Филм за посещението на Лас Палмас !?

всичко за новото начинание

Модератори: Yoddha, dani, tsetsodrums

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Филм за посещението на Лас Палмас !?

Мнение от tsetsodrums » пон юли 16, 2012 13:15

Здравейте колети и приятели !
Както много от Вас знаят , моя милост и Дани преди две години посетихме Северно Европейската обсерватория на Лас Палмас (Канарски острови) !
В резултат на това имаме около 3 часа видео на някои от най-интересните телескопи в света , включително и на най-големия такъв-Гранде Кан с диаметър 10.5м !!
Проблема е че нито Аз нито Дани имаме нужните познания по видео монтаж и за това се обръщаме за помощ ! Искаме от видеото да стане филмче с дължина не повече от час, което ще е интересно за всички любители на астрономията а и не само.........
Имали някой, който би могъл да направи подобно филмче безвъзмездно с което не преследваме комерсиални цели а популяризиране на Астрономията от името на Звездно общество !

Предварително благодарим !

С Уважение
Цецо

D2014
Регистриран: вт яну 14, 2014 19:35

Re: Филм за посещението на Лас Палмас !?

Мнение от D2014 » чет май 22, 2014 07:34

Здравейте,
Случайно видях този пост от миналото : -) и ме интересува какво стана с този филм? Има ли го качен някъде?
Ако не, може ли да качите видеото на някой сървър за да го видя?
Бих могъл да направя нещо. макар че не съм много добър.
P.S. Преди време, като по-млад, бях направил един смотан трейлър на Star Wars Episode 7 и го качих на един сайт, а от там ми казаха, че сък нарушавал авторските права - не че се фукам :-)))
Optus 76/700 Reflecting Telescope without mount, tripod and eyepieces

Потребителски аватар
dani
Регистриран: нед юни 05, 2005 01:57

Мнение от dani » чет май 22, 2014 11:42

D2014 написа:Здравейте,
Случайно видях този пост от миналото : -) и ме интересува какво стана с този филм? Има ли го качен някъде?
Ако не, може ли да качите видеото на някой сървър за да го видя?
Бих могъл да направя нещо. макар че не съм много добър.
P.S. Преди време, като по-млад, бях направил един смотан трейлър на Star Wars Episode 7 и го качих на един сайт, а от там ми казаха, че сък нарушавал авторските права - не че се фукам :-)))
Проблемът е прехвърлянето на видеото от касетата на файл. Имах проблеми със драйверите за Win7, а и въпреки, че камерата се води с DV изход, в менюто й няма функция за DV изход. Така че начина е или да се намерят точните драйвери и софтуер или система, която прехвърля лентата директно на файл.
Esprit-120, Esprit-80, TS 6" f/5.9 Fraunhofer Refractor
PST Coronado mod
DMK 21AU618.AS, Off-axis guider, FLIP MIRROR IMAGING DIAGONAL
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6
MTO300 + Flektagon 20/F4+Зенитар Fisheye 16мм f/2.8
DSI III PRO+LRGB, филтри O-III, S-II, H-Alpha и H-Beta, Kendrick heater
SW Myriad 20mm MWA-100º Eyepiece (2”), SW Aero ED 40mm 2"
MEADE TeleXtender 2x, Bresser Barlow 5x
Pentax XW 10mm, XW 7mm, XW 3.5mm,
WO SWAN 33mm, ES 4.7mm, TeleVue 13mm Nagler
Powermate 4x, Orion Multiple Filter Wheel for 4x 2"
Helios STELLAR-II 15x70 BINO, Nikon Action 8x40 8.2

D2014

Мнение от D2014 » ср юни 18, 2014 07:24

Какъв модел е камерата? Може да поразпитам познати и да решим проблема.
И като резервен вариант - има ли възможност да ми дадеш касетата срещу обещание, че няма да избягам със заснетия материал и че ще я върна, след като прехвърля файла : - ).
Само от ръка ли е снимано или има кадри и от статив?

Betelgeuse
Регистриран: чет авг 11, 2005 22:26
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » ср юни 18, 2014 09:27

Бих свършил тази работа с удоволствие, тъй като се занимавам с дигитални камери от 2001-ва, но за съжаление съм далеч. Дани, Цецо, как свързвате камерата с компютъра ?
При по-старите модели хем има USB, но то е само за единични снимки, а за видеото се ползваше IEEE1394 (наричан още и firewire). Да не би това да е вашия случай ?
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » ср юни 18, 2014 09:58

Betelgeuse написа:Бих свършил тази работа с удоволствие, тъй като се занимавам с дигитални камери от 2001-ва, но за съжаление съм далеч. Дани, Цецо, как свързвате камерата с компютъра ?
При по-старите модели хем има USB, но то е само за единични снимки, а за видеото се ползваше IEEE1394 (наричан още и firewire). Да не би това да е вашия случай ?
Това е проблемът. Камерата е Panasonic nv-gs27 и е на Цецо. Под win7 излиза като web камера и до там. Кажете кой Capture software да ползвам. Преди ползвах някакво студио v.6 от сайта на Panasonic, но не стана. За знам, че става, тъй като познат на Цецо свали видеото, но пък не може да намери диска.
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

neptun2
Регистриран: съб фев 17, 2007 11:43
Контакти:

Мнение от neptun2 » ср юни 18, 2014 16:40

Дани виж тези интрукции. Прикачам pdf.
Прикачени файлове
Microsoft Word - Digital Video Recorder miniDV.pdf
(419.43 KиБ) Свален 11714 пъти
Photo: ZWO Asi 1600MM Pro + zwo 7x36mm filter wheel, Astrodon I-series Gen 2 36mm LRGB filters, ZWO ASI 120MM as guider, ZWO off-axis guider
Binoculars: Nikon Action 12x50
Telescopes: CFF 135mm f6.7 triplet refractor + cff flattener
Mounts: Ioptron CEM-60 EC
Eyepieces: Nagler 11mm type6, Pentax XW 7mm, Televue 2X barlow 1.25"

Моите снимки:
http://www.astrobin.com/users/neptun/
https://telescopius.com/profile/neptun/

D2014

Мнение от D2014 » ср юни 18, 2014 19:33

Аз използвам Adobe Premiere Pro. МАлко сложен, но вероятно най-добрият софтуер за видео обработка.
Ето и екрана за сваляне на видео от камера:
Изображение

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » чет юни 19, 2014 06:35

Копираш видео от касета на харда си с Ъдоби премиер е все едно да стреляш гълъби с оръдие.
Едно на ръка че не са много хората дето го имат легално това оръдие.
Аз ползва(х) една програмка, около 100кб само мисля че беше, едно единствено ехе, нито се инсталира нито нищо, работи като пушка.
Сега ще я намеря...
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » чет юни 19, 2014 06:39

Абе какво става, 5 мин по-късно не мога да си редактирам горното писание.
Програмката се казва WinDV и е под 100кб. Пращам линк на Дани на лични.

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » чет юни 19, 2014 10:41

Мерси на всички. Тези дни ще пробвам пак с новия софтуер.
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » чет юни 19, 2014 12:51

Малка корекция - камерата е Panasonic NV-GS17EP и преди я борих с MotionDV Studio 5.6. Ще видим какво ще стане.
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » пон юни 23, 2014 09:50

Взех отново камерата и пак същата греда. С USB кабел Win7 разпознава камерата като web-camera. Ако ползвам MovieMaker в опции мога да я избера, но след това при import от устройство не се появява, за да се избере. С DVWin програмата също не я намира като камера, за да я избереш. Ако сложа 1394 кабелът въобще не се появява като ново устройство. Което ме навежда на мисълта, че трябват специални драйвери, но на сайта на Panasonic не излизат такива.

Явно остават следните варианти - някъде да се свали касетата другаде или да се купува преобразувател от S-video и другите чинч изходи към PC - тоест от аналогово видео и аудио към PC.
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

D2014

Мнение от D2014 » вт юни 24, 2014 07:49

Преобразуването на сигнала само ще влоши качестово. В резултат ще се получи видео, което дори и най-заклетите фенове на астрономията биха изледали трудно. Нещо като 3 часов запис на сватбата на братовчеда.
От 3 часа видео материал може да се получи 20-30 минутно филмче, ако е снимано добре :D

Според мен някоя от по-леките версии на Adobe Premiere 6 или 7 ще ти реши проблема. Възможно е камерата да има проблем с DV 1394 изхода и тогава трябва да се използва друга камера, но с цел запазване на качеството е препоръчително видеото да се свали от камерата, с която е снимано.

Има и по-екзотични варианти:
Тези камери се продават в ибей на цени около 100-150 лв, което е доста висока цена. Даваш ми камерата с касетата за 3 часа, давам ти депозит 100-150 лв за твое спокойствие, прехвърлям видеото и ти връщам камерата, а ти ми връщаш депозита. :D

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » вт юни 24, 2014 07:56

D2014 написа:Даваш ми камерата с касетата за 3 часа, давам ти депозит 100-150 лв за твое спокойствие, прехвърлям видеото и ти връщам камерата, а ти ми връщаш депозита. :D
Ахаха, това беше добро. Дани, предлагам по-лек вариант. Понеже имам камера (Сони) - даваш касетката на мой човек, получаваш я обратно след края на август заедно с готовия прехвърлен филм. Никакви пари в обращение и никаква камера :)

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » вт юни 24, 2014 08:59

Имам малък напредък - камера се разпозна от Win7 с последни update-ти, но на моя лаптоп, на който нямам 1394 порт. След update на домашния комп ще видим дали ще стане. За разбирачите въпрос - камера се управлява по USB, a по 1394 се сваля само видеото ли? Питам защото след избора в DVWin ми казва, че има грешка, че не може да намеври DV output. Което сега ме навявя на мисълта, че DV output-a може да не работи и затова да не се разпознава камерата само с 1394 кабел. Ще стане ясно като направя ъпдейтите на Windows-a.

А относно предложенията ви за прехвърляне от друга камера - ако не стане при мои познати ще го мислим тогава. А парите няма да ме успокоят ако се загуби видеото, че те ти нямам доверите D2014, но вече имам опит с потрошена оптика при бързане и съм се убедил, че и при най-добрите намерения стават белите. Затова вече мотото ми е - с астрономията и оптика не се бърза. Все пак това е хоби за цял живот!
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

D2014

Мнение от D2014 » вт юни 24, 2014 15:57

Камерата се управлява по IEEE1394, видеото се сваля също по 1394 - това е известен интерфейс, макар и малко остарял вече. Ако камерата е изправна, с Adobe Premier и Windows не трябва да имаш проблем и не ти трябват драйвери. Дори един ТВ тунер би ти помогнал да свалиш видеото през S video изхода, но с влошаване на качеството.
Успех, ще ми бъде любопитно да видя филма :D

D2014

Мнение от D2014 » вт юни 24, 2014 16:01

Betelgeuse написа:
D2014 написа:Даваш ми камерата с касетата за 3 часа, давам ти депозит 100-150 лв за твое спокойствие, прехвърлям видеото и ти връщам камерата, а ти ми връщаш депозита. :D
Ахаха, това беше добро. Дани, предлагам по-лек вариант. Понеже имам камера (Сони) - даваш касетката на мой човек, получаваш я обратно след края на август заедно с готовия прехвърлен филм. Никакви пари в обращение и никаква камера :)
Разкрит съм!
Правилно си прочел, обещал съм да върна камерата, но не и касетата! :D
Видях възможност да изкарам лесни пари и реших да се възползвам, като препродам видео NG.
:D

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » вт юни 24, 2014 22:46

Ако не друго, нагнетихме интереса към предстоящата премиера на тоя филм. Колко часа е суровия материал ?
:thumbsup:

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » ср юни 25, 2014 09:49

Betelgeuse написа:Ако не друго, нагнетихме интереса към предстоящата премиера на тоя филм. Колко часа е суровия материал ?
:thumbsup:
Да, благодаря за засиления интерес. Без подкрепата на Betelgeuse и D2014 сигурно пак щях да се откажа. Оказа се, че стана по най-лесния и неочакван начин - само с USB кабел и с опцията в Movie Maker - Запиши видео от уеб камера. А Win7 разпознава камерата като уеб камера и като се върже USB кабела на камерата излиза надпис web. Тъй като снощи до 3 часа се борих нямаш време да разучавам много Movie Maker-а, но гледам, че той може да сложи надписи. Ще съм благодарен отново на съвети как най-добре на направя филма - програма записа файловете като wmv формат доколкото си спомням. След като го избрах за съхранение като файл и резолюция като за PC ми предложи да го запише като mp4 формат. Така се увеличи размерът на файла, но не знам дали не се загуби качество при записа в новия формат. Използвал съм настройки по подразбиране и нищо не съм променял. Така, че ще се радвам на всякакви съвети за видео обработка.

А сега към видеото - 59 минути продължителност. Място - остров La Palma - един от големите 7 от групата на Канарските острови. На островите има 2 групи с телескопи - на остров Ла Палма -Оbservatorio del Roque de los Muchachos

Изображение

и на остров Тенерифе - Observatorio del Teide:

Изображение
Изображение

Подробна информация за обсерваториите и телескопите може да намерите тук:

http://www.iac.es/eno.php?op1=2&lang=en
http://www.iac.es/eno.php?op1=3&lang=en
http://www.iac.es/telescopes/pages/en/home.php?lang=EN
http://www.iac.es/telescopes/pages/en/h ... hp?lang=ES
http://www.iac.es/telescopes/pages/en/h ... uments.php
http://en.wikipedia.org/wiki/Roque_de_l ... bservatory
http://en.wikipedia.org/wiki/Teide_Observatory

Двете обсерватории са дом на телескопи и инструментим принадлежащи на 60 научни институции от 17 различни страни.
Направени са обсерватории на тези два острова още от 1979 заради отличното качество на небето за астрономически цели, което е защитено от закон, предложен през 1988 и приет 1992г. Законът регулира:

1. Светлинното замърсяване - регулира външната светлина на островите Ла Палма и Тенерифе, която директно се вижда от обсерватории и така намалява светлинното замърсяване
2. Радиелектрическо замърсяване - поставя лимити на електромагнитната радиация, така че да не влияе на оборудването и да разруши резултатите на обсерваториите и предпазва от радиоелектрическо замърсяване.
3. Атмосферно замърсяване - контролира дейности, които може да навредят на атмосферата над обсерваториите, за да предпази от атмосферно замърсяване
4. Маршрути на самолети - регулира въздушният трафик над обсерваториите, за да предпази от интерференция с авиационните маршрути. Както знаете Канарските острови са известна туристическа дестинация на Испания с посещение от 10 милиона туристи на година, да не говорим, че имат локални авиолинии между островите - за 20-30 евро летиш между островите за около 20-30 минути полет.

Другото, което ми направи впечатление е климатът - има морско топло течение към Америка, което спомага за ниска облачност, която седи под нивото на обсерваториите - вижда на са снимките на куполите. Другото е ниската растителност и сухата тип пустия почва - а оттам нямате и влага.

На видеото посещаваме последователно следните телескопи:

William Herschel Telescope - 4.2м
Изображение
http://www.ing.iac.es/astronomy/telescopes/wht/

Isaac Newton Telescope - 2.5м
Изображение
http://www.ing.iac.es/Astronomy/telescopes/int/

Gran Telescopio CANARIAS (GTC) - 10.4м - както те го наричат съкратено - GRANTECAN - главното огледало е съставено от 36 шестоъгълници, които заедно дават светосъбираема площ от 75.7 квадратни метра, равна на кръгло огледало с диаметър 10.4м. Работата по проекта започва през 1994. Започва научна работа през 2009, а ние го посетихме през 2010. Плочата, която се вижда на видеото и сложена за официалното откриване и на нея пише, че телескопът е открит от краля и кралицата на Испания.

Изображение
http://www.gtc.iac.es/
http://www.gtc.iac.es/gtc/grantecan.php

MAGIC - 17м - използва се за изследване на електромагнитни вълни - наблюдаемият спектър е от радио до инфрачервени вълни, видимия спектър, ултравиолетов, X-ray, gamma-rays и накрая високоенергични гамма лъчи(енергии от 10 GeV)

Изображение

https://wwwmagic.mpp.mpg.de/

Повече за канарските острови може да прочетете тук:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0% ... 0%B2%D0%B8

А сега ето и видеото:

https://plus.google.com/photos/10700323 ... 8239847517

Терминалът на летището сигурно вече не е този - тогава строяха новият и сигурно сега има много по-голям и хубав.

