Предложение за Съюз на астрономите любители в БГ

всичко за новото начинание

Модератори: Yoddha, dani, tsetsodrums

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » пет юни 05, 2009 10:34

Всичко Мара втасала, та опряхме до тениски и якета :?:
Дайте по -сериозно по темата ?- Предложения за устава !!

Потребителски аватар
dani
Регистриран: нед юни 05, 2005 01:57

Мнение от dani » пет юни 05, 2009 10:39

tsetsodrums написа:Всичко Мара втасала, та опряхме до тениски и якета :?:
Дайте по -сериозно по темата ?- Предложения за устава !!
И аз мисля, че трябва да се концентрираме за най-важното. Другото лесно се измисля!
Esprit-120, Esprit-80, TS 6" f/5.9 Fraunhofer Refractor
PST Coronado mod
DMK 21AU618.AS, Off-axis guider, FLIP MIRROR IMAGING DIAGONAL
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6
MTO300 + Flektagon 20/F4+Зенитар Fisheye 16мм f/2.8
DSI III PRO+LRGB, филтри O-III, S-II, H-Alpha и H-Beta, Kendrick heater
SW Myriad 20mm MWA-100º Eyepiece (2”), SW Aero ED 40mm 2"
MEADE TeleXtender 2x, Bresser Barlow 5x
Pentax XW 10mm, XW 7mm, XW 3.5mm,
WO SWAN 33mm, ES 4.7mm, TeleVue 13mm Nagler
Powermate 4x, Orion Multiple Filter Wheel for 4x 2"
Helios STELLAR-II 15x70 BINO, Nikon Action 8x40 8.2

fredman
Регистриран: вт окт 07, 2008 10:36

Мнение от fredman » съб юни 06, 2009 00:40

Колеги,
член може и ще бъде всеки, който споделя целите на устава. Аз не се съмнявам, че той ще бъде така написан, за да вземат участие всички.
Според мен основният въпрос остава за легитимноста на лицата, които ще приемат устава на учредителното събрание и в последствие ще учредят сдружението. Да се гарантира тяхната представителност и отговорност.
Оттам нататък всичко е желание и воля.
Според мен, добър вариант е предварително събрание, на което да присъстват максимален брой хора. Там да се уточнят оснвоните насоки и да се изберат хора, които да отогварят за окончателния вариант на документите. Както написа някой преди мен "100% доволни не може да има", но някой трябва да поеме отговорността на недоволството и да започне реални действия. В противен случай се рискува да останем на ниво приказки.
След като бъдат избрани тези 7 човека ( ако е в обществена полза, ако е в частна са 3) те ще напишат окончателен устав, ще го предложат за фианлни дискусии във форума и в крайна сметака ще решат окончателния му вариант. Тези 7 започват регистрацията (тя протича на няколко стъпки, за които съм готов да помагам) и след 2-3 месеца ще има готово юридическо лице. (цената на регистрацията е около 200-300 лв.)
Важно е да се отбележи, че сдружението възниква от момента на учредителното събрание, тоест веднага след него ще може да се започне конкретна работа по приемане на членовете. А реално юридическата регистрация ще е факт след няколко месеца.
Това са моите съображения натрупани от практиката, надявам се да съм полезен.

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » съб юни 06, 2009 23:56

Не е зле да напишат тези които ще присъстват във вторник на събранието в офиса на Дани от 19 00ч !??
Освен това е добре всички, които иматг потенциално намерение да се включат като членове в организацията също да изяват желанието си тук !
За мен е важно да чуем мнението на Юли , Пламен, Феникс, Влади и някои други от най-постоянните членове на форума !

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » нед юни 07, 2009 21:15

tsetsodrums написа:Не е зле да напишат тези които ще присъстват във вторник на събранието в офиса на Дани от 19 00ч !??
Освен това е добре всички, които иматг потенциално намерение да се включат като членове в организацията също да изяват желанието си тук !
За мен е важно да чуем мнението на Юли , Пламен, Феникс, Влади и някои други от най-постоянните членове на форума !

:thumbsup:

Да определено е важно мнението на Юли , Пламен, Феникс, Влади и някои други от най-постоянните членове на форума! Те са много активни из страната и въобще и не искам да си мислят, че ги пренебрегваме, защото не са в София. Все пак целта е организацията да е национална, а не само софийска. За мен максимата "обединението прави силата" важи с пълна сила и не искам никой да се чувства пренебрегнат. Последната сбирка показа, че може да сме единни. А Юли , Пламен и Феникс са определено наясно с астро сбирките в провинцията и могат да дадат много съвети за оптимизиране на организацията. Любо в Плевен също може да даде съвет - все пак май е организирал събиране на астро клуба в Плевен!
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

iulian
Регистриран: пон яну 09, 2006 23:12
Контакти:

Мнение от iulian » нед юни 07, 2009 22:36

Аз разбира се съм за подобна организация.Финансирането само от членски внос за сериозна техника не мисля ,че ще даде особен резултат.Използването на лобита в определени среди от различните членове може според мен да доведе до малка обсерваторийка някъде из БГ.Иначе ще си останем с наличното оборудване.Развитието на любителската астрономия минава през доста средства и сдружението трябва да търси начини да ги събира.Иначе детайлите по учредяването оставям на хората прависти.Аз съм вътре. :D

Потребителски аватар
Phoenix
Регистриран: нед авг 22, 2004 21:40
Контакти:

Мнение от Phoenix » пон юни 08, 2009 08:35

Аз разбира се също съм за такава организация по принцип. Не вземам отношение в дискусията до момента, защото честно казано още не мога да си представя точно нещата - как ще функционира организацията, с какво ще са полезни за нея членовете й и с какво тя за тях, идеалните цели мисля са ясни, но ще има ли някакви по-големи, конкретни начинания и др. подобни моменти не са ми ясни, а нали знаете, че когато нещо не е ясно - няма въпроси...
Иначе по въпроса за устава - аз също съм на мнение, че не е нужно да се изпада в големи подробности в него - нека има каквото закона изисква и да са уредени основните въпроси свързани с ръководни кадри и пари (нещата около които могат да се очакват проблеми), а останалото после ще си дойде. Затова най-добре с устава да се занимаят тези, които имат опит и знаят нещата. Пък за по-интересните въпроси около практическото действие на организацията мисля ще е нужно повече време да се изяснят.
Celestron C5 (5" 1250mm Schmidt-Cassegrain) @ EQ3
Tento БПЦ 10x50
Canon EOS 40D

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » вт юни 09, 2009 23:16

Тази вечер след три и половина часа дискусия решихме следното:

1. Целите ги преобразувахме в следните:

ЦЕЛИ
Чл. 4. Основни цели на сдружението са:
1. Да популяризира науката астрономия сред всички възрастови групи от населението;
2. Изграждане на астрономически обсерватории и планетариуми и закупуване на астрономическа техника, собственост на сдружението.
3. Да организира и подпомага наблюдателни програми с научни и любителски цели;
4. Да работи за обединяване, подпомагане и насърчаване на възникването на местни астрономически клубове, сдружения и организации със сродни цели;
5. Да насърчава и подпомага изграждането на местни астрономически обсерватории и планетариуми, предоставящи достъп на любителите на астрономията и граждани за придобиване и развитие на практически опит и теоретична подготовка, свързани с астрономията.
6. Да съдейства за ограничаване на светлинното замърсяване като екологично съобразна дейност.
7. Да оказва помощ в учебния процес по астрономия и мотивира астрономическото образование в училища и университети.
8. Учредяване на почетни ежегодни награди за постижения в различни области покриващи целите на сдружението.

2.Избра се следния Управителен Съвет от 3-ма членове:

1. Дани - Председател - dani
2. Цецо - tsetsodrums
3. Филип - kometata

3. Учредителен Протокол

1. Viktor
2. Тsetsodrums
3. Albireo
4. Rw
5. wrigazow
6. dani
7. mishaikin
8. kometata
9. raddo
10. iulian
11. neptun
12. Neonode
13. Yoddha
14. Доц. Явор Шопов
15. apostol
16. Елина Михайлова

4. Членски внос - 20 лв. месечно

Благодарим на всички за усилията и желанието!
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

Betelgeuse
Регистриран: чет авг 11, 2005 22:26
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » ср юни 10, 2009 04:30

А честито !
Както е казал старшината - Мисълта спира действието
:)
Тъй че - важното е да се почне.
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » ср юни 10, 2009 09:12

Betelgeuse написа:А честито !
Както е казал старшината - Мисълта спира действието
:)
Тъй че - важното е да се почне.
Да, и това е вярно.

Моля всеки, който иска членува, да пише.

Благодаря
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » ср юни 10, 2009 10:21

Еее, браво :)

Потребителски аватар
Neonode
Регистриран: нед дек 07, 2008 15:13

Мнение от Neonode » ср юни 10, 2009 11:14

Перфекно вече си имаме клуб. Сега в предвид скапаното време можем да направим научно изследване на тема "Популацията на срамните въшки в София, и влиянието на замърсяването и глобалното затопляне върху нея.", мисля че клубът вече има достатъчно техника за изследването! :lol: :lol: :lol:

П.С.
Още не съм тествал монтировката и откачам.
WO ZenithStar 110/F7 APO Refractor
Celestron Onyx 80EDF/F6.25 Refractor
Lunt LS50F/BF1200 Ha Solar System
Vixen NLV 2.5, 5, 6, 9, 12, 20, 25, 40mm
5x Meade TeleXtender
1.4x Sigma APO EX Telextender
Orion Binoviewer + WO 20mm Bino Eyepieces
SkyWatcher 7Ah power tank
NEQ 6 Pro mount :)
Meade DSI II color
QHYCCD 5-II pro mono
Canon 500D
Canon 1000D (Modified&Peltier cooled)

Потребителски аватар
Hacker
Регистриран: съб май 30, 2009 18:34

Мнение от Hacker » ср юни 10, 2009 11:22

Браво и от мен. Най - накрая да направите нещо голямо. Пожелавам ви успех за напред!

Потребителски аватар
rw
Регистриран: чет авг 19, 2004 20:30
Контакти:

Мнение от rw » ср юни 10, 2009 11:55

Абе то повечето хора правят големи неща почти всеки ден, ама не говорят много-много за тях :lol:

Майтапа на страна - дайте верно да видим, кои са желаещите да членуват - може би няма да е зле някъде да се извадят основните моменти - от сорта на това какво ще получават членовете срещу въпросния членски внос, и въобще отговора на въпроса "Защо аджеба да съм член, като може и да не съм?" :roll: :idea: :arrow:
"Your future depends on your dreams"
So, go to sleep :-)

C11 / C5 / NEQ6
80/560 APO Triplet refractor
120/600 ahcromatic refractor
Coronado PST
Sony 7s
ZWO ASI290MC
Lacerta MGen II
36mW AtlasNova Green Laser Pointer
+ няколко сaндъчета с аксесоари, окуляри и други съкровища

Потребителски аватар
ALBIREO
Регистриран: пет ное 11, 2005 18:52
Контакти:

Мнение от ALBIREO » ср юни 10, 2009 14:07

Който иска да членува, нека пише тук или да изпраща лично съобщение до някой от управителния съвет.

20 лева на месец е малка сума, равняваща се на месечна такса за кабелна телевизия, 20 билета за градски транспорт или един танц в стриптийз бар :lol:

Защо да членувам - т.е. защо да плащам пари?

Нищо не става без пари, а ние сме си поставили амбициозни цели. Членският внос ще подпомага дейностите ни, като за момента ще е основният ни източник на финансиране. За всеки разход, ще има подробен отчет и парите няма да отиват "някъде" и да се изразходват за неясни цели. Парите ще се разпределят приоритетно от управителния съвет.

Ако членският внос е символичен - нищо няма да можем да направим.
Дори тази сума не е достатъчно висока, но е съобразена с това, повече хора да могат да си я позволят. Замислете се наистина за какво ли не давате 20 лева. А ако след 3-4 години имаме обсерватория с един 30-35 сантиметров Ричи-Кретиен, имаме поне един планетариум в София и т.н., това не си ли струва?

Да не говорим, какви евтини решения за планетариуми има в момента.
Ще можем да си правим нашия кеф, да популяризираме любимата си наука и да привличаме нови и нови членове и т.н. :)

Но това зависи от самите нас. До колко чакаме някой да свърши работата и до колко сме инициативни и поемаме нещата в свои ръце.
От хората които видях снощи на събранието - всеки един е готов да действа (дори вече се действа)! И съм сигурен, че има хора, които не успяха да дойдат, но въпреки това биха дали каквото могат за постигането на целите. И всички ние, ще бъдем пример за останалите, които се колебаят и не са сигурни дали си струва.

Така че не се колебайте, а действайте!
Един ден ще берем плодовете на труда си безплатно, а който не е бил с нас - ще си плаща и то солено. :)

Една елементарна сметка.

50 човека по 20 лева на месец за 4 години купуват телескоп за 50 000 лева. И това само от членски внос, без никакви спонсори и финансиране от фирми и частни лица, които сме спечелили за каузата. А такива, лично аз познавам. Скоро ще го докажа. :)

Ако привлечем фирми, нищо чудно да успеем да построим 1-2 обсерватории за това време.
Ако спечелим проекти по някакви евро фондове - също скъсаваме времето и печелим пари, които ще отидат за обсерваторията и целите на клуба.

И т.н., и т.н.... (спирам до тук, че стана много дълго) :lol:

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » ср юни 10, 2009 15:01

И Аз благодаря на тези които отделиха снощи от свободното си време за да сложим началото на нещо наистина сериозно !
Аз вярвам, че е напълно възможно и ще стане факт една сериозна любителска обсерватория в България !
Хората, които ме познават знаят, че съм човек на действието и се надявам, че управителния съвет и в частност Аз, ще оправдаем оказаното ни доверие !
Естествено предстои труден и дълъг път до целта ! И искам да споделя, че ако няма подкрепа от всички членове на този форум ще бъде много трудно да сбъднем мечтите си !

п.п Дано не ви звуча като на предизборно изказване :D

fredman
Регистриран: вт окт 07, 2008 10:36

Мнение от fredman » ср юни 10, 2009 15:01

Браво. Радвам се че са се намерили хора които да поемат отговорността за създаването на клуба.
Искам да ви кажа какво ми идва наум. С 20 лв. на месец трудно ще се привличат ученици и студенти. Това си е разход, за хора без стабилни доходи, но ако сте решили, че такива няма да участват, този аргумент отпада.
Кога ще е готов окончателния устав.

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » ср юни 10, 2009 15:07

fredman написа:Браво. Радвам се че са се намерили хора които да поемат отговорността за създаването на клуба.
Искам да ви кажа какво ми идва наум. С 20 лв. на месец трудно ще се привличат ученици и студенти. Това си е разход, за хора без стабилни доходи, но ако сте решили, че такива няма да участват, този аргумент отпада.
Кога ще е готов окончателния устав.
По принцип имаш право, но се сещам колко хора познавам дето уж са ученици и т.н пък ходят с телефони за по 1000лв !??
Който обича истински науката астрономия, той винаги ще намери начин да отдели 20лв от бюджета си !
За устава - най-важното е казано написано и прието от хората в протокола !! Останалото е работа на адвокатите :D До месец трябва регистрацията да е приключила !

Потребителски аватар
Hacker
Регистриран: съб май 30, 2009 18:34

Мнение от Hacker » ср юни 10, 2009 15:09

tsetsodrums написа:Който обича истински науката астрономия, той винаги ще намери начин да отдели 20лв от бюджета си !
:smilethumbsup:

MoonShadow
Регистриран: вт дек 16, 2008 11:17

Мнение от MoonShadow » ср юни 10, 2009 15:15

Вярно е, че може да има ученици и студенти които няма да могат да си позволят да отделят 20 лв от бюджета си.
А има ли професионални (дипломирани) астрономи, които участват в Дружеството., всъщност незнам дали го казах правилно, че е Дружество или нещо бъркам ?

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » ср юни 10, 2009 15:19

MoonShadow написа:Вярно е, че може да има ученици и студенти които няма да могат да си позволят да отделят 20 лв от бюджета си.
А има ли професионални (дипломирани) астрономи, които участват в Дружеството., всъщност незнам дали го казах правилно, че е Дружество или нещо бъркам ?
Ами за който 20лв са непосилни за сега остава зад борда :cry: и продължава да си дава парите за GSM- и и други подобни ! После за да ползва техниката на ЗДРУЖЕНИЕТО !! ще си плаща на час .
Относно втория въпрос - Да! - има професионалисти астрономи в нашите редици и като пример давам само - Доц. Явор Шопов , но списъка с учредителите е малко по нагоре ?

Потребителски аватар
kometata
Регистриран: нед дек 19, 2004 21:43
Контакти:

Мнение от kometata » ср юни 10, 2009 16:20

MoonShadow написа: А има ли професионални (дипломирани) астрономи, които участват в Дружеството., всъщност незнам дали го казах правилно, че е Дружество или нещо бъркам ?
Устава е реално разработен от Д-р Веселка Радева за което трябва да се каже едно огромно БЛАГОДАРЯ за подкрепата!!! Аз съм дипломиран астроном:) Любо е семестриално завършил, Явор също има титлата Д-р в астрономията (и аз имам такава титла). За почетени и „реални” членове на организацията ще бъдат привлечени, и е моя грижа, едни от най-големите ни астрономи (това ще се снима и постне тук). Например както писах вече Проф. Никола Николов е потвърдил участието си, а той е съучредител на НАО „Рожен” и 30г. шеф на катедра астрономия в СУ. Не се съмнявам и в участието на Андрей Николов, дългогодишен преподавател в СУ -астрономия. Надявам се, че за начало (към днесшна дата) е достатъчно? В съвсем кратки срокове (преди даже регистрацията) ще дам списък със имената.

Що се отнася за облагите, ще напиша по-дълго след малко.
IAU A79: http://a79.starrydreams.com/
https://www.facebook.com/Zvezdnoobshtestvoobservatory
Micar21 Ltd: www.micar21.com
Телескопи:
1) Orion Optics 350/1600@1168mm, 90мм вторично + 2" ASA 0.73 редуктор/коректор;
2) Celestron C10N 254/1200;
Стойки: NEQ6 Skyscan, EQ6 +upgrade kit; Гид: 70/500;
CCD:SBIG ST-8300 за 35см и MX716 за 25см, За гидовете CCD: QHY6 (Luna) на 35см, Mintron на 25см;
Филтри: V, R, I и RGB;

Потребителски аватар
rw
Регистриран: чет авг 19, 2004 20:30
Контакти:

Мнение от rw » ср юни 10, 2009 20:20

Да добавя и аз един +: Членовете ще могат да ползват техниката собственост на Сдружението - т.е. ако някой иска да види какво е да се зяпа през 18 инчов добсън за няколко дена, преди да реши купи 25 инчов, ще може да го направи на цената на месечния членски внос вместо да се ръси с 10000 за пробата ... примерно - надявам се схващате идеята - "Сговорна дружина - Планина повдига" :lol:
"Your future depends on your dreams"
So, go to sleep :-)

C11 / C5 / NEQ6
80/560 APO Triplet refractor
120/600 ahcromatic refractor
Coronado PST
Sony 7s
ZWO ASI290MC
Lacerta MGen II
36mW AtlasNova Green Laser Pointer
+ няколко сaндъчета с аксесоари, окуляри и други съкровища

Потребителски аватар
raddo
Регистриран: пет сеп 10, 2004 21:12
Контакти:

Мнение от raddo » ср юни 10, 2009 22:56

Надявам се първоначалния ентусиазъм да не спада и да се опитаме да направим нещо наистина хубаво :D
И хайде да не почваме от първия ден да се делим на "имащи" и "нямащи" по 20 лв. все пак като цели на сдружението е записано - да популяризираме астрономията сред всички възрастови групи.

П.П. И на следващата сбирка управителния съвет ще черпи :D
GSO 300/1500 Newton
PRAKTICA 10x50
NEQ6 Pro SynScan

Потребителски аватар
Rigel
Регистриран: пон апр 28, 2008 20:56

Мнение от Rigel » чет юни 11, 2009 13:46

Хора, до тук всичко много хубаво, обаче...това сдружение къде ще си организира сбирките? Защото едно е да си ходим дружно с телескопи по полянките или да си пием по кръчметата, обаче ако сме решили да популяризираме астрономията трябва някакво удобно помещение примерно за четене на лекцийки или гледане на филмчета и тн подобни работи...А офиса на Дани нещо дребничък ми се вижда за такива цели...
Може би аз не съм разбрала нещо пак, но някой нещо измислил ли е по въпроса?

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » чет юни 11, 2009 14:06

Rigel написа:Хора, до тук всичко много хубаво, обаче...това сдружение къде ще си организира сбирките? Защото едно е да си ходим дружно с телескопи по полянките или да си пием по кръчметата, обаче ако сме решили да популяризираме астрономията трябва някакво удобно помещение примерно за четене на лекцийки или гледане на филмчета и тн подобни работи...А офиса на Дани нещо дребничък ми се вижда за такива цели...
Може би аз не съм разбрала нещо пак, но някой нещо измислил ли е по въпроса?
Здрасти Ригел !
Ще стигнем и до помещението , но всичко по реда си !
Астрономическа асоциация - София вече 10 години се помещава във едно мазе и това не им пречи да развиват дейност !
А от друга страна ми се струва по-полезно да сме по полянки на наблюдения, от колкото по разни задушни офиси .

neptun2
Регистриран: съб фев 17, 2007 11:43
Контакти:

Мнение от neptun2 » чет юни 11, 2009 14:17

За полянките съм съгласен, но принципно ако успеем да намерим добро тъмно местенце близо до софия с ток това би могло да ни улесни наблюденията. Да речем ако някой има вила на подходящо място и е съгласен да я използваме като наблюдателна площадка.
Photo: ZWO Asi 1600MM Pro + zwo 7x36mm filter wheel, Astrodon I-series Gen 2 36mm LRGB filters, ZWO ASI 120MM as guider, ZWO off-axis guider
Binoculars: Nikon Action 12x50
Telescopes: CFF 135mm f6.7 triplet refractor + cff flattener
Mounts: Ioptron CEM-60 EC
Eyepieces: Nagler 11mm type6, Pentax XW 7mm, Televue 2X barlow 1.25"

Моите снимки:
http://www.astrobin.com/users/neptun/
https://telescopius.com/profile/neptun/

Потребителски аватар
kometata
Контакти:

Мнение от kometata » чет юни 11, 2009 19:05

Здравейте!
Значи за София ще има два типа сбирки. Едните могат да бъдат в офиса на Дани и ще само относно спешни организационни въпроси.

Това което питаш ти, го уточних днес в разговор с Явор и ако няма други предложения, то основно сбирките ще се осъществяват в Физически Факултет на СУ. Който иска може и да се включи в университетския кръжок. Ето още един довод защо да стана член и плащам внос- членовете ще могат безплатно да посещават кръжока. Месечно пък ще правим сбирки- презентации, които ще са в по-големите зали на ФзФ на СУ и там могат да се правят презентации на нови наблюдателни инструменти, оповестяват резултати на дружеството от по научен характер и т.н.
Така че, си мисля си това е доста по адекватен и сериозен вариант (СУ "Физически Факултет"), от колкото мазета, тавани и др. :)

Що се отнася до местно ниво, трябва отлени хора на място подпомагани от нас за това, да се погрижат. Освен сбирките то е ясно, че ще са и реалните ръководители по места защото хората рядко ще пътуват до София. Ще организират наблюдателни и други кампании в зависимост от интересите на местните членове в координация естествено с УС. Във връзка с това предлагам нова точка в Устава, Управителен съвет, чл.34 т.4:
„Назначава регионални координатори на сдружението, които са под пряк контрол на Управителният съвет”.
Предлагам и следните хора (някои от тях не са потвърдили участието си в сдружението и е хубав повод да го направят) :)
Любо- Плевен област
Пламен- Търново област
От клуб астероид –Пловдивска област
Маркишки- Шумен област
Бобо- Варна област
Цезар- Пазарджик област
И моля допълнете другите области с предложения.

За да е силна една организация трябва да има силни структури! Така се дава и повече независимост. Например, Пенчо дава на УС програма за разработване на спектрограф и такива и такива наблюдения...след дискусия с УС, това или се приема или не, и така. Не може в рамките на едно събрание да се направи всичко това, а отделно си мисля че тези хора трябва да имат различен статус подобен на областен управител:) Не знам това е моето мнение.
Телескопи:
CCD:SBIG ST-8300 за 35см и MX716 за 25см, За гидовете CCD: QHY6 (Luna) на 35см, Mintron на 25см;

Потребителски аватар
kometata
Контакти:

Мнение от kometata » пет юни 12, 2009 03:42

kometata написа:Във връзка с това предлагам нова точка в Устава, Управителен съвет, чл.34 т.4:
„Назначава регионални координатори на сдружението, които са под пряк контрол на Управителният съвет”.
Просто мисля над въпроса как да не е тромава процедурата. Ясно, че раздел "клонове" това го урежда (чл. 48-51), и вероятно така си е най-добре, но все пак си мисля, че не нужно да се регистрира клон ако няма достатъчно членове на съответното място (като за начало), а само координатор и след набиране на достатъчно членове да се прави клон през ОС или УС.
Телескопи:

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » вт юни 16, 2009 21:59

Така,

След 1ч и 15мин. консултации равносметката е следната:

1. Смесваме целите със средствата, а трябва да са само цели. Тоест описваме средствата за постигане на целите и ги пишем като цели, а те са средства.

2. Такси:

- Съдебна такса/решение - 60лв
- Запазване на име - 60лв
- Вписване по Булстат - 42лв
- Вписване в централен регистър на Юридическите Лица с Нестопанска цел - 50лв
- Вписване в ДАНС - 60лв (да не се перат пари, да се проверяват дарителите)

До тук при регистриране от наша страна - 272лв

Ако дадем на адвокат да ни регистрира - още 350лв.

3. Хубаво е в устава да има думата младежки, за да може да се кандидатства за средства от Агенцията за Младежта и Спорта и други подобни

4. Не е необходимо да има Контролен съвет

5. Годишно счетоводния отчет се разписва от истински/практикуващ счетоводител (независимо, че някой от нас може да знае или води счетоводство)

6. Предмет на дейност също отпада - повтаря се с целите. Тук се слага предмет на стопанска дейност.

7. Skype, ICQ и телефон не важи за членовете на Общотот събрание. То е само за члетовете на УС и то само за 1 човек.

8. За свикването на Общото събрание вече не се уведомява в Държавен вестник, са само по e-mail, факс или писмо с обратна разписка

9. За да се регистрираме се изискват следните документи:

- Устав
- Учредителен протокол
- Подписи със спесимен нотариално заверени на УС
- Заявление до съда за искане за вписване
- Бележка за внесена държавна такса
- Бележка за запазено име

Ако адвоката отиде и ни регистрира с тези документи - 350лв.

10. Всяка промяна в устава и съответно в съда - такса 60лв.

11. Уставът да е максимум 6-7 страници, а не както при нас 11!

С тази консултация спестихме 350лв, тъй като девойката прегледа устава, за което взимат тези 350лв. Но трябва още малко да го редактираме. Ако го внесем и не го одобрят - пишат ни искане да го преведен спрямо изискванията на закона.

Ако се справим само спестяваме 700лв!

Регистрацията в съда става за 2 седмици, но е добре да го направим преди август, тъй като съдът влизал във ваканция/ревизия. След това са всички останали регистрации.

Това е за сега. Благодаря на Цецо, че ни насочи в центъра за консултация!
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6