. Времето не е било добро въобще (както може да се очаква от Лондон), с висока облачност, може би над 70%. Имало е само парченце от небето, което не е било напълно покрито, и то е било точно в този район около М82 групата — М81, М82 и т.н. :D

Свръхновата е била забелязана още в първия тестов кадър (R, 10s), направени са колкото се може повече кадри, преди да се скапе напълно времето, и е подаден сигнал за потенциална свръхнова. На следващата сутрин е направен спектрален анализ, който потвърждава откритието.

SN 2014J избухва поне 5-6 преди откритието ѝ. Има дузина любители, които я засичат, но не им прави впечатление.
Относно професионалните обзори — The Palomar Transient Factory наблюдава М82 почти всяка нощ! На 16 януари обаче има пълнолуние, което кара екипът да премине на друг метод на заснемане, което "потиска" сигнала на свръхновата. На 20 януари се връщат отново на първоначалния си метод на заснемане, свръхновата излиза наяве, но изпича кадъра и софтуерът не разпознава явлението.

По-подробно описание:

Потребителски аватар
tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » ср ное 18, 2020 10:06

Страхотна новина !
За жалост чак сега я забелязах иначе щях да наблюдавам свръх новата преди няколко вечери като излизах !
Но - дузина астрономи любители заснели М82 но не отчели събитието !?? Това е защото има много просто фотографи дето снимат небето и това не ги прави истински астрономи любители (без да влагам нищо лично към никой). За мен астро любителя трябва да има елементарни познания по небето и чисто визуално иначе се стига до такива куриози, да не можеш да разпознаеш свръх нова в иначе такъв тривиален обект като М82 :D

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

Мнение от Sektor » ср ное 18, 2020 13:06

Суперновата е била през 2014 г...
Celestron RASA8 + Advanced VX + ZWO ASI533
Celestron NexStar Evolution 6 + ZWO ASI224

Потребителски аватар
tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » ср ное 18, 2020 23:20

Нещо не съм в час ?
Явно не съм разбрал, че работата е минала, но това не прави останалите ми заключения не верни :D

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

Мнение от Sektor » чет ное 19, 2020 09:18

Да, съгласен съм.
Celestron RASA8 + Advanced VX + ZWO ASI533
Celestron NexStar Evolution 6 + ZWO ASI224

Потребителски аватар
Ganymede

Мнение от Ganymede » чет ное 19, 2020 09:24

tsetsodrums написа:
ср ное 18, 2020 10:06
За мен астро любителя трябва да има елементарни познания по небето и чисто визуално иначе се стига до такива куриози, да не можеш да разпознаеш свръх нова в иначе такъв тривиален обект като М82 :D
Преди откриването на SN 2014J, екип от шест човека (цитирани като астрономи) разглежда снимка на М82, на която свръхновата ясно се вижда. Обсъждат как във М82 е въпрос на време свръхнова да избухне, без да осъзнават, че виждат такава на кадъра :D

Оправдавам всички хора, които не са я разпознали — и любители, и професионалисти.
Кой би очаквал толкова рядко събитие да се случи пред очите му?

Потребителски аватар
tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » чет ное 19, 2020 09:38

Преди откриването на SN 2014J, екип от шест човека (цитирани като астрономи) разглежда снимка на М82, на която свръхновата ясно се вижда. Обсъждат как във М82 е въпрос на време свръхнова да избухне, без да осъзнават, че виждат такава на кадъра :D

Оправдавам всички хора, които не са я разпознали — и любители, и професионалисти.
Кой би очаквал толкова рядко събитие да се случи пред очите му?
[/quote]

За жалост никой не оправдавам. Още по-жалко, че и професионалистите не са разпознали свръх новата #-o
Имам лични впечатления от професионални астрономи, които са много добри като теоретици, но не могат да разпознаят на небето съзвездие "Риби". А и какво ще рече - неочаквано събитие ? Нима астрономията не търси неочаквани неща !?
Както и да е - няма смисъл да циклим по темата . Факта е факт и той е куриозен :wink:

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » чет ное 19, 2020 10:15

Все пак, не трябва да очакваме, пък било то и от професионалните астрономи, да познават всяка галактика. Като цяло са специализирани в някаква сфера, и ако тази сфера не е галактики е нормално да не разпознаят свръхновата в конкретната галактика. Но това за небето и съзвездията - съгласен съм :)

Потребителски аватар
Ganymede

Мнение от Ganymede » чет ное 19, 2020 12:03

tsetsodrums написа:
чет ное 19, 2020 09:38
Още по-жалко, че и професионалистите не са разпознали свръх новата #-o
Така, да уточня. Свръхновата е открита от постдок, който ръководи първокурсници по време на рутинна тренировка. Първокурсниците не си правят тренировката сами — това би било наивно. Така че си е разпозната от професионалист, просто няколко дена по-късно.
tsetsodrums написа:
Имам лични впечатления от професионални астрономи, които са много добри като теоретици, но не могат да разпознаят на небето съзвездие "Риби".
Аз познавам професионални астрономи, които не знаят най-масивните спътници на газовите гиганти. Защо им е, ако не се занимават с планетарна астрономия? При нужда винаги може да се направи справка. Епохата на енциклопедистите е отдавна зад гърба ни. Ненужно е всеки да помни всичко, дори и от "обща култура", особено ако си изследовател и вече разширяваш границата на познанието в собственото си направление.

Конкретно за съзвездията, не мисля, че се взимат предвид по-сериозно от небесните координати в професионалната астрономия. Ако ще правиш каталог на обекти — може би да, но вече не е въпрос да "знаеш съзвездието". Например ако каталогът определя имена на обектите според съзвездието, в което са, трябва да се направи проучване по точните граници на съзвездията и т.н.
tsetsodrums написа:
А и какво ще рече - неочаквано събитие ? Нима астрономията не търси неочаквани неща !?
Събитието само по себе си е очаквано — водещите във видеото казват, че е "въпрос на време свръхнова да избухне".
Въпросът е, че не всички очаквани събития имат очакван момент на провеждане.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение