АРДУИНО ГоТу/Тракинг система за EQ1

Потребителски аватар
desko
Регистриран: пет яну 23, 2015 23:21

Re: АРДУИНО ГоТу/Тракинг система за EQ1

Мнение от desko » вт мар 01, 2016 12:00

Здравей,

Страхотна идея - да направиш onDemand система която да можеш да махаш :) Двигателите са достатъчно силни за да се справят - не ги мисли.

Дали ще стигнат пиновете няма как да разбереш ако не си сигурен какво искаш да завържеш на тях. За управление на 1 стъпков двигател от този тип са ти необходими 2 пина за Стъпка и Посока + 3 пина за да укажеш режима (x8, x16....) - Използвайки драйвер да речем DRV8825.
По-сериозен обаче е проблема с изчислителната мощ на НАНО-то. Ако извадиш изчисленията на координатите на друга система - да речем на телефон, компютър и само да подаваш команди за моторите не би трябвало да имаш проблем, ако обаче очакваш НАНО-то да смята, ще удариш на камък заради 2-byte данните за работа на един цикъл и скоростта му. --- Всъщност не съм го пробвал.... може и да върви, но разсъждавайки по въпроса аз се отказах преди време.
Десислав Гузгунов

Потребителски аватар
BoByS
Регистриран: ср яну 09, 2013 23:39
Контакти:

Мнение от BoByS » вт мар 01, 2016 23:56

Привет!
Мерси за положителния коментар, малко се изненадах, че не помислих веднага за изчислителната мощ на контролера. Като цяло обмислях вариант всеки актуатор да има нано+драйвер за стъпковия мотор и необходимата обратна връзка. Впоследствие, данните от/до да се прехвърлят към основен контролер (мега), на който вече да е закачен и джойстикът за управление (нещо сходно с повечето системи, които се продават).
Към този момент, последното звучи прекалено над възможностите ми към този момент и имам повече въпроси, отколкото отговори (като например при въртенето на телескопа до определен обект, трябва да се компенсира времето, необходимо за придвижването дотам, колкото и малко да е)...но пък не бързам. :)
Поздрави!
Апаратура:
10'' SkyWatcher Dobsonian Reflector - F=1200mm; f/4.7.
Окуляри: Plossl: 25mm; 10mm; 6mm. Kellner: 15mm // 2x Barlow.
Филтри: Син, червен, лунен, слънчев.

Потребителски аватар
desko

Мнение от desko » ср мар 02, 2016 00:26

А, това за времето на завъртане при мен съм го решил така - координатите се смятат при всеки цикъл и се задават на мотора, така че той постоянно догонва и спира на +/- 4 микростъпки от текущата позиция. Сега ми върти с ~3 градуса в секунда, но дори да го пусна много по-бавно и завъртането да отнема повече време, моторите ще си догонват обекта.

ЪПДЕЙТ ЗА МОЯТА СИСТЕМА: управлението на моторите е готово, тракинга е готов, добавени са Блутуут за връзка с телефон и избор на обекти през телефон/таблет, добавен е GPS за координатите и определяне на Северно/Южно полукълбо, добавен е дневен/нощен режим на графиката, добавен е джойстик за ръчно движение на моторите със скорост зависеща от това колко е натиснат джойстика.

Някой може ли да помогне с ремъчни колела ?
Десислав Гузгунов

Потребителски аватар
BoByS
Контакти:

Мнение от BoByS » ср мар 02, 2016 21:30

desko написа:ЪПДЕЙТ ЗА МОЯТА СИСТЕМА: управлението на моторите е готово, тракинга е готов, добавени са Блутуут за връзка с телефон и избор на обекти през телефон/таблет, добавен е GPS за координатите и определяне на Северно/Южно полукълбо, добавен е дневен/нощен режим на графиката, добавен е джойстик за ръчно движение на моторите със скорост зависеща от това колко е натиснат джойстика.

Някой може ли да помогне с ремъчни колела ?
Е, това звучи много сериозно. Следя с интерес. :)
За ремъчните шайби, ако питаш откъде можеш да ги купиш, в София има магазин на кръговото на Павлово, там имат доста видове, цените също са приемливи. В Александрис също има, но са малко по-скъпи и по-големи от тези, които ти трябват. Другият вариант е еBay.
Поздрави!
Апаратура:

Потребителски аватар
desko

Мнение от desko » ср мар 02, 2016 21:52

BoByS написа: Е, това звучи много сериозно. Следя с интерес. :)
За ремъчните шайби, ако питаш откъде можеш да ги купиш, в София има магазин на кръговото на Павлово, там имат доста видове, цените също са приемливи. В Александрис също има, но са малко по-скъпи и по-големи от тези, които ти трябват. Другият вариант е еBay.
Поздрави!
Много благодаря :)
Ще се опитам още утре да намеря магазина в Павлово.
Десислав Гузгунов

Потребителски аватар
desko

Мнение от desko » съб мар 05, 2016 23:12

Здравейте,

Приближавам края на "одисеята" с ГоТо системата с която се захванах и направих поредното филмче с коментари.
Преди да го разгледата искам да Ви благодаря за подкрепата която ми оказахте - нещо кеото рядко се вижда в България, да благодаря за идеите, съветите и опита който споделяхте с мен. Признателен съм за зрялото отношение към "новаците" в хобито и търпението Ви по отношение на грешките ни!

Благодаря :)

П.П. - Искам предварително да поднеса извинението си на тези от Вас, занимаващи се професионално с Електроника, Програмиране или Машинно инженерство. За мен това е само хоби и вероятно съм допуснал грешки :) Надявам се да няма покрусени ;) но приемам с удоволствие предложения за подобрение.

[youtube]oYAayYz6OLY[/youtube]
Десислав Гузгунов

Nazarov
Регистриран: ср сеп 23, 2015 16:11

Мнение от Nazarov » нед мар 06, 2016 00:13

Браво!

Много добре проектиран интерфейс и функционалност. Като започнеш реално да управляваш телескопа, ще се сблъскаш с редица асинхронности (между логически и физически координати), отклонения от допуски, температурни разширения и т.н. Но за визуално наблюдение това не е толкова проблематично, защото винаги можеш да "догониш" с джойстика. Може да предвидиш някакъв алгоритъм за ръчна корекция на следенето с джойстика, така че с всяка корекция системата да се самообучава и следващата необходима корекция да се отдалечава значително във времето. Например съвсем просто, можеш да изчисляваш и статистически да прецизираш в резултат на ръчните корекции два коефициента за корекция по двете оси.

Успех! =D>

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » нед мар 06, 2016 00:21

Отдавна не съм гледал нещо толкова интересно,макар че съм електро-инвалид направо се залепих за екрана =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » нед мар 06, 2016 00:56

И аз като Хектор съм електро-програмо-инвалид и с възхищение гледам на тези постижения, браво! =D>

Потребителски аватар
grozmaistor
Регистриран: пет мар 21, 2014 18:54
Контакти:

Мнение от grozmaistor » нед мар 06, 2016 02:28

Направил си нещо, което да ти служи, спестява доста пари и изглежда "като от магазина", всъщност много по-хубаво.
Поздравления за труда и старанието!
SkyWatcher Evostar 120/1000,
TS 80/480 Triplet APO
EQ5 modified with belts and AstroEQ
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

Потребителски аватар
BoByS
Контакти:

Мнение от BoByS » нед мар 06, 2016 18:40

Офтопик: Гласът ти много прилича на моя, чак е стряскащо. :D
По темата - евала, получава ти се много добре! Лично аз разбирам доколко трудно е да направиш графиките за тъч-скрийна, но ти си се справил повече от прекрасно! Много търпение и труд има в този проект! Продължавай все така!
Поздрави!
Апаратура:

Потребителски аватар
desko

Мнение от desko » пон мар 07, 2016 23:40

Много благодаря за милите думи :D
Благодаря и за подкрепата!

Докато чакам да ми дойдат "макарите" :) за да кача двигателите на телескопа, реших че ще е добре да предпазя техниката когато обектите са "невидими".
Дописах алгоритъм за смятана не видимостта на обектите според локацията и часът. Сигурен съм, че това ще е полезно.

... и накрая: Реших да "ОТВОРЯ" кода, както и да добавя инструкции за изработка.
Това ще стане на по-късен етап, когато успея да тествам на терен че всичко е идеално.
Opensource.svg.png
Opensource.svg.png (13.48 KиБ) Видяна 2225 пъти
П.П. - ще изпратя кода на всеки който прояви интерес след като приключа с тестовете на терен, както и ще добавя в тази тема линкове към сорс файловете.
Десислав Гузгунов

Потребителски аватар
grozmaistor
Регистриран: пет мар 21, 2014 18:54
Контакти:

Мнение от grozmaistor » вт мар 08, 2016 00:08

Това е изключително благородно.
Оформиха се няколко големи проекта от които човек може да избира пълнофункционално GoTo.
SkyWatcher Evostar 120/1000,
TS 80/480 Triplet APO
EQ5 modified with belts and AstroEQ
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

Потребителски аватар
BoByS
Контакти:

Мнение от BoByS » вт мар 08, 2016 11:07

Страхотно благородно определено! Със сигурност този проект е в ТОП-а на ToDo листа ми... :) Нямам търпение!
Поздрави!
Апаратура:

Потребителски аватар
Insomniac
Регистриран: съб мар 03, 2012 19:22
Контакти:

Мнение от Insomniac » вт мар 08, 2016 22:55

Aз със сигурност искам да видя кода, от чисто любопитство ;-)
When in doubt: C8 :)
===============
Celestron C8 XLT // Skywatcher Quattro-8CF 200/800mm // Таир 3c 300mm/4.5
iOptron IEQ45 Version 2 // iOptron SkyTracker v2
Lacerta MGEN Autoguider + Orion 50mm Mini Guider
Canon 6D // Canon 600Da
Astronomik EOS Clip Filters: CLS-CCD, UV/IR block

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » ср мар 09, 2016 16:12

Може ли само да вметна , че съединителят и обтегачат ще внесат излишна грешка / доста голяма междувпрочем /
Изхода от тази ситуация е изработката на механиката малко по-точно , за да не се налага използването им .
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Потребителски аватар
desko

Мнение от desko » ср мар 09, 2016 16:43

magi208 написа:Може ли само да вметна , че съединителят и обтегачат ще внесат излишна грешка / доста голяма междувпрочем /
Изхода от тази ситуация е изработката на механиката малко по-точно , за да не се налага използването им .
Мадам, и аз си го помислих и затова съм решил да направя "плуващо" захващане на двигателите към планката за да спестя обтегача.
Благодаря за съвета, беше важно и друг да потвърди че си заслужава труда при изработката на планката на двигателя. :)
Десислав Гузгунов

Потребителски аватар
BoByS
Контакти:

Мнение от BoByS » ср мар 09, 2016 18:58

magi208 написа:Може ли само да вметна , че съединителят и обтегачат ще внесат излишна грешка / доста голяма междувпрочем /
Здравейте, определено това е така. Като цяло смятам, че подходът ми към решението на задачата определено не е от най-рационалните към този момент. Следва да измисля по-лесен начин за извършване на ротацията - вероятно мотор с редуктор на основата на зъбни колела (с всичките им предимства и недостатъци) с двоен вал и ротационен енкодер.
Работата и мисленето продължават, като всякакви съвети от вещите са добре дошли. :)
Поздрави!

П.С. В краен случай, бих могъл да направя 2 варианта на задвижката - един с ремъци (без обтегач) и един със зъбни колела, за да ги сравня.
Апаратура:

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » ср мар 09, 2016 23:23

BoByS написа:
Здравейте, определено това е така. Като цяло смятам, че подходът ми към решението на задачата определено не е от най-рационалните към този момент. Следва да измисля по-лесен начин за извършване на ротацията - вероятно мотор с редуктор на основата на зъбни колела (с всичките им предимства и недостатъци) с двоен вал и ротационен енкодер.
Работата и мисленето продължават, като всякакви съвети от вещите са добре дошли. :)
Поздрави!

П.С. В краен случай, бих могъл да направя 2 варианта на задвижката - един с ремъци (без обтегач) и един със зъбни колела, за да ги сравня.
Има няколко начина за минимизиране на грешката . Някои са скъпи , други сложни , но пък по настоящем много неща , които някога са стрували купчини пари се продават на безценица . Бих ви препоръчала да се оглеждате за готови решения . Едно такова потенциално решение е например мотора на сателитният позиционер . Представлява мотор-редуктор с мощност 15 вата , който върти червячен редуктор и най-накрая телескопична щека , с която се позиционира сателитна антена . Разполага с магнитен брояч на обороти , който не ви върши работа но и с крайни прекъсвачи , които се настройват на вкус с добра точност . Постоянно излизат такива в ОЛХ за по 20 - 30 лева .
Щеката не е върха на технологиите , но пък редуктора е много здрав , херметичен и почти без луфтове .
Понеже антените са с голяма ветрова площ се налага това устройство да е много здраво изработено .

Потребителски аватар
BoByS
Контакти:

Мнение от BoByS » чет мар 17, 2016 11:44

magi208 написа:Има няколко начина за минимизиране на грешката . Някои са скъпи , други сложни , но пък по настоящем много неща , които някога са стрували купчини пари се продават на безценица . Бих ви препоръчала да се оглеждате за готови решения . Едно такова потенциално решение е например мотора на сателитният позиционер . Представлява мотор-редуктор с мощност 15 вата , който върти червячен редуктор и най-накрая телескопична щека , с която се позиционира сателитна антена . Разполага с магнитен брояч на обороти , който не ви върши работа но и с крайни прекъсвачи , които се настройват на вкус с добра точност . Постоянно излизат такива в ОЛХ за по 20 - 30 лева .
Щеката не е върха на технологиите , но пък редуктора е много здрав , херметичен и почти без луфтове .
Понеже антените са с голяма ветрова площ се налага това устройство да е много здраво изработено .
Здравейте, Маги!
Определено следя мненията Ви с интерес - смятам, че сте един от най-ерудираните потребители тук и съм силно впечатлен от познанията Ви в хобито и науката като цяло.
Не бих си позволил да коментирам идеята Ви за използването на въпросните сателитни позиционери, тъй като тя е страхотна. Държа да подчертая, въпреки това, че моето предложение е с цел да се създаде цялостно задвижване, което лесно да може да се премахва и монтира на монтировката на съответния телескоп (към този момент - Добсъни). Тук веднага идва идеята за съединителя, тъй като в противен случай ще се наложи да се насажда ремъчна шайба или зъбно колело директно на вала, задвижващ тръбата, което би било безкрайно неудобно. Използването на вече готови модули не е приоритет (въпреки, че винаги се стремя да мисля във вече доказалите се с времето работещи решения), тъй като това е по-скоро самоделно единично решение за определен телескоп (да речем - моят), отколкото предоставяне на идейна концепция на останалите потребители. В духа на темата на Деско, "направи си сам", смятам да предоставя цялата документация и файлове за ползване на потребителите, за да могат и те да направят нещо подобно, в случай, че им трябва подобно решение. По този начин, благодарение на труда на Деско (което, смятам няма да преувелича, е 99% от цялата работа), ще може всеки да сглоби цялостно комплектно решение за нуждите си.
Предварително се извинявам на колегата, че се намесих доста грубо в темата с неговата работа. Смятам, че е редно да оставим тази тема за адмирациите, които определено предизвиква. :) Когато имам реален резултат с приемливи характеристики, ще създам нова тема, специално за GoTo задвижката.
Поздрави!

П.С. Разбира се, разрешавам изтриването на коментарите ми от тази тема, ако се сметне за "разводняване". :mrgreen:
Апаратура:

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » чет мар 17, 2016 13:37

Благодаря за милите думи :)
Идеята ви за задвижващ модул , който да се сваля от монтировката е страхотна , просто бих искала да ви предложа да помислите дали да не замените Олдхамовият съединител с нещо с по-малък луфт като например компенсационен съединител с винтов канал .
Вече не са трудни за намиране и не са скъпи. На прима виста се сещам за поръчка от каталога на Фарнел в магазин Комет Електроникс .
Олдхамовият съединител си има други достойнства , но отсъствието на луфтове далеч не е между тях .

Потребителски аватар
BoByS
Контакти:

Мнение от BoByS » чет мар 17, 2016 14:49

magi208 написа:(...) като например компенсационен съединител с винтов канал (...)
Абсолютно съм съгласен, че е по-добрият вариант! :) Определено вече ми е в мислите като приоритетен вариант, като в момента дори разполагам с такива.
Поздрави!
Апаратура:

Потребителски аватар
desko

Мнение от desko » нед мар 20, 2016 13:35

Докато чакам да пристигнат ремъчните шайби, реших да добавя още няколко "благинки" към "rDuinoScope".

Добавените функционалности са:
  • автоматичен Meridian Flip при тракинг на обекти с възможност да се зададе време преди меридиана (да пази телескопа от крайно положение);
  • Hidden Treasures Catalog - каталог подобен на Месие със 130 обекта DSO
  • Звукови сигнали - преди завъртане на моторите, 3 min. преди Meridian Flip, при търсене на GPS сигнал, при приемане на команда през Bluetooth и др.
  • Плавно Тръгване/Спиране на двигателите
  • Проверка за "видимост" на обектите - ако обектите не са видими, показва съобщение и двигателите не завъртат монтировката
  • Преработен/Допълнен лог на наблюдението - добавен по-долу екстракт
  • Спира следенето на обекта ако той се скрие зад хоризонта
Statistics for the observation on 20 Mar 2016 @12:44h
Report generated at: 13:28:04
===============================================
Data about location:
LATITUDE: 23.2968
LONGITUDE: 42.6379
ALTITUDE: 781
Observation started at 12:44h where environment temperature was 25C and humidity was 37%

Observed the following 5 object(s):

@ 12:44h, M1 was observed for 22 min
At the time of observation the object was 15deg. above horizon, with HA:18h 58.99m Environment wise: 24 C and 41% humidity. M1 is a Supernova Remnant in constelation TAURIGAUS, with visible magnitude of 8 and size of 6'x 4'

@ 13:06h, M45 was observed for 9 min
At the time of observation the object was 38deg. above horizon, with HA:20h 55.28m Environment wise: 24 C and 36% humidity. M45 is a Open Cluster in constelation TAURIGAUS, with visible magnitude of 1.2 and size of 110'

@ 13:15h, M42 was observed for 5 min
At the time of observation the object was 7deg. above horizon, with HA:19h 12.14m Environment wise: 24 C and 37% humidity. M42 is a Nebula in constelation ORION, with visible magnitude of 4 and size of 66'x60'

@ 13:20h, M36 was observed for 5 min
At the time of observation the object was 32deg. above horizon, with HA:19h 15.93m Environment wise: 23 C and 38% humidity. M36 is a Open CluSERPENS in constelation AURIGA, with visible magnitude of 6 and size of 12'

@ 13:25h, M37 was observed for 3 min
At the time of observation the object was 31deg. above horizon, with HA:19h 2.71m Environment wise: 24 C and 36% humidity. M37 is a Open Cluster in constelation AURIGA, with visible magnitude of 5.6 and size of 24'
Десислав Гузгунов

4cc3ss
Регистриран: чет мар 24, 2016 01:18

Мнение от 4cc3ss » чет мар 24, 2016 01:23

Fantasic work. :thumbsup:
Fantasic работа

Потребителски аватар
desko

Мнение от desko » ср мар 30, 2016 23:04

4cc3ss написа:Fantasic work. :thumbsup:
Fantasic работа
Thank you Sir :D
I'm putting together a website, so you can have a look. I anticipate it's completion by 1st of May.
http://rduinoscope.co.nf/
Десислав Гузгунов

Потребителски аватар
desko

Мнение от desko » пет апр 15, 2016 10:46

Здравейте,

Давам отчет по дейността :)

Завърших добавянето на двигатели към монтировката и в крайна сметка смених предавателното отношение на 4:1 за системата от ремъчна предавка. Прибрах всичко в кутия и добавих порт за програмиране (ако се наложи промяна в последствие), както и започнах създаването на уебсайт с инструкции http://rduinoscope.co.nf/.

Успях да тествам всичко без да извеждам телескопа - т.е. с приблизително позициониране.
Очаквам хубаво време за да мога да тествам всичко на терен вече :) Надявам се да се случи следващите дни.

Прикачвам малко снимки от завършената система:
001.jpg
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2016:04:07 20:52:44
Image taken on:
чет апр 07, 2016 17:52
Shutter speed:
1/23.723103930918 Sec
F-number:
f/2
ISO speed rating:
800
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire, compulsory flash mode
Camera-manufacturer:
Nokia
Camera-model:
Lumia 920
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Average
Coordinates:
N 42 9 4.987/ E 24 44 22.64
Google Maps:
002.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:04:07 21:43:43
Image taken on:
чет апр 07, 2016 18:43
Shutter speed:
1/15.696615809631 Sec
F-number:
f/2
ISO speed rating:
400
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash fired, auto mode
Camera-manufacturer:
Nokia
Camera-model:
Lumia 920
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Average
Coordinates:
N 42 8 57.861/ E 24 44 18.369
Google Maps:
006.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:04:14 09:08:37
Image taken on:
чет апр 14, 2016 06:08
Shutter speed:
1/16.262806960481 Sec
F-number:
f/2
ISO speed rating:
800
Whitebalance:
Auto
Flash:
Camera-manufacturer:
Nokia
Camera-model:
Lumia 920
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Average
Coordinates:
N 42 38 16.249/ E 23 17 48.383
Google Maps:
007.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:04:14 09:08:49
Image taken on:
чет апр 14, 2016 06:08
Shutter speed:
1/12.708095056551 Sec
F-number:
f/2
ISO speed rating:
800
Whitebalance:
Auto
Flash:
Camera-manufacturer:
Nokia
Camera-model:
Lumia 920
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Average
Coordinates:
Google Maps:
009.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:04:14 09:10:13
Image taken on:
чет апр 14, 2016 06:10
Shutter speed:
1/15.470775704694 Sec
F-number:
f/2
ISO speed rating:
800
Whitebalance:
Auto
Flash:
Camera-manufacturer:
Nokia
Camera-model:
Lumia 920
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Average
Coordinates:
N 42 38 16.226/ E 23 17 48.054
Google Maps:
Прикачени файлове
004.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:04:14 09:07:38
Image taken on:
чет апр 14, 2016 06:07
Shutter speed:
1/16.991775980425 Sec
F-number:
f/2
ISO speed rating:
800
Whitebalance:
Auto
Flash:
Camera-manufacturer:
Nokia
Camera-model:
Lumia 920
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Average
Coordinates:
Google Maps:
Десислав Гузгунов

Потребителски аватар
spas.slavchev
Регистриран: ср юни 08, 2011 19:04

Мнение от spas.slavchev » пет апр 15, 2016 11:50

Избарал си всичко много добре! Изключително кадърно и добре изглеждащо! Браво!

Аз мисля да направя фокусер на базата на ардуино и нямам търпение да ми пристигнат нещата :).
Telescopes: Celestron C8 XLT SCT; SkyWatcher SkyMax90 MAK
Mounts: Celestron CG5 AdvancedGT;SkyWatcher EQ1
Cameras: Canon EOS1000D, Canon EOS600Da FSM Smart Cooled, ZWO ASI120MM
Lenses: Canon EF-S18-55;Pentacon200/4,TAIR-3S 300/4.5 USSR
Eyepieces: 6mm UWА FMC,Plössl FMC:12mm,25mmUWA
Filters: Astronomik CLS CCD, Astronomik CLS 1.25", Solar ND5 ,ZWO Luminance, CCD AstronomikType2 RGB, Astronomik ProPlanet 742 IR-pass filter
Others: x2 Barlow Celestron OMNI,Celestron f/6.3 Reducer/Corector,DIY Off-Axis Guider,T2 Teleconverter x2,PRIMALUCHE LAB 5pos. Motorized FilterWheel,ZWO ADC, DIY DSLR Cooler, DIY-MyFocuserPro, APT Software

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » пет апр 15, 2016 14:47

:crazy: :stars: :bravo: :bravo: :bravo: Изкючително "брутално" изпълнение........ЖЕСТОКО =D> =D> =D> =D> =D> #-o :roll: :shock: :shock: :D :D :D =D> [-o<И какви хубави цветове си избрал само за екрана =D>
Последна промяна от Хектор на съб апр 16, 2016 09:56, променено общо 2 пъти.
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пет апр 15, 2016 15:03

М'чи то това си е направо търговски продукт :thumbsup:

Потребителски аватар
desko

Мнение от desko » съб апр 23, 2016 09:11

Снощи направих първия тест на терен и резултатите бяха чудесни с оглед на очакваното от мен. Все още има да се правят доработки и фиксове, но успях да "оживя" системата и да я видя в действие :)
Няколко извода:
  • студения старт на системата отнема около минута, като по-голямата част от това време е необходимо на GPS-а. Окабеляване, захранване и настройките ми позволиха за 2мин. Капела да е вече в окуляра.
  • Намирането на обект сработи без никакви допълнителни настрийки - просто си тръгна (посоките на двигателите са важни). Всеки път обекта беше във визьора но не се виждаше в телескопа. Ще трябва да добавя и един "алаймънт" за да компенсирам грешките, но като цяло беше много добре.
  • тракинга беше отличен! За 23 мин. визуално обекта не мръдна в окуляра. 21 пъти в секундата се завъртат моторите на 16 микростъпки.
  • ръчното управление с джойстика обаче не работи както трябва... дори обърква системата. Няколко пъти се налагаше да я поставям в Home и да завъртам осите на ръка за да "нулирам". Ще се преработва явно.
  • останалата част от софтуера се държи чудесно, но тя беше тествана в домашни условия и не очаквах проблеми :)
  • охлаждането на цялата кутия ми се струваше рисково, но се оказа, че дори не е било нужно да слагам вентилатор. Охлажда си се перфектно и дори само пасивно
Месеци планиране, разсъждения и сметки, работа през нощта и очакване на резултата. Толкова много неща можеха да се объркат, че ми се свиваше сърцето само като си помисля. Мда... беше една емоционална нощ!
Изключително доволен съм от резултатите :) остава малко.
Десислав Гузгунов

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение