Обсерватория на Сдружение Звездно Общество

всичко за новото начинание

Модератори: Yoddha, dani, tsetsodrums

Потребителски аватар
dani
Регистриран: нед юни 05, 2005 01:57

Re: Обсерватория на Сдружение Звездно Общество

Мнение от dani » пет фев 27, 2015 12:04

Мак-сим написа:Ето как ги виждам нещата аз:
1. Освобождаване на помещението в което е клуба, с цел на икономия на средства.
2. Поставяне на разумен срок - да речем 3 месеца, в които членовете на сдружението да съберем по 200-250 лева, като събраната крайна сума, плюс наличните към момента средства, се използват за закупуване на монтировка. Последната не е задължително да е чисто нова.
Това с подложката на телескопа не го разбрах. Трябва да решим окончателно, дали наличния Нютон ще го качваме на екваториална монтировка, или ще търсим друг инструмент. Аз смятам, че бихме могли да го пробваме фотографски, след ъпгрейд на фокусировъчното,евентуално вторично огледало, пръстени и релса.
Изброените дейности от Дани също са актуални, но са по-скоро "козметични". Изграждането на колоните е приоритет.
Ако ще слагаме монтировка пускането на ток-а е приоритет. В момента в центъра на павилиона стърчат четирите шпилки, необходими за колона и не може да се сложи добсъна, за да се гледа през него.

Горното е много добро пожелание, но ние в момента членския внос не може да си съберем от всички, а ти искаш по още един годишен такъв. Ако всички се стегнат може и да стане. Дори и за втора ръка монтировка, която е поне 5000лв, не виждам средства в момента. И аз мисля, че има смисъл да се ъпгрейтне тръбата за фото, но това са още 2000-3000лв.

Но се радвам, че дискусията почна.
Esprit-120, Esprit-80, TS 6" f/5.9 Fraunhofer Refractor
PST Coronado mod
DMK 21AU618.AS, Off-axis guider, FLIP MIRROR IMAGING DIAGONAL
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6
MTO300 + Flektagon 20/F4+Зенитар Fisheye 16мм f/2.8
DSI III PRO+LRGB, филтри O-III, S-II, H-Alpha и H-Beta, Kendrick heater
SW Myriad 20mm MWA-100º Eyepiece (2”), SW Aero ED 40mm 2"
MEADE TeleXtender 2x, Bresser Barlow 5x
Pentax XW 10mm, XW 7mm, XW 3.5mm,
WO SWAN 33mm, ES 4.7mm, TeleVue 13mm Nagler
Powermate 4x, Orion Multiple Filter Wheel for 4x 2"
Helios STELLAR-II 15x70 BINO, Nikon Action 8x40 8.2

Потребителски аватар
fishburn
Регистриран: вт юли 28, 2009 23:34

Мнение от fishburn » пет фев 27, 2015 21:54

Подкрепям Адаша монтировки има по 3000 втора ръка 8)

Потребителски аватар
venzibo
Регистриран: ср юли 28, 2010 16:22
Контакти:

Мнение от venzibo » съб фев 28, 2015 00:45

Първо трябва да се направят по конструкцията нещата преди да се слага монтировка (за която трябва време да се съберат пари), а след това и телескоп (за който отново ще трябва време да се съберат пари). Иначе - ще имаме монтировка която или ще трябва да седи някъде на "склад" или да я духат ветровете и дъждовете в недонаправения павилион.

Аз също съм за освобождаване на помещението на клубчето.
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta 72/432 Quadruplet Flatfield APO
QHY9M + QHYCFW1 + Baader 2" LRGB, Ha 7nm, OIII 8.5nm, SII 8nm
Sky-Watcher NEQ6 Pro SynScan
TS Off Axis Guider - 27mm
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery
+ cosmic ambient/downtempo/psychill music...
https://telescopius.com/profile/venzibo

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » съб фев 28, 2015 09:00

fishburn написа:Подкрепям Адаша монтировки има по 3000 втора ръка 8)
@fishburn
То има и за 1500, но зависи колко носят и в какво състояние са. Да не забравяме, че тръбата тежи около 29кг без пръстени и лайсна(Поне това пише на сайта на ОО, но трябва да я премерим). Пръстените ще са сигурно около 1-2кг. Лайсната и 3" фокусер са още по 1 кг. Тоест имаме още поне 4кг отгоре. И като се сложи камера и coma коректор си е още минимум 1кг. Тоест имаме минимум 35кг (да не говорим, че след това ще искаме да сложим и филтърно колело с филтри и мотофокус), което ще рече, че ни трябва монтировка с товароносимост поне 45кг-50кг. А таква за 3000лв не се сещам втора ръка. По-скоро 4500-5000лв.

И аз искам да си имаме монтировка в павилиона, но първо трябва да се направят сметките, за да си покаже кое става и кое не. Иначе само с пожеланията ще си останем.
venzibo написа:
Първо трябва да се направят по конструкцията нещата преди да се слага монтировка (за която трябва време да се съберат пари), а след това и телескоп (за който отново ще трябва време да се съберат пари). Иначе - ще имаме монтировка която или ще трябва да седи някъде на "склад" или да я духат ветровете и дъждовете в недонаправения павилион.

Аз също съм за освобождаване на помещението на клубчето.
И аз мисля, че ако не оправим павилиона поне да не влиза вода, може да се окажем с надовнени монтировка и тръба! А мисля, че никой не го иска. Все пак до тук доста усилия положихме всички и не трябва малък детайл да развали нещата и от вълнение и емоция да не го догледаме. Щото като влезе каруцата във водата после е късно.

Нека и другите да си кажат мнението дали са за освобождаване на клуба, за да пестим пари за монтировка. А при мен вече има място, така че добсъна може да седи и при мен, докато го качим на Рожен.
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

Потребителски аватар
fishburn

Мнение от fishburn » съб фев 28, 2015 09:16

Дани да не се държиме протоколно :)
И нютона не мисля че ще стане за тая работа без сериозен ъпгрейд не говоря за фокусер.Но всичко по реда си

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » съб фев 28, 2015 12:33

Колеги,ако някой ходи натам от 8,03,2015-14,03,2015 съм отпуска и може да се обади да дойда да видя как да го оправим проблема,имам инструменти и знания .Имам икономичен автомобил и транспорта е осигурен ако се наложи.По този повод говорихме със Фишбърн и Йода и съм убеден че мога много да помогна (стройтелен майстор съм ).Пари едва ли ще трябват много-да кажем много-малко.
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » съб фев 28, 2015 13:00

fishburn написа:Дани да не се държиме протоколно :)
И нютона не мисля че ще стане за тая работа без сериозен ъпгрейд не говоря за фокусер.Но всичко по реда си
E всички знаем, че при теб доста неща са хаотични, пък за протоколни да не говорим :wink:. А относно реда точно за това съм писал за приорители да се сложат на дейностите, но ние още нямаме съглание по дейностите, да не говорим за приоритетите им. А за ъпгрейда то е ясно, че освен гореописаното, ще трябват и нови огледала. Но точно затова трябва да се реши дали ще се ъпгрейтва към фотографски или ще стои като добсън/визуален.
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

Потребителски аватар
fishburn

Мнение от fishburn » съб фев 28, 2015 14:11

dani написа:
E всички знаем, че при теб доста неща са хаотични, пък за протоколни да не говорим :wink:. А относно реда точно за това съм писал за приорители да се сложат на дейностите, но ние още нямаме съглание по дейностите, да не говорим за приоритетите им. А за ъпгрейда то е ясно, че освен гореописаното, ще трябват и нови огледала. Но точно затова трябва да се реши дали ще се ъпгрейтва към фотографски или ще стои като добсън/визуален.
„Само слабите се стремят към порядък. Силните владеят хаоса“

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » съб фев 28, 2015 15:31

fishburn написа:
dani написа:
„Само слабите се стремят към порядък. Силните владеят хаоса“
Оле, оле... Ама ти и хаоса не владееш и към порядък не се стремиш. Да се чуди сега човек силен ли си слаб ли си, какъв ли си... :?

Потребителски аватар
fishburn

Мнение от fishburn » съб фев 28, 2015 15:57

Тони с Дани си чешеме езиците толкоз темата е друга :arrow:

neptun2
Регистриран: съб фев 17, 2007 11:43
Контакти:

Мнение от neptun2 » пон мар 02, 2015 15:58

Това с освобождаването на помещението на клуба определено е актуално. В момента и аз смятам, че нямаме достатъчно приходи за да си позволим да го държим. Относно довършителните работи - наистина нека първо да си осигурим едно добре изолирано и сухо помещение с колона и ток пък после да мислиме следващите стъпки. Поне аз така го виждам. Вече за това дали добсъна да со модифицира за снимки - личното ми мнение е, че е много по-добре да инвестираме в доста по-компактен и лек инструмент, който е оптимизиран за фото отколкото да се мъчиме с добсъна. Във всеки случай като стигнем до обсъждане на закупуване на монтировка и тръба ще трябва да се направи едно общо събрание и всеки да си каже мнението. Последно - за 7 и 8 и следващия weekend 14 И 15 аз също сам свободен. Ако ще се ходи нагоре казвайте.
Photo: ZWO Asi 1600MM Pro + zwo 7x36mm filter wheel, Astrodon I-series Gen 2 36mm LRGB filters, ZWO ASI 120MM as guider, ZWO off-axis guider
Binoculars: Nikon Action 12x50
Telescopes: CFF 135mm f6.7 triplet refractor + cff flattener
Mounts: Ioptron CEM-60 EC
Eyepieces: Nagler 11mm type6, Pentax XW 7mm, Televue 2X barlow 1.25"

Моите снимки:
http://www.astrobin.com/users/neptun/
https://telescopius.com/profile/neptun/

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » пон мар 02, 2015 23:11

Като страничен наблюдател мога да ви дам съвет да преосмислите каква точно ще е стратегията и целта на апаратурата която ще поставите в обсерваторията. Научната работа често няма много общо с правенето на красиви снимки на небето, та трябва да решите в коя насока ще поемете. Може да изкопирате в някаква степен, примерно вече реализираната идея на Емо и Вили с вече наличното, каквито идеи имате - да качите Нютона от Добсъновата стойка на екваториална монтировка след смяната на фокусировъчното, вторичното огледало и закупуването на комакоректор, но и трите неща зависят силно от големината на чипа с който ще се снима. Ако ще се ползва голям чип тип SBIG 11000 съответно ще трябва 3 инчово фокусировъчно, 130-140мм вторично и Wynne коректор от ASA - 4000+лв. Ако ще се снима с по малък 3000лв. може и да ви оправят. Проблема е че и самата тръба ме притеснява докололко е стабилна, та да не се наложи минаване на корбонов вариант по натам. Монтировка с товароносимост 40+ кила ще е задължителна! Телескопа е с фокусно 1600мм. и примерно с редуктора на ASA 0.73 може да се стигне до 1168мм. т.e. близо 1200мм, което е добре...
Та в крайна сметка може би продоването на Нютона и финансирането на готов астрограф (не знам какъв) с по компактни размери може и да пооблекчи нещата и от към монтировка и нуждата от ъпгрейди :-k Всичко зависи от целите които ще се преследват...
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
venzibo
Контакти:

Мнение от venzibo » вт мар 03, 2015 00:10

Аз съм за добсъна да си остане за визуално, и да се купи отделен астрограф за монтировката.
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » вт мар 03, 2015 10:05

Ами след като при Дани има място, че си струва да освободим клуба. Когато имаме възможност и нужда ще намерим ново помещение. Посещаемостта от нова година е слаба и не мисля, че много хора ще са против освобождаването... Така че задействаме ли го?

За Обсерваторията, мисля ще трябва да се фокусираме да я довършим и после да мислим какво ще правим. Но също мисля че добсъна трябва да си остане за визулано.

Потребителски аватар
lupi
Регистриран: нед мар 05, 2006 01:40

Мнение от lupi » вт мар 03, 2015 18:58

Аз съм "за" освобождаване на помещението, поради факта, че прекалено голяма част от приходите ни отиват за него. По-добре ще е да се насочат към закупуването на техника примерно. Колкото до добсъна, според мен е по-добре да си остане за визуално, а за фотографски да се мисли за нов. Но и аз смятам, че първото и най-важно нещо, е да довършим павилиона, за да може добсъна да иде в него.
LightBridge 12"

Потребителски аватар
venzibo
Контакти:

Мнение от venzibo » пон мар 09, 2015 11:32

На Рожен какво става, някои знае ли? Нали от няколко дена нямат ток в Смолянско, уеб камерата естествено не работи...
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » вт мар 10, 2015 17:27

venzibo написа:На Рожен какво става, някои знае ли? Нали от няколко дена нямат ток в Смолянско, уеб камерата естествено не работи...
Преди малко се чух с Никола - от събота чак днес имат ток! И вода са нямали, тъй като не са могли да стигнат до помпата за вода. Почистено е само до първата сграда. Пътят до обсерваторията е само за една кола, не може две да се разминат и е само за джип. Данo скоро стане още по-добре.

Това е първият голям тест за павилиона на голям сняг, който се оказа и първият му. Така, ако е нужно, ще знаем как и къде да го доукрепим и добре че няма още техника вътре!
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

Потребителски аватар
Мак-сим
Регистриран: пет окт 01, 2004 11:58
Контакти:

Мнение от Мак-сим » вт мар 10, 2015 21:04

Ще трябва да се измисли обсерватория на дърва и въглища за наш'та мила Родина, а не на ток. То верно голям сняг падна ама само в БГ ли вали да го е....а??. Вярно хиляди хора останаха без ток, та една обсерватория ли..... Ш са опраим!
http://www.astrobin.com/users/nki/
Галерия с мои астрофотографии
Монтировка: Vixen GP-DX with Vixen "SkySensor 2000 PC" "Go To" control system.
Телескоп: Skywatcher Evostar 80ED DS-Pro f/7.5 refractor and Skywatcher 0.85x reducer/flattener.
Камера: Canon 1000D (modified)

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » ср мар 11, 2015 14:11

Мак-сим написа:Ще трябва да се измисли обсерватория на дърва и въглища за наш'та мила Родина, а не на ток.
Ихаааа - и само си викам данооо данооо даноооо - щото знаиш ли кви нови непознати мъгели ще плъзнат по снимките :D
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » ср мар 11, 2015 14:15

Мъглявината Кюмбе. Галактиката Въглен. Водо(родната) област Разтопен сняг.... и други :D
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
fishburn

Мнение от fishburn » чет апр 09, 2015 13:29

Снимки от преди ден:=) Никола каза че същото ни чака към 20.04.
Прикачени файлове
10580011_10205268244159402_1526838230231499022_n.jpg
10459092_876546619050172_4815637326384162507_o.jpg
10425464_10205268240519311_6644680224996600308_n.jpg
10403662_874180969286737_2565907497555938087_n.jpg
10398678_10205268238519261_9179859962594231107_n.jpg
10257454_874181049286729_5483524587780725542_o.jpg
1505424_875733509131483_2658402673251846171_n.jpg

Потребителски аватар
fishburn

Мнение от fishburn » чет апр 09, 2015 13:35

Следващите :)
Прикачени файлове
11098194_874181169286717_6332460382187827567_n.jpg
11091001_10205268243359382_2967602244513195605_o.jpg
11078198_874180965953404_8351956267516895565_n.jpg
11072124_874180962620071_4283608012710026093_n.jpg
11063796_874181059286728_7185383789592289124_n.jpg
11061272_10205268242119351_5020545078487167693_n.jpg
10983462_10205268242439359_1795616018972411889_o.jpg

Потребителски аватар
fishburn

Мнение от fishburn » чет апр 09, 2015 13:38

Неееекст :wink: Имах много добра помощ за отриването на вратите на павилионите повече неможеше .По снега се вървеше супер и без снегоходки :)
Прикачени файлове
11146305_10205268243879395_8158742005533229736_n.jpg
11138580_10205268240039299_2015381876628051585_n.jpg
11138551_10205268241399333_2003144601687517343_n.jpg
11133745_10205268239519286_5839540821648517300_n.jpg
11133691_10205268239119276_508125796412808245_n.jpg
11133673_10205268240919321_6561724904555326496_n.jpg
11133658_874181045953396_6901728804853040257_n.jpg

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » чет апр 09, 2015 13:51

fishburn написа:Снимки от преди ден:=) Никола каза че същото ни чака към 20.04.
Защо към 20-ти? То партито е за 17-18.04!
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

Потребителски аватар
fishburn

Мнение от fishburn » чет апр 09, 2015 14:16

Объркал съм датата ;=)

Потребителски аватар
venzibo
Контакти:

Мнение от venzibo » чет апр 09, 2015 14:45

Еми екстра, понаваляло си е сняг, а и вие сте се разкършили. Аз мислех че повече е валяло даже...
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery

Потребителски аватар
fishburn

Мнение от fishburn » чет апр 09, 2015 14:51

Днес сутринта беше по-добре един метър за една нощ :D

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » пон апр 20, 2015 15:25

Ето последните сникки от "първа нощ" на обсерваторията:

http://forum.starrydreams.com/viewtopic ... 498#p78481
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

Потребителски аватар
Мак-сим
Регистриран: пет окт 01, 2004 11:58
Контакти:

Мнение от Мак-сим » съб сеп 26, 2015 13:54

През празничните дни 19-21.09, имах възможност да се кача до Рожен. Благодарности на Никола за гостоприемството.
Бъдещата ни Обсерваторийка изглежда така:
IMG_4296 copy.jpg
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2015:09:19 18:40:50
Image taken on:
съб сеп 19, 2015 15:40
Focus length:
18 mm
Shutter speed:
1/125 Sec
F-number:
f/9
ISO speed rating:
400
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire, compulsory flash mode
Camera-manufacturer:
Canon
Camera-model:
Canon EOS 1000D
Exposure program:
Aperture priority
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Pattern
Добсън-а също е в доро здраве и държи колимация
IMG_4331 copy.jpg
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2015:09:19 19:29:50
Image taken on:
съб сеп 19, 2015 16:29
Focus length:
46 mm
Shutter speed:
1/80 Sec
F-number:
f/5
ISO speed rating:
800
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire, compulsory flash mode
Camera-manufacturer:
Canon
Camera-model:
Canon EOS 1000D
Exposure program:
Aperture priority
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Pattern
Проблемна точка остана вратата, която се отваря навътре, което при валеж, води до стичане на вода по пода в павилиона. Чакам евтини и надеждни предложения за решаване на проблема :D
При висока влажност и отворен покрив се образува неприятен конденз по стените, който се стича. Тук може би трябва да се помисли за повдигнат под, който да осигурява проветрение на падналата влага.
Ще излезе по-скъпо от полагането на балатум, но се надявам на по-голяма ефективност.
Какво остава да се свърши:
1. Изработка на колоната - материалите са ми в багажника :D и ме чака стругарска дейност другата седница;
2. Извеждане на захранването - кабела от нашия павилион до посетителския център е вкопан, като ще е нужна външна кутия за пускането на тока;
3. Монтиране на малко табло в павилиона и контакти - както вътре, така и вън на площадката.
4. Окабеляване вътре, което зависи от решението ни за интериора, т.е. къде ще мястото на компютъра/лаптопа и евентуално малка маса или падащ плот на една от стените.
5. 12 волтово захранване - мисля, че едно качествено компютърно такова, би ни свършило чудесна работа.
Самата колона ще има два отвора, така че да не ни се размотават кабели из краката.
Благодарение на Георги Славов към момента имаме 200мм Ф/6 Нютон и релса, която момчето изработи за негова сметка.
Фокусера е стандартен СкайУочърски. Ако ще се използва това фокусировъчно, то ще са нужни 2-3 адаптера за фотоапарат и осн. типове камери, с които разполагат членовете на сдружението. Изработката им тук не е проблем, което ще спести средства от зкупуването на готови такива.
Това за сега от мен. Допълвайте с идеи, а още по-добре с готови решения :D
Благодарности на Владо, който вложи много желание и труд това лято :wink:
http://www.astrobin.com/users/nki/
Галерия с мои астрофотографии
Монтировка: Vixen GP-DX with Vixen "SkySensor 2000 PC" "Go To" control system.
Телескоп: Skywatcher Evostar 80ED DS-Pro f/7.5 refractor and Skywatcher 0.85x reducer/flattener.
Камера: Canon 1000D (modified)

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » съб сеп 26, 2015 18:24

Червено и бяло осветление с отделни ключове. Предполагам сте го предвидили, но все пак :)

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение