EQ 3D принтирана монтировка.

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

EQ 3D принтирана монтировка.

Мнение от brad4edat » нед дек 22, 2019 19:47

Привет на всички!

Най-после се наканих да почна да чертая екваториална монтировка за 3D принтиране или фрезоване за лудите на тема направи си сам :mrgreen:
Пък и нека малко и при нас Булгарито да се появи нещо от тоя род, стига само чужди теми:)
Ето от тази монтировка взимам идея. Види ми се добре балансирана, лесна ще е за модификации и ъпгрейди, и не на последно мясно е лесна за 3D принтиране поради формите си! Разбира се ще има доста лични импровизации, да не кажа всичко:)
Изображение

Монтировката я планирам да се задвижва с ремъчна предавка между червяка и моторите NEMA 17.
Червяците, ремъците, моторите, електрониките, ги има в Алиекспрес. Всичко ще го подбера така, че да се намира много лесно, да не е скъпо и така. За здравината не го мислете! Аз съм малко извратен на тема качество като правя нещо и определено ще стане доста здраво животно.
Предполагам, че ще печатам тялото на монтировката от PETG материал заради здравината му и добри (уж) механични характеристики. PLA и ABS ги отхвърлям автоматично, понеже имам опит с тях, крехки са и не бих разчитал да държат телескоп за хиляди левове :mrgreen:

Немите съм се спрял на тях понеже има голям избор на мощности и размери от тях. Много електроника и драйвери за да се управляват.
Планирам да оставя и местенце за монтаж на енкодери до двата червяка. За къде без енкодери ако вече си си играл с монтировка с такива :mrgreen:

Почнал съм да чертая вече и дано тия дни покрай празниците да я начертая цялата монтировка за да я постна тук в темата, да не е само празен "моабет" :)
EQ 3D Printed mount RA BODY.jpg

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Re: EQ 3D принтирана монтировка.

Мнение от b_kassabov » нед дек 22, 2019 20:36

Лелееееееееееееееееее

Това е колосална задача бе човек! стискам ти палци!
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » нед дек 22, 2019 23:59

Офф... стига за днеска, издимя ми релето... :)

Реших да направя два различни варианта за захват към триногите. Подобен на този от горния пост и такъв като на Такахашитата и масовите EQ монтировки. Две различни основи ще направя, да им е кеф на хората да печатат бе или да жулят стружки :mrgreen:
Така както я мисля и гледам вървят габаритите, при 6мм. стени и 40% инфил, тая монтировка ще отпере поне 3 ролки PETG - 990метра филамент :lol:
За време за печатане... Да не споменавам по-добре :shock: :mrgreen:

За днес съм до тука, разни заобления и фаски ще са на финалната права. Сега е време за Мандалориан малко или някое 3D филмче, за отмора. :mrgreen:
EM-200_eclate_en.png
EQ 3D Printed mount RA BODY ASEMBLY test.jpg
EQ 3D Printed mount RA BODY ASEMBLY test..jpg
EQ 3D Printed mount RA BODY ASEMBLY test...jpg
Ето и малко прогнозно време и метраж нишка за тези два елемента. Принтера е 300х300х400мм. Голямо ще е. Даже аз още по-масивно ми се искаше, но няма да се преплатя на филамент, пък и гледам да може да се печати и на масовите 200х200х200 принтери.
EQ 3D Printed mount RA BODY Slicer test time and filament.jpg

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пон дек 23, 2019 20:41

Тук някъде из форума бях чел цялата тема на колегата за управлението му. Точно това ми е на ум да се използва от всеки, който реши да принтира монтировката и да я управлява със стъпкови мотори.

Може ли някой да постне линк към неговата тема, къде беше точно?:)

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пон дек 23, 2019 21:55

Ако това наклоненото кубче е корпусът на полярната ос - не е ли много късо (разстоянието между горния и долния лагер)?

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пон дек 23, 2019 22:25

bobo написа:
пон дек 23, 2019 21:55
Ако това наклоненото кубче е корпусът на полярната ос - не е ли много късо (разстоянието между горния и долния лагер)?
Вероятно ще се наложи в някои размери да внеса корекции, но това ще е накрая. Нека първо да я разчертая цялата и да я сглобя виртуално за да видя как седи и ще пипна тук там. Лесно е:)

А още по вероятно е да направя и трета версия на монтировката, след като съм завършил тази. Нея ще я разчертая да се принтират детайлите на макс при 200 х 200 принтерите. Нямам никакви намерения да става кекава монтировка а масивна чудесия, която с лекота да носи 6ци и 8ци телескопи.

В момента това е вътрешния размер, а куба външно е 100 х 110мм. Лагерите са 6008 40х69х15мм. Предвидил съм оста да е ф40мм за да има място за полярния търсач, без да се изтъни прекомерно оста.
Някой може ли да даде линк или размери на някой масов полярен търсач, за да вкарам размерите после в оста!? До колкото разбрах са 24мм и 27мм. Но по-точно инфо не съм намерил за момента.

Ако някой може да щракне 2-3 снимки на EQ6 с габаритите по ролетка или да ги опише ще е добре за отправно инфо:)
EQ 3D Printed mount RA BODY...jpg

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » пон дек 23, 2019 22:35

Ех, ако беше писал сутринта можех да ти снема целестронска CGE, ама чак догодина съм на работа.

What are the physical dimensions of an NEQ6

и
Изображение

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пон дек 23, 2019 22:47

bobo написа:
пон дек 23, 2019 22:35
Ех, ако беше писал сутринта можех да ти снема целестронска CGE, ама чак догодина съм на работа.
Благодаря! =D> Туку що и аз намерих и свалих няколко описания на EQ6 SkyWatcher. Тия описания и снимки ще са ми много полезни за да съобразя габаритите :)

Остава само да се намерят габаритите на стандартен по-масов търсач за поларис :)

Ще стане пущината, ще я натамъниме да замяса на нещо хубаво :)

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » вт дек 24, 2019 20:11

Момчета... имам нужда от малко съвет, жокер или нещо "трите карти на късмета". Нещо съм блокирал мисловно днес:)

Необходимо ли е да може РА аксиса на монтировката да застава на 90* вътре между стените на носещата основа!? В момента достига до около 68* преди да почне да ми създава проблеми с зажулвания между носещите стени и захващащия куб за деклинационната ос.
За нашето географско разположение не е проблем, понеже сме на 42*.

Чудя се на фабричните EQ как точно застава направо нагоре "кюнеца" без да се ударят тежестите в триногата. Опитвам се да намеря и клипче някой да разхожда хубаво монтировката по осите за да огледам нещата, ама само разни ревюта без да я движат право нагоре:) Или пък някой да направи едно кратко клипче с телескопа насочен нагоре към зенита и да го позавърти малко за да огледам и да се развещея хубаво. Божее... затъпях :D

Надявам се да ми помогнете с проблема дали е нужно да може точно на 90* да е или нужния наклон е по-малък. Имайте в предвид че тази монтировка е малко по-шантава. :)

Плс. ХЕЛП:) За благото на всички любители по света:) :mrgreen:
3D printed EQ mount max 90  degree test.jpg
3D printed EQ mount max degree test.jpg
3D printed EQ mount rotation test.jpg

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » вт дек 24, 2019 22:51

Струва ми се, че на повечето монтировки полярната ос се накланя между 30 и 60+ градуса, приблизително, даже EQ6-R я дават 5-65°.

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » ср дек 25, 2019 00:04

И аз това гледам днес няколко часа, че няма как да застане напълно вертикално. Що клипчета и що снимки изрових, изцъклих се. Някои монтировки имат скали от 0-90* пък, като я гледаш... Да се утрепеш не може вертикално да я изправиш...

Значи горе долу съм на прав път с габаритите и наклоните за момента. Добре, че на софтуера мога да сдружавам отделните компоненти и да ги въртя, та да виждам къде какво се случва предварително.
Много корекции внесох днес. Междулагерното разстояние се увеличи съществено, което е много добре!

Ще опитам да докарам до към 65-70* максимален наклон.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » ср дек 25, 2019 14:44

Освен ако нямаш някакви скрити планове, тези градуси са ехеее в Северния ледовит океан :)
Тази монтировка виждал ли си я?

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » ср дек 25, 2019 19:03

bobo написа:
ср дек 25, 2019 14:44
Освен ако нямаш някакви скрити планове, тези градуси са ехеее в Северния ледовит океан :)
Тази монтировка виждал ли си я?
Да, свалил съм нещо като сервизни инструкции. Има чертежите, но няма никакви размери.
Начи към 60* наклон е достатъчен. Това е добре, за да може да дотаманя основата да е по-масивна и здрава.

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » вт дек 31, 2019 19:25

Все още не мога да вдяна до колко е нужно да може така силно странично да се засуква монтировката и въобще нужно ли е, при такива голями наклони. Чешам си и мозъчните гънки (1-2 останали) как точно се извърта да гледа обектите на Юг, когато е центрована по поларис. :mrgreen:
За момента съм до тук.
3D printer big eq mount tests.jpg
3D printer big eq mount tests bulgaria 42degree.jpg
3D printer big eq mount tests bulgaria to Polaris.jpg
Остава да наглася стойките за моторите, зъбните колела и да скицирам нужните размери на осите, фаски тук-таме и затварящите капачки на лагерите.
Приемам всякакви критики и идей:)
3D printed eq mount dovetail.jpg

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » вт дек 31, 2019 21:07

Нещо не мога да вдяна - това долу хоризонталното деклинационната ос ли е? Ако да - така има само минимална възможност за подминаване на юга при преминаване през меридиана.
Каква е идеята, за да е отдолу?

Допълнение: противотежест не се предвижда?

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » вт дек 31, 2019 22:57

bobo написа:
вт дек 31, 2019 21:07
Нещо не мога да вдяна - това долу хоризонталното деклинационната ос ли е? Ако да - така има само минимална възможност за подминаване на юга при преминаване през меридиана.
Каква е идеята, за да е отдолу?

Допълнение: противотежест не се предвижда?
Деклинационната ос се захваща при този вариант на изпълнение от другата страна (отзад) на RA оста. Мисля че Ioptron са го направили така заради по-добре изнесения център на тежестта, навътре над триногата, когато системата е с RA в хоризонтална позиция и не само. Това обаче не би трябвало да оказва съществено влияние на движенията и посоките, понеже дефакто принципа си е същия като при масовите EQ5-6 монтировки.
Има си противотежест точно отпред на RA оста, но още не съм я скицирал. В най-първия пост я има монтировката по която се водя!

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » ср яну 01, 2020 16:04

Ясно, по подобие на СЕМ-овете.
Все пак бих предложил да има възможност за повече ход след преминаване на меридиана. Като гледам първата картинка (от последната серия картинки) деклинационната ос спира на (или тръгва от) 180-тия градус на юг. Доколкото югът е най-добрата позиция за снимки, би било неудобно телескопът да няма практическа възможност да се насочи на юг и да има малко свобода наляво и надясно. Или да трябва да флипваш веднага като стигнеш меридиана. Не че няма такива монтировки, но що да е така... :)

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » ср яну 01, 2020 18:20

bobo написа:
ср яну 01, 2020 16:04
Ясно, по подобие на СЕМ-овете.
Все пак бих предложил да има възможност за повече ход след преминаване на меридиана. Като гледам първата картинка (от последната серия картинки) деклинационната ос спира на (или тръгва от) 180-тия градус на юг. Доколкото югът е най-добрата позиция за снимки, би било неудобно телескопът да няма практическа възможност да се насочи на юг и да има малко свобода наляво и надясно. Или да трябва да флипваш веднага като стигнеш меридиана. Не че няма такива монтировки, но що да е така... :)
Малко ми е китайско писмо това, което казваш, понеже нямам eq монтировка при мен да я разходя реално по осите. Тези 180* на които съм я снимал е когато е RA вдигнат на 60* и повече. Когато е на 42* като тук при нас, може да слезне и под тези 180*
Ето няколко изображения.
Eq mount 3d printed test cads.jpg
Eq mount 3d printed test. cads.jpg
Мисля си обаче, че може да се движи навсякъде, както е при стандартните но и на мен ми е трудно да си го представя и симулирам. А още повече, че никъде не намирам видеа с тези монтировки някой да ги разхожда хубаво по осите им за да го огледам. Пълна скука, само ревюта и глупости, и никъде никой не показва движенията на север, и на юг как точно реално се самонасочват монтировките, и застават. Е тая липса на тези видеа ми къса нервите, поне аз не ги откривам... :lol:

Ще видя обаче голям зор сега с тези червячни предавки, да ги изчертая... 1:144 мисля да скицирам, за да съвпада съотношението с тези на колегата с тези от Rduino с по-масивни зъби може да се нареже. Пък всеки после да си прави и монтира каквито намери и му са удобни в неговия си случай.
Често ползвани са и тези с 360z... хммм...

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » ср яну 01, 2020 18:59

Ааа, разбрал си ме :) За този червения ъгъл говорех, че е добре да го има - той показва с колко може да се подмине меридиана (юга).
Зелената стрелка сочи накъде гледа телескопа - в случая към небесния екватор, малко след посоката юг, да кажем на 190-200°. Което е един час движение след меридиана. Не е зле.

Също така трябва да се има предвид и габарита (дължината) на евентуалния телескоп. При положението от тази картинка, ако продължим зелената стрелка надолу, където би бил окуляра на рефрактор или огледалото на рефлектор, може да се окаже, че се опира в триногата. Така дори и монтировката да позволява червения ъгъл, триногата може да пречи.
Прикачени файлове
Eq-mount-3d-printed-test-ca.jpg

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » ср яну 01, 2020 19:16

Да и аз го мислех това дали няма да се допре телескопа за триножника, но мисля, че има разстояние достатъчно поне за сега. Това разбира се не са окончателните размери и габарити. Приблизителни са. Когато накачуля що годе чарколяците, ще плесна и една симулирана тръба за да огледам още по-подробно с нея дали не трябва да внеса корекции още някъде. Сега обаче ми се пали главата с червячната предавка, с колко зъба да разчертая поне една да има с монтировката. 144 ще е здрава и съвпада с Rduinoto. 359 и 360 за зъбите на фабричните EQ, по прецизно водене, по нежни и по-трудни и скъпи за изработка. Пък как ще я изчертая не ми се мисли... до сега такова животно не съм чертал и смятъл :? :| :mrgreen:

ПС. А стандартните изпълнения, колко могат така да се наклонят и да подминават екватора , колко време ще водят ?

Потребителски аватар
barbwire78
Регистриран: вт ное 22, 2016 18:01
Контакти:

Мнение от barbwire78 » ср яну 01, 2020 20:01

Ето ти малко инфо за някои монтировки и техните зъбни предавки:
https://www.astroeq.co.uk/tutorials.php?link=ratios
Изображение

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » ср яну 01, 2020 20:38

barbwire78 написа:
ср яну 01, 2020 20:01
Ето ти малко инфо за някои монтировки и техните зъбни предавки:
https://www.astroeq.co.uk/tutorials.php?link=ratios
Благодаря! Линка е много полезен. Тук на листа си нахвърлях, като идеи 1:144 и 1:180п предавки, което съвпада с тези от твоя линк. Никога до сега обаче не съм чертал такива предавки и цял ден си блъскам главата от къде и как да подкарам тия купища формули и сметки... Изпуши ми релето :)

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » ср яну 01, 2020 22:43

Като те чета за червяка и колелото оставам с впечатление, че се каниш да ги рисуваш зъб по зъб :)
Най-първо си изясни какъм модул ще са, от там може да прецениш броя зъби и какъв диаметър ще излезе колелото и червяка. Например, по спомени, при модул 0.5 и 120 зъба колелото става с делителен диаметър 102 мм или нещо такова. Бяха ми правили такова преди 15-20 години.

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » чет яну 02, 2020 00:20

Хах... няма да ги чертая зъб по зъб. Аз до сега съм си смятал за мен и съм си нарязвал зъбни колела но с прави зъби. Червяци не съм смятъл още с тяхните криволици.
Но идеята ми е ясна и имам напредстава от правите как и какво да внимавам.
Даже вече съм разграфил и разчертал предварителните диаметри на колелата и съотношенията. Утре ще ги пуснана програмата да оформя ходовете и така. Ще видиме какво животно ще излезне.
Аз гледам най-вече да се водя и по стандартите за отстоянията между центрите на двете колела. За да може да се ползва една и съща шейна за стъпковите мотори, но да се сменят червяците с различни ако се налага;)

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пет яну 03, 2020 20:37

Въххх... отели ми се вола :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Направо не мога да повярвам, че от първия път успях да уцеля наклоните, питчовете и другите отстояния на предавката. Даже междусието го заковах по стандарт R90мм. от раз без да се заклинят колелата.

Ето една кратка нагледна симулация на предавката 1:144. Утре ще направя и 1:180, и ще ги дотаманя като размери, фаски, клинчета и други.

Последна промяна от brad4edat на съб яну 04, 2020 00:24, променено общо 1 път.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » пет яну 03, 2020 22:24

Готина е анимацията, като за учебник за червяци :)
Само се питам - за твоите цели - чертане на монтировка - нужно ли е да се мъчиш чак толкова? Освен ако не е за гъдела де :) Не е ли достатъчно по-теоретично - цилиндър вместо навит червяк, цилиндър вместо зъбно колело с N зъби и т.н.?

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » съб яну 04, 2020 00:14

Привет!

По принцип идеята ми на цялата занимавка е накрая да има една напълно готова (хардуерно) за сглобяване или 3Д принтиране масивна монтировка. С всички необходими компоненти за нея! Поне аз до сега такава напълно готова масивна система не съм срещал по сайтовете за 3Д модели.

Също така както вече споменах, ще се опитам да направя шейната за моторите да е такава, че да бъде една и съща но да може да се ползва при комбинации 1:144 и 1:180 за момента. За целта обаче трябва да имам точните размери на колелата и най-вече междуцентровото им разстояние, а това става само с реални скици.

Отделно, че се научих да смятам червяци и да ги чертая, а и до днес не знаех как да симулирам тези механични взймотношения между различни тела, както са в случая червяците тук. Така днес се оказа един ползотворен приятен учебен ден:) На стари години да учи човек :mrgreen:

Може ли някой да ми помогне с линк за Полярен търсач, стандартен, където да има скицирани размерите му. Скоро ще ми трябват точно тези размери, за да мога да създам и осите, като реални обекти.

Тези колела обаче стават доста голямки и масивни, и съм напълно убеден, че ако се изпринтят с необходимата точност на принтер (дори FDM), ще са напълно способни да въртят и водят без грижи един DSLR. За Телескоп обаче не съм сигурен дали ще имат нужната точност ако се принтират пък било то и с 0.02мм точност на слой или с някой DLP фото принтер или с метален прах. Но определено са голямки и с хубав модул М1мм. Това колело на видеото е 146мм. в диаметър! Това е по съвет от колегата от съседната тема, където сглобява металното чудовище. По неговия съвет, диаметъра на огледалото да води диаметъра на зъбното колело, максимално близки да са.

Много е вероятно да се опитам да начертая и варианти с т.н. Глобални червяци. Те са още по-здрави, но и по-трудни за изработка.
worm-gear1.png
Последна промяна от brad4edat на съб яну 04, 2020 15:07, променено общо 2 пъти.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » съб яну 04, 2020 01:23

Уфф, все забравям, че после ще печаташ реални детайли :) Боооже, докъде стигнаха технологиите! :)

simbad
Регистриран: нед апр 06, 2008 17:13

Мнение от simbad » пон яну 06, 2020 11:36

Привет и ЧНГ,

Поздравления за усилията и ентусиазма.

Принципно, знаят ли се линейните и обемни разширения на материала, който се използва за 3D принтирането?

Поздрави,
Skymax 127
EQ 3
Meade UWA 24mm, 2"
Canon 1000D 18-55mm kit, 55-250mm IS

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пон яну 06, 2020 11:53

Привет! Материалите са много видове и за всеки има доста подробни данни в нета от пройзводителите. При 3д принтирането обаче повечето хора принтират кой с каквото има или пък си е настройл принтера. Знам само, че масовите PLA ABS не са добра идея. Предполагам, че от PETG ще пробвам , когато му дойде време.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Аутогайдинг на az монтировка?
    от brad4edat » нед фев 24, 2019 22:40 » в Астрономическа техника
    33 Отговори
    1298 Преглеждания
    Последно мнение от brad4edat
    ср сеп 04, 2019 23:43
  • Смазка за монтировка