Конус 22Х80

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Конус 22Х80

Мнение от Хектор » чет мар 31, 2016 13:11

Днес попаднах на обява във OLX за огромен брой бинокли Б 8х30,от старите военни бинокли.1-во качество са по 150,2-по 90,трето по 60 лв.За моя добра изненада се оказа съвсем близо до нас на няма и 3 км.Както и предполагах продавачката и идея си нямаше какво продава и си взех 3-то качество.Третото качество както си и мислех се състои във това че някой е слагал безобразно количество грес и е зацапал едната призма.След почистването се гръмнах направо...ПОЛЕТО е 8,6 градуса,просветлението е "УБИЙСТВЕНО качествено" .......истинско оптично стъкло.Поствавих на ръка окулярите на биновюъра PZO И СЕ ВТРЕЩИИИИИИИИИИИИИХ,полето нарастна със 300% и светосилата със поне 100%.жестооооокооооооооооооооооо :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D #-o =D> #-o =D> .После на телескопа,ами то не е за описване направо убийствена красота и огромно поле,но когато ги поставих на Конуса застинах :shock: .Нали знаете има моменти във който дори не-можеш да извикаш-ВЦЕПЕНИХ се..............въпреки че увеличението нарастна със 2х полето мина 3 градуса и няма Н И К А К В О разтягане по крайщата.........ами сега????????????????къде точно да ги използвам,като навсякъде са номер едно?????????????
1.jpg
Двата чифта окуляри
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2016:03:31 14:34:29
Image taken on:
чет мар 31, 2016 11:34
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/24.505599529492 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
302
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
2.jpg
На биновюъра
EXIF-Data show/hide
2016:03:31 14:39:11
Image taken on:
чет мар 31, 2016 11:39
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/20.417747105784 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
291
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
3.jpg
На Конуса.............3 градуса поле.:))))
EXIF-Data show/hide
2016:03:31 14:52:31
Image taken on:
чет мар 31, 2016 11:52
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/15.309949936464 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
354
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Преди малко ги прешлайфах и на 0,965 и на 1,25,като това стана възможно защото самите окуляри имат 2 конуса на присъединяване :D .Метала се оказа месинг,което позволи за 30 мин.да ги ошлайфам :D :D :D .Когато казвам че полето се е разширило имам впредвид и общото поле като градуси и видимо-оптичното приближение към окото на образа (полето на самия окуляр).Съгласете се че окуляр със голямо поле ако го виждаш все едно е някъде там на края на тръбата (като през кюнец) и същото поле но широко и много-близко до окото-РАЗЛИКАТА Е ОГРОМНА ::playing:: ::playing:: ::playing:: .Образа на бинокъла започна да искри,да звъни както се казва,светосилата нарастна защото това е оптично стъкло и просветлението е без компромис (бинокъла е военен ) и там шега няма.Сега от двата обектива на 8х30 ще направя два търсача (за мене и Irakli) със огромно поле (8 градуса).
Последна промяна от Хектор на чет мар 31, 2016 15:34, променено общо 1 път.
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Re: Конус 22Х80

Мнение от bobo » чет мар 31, 2016 14:30

Първо, честито за покупката! :)
Второ, пак провери сметките, че нещо... :)

Сега по-сериозно - разглобил си окулярите от бинокъла и така ги пробваш ли?

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » чет мар 31, 2016 15:38

bobo написа:Първо, честито за покупката! :)
Второ, пак провери сметките, че нещо... :)

Сега по-сериозно - разглобил си окулярите от бинокъла и така ги пробваш ли?
Разбира се ще ги изчисля точно,сега ги споменавам само на око (истинското няма да избяга със много)....просто бързам да споделя от радост ::playing:: ::playing:: ::playing:: ::playing:: ::playing:: ::playing:: ::playing:: ::playing:: ::playing:: ::playing:: ::playing:: ::playing:: :overshocked: :overshocked: :overshocked: :hahaha:
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » чет мар 31, 2016 16:27

Сега по-сериозно - разглобил си окулярите от бинокъла и така ги пробваш ли?.....Окулярите са със индивидуален фокус и се отвиват направо от бинокъла.Бързо се прешлайфат и влизат идеално във СТРАШНО КРЕХКИТЕ конусчета на Конуса,направо са като вестник.Останаха и 4 броя страхотни призми за други неща :))))
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » чет мар 31, 2016 18:09

Вярвам ти . Такова ми беше усещането , когато ми пристигна първият окуляр на Ломо военна серия.
Четенето на характеристики и хвалебствия по сайтове за търговия с аксесоари за телескопи е полезно за обща култура :)
Когато , обаче практиката "сблъска" някой натокан астро-окуляр съвременно китайско производство със грубата сила на стар военен , изхода от битката обикновено е еднозначен :)
Опитвала съм се и преди да пиша за качеството на военната техника , но все се намира някой разбирач да я разкритикува , без да я е виждал :)
По едно време до толкова се бях шашнала как така обикновен Келнер може да дава очеизвадно по-добър образ от съвременен Плоссл , че се постарах да се образовам малко .

Разликата се изразява във методиката за производство на самите лещи . Преди време е имало разработени само оптични стъкла със висок коефициент на термично разширение , а сега има над 50 сорта с нулево такова .
Някога единственият начин да се изработи леща е бил познатата на всички методика на шлайфане и полиране . За граждански цели до 1/4 ламбда а за военни до 1/10.
Сегашните сортове стъкло позволяват полирането да става термично и вече никой не си играе да полира по старият начин . Термичното полиране ,обаче става идеално само в условия на безтегловност . Днес заводите за оптика го правят при наличие на гравитация като въртят бавно цели рафтове с лещи в големи термо-камери .
При тази методика лещите се вкарват за полиране на 1/4 ламбда и някои излизат от полирането по-добри , някои не толкова добри , а при някои се влошава дори общата геометрия .
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Потребителски аватар
Хектор

Първи тестове........

Мнение от Хектор » чет мар 31, 2016 21:05

Ей сега замерих ТОЧНО полето по Орион и после на стеларума и то е:- 3 ГРАДУСАааааааааааааа ,тоест се покачи със ,0,54 градуса и светосилата се покачи със доста....леле как се вижда М42 йееееееееееее ,а още не е тъмно даже:lol: :D :shock: =D> ::playing:: ::playing:: ::playing:: ::playing:: ::playing:: ::playing:: :hahaha: :overshocked: :overshocked: :overshocked: :crazy: :stars: :yay: :yay: :yay:
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » съб апр 02, 2016 20:04

magi208 написа:Вярвам ти . Такова ми беше усещането , когато ми пристигна първият окуляр на Ломо военна серия.
Четенето на характеристики и хвалебствия по сайтове за търговия с аксесоари за телескопи е полезно за обща култура :)
Когато , обаче практиката "сблъска" някой натокан астро-окуляр съвременно китайско производство със грубата сила на стар военен , изхода от битката обикновено е еднозначен :)
Опитвала съм се и преди да пиша за качеството на военната техника , но все се намира някой разбирач да я разкритикува , без да я е виждал :)
По едно време до толкова се бях шашнала как така обикновен Келнер може да дава очеизвадно по-добър образ от съвременен Плоссл , че се постарах да се образовам малко .

Разликата се изразява във методиката за производство на самите лещи . Преди време е имало разработени само оптични стъкла със висок коефициент на термично разширение , а сега има над 50 сорта с нулево такова .
Някога единственият начин да се изработи леща е бил познатата на всички методика на шлайфане и полиране . За граждански цели до 1/4 ламбда а за военни до 1/10.
Сегашните сортове стъкло позволяват полирането да става термично и вече никой не си играе да полира по старият начин . Термичното полиране ,обаче става идеално само в условия на безтегловност . Днес заводите за оптика го правят при наличие на гравитация като въртят бавно цели рафтове с лещи в големи термо-камери .
При тази методика лещите се вкарват за полиране на 1/4 ламбда и някои излизат от полирането по-добри , някои не толкова добри , а при някои се влошава дори общата геометрия .
Само за справка кое е стъклото с нулево топлинно разширение ? Всъщност кой материал изобщо има такова ?
Не се заблуждавайте по писанията в интернет - там има всичко но на ниво средно.
Главния проблем за качеството на стъклата е хомогенността - начина на изстиване е много важен.
Освен това стъклото е аморфно тяло и предполагам, че не всеки знае, че то има вискозитет и "тече" .
уж бавно, но тече. Затова и лещите рано или късно се деформират от гравитацията.

Pyrex се ползва вече над 100 г. , а военните стъкла хич не са по-различни.

Келнер има по-малко загуби и при качествена изработка и покритие логично е по-добър от някакъв "плосл" .
Но имам "плосл" с 6 лещи на "меаде" и изображението няма никакви забележки по цялото поле.

Между другото освен метеорология и астрономия имам втора специалност оптика. Не, че съм най-големия учен по темите -
трябва си и практика, но може да помогна за което съм срещал.
P.S.
Как е 6,5 мм "плосл" - имах добър образ с него - но го смених с 7 мм планетарен ?
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
TS-PHOTON 6" F4
Star Discovery AZ SynScan GoTo
ZWO ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » съб апр 02, 2016 22:15

Това че стъклото тече се разбра преди 20 години когато намериха един кораб пълен със запечатани стъклени бутилки на 300 години.Във бордовия дневник ИЗРИЧНО е записано че бутилките са пълни до горе,Във лаборатория проверяват как са запечатани бутилките и дали не изпуска запечатването,но се оказва че НЕ.Едва тогава се досещат да проверят самото стъкло на бутилките и тогава разбират че кристалната решетка се изменя и затова бутилките са пълни само на половина .Във оптиката това се елиминира чрез изкуствено състаряване на стъклото (за да се елиминират напреженията преди шлифовка) чрез загряване на заготовката във фурни зарити със пясък. Главния проблем за качеството на стъклата е хомогенността - начина на изстиване е много важен.........-.нали се сещаме как изстива стъклото за търговия и как за военни цели (виждал съм във ОМЗ-София ).Стъклото за военни цели се проверява със спектрални анализи и поляризационни филтри ПРЕДИ шлифовката,а при търговците след това. :D :D :D :D
PZO-Бинокуляр

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » съб апр 02, 2016 23:42

Хектор написа:... кристалната решетка се изменя и затова бутилките са пълни само на половина...
Това ми се вижда твъде преувеличено. Ако бутилката се е увеличила и не влиза въздух, значи другата половина е вакуум :)

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » съб апр 02, 2016 23:55

bobo написа:
Хектор написа:... кристалната решетка се изменя и затова бутилките са пълни само на половина...
Това ми се вижда твъде преувеличено. Ако бутилката се е увеличила и не влиза въздух, значи другата половина е вакуум :)
Кораба е бил потънал и са го извадили,това си спомням. :D
PZO-Бинокуляр

barfli
Регистриран: пон апр 07, 2014 10:56

Мнение от barfli » нед апр 03, 2016 00:05

Хектор написа: ... и тогава разбират че кристалната решетка се изменя
Нещо са се объркали. И преди 300 г. и сега стъклата са аморфни.

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » нед апр 03, 2016 00:41

Synergon написа: Само за справка кое е стъклото с нулево топлинно разширение ? Всъщност кой материал изобщо има такова ?
Не се заблуждавайте по писанията в интернет - там има всичко но на ниво средно.
Главния проблем за качеството на стъклата е хомогенността - начина на изстиване е много важен.
Освен това стъклото е аморфно тяло и предполагам, че не всеки знае, че то има вискозитет и "тече" .
уж бавно, но тече. Затова и лещите рано или късно се деформират от гравитацията.

Pyrex се ползва вече над 100 г. , а военните стъкла хич не са по-различни.

Келнер има по-малко загуби и при качествена изработка и покритие логично е по-добър от някакъв "плосл" .
Но имам "плосл" с 6 лещи на "меаде" и изображението няма никакви забележки по цялото поле.

Между другото освен метеорология и астрономия имам втора специалност оптика. Не, че съм най-големия учен по темите -
трябва си и практика, но може да помогна за което съм срещал.
P.S.
Как е 6,5 мм "плосл" - имах добър образ с него - но го смених с 7 мм планетарен ?
Окулярчето си е много добро , особено за парите си . Много съм доволна , защото ми станаха 2 еднакви за биното .
Тези окуляри проявяват недостатъци чак под f6 а аз ги ползвам реално на над f11 и там са супер :)

По отношение на материалите с нулево температурно разширение едно време са раздавали Нобелови награди за създаването на такива с коефициент под 5х10 на - 6та степен на градус , които за тогава са се смятали за идеални .
Първата такава награда взема Шарл Гийом за откритата от него сплав "Инвар" в края на 18 век .
Следват още няколко нобелови награди за подобни сплави , коя с леко положителен , коя с леко отрицателен коефициент на температурно разширение до появата на такива като Fe83B17./цитирам по памет като не съм сигурна дали е първият открит такъв материал/
Това е сплав с толкова точно нулев коефициент на линейно разширение , че не може да се измери със съвременната техника и освен това отговаря на теоретичният модел за сплав с нулев коефициент на температурно разширение.
Като се има предвид , че въпросната съвременна техника измерва директно размера на атома и прави процесори за ширпотреба с големина на транзисторите в тях от по 1/65 ламбда /казано на оптически език :) /

По отношение пък на оптическите стъкла всяко такова със коефициент под 1х10 на-7 ма степен на градус се брои за такова , но именно първото /тук цитирам по памет / до колкото си спомням беше силициево-молибденовият двуокис на Енаглаз ли беше на Махон ли - не помня коя компания го беше произвела първа .
Към момента са много но аз лично отдавна съм се откъснала от тази материя .
Ако ви е важно имам кого да питам , пък и дори може да се купува ако ви е нужно за астроцели .
При стъклата много лесно се прескача границата "0" и коефициента им е възможно да стане леко отрицателен .

Ако разполагате със стара печка Елба с прозрачен кварцов реотан или някой изгорял такъв можете да си направите един прост експеримент :
Нагрявате го до червено например на газов котлон и го потапяте колкото бързо ви се иска до половината в кофа с вода .
После можете да изкоментирате резултата от опита с някой привърженик на теорията , че всички стъкла са еднакви и всички си страдат от еди какви си слабости :)
Просто техниката е много напреднала от онези времена , когато са писани дебелите книги . Сега има други нови дебели книги , но в нашата скъпа татковина няма пари за издаването им :(

пп. Вижте за какво говорих в предният пост в ю-туб

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » нед апр 03, 2016 21:35

Вчера от село отидох до магазина във Кюстендил и между другите неща закупих едни работни очила за предпазване на очите от твърди частици.Фронталната пластмаса е хем твърда-хем жилава и е идеална за бинокъла защото държи очилата прави без да се усукват,както правят Китайските.Доста са по-скъпи (8 лв) и много-красиви,но най-важното е че прилепват страхотно и са много удобни =D> .Отворите за окулярите ги изрязах със 2мм.по-голями от тях за да може при промяна на очното разстояние да има аванс :wink: и да не опират.После ги почерних със спрей,обаче се оказа че точно този който купих е неудачен за гума и леко се лющят #-o .Този проблем ще го фиксирам скоро.Закрепването на маската го направих не за окулярите а използвайки това че скоро смених окулярите и фокуса вече е индивидуален се освободи фокусировачния винт със резба М8,където навих болт който от другата страна захваща маската.Стана стационарен и страшно стабилен.Сега вече паразитните светлини въобще не ме вълнуват,маската е страшно удобна и тъмнината за наблюдение на дълбок космос е гарантирана :D .Не се вижда нищо друго освен образа от окулярите =D> :D :D :D :D ,а това е доста важно особено за големите градове :D .
12.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:04:03 20:02:44
Image taken on:
нед апр 03, 2016 17:02
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/5.8032579490126 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
473
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Втората фиксация за днес беше фиксирането на адаптера (да не мърда).Това стана лесно със една "врътка" която позволява значително по-силно затягане към оста на бинокъла.За страничния луфт поставих една карфица между адапрера и шайбичката,като така се уплътни добре.Благодарение на Driweler" се сдобих със търсач -Червена точка.Пътуването Люлин-Младост се оказа цяло пътешествие дори и със метрото и така се оплетох във Младост, че само идеално дриблиращия полет на Дривелер със модерната ду тротинетка ме спасиха. :D :D :D :D :D.Поставянето на червена точка на бинокъла е вече много-препоръчително заради увеличената му сила,а и плюс това си е трудничко да се прицелиш ТОЧНО без търсач.Не че не-може,но със него е много по-бързо.
1010.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:04:03 20:04:06
Image taken on:
нед апр 03, 2016 17:04
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/5.8032579490126 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
473
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » пон апр 04, 2016 00:45

Хектор написа:Това че стъклото тече се разбра преди 20 години когато намериха един кораб пълен със запечатани стъклени бутилки на 300 години.Във бордовия дневник ИЗРИЧНО е записано че бутилките са пълни до горе,Във лаборатория проверяват как са запечатани бутилките и дали не изпуска запечатването,но се оказва че НЕ.Едва тогава се досещат да проверят самото стъкло на бутилките и тогава разбират че кристалната решетка се изменя и затова бутилките са пълни само на половина .Във оптиката това се елиминира чрез изкуствено състаряване на стъклото (за да се елиминират напреженията преди шлифовка) чрез загряване на заготовката във фурни зарити със пясък. Главния проблем за качеството на стъклата е хомогенността - начина на изстиване е много важен.........-.нали се сещаме как изстива стъклото за търговия и как за военни цели (виждал съм във ОМЗ-София ).Стъклото за военни цели се проверява със спектрални анализи и поляризационни филтри ПРЕДИ шлифовката,а при търговците след това. :D :D :D :D
Здравей, не знам откъде е тази легенда за кораба.
Действително са го открили преди повече от 2 века и то в старите катедрали.
Там е имало прозорци на повече от 400 г.- 600 г. и видимо са били вече удебелени в долния край.
Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
TS-PHOTON 6" F4
Star Discovery AZ SynScan GoTo
ZWO ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пон апр 04, 2016 02:46

Synergon написа:
Хектор написа:Това че стъклото тече се разбра преди 20 години когато намериха един кораб пълен със запечатани стъклени бутилки на 300 години.Във бордовия дневник ИЗРИЧНО е записано че бутилките са пълни до горе,Във лаборатория проверяват как са запечатани бутилките и дали не изпуска запечатването,но се оказва че НЕ.Едва тогава се досещат да проверят самото стъкло на бутилките и тогава разбират че кристалната решетка се изменя и затова бутилките са пълни само на половина .Във оптиката това се елиминира чрез изкуствено състаряване на стъклото (за да се елиминират напреженията преди шлифовка) чрез загряване на заготовката във фурни зарити със пясък. Главния проблем за качеството на стъклата е хомогенността - начина на изстиване е много важен.........-.нали се сещаме как изстива стъклото за търговия и как за военни цели (виждал съм във ОМЗ-София ).Стъклото за военни цели се проверява със спектрални анализи и поляризационни филтри ПРЕДИ шлифовката,а при търговците след това. :D :D :D :D
Там е имало прозорци на повече от 400 г.- 600 г. и видимо са били вече удебелени в долния край.
Лека.
Е това пък аз не го знаех :D :D :D :D .......
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » пон апр 04, 2016 09:18

Synergon написа:
Лека.
Ама аз пък някъде съм чел или гледал не помня, че нарочно ги правели по дебели в долните части на прозорците за да са по здрави в основата си и да издържат на тегло и това с течното стъкло било заблуда :dunno:
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пон апр 04, 2016 19:20

Тъй като съм отпуска се заех да фиксирам вече почти сериозния Астробинокъл....
101.jpg
Беше ми останала една много-особена щипка-много стабилна и имаща възможност за корекций.Стана идеално и се сваля лесно.....
EXIF-Data show/hide
2016:04:04 18:41:49
Image taken on:
пон апр 04, 2016 15:41
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/120.49644535486 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
123
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Останала дръжка от детската триколка на сина ми,много-удобна,лека и пасна точно на място :D
103.jpg
Много помага за плавното движение на паралелограма и нагоре и надолу.
EXIF-Data show/hide
2016:04:04 18:44:21
Image taken on:
пон апр 04, 2016 15:44
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/120.49644535486 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
133
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Поглед отгоре.......
1024.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:04:04 18:45:01
Image taken on:
пон апр 04, 2016 15:45
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/60.092542515474 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
122
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Цялата композиция
102.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:04:04 18:42:49
Image taken on:
пон апр 04, 2016 15:42
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/120.49644535486 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
122
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » чет апр 07, 2016 05:26

Окулярите всъщност се оказаха още по-добри - тип Ерфле .
Биноклите са преживели много . Ако можеха да говорят бихме могли да научим родословието на майстора , който ги е "поправял" както по пряка майчина , така и по съребрена линия .
Въпреки положените усилия , обаче са оцелели благодарение на здравата си конструкция и добри оптически покрития .
Навсякъде има специални отвори за изравняване на налягането скрити зад някаква повърхност , за да не влиза прах , но "майстора" и тях е напълнил обилно със булкит :)
При разглобяването е нямал инструменти и доста често му се е отплесвала отвертката по оптиките , само че покритията са метални и след внимателно почистване следите от отвертка паднаха , а покритието е ненаранено :)
Хекторе благодаря за линка ! Уредчетата са страхотни !

пп. Посрещащият дублет на окулярите е единствената леща с кехлибарено а не с метално покритие и който си ги разглобява за почистване е желателно да внимава с нея .

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » чет апр 07, 2016 17:03

Обаче е много-вероятно ако изчисленията са ми вярни,да се окаже че увеличението е по-малко :shock: :shock: :shock: :shock: ,а само полето е нарастнало.Ако фокуса на обектива на конуса е 400мм.,а на окулярите на Б 8х30 е 25мм.,уреда ще даде 16х80 :D :D :D :D =D> #-o Чакам потвърждение от прецизни измервания на Маги и ако това се потвърди ще се получи следното:
-Базово зрително поле-2,44 градуса
Подобрено-3,00 градуса
Базово увеличение -20 пъти
Подобрено-16 пъти
-Базова изходна зеница -4
Подобрена -5
Това го прави Страхотно светосилен бинокъл :D .Стискам палци да е така :shock:
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пет апр 08, 2016 11:31

Нищо чудно че сам не успях да замеря нито обективите,нито окулярите :D .Маги ги замери вчера по изкуствена звезда и данните са следните:-
Фокус на обективите 330мм.
Светосила F-4.1
Изходна зеница-3,78
Фокус на оригиналните окуляри-16,5мм
Фокус на новите окуляри-15,5мм
Това което ме радва че визуално съм уцелил със колко се е променило увеличението (със 0,71х разлика само) :D .
Бинокъла е точно 21,3Х81 :D :lol:
Замяната на окулярите е много-удачно,но продължавам да търся да закупя бинокъл 6х30.
Съгласно новите данни окулярите на 6х30 са-20,6мм. и ако ги поставя на Конуса ще даде 16,1Х81..Това ми е и целта. :)
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Фиксация на Червена точка

Мнение от Хектор » пон апр 11, 2016 19:09

Махнах щипката защото се оказа че се мести леко и се налага преюстиране по време на наблюдение.На нейно място поставих лека планка която се захваща за адаптера и може да се затегне изключително здраво.Опитно установих че със червената точка може да се прицели много-точно при условия че :- се ОТДАЛЕЧИ колкото се може по-далеч от очите.Със тази планка постигнах и това.Определяно ще поставя такъв търсач и на Нютона.
2.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:04:11 18:53:35
Image taken on:
пон апр 11, 2016 15:53
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/13.59989120087 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
477
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » вт май 17, 2016 15:36

Понеже съм решил да направя бинокъла със сменяеми окуляри-окрилен от досегашният успех със замяната на оригиналните със доста по-добри и последвалите огромни плюсове,помолих Маги208 за съвет как ТОЧНО да стане.Тя каза:-ОК,дай само размерите :D .За да дадеш точни размери трябва да разглобиш системата и така и направих.
1.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:05:17 13:10:32
Image taken on:
вт май 17, 2016 10:10
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/30.599755201958 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
354
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Доооооооооста се учудих първо че,вътре има доста прах и даже зацапвания получени от конденз,най-вероятно от мъглите........Почистих призмите и поставих бинокъла за да го заснема и сваля размерите.Светлината от балкона обаче показа че призмените камери отвътре са почти бяли :shock: ,т.е, или са си били така или самата пластмаса е избеляла със времето,което е по-вероятно може би.
2.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:05:17 13:44:45
Image taken on:
вт май 17, 2016 10:44
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/120.49644535486 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
201
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Чак сега зацепих откъде са тези бликове когато се гледа към Юпитер и Луната.Камерата е със много заоблен профил и това само допълнително засилва отраженията,а и призмите по този начин се "заслепяват" леко,но достатъчно.Освен това има разстояние между призмите и окуляра над 20мм.и когато между тях има засветяване прониквателната способност спада,тъй като най-слабите звездички се сливат със паразитната заслепяваща светлина от силните отражения.
3.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:05:17 13:45:27
Image taken on:
вт май 17, 2016 10:45
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/120.49644535486 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
303
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Матирах цялата камера и призмите отстрани,там където са фабрично матирани.
4.jpg
След почернянето-НИЩО ОБЩО със предишното положение....
EXIF-Data show/hide
2016:05:17 14:21:47
Image taken on:
вт май 17, 2016 11:21
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/15.309949936464 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
307
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Взех размерите и случайно поставих новия си асферичен окуляр върху мястото на отвора за окулярите
6.jpg
Размерите са еднакви-1,25
EXIF-Data show/hide
2016:05:17 14:24:41
Image taken on:
вт май 17, 2016 11:24
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/17.498731341978 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
307
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
и тогава видях как ТОЧНО,бързо,евтино и лесно да се направи преходник.Необходими са само два цилинтъра със ситна резба между двата за да се фокусира финно и горния цилиндър да има затягащи окулярите болтчета.После просто статичния долен цилиндър се нахлузва плътно да не мърда върху стария на бинокъла и се залепва точно премерено и завинаги.
7.jpg
Щом дойдат поръчаните двойки окуляри 2х23мм,при слагането им ще се получи:-
14,5Х80
изходна зеница-5,51
собствено поле -62 градуса
централно поле -4 градуса
Така след тези подобрения това ще бъде бинокъл от съвсем нов клас,по-мощен от всеки 20х80 и равен на 25х100 горе-долу.След тези норекций видях не само по нов начин досегашните обекти,а и обекти който няма да спомена за да не ме помислите за откачен и това при силна луна от Сф :D :lol: =D> #-o
PZO-Бинокуляр

Vahow
Регистриран: нед фев 14, 2010 16:04

Мнение от Vahow » вт май 17, 2016 18:15

Хекторе, да ти пратя и моя Конус да го моднеш :D Шегата настрана, поздравления за модификацията =D>
GSO 254/1016 f/4 + GPU Aplanatic coma corrector
NEQ6 Pro SynScan GoTo
Lacerta M-Gen + Lacerta OAG
TeleVue Powermate 5x
Canon 6D
Konus 20x80mm
Baader AstroSolar Filter ND5
Farpoint 2" Collimation Kit + Concenter 2" collimation eyepiece
Bahtinov Focusing Mask

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » ср май 18, 2016 23:25

8,2.jpg
PZO-Бинокуляр

Traveler
Регистриран: нед май 19, 2013 20:14

Мнение от Traveler » чет май 26, 2016 12:43

magi208 написа:Окулярите всъщност се оказаха още по-добри - тип Ерфле .
Биноклите са преживели много . Ако можеха да говорят бихме могли да научим родословието на майстора , който ги е "поправял" както по пряка майчина , така и по съребрена линия .
Въпреки положените усилия , обаче са оцелели благодарение на здравата си конструкция и добри оптически покрития .
Навсякъде има специални отвори за изравняване на налягането скрити зад някаква повърхност , за да не влиза прах , но "майстора" и тях е напълнил обилно със булкит :)
При разглобяването е нямал инструменти и доста често му се е отплесвала отвертката по оптиките , само че покритията са метални и след внимателно почистване следите от отвертка паднаха , а покритието е ненаранено :)
Хекторе благодаря за линка ! Уредчетата са страхотни !

пп. Посрещащият дублет на окулярите е единствената леща с кехлибарено а не с метално покритие и който си ги разглобява за почистване е желателно да внимава с нея .
Замислям се да взема един в лошо състояние и да го реставрирам. Петната от смазка поддават ли се на изчистване?
Meade SN8 200/800, EQ mount
SkyWatcher 130/650, SynScan GoTo mount

Konus 20x80
Celestron 25-125x80
БПЦ Тенто 20x60
БПЦ Тенто 15x50 Dioptex
БОЦ Тенто 7x50
Б 8x30

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » чет май 26, 2016 15:41

Ако не са повредили просветляването.

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » чет май 26, 2016 16:15

Аз не съм ходила лично . Поръчах на момичето да ми прати 3 броя от трето качество с куриер .
В резултат получих 1 със откъртено парче от последната леща на единият окуляр , 1 със запазена оптика и много очукан от вън и един почти перфектен . Мисля , че продавачката се е опитала да балансира . Като цяло съм доволна от покупката .
Аз процедирам по следният начин :
1 изрязвам от стиропор две цилиндърчета с малко по-малък диаметър от този на предната леща . Едното с височина около 10 мм и едно 20-30 мм .
2 Развивам предната пристягаща гривна и на нейно място поставям ниското стиропорче .
3 Обръщам окулярът със стиропорчето надолу върху равна повърхност и поставям другото стиропорче отгоре върху очната леща .
Сега просто избутвам нагоре корпуса , а целият пакет лещи и дистанциращи втулки остава между стиропорите . През цялото време не спирате да натискате върху горното стиропорче .
Ако имате помощник под ръка помолете го докато се откриват лещите внимателно да ги увива с тиксо заедно със стиропорите. Тиксото е желателно да не е от силно-лепящите . Най-добре хартиено или изолираща текстилна лента .
Не се старайте да го увивате с цяла лента . Това е много трудно . По лесно е със нарязани къси лентички .

Изваденият корпус директно го накисвате в ацетон в стъклена чашка и покривате чашката с някакво капаче за около час.

След като сте го измили и евентуално боядисали от вън връщате лещите по обратният път . !!! НЕ ГО БОЯДИСВАЙТЕ ОТ ВЪТРЕ !!!
За щастие тази смазка е нискоемисионна и вероятността да е проникнала между лещите е незначителна .
Може да ви се наложи да чистите само външните 2 повърхности на пакета лещи .Лесно пада с препарат за оптика или метанол .
По принцип внимателно с метанола ! Тези покрития са метални и кехлибарени и не им влияе .Но не бива да ви става навик , защото ако ви попадне оптика на Карл Цайс за почистване може по навик да опитате с метанол и директно ще и свали покритието .

Traveler
Регистриран: нед май 19, 2013 20:14

Мнение от Traveler » чет май 26, 2016 19:21

Благодаря, страхотно указание :) Ще се ходи на пазар за бинокли 8)
Meade SN8 200/800, EQ mount
SkyWatcher 130/650, SynScan GoTo mount

Konus 20x80
Celestron 25-125x80
БПЦ Тенто 20x60
БПЦ Тенто 15x50 Dioptex
БОЦ Тенто 7x50
Б 8x30

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » ср ное 02, 2016 20:50

Окулярите пристигнаха и макар че механизма за присвояване не е готов,ще ги прикача някак си за проба поне.... :yay:
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » чет ное 03, 2016 14:33

Днес благодарение на Notorius се сдобих със превъзходните за цената си,иначе средно-към високо качество окуляри-2х23мм.Асферични =D> :D .
1.jpg
EXIF-Data show/hide
2007:01:01 11:03:24
Image taken on:
пон яну 01, 2007 09:03
Focus length:
4.9 mm
F-number:
f/3.2
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire, auto mode
Camera-manufacturer:
Nokia
Camera-model:
N76
Те не само са уникално евтини (17лв.) а и добре изпълнени и коригирани =D> =D> .
Ето линка https://www.aliexpress.com/store/produc ... 69279.html
Развих удължениета им =D>
3.jpg
Останаха перфектни алуминиеви,със множество диафрагми тубусчета със стандартна резба
EXIF-Data show/hide
2007:01:01 11:21:38
Image taken on:
пон яну 01, 2007 09:21
Focus length:
4.9 mm
F-number:
f/3.2
Whitebalance:
Auto
Flash:
Camera-manufacturer:
Nokia
Camera-model:
N76
и........вътрешната им резба се нави ИДЕАЛНО на тубусите на бинокъла =D> ,като от затягането се създаде резба и на тях,а така и се фокусира отлично (не че за Астро трябва да се променя фокуса ).
Става толкова лесно и не се поврежда НИЩО,че не е за вярване....
След като поставих окулярите НЕ БЯХ ГОТОВ за последствията,ама въобще............Последва СТРАХОТЕН светлинен удар без майтап (да бях погледнал първо някой блок,а не направо облаците и небето ) :shock:
Образа е СТРАХОТЕН,полето синее,което означава че оптиката работи на максимално-добра резолюция.Така искри образа на телескопа на Цецо при минимално увеличение,това го казвам за нагледно сравнение само :lol: :D .
И така:-
.....................................14,5х80
Зеница ............................5,57 мм.
Зрително поле-..................4,32 градуса
Разделителна способност.....1,6 сек.
Данни както е купен:-
.....................................20х80
.....................................4
.....................................2,1
.....................................1,7
Бинокъла не само че олекна,но при 15х не се налага и да се носи каквато и да е стойка :yay:
И така приятели,купувайки Конус 20х80 (след 2014 година)+2 окуляра ще платите 190 лв само и ще имате уред почти равен на 25х100.
7.jpg
EXIF-Data show/hide
2007:01:01 11:24:40
Image taken on:
пон яну 01, 2007 09:24
Focus length:
4.9 mm
F-number:
f/3.2
Whitebalance:
Auto
Flash:
Camera-manufacturer:
Nokia
Camera-model:
N76
Смятам че тази моя цел е изпълнена..... =D> #-o :D
PZO-Бинокуляр

Отговори