Преспособление за телефон

ciril111
Регистриран: вт апр 16, 2019 19:40

Преспособление за телефон

Мнение от ciril111 » ср май 01, 2019 23:40

Здравейте.Искам да попитам.Мже ли да направя саморъчно преспособление,което да прекрепя към телефона ?Искам да снимам цветя.По доло показвам какви снимки искам да правя и какви снимки прави телефона вечерно време.На телефона пише 48 МР,в което силно се съмнявам.Ако някой знае такова място където се обсъжда тази тема моля да качи линк.Благодаря предварително.
Прикачени файлове
botanybanner-670x300.jpg

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Re: Преспособление за телефон

Мнение от brad4edat » чет май 02, 2019 00:33

Тя темата май въобще не е за този форум, нооо...
Снимки си сложил само една и не ти схващам идеята, какво ще снимаш, еле пък вечер!?

Ако е само единична снимка, телефоните и всеки дигитален апарат имат режим за снимане на цветя, или макро режим. Ползваш него.
Ако е да снимаш таймлапсес на цветя, ще ти трябва някакъв статив на, който да закрепиш телефона. В олх и базар-бг е пълно със стативи за телефони и апарати. Ще ти трябва и опция с която да настройш телефона да снима през 2мин. примерно.
Ако искаш да снимаш на приглушена светлина, привечер или вечер и да е без светкавица, ти трябва задължително статив!

Аз обаче не ми стана достатъчно ясно, какво точно искаш да направиш за да се отговори по-конкретно. :roll:

Искаш зуум ли, оптично приближение ли? Опитвал ли си да пуснеш макро режима на снимане на камерата на телефона. Мисля, че този режим се пуска ръчно от менюто на повечето телефони, поне на моите когато съм го пробвал е било ръчно. Тогава телефона може да фокусира близко разположени обекти (цветя) пред камерата.

widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » чет май 02, 2019 12:25

Снимането на тъмно и камерата в телефона са две взаимноизключващи се понятия. Рекламите от телевизията са с една единствена
цел - да ти продадат продукта, а не да покажат реалните му възможности. Качествените снимки на тъмно искат устройството, което
е отговорно за събирането на светлина да е дстатъчно голямо, за да може да събере нужното количество фотони за единица време.
Т.е. физическите размери на единичния пиксел са от съществено значение. Това е невъзможно при положение, че дори при iPhone
XS и XS Max', които са с 12MP сензор (а не 48МР), големината на всеки пиксел е 1.4 µm, т.е. 10 пъти по малък от тоя при Sony A7RIII
(42МР) и около 35 пъти от A7S, който е със същата резолюция (12МР). При физически размери на сензора от 7.01ммx5.79мм за упоме-
натите по горе телефони, качеството на повърхността на оптичните елементи трябва да е съпоставимо с това при големите камери,
т.е. трябва да е толкова пъти по добро, колкото пъти е по малка тя (оптиката) от тая на голяма, стандартна камера (в което аз много
дълбоко се съмнявам). Или по иначе казано: няма как да излетиш с каруца в космоса, дори тя да е херметична. Когато желанието
надхвърля възможностите на техниката, просто си вземаш по добра такава. Искаш да снимаш добро макро и на тъмно? Ами купи си
нужната за това камера.

П.П. Във фотофорума (където му е мястото на такова питане) може да получиш и по уклончив отговор, пробвай.

ciril111

Мнение от ciril111 » чет май 02, 2019 22:12

Здравейте.Съжелявам за нощното неясно писане.Прекрасно разбирам че темата не е точно за този форум,но към кого дрруг да се обърна? Преди време четох как сами си правите ,така наречените тръби.Реших да попитам дали може да ми дадете съвет как да си направя такава оптика?По доло ще кача снимки за да стане ясно за какво говоря.Телефона е Редми 7 нот.Тествах го през деня и не останах очарован.Навярно трябва да поработя върху настройките.Приятната изненада дойде вечерта.Докато чаках направих няколко снимки и неможах да повярвам на качеството на снимките.Реших да кача една снимка.След прехвълянето на снимката от телефона на компа качеството рязко падна.От 4.4 мп на 180 кб.На компа съм с Линукс Минт 9 ако това има някакво значение.
brad4edat написа:
чет май 02, 2019 00:33
Аз обаче не ми стана достатъчно ясно, какво точно искаш да направиш за да се отговори по-конкретно. :roll:
Искаш зуум ли, оптично приближение ли?
Да помоля за съвет как да си изработя такава тръба.Какви лещи са ми нужни.И на какво растояние да ги поставя?Питам за оптично приближение.Не съм професионален фотограф.Ако е възможно да ме насочите къде мога да почета по моята тема?
Моля да ме извините за неграмотното писане.
Прикачени файлове
Снимка от 2019-05-02 19-26-19.png
Снимка от 2019-05-02 19-19-05.png

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пет май 03, 2019 00:06

https://www.instructables.com/id/Attach ... martphone/

Имаш ли такава малка оптична тръба за телефон, като тази от последната ти снимка, или си я качил само за пример. Питам понеже такива се продават в ОЛХ и БазарБГ, и не си заслужава да се прави при положение, че ги има готови. Като знам колко трудно се прави оптика... не мисля, че е удачно да си правиш, ще ти излезне по-скъпо от готова оптика. За качество пък да не говориме дали въобще ще става за нещо. Не искам да те отчайвам, но ти искаш да снимаш Макро на цветя и то хубави снимки и си мисля, че е най-добре да търсиш фабрично решение. Ако държиш да е с телефона, търси готова такава тръбичка в ОЛХ или БазарБГ, или обектив от DSLR ( тук обаче и колегите да кажат дали ще стане добре това).

Най-разумно е някой SLR, DSLR или добра сапунерка (малко цифрово апаратче) да ползваш, Понеже те си имат вградени режимите и оптиките са готови.

Аз ако съм, ще се спра на варианта да търся употребяван цифров апарат за целта, ако парите са важни.
Ако обаче дъръжиш 100% на телефона и ти да си правиш оптиката... влизаш в голям филм.

Мислиш ли да ползваш такъв диоден светлинен кръг при снимките? Това нещо не мисля, че можеш да го синхронизираш с телефона, ако трябва да се пали в точно определен момент. Ако ще свети постоянно е елементарно. Прикрепяш го около оптиката и така.

Все си мисля, че някой SLR втора ръка, за 50-100лв. ще ти свърши супер работа. Имат зум х16 и нагоре. Добра оптика. Пълни режими на контрол на бленди и др. за снимане.
Изображение
https://www.olx.bg/ad/olympus-sp-620uz- ... a461b07598

Изображение
https://alabala.bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D ... 74525.html

https://www.google.com/search?q=%D0%BE% ... 32-bNd_LM:

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пет май 03, 2019 10:35

Я на първо време за макрото (ако въобще говорим за макро, понеже цветенцето горе не ми се вижда чак макро, а си е просто нормална снимка) пробвай с една леща пред обективчето на телефона. От светодиодна лента си направи едно кръгче около лещата. Само не знам какво ще стане с цветопредаването - може ли телефонът да настройва цветната температура? Може всичко това да направиш като един детайл и по някакъв начин да центрираш спрямо обективчето.

Не ми е ясно как при преточването на снимка (jpg-файл) от телефона в компа ще се промени размерът й. Явно не е преточена по нормалния начин, може би се записва отново като различне файл с различни параметри/размери на картинката.

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пет май 03, 2019 12:43

Много често съвремените телефони, когато се боднат за компютъра се разпознават и компютъра пита потребителя дали да се свалят и инсталират допълнителните супер-гига-мега-френдли шарени помии за синхронизация на двете устройства. И нали е супер-дупер мега шаренко, модерно и ново, масово хората го правят. Точно тия помии често правят точно това, свалят снимките, като често ги пипват при самото теглене и ги съсипват.
Най-добре и правилно е да се достигнат снимките през файлов мениджър и да се копират директно!

Предполагам, че точно това се случва в случая, снимките се теглят през някакво приложение и то ги съсипва. Няма логика и причина при директно копиране да се изменят.

ciril111

Мнение от ciril111 » пет май 03, 2019 22:10

Здравейте.Става дума за нещо подобно но не толкова мощно.Проблемът е че вие сте технически грамотни и с много опит.Аз пък нямам нито опит нито такава грамотнос.И по лошото е че незнам точно какво искам да направя.Но едно знам със сигурност.Искам когато гледам изображението на голям монитот или телевизор то да не бъде размазано.
https://photo-forum.net/forum/read.php? ... offset=all

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » пет май 03, 2019 22:29

Аз, все пак, не разбрах добре какво точно искаш да снимаш. Цветята и очите на насекомите са доста различни. Ако зададеш ясен въпрос и няколко примера на снимки, такива, каквито искаш да правиш - отговорите ще са по-точни и в помощ. И, все пак, някаква техническа грамотност е необходима.

ПП Езиковата грамотност също не е за пренебрегване. Създава добро впечатление. Може, например, преди да цъкнеш бутона [Прати] да прегледаш текста и да го поправиш, ако има нужда :)

ciril111

Мнение от ciril111 » съб май 04, 2019 23:48

Здравейте.Благодаря на всички за компетентните отговори.Първоначално идеята ми беше да мога да увелича тази част от цветята до нормална снимка.На цял монитор а не като тази която съм качил.Само едно квадратче.След запитването ми разбрах че това изисква сериозна техника и с няколко лещи в една тръба няма да се постигне нищо.Благодаря ви още веднъж .Мисля да почета в интернета и като се запозная повечко ще пиша.Не съм срещал друг форум в който да са запознати толкова добре с оптиката.

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » нед май 05, 2019 00:16

8-[ :neurosymptoms: :neurosymptoms:
Аз хептен се обърках, пък за другите не знам...

Дай малко да систематизираме нещата!

1-во. Ще снимаш ли на тъмно!?
Ако да = Задължително статив и светкавица! Дори две светкавици, вградената и допълнителна външна, която се пали с фото тригер!
Ако не = може и без статив, ако не правиш таймлапси!

2-ро. Ще правиш ли таймлапси!?
Ако да = Задължително статив и софтуерен контрол или радио програмируем дистанционен спусък.
Ако не = може и без статив (тринога).

3-то. Искаш да снимаш снимки на цветчето на самото цвете с голяма детайлност и резолюция. От типа снимки да ти падне чайнето, като видиш всичко все едно е живо пред теб, като цветове и резолюция.
Ако да = забрави за телефон (просто е смешно, и несериозно според мен, лично мнение). Купуваш SLR или DSLR + статив и евентуално програмируем дистанционен спусък. Ако ще снимаш и вечер е хубаво да купиш и втора външна светкавица, която да е точно за модела апарат, който ще ползваш за да се пали автоматично от него с кабел или по светлината на вградената му светкавица (засича я с фотодиод-сензор).
Ако не = Телефона ти с прикрепена някоя от готовите приставки, които по-горе сме посочили.

4-то. Повечето телефони, поне тези които съм виждал, не успяват да снимат реалния червен цвят на цветята!!! Не знам защо така и с какво червеното е по-различно на цветята, но телефоните не успяват да го снимат, как изглежда реално 1:1. Даже не съм сигурен дали и повечето фото апарати успяват да го снимат 1:1 реално с готовите режими. Може би DSLR и SLR-те с фабричен такъв режим за цветя, успяват да снимат цветовете на цветята в истинския им блясък, без да се налага софтуерна преработка.
Та сблъсквал ли си се с този проблем с червения цвят при цветята!?

Ако мислиш да си правиш сам оптика и то качествена...идея си нямаш в какъв филм се вкарваш и колко скъпо ще ти излезне, като време, нерви и пари :mrgreen:

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » нед май 05, 2019 00:28

Нещо подобно ли искаш да снимаш, ултра детайлно!?
stock-photo-a-bee-collects-nectar-from-a-yellow-flower-super-macro-photo-summer-love-insects-feed-on-nectar-566006227.jpg

ciril111

Мнение от ciril111 » нед май 05, 2019 22:23

brad4edat написа:
нед май 05, 2019 00:16
Аз хептен се обърках, пък за другите не знам...

Дай малко да систематизираме нещата!

1-во. Ще снимаш ли на тъмно!?

2-ро. Ще правиш ли таймлапси!?

3-то. Искаш да снимаш снимки на цветчето на самото цвете с голяма детайлност и резолюция. От типа снимки да ти падне чайнето, като видиш всичко все едно е живо пред теб, като цветове и резолюция.

4-то. Повечето телефони, поне тези които съм виждал, не успяват да снимат реалния червен цвят на цветята!!!
Та сблъсквал ли си се с този проблем с червения цвят при цветята!?

5-то. Ако мислиш да си правиш сам оптика и то качествена...идея си нямаш в какъв филм се вкарваш и колко скъпо ще ти излезне, като време, нерви и пари
6-то. Нещо подобно ли искаш да снимаш, ултра детайлно!?
Здравейте.Много съжелявам за създадената суматоха.
1-во.Ще снимам и в стая ако се налага.
2-ро.Не.
3-то.До такава степен че да си запазва резолюцията(да става ясно какво съм снимал :lol:)
4-то.Аз това го преценявам по зеления цвят.
5-то.Мисля че тази идея вече не е в главата ми.
6-то.Да нещо подобно.
Както написах по горе аз не се занимавам професионално с фотография.Много съм впечатлен от мъглевените.През моите очи са като цветя.Дори и повече.Не знам дали са реялни цветовете или са доработени?

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пон май 06, 2019 00:09

Здравейте.Много съжелявам за създадената суматоха.
1-во.Ще снимам и в стая ако се налага.
2-ро.Не.
3-то.До такава степен че да си запазва резолюцията(да става ясно какво съм снимал :lol:)
4-то.Аз това го преценявам по зеления цвят.
5-то.Мисля че тази идея вече не е в главата ми.
6-то.Да нещо подобно.
Както написах по горе аз не се занимавам професионално с фотография.Много съм впечатлен от мъглевените.През моите очи са като цветя.Дори и повече.Не знам дали са реялни цветовете или са доработени?
Нагоре
Привет!
Щом на 5 си отговорил, че се отказа от щурата идея да си правиш оптика, вече нещата са по-изчистени и ясни! Остават готовите решения, които споменавахме вече.
Никога не съм пробвал и не съм виждал какво се получава с тези малките опитки дето се прикрепят към телефона! Ако някой е виждал, какво се получава да сподели:)
За качеството на твоя телефон и камерата му не мога да дам мнение как снима.
Защо не качиш 1-2 снимки на някое цветенце, което да снимаш от близо за да видиме, какво се получава. Дали има смисъл да опитваш с телефона или нещата си отиват към фотоапарат:) Покажи ни няколко твой снимки на цветя от близо с този телефон. :D

Що се касае до мъглявините и галактиките тук, част от тях са с реални цветове а други не. Повечето хора се опитват да изкарат реалния цвят до колкото това е възможно все пак, но има хора или моменти понякога, при самата обработка на снимките на някой да му допадне някоя малко по-друга на цвят версия на това, което е снимал и да постне снимка с нея:) Въпрос на вкус:) Че са красиви, красиви са, те за това сме всичките тук в този форум, защото красотата им ни е запленила:)

ciril111

Мнение от ciril111 » пон май 06, 2019 23:32

Никога не съм пробвал и не съм виждал какво се получава с тези малките опитки дето се прикрепят към телефона! Ако някой е виждал, какво се получава да сподели:)

Защо не качиш 1-2 снимки на някое цветенце, което да снимаш от близо за да видиме, какво се получава. Дали има смисъл да опитваш с телефона или нещата си отиват към фотоапарат:) Покажи ни няколко твой снимки на цветя от близо с този телефон. :D
Здравейте.
Това не ми върши работа.Снимката с увеличението е натписа отдоло в десния ъгъл.
Немога да направя добра снимка.Предполагам че е нужно повече светлина.
Прикачени файлове
IMG_20190507_134755.jpg
IMG_20190507_134526.jpg
IMG_5459.JPG
IMG_5456.JPG
IMG_5454.JPG

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » вт май 07, 2019 21:47

Привет!
На двете снимки с цветенцата не си на фокус! Не го достигаш!

Възможни причини:

1- снимал си от ръка и самото треперене на тялото, ръцете ти е замазало снимката!
Решение, ползвай статив или някаква неподвижна основа за телефона и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО на функция самоснимачка ( 2-5секунди)!
Ползвай светкавицата. Ако имаш ръчни режими на камерата на телефона, задай по-голямо исо и по-бързо време на затвора( примерно 1/200 или 1/1000). Ще трябва да си пойграеш с ръчните настройки да им свикнеш! Стават чудеса с тях, когато се научиш да ги ползваш и подбираш. Изгледай няколко клипа в yotube за dslr manual
https://www.google.com/search?client=fi ... KsBUjhlGoA

2 - Самите цветенца са се поклащали от полъх на въздуха! Почти същото е като горното, само дето с и без статив е почти все тая, ако са се мърдали те :)
Решение- научи се да работиш с ръчните режими на камерите! Пак казвам, че стават чудеса тогава:)

3 - Просто оптиката на телефона ти не може да снима-фокусира на толкова малко разстояние от обекта!
Решение, отдалечи се леко назад докато постигнеш фокус, снимаш на максимална резолюция а после на компютъра ще кропнеш-резнеш снимките до желаната големина. Така ще "приближиш" цветенцето напред :)
Не се опитвай на всичките снимки да ти се побира цветенцето максимално голямо на екрана преди да снимаш! Снимай някои снимки с цветенце, което да заема примерно 50-60% от снимката, да е по-малко. После можеш софтуерно да зуумнеш снимката на компютъра и да я кропнеш-отрежеш така, че да е колкото цялата снимка. Сегашните камери на телефоните имат достатъчно резолюция, че да "изплуват" доста детайли, когато зумваш. Не се притеснявай, че ще изгубиш детайлите, ако леко отстъпиш назад!

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » ср май 08, 2019 10:08

Също така цветенцата са обемни и имат дълбочина, глухарчето, например, е 3-4 см. Трудно ще стане фокусирането във всички дълбочини едновременно дори и с фотоапарат, още по-малко от близко разстояние.

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » ср май 08, 2019 15:10

Точно за този тип снимки се правят кадри с променлив фокус и
после процесора ги обработва за да е всичко на фокус на снимката.
Трябва да има такава опция фотоапарата,
за смартфоните с една камера няма такава екстра.
Новите смартфони с по 3-4 камери го докарват донякъде но си е само софтуерно.
Изобщо със смартфон забрави.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

ciril111

Мнение от ciril111 » чет май 09, 2019 01:22

Synergon написа:
ср май 08, 2019 15:10
Точно за този тип снимки се правят кадри с променлив фокус и
после процесора ги обработва за да е всичко на фокус на снимката.
Трябва да има такава опция фотоапарата,
за смартфоните с една камера няма такава екстра.
Новите смартфони с по 3-4 камери го докарват донякъде но си е само софтуерно.
Изобщо със смартфон забрави.
Здравейте.Далеч съм от мисълта че ще постигна перфектно качецтво с телефона.Както писах по горе аз не съм професионален фотограв.Исках да експерементирам какво ще се получи.Явно без качествена оптика нищо няма да излезе.Две седмици съм в командировка и ще трябва да измисля нещо.Благодаря ви за мненията и препоръките.

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » чет май 09, 2019 01:32

Опита ли да снимаш с ръчни настройки!
Ползвай светкавицата при снимане и задължително разреши на телефона да ползва светкавицата при самото фокусиране, ако не си го прави автоматично де!:)

Не се отказвай толкова лесно от него! Опита ли такива режими?

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пет май 10, 2019 00:43

Ето тези ги правих вчера за проба с моята Лумия-500 и не знам си ква с 8мпх. камера, което е малко за такъв тип фотография. Имаше и доста силен вятър и се люлееха цветенцата. Фокуса и самата снимка ги правих със светкавица.

По тия снимки съдя, че е почти безсмислено да се мъчиш с телефон да извадиш Woow... ефекта.
"Козата си сака пръч" са го казали хората! Ако ще и с 50-торна камера да е телефона, пак си е дърво!
Иска си SLR или най-добре DSLR, който си има готов режим за цветя. Бърст режима при тия апарати също може да се ползва да се хванат 5-6 снимки за секунда време, докато местиш апарата напред или назад 3-4-5см. за да обхванеш обекта (глухарче) целия на фокус, и после да ги събереш тия снимки в една с някакъв софтуер...

Форума пребарва нещо снимките при качването и са доста по-постни, и замазани от реалните на лаптопа ми!
WP_20190508_11_52_09_Pro.jpg
WP_20190508_11_52_53_Pro.jpg

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

Мнение от Sektor » пет май 10, 2019 20:58

20190310_142702.jpg
20190310_142702(0).jpg

Това как е за правено с телефон? :)
Celestron NexStar Evolution 6
ZWO ASI224MC

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пет май 10, 2019 22:29

Супер са.

Ето един бърз един с Лайтрум.
20190310_142702(0)-2.jpg

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » съб май 11, 2019 15:42

Е то в оригиналните снимки на Sektor по-голям проблем е динамичната разлика тъмно/светло, с която телефоните се сплавят по-зле :)

Отговори