Как се моторизира телескоп -да следи небесното движение

Тед
Регистриран: пет юли 07, 2017 19:32

Как се моторизира телескоп -да следи небесното движение

Мнение от Тед » съб юли 08, 2017 18:41

Здравейте, уважаеми,
порових в темите, не открих конкретна за моторизиране. Ако има някъде, можете да закриете тази ми тема, за да не се дублира.
Конкретно телескопът ми е Fomei 900-114, макар че мисля, темата може да обхване повечето телескопи.
Правя уговорката, че не съм и не искам да се превръщам в супер-технократ, нямам хиляди часове за настройки, лутания, прекалени технически подробности и пр. Телескопът е просто средство, а не цел; предпочитам да отдам време повече на наблюдение и възхищение, отколкото на прекалено детайлна техническа подготовка. Знам, че повечето астрономи-любители също като мен биха искали накратко, а не прекалено прецизирано и детайлизирано обяснение.
Монтировката е екваториална. Телескопът има стърчилка за въртене по RA, на която ос се завинтва жило с врътка за фино насочване.
Въпросът е прост - как на мястото на туй жило най-лесно, бързо и евтино да монтираме двигател(че), което да движи тръбата според въртенето на небето, та онуй, що наблюдаваме, да си остава в центъра на полезрението?
Телескопът ми е достатъчно добър да увеличава яко и отчетливо, обаче за секунди примерно планетата бяга като куцо пиле с домат.
В Ибей и Китай продават моторчета, но за специални модели - пр. за Seben, Celestion и пр.. Как мислите, дали подобно моторче може да се приспособи за целта към друга марка телескоп?
пример: (скъпо, тъпо моторче):
http://www.ebay.co.uk/itm/Celestron-Mot ... 6016.l4276

Или може би знаете друго решение за направа/монтиране на бавнооборотен мотор? (едва ли от винтоверт 400 оборота )
Благодаря предварително.
С уважение - Тед.

Потребителски аватар
Мак-сим
Регистриран: пет окт 01, 2004 11:58
Контакти:

Re: Как се моторизира телескоп -да следи небесното движение

Мнение от Мак-сим » съб юли 08, 2017 19:26

Кажи каква е монтировката? И тогава може да се мислим дали е възможна моторизацията.
http://www.astrobin.com/users/nki/
Галерия с мои астрофотографии
Монтировка: Vixen GP-DX with Vixen "SkySensor 2000 PC" "Go To" control system.
Телескоп: Skywatcher Evostar 80ED DS-Pro f/7.5 refractor and Skywatcher 0.85x reducer/flattener.
Камера: Canon 1000D (modified)

Тед
Регистриран: пет юли 07, 2017 19:32

Мнение от Тед » нед юли 09, 2017 06:28

Хм, доколкото чета, дори световните капацитети не са единни по отношение на това какво означава EQ1,2,3 и прочие.Пишат, че общо взето, нарастващите номера показват по-голямото тегло, което поемат.
Моята туба е примерно към 3 кила, толкова, разбира се, е и противотежестта. Прилагам снимки, ако ще помогнат. Въпросът е осите дали са стандартни, тоест дали примерно това моторче ще влезе точно в оста.Допускам, че е достатъчно мощно да върти фината врътка на по-леките окачвания. Закрепването му за статива ще го направя някак. Ето моторче примерно - вижте най долу в сайта:

http://telescope.bg/bg/accessories_celestron.html

Ето мойта МЪТИровка, дано я разпознаете:
3.jpg
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2017:06:29 18:50:35
Image taken on:
чет юни 29, 2017 15:50
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/16.667500041669 Sec
F-number:
f/2.2
ISO speed rating:
333
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
TCL
Camera-model:
9003X
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
1.jpg
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2017:06:29 18:48:24
Image taken on:
чет юни 29, 2017 15:48
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/16.667500041669 Sec
F-number:
f/2.2
ISO speed rating:
143
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
TCL
Camera-model:
9003X
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average

Потребителски аватар
Мак-сим
Регистриран: пет окт 01, 2004 11:58
Контакти:

Мнение от Мак-сим » нед юли 09, 2017 09:34

Мисля, че може да моторизира.
http://telescope.bg/bg/accessories_konus.html
http://www.astrobin.com/users/nki/
Галерия с мои астрофотографии
Монтировка: Vixen GP-DX with Vixen "SkySensor 2000 PC" "Go To" control system.
Телескоп: Skywatcher Evostar 80ED DS-Pro f/7.5 refractor and Skywatcher 0.85x reducer/flattener.
Камера: Canon 1000D (modified)

Потребителски аватар
jorro_z
Регистриран: пон сеп 02, 2013 17:20

Мнение от jorro_z » чет сеп 14, 2017 09:55

Здравей, Тед.

Мисля, че твоята монтировка е идентична с модела EQ-1 от номенклатурата на SkyWatcher. По-конкретно, ето тази: http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... ripod.html
В посочената страница, долу в секция "Препоръчани аксесоари" има два мотора, които могат да се ползват за автоматично движение по RA.

Първият, на цена 35 €, се монтира директно на оста за управление по RA, като предварително се свали гъвкавото жило. Вътре в кутийката на мотора се слага 1 батерия от 9 В, с която изкарвал около 40 часа непрекъсната работа (едва ли, според мен). Закрепването на кутийката към монтировката е посредством планка, тя се вижда на снимката на самия мотор.

Втория мотир, на цена 75 €, се закрепва от противоположната страна на оста за управление по RA, тоест там, където е това по-голямото перфорираното зъбно колело. При използване на този мотор, може да бъде оставено гъвкавото жило от другата страна, но за да се ползва, трябва да се декуплира мотора от зъбното колело, което става посредством специален лост. Този мотор е с отделно, външно захранване с 4 батерии тип D (най-големите кръгли, с диаметър около 3 см), и също така е с отделен пулт, с който може да се управлява по скорост и посока.

Същия мотор (втория тип) се ползва и при монтировката EQ-2, каквато имам, и от собствени впечатления мога да кажа, че един комплект батерии издържа няколко нощи (получих я с батерии, ползвани незнайно колко, аз самия съм я ползвал 7-8 пъти по 3-4 часа, и все още работят).

Дано това да ти е било полезно.

Поздрави, Жоро.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение