Добавяне на диагонал към търсач

Потребителски аватар
dareal
Регистриран: чет май 26, 2016 19:57

Добавяне на диагонал към търсач

Мнение от dareal » съб май 27, 2017 01:06

Разполагам със стандартния търсач на Skywatcher - http://www.astroshop.eu/skywatcher-9x50 ... ket/p,5040
Искам да го модифицирам в това - http://www.astroshop.eu/skywatcher-9x50 ... ge/p,15002
Предполагам ще трябва да се скъси тръбата на търсача, за да се запази фокусното разстояние и да се направят съответните резби. Но се чудя има ли нещо специфично откъм диагонал, който да се използва или всеки е подходящ? Имам предвид като размер или качество на огледалото вътре в диагонала. За накрайниците и резбите не очаквам да се мине без модифициране.
Telescopes: 305mm F/5 Sky-Watcher Flex-Tube Dobsonian,
EXPLORER-200PDS (EQ5 PRO), Go-To Equatorial Mount
Eyepieces: Baader Hyperion 5mm, 10mm, 17mm
Camera: Canon 600D

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Re: Добавяне на диагонал към търсач

Мнение от magi208 » съб май 27, 2017 13:56

Няма специфики .
Всеки диагонал от телескоп става .
Действайте смело !
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » съб май 27, 2017 19:31

Във едната ръка обектива във другата диагонала без тръбата и намирате фокуса им горе долу по някой възможно най-далечен блок или цел. Измервате колко е разстоянието между двата елемента и скъсявате тръбата до същата дължина + няколко милиметра (примерно 5-10 милиметра) защото фокуса например на 10 километра и космоса е различен и ще дойде малко по-назад. По добре да режете два пъти отколкото да наставяте после не дай си боже.
Другия проблем е как да се изреже право тръбата.............всеки вестник има абсолютно прави и успоредни краища и се намотава около тръбата така че да стане равен, после се маркира и реже.
Това са моите подходи при такива изработки (имам много такива успешно направени) и ще се радвам ако и на вас ви свършат работа :D :wink:
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » нед май 28, 2017 01:11

Само да поправя Хектор ако съм разбрал правилно. Фокуса на безкрайност ще ти бъде по-напред а не по-назад, но 5-10 мм според мен са много :dunno:
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
dareal

Мнение от dareal » нед май 28, 2017 18:48

Не знам дали сте забелязали, но търсачът на Sky-Watcher позволява предната леща да се мести с до 5-6 мм. Предполагам, че на търсачите на другите производители има подобни възможности. Този външен пластмасов ринг, който е точно зад нея всъщност служи за ограничаване на лещата и за нейното фиксиране. Това позволява дори и да има неточно отрязване на тръбата, това да бъде компенсирано, ако е в рамките на няколко милиметра.
На този търсач никога не ми е харесвало, че окуляра е с малко поле на изходната леща, затова ще потърся някой с по-голямо поле, който може да го замени. В тази връзка се опитвам да измеря, колко е фокусното разстояние е окуляра на търсача. По формулата М = F(обектива)/f(окуляра) ми излиза, че той е 20,77мм, но при визуално сравнение с един 17 мм окуляр, от наблюдавания далечен обект виждам повече детайли и самият обект е малко по-голям, т.е. при визуално сравнение според мен фабричния окуляр на търсача е 15 или 16 мм., а може би дори и по-малко.
Имате ли идея къде бъркам, за да се получава това разминаване?

Разстоянието между предната леща и окуляра на търсача е 18,8 мм, нейният диаметър 50 мм, а увеличението е посочено като 9.

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » пон май 29, 2017 17:16

Здравей,

фокусното разстояние на стандартния търсач на обектива на Skywatcher 9x50 e 180 mm . На окуляра логично е 20 mm.

Ринга отпред и резбата на обектива е за да си нагласиш фокуса на търсача, защото окуляра не се мести.

Като си го модифицираш, вземи си и един търсач с червена точка евтин за 10-15 лв. , защото става много куцо да търсиш и насочваш като се дига към зенита.

Ако не ти се дават пари, взимаш една тръбичка 10-15 см. (от стара химикалка примерно) и я слагаш за втори приблизителен търсач.

Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Photon 154 mm F/4 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Потребителски аватар
dareal

Мнение от dareal » ср май 31, 2017 03:27

Благодаря за мненията. След сравнение на снимков материал между двата окуляра се оказа, че наистина окуляра на търсача е около 20 мм. Интересно, че при визуално изглежда обратното. Явно е някаква визуална измама. Когато дъм готов с модификацията ще пусна снимков материал.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение