Проект 200 визуал-компакт

Потребителски аватар
BoByS
Регистриран: ср яну 09, 2013 23:39
Контакти:

Re: Проект 200 визуал-компакт

Мнение от BoByS » съб мар 25, 2017 10:16

Хекторе, в книгата на David Kriege (стр. 97) е написано, че най-добрият вариант е вторичното да се отмести от оптичната ос (по-далеч от фокусера и към главното огледало), при отворените системи. Прави се, за да е сигурно, че вторичното ще бъде напълно илюминирано (?). Някой дали има понятие дали има някаква реална разлика? В книгата е описано, че теоретично, отместването е толкова малко, че може да се пренебрегне. Всички производители на телескопи пренебрегват това, защото прави спайдъра по-труден за изработка (в производството, всичко несиметрично спада към графата трудно за изработка)...

Изображение

Адмирирам усилията на Хектор в подобряването на телескопите - очевидно с отлични резултати. Въпросът ми за вторичното е интересен за мен и се надявам постът ми да не се приеме като спам.
Поздрави!

П.С. Трудно ми е да проумея разликата между оптична и геометрична ос на телескопа. Ще се надявам на обяснение по въпроса...
Апаратура:
10'' SkyWatcher Dobsonian Reflector - F=1200mm; f/4.7.
Окуляри: Plossl: 25mm; 10mm; 6mm. Kellner: 15mm // 2x Barlow.
Филтри: Син, червен, лунен, слънчев.

DartMol
Регистриран: пет мар 25, 2005 01:33

Мнение от DartMol » съб мар 25, 2017 11:43

Хектор написа:, ако без да искам не бутнах (мислех си че съм побутнал) единия ключ на колимационните болтове,това ме накара да забележа че.............................макар колиматора да покава ОТЛИЧНО ПОПАДЕНИЕ ВЪВ ЦЕНТЪРА това не е така.Лъча който се връща обратно от главното към вторичното Н Е С Ъ В П А Д А със същия лъч а се разминава със 2мм.Измерих го и колиматора има толеранс от 2мм. отклонение.Разликата от геометричния до оптичния център е 2мм. , а оказва ОГРОМНО влияние при колимацията на бързите системи и едни 2-3мм например толеранс са нещо ОГРОМНО.Плюс това забелязах че лъча се върти ОКОЛО центъра и макар колиматора да показва ОК, ако отклонението е във посока на геометричния център колимацията е добра и ето ЗАЩО не всяка (идеално направена колимация според колиматора) е наистина добра.Всички знаем че един път е ок, друг не и сме склонни да си мислим:-еми то прозрачността не е ок например, а то просто като ези-тура просто се е завъртял неблагоприятно лъча при колимация.
Ето просто как се прави............
Лъча който се връщаот главното огледало трябва да СЪВПАДНЕ идеално със лъча който ОТИВА КЪМ главното огледало ВЪРХУ ОПТИЧНИЯ ЦЕНТЪР НА ВТОРИЧНОТО ОГЛЕДАЛО).Колимира се докато и двата лъча са в синхрон и колиматора да показва ОК.
Само по описанията ми е малко трудно да си представя какво точно се случва, но провери дали имаш ход/луфт на колиматора при поставянето/центрирането му във фокусера. Например, след като си колимирал и завъртиш колиматора във фокусера променя ли се нещо? Фокусера и вторичното огледало правилно ли са съосени и как проверяваш това?
Хектор написа: ,Юпитер на 14 градуса височина,там е Софийската светеща от центъра супа,небе под всякаква критика, 2 винкела пред телескопа,топло течение облизва тавана на балкона и точно във тази турболенция е Юпитер в момента на наблюдението и дефектно вторично огледало и.................................ДИСКОВЕТЕ НА СПЪТНИЦИТЕ му,ИВИЦИТЕ МУ и мноооооооооого детайли.
При тези условия и обекти от пръстена на Куипер ще са дискове, не само спътниците на Юпитер :)
BoByS написа:Хекторе, в книгата на David Kriege (стр. 97) е написано, че най-добрият вариант е вторичното да се отмести от оптичната ос (по-далеч от фокусера и към главното огледало), при отворените системи. Прави се, за да е сигурно, че вторичното ще бъде напълно илюминирано (?). Някой дали има понятие дали има някаква реална разлика? В книгата е описано, че теоретично, отместването е толкова малко, че може да се пренебрегне. Всички производители на телескопи пренебрегват това, защото прави спайдъра по-труден за изработка (в производството, всичко несиметрично спада към графата трудно за изработка)...

П.С. Трудно ми е да проумея разликата между оптична и геометрична ос на телескопа. Ще се надявам на обяснение по въпроса...
Потърси за 'secondary mirror offset'
http://www.skyandtelescope.com/astronom ... ry-mirror/
https://stargazerslounge.com/topic/1374 ... -up-to-be/
http://www.deepskywatch.com/Articles/re ... ndary.html

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » съб мар 25, 2017 14:50

BoByS написа:Хекторе, в книгата на David Kriege (стр. 97) е написано, че най-добрият вариант е вторичното да се отмести от оптичната ос (по-далеч от фокусера и към главното огледало), при отворените системи. Прави се, за да е сигурно, че вторичното ще бъде напълно илюминирано (?). Някой дали има понятие дали има някаква реална разлика? В книгата е описано, че теоретично, отместването е толкова малко, че може да се пренебрегне. Всички производители на телескопи пренебрегват това, защото прави спайдъра по-труден за изработка (в производството, всичко несиметрично спада към графата трудно за изработка)...

Изображение

Адмирирам усилията на Хектор в подобряването на телескопите - очевидно с отлични резултати. Въпросът ми за вторичното е интересен за мен и се надявам постът ми да не се приеме като спам.
Поздрави!

Привет :D
Още преди две години съм описал във форума за стария си телескоп и влиянието върху образа при колимацията във двата центъра.Отместването за всеки телескоп е различно и при апертури над 130мм. разликата е тотална.
Геометрична ос е тази която е точно във центъра на огледалцето, а оптичната ос при мен е 2.1мм ПО НАГОРЕ от другата ос- към фокусера.
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » съб мар 25, 2017 15:24

DartMol написа:
Хектор написа:, ако без да искам не бутнах (мислех си че съм побутнал) единия ключ на колимационните болтове,това ме накара да забележа че.............................макар колиматора да покава ОТЛИЧНО ПОПАДЕНИЕ ВЪВ ЦЕНТЪРА това не е така.Лъча който се връща обратно от главното към вторичното Н Е С Ъ В П А Д А със същия лъч а се разминава със 2мм.Измерих го и колиматора има толеранс от 2мм. отклонение.Разликата от геометричния до оптичния център е 2мм. , а оказва ОГРОМНО влияние при колимацията на бързите системи и едни 2-3мм например толеранс са нещо ОГРОМНО.Плюс това забелязах че лъча се върти ОКОЛО центъра и макар колиматора да показва ОК, ако отклонението е във посока на геометричния център колимацията е добра и ето ЗАЩО не всяка (идеално направена колимация според колиматора) е наистина добра.Всички знаем че един път е ок, друг не и сме склонни да си мислим:-еми то прозрачността не е ок например, а то просто като ези-тура просто се е завъртял неблагоприятно лъча при колимация.
Ето просто как се прави............
Лъча който се връщаот главното огледало трябва да СЪВПАДНЕ идеално със лъча който ОТИВА КЪМ главното огледало ВЪРХУ ОПТИЧНИЯ ЦЕНТЪР НА ВТОРИЧНОТО ОГЛЕДАЛО).Колимира се докато и двата лъча са в синхрон и колиматора да показва ОК.
Само по описанията ми е малко трудно да си представя какво точно се случва, но провери дали имаш ход/луфт на колиматора при поставянето/центрирането му във фокусера. Например, след като си колимирал и завъртиш колиматора във фокусера променя ли се нещо? Фокусера и вторичното огледало правилно ли са съосени и как проверяваш това?

Хектор написа: ,Юпитер на 14 градуса височина,там е Софийската светеща от центъра супа,небе под всякаква критика, 2 винкела пред телескопа,топло течение облизва тавана на балкона и точно във тази турболенция е Юпитер в момента на наблюдението и дефектно вторично огледало и.................................ДИСКОВЕТЕ НА СПЪТНИЦИТЕ му,ИВИЦИТЕ МУ и мноооооооооого детайли.
При тези условия и обекти от пръстена на Куипер ще са дискове, не само спътниците на Юпитер :)

Потърси за 'secondary mirror offset'
http://www.skyandtelescope.com/astronom ... ry-mirror/
https://stargazerslounge.com/topic/1374 ... -up-to-be/
http://www.deepskywatch.com/Articles/re ... ndary.html
Привет колега.....
.....но провери дали имаш ход/луфт на колиматора при поставянето/центрирането му във фокусера. Например, след като си колимирал и завъртиш колиматора във фокусера променя ли се нещо? Фокусера и вторичното огледало правилно ли са съосени и как проверяваш това?
По- горе съм написал че благодарение на Митко 97 имам стойка за колимация на колиматори и колиматора е ОТЛИЧНО колимиран, като се върти няма отместване точно по тази причина, едно че е идеално колимиран и друго че фокусера на Маги НЕ ПОЗВОЛЯВА отместване дори на 1 мм.
Самия фокусер!!!!, отново по-назад във темата съм написал че е идеално съосен спрямо всички отстояния.Тоава се проверява като се измерва ТОЧНО срещуположния край срещу фокусера- поставя се колиматора и се настройва фокусера чрез винтчетата за захващането му докато лъча не попадне на отсрещната точка........
ДА , да :D :D , обаче диска САМО на Ганимед е видим като диск, а на другите не.Това е за трети път и чак сега го споделям за да съм сигурен.Диска на Ганимед е РЕАЛЕН ,а не е плод на дефект.
Съгласен съм че описанието ми е объркващо и се опитвам да го опростя защото е важно........сега ще опитам отново.
Прикачени файлове
12.jpg
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » съб мар 25, 2017 18:14

Здравей,

по-скоро ти бяга фокусера - той е под някакъв наклон.
Това вероятно идва и от горната част на телескопа където ти е държача.
Провери тези хипотези ако искаш.
Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

SuperVas220
Регистриран: ср фев 18, 2015 21:24

Мнение от SuperVas220 » нед мар 26, 2017 21:44

Чета увлекателните ти разкази за постиженията на телескопа ти и ми е интересно какъв всъщност е той.
Ако може да споделиш пак някои параметри като

система: Нютон ?
диаметър на първично огледало
фокусно разстояние
вид на покритието на първичното и вторичното огледала
вид на коректора, ако има такъв
вид на стъклото на лещите на коректора и броя им

И другия въпрос е дали си проверявал по някакъв начин винетирането, евентуално имаш ли някакви снимки. Знам, че то не е много важно за визуалното наблюдение, но ми е интересно!

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » нед мар 26, 2017 23:31

SuperVas220 написа:Чета увлекателните ти разкази за постиженията на телескопа ти и ми е интересно какъв всъщност е той.
Ако може да споделиш пак някои параметри като

система: Нютон ?
диаметър на първично огледало
фокусно разстояние
вид на покритието на първичното и вторичното огледала
вид на коректора, ако има такъв
вид на стъклото на лещите на коректора и броя им

И другия въпрос е дали си проверявал по някакъв начин винетирането, евентуално имаш ли някакви снимки. Знам, че то не е много важно за визуалното наблюдение, но ми е интересно!
Здравейте..
Да, система Нютон е......
Диаметърът на главното огледало е 203,2 мм и е от телескоп SkyWatcher, със ламбда мисля че около 5.
Фокусът е 1000мм.....
Вид на покритието на първичното и вторичното огледала.......... Алуминиево със 85% отражателна способност (грубо)
За винетиране още не съм проверявал сериозно, а коректор няма нужда да има според мен :D
Завършен е във общи линии и сега например се доработват детайлите му.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » пон мар 27, 2017 02:15

Изображение

Поздрави!

Въпроса ви изобщо не е спам :)
На добре направените телескопи спайдерите могат да се настройват . Най често пластините завършват със заварени болтчета или гайчици . Така настройката става лесно от вън на предната гривна .
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » пон мар 27, 2017 15:23

Вместо да правиш някакви самоделни изпълнения с л@йноотводни тръби и нивелири,
да беше пратил стъкларията, фокусера и другия хардуер на Данчовците да ти направят
механичната конструкция. Не мисля, че ще излезе кой знае какви пари, пък и можеше
да се договориш с тях да им платиш на части. Ама нали си нетърпелив и не ти се чака...

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пон мар 27, 2017 15:51

widowmaker написа:Вместо да правиш някакви самоделни изпълнения с л@йноотводни тръби и нивелири,
да беше пратил стъкларията, фокусера и другия хардуер на Данчовците да ти направят
механичната конструкция. Не мисля, че ще излезе кой знае какви пари, пък и можеше
да се договориш с тях да им платиш на части. Ама нали си нетърпелив и не ти се чака...
Вече съм говорил с тях бре Дидо и офертата им е отлична...... :D
Нямаше да са тези тръби ако ми беше дал непотребната си стара тръба както обеща.Щях да я използвам иначе нея за рингове .
Отново да напомя че:- Нарочно изработвам по- сериозен телескоп собственоръчно за да овладея всичките му тънкости, ако е готов закупен не се придобива непосредствена представа как точно работи механиката му.
Освен това си има много бонуси......
Освен цената му, това дава предимство и увереност на всеки които иска сам да си построи телескоп със готови елементи следвайки моите грешки, решения и опит.
Освен това семплото иначе огледало, разпънато правилно, намаленото вторично,бъфалите,флокинга,по-голямата тръба, дават заявка за много-брутален инструмент по сила напълно съйзмерима със 252мм.телескоп.Засега тестовете показват голяма разлика в сравнение със всяка една 200мм. машина, която и да е тя, освен рефрактор 200мм разбира се :wink:
Щом стане готов ще го покажа на всички да се убедят с очите си със колко надвишава останалите 200мм.телескопи :shock:
PZO-Бинокуляр

widowmaker

Мнение от widowmaker » пон мар 27, 2017 17:17

Ами казах ти да дойдеш да я вземеш, нали не очакваш да ти я докарам до у вас?
Тръбата както казах вече е смачкана при отвора за закрепване на фокусера и
не става за нищо, освен за вторични суровини. Ти пита еднократно за нея и
до там. Как трябва да отреагирам според теб? Да те гоня с тръбата и да викам
"вземи я, моля те"? На теб ти трябва, аз поради тая причина все още я държа
и я обикалям в коридора, вместо да съм я засилил отдавна в боклука.

Аз сам си сметнах телескопа и дадох сметките на Астрорефлект. Теорията за
смятане на геометрията ми е понятна, но не е нужно да хабя сили и средства за
нещо, което другите го могат по добре. По уместно е да правя това, което мога
и да изкарам пари, с които да платя за това, в което не съм толкова ерудиран,
т.е. физическата изработка. По лесно е - по малко времеемко и по евтино.

Не знам какво му е бруталното на това огледало, ама ако беше толкова брутално,
нямаше да го махна, а щях да го ползвам все още, вместо да купувам друго, което
е по скъпо. При тая точност и при увеличения над 180-200х нещата не са никак
розови (най малкото като резолюция).

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пон мар 27, 2017 18:33

Не знам какво му е бруталното на това огледало, ама ако беше толкова брутално,
нямаше да го махна, а щях да го ползвам все още, вместо да купувам друго, което
е по скъпо. При тая точност и при увеличения над 180-200х нещата не са никак
розови (най малкото като резолюция).
Именно Мен, а сега като го завърша сам ще видиш образът който ще даде телескопа със същото огледало, след промените които съм направил няма да има нищо общо.Тамън ще си свидетел защото помниш как се е виждало преди със него :wink: :D
Тубуса си е твой и ако искаш ще го продадеш естествено, а ако не искаш няма да го продадеш.Също така не си ми длъжен за да ти настоявам,нито съм нахален :D Мен.
Следващия ми телескоп ще бъде САМО и ЕДИНСТВЕНО- made in Astroreflekt и ще е значително по- голям от 200 мм.,защото нямат равни и във оптиката и във механиката :D .Първо обаче да завърша ТОЗИ, защото съм се захванал и докато не го завърша няма да го оставя (освен това се получава отлична машина) както ще се убедиш сам :wink:
Да не говорим че те ценя много (макар че си чепат по характер, си много забавен и весел ) и да спориме в "ефир" е тъпо, затова отстъпвам и сега :D
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Важни доработки..........

Мнение от Хектор » пон мар 27, 2017 23:47

Днес напреднах още по- силно със доработката на малки но важни детайли касаещи основно стабилността на системата.
Освен това новите мощни опори станаха и основа за бъдещия сет от диафрагми.
Смених и ключовете за захващане на бъфалите, като основа на бъдещата напълно разглобяема система.
34.1.jpg
Изрязване на гривните от същата тръба която остана......
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2017:03:27 14:35:00
Image taken on:
пон мар 27, 2017 11:35
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/16.668055671306 Sec
F-number:
f/2.4
ISO speed rating:
127
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
LENOVO
Camera-model:
Lenovo TB3-730X
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
34.2.jpg
Вече са прорязани за да им се намали диаметъра......
EXIF-Data show/hide
2017:03:27 15:18:20
Image taken on:
пон мар 27, 2017 12:18
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/14.286938880475 Sec
F-number:
f/2.4
ISO speed rating:
256
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
LENOVO
Camera-model:
Lenovo TB3-730X
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
34.3.jpg
Набити със голяма сила до половината...
EXIF-Data show/hide
2017:03:27 19:49:43
Image taken on:
пон мар 27, 2017 16:49
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/9.9992000639949 Sec
F-number:
f/2.4
ISO speed rating:
461
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
LENOVO
Camera-model:
Lenovo TB3-730X
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
34.5.jpg
Тук се виждат и двата ринга едновременно....
EXIF-Data show/hide
2017:03:27 19:55:56
Image taken on:
пон мар 27, 2017 16:55
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/9.9992000639949 Sec
F-number:
f/2.4
ISO speed rating:
486
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
LENOVO
Camera-model:
Lenovo TB3-730X
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
34.6.jpg
Тук се вижда че велкрото вече не пречи на захващането.Сега е по- надолу от нивото......
EXIF-Data show/hide
2017:03:27 21:30:42
Image taken on:
пон мар 27, 2017 18:30
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/9.9992000639949 Sec
F-number:
f/2.4
ISO speed rating:
335
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
LENOVO
Camera-model:
Lenovo TB3-730X
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
34.7.jpg
Със черно новото захващане без перчати гайки,със жълто новото равно ниво.........
EXIF-Data show/hide
2017:03:27 22:58:37
Image taken on:
пон мар 27, 2017 19:58
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/16.668055671306 Sec
F-number:
f/2.4
ISO speed rating:
221
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
LENOVO
Camera-model:
Lenovo TB3-730X
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » вт мар 28, 2017 20:26

widowmaker написа:Вместо да правиш някакви самоделни изпълнения с л@йноотводни тръби и нивелири
:lol: :lol: :lol:

Как нахейти на човека матералите за телескопа. Прави с каквото му върши работа и е достъпно :)

widowmaker

Мнение от widowmaker » вт мар 28, 2017 21:07

Нищо не съм хейтил, тръбата си е точно такава - за кенефи :)

Потребителски аватар
Хектор

Системата за подобряване на контраста е завършена

Мнение от Хектор » нед апр 02, 2017 21:58

Прибавих и последната диафрагма от системата за подобряване на контраста, колимирах, хванах таблета и просто щракнах 10 пъти.Монтировката е азимунтална и няма водене, Луната "бяга" от полето и вижте само за какво иде реч....
Шампиона.jpg
Увеличение 125х със окуляр ЕД 8мм, единичен кадър без обработка.....
EXIF-Data show/hide
2017:04:02 20:18:10
Image taken on:
нед апр 02, 2017 17:18
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/100 Sec
F-number:
f/2.4
ISO speed rating:
129
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
LENOVO
Camera-model:
Lenovo TB3-730X
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Егасимуси и контрасто.... :D
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Килограми.......

Мнение от Хектор » пон апр 03, 2017 17:44

Докато се усетя и телескопа е доооста понадебелял :roll: .
Май ще ходи на дебелариум скоро, от 4,400 гр. е станал.......... цели 8,300, удвоило се е прасенцето :D
Понеже е завършен във основни линии, скоро трябва да намаля теглото на поне 7кг. за да може да се хване на EQ3-2 както е замислено.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
martinvv
Регистриран: чет юли 30, 2009 16:36
Контакти:

Мнение от martinvv » ср апр 05, 2017 00:59

Поздравления за добрия проект :)
Повече време и ясни нощи да се наслаждаваш на творението си :)
Telescopes: ATM 200/1200 ultra light truss dobsonian with "Astroreflect" primary mirror,
Eyepieces:SW 10mm, 26mm
Other equipment: DIY motorized IGUS dolly slider; MX2 Dolly engine; [/color]

Мои снимки; Timelapse

Потребителски аватар
magi208

Re: Системата за подобряване на контраста е завършена

Мнение от magi208 » ср апр 05, 2017 02:29

Хектор написа:Прибавих и последната диафрагма от системата за подобряване на контраста, колимирах, хванах таблета и просто щракнах 10 пъти.Монтировката е азимунтална и няма водене, Луната "бяга" от полето и вижте само за какво иде реч....
Шампиона.jpg
Егасимуси и контрасто.... :D
Вярно извади контраст гадинката :)
На фона на предишните снимки с него разликата е феноменална .

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » ср апр 05, 2017 06:42

Маги, каква е тази котка бре? :D :D :D :D
Твоя аватар и на Касабов са номер едно хахаХааха :D
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » ср апр 05, 2017 17:19

Хектор написа:Маги, каква е тази котка бре? :D :D :D :D
Твоя аватар и на Касабов са номер едно хахаХааха :D
Така изглеждам аз , когато се опитвам да снимам :bigemot13:

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » нед апр 09, 2017 13:02

Поздравления за намирането :thumbsup:
Ако ти се занимава ми го прати за проверка . Старото беше много добро . Дано и това да е [-o<
Леките кривинки , които се виждат са типични за всяко заводско огледало .
Тест.64.Целестрон130.650 – Копие.jpg

Потребителски аватар
Хектор

Нужда от помощ.......спешно

Мнение от Хектор » вт апр 11, 2017 13:17

Днес получих новото огледало :D , но е 35мм малка ос- а не 38мм.Не-мога да намеря калкулатор който да ми каже на КОЛКО РАЗСТОЯНИЕ трябва да са центровете на главното и вторичното огледала едно от друго.Сега са на 829мм.
203,4мм.главно огледало-1000мм.фокус-вътрешен диаметър на тръбата 240мм- външен 250мм- ход на фокусера 20мм.
Моля ако някой има работещ генератор да помогне спешно :D
Благодаря.... :D
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Synergon

Re: Нужда от помощ.......спешно

Мнение от Synergon » вт апр 11, 2017 13:42

Хектор написа:Днес получих новото огледало :D , но е 35мм малка ос- а не 38мм.Не-мога да намеря калкулатор който да ми каже на КОЛКО РАЗСТОЯНИЕ трябва да са центровете на главното и вторичното огледала едно от друго.Сега са на 829мм.
203,4мм.главно огледало-1000мм.фокус-вътрешен диаметър на тръбата 240мм- външен 250мм- ход на фокусера 20мм.
Моля ако някой има работещ генератор да помогне спешно :D
Благодаря.... :D
Здравей,

ето къде може да си поиграеш с изчисленията и да решиш колко да е разстоянието.

http://stellafane.org/tm/newt-web/newt-web.html

Като си попълниш коректно данните на първа страница и пуснеш изчисление
гледаш в частта Dimension - Mirror Face to Focuser Hole - ето това е.

Лека.

Video Astronomy System:
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Потребителски аватар
Хектор

Ново вторично огледало.......

Мнение от Хектор » вт апр 11, 2017 23:58

Днес пристигна от Пловдив превъзходно вторично огледало със размер 35мм малка ос :D
Понеже вече имам горчив опит със лепенето на огледала подходих по нов начин......
Това се наложи понеже имам вече изграден спайдер а този който дойде със новото огледало не само че държача му беше със общо 4мм по-голям,лъщене непоправимо отвсякъде и беше направен от.........бакелит :shock:
И така.....свалих го ,разлепих старото (приготвих го за път към Маги да го изследва), разграфих центровете му и бегом към Бриколаж.Като прескочих устроумните въпроси на колегите (май много ти се работи а ? :D ), купих Локтайд силикон и обратно към нас.ОБАЧЕ локтайда няма да ми докосва НИКОГА повече огледалата, а беше купен за да залепи 1мм. подложка за под огледалцето от фазер със формата на вторичното ми огледало ТОЧНО.Залепих го здраво и..........за подложката залепих огледалото със ..... :D .. :D , лепенка за лепене на автомобилни огледала.Не само че не е агресивна към огледалата въобще,еластична е, огледалото не се опира никъде освен за лепенката, а колко е силна не е за вярване.Единствен минус е цената 13лв :shock: за една ролка.
Отстоянието между двете огледала трябва да е 840мм, ама нещо ме съмнява и затова оставих старото отстояние от 829мм.
Образа които се показа на Юпитер беше В Е Л И К О Л Е П Е Н =D>
Мисля че колимацията ми в момента не е много на ниво, но образа беше велик.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » ср апр 12, 2017 05:05

При това разположение фокусната точка ти е на 17 сантиметра от оптическата ос демек с 2,5 сантиметра извън тръбата .
Можеш да вкараш фокусера малко в тръбата и да отдалечиш огледалата на 840 мм.
Това ще даде още малко зрителен ъгъл с по-малко винетиране , защото сега е критично малък .

Потребителски аватар
Хектор

Благодаря..........

Мнение от Хектор » ср апр 12, 2017 07:08

Благодаря на Синергон, Маги и Сотис за бързата реакция =D> =D> :D
Значи съм изчислил добре, но си е друго да се потвърди.
Наистина сега като се замисля има винетиране и ако Маги не ме беше подсетила щях да зацепя чак утре примерно =D>
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Монтировка......

Мнение от Хектор » ср апр 12, 2017 07:12

Имаше едно леко зацепване между колелата към телескопа и монтировката и дълго време търсех подходящи подложки за движението по височина.
Онзи ден закупих тефлонови тапи за крака на маси и столове (4,80лв.) и ги поставих.
Зацепване вече НЯМА =D> , движи се като на Цецо телескопа- толкова плавно [-o<
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » ср апр 12, 2017 07:54

Преди време ти бях писал, че има специални лепила за лепене на огледалата. Дано тази лепенка е добра.
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » ср апр 12, 2017 10:11

Отстоянието между двете огледала трябва да е 840мм, ама нещо ме съмнява и затова оставих старото отстояние от 829мм. :!:

Минималното разстояние, което ще ти покрие малкото огледало изцяло е 827 мм - това мога да ти го сметна само от чиста оптика, без таблиците на някой астролюбител.
Проблема обаче е, че при конструкцията се проявяват отклонения, които на практика променят чистите математични изчисления.
Ако данните за разстоянията, които си писал по-горе са верни, моето лично мнение е, че 829 мм е много малко, 840 мм е на ръба, а ти трябва
845 -850 мм. реално. Според мен сложи на 845 мм и ако ти хареса как е образа опитай да сваляш към 840 мм.
Имай на предвид, че разликата ще е повече "въображаема" отколкото ще забележиш.
А и образа от края на главното огледало само размазва, но това после ще го оправяш с диафрагмите предполагам.

Лека.

Video Astronomy System:
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори