Обсерватория на Сдружение Звездно Общество

всичко за новото начинание

Модератори: Yoddha, dani, tsetsodrums

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Re: Обсерватория на Сдружение Звездно Общество

Мнение от b_kassabov » нед юни 14, 2020 06:42

Стоене, винаги съм подозирал, че си голям сладур. Самороден диамант.

Тва дет си го направил е супер полезно за цялото сдружение, че и не само за него.

Искрени адмирации!

Хип хип ура. Хип хип ура. Хип хип ура. хип хип ура!
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

simbad
Регистриран: нед апр 06, 2008 17:13

Мнение от simbad » съб юни 20, 2020 07:33

=D> =D> =D> =D>

Поздравления!
Яко "дълбоко проникване" си й направил..................., имам предвид, в дълбочината на проблема....... :D
Skymax 127
EQ 3
Meade UWA 24mm, 2"
Canon 1000D 18-55mm kit, 55-250mm IS

neptun2
Регистриран: съб фев 17, 2007 11:43
Контакти:

Мнение от neptun2 » съб юли 11, 2020 13:41

Това никога не съм го знаел, че целестрон ползват обшивката на кабела като допълнителен проводник. Човек винаги може да научи нещо ново. Браво за ремонта. :)
Photo: ZWO Asi 1600MM Pro + zwo 7x36mm filter wheel, Astrodon I-series Gen 2 36mm LRGB filters, ZWO ASI 120MM mini as guider, ZWO off-axis guider
Binoculars: Nikon Action 12x50
Telescopes: CFF 135mm f6.7 triplet refractor + cff flattener and Riccardi M82 0.75x reducer
Mounts: Ioptron CEM-60 EC
ASIAir Pro, ZWO EAF

Моите снимки:
https://telescopius.com/profile/neptun/

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » съб юли 11, 2020 16:31

neptun2 написа:Това никога не съм го знаел, че целестрон ползват обшивката на кабела като допълнителен проводник. Човек винаги може да научи нещо ново. Браво за ремонта. :)
Конкретно на тази монтировка е това и е проблем на целия модел.

Sent from my TA-1004 using Tapatalk

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » чет юни 17, 2021 10:26

Понеже сбирката наближава е време малко и да пообсъдим какво как ще ъпгрейднем "Бараката на Цецо" както я обяви миналата година синът му :D

Та моята идея е да се сложи телфер, с който да автоматизираме отварянето/затварянето на покрива. На втори етап ще го направим да става отдалечено.

Това е машинката:

https://www.onlinemashini.bg/elektri4es ... -kg-/37241

А това е идеята как ще работи :

Моля за коментари, забележки ако има относно това решение или ако имате други предложения, които да са по удачни.

Отделно трябва да се подновява доколкото разбрах изолацията по външния борд и ще се монтира LED осветление.

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » ср юли 14, 2021 22:41

Автоматичното отваряне за момента не се осъществи, но имаме нововъведение. С Иво Yoddha монтирахме LED червена лента за осветление на павилиона. Получи се доста добре. За съжаление, съм пропуснал да снимам как свети и ще помоля Иво ако снимки да постне тук за да видите какво е станало който не го е видял вече на живо горе по време на сбирката.

Павилионът беше също и подмазан и с подновена хидроизолация на две от страните. Основните участници не мога да ги кажа, тъй като не присъствах на тази дейност. Пак ще помоля Иво да ги обяви. Благодарим им за труда.

Изтествах монтировката на павилиона и работи нормално според мен. Нютонът е с много къс фокусер и не можах да стигна фокус с моята QHY9, която беше монтирана там за малко. Трябва да се има предвид или просто да се смени нютони, тъй като доколкото разбрах не може да бъде колимиран.

Говорихме накратно с Никола за осигуряване на интернет в павилиона и имаме един вид разрешение да прекараме кабел от съседния павилион на обсерваторията в нашия. Технически ще преценим как е най-добре да бъде осъществена.
Това ще отвори възможност да продължим напред с автоматизацията и на първо време монтиране на метеорната станция, която предлага Венци.

Това е засега.

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » ср юли 14, 2021 22:58

За съжаление също нямам снимка на осветлението... При следващата сбирка ще взема и един димер да видим дали ще може да намалим малко яркостта. Друг вариант е да монтираме Г-образен пластмасов профил за да насочим светлината само надолу.

По хидроизолацията работиха Ники (Мак-сим) и Цецо. Ако още някой е участвал да се обозначи :lol:

За интернета направихме още един разговор и Тони (Neptun2) даде идея да прекараме мрежата по силовия кабел и да спестим копаене и чуденка как точно да вкараме кабела в павилиона.

Цецо ще обяви две дати за общо събрание за да изберем удобна за всички и да обсъдим следващите стъпки :)
May the weather be with you!

Astro Photography Tool (APT v3.90) - The Imaging Catalyst
Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
venzibo
Регистриран: ср юли 28, 2010 16:22
Контакти:

Мнение от venzibo » пет юли 16, 2021 23:24

За моторизираното (автоматично) отваряне на покрива преди повече от година бях направил запитване до една фирма и даже имаме оферта изпълнена с автоматика за гаражна врата. Бях го казал до колкото си спомням това...

За интернета - сигурно ще стане с power line адаптерите, но все пак - как е прекаран захранващия кабел от посетителския павилион до нашия? Ако е в тръба (гофрирана или подобна) може да е възможно и прекарването на UTP/STP/FTP през същата (е, в противоречие с регулациите да НЕ се съвместяват силови и комуникационни кабели). Ама май не е - кабела си излиза директно от плочата...?
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta 72/432 Quadruplet Flatfield APO
QHY9M + QHYCFW1 + Baader 2" LRGB, Ha 7nm, OIII 8.5nm, SII 8nm
Sky-Watcher NEQ6 Pro SynScan
TS Off Axis Guider - 27mm
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery
+ cosmic ambient/downtempo/psychill music...
https://telescopius.com/profile/venzibo
Метеорна станция на Звездно общество - BG0003 Рожен

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Автоматизация на покрива - Обсерватория на Сдружение Звездно Общество

Мнение от tonygl » чет сеп 16, 2021 20:50

Първата картинка е схемата на мотора, който са ни предложили.
С червено съм оградил въпросните релета, които те са споменали. Ако всичко е така нямаме проблем с дистанционното управление.
Или ще го правим с микроконтролер с итерфейс каквато разработка аз вече има за собствени нужди или с такова дето показа Светльо готово решение с релета.
Дотук сме ок с нещата
motor 3.PNG

Устройството обаче ако се монтира както трябва да е по принцип стрехата ще удари в него и няма да стане. Вижте лявата част на картинката дето сглобих. С оранжево кръгче съм отбелязал къде минава релсата.
За да се реши този проблем зъбчатата релса трябва да се свали надолу с някакви планки (отбелязал съм ги в керемиден цвят) и освен това устройството трябва да се монтира надолу с главата.
Най-удачно мисля, че ще е монтажа да стане отдолу на хоризонталната релса
Motor.png
На долната картинка съм отбелязал къде да го закрепим (оранжевият правоъгълник), а именно на задната страна на павилиона защото отпред ще пречи релсата както се вижда ако релсата е отпред.
МОже и отпред но ще трябва да се навеждаме повече като влизаме :)
Motor 2.png
По горния начин релсата остава под стряхата и няма да има грижа със сняг и лед.

Очаквам да кажете какво мислите ако има някакви други мнения или препоръки, че аз може и да не съм обмислил всичко.

Потребителски аватар
venzibo
Регистриран: ср юли 28, 2010 16:22
Контакти:

Мнение от venzibo » вт сеп 21, 2021 23:57

За монтажа и аз така мисля - зъбците на рейката да сочат надолу, а мотора и изнесената (надолу спрямо хоризонталната греда на покрива) рейка да се захванат на южната страна за да не пречат на вратата, която и без това си е ниска.
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta 72/432 Quadruplet Flatfield APO
QHY9M + QHYCFW1 + Baader 2" LRGB, Ha 7nm, OIII 8.5nm, SII 8nm
Sky-Watcher NEQ6 Pro SynScan
TS Off Axis Guider - 27mm
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery
+ cosmic ambient/downtempo/psychill music...
https://telescopius.com/profile/venzibo
Метеорна станция на Звездно общество - BG0003 Рожен

Потребителски аватар
lkrustev
Регистриран: пет окт 26, 2018 14:07

Мнение от lkrustev » нед окт 10, 2021 13:46

Пичове, с риск да ме намразите /не ми дреме/ да си ви кажа истината, каквато я виждам: Това нещо сте го започнали преди има няма десет години. Бараката е била готова 2014-та година!!! От тогава до сега са 7 години...

При достатъчен мерак и единомислие това нещо се прави напълно работещо за месец-два-три ... при вече наличен павилион, който е факт ... от седем години :roll: . По едно време ми дойде лудата идея да се включа, за да видите как нещата се случват със скоростта на светлината, но после се отрезвих преценяйки фактите - кой съм аз ... ако това нещо му беше писано да го бъде, щеше вече да го бъде ... вече ... отдавна. Респект и съжаление, към хората, които са свършили всичката работа. Само мога да гадая, защо са се разсъхнали нещата ... но предполагам, че приказката за общата работа и кучетата е в основата.

... сега очаквам много палчета надолу ... но това кощунство ме гложди вече доста време да ви го кажа ... и ето казах го.
“In order to be able to think, you have to risk being offensive.” ― Jordan B. Peterson
https://telescopius.com/profile/lkrustev
Astrobin sucks!

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » нед окт 10, 2021 14:16

Сега успокои ли се като го каза или продължава да те гложди ? :wink:
В една друга тема нещо "божичко" ми викаше, че някой си бил винаги прав а пък аз си позволявам да му размишлявам над правотата разбираш ли. Никой не може да е винаги прав. Може да си развил култ към дадената личност, знам ли. :)
Много си неспокоен според мен и форумът ти е някакъв отдушник за хейтене и не пропусна и тази тема.
Като се почне темата как си си трил Астробина (че даже си го написал и в подписа си) мине се през Астрошоп измамници, и се свърши с тази все някакъв хейт внасяш във форума.
Цъкам ти +3 за мнението да си доволен белким вземеш се успокоиш малко.

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » нед окт 10, 2021 15:19

Лъчо, хора с ентусиазъм, знания и време винаги са добре дошли!

Разходи се два пъти до Рожен и ще придобиеш представа защо нещата се случват бавно. Финансирането на проекта също не трябва да се забравя. С павилиона бяхме занулили сметката на Сдружението...

Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » нед окт 10, 2021 15:23

tonygl написа:
нед окт 10, 2021 14:16
Сега успокои ли се като го каза или продължава да те гложди ? :wink:
В една друга тема нещо "божичко" ми викаше, че някой си бил винаги прав а пък аз си позволявам да му размишлявам над правотата разбираш ли. Никой не може да е винаги прав. Може да си развил култ към дадената личност, знам ли. :)
Много си неспокоен според мен и форумът ти е някакъв отдушник за хейтене и не пропусна и тази тема.
Като се почне темата как си си трил Астробина (че даже си го написал и в подписа си) мине се през Астрошоп измамници, и се свърши с тази все някакъв хейт внасяш във форума.
Цъкам ти +3 за мнението да си доволен белким вземеш се успокоиш малко.
То от много спокойствие се стига до тук, докъдето сте я докарали. Той тоя форум от спокойствие ще му правим 40 скоро, щото всички сакън, като ощипани моми академички, да не обидят и засегнат някой. Истината не се ли казва, настава гробовно, скучно и ялово мълчание ... и разни бараки седят като паметници по десет години. Както виждаш не успя да ме успокоиш :lol:
“In order to be able to think, you have to risk being offensive.” ― Jordan B. Peterson
Astrobin sucks!

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » нед окт 10, 2021 15:35

Yoddha написа:
нед окт 10, 2021 15:19
Лъчо, хора с ентусиазъм, знания и време винаги са добре дошли!

Разходи се два пъти до Рожен и ще придобиеш представа защо нещата се случват бавно. Финансирането на проекта също не трябва да се забравя. С павилиона бяхме занулили сметката на Сдружението...
Аз съм един дразнител, чиято цел е да ви накара да се размърдате. Ако се намерят двама сериозни пича, не акълджии а бачкатори да дойдат с мен за една седмица на пролет, товаря пикапа с електрожени, ъглошлайфи, генератори, ако нема ток и каквото се сетим - инструмент да искаш. Не искам нито членство, нито права, за каквото и да е ... искам само да го видя работещо, щото тая тема ми вади очите просто ... Елън Мъск ще направи колкония на Марс по бързо, майка му да ...
Astrobin sucks!

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » нед окт 10, 2021 15:48

Брой ме :) Значи трябва още един?

Пък кой знае, може и да решиш да почленуваш :lol:

Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » нед окт 10, 2021 15:55

Бройте ме вие, ако се организирате. Отделям една седмица и ще я съобразя с вас.
Astrobin sucks!

Потребителски аватар
Solmur
Регистриран: нед юли 04, 2010 14:19
Контакти:

Мнение от Solmur » чет ное 18, 2021 09:24

не бях влизал скоро но като гледам по тази инциатива още се търси +1, така че ме бройте. Само трябва да се разберем по от рано за колко дни и кой месец за да мога да го напасна в графика и се качваме.
Skywatcher AC 80/400
William Optics GTF 81 APO
AZ EQ6 GT
Canon 550D, 18-55mm and 75-300

Потребителски аватар
tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » пон дек 06, 2021 13:31

lkrustev написа:
нед окт 10, 2021 13:46
Пичове, с риск да ме намразите /не ми дреме/ да си ви кажа истината, каквато я виждам: Това нещо сте го започнали преди има няма десет години. Бараката е била готова 2014-та година!!! От тогава до сега са 7 години...

При достатъчен мерак и единомислие това нещо се прави напълно работещо за месец-два-три ... при вече наличен павилион, който е факт ... от седем години :roll: . По едно време ми дойде лудата идея да се включа, за да видите как нещата се случват със скоростта на светлината, но после се отрезвих преценяйки фактите - кой съм аз ... ако това нещо му беше писано да го бъде, щеше вече да го бъде ... вече ... отдавна. Респект и съжаление, към хората, които са свършили всичката работа. Само мога да гадая, защо са се разсъхнали нещата ... но предполагам, че приказката за общата работа и кучетата е в основата.

... сега очаквам много палчета надолу ... но това кощунство ме гложди вече доста време да ви го кажа ... и ето казах го.
Лъчо . Срам е е да го кажа, но си прав . Проблема е че Рожен се оказа доста далеко за много хора а и зимата едни поне 4 месеца е не достъпен . Не се оправдавам, но ни липсват и хора с нужните знания да довършат проекта а и със желание естествено. Всеки си има собствен телескоп и много не го е еня за общото благо. Аз лично сега съм вперил поглед в Тони Gl, който е много кадърно и добро момче :D със нужните познания и умения. Та директно го казвам - разчитам на него да доведе нещата до така забавения, но очакван хепи енд :D
Естесвено се присъединявам към Йода, че хора с идеи и желание за работа са добре дошли между нас :D

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение