Телефонно Go-to !!!!!?????!!!!

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Телефонно Go-to !!!!!?????!!!!

Мнение от Хектор » вт авг 20, 2019 18:33

Докато сменям шайби, окачвания и един куп дреболий по телескопа, закачих телефона си на него. Стелариума не е достатъчно добър и затова инсталирах Скай Сафари 6+ про .
Първите ми впечатления са че за обща ориентация и намиране на обекти до 10 градуса от показаното се получава добре.
Мисля че може и още по-добре и сега съм се съсредоточил именно върху това.
Снощните тестове показаха че за градско небе се получава страхотно, много-бързо се ориентираш по небосвода при условия че се виждат 10 звезди всичко на всичко.
Работи и като go-to, което беше изначалната ми идея да го закачам на скопа.
уилгил.jpg
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

Re: Телефонно Go-to !!!!!?????!!!!

Мнение от Sektor » вт авг 20, 2019 20:05

Здравей,

И аз ползвам Sky Safari-то и съм супер доволен за ориентиране :)

Основните функционалности, които ползвам са:
- има информация за обектите в небето + кратък аудио коментар и характеристики;
- можеш да видиш как ще изглежда небето и планетите в определен час (например кога се вижда ГЧП на Юпитер);
- можеш да видиш на "телескопски" език къде се намираш и да си въведеш координатите в телескопа;
- предлага ти добри обекти за наблюдение в съответния ден и час - планети, DSO, звезди и т.н.
- можеш да си направиш списък с цели и да си отбелязваш коя и кога си наблюдавал. Като направиш списъка - съответните обекти ти се показват на небето и можеш лесно да се ориентираш къде са.
- може да те известява, когато над теб минава МСС :) Много е гот! Получаваш нотификация и веднага се изстрелваш на балкона да зяпаш :)
- има и подробен списък с комети, но до сега не съм засичал някоя по-ярка.
- списъка със сателити също е много пълен;
- можеш да си контролираш и Align-ваш телескопа през него ако имаш Wi-Fi модул :) За контролиране на телескопа е малко тегаво, защото натискаш едни не особено удобни стрелки по екрана. А ако има смущения от съседския Wi-Fi малко забива.
- можеш да си настроиш видимото поле на телескопа в програмата и директно да виждаш на екрана дали дадена цел ще се побере или не.

Поздрави,
Sektor
Celestron NexStar Evolution Hyperstar C6 + Advanced VX + ZWO ASI533

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Мнение от brad4edat » вт авг 20, 2019 23:30

И аз понякога ползвам подобно насочване отначало докато хвана поларис от южната ми тераса. Но забелязах, че когато доближа телефона до кюнеца и леко се обърква с няколко градуса. Явно Телескопа е леко намагнетизиран и шашка телефона. Ако го доблиза до монтировката където са моторите и кабелите става мазало:)

Но и аз ползвам подобен софтуер на WindowMobile телефона ми. :D

Митака
Регистриран: ср яну 01, 2020 14:19

Мнение от Митака » пон яну 27, 2020 11:53

Здравейте колеги.Може ли да ми кажете каква стойка за закрепване на телефон към телескопа използвате? В смисъл правени или купени.

Отговори