Усъвършенстване на EQ 2

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Re: Усъвършенстване на EQ 2

Мнение от Хектор » вт фев 09, 2016 16:00

desko написа:Гледах едно филмче, в което предлагаха да се сложи торбичка с камъни/пясък която да виси под телескопа почти до земята.
Това правело системата по-стабилна, но натоварва триногата. Дано да ти помага някак това :)
Това е отлична идея =D> =D> =D> =D>
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

brymchik
Регистриран: нед яну 25, 2015 15:37

Мнение от brymchik » вт фев 09, 2016 20:43

Колкото по-ниско толкова по-добре. На един 90мм преди години ползвах метода. Използвах гъвкава 'пръчка' за свързване на тежестта към главата. Работи чудесно като гасител на вибрации.

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пон мар 14, 2016 15:07

Не бях чувал за системата за надграждане на EQ2 Капела.Който има EQ 1 и 2 трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО :D да изгледа посочените по-долу линкове :shock: .Едното което доста ме изненада е че монтировката има предвидена система за центровка на предавателния червячен механизъм на движение по RA.Китайците знаете че сглобяват на две на три както им падне и масово монтировките водят "тегаво",обаче браво на инженера който е предвидил да може да се настройва сцеплението.Както ще видите от видеото ключа за настройка е така скрит отдолу,че направо болтовете са неоткриваеми ако не знаеш че изобщо ги има.Както отдавна подозирах,тази монтировка може да носи без проблем 150мм.Нютон (тежест около 5кг.) за визуално,макар че е предвидена за 2,5кг. само и след направените промени монтировката "ЛЕТИ" със 4,2 кг. при мене,моторчето не усеща тежестта и вече може да се захранва само със 4,5 волта =D> ,(обърнете внимание и на настройката на съединителя на моторчето със остта на монтировката).Направо обърнах челюстите наобратно и така мотора мина откъм наблюдателя и застана най-накрая прав
1.jpg
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2016:03:14 14:44:36
Image taken on:
пон мар 14, 2016 12:44
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/15.309949936464 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
330
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
.Руснаците са и направили такава доработка,така са я преценили и изчислили какво може, че са открили начин как да я направят равна на EQ3.Премахвайки допирателната гайка във втория клип и заменяйки я със обикновенна елиминират напълно проблемите на допълнителната тежест по RA и монтито се стабилизира.А тази саморъчна монтировка направо ме "утрепа"-сигурно може да качи 2 бр. 400 мм.и да пита за още :D :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: .
Линк 1
Линк 2
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пон мар 14, 2016 20:30

Тестовете по Луната показаха току що,че моторчето носи толкова леко телескопа че му е необходимо захранване даже не 4,5v,а само 3v.Интересното е и че престана да бучи,а като се наведа до него се чува приятно много-леко жужене :D :lol: .По идея на Svsvet за лястовича опашка използувах стара панта от врата както е направил той =D> и се получи идеално =D> =D> =D> =D> .Целта беше да я натоваря много-над лимита и и да я тествам........Телескоп 130мм,търсач 8х50,ел.фокусер,2 вентилатора,дръжка за насочване,1 жило,сенник,окуляр (125 гр.)2 ринга за телескопа,лястовича опашка,надстройката със челюсти за захващане на лястовичата опашка-Общо 4,455 гр.Евала на тези Руснаци =D> [-o< =D> =D> =D> #-o =D> :shock: :D
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » нед мар 20, 2016 19:20

Ето я новата допълнителна противотежест от 2,700 гр+старата 2,300 =5,000гр (5 кг).Монтировката след новата настройка както се вижда носи без проблем 5 кг.със голяма точност на проследяване на обектите (за визуално).Движи се леко и точно :D =D> .Благодарение на Sinergon сега баланса е отличен.
1.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:03:20 18:52:24
Image taken on:
нед мар 20, 2016 16:52
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/5.8032579490126 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
473
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
spas.slavchev
Регистриран: ср юни 08, 2011 19:04

Мнение от spas.slavchev » съб май 28, 2016 00:10

Поздравления за модването! Аз имам EQ1 със същия мотор, и изведох потенциометъра на кабел, по идея на Цветан - Petkov75. Определено ми беше много полезно, защото при корекция няма вибации. Освен това обърнах мотора - просто го разпоих и го запоих на обратно, защото телескопът опираше в корпуса. Естествено ползвах реверса, защото с обръщането на мотора се смени и поляритета , а от там и посоката. В тази конфигурация съм снимал доста планетарно при 1250мм фокусно и смятам, че си ставаха кадрите :mrgreen:. Доста хубави моменти/спомени имам от тая EQ1 и SkyMax90 :))) и още си ги пазя.
Telescopes: Celestron C8 XLT SCT; SkyWatcher SkyMax90 MAK
Mounts: Celestron CG5 AdvancedGT;SkyWatcher EQ1
Cameras: Canon EOS1000D, Canon EOS600Da FSM, ZWO ASI120MM, ZWO ASI224MC, ZWO ASI290MM
Lenses: Canon EF-S18-55;Pentacon200/4,TAIR-3S 300/4.5 USSR
Eyepieces: 6mm UWА FMC,Plössl FMC:12mm,25mmUWA
Filters: Astronomik CLS CCD, Astronomik CLS 1.25", Solar ND5 ,ZWO L, CCD AstronomikType2 RGB, Astronomik ProPlanet 742 IR-pass filter
Others: x2/x1.5 Barlow Celestron OMNI + x2 Celestron X-CEL, T2 Teleconverter x1.5 ,Celestron f/6.3 Reducer/Corector,DIY Off-Axis Guider,PRIMALUCHE LAB 5pos. Motorized FilterWheel,ZWO ADC, DIY-MyFocuserPro, APT Software

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » съб май 28, 2016 01:06

Освен това обърнах мотора - просто го разпоих и го запоих на обратно, защото телескопът опираше в корпуса. Оо :shock: и как става точно?Със електрото съм кръгла 0.Н мен също ми опира,ако може да споделиш как става или поне една снимчица или скица ????
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » съб май 28, 2016 01:35

Идеята ми е да свалиш пластмасовата кутийка и да се разпои платката. Същата да се запои на 180 градуса. Така платката слиза малко по-надолу и не пречи. За съжаление така не може да се монтира пластмасата. НО ако сега щях да го правя, бих предпочел платката да я разпоя от мотора и да я изведа с подходящ кабел ;) и на телескопа да остане само DC мотора. Платката с бутоните и потенциометъра стават едно чудесно дистанционно, с което могат да се правят корекции, без да се внасят вибрации. Тук вече може да се ползва и пластмасовата кутия. Разваля се малко външния вид, но пък при нужда всичко може да се върне на място в рамките на 10 мин. :). Реално ти трябва сдвоен кабел , поялник и 10-15 мин свободно време. Нищо страшно няма, защото от платката излизат само -/+ , които отиват към мотора. При мен това освободи място за движение, но не знам при теб дали ще има ефект.
Cameras: Canon EOS1000D, Canon EOS600Da FSM, ZWO ASI120MM, ZWO ASI224MC, ZWO ASI290MM
Filters: Astronomik CLS CCD, Astronomik CLS 1.25", Solar ND5 ,ZWO L, CCD AstronomikType2 RGB, Astronomik ProPlanet 742 IR-pass filter
Others: x2/x1.5 Barlow Celestron OMNI + x2 Celestron X-CEL, T2 Teleconverter x1.5 ,Celestron f/6.3 Reducer/Corector,DIY Off-Axis Guider,PRIMALUCHE LAB 5pos. Motorized FilterWheel,ZWO ADC, DIY-MyFocuserPro, APT Software

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » съб май 28, 2016 16:55

spas.slavchev написа:Идеята ми е да свалиш пластмасовата кутийка и да се разпои платката. Същата да се запои на 180 градуса. Така платката слиза малко по-надолу и не пречи. За съжаление така не може да се монтира пластмасата. НО ако сега щях да го правя, бих предпочел платката да я разпоя от мотора и да я изведа с подходящ кабел ;) и на телескопа да остане само DC мотора. Платката с бутоните и потенциометъра стават едно чудесно дистанционно, с което могат да се правят корекции, без да се внасят вибрации. Тук вече може да се ползва и пластмасовата кутия. Разваля се малко външния вид, но пък при нужда всичко може да се върне на място в рамките на 10 мин. :). Реално ти трябва сдвоен кабел , поялник и 10-15 мин свободно време. Нищо страшно няма, защото от платката излизат само -/+ , които отиват към мотора. При мен това освободи място за движение, но не знам при теб дали ще има ефект.
+1
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » нед май 29, 2016 16:00

Оказа се че даже не е нужно да се разтопява калая на платката,а само да се издърпа леко и двете финни "заварки"се разчупват с лекота.
Свалих моторчето точно както ми казахте :D (понеже съм електро-инвалиттт),разделих платката от мотора (много-лесно) и пуснах Китайския си поялник :D .Него го купих ей така от един магазин за 1 лев.да си имам и този ден дойде днес,-та пускам го и започва да загрява,после още повече и още и още и още и оооощеееееее и БАаааааааааам+ПРАЗ гарнирано със няколко различни по сила,време и интензивност светкавици (само кълбовидни мълний нямаше май ) :D .Ами ся #-o ........Взех многожичен кабел-ама твърд и затегнах здраво върху местата за запояване и ..........стана.(утре ще си купя поялник и ще се науча да запоявам,после ще си го запоя както си му е редът).
Незнам на кого е тази идея да се направи този МОД,но е гениален =D> [-o< .
3.3.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:05:29 15:34:00
Image taken on:
нед май 29, 2016 12:34
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/120.49644535486 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
431
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Благодаря на Спас Славчев и Маги 208.
2.2.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:05:29 15:31:31
Image taken on:
нед май 29, 2016 12:31
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/15.309949936464 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
435
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Телескопа вече минава отлично и то на голямо разстояние и по никакъв начин не-закача моторчето...... :D
1.1.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:05:29 15:30:25
Image taken on:
нед май 29, 2016 12:30
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/13.59989120087 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
477
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » нед май 29, 2016 16:10

На Спас е идеята :) Аз само я изплагиатствах :)
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » нед май 29, 2016 16:47

Хектор написа:... -та пускам го и започва да загрява,после още повече и още и още и още и оооощеееееее и БАаааааааааам+ПРАЗ гарнирано със няколко различни по сила,време и интензивност светкавици (само кълбовидни мълний нямаше май ) :D .Ами ся #-o ........
:rofl: :rofl: :rofl: :lol2: Смях се със сълзи :hahaha: :hahaha:
Bresser 150/750;
Bresser Exos-2GT;
Canon 100D, Canon 1200D mod.

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » пон май 30, 2016 00:55

Много добра история! И аз яко се забавлявах, като я четох! :lol: :lol:

Радвам се, че има ефект при теб. Дано да си заслужава хамалогията! :)

А относно поялника искам само да добавя няколко неща като OFF TOPIC.

Никога не купувай поялник без щепсел тип "ШУКО". Причината е, че ако нагревателът се повреди/окъси към корпус може да се офази , т.к. е метален, и не се знае през какво ще се затвори веригата! :) Мисля се досещаш ...

Гледай да е с щепсел, който позволява зануляване, не го пренебрегвай това!

Ако позволиш бих дал и няколко съвета за работата с поялник - не за конкретния случай, а по принцип. Готино е когато се наложи , да можеш да си направиш някакви спойки, а и като цяло е доста забавно.

Много важно нещо е да се работи с хубави материали и хубава човка на поялника. Под материали имам предвид флюсове и тинол/припой. За хубави спойки трябва да се подбере температура на поялника, която е съобразена с тази на припоя. Винаги човката трябва да е чиста, а за това много помагат гъбичка за поялник и стърготини от подходящ метал (мед, бронз т.н.). Като начинаещ предполагам ще си вземеш поялник без контрол на температурата, но след време ако имаш възможност и ти хареса си купи станция за запояване. Има и евтини (около 25 лв) , които вършат чудесна работа.

Флюсове: Добре е да разполагаш флюсове, които са неутрални, особено ако ще запояваш по платки. Много хубав вариант е кофолофона. Същият лесно се разтваря в спирти полученият разтвор е много приятен за работа. Лесно се отмива със спирт и не оставя следи.

Тинол: Тинолът предполагам знаеш се дели на оловен и безоловен с определено съотношение на съставките, дебелина, съдържание на флюс и брой на ядрата в които е разположен флюса.

За начинаещ ти препоръчвам оловен припой със съотношение 40% (олово) на 60%(калай) и дебелина 1-1.2 мм. с високо съдържание на флюси. Наскоро си взех качествен припой kester 63/37 и е мега удоволствие да се работи с него, но там вече и цената е друга.

Много важна задача е доброто калайдисване на човката, защото чрез нея става целия топлинен пренос. Особено много важи това за нов поялник. Аз моите поялници при смяна на човки ги калайдисвам за първи път при по ниска температура - най-добре до като загрява поялникът. Докосваш леко върха със тинола, може да топнеш леко в колофон и чакаш за започне да се разлива и обхваща по голяма площ. По възможност гледай да калайдисаш равномерно върха. От там вече е много важна поддръжката. Общо взето , при всяко оставяне на поялника нагрят за повече от 2-3 мин. се получава окис или прегорял флюс, който трябва да се отстрани, преди да започнеш да запояваш отново. Много помага гъбичката за поялник. Тя се мокри и при остъргване в нея не прегаря, а изчиства до блясък човката. Аз за целта съм си направил и топка от оплетка на екраниран кабел. Като забода поялника в топката - всичко полепва по нея и става много добре.

При запояване трябва да се погрижиш повърхностите да са чисти и обезмаслени. Ако запояваш букси(конектори), кабелни обувки и т.н. е добре да изстържеш(надраскаш) малко повърхността там където ще запояваш, особено ако се вижда, че е окислено, добавяш флюс, калайдисташ повърхността, калайдисваш кабела (ако е окислен пак минаваш леко с ножче) след това ги събираш и запояваш.

По някога се налага и в момента , в който си направил контакт с поялника и повърхността да добавиш тинол , особено при калайдсване на по дебел многожилен кабел :). На финала спойката трябва да гладка и лъскава. Ако при допир на тинола до човката бурно се отдели бял дим - да знаеш, че работиш при много висока температура :).

Друга глезотия е газовия поялник - работи с пропан/бутан за запалки (към 2 лева флакона). Преди време си взех на марката DREMEL и е невероятен кеф да се работи в с него, но колега си взе доста по-евтина алтернатива (12-15 лв.). Палиш , на 15-тата секунда вече можеш да работиш с него, не ти трябва ток и наблюдението ми е , че влагат доста добри човки.

Ако си вземеш правилните неща съм сигурен, че ще имаш добри резултати! Ако имаш въпроси питай. С радост бих ти услужил и с тинол и флюс , но не сме от един град.

Поздрави,
Спас

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » пон май 30, 2016 10:30

Спас е написал цяла инструкция за запояване :D
Само не си споменал за индукционните поялници. Те са по-лесни за използване и не чакаш да загрее, а след натискане на бутона 1-2 секунди и запояваш :D
Bresser 150/750;
Bresser Exos-2GT;
Canon 100D, Canon 1200D mod.

Vahow
Регистриран: нед фев 14, 2010 16:04

Мнение от Vahow » пон май 30, 2016 11:24

Едина глас ЗА индукционните поялници :)
Благодаря на Спас, за инструкциите за запояване :D
GSO 254/1016 f/4 + GPU Aplanatic coma corrector
NEQ6 Pro SynScan GoTo
Lacerta M-Gen + Lacerta OAG
TeleVue Powermate 5x
Canon 6D
Konus 20x80mm
Baader AstroSolar Filter ND5
Farpoint 2" Collimation Kit + Concenter 2" collimation eyepiece
Bahtinov Focusing Mask

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » вт май 31, 2016 23:36

:D

Само дано не съм поомазал темата на колегата с моите обяснения :mrgreen: , но ще се радвам да навлезе и в тази част , защото гледам с механичната се справя чудесно!

А за индуктивните - явно аз не съм се сблъскал с качествен, защото моят беше супер тежък и недодялан :). Определено бих си набавил един.

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » чет авг 04, 2016 10:48

Преди година Navigator във стремежа си да олекоти легендарната си 8-ца беше премахнал пръстените на телескопа и беше захванал релсата направо за тръбата.Впоследствие обаче той сподели че при силен наклон на наблюдение колимацията "хваща гората"......Обаче знам че навремето всички телескопи се захващаха точно така и проблеми нямаше.Navigator подходи генерално като построи направо нов телескоп,обаче аз се замислих...... #-o ,как може обикновен кюнец да не се огъва.Предимствата са много:-тежест,излишни елементи,по-нисък център,по-малко противотежести,красота и т.н.Понеже мойто телескопче е за експерименти започнах със опитите.Почти веднага усетих къде е ключа на стабилността и започнах работа.Взех релсата,2 броя болтчета (почернени),2 точно премерени дебели шайби,20см.кожен ремък от калъф на стар бинокъл,премерих и разпробих само две дупки на тубуса.Чрез точно този подход не се получава усукване на тръбата защото:-Диаметъра на телескопа е малък (130мм),ширината на опората се увеличава от 40мм.на 70мм,ремъка обира напреженията от натиска.Ако се постави направо релсата на тубуса се разчита само на 2 болта,а релсата се стяга във една точка за главата на монтировката и се получава "увисване).По предложения от мен начин опорните точки са 4,значително се разширява зоната на взаймодействие и най-вече споделяне на напреженията между телескопа и монтировката.
33.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:08:04 09:37:08
Image taken on:
чет авг 04, 2016 06:37
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/60.092542515474 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
230
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Проведените наблюдения миналата вечер показаха пренедбрежимо изместване на остта (под 0,5мм) при F5,което е идеално постижение.
44.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:08:04 09:37:44
Image taken on:
чет авг 04, 2016 06:37
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/120.49644535486 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
175
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пет авг 26, 2016 20:41

Ф4.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:08:26 19:39:43
Image taken on:
пет авг 26, 2016 16:39
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/15.309949936464 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
439
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Ф3.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:08:26 19:45:06
Image taken on:
пет авг 26, 2016 16:45
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/15.309949936464 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
235
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Ф2.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:08:26 19:44:13
Image taken on:
пет авг 26, 2016 16:44
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/15.309949936464 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
358
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
ф1.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:08:26 19:40:49
Image taken on:
пет авг 26, 2016 16:40
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/15.309949936464 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
164
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
PZO-Бинокуляр

Отговори