Предложение за Съюз на астрономите любители в БГ

всичко за новото начинание

Модератори: Yoddha, dani, tsetsodrums

Потребителски аватар
dani
Регистриран: нед юни 05, 2005 01:57

Предложение за Съюз на астрономите любители в БГ

Мнение от dani » ср май 20, 2009 12:26

Тези дни си мислех да направим Съюз на астрономите любители (САЛ)в БГ (както сме ги говорили и с Цецо, Краси и Кометата).

Целите ги виждам следните:

1. По-лесно организиране на сбирки като се знае кой членува
2. Определяне на място/места за редовни наблюдения - включително собствена обсерватория
3. Организиране на посещения на астро сбирки в съседни страни
4. Посещения на обсерватории, планетариуми в страната и чужбина
5. Символичен членски внос, с който да се организира отпечатването на брошури, фланелки и астро аксесоари като карти, фенерчета и т.н, както и едномесечен астро бюлетин - newsletter
6. При възможност поддръжка на телескопи на членовете на САЛ - колимиране, почистване и др.
7. Собствен кеф от хобито :lol:

Разбира се, чакам всякакви предложения

Регистрацията ще стане лесно.

Пускам я темата тук, защото е свързана с наблюдения!
Esprit-120, Esprit-80, TS 6" f/5.9 Fraunhofer Refractor
PST Coronado mod
DMK 21AU618.AS, Off-axis guider, FLIP MIRROR IMAGING DIAGONAL
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6
MTO300 + Flektagon 20/F4+Зенитар Fisheye 16мм f/2.8
DSI III PRO+LRGB, филтри O-III, S-II, H-Alpha и H-Beta, Kendrick heater
SW Myriad 20mm MWA-100º Eyepiece (2”), SW Aero ED 40mm 2"
MEADE TeleXtender 2x, Bresser Barlow 5x
Pentax XW 10mm, XW 7mm, XW 3.5mm,
WO SWAN 33mm, ES 4.7mm, TeleVue 13mm Nagler
Powermate 4x, Orion Multiple Filter Wheel for 4x 2"
Helios STELLAR-II 15x70 BINO, Nikon Action 8x40 8.2

Потребителски аватар
rw
Регистриран: чет авг 19, 2004 20:30
Контакти:

Мнение от rw » ср май 20, 2009 12:47

Малей, голяма тема може да се отвори тука - много писане може да поеме...

За членския внос - според мен може и да не е чак толкова символичен, за да може в един момент, живот и здраве да се финансира някакво начинание от което всички членове да са доволни и до което да имат достъп безплатно - примерно обсерваторийка + планетариумче... нещо което според мен в момента липсва в София, но пък което от друга страна присъства във Варна (например), така че това е по-скоро регионален момент, отколкото всенароден ...

Айде, че стана обедно време. Наздраве.
"Your future depends on your dreams"
So, go to sleep :-)

C11 / C5 / NEQ6
80/560 APO Triplet refractor
120/600 ahcromatic refractor
Coronado PST
Sony 7s
ZWO ASI290MC
Lacerta MGen II
36mW AtlasNova Green Laser Pointer
+ няколко сaндъчета с аксесоари, окуляри и други съкровища

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » ср май 20, 2009 13:27

:thumbsup: Звучи много добре! Белким от втори опит направим нещата както трябва :twisted: Бих искал да помагам с каквото мога.

Общество или клуб ми звучат по-добре от съюз :lol: Но както и да се казва, нещата трябва да се въртят около практиката в тази наука или хоби (кой както ги приема нещата) иначе ще си заформим втора асоциациика...

Определено ми се струва, че може да се поработи и в насоката за сближаване и коопериране с професионалната астрономия. Колкото и да е неудобно да се признае, милата ни татковина отделя толкова малко средства, че някой любители вече конкурират държавните обсерватории и като техника и като know-how, тъй че заедно може да се постигнат добри резултати :)
May the weather be with you!

Astro Photography Tool (APT v3.84) - The Imaging Catalyst
Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » ср май 20, 2009 13:55

Каквото кажете - общество, клуб. Важното е да правим нещо реално! Нищо не ни пречи да направим и планетариум в София. Вече има доста портативни.

Да не говорим, че за малко планетариумче може да направим това:

http://globalimagination.com/video.html
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

Потребителски аватар
mishaikin
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 05:19
Контакти:

Мнение от mishaikin » ср май 20, 2009 14:21

Като се сетя за предишния опит ....
Българинът не обича да се обединява и да работи в колектив. Той е като вълкът дето му бил дебел вратът защото сам си вършел работата. Затова, когато тръгне да се обединява, резултатът е 101 партии. Не случайно девизът над парламента ни е "Съединението прави силата". Каква ирония! Същият е и девизът на Белгия, където има 5 правителства и поне 3 народности, които не могат да се разберат. 8)
И все пак, може би е възможно да се направи един локален (Сф) клуб, където комютърите-астролюбители от цяла България да се запишат.
Мишо
---
GSO 200/1000
EQ-6 mount + MCU Update (rajiva)
Nikon D50, Sigma 70-300 APO DG
Skywatcher 80/400, Philips SPC900NC
AtlasNova Astronomy Grade Green Laser Pointer, QHY5 1.3MP CMOS camera

--
"When it is dark enough,
you can see the stars ...."
Charles A. Beard

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » ср май 20, 2009 14:22

mishaikin написа:Като се сетя за предишния опит ....
Българинът не обича да се обединява и да работи в колектив. Той е като вълкът дето му бил дебел вратът защото сам си вършел работата. Затова, когато тръгне да се обединява, резултатът е 101 партии. Не случайно девизът над парламента ни е "Съединението прави силата". Каква ирония! Същият е и девизът на Белгия, където има 5 правителства и поне 3 народности, които не могат да се разберат. 8)
И все пак, може би е възможно да се направи един локален (Сф) клуб, където комютърите-астролюбители от цяла България да се запишат.
За съжаление това за българина е много вярно! :oops: :cry:
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

Потребителски аватар
Neonode
Регистриран: нед дек 07, 2008 15:13

Мнение от Neonode » ср май 20, 2009 14:58

Вижте нека ние да направим каквото можем, пък да става каквото ще, важното е да опитаме!
WO ZenithStar 110/F7 APO Refractor
Celestron Onyx 80EDF/F6.25 Refractor
Lunt LS50F/BF1200 Ha Solar System
Vixen NLV 2.5, 5, 6, 9, 12, 20, 25, 40mm
5x Meade TeleXtender
1.4x Sigma APO EX Telextender
Orion Binoviewer + WO 20mm Bino Eyepieces
SkyWatcher 7Ah power tank
NEQ 6 Pro mount :)
Meade DSI II color
QHYCCD 5-II pro mono
Canon 500D
Canon 1000D (Modified&Peltier cooled)

the_crow01
Регистриран: ср юли 02, 2008 11:01

Мнение от the_crow01 » ср май 20, 2009 16:04

ако ми позволите да добавя това клипче към темата мисля че си пасва с нея страхотно :wink: и спирам с тези клипчета вече :lol: аз съм за стига да не ми коства неща който не мога да дам!

Потребителски аватар
Nuke
Регистриран: ср авг 18, 2004 22:39
Контакти:

Мнение от Nuke » ср май 20, 2009 20:13

ами и на мен ми се струва че само в София има почва за такива начинания. Тук сме трима души накръст и ако не е обединителната сила на бирата едва ли щяхме да се виждаме кой знае колко често.

И си мисля че дори и да се направи и да се събира членски внос и пр няма да може лесно да се стига до решения за какво ще се харчи той...
Intes-Micro M703 Deluxe
TMB 105/650 Classic CNC
Fujinon 16x70 FMT-SX
Fujinon 10x50 FMT-SX
DiscMount DM6
Tele Vue Radian 6mm и 10mm, Panoptic 24mm и 35mm, Powermate 2" 2x
Takahashi LE-ED 7.5mm

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » ср май 20, 2009 21:16

Нали имате предвид, че една юридически регистрирана организация е нещо като фирма и произтичащото от това. С времето ентусиазмът може да спадне и дейността да заглъхне, но обслужването на организацията си остава, със задължения, срокове, отговорности и т.н.

Потребителски аватар
Gaius Julisus Caesar
Наказан, без право да поства
Наказан, без право да поства
Регистриран: пон яну 19, 2009 15:31

Мнение от Gaius Julisus Caesar » ср май 20, 2009 21:18

Саюз НЕ ДЕЛИМАЙ республик совецкий
какая такая балшая страна ...
Бат Дани интересно предложение, но една не малка час от членовете на форума са от други градове. Трябва да се измисли нещо виртуално.
Или всяка збирка да е в различен град.

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » чет май 21, 2009 10:18

Разбира се, че може да е в различен град и така да се редуват.
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

Потребителски аватар
Neonode

Мнение от Neonode » чет май 21, 2009 13:05

Това което ми прави впечатление е че в този форум сме най-много ентусиасти от всички БГ-форуми, но пък сме и най-неизвестни, наистина е хубаво да променим това. Ето един пример:

http://observatories.hit.bg/index.html

Годишната сбирка на Дъбраш беше много внушителна за мащабите в България аз се учудих колко много техника се изсипа там, за съжаление времето беше .... Но пак никаде не го отразихме освен вътрешно м/у нас.
5x Meade TeleXtender
Meade DSI II color
QHYCCD 5-II pro mono
Canon 500D

Потребителски аватар
raddo
Регистриран: пет сеп 10, 2004 21:12
Контакти:

Мнение от raddo » чет май 21, 2009 13:31

Neonode - Изобщо не съм съгласен, че сме най-неизвестните даже напротив. Напиши "Българска астрономия" в google примерно и ще видиш "Звездно Общество" къде седи :wink:
Относно създаването на САЛ - подкрепям идеята с две ръце. Ако ще се регистрираме юридически няма да е зле да разпределим работата по регистрацията върху няколко души защото бюрократщината в БГ ще стопи ентусиазма на един човек за нула време...
GSO 300/1500 Newton
PRAKTICA 10x50
NEQ6 Pro SynScan

Потребителски аватар
Neonode

Мнение от Neonode » чет май 21, 2009 14:03

Raddo не ме разбра, не че сме най-неизвестната в google а е никой не отразява това което правим, в общия случай нашите неща си остават м/у нас, ако се поровиш ще видиш. Ако се опиташ да намериш информация за Звездно Общество, събтия, дейности и тн ще видиш колко много информация ще намериш.
5x Meade TeleXtender
Meade DSI II color
QHYCCD 5-II pro mono
Canon 500D

Потребителски аватар
raddo
Контакти:

Мнение от raddo » чет май 21, 2009 14:45

Ами покрай астероида които kometata кръсти скоро, във всички телевизии се спомена за "Звездно Общество"

На сайта на МРС по същия повод също сме споменати

http://scully.harvard.edu/~cgi/MPEph2.C ... &ce=f&js=f

"Звездно Общество" се споменава дори в сайта на НАСА

http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=2 ... ;cov=0#orb

Сега може да не е нещо кой знае какво но пък е по-добре от нищо. Сещам се и за един наш съфорумник Penko които сръвнително скоро беше спечелил някаква награда с една снимка - Окултация на Сатурн от Луната. Markishki които е един от съонователите на форума и е един от признатите фотографи /не само астро/ в България с не една награди, няма да продължавам защото сигурно ще пропусна някой...

Това ме навежда на една идея, че може би няма да е лошо в една тема да покажем всички постижения на наши съфорумци свързани с астрономията в БГ /пък може и на само с астрономията/ мисля, че няма нищо лошо положителните неща да бъдат изтъквани?
GSO 300/1500 Newton
PRAKTICA 10x50
NEQ6 Pro SynScan

Потребителски аватар
kometata
Регистриран: нед дек 19, 2004 21:43
Контакти:

Мнение от kometata » чет май 21, 2009 15:16

Neonode написа:Raddo не ме разбра, не че сме най-неизвестната в google а е никой не отразява това което правим.
Значи малка поправка и от мен. Напиши български астрономи и ще видиш, че 80-90% от нещата в google (и то за голям период, от 2005 до сега), а те идват от българските медии са отразяване на дейността на хора от форума и името Зв.Общество седи там! Именно поради това подкрепям напълно предложението на Дани и както казваш и ти Neonode пък да става каквото ще. За скептицизма го разбирам (Бобо, Мишо), но знаете че от доста години се мисли, че ще се разпаднем, но става точно обратното! Аз не мога да разбера защо трябва организацията която предлага Дани да е софийска, аз държа даже да е национална и не виждам пречката. Конкретно, да, тя може да се регистрира в София, но защо да не се регистрират хора и от всякъде? Аз предлагам направо конкретно да преминем в подробностите (или ок една анкета да се направи), а те не са толкова сложни. Едно време беше едва ли не сложно защото за организация трябваше да се съберем 9 човека (ако помня добре), а сега не виждам такъв проблем. Ще гласуваме за председател, после едно ядро ще се нагърби за определени дейности да се координират. То се вижда например кой какво му е най- в кръвта както се казва и така.

Разберете има нужда от организация (както и да се нарече) и давам пример веднага. В момента за да мога да взема на "заем" например за наблюдения CCD камера от друга институция, то какъв официален документ да подпиша...? Второ например ако търсим средства за нещо пак същия проблем. Не отива Пешо, а отива този и този от Зв. Обществото които вече както казах по-горе не са съвсем без известни.

Ние сме къде повече популярни от други БГ организации така че трябва да се действа този път. Не ми се дава пример с ААС ама ...Макар и сега на това ниво, само чрез форума, си мисля че в порядък не пъти повече сбирки ние организираме. Ако те пък си публикуват наблюденията от името на БАН ние си ги публикуваме с името на макар и още не съществуващата ни организация и т.н.
Ето гледам сега вчера сте се организирали доста хора да се съберете да наблюдавате на Витоша. Аз пък пиша тези редове от Юндола (взех си нет, че ми писна:)) и след 2 дена тестове, ще се постарая отново с името на Зв. Общество да станат неща които определено са позитивни и както се казва по-горе от Йода са по-скоро дейност на групите в ИА на БАН. Други парвят трето и т.н. Та сумирано май стават доста нещата дето се правят в сравнение с разни странни организации, които по скоро имат фиктивна дейност/регистрация или такава която не свързана с астрономията. Нека действаме :!:
IAU A79: http://a79.starrydreams.com/
https://www.facebook.com/Zvezdnoobshtestvoobservatory
Micar21 Ltd: www.micar21.com
Телескопи:
1) Orion Optics 350/1600@1168mm, 90мм вторично + 2" ASA 0.73 редуктор/коректор;
2) Celestron C10N 254/1200;
Стойки: NEQ6 Skyscan, EQ6 +upgrade kit; Гид: 70/500;
CCD:SBIG ST-8300 за 35см и MX716 за 25см, За гидовете CCD: QHY6 (Luna) на 35см, Mintron на 25см;
Филтри: V, R, I и RGB;

Rat
Регистриран: чет май 21, 2009 17:34

Мнение от Rat » чет май 21, 2009 18:58

Лично аз подкрерям цалата идея. Особено това за градовете.

Потребителски аватар
raddo
Контакти:

Мнение от raddo » чет май 21, 2009 19:35

Лорде още колко теми смяташ да наспамиш с новия си ник???
GSO 300/1500 Newton
PRAKTICA 10x50
NEQ6 Pro SynScan

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » пет май 22, 2009 09:25

Идеята е много добра, и Аз я предложих на Дани още преди повече от година. Наистина не е лесно осъществима, но не и не възможна !
Трябва да се регистрира едно здружение и след това бюрокрацията изобщо не е голяма ! Има си управителен съвет, който се избира всяка година и не пречи да са хора от различни градове !
Предлагам тази тема да се обсъди на следващата ни среща през Юни , защото няма да стане така с писане във форума.
На мен лично административно нещата са ми ясни, защото зад мойто училище по музика стои фондация, която сам учредих преди 3 години !

wrigazow
Регистриран: чет яну 13, 2005 11:44
Контакти:

:)

Мнение от wrigazow » пет май 22, 2009 23:15

ми добре:)

wrigazow
Регистриран: чет яну 13, 2005 11:44
Контакти:

...

Мнение от wrigazow » пет май 22, 2009 23:27

все си мисля че организацията трябва да е по-скоро с просветна отколкото с комерсиална цел - в смисал да покажем на хората че има и други неща освен коли и чалга - на мен това ми изглежда смислено - не че имам нещо против астротуризма ама там идеата се губи... зора е че децата растат прости и незаинтересовани и по някое време средната възраст във форума ако още съществува ще стане 60 години.....като се преместих в плевен първата работа ми беше да покажа през 30-ката макар и малко неща по небето на деца от местния астроклуб - това са нужни според мен неща за да не загасва искарата колкото и тъпо да звучи.

Потребителски аватар
dani

Re: ...

Мнение от dani » съб май 23, 2009 09:19

wrigazow написа:все си мисля че организацията трябва да е по-скоро с просветна отколкото с комерсиална цел - в смисал да покажем на хората че има и други неща освен коли и чалга - на мен това ми изглежда смислено - не че имам нещо против астротуризма ама там идеата се губи... зора е че децата растат прости и незаинтересовани и по някое време средната възраст във форума ако още съществува ще стане 60 години.....като се преместих в плевен първата работа ми беше да покажа през 30-ката макар и малко неща по небето на деца от местния астроклуб - това са нужни според мен неща за да не загасва искарата колкото и тъпо да звучи.
Да, така е, но и сбирките също са от полза, за да може ние да се приобщаваме и да сме организирани. Така за всеки ще има полза. Последната сбирка на Дъбраш показа, че в това има смисъл и е реализуемо.
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

Nako
Регистриран: съб май 27, 2006 16:38

Мнение от Nako » съб май 23, 2009 11:18

rw написа:За членския внос - според мен може и да не е чак толкова символичен, <cut>
или пък да има две различни вида членства, като единият е по евтин => по малко облаги/права. За да могат хора като мене също да взимат някакво участие ... пък живи и здрави след време като(ако) се запаля повече => пълно членство и т.н.
/само идея/

Потребителски аватар
Neonode

Мнение от Neonode » нед май 24, 2009 00:23

Това с двата вида члество е глупаво, по-скоро да има различни видове членство спрямо принос и колко време си бил член, но за това е доста рано да се мисли. Относно хората, по мойте колеги съдя че на много хора им е интересно да погледнат да видят, но не са на етап да си купят телескоп. Вярно е че нацията затъпява, но ако имаме официален клуб може примерно да ораганизираме Астропари където на който му е интересно плаща 2 лв вход и гледа. Съответно с програма обяснения какво гледа видео материали и тн. Това на НДК е идиотия 1лв да погледнеш сатурн и то през какво конус 200мм и конус 76мм това е порнография и с най-голямо учудване отивам в кафето да се видя с тайфата и те с гордос ми разправят как са гледали там... направо изтапях.

П.С

Хора вижда се ентусиязъм има, дайте да почнем да го организираме пък да видим какво ще стане... И трябва да си намерим барлога след регистрацията за да може да се събираме по често.
5x Meade TeleXtender
Meade DSI II color
QHYCCD 5-II pro mono
Canon 500D

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » пон май 25, 2009 14:13

Преди да се втурнем да правим регистрация, ще е добре да формулираме (за нас си) ясни цели, правила и приоритети.

Ако ще организираме лекции ще ни трябват едни неща, ако искаме да се включваме в научни програми други...

Галерия с мои снимки

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пон май 25, 2009 14:58

А най-напред трябва да е ясно кой/кои са съгласни на ръководство и обслужване на една такава, вече юридически оформена организация. Един вид - кой ще е фирмаджията.

Markishky
Регистриран: чет авг 19, 2004 17:15

Мнение от Markishky » пон май 25, 2009 21:05

Значи има някакви идеи за връзки (не смея да кажа "сътрудничество") между САБ (Съюза на астрономите в БГ, в който и аз членувам) и любителите, и може би ще се опита нещо по въпроса, може би и с моя помощ. За целта хем е добре любителите да са обединени в нещо като предложеното САЛ, хем обаче съм песимист, предвид предният опит и това, че не ми е много ясно как точно и в каква област може да се комбинират любители и профита.

Според мен тези инициативи са и малко закъсняли, тъй като по повод МГА 2009, трябваше ВЕЧЕ да има организация за да се реализират (според мен) главно мероприятия с цел популяризиране на астрономията по места - кой-откъдето е. Тези които са напред с нещата - търсят комети, астероиди, свръхнови и пр. - да си карат с това. Тези които са с по-скромна техника или са далеч из провинцията, може да завържат връзки с учители-физици или др. хора от средни училища по места и там да организират нещо. Аз също се опитвам да спретна нещо в Преслав с някои учители там.

Доводите на Бобо според мен са съвсем основателни - ако ще се стига до официална регистрация, един поне трябва да бяга и да се ядосва по разни бюрократщини. Освен това създаването на организация е свързано с поне едно учредително събрание. Незнам дали ще стане само по Нета или ще трябва официално събиране с някакви документи, приети на него и също - за избор на хората, които или ще са ръководни, или ще бъдат натоварени с общите задачи. Туй значи ангажиране на хора от цяла БГ, а може не всички да им е удобно да пътуват и пр.

От една страна изглежда по-добре да са основе организация, отколкото местен астроклуб, каквито ги има някъде, а вие софианци и без клуб се познавате добре. От друга страна обаче ще възникнат някои проблеми като:

1. Кой ще кара влака и кой венага ще му стане опонент :) Напомням поговорката "Сам комита - чета, двама - чета с предател". И при профитата важи това, и при любителите, въобще - при нас българите.

2. Ако ще има членски внос, кой ще определя за какво ще отиват средствата. Едни може да искат повече астропартита, други - закупуване на техника и пр. После веднага някой ще каже: "да ама аз с тая техника не работя, щото съм от др. край на БГ, що да помагам за това!"... Или пък: "На мен не ми е удобно да посещавам астропартита, щото съм от еди-къде си"...

3. Там където има повече любители, ще се работи по-интензивно, а в градовете с по 1 - 2-ма души - ще си бъде както до сега.

Сигурно ще изкочат и още недоразумения.

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » пон май 25, 2009 23:17

Регистрацията е най-малкият проблем. Учавствал съм в учредяването на асоциацията... и на ООД... Вярно, че си е разправия, но вече е много по-лесно. Скръцваш със зъби и чиновниците сменят тона :twisted:... За събранието може и да сме модерни - Skype (може ни най-накрая ще си го инсталирам) и няколко пощенски пратки за подпис :)

Наистина по-важният въпрос е каква дейност ще развива тази организация? И как?

Може би профитата могат да се включат още на този етап :idea:. През последните месеци се запознах с много любители с голям опит, сериозна техника и огромно желание за астрономия. Професионалистите биха могли да се замислят как тези неща могат да им бъдат в помощ... Все пак не всички знаят за текущите научни програми... Филип, Любо и компания (ако и да са от двете страни на "бариерата";)) показаха как едни 300мм могат да дадат реални научни резултати! А такива 300+мм има не един и два из цяла България, с подходяща организация има потенциал за сериозни резултати

Що се отнася за "българския" манталитет, все си мисля, че ако всички подходим с желание, нещата ще се получат... Но аз съм си патологичен оптимист :roll:

Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » вт май 26, 2009 14:35

Като гледам май само аз и Yoddha сме ентусиасти за организация. :cry:
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6