Надявам се да Ви е харесало видеото и да ви е докоснало до това, което ние изпитахме и да Ви мотивира и Вие да отидете някои ден, а дай Боже всички заедно на астро парти около обсерваториите!

Снимки може да разгледате тук:

https://plus.google.com/photos/10700323 ... 0544158593

P.S. Кажете дали се плейва както трябва при вас, за да знам дали да го качвам другаде
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » ср юни 25, 2014 10:16

Забравих да напиша, че наемът на апартаментът на видеото беше 80EUR на вечер като се ползва и общия басейн, колата под наем мисля че беше нещо от рода на 23-25 EUR на ден, а литър бензин беше 0.80 ЕUR/литър, тъй като канарските острови се водят безмитна зона и няма акциз на бензина. Има и други намаления за жителите на островите - мисля, че беше 50ЕUR/месец карта за ползване на фериботите между островите. Тоест Испания стимулира/финансира заселването на островите.
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

D2014

Мнение от D2014 » ср юни 25, 2014 20:40

При мен видеото насича, но не много и може да се гледа.
Явно този комплекс от обсерватории е нещо грандиозно, но ниската резолюция разваля ефекта.
За видео монтажа бих препоръчал да не се показва една сцена за повече от 7-10 секунди, никакви преливания и ефекти при преминаване от сцена в сцена, за да не заприлича на сватбарски филм и подходяща музика. Ако има и аудио коментар какво се показва, може да стане съвсем приемлив любителски филм.

P.S. Сега като се замисля, май не трябваше да показвате суровия видео материал - феновете ще го изгледат и после няма да има големи опашки на касите за билети, но дано да греша :D :D

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » чет юни 26, 2014 10:11

D2014 написа: Явно този комплекс от обсерватории е нещо грандиозно, но ниската резолюция разваля ефекта.
Movie Maker има опция да запази проекта в HD. Ще пробвам да видя дали ще стане по-добре, но камерата все пак е с 1/6-инчова CCD матрица и не е HD. Камерата все пак е модел поне на 5-6 години,a може и повече, че не намирам инфо в нета.

Пускайки го през S-video кабела на 37" телевизор изглежда супер. Може би на друга камера през 1394 DV изхода ще излезе по-добре и както трябва като резолюция, но аз така си разсъждавам.
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » чет юни 26, 2014 10:56

В wikipedia чета следното:

Some camcorders also feature a USB 2.0 port for computer connection. This port is usually used for transferring still images, but not for video transfer. Camcorders that offer video transfer over USB usually do not deliver full DV quality - usually it is 320x240 video, except for the Sony DCR-PC1000 camcorder and some Panasonic camcorders that provide transfer of a full-quality DV stream via USB by using the UVC protocol. Full-quality DV can also be captured via USB by using separate hardware that receives DV data from the camcorder over a FireWire cable and forwards it without any transcoding to the computer via a USB cable[19] - this can be particularly useful for capturing on modern laptop computers which frequently do not have a FireWire port or expansion slot but always have USB ports.

Излиза, че има смисъл да пробвам някъде да сваля касета през 1394 за по-добро качество.

Иначе, това, което може би ме шокира на William Herschel телескопа е как са сложени цели шкафове от оборудване на главния фокус (сравнено с 2м-я на Рожен, но той все пак е проектиран края на 70-те), което също е свързано с товароносимостта на монтировката, а отстрани по средата на телескопа над монтировката двата контейнера също са пълни с апаратура - тук явно ползват отклоняване на 90 градуса на светлината от телескопа. На този телескоп също правят тестове за новия 42м, тъй като този е 4.2м и резултатите явно просто ги умножават по 10. Тъй като този телескоп е анлийски, доколкото си спомням 2011 искаха да му прекратят финансиране заради кризата и да пренасочат парите за други проекти, но после го подновиха. Явно за тях вече си е изпълнил научните цели. Но мисля, че другият им телескоп на Хаваите май го закриха. Но не съм проследил последните събития. Дано да са го оставили.
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » пет юни 27, 2014 08:47

Дани,
Това от уикипедията е горе долу в унисон с моите спомени и това което ти писах, че усб-то е само за снимки а 1394 за видеото. Мойто сони въобще не можеше да прикачи никакво видео през усб-то, освен такова снимано на флаш картата, а то беше с много по-кофти качество от това записано на касетката.

Видях първите няколко минути и нека да споделя някои впечатления и факти
- като качваш на такова място като гугъл плюс или ютуб видеото задължително се компресира наново, което означава че качеството му задължително пада.

- за да не се случва това и за да видим това което виждаш ти се качва в някой сайт от типа на mediafire. Отличителната разлика е че от такива сайтове видеото не се гледа директно а първо си сваляш локално файла (същият, автентичен и непроменен, който е качен от автора). Мисля че аз бях качил така филм преди време.

- муви мейкъра има разни изгъзици с които в най-добрият случай може дето вика колегата да заприлича на сватбарско видео но освен че е лесен за начинаещи, нищо друго положително не мога да кажа.

- MP4 само по себе си е контейнер, не кодек, и нищо не означава по отношение на качеството. Същото се отнася и за avi и mkv. Едно предимство на mp4 и avi е че хора дето нямат свестен плеър (а само вграденият уиндоуски такъв) пак ще могат да си го плейнат, докато с mkv няма да могат.

- Когато ще се прави редакция на някакво видео след свалянето от касетата първо се ползва формат без компресия или с компресия без загуба на качество. Това за стандартна резолюция (като твоята) означава около 4Гб за 20-тина минути видео (може и повече да стане но аз имам предвид конкретно така наречената DV компресия която е без загуба и в какъвто вид е видеото на самата касета. При директно прехвърляне без никакво пре-компресиране файлът си остава с тази - оригиналната компресия. Тези огромни файлове на пръв поглед са неудобни, но на практика всякакви други хватки са свързани с жертване на качество и с мъки породени примерно от разсинхронизация между звук и картина. Дори само да режеш и лепиш, без никакви други обработки, пак е силно препоръчително това да се прави с файлове компресирани "без загуба" или некомпресирани .

- От това което виждам качеството не съответства на това което би могло да бъде. Възможни причини:
-- Параметрите с които си го компресирал ти.
-- Фактът че от Гугъл са го компресирали наново
-- Начинът на прехвърляне от камерата (това ти го писа, аз нямам мнение)
-- Алгоритъмът който е ползван за деинтерлейсинг. По всяка вероятност оригиналът е интерлейснат и по всяка вероятност муви мейкъра е ползвал ТЪП алгоритъм.

Много е вероятно - по всички от горните причини накуп.

Въпрос - защо имаш 480 пиксела по вертикала ? Вярвам че това не е NTSC (американска) камера ? Ако е по европейския стандарт PAL - трябва да имаш 576 пиксела.
Ако наистина е PAL, по всяка вероятност това е едно (от многото) осиране на мувимейкъра.

Според мен иди в някоя фирма с един външен хард под мишница и кажи - пичове свалете ми го тоя филм без загуба на качество на харда, пък аз ще си се занимавам. Няма да ти вземат много пари, тъй като това не изисква кой знае какъв труд - само пускат и след един час спират. Само че изрично подчертай да е през 1394.

После вече ще може да ти даваме акъли на воля, па и ти да си четеш ако имаш време и да си пробваш разни варианти.

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » пет юни 27, 2014 11:02

Betelgeuse, много добре си го написал. Не мисля повече да се занимавам с камерата тъй като LCD екрана й не работи, а не съм сигурен, че и DV порта й работа. Тъй като доста време загубих вече с нея, мисля вече да взема само касетата и ще се опитам на едно две места да ми я свалят нея от друга камера. Камерата е PAL. Ще видя при голяма резолюция как ще стане. Ако кача видеото в Flickr няма ли да е по-добре?
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » пет юни 27, 2014 18:44

Само недей да губиш търпение. То със всяко нещо е така - като не върви и ти се отщява, но ако си струва - събираш пак сили и го подпънеш от друга страна.
За фликър не знам със сигурност - може и да има изключения, но генералното правило е - ако сайта позполява директно гледане на видеото, значи го преобразува, ако не позволява гледане, а само теглиш файл - значи си е оригиналното.

Отговори