Модификация на AZgoto към EQgoto

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Модификация на AZgoto към EQgoto

Мнение от brad4edat » чет фев 22, 2018 23:00

Привет на всички! :)

Наканих се най-после да направя и необходимата стойка за преминаване от AZ към EQ на Skywatcher GOTO монтировката ми.
Телескопа ми е следния: skywatcher star discovery 150p goto
skywatcher star discovery 150p goto.jpg
Ползвам го любителски за видеоастрономия, и съответно AZ монтировката има проблем с извъртането на краищата на всеки кадър. За това искам да направя въпросния мод с тази допълнителна стойка, която ще си изработя сам лесно.
Спрял съм се конкретно на ето тази стойка, като мисля да повдигна телескопа с поне 25см за да мога да го изправям напълно вертикално без да опира в основата или краката отдолу!
Astro-APMount-5-Wedge-300x300.jpg
Astro-APMount-5-Wedge-300x300.jpg (11.76 KиБ) Видяна 779 пъти
post-27719-14072458652967.jpg

Въпроса ми е когато подравня към Поларис телескопа прикрепен към тази стойка, ще бъде ли що годе правдоподобен EQ за астрофотография или не. Ясно ми е, че трябва задължително и гидиране за астрофото, просто стойката ще бъде ли вече подходяща за няколкоминутни експозиции при ползване и на гидираща камера.

Благодаря предварително за вниманието ви колеги!:)

Потребителски аватар
barbwire78
Регистриран: вт ное 22, 2016 18:01
Контакти:

Re: Модификация на AZgoto към EQgoto

Мнение от barbwire78 » чет фев 22, 2018 23:07

Въпрос: как ще го подравниш по Поларис? Не трябва ли да има някакъв полярен търсач (polar scope), или ще разчиташ на подравняването от Synscan контролера?

Поздрави
Изображение

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » чет фев 22, 2018 23:17

Въпрос: как ще го подравниш по Поларис? Не трябва ли да има някакъв полярен търсач (polar scope), или ще разчиташ на подравняването от Synscan контролера?
How to precisely polar align.jpg
Нещо подобно, ще го мисля после. Но се надявам дори и при не добро подравняване да се намеси и корекцията която самия Synscan ще внася при воденето на стойката. Надявам се поне 70% от завъртането в кадрите да загубя.

Потребителски аватар
barbwire78
Регистриран: вт ное 22, 2016 18:01
Контакти:

Мнение от barbwire78 » чет фев 22, 2018 23:31

Е, нали целта е да се избегне завъртането на 100%... Никога не съм виждал и пипал Synscan контролер, предполагам има настройка, която да му казва дали е Alt/AZ или EQ монтировката, щото ще стане мазня... Би трябвало при следене на обекта да работи само мотора по ректасцензия, а мотора по деклинация ще работи само когато правиш GoTo движения( или гидиране). Ама като гледам снимките, значи хората го правят и сигурно има ефект... Само балансирането на такава система с Нютон ми се вижда малко кекава и не е ясно като накачулиш всички джаджи, накъде ще провисне и моторите дали ще имат сила да го завъртят.
Изображение

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » чет фев 22, 2018 23:41

Да, SynScan контролра има настройка за монтировката от кой тип е. Другото и интересното на монтировката на моя телескоп е че тя има вградени енкодери и на двата мотора. Когато я подравняваш се прави и позициониране спрямо две звезди, така монтировката знае къде се намира и накъде гледа във всеки един момент, дори и на ръка да я местиш тя пак знае накъде сочи и не се "губи". Аз също предполагам, че ще изгуби почти 100% от това завъртане при добро подравняване, но и на по-малко ще съм доволен.

Малкия мотор който е близо до тубата ще върти без никакви ядове, съмнява ме само дали този на основата ще се държи прилично, но предполагам, че и той ще работи добре. Поне се надявам:)

За провисването и баланса и аз се чудих и за това се спрях точно на тази стойка, понеже тя е изнесена леко напред, което позволява центъра на тежестта на тръбата да си остане точно над триногата! Има други подобни стойки при които това не е така и може тубата да прекатури цялата монтировка. Ето една такава:
nexstar3.jpg
nexstar3.jpg (19.66 KиБ) Видяна 764 пъти

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » пет фев 23, 2018 12:16

Здравей,
EQ монтировката е просто наклонена Alt-Az.
Със стойката, която си постнал ще си хванеш точно наклона и ако е подравнено добре
ще изчезне "въртенето" .
Цялата работа ще е играчка и тестове, като аз съм ползвал за полярен търсач
черна метална тръбичка с отвор като химикалка отвътре.
Само трябва да "уцелиш" с тест кога нямаш вече "въртене".
Закрепваш си тръбичката по монтировката, да се вижда през нея полярната звезда и си готов.
Следващите пъти първо вкарваш полярната в този импровизиран търсач и така. Ако малко се разминава
коригираш тръбичката и ще стане. Така може да удължиш експозициите до към 5 мин според мен.
Аз понеже ползвам до 30 сек експозиции, въртенето не ми пречи на наблюденията.
Но и моята системка по идея си е за видеоастрономия.
Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Photon 154 mm F/4 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пет фев 23, 2018 13:43

Привет! Вече подготвям частите. Имам свободен обикновен търсач и мисля да го прикрепя към наклонената основа и да го ползвам за подравняване към Поларис. Ще видиме тия дни какво ще сътворя. :mrgreen:

Потребителски аватар
martinvv
Регистриран: чет юли 30, 2009 16:36
Контакти:

Мнение от martinvv » пет фев 23, 2018 14:33

Добра идея! =D>
Само като насока, провери дали платката на самата монтировка ще може да изпълнява функция като за екваториална. Дистанционното сигурно има опция за смяна между AZ и EQ, но монтировката дали ще може.

Поздрави и ясно небе!
Telescopes: ATM 200/1200 ultra light truss dobsonian with "Astroreflect" primary mirror,
Eyepieces:SW 10mm, 26mm
Other equipment: DIY motorized IGUS dolly slider; MX2 Dolly engine; [/color]

Мои снимки; Timelapse

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пет фев 23, 2018 14:45

Привет!
А това как се проверява? Не ми е минавало през ума, че може самата монтировка да ме изиграе! Да няма накрая в раздел Астропазар, че продавамцстойката :)

Потребителски аватар
martinvv
Контакти:

Мнение от martinvv » пет фев 23, 2018 15:22

Не знам как точно може да се провери. Може да видите дали някой е правил подобно нещо с точно тази монтировка. Другото, което ми хрумва в момента е да си направите тест - примерно настройвате дистанционното на EQ и му правите необходимите операции да тръгне go-to да работи. Монтировката я слагате в положение на EQ (на някаква импровизирана стойка) и ако има разграфени индикации по въртящите оси ги следите. При ALT/AZ се местят и двете за да може да държи обекта. За EQ според мен би трябвало да се движи само едната ако е без гидиране. Това е само предположение, но поне ще може да проверите как са нещата.
Telescopes: ATM 200/1200 ultra light truss dobsonian with "Astroreflect" primary mirror,

Мои снимки; Timelapse

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пет фев 23, 2018 15:39

Би трябвало при екваториален наклон-да се върти само голямата основа на монтировката, ако е подравнена добре. Ако не се бъркам де. При всички положения при добро подравняване и следене на обект ще се върти само единия мотор. Вече при смяна на обектите ще са и двата. Аз хубаво ще я наклоня пробно и пусна на EQ режим, но следенето ще е толкова бавно, че ще брадясам докато видя на нониусите накъде се върти, и най много да спочупя нещо :) така и така вече съм направил някои части ще стискам палци и продължавам напред :)

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пет фев 23, 2018 18:40

Всъщност успях да намеря модификация на такава монтировка. Е тази на човека е Celstron, но е същия тип и като се има в предвид, че вече всичко се прави в Китай, се надявам тези монтировки на Celstron, Orion и SkyWatcher да са правени в една фабрика и същата електроника от братския китайски народ :wink: :lol: .
Mount Fig 11.jpg
Mount az to eq.jpg
При него нещата са проработили идеално.
Operating Instructions:
I believe it is easier to align the mount using a small telescope than trying to use the camera and its live view feature. Make sure all mount connections are snug.

First orient the tripod so that the Altitude (now Latitude) adjustment rod points to the North Star (Polaris). Next set the wedge plate to the proper angle to represent your latitude. As a general rule of thumb as you go higher in latitude the closer the mount arm point to the zenith. Or the lower you go in latitude the closer the mount arm points to the horizon.

After turning on the power to the mount you will need to give it all your local particulars. After that you will select EQ North alignment. I prefer to do a 2-star alignment. This is the "goto" part of the alignment.

After a successful 2-star "goto" alignment, slew to a bright star near the meridian and on or south of the equator for the following procedure. Now press the align button on the hand controller and select “Polar Align” then “Align Mount”. After you have synced up the star the mount will move to where it thinks the star should be if you were perfectly pointed at the north celestial pole (NCP). Here is where the adjustment knobs on the base plate come into play. Use the Altitude adjustment knob to center the star on that axis then loosen the base plate to tripod knob to move the base in Azimuth to center the star on that axis. Once you have centered the star in Azimuth, tighten the knob back down so the plate will not move.

After these steps are complete you will need to re-align the mount (because you physically moved the mount) for the gotos to be accurate. Once you get good at these procedures you can get this done in a matter of minutes. In fact I usually do it twice to make sure I’m as close to the NCP as I can reasonably get.

After the mount is "goto" aligned and polar aligned you can replace the telescope with your DSLR camera and start imaging away.

This is a single image of of the Sagittarius region of the Milky Way. Lens at 25mm, 64 seconds, ISO 6400.
Sagitarius Milky Way Single 25mm Unprocessed.jpg

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » пет фев 23, 2018 23:20

brad4edat написа:
пет фев 23, 2018 15:39
Би трябвало при екваториален наклон-да се върти само голямата основа на монтировката, ако е подравнена добре. Ако не се бъркам де. При всички положения при добро подравняване и следене на обект ще се върти само единия мотор. Вече при смяна на обектите ще са и двата. Аз хубаво ще я наклоня пробно и пусна на EQ режим, но следенето ще е толкова бавно, че ще брадясам докато видя на нониусите накъде се върти, и най много да спочупя нещо :) така и така вече съм направил някои части ще стискам палци и продължавам напред :)
Здравей,
Какво толкова го мислиш ?
Движението на екваториалната монтировка е само по една ос, когато е подравнена.
Наклона на подложката ти е равен на географската ширина от където ще наблюдаваш.
Точността, която ти трябва е 0,1 - 0,2 градуса за да не усетиш въртенето. Реално и
точност до 0,5 градуса ще свърши работа.
За Разлог направо си взимай кръгло 42 градуса за наклона.
Само мери наклона спрямо горната част на подложката, където се захваща
монтировката на телескопа.
Ако има въпроси пиши направо тука да могат и други да ползват темата.
( Ще ме амбицираш накрая да сглобя една подложка :D )
Лека.

Video Astronomy System:
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » съб фев 24, 2018 15:36

Ако чуденето още го има просто подпри на нещо монтировката наклонена и пробвай - дори и грубо, дори и да не нацелва точно, ще проличи дали софтуерът работи в EQ-режим.

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » съб фев 24, 2018 21:02

Привет!
По късно тази вечер ще кача снимки на полуготовата стойка с монтираната отгоре goto система, всичкото това закрепено върху триножника.
Така, че с или без проблем в електрониката е все тая вече, стойката е почти завършена.

Дилемата ми сега преди утрешните финални работи е дали да смъкна с 6-7см. по-ниско горната накланяща се основа. По предварителни разчети трябваше като сложа телескопа на наклонената стойка и изправя тубата вертикално да имам 30см. отстояние до основата на триножника и да имам 2см. аванс. Сега при накаченото положение имам около37-38см при 42градуса наклон.
Чудя се да я оставя ли така висока за да хваща и по-дълги телескопи евентуално или да я скъся максимално с тези 6-7см, което от конструктивна гледна точка е по-добре. По бързо заглъхване на трептения и по-нисък център на тежестта. После на снимките ще се види, че сега пиша от телефон.

Иначе стойката ще стане толкова здрава и масивна, че и човек може да върти на нея...хаха.. :)

Така ето снимките.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
IMAG0093.jpg
Триножника подготвен за монтаж на устройството.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
IMAG0091.jpg
Главната плоча + горната плоча заедно с пристягащия болт. Полчите са дебели по 7мм, широки са по 140мм и двете плочи. Пантата е дебела ф30мм а болта е ф10мм.
IMAG0092.jpg
Струговананата и оформена долната основа. Обърнете внимание там където са червените маркери, че съм запилил на три сектора (широките)основата! Така си гарантирам, че винаги ще имам триточково пристягане, което изключва луфтове и заклащания в тази сглобка! Стругована е така, че ляга плътно по окръжността на основата на триножника, което позволява при разхлабване на пристягащия централен винт да се върти прецизно в кръг без да се измества.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
IMAG0094.jpg
Заваряване на парче тръба към гърба на горната плоча. Така се много лесно хваща в универсала на струга и е удобно за работа. После парчето се маха и се почиства.
IMAG0095.jpg
Горната основа готова за пробно захващане към AZgoto системата. Така е стругована, че ляга плътно по ръба на монтировката и я пристяга стабилно.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
IMAG0096.jpg
Горната основа закрепена към goto системата. Използвани са фабричните три захващащи винта, които са инчови!!! Наложи се да изработя и подложа по 1см. дебели шайби за да може да стягат.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
IMAG0098.jpg
Пробно наглобяване на полуготовата стойка. Ето тук се вижда, че стойката е високичка с цел да може телескопа да застава напълно вертикално без да опира долу в основата или в централния пристягащ винт-болт. За тази височина се чудя да я намаля с 6-7см.
Последна промяна от brad4edat на нед фев 25, 2018 10:38, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » нед фев 25, 2018 00:30

Утре ще накача и механизма за регулиране на наклона, който е почти готов но не остана време за него. Ще проверя още веднъж дали центъра на тежестта на телескопа ми идва точно над този на триногата. За сега всичко е само точковано :mrgreen:
Отделно, че ще стабилизирам допълнително тези две шини, които повдигат горната основа за да няма вибрации. Даже може да сложа някаква основа между тях на която да се редят окуляри или да ми седи батерията, която захранва стойката когато не ползвам мрежово захранване, например ако съм излязъл по шиклите навън.
И понеже си мислих, че имам останал обикновен търсач, се оказава, че нямам и ще трябва да си купувам или да направя както каза колегата Synergon с тръбичка. Вероятно, ще измеря болтовата на реддот търсача на телескопа и ще заготвя резбови отвори отдолу на наканящата се основа, така ще закрепя и търсач, когато си купя нов :wink:
IMAG0101.jpg

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » нед фев 25, 2018 09:42

Здравей,
доста здраво е станало.
А търсач някой за 15-20 лв. по-малък ще вземеш предполагам.
Иначе тръбичката, колкото и да изглежда смешно върши перфектна работа.
Ползвал съм такава и за допълнение към обикновен търсач.
Може да си сложиш едно кръгло нивелирче на основата на монтировката,
за Alt-Az няма значение нивелацията, но за EQ е задължително да е по-точна.
Лека.

Video Astronomy System:
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » нед фев 25, 2018 10:35

Synergon написа:
нед фев 25, 2018 09:42
Може да си сложиш едно кръгло нивелирче на основата на монтировката,

Подготвил съм си такова нивелирче. В момента на снимката се намира върху електриковата табелка на хидравличната ножовка. :mrgreen:
Търсача вероятно ще си е обикновен, иначе тръбичката определено си е добро и елементарно решение. Може някаква комбинация да направя и с двата търсача :D

Потребителски аватар
martinvv
Контакти:

Мнение от martinvv » нед фев 25, 2018 19:26

Много добре изглежда [-o<

Мои снимки; Timelapse

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » нед фев 25, 2018 23:18

Не успях да я довърша днес:)) Утре пак. Вероятно обаче ще се наложи да измисля как да монтирам противотежест като на EQ монтировките, понеже се съмнявам, че като застане под страничен наклон монтировката и под влияние на тежестта на самия телескоп ще започне да се звърта. Това, че успявам с ръка да завъртя долния голям мотор ( основата) ме кара да мисля, че редуктора не е достатъчно "тегав" за да удържи телескопа под ъгъл, без да има срещуположна тежест за баланс.

Потребителски аватар
plamen panayotov
Регистриран: пет яну 27, 2012 19:34
Контакти:

Мнение от plamen panayotov » вт фев 27, 2018 17:24

Поздравления за начинанието, колега.
Аз също минах по този път. По долу предлагам моята гледна точка.
По отношение на вашата конструкция ме притеснява високия център на тежестта, който се получава и при тази ситуация не съм сигурен дали няма да има паразитни вибрации в цялата система, както и може би ще е леко нестабилна (ще се опитва да се катурне през изнесената страна).
Надявам се да съм от помощ.
Прикачени файлове
IMG_20150302_181935_1.jpg
IMG_20150302_181928.jpg
IMG_20150302_181840.jpg
IMG_20150302_181819.jpg
Само да отбележа, че това е първоначалния вариант на адаптора. При проектирането не взех под внимание едно уширение на монтировката и се наложи вертикалите с дъговидния сред да се изнесат с по 40 мм встрани. (монтировката ми е Celestron Nexstar 5)
IMG_20150302_181809.jpg
Стига сме се хвалили. Казано е - По делата им ще ги познаете!

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » вт фев 27, 2018 19:48

Привет колеги!
Монтировката е готова, нека се прибера и ще кача снимки, след час време.

За паразитни вибрации има такива, които се получават когато бутна телескопа с ръка и затихват за около 5-6секунди. Мисля утре да откоригирам едно недоглеждане и вероятно ще заглъхват по-бързо.
Пиша от гелефон и не виждам в момента последните снимки на колегата.
Да висока стана системата, но няма да се катурне понеже я балансирах с противотежест като на истински EQ. Върти се плавно и точно. Въпреки всичко имам една-две позиции в които телескопа или може да закачи с дъното към двете основни шини или когато сочи напред не може да застане напълно хоризонтално. Ако е ДСЛР монтиранцили къс телескоп ще се върти навсякъде без никакви проблеми, то тоя 150/750 си е бая кюнец.

Нека кача снимките и ще видите след малко.

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » вт фев 27, 2018 21:09

plamen panayotov написа:
вт фев 27, 2018 17:24
Поздравления за начинанието, колега.
Аз също минах по този път. По долу предлагам моята гледна точка.
По отношение на вашата конструкция ме притеснява високия център на тежестта, който се получава и при тази ситуация не съм сигурен дали няма да има паразитни вибрации в цялата система, както и може би ще е леко нестабилна (ще се опитва да се катурне през изнесената страна).
Надявам се да съм от помощ.
Привет колега.
Готина стойка и с нисък център на тежестта, което е много важно! За съжаление при моя кюнец не минава тоя номер с толкова компактна стойка:(
Харесва ми как си я оформил, извитите отвори, масивна, супер си я направил! Евала! =D>

Ето я и моята квазимодо монтировка. Надявам се скоро да я прибера в къщи и да я опитам с контролера. Съобразена е така, че телескопа да може да застава вертикално. Наложи се да добавя и противотежест, иначе е склонна да се извърта настрани поради тежестта на самия телескоп. Натегнах съвсем леко още гайката на основните аксиални лагери на монтировката, но съвсем леко. Има някои позиции в които не може да застава или ще закачи в самата монтировка. Не си спомням при предишния ми MEADE114 EQ дали имаше такива моменти. Когато бутна с ръка телескопа се получава вибрация, която затихва за 5-6 секунди. Високичка е системата, но няма как по-ниска да бъде и да работи с тази туба. Има и нивелирче за триногата.
Иначе съм оставил и два отвора на който да закрепя планка за полярен търсач или някакво лазерче, ако става за целта.

Един въпрос! На две от снимките тук са дадени две различни оси към Поларис! Едната е успоредна на накланящата се основа а другата е с перпендикулярна ос към основата. Кое е вярното, че нещо се обърках. Би трябвало да е перпендикулярната ос!?
Ето малко изображения по въпроса събрани из нета.
WedgGenV.JPG
skywatcher-polar-scope-for-eq-8-pro-mount-20295-telescope-house_2.png
post-13505-0-68272800-1358461108.jpg
polarali.jpg
Ето и снимките:
Слагайте мишката върху снимките за да прочетете информацията към снимката ако има!
Азимутно екваториална монтировка за телескоп (11).jpg
Азимутно екваториална монтировка за телескоп (12).jpg
Азимутно екваториална монтировка за телескоп (13).jpg
Последна промяна от brad4edat на вт фев 27, 2018 21:38, променено общо 3 пъти.

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » вт фев 27, 2018 21:13

Слагайте мишката върху снимките за да прочетете информацията към снимката ако има!
Азимутно екваториална монтировка за телескоп (10).jpg
копютаризираната монтировка на телескопа, разглобена за регулиране на гайката и монтиране на противотежест..jpg
Механиката, енкодера и регулиращата гайка на монтировката.jpg
Азимутно екваториална монтировка за телескоп (2).jpg
покриване не механиката с тиксо за да не се напълни с стружки..jpg
максимално близо разминаване на противотежеста с рамката. Ъгъл около 42-48градуса.jpg
нивелира за стойката.jpg

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » вт фев 27, 2018 21:18

телескоп азимутно екваториална монтировка (22).jpg
телескоп азимутно екваториална монтировка (23).jpg
телескоп азимутно екваториална монтировка (24).jpg
телескоп азимутно екваториална монтировка (26).jpg
телескоп азимутно екваториална монтировка (27).jpg
телескоп азимутно екваториална монтировка (28).jpg
телескоп азимутно екваториална монтировка (29).jpg

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » вт фев 27, 2018 21:20

телескоп азимутно екваториална монтировка (9).jpg
вертикална позиция на телескопа.jpg
телескоп азимутно екваториална монтировка (13).jpg
насочен напълно на ЮГ и максимално ниско..jpg
насочен директно насевер и максимално високо.jpg
телескоп азимутно екваториална монтировка (19).jpg
телескоп азимутно екваториална монтировка (21).jpg

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » вт фев 27, 2018 21:23

телескоп азимутно екваториална монтировка (1).jpg
Устройството за прецизно регулиране на наклона..jpg
телескоп азимутно екваториална монтировка (4).jpg
телескоп азимутно екваториална монтировка (5).jpg
Ако продължи да се върти така ще закачи в рамката.jpg
Телескопа ще закачи в рамката..jpg
телескоп азимутно екваториална монтировка (21).jpg

Тия дни ще го тествам с контролера, да видиме дали изобщо ще работи цялата тая преработка. Иначе за малък телескоп или за DSLR ще е идеално.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » вт фев 27, 2018 22:01

При наличието на противотежеста нужно ли е шините да са изнесени извън оста на статива?
Може да греша, но от снимките оставам с впечатление, че може да се спестят едни 10см от височината на шините, ако се центрират спрямо статива?

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » вт фев 27, 2018 23:27

bobo написа:
вт фев 27, 2018 22:01
При наличието на противотежеста нужно ли е шините да са изнесени извън оста на статива?
Може да греша, но от снимките оставам с впечатление, че може да се спестят едни 10см от височината на шините, ако се центрират спрямо статива?
По принцип изнасянето напред е за монтировки без противотежест, понеже заради ъгъла към Поларис се килват доста назад телескопите и триножника става нестабилен и се опитва да се катурне. И аз го мислих така но се оказа, че тая голяма туба без баланс няма да работи. Утре ще докоригирам нещо и ако преценя може да го прибера 5-6 см. назад или направо да го центрирам, ще огледам. Баланса променя много първоначалната ситуация и замисъл.

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » ср фев 28, 2018 20:35

Привет!
Преработих монтировката по съвет на колегата. Наистина заради балансиращата тежест, която успях да закрепя е възможно монтировката да се центрира точно над триножника. Сега е по-компактна и по-стабилна. Когато бутна телескопа с ръка се получават трептения, които сега затихват за 2-3 секунди, а в предишния вариант на монтировката затихваха за 5-6 секунди. Като функционалност е пак като преди, има някои ограничения. Когато телескопа сочи към Поларис е невъзможно да се насочи по ниско от 27-30градуса. И има един момент когато е вертикално изправен е невъзможно да направи пълен кръг така, понеже ще закачи в главните шини. От хоризонтална позиция е възможно да застане до към 60*
Здрава е стабилна и е възможно много бързо да се преминава от азимутен към екваториален режим без да се демонтира телескопа от системата.
Остава само да я тествам тези дни с контролера и да видя дали няма да се блъска някъде.
Трябваше да скъся и горната накланяща се основа, да приближа пантата още по близо до центъра, така ще се реши проблема с закачането на места на телескопа в монтировката при вертикална позиция. Нищо чудно да има още рязане тия дни. Ба си, от какви снимки из нета тръгнах и до къде стигнах, съвсем различна ще се получи чудесията накрая. :lol:
При екваториалните системи имаше ли някаква позиция в която е проблематично или невъзможно да застанат без да се блъснат в системата?

Ето новите снимки:
AZ goto mount mod diy to EQ goto (25).jpg
Това нещо играе ролята на шарнирното съединение, което позволява на регулиращия височината винт да седи в гнездото и да не изскача
обратно при намаляване на наклона.
AZ goto mount mod diy to EQ goto (23).jpg
AZ goto mount mod diy to EQ goto (22).jpg
AZ goto mount mod diy to EQ goto (21).jpg
AZ goto mount mod diy to EQ goto (20).jpg
AZ goto mount mod diy to EQ goto (19).jpg
AZ goto mount mod diy to EQ goto (18).jpg
Последна промяна от brad4edat на ср фев 28, 2018 20:52, променено общо 1 път.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение