АРДУИНО ГоТу/Тракинг система за EQ1

Потребителски аватар
desko
Регистриран: пет яну 23, 2015 23:21

АРДУИНО ГоТу/Тракинг система за EQ1

Мнение от desko » вт мар 24, 2015 22:51

Здравейте,
Тръгнах да правя системка за намиране и следене на обекти от ардуино дуо. Вече съм понаправил логиката за LST, HA, базата данни със Месие, зареждане, графичния интерфейс на главния екран тъч скрийна.

Въпроса ми е дали някой се е пробвал и докъде е успявал?

В интернет няма много неща, или тези които са описани са доста неточни за Ардуино Уно.
Десислав Гузгунов

Потребителски аватар
plamen panayotov
Регистриран: пет яну 27, 2012 19:34
Контакти:

Re: АРДУИНО ГоТу/Тракинг система за EQ1

Мнение от plamen panayotov » ср мар 25, 2015 12:28

Здравейте,
Аз се бях заиграл с малко по-опростена система. Станаха нещата, но при мен уклона беше да свържа монтировката с компютъра и съответно да имам обратна връзка за насочването.(дигитални градуирани пръстени , извинете за грубия превод). Тогав видях зор със сървъра Инди, чиято компилация не работеше добре под уин. Сега проблемите със сървъра са изчистени, намерих си и доста по-качествени енкодери, но нямам време в момента за проби.
Проверете тук - http://sourceforge.net/projects/eqtrack ... =directory или други подобни на същата страница.
Дано съм бил полезен. Оставам на линия.
Поздрави,
Пламен
Стига сме се хвалили. Казано е - По делата им ще ги познаете!

Потребителски аватар
plamen panayotov
Регистриран: пет яну 27, 2012 19:34
Контакти:

Мнение от plamen panayotov » ср мар 25, 2015 12:29

Здравейте,
Аз се бях заиграл с малко по-опростена система. Станаха нещата, но при мен уклона беше да свържа монтировката с компютъра и съответно да имам обратна връзка за насочването.(дигитални градуирани пръстени , извинете за грубия превод). Тогав видях зор със сървъра Инди, чиято компилация не работеше добре под уин. Сега проблемите със сървъра са изчистени, намерих си и доста по-качествени енкодери, но нямам време в момента за проби.
Проверете тук - http://sourceforge.net/projects/eqtrack ... =directory или други подобни на същата страница.
Дано съм бил полезен. Оставам на линия.
Поздрави,
Пламен
Стига сме се хвалили. Казано е - По делата им ще ги познаете!

Потребителски аватар
desko

Мнение от desko » чет мар 26, 2015 11:36

Здравей Пламен,

Благодаря за линк-а, наистина оценявам помощта. Познавам сайта и съм търсил и преди там, но за съжаление нищо конкретно не намерих.... или това което намерих беше трудно приложимо в моя случай.

Скоро ще мога да кача снимки и филмче на системката.
Десислав Гузгунов

Потребителски аватар
desko

Мнение от desko » ср апр 08, 2015 11:16

Здравейте,

Малко ъпдейт за системата:
- Самостоятелен Часовник с грешка 10 сек. годишно - ГОТОВО;
- Възможност за промяна на Дата и Час, Лятно и Зимно време - ГОТОВО;
- База Данни с МЕСИЕ и четене от нея - ГОТОВО;
- Изчисление на LST (точост до 5 знак) - ГОТОВО;
- Изчисление на HA (да се поправи точността - отклонение до 20 сек) - ГОТОВО;
- Графичен интерфейс + Тъч - ГОТОВО;
- Следене на Температура и Влажност - ГОТОВО;

Какво ми остава:
- Да оправя изчисленията на HA - сега имам проблем - малко бяга;
- Да пренапиша четенето на Базата Данни за да могат да се вкарват и други файлове - например План на Наблюдението който се изготвя предварително;
- Да Направя управлението на моторите (не е сложно, но си има писане);
- Да направя Тракинг-а (в момента работи само Celestial);
- Да опитам да направя АУТОГАЙДЕР - има информация, че не става, но пък имам идея която може да сработи и да имам Гайдинг без компютър);
- Дневен/Нощен режим - сега работи само нощен;

Размишления:
- Май няма да стане с EQ1! Трябва ми монтировка с лагери - най-малко EQ2 на която да сложа лагери;

Цена: ~150 USD (270 лв.)
- Ардуино-то: $ 33.00;
- Touch Screen + SD: $ 29.85;
- DHT22 (температура): $ 1.5;
- RTC (часовник): $ 2.54;
- Двигатели + датчици (x2): ~ $45.00
- Акумулаторче - ~ $ 30;

Малко снимки и филмче:

[youtube]UiPFnZDVafc[/youtube]
WP_20150407_006.jpg
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2015:04:07 21:31:06
Image taken on:
вт апр 07, 2015 18:31
Shutter speed:
1/9.9417413954228 Sec
F-number:
f/2
ISO speed rating:
800
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire, compulsory flash mode
Camera-manufacturer:
Nokia
Camera-model:
Lumia 920
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Average
Coordinates:
N 42 39 28.045/ E 23 23 56.905
Google Maps:
WP_20150407_004.jpg
EXIF-Data show/hide
2015:04:07 21:30:47
Image taken on:
вт апр 07, 2015 18:30
Shutter speed:
1/24.997500249975 Sec
F-number:
f/2
ISO speed rating:
400
Whitebalance:
Auto
Flash:
Camera-manufacturer:
Nokia
Camera-model:
Lumia 920
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Average
Coordinates:
Google Maps:
WP_20150407_005.jpg
EXIF-Data show/hide
2015:04:07 21:30:58
Image taken on:
вт апр 07, 2015 18:30
Shutter speed:
1/11.07873658088 Sec
F-number:
f/2
ISO speed rating:
800
Whitebalance:
Auto
Flash:
Camera-manufacturer:
Nokia
Camera-model:
Lumia 920
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Average
Coordinates:
Google Maps:
Последна промяна от desko на ср апр 08, 2015 22:33, променено общо 2 пъти.
Десислав Гузгунов

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » ср апр 08, 2015 11:37

Респект! =D> =D> =D>

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » ср апр 08, 2015 16:10

Понеже аз нищо не отбирам от електроника и програмиране много се впечатлявам от такива неща :thumbsup:

Потребителски аватар
tishovsx
Регистриран: чет яну 22, 2015 13:12

Мнение от tishovsx » ср апр 08, 2015 16:22

Браво!!!
Аз съм първия ти клиент за една бройка.
Mount: Seben EQ EM10 (EQ5)
Telescope: TS refractor 90/910mm
Cameras: Sony Nex 6
Focal reducers: Sky Watcher x2 1.25" Deluxe Barlow
Filters:
Lenses:

Потребителски аватар
desko

Мнение от desko » ср апр 08, 2015 18:59

Благодаря за коментарите. Карат ме да се чувствам страхотно :D
Забавен начин да практикуваш астрономия през cloudy nights.
Десислав Гузгунов

Потребителски аватар
NNN
Регистриран: съб сеп 06, 2014 14:27

Мнение от NNN » пет юли 03, 2015 11:24

Здравей колега . Аз съм се замислил върху това
Celestron astromaster 130eq
Nikon D5200 with kit lens 18/55 mm ; Tamron 2,2 teleconvertor

Потребителски аватар
grozmaistor
Регистриран: пет мар 21, 2014 18:54
Контакти:

Мнение от grozmaistor » пон авг 10, 2015 14:03

Аз снощи тествах GoTo-то, което си сглобих по проекта на Кевин Фераре. Роботи отлично и при сносно съосие на монтировката със земната ос, обектите са винаги в центъра на полето. Това е като се ползват "заводските" мотори за EQ4-5 монтировка. Единственият засега недостатък е че моторите са бавни, макс x8 спрямо стандартното въртене на Земята. От лоптопа софтуерът за управление е Cartes du Ciel/Sky charts под Windows (за съжаление). Все още чакаме indi driver(за Linux) за връзка между ардуиното и софтуера.

Следващият проект ще е като този на brymchik - OnStep GoTo. Той го е направил и му се е получило по-добре от купешките.

Изпратено от моят GT-I8190
SkyWatcher AR120x1000, EQ5 motorized with custom ST4 port + Arduino semi-GoTo
Baader Planetarium UHC-S
TS 10x50 WP
Canon 600D

Потребителски аватар
grozmaistor
Регистриран: пет мар 21, 2014 18:54
Контакти:

Мнение от grozmaistor » вт ное 17, 2015 22:16

Здравей Деско, да попитам дали работиш още по този проект? Дисплеят с touchscreen 3.2 инчов ли е и с каква резолюция?

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk
SkyWatcher AR120x1000, EQ5 motorized with custom ST4 port + Arduino semi-GoTo
Baader Planetarium UHC-S
TS 10x50 WP
Canon 600D

Потребителски аватар
desko

Мнение от desko » чет фев 04, 2016 16:09

Здравейте,

Миналата седмица "размразих" проекта - някой знаят, че правих къща и трябваше да си отделя там времето.

От миналата седмица накупих стъпкови двигатели и драйвери за да мога да направя управлението защото прецених че няма да се справя с ДЦ моторите (оригиналните).
Екрана е 240/400 и е 3.2.

Надявам се да мога да пусна скоро ново филмче с прогреса, защото преди да го "замразя" успях да добавя още доста интересни нещица в софтуерчето.
Десислав Гузгунов

Потребителски аватар
BoByS
Регистриран: ср яну 09, 2013 23:39
Контакти:

Мнение от BoByS » пет фев 05, 2016 11:58

Много е готино!
Имай впредвид следните неща (чисто механически):
1. Стъпковите мотори имат главен недостатък - много лошо съотношение тегло/момент. Но за сметка на това са евтини, управляват се лесно (особено с Ардуино) и могат прецизно да се закарат до определена позиция без наличието на енкодер.
2. DC моторите са по-скъпи, защото задължително им трябва енкодер, за да ги закараш до определено положение. Другият вариант е да се управляват по време, но е безумно неточно. За 125$ може да се намери сносен мотор с енкодер 0.1-0.6 Nm. За сравнение, стъпков мотор с 0.6 Nm е около 20-30$.

За съжаление живея в чужбина, иначе бих ти подарил 2 стъпкови мотора 0.6Nm, които лежат резерва от самоделния ми 3D принтер - тук ако ти трябва нещо за прототипиране, пиши Л.С., ще ти го принтирам и пратя по пощата.
Ако ти трябва помощ с механиката - казвай, няма проблем.
Поздрави!
Апаратура:
10'' SkyWatcher Dobsonian Reflector - F=1200mm; f/4.7.
Окуляри: Plossl: 25mm; 10mm; 6mm. Kellner: 15mm // 2x Barlow.
Филтри: Син, червен, лунен, слънчев.

Потребителски аватар
desko

Мнение от desko » вт фев 09, 2016 18:07

BoByS написа:Много е готино!
Имай впредвид следните неща (чисто механически):
1. Стъпковите мотори имат главен недостатък - много лошо съотношение тегло/момент. Но за сметка на това са евтини, управляват се лесно (особено с Ардуино) и могат прецизно да се закарат до определена позиция без наличието на енкодер.
2. DC моторите са по-скъпи, защото задължително им трябва енкодер, за да ги закараш до определено положение. Другият вариант е да се управляват по време, но е безумно неточно. За 125$ може да се намери сносен мотор с енкодер 0.1-0.6 Nm. За сравнение, стъпков мотор с 0.6 Nm е около 20-30$.

За съжаление живея в чужбина, иначе бих ти подарил 2 стъпкови мотора 0.6Nm, които лежат резерва от самоделния ми 3D принтер - тук ако ти трябва нещо за прототипиране, пиши Л.С., ще ти го принтирам и пратя по пощата.
Ако ти трябва помощ с механиката - казвай, няма проблем.
Поздрави!

Имам оригиналните мотори - японски с енкодери, но понеже ми е трудно да ги управлявам, ги смених със стъпкови 200 стъпки 4,4 кг/см. Сега пиша управлението за тях, но повече ме затрудняват прекъсванията на Ардуиното.... нещо не "щракват" както трябва и пропускат такт. Пуснал съм ги на 25Hz, но Ардуиното ли, моторите ли нещо не смогват да постигнат тази скорост.
Десислав Гузгунов

Потребителски аватар
BoByS
Контакти:

Мнение от BoByS » вт фев 09, 2016 20:37

Привет!
За стъпкови мотори, най-добре е да имаш някакъв драйвер, с който да ги "караш". ULN2004 е добра възможност при униполярен режим на работа (нямам опит при този режим). Лично аз, ги управлявам в биполярен режим, с някакъв драйвер - A4988 (max 2A) или DRV8825 (max 2.5A) - като те позволяват и микростепинг (тук имай впредвид, че микростепинга пропорционално намалява момента), което никак не е лошо при по-точно позициониране. Имат и настройка на входното напрежение към драйвера, което се подбира така, че да не греят при работа моторите, но лично при моите 0.44 Nm (4.4 kg/cm) ги пържа на почти 2 Ампера и никога не съм забелязвал да греят, а ги ползвам доста. Пропускат ти стъпки при товар или на празен ход - т.е. вързал си ги вече към платформата и пропускат стъпки или просто ги тестваш на въртене? Най-добрият вариант за мен е ако ардуиното и моторите имат различни захранвания - обикновено ако не искаш да ползваш втори източник (което е напълно разбираемо при този проект), най-добре е да се върже през т.нар. шийлд - де-факто елементарна платка със стабилизатор на напрежението, който да може да подава 12V на моторите (V на захранването) и 5V на ардуиното.
П.С. Силно препоръчвам използването на биполярен режим на работа, моторите нагласени по определен начин (много зависи от типа на мотора, ако се спреш на този вариант - мога да ти предоставя програмка, която съм направил на Ексел за целта), за да не греят, DRV8825 драйвери и 12V захранване - това е режимът, който ползвам от години и мога да гарантирам, че работи и ще ти свърши работа (тук автоматично считам, че моторите са достатъчни за съответната работа, т.е. моментът им е достатъчен, за да въртят платформата).
Поздрави!
Апаратура:

Потребителски аватар
desko

Мнение от desko » вт фев 09, 2016 22:04

Здравей BoByS,

Всичко което описваш по-горе е абсолютно правилно... т.е. и аз достигнах до същите изводи :)
Ползвам DRV8825 в момента с отделни захранвания, но след време ще е едно от което ще се дели за Ардуиното и за моторите.

Имам проблеми с "прекъсванията" на Ардуиното... в момента са без товар, само се опитвам да ги управлявам. Искам да направя тракинг-а, а отиването на позиция е лесно защото имам готов кода който изчислява броя стъпки. Тракинг-а разчита на времето, и когато правя прекъсванията, нещо не работи както трябва самото Ардуино.... или изходите може би не могат да се "палят-гасят" толкова бързо.
Десислав Гузгунов

Nazarov
Регистриран: ср сеп 23, 2015 16:11

Мнение от Nazarov » ср фев 10, 2016 11:30

desko написа:Имам проблеми с "прекъсванията" на Ардуиното... в момента са без товар, само се опитвам да ги управлявам. Искам да направя тракинг-а, а отиването на позиция е лесно защото имам готов кода който изчислява броя стъпки. Тракинг-а разчита на времето, и когато правя прекъсванията, нещо не работи както трябва самото Ардуино....
Струва ми се, че това не е най-удачният подход за реализация на тракинг с Ардуино. Ардуиното е направено така, че непрекъснато "цикли" потребителския код, при което обаче, имаме глобални променливи, които се запазват между циклите. Аз съм реализирал следния алгоритъм, който работи със субпикселна точност:

1. Запаметявам началното време на тракинга Т1 (в милисекунди). Може да се работи и в наносекунди, но за целите на тракинга е излишно.
2. Запаметявам началните ъглови позиции на системата.
3.1. При всяко завъртане на цикъла изчислявам разликата между началното и текущото време и от там, изчислявам тригонометрията за нужните ъглови позиции към текущия момент. В сметките отчитам коефициент на температурно разширение на конструктивните елементи на системата спрямо показанието на температурен датчик.
3.2. Изчислявам разликата между текущите и необходимите ъглови координати на системата в брой моторни стъпки.
3.3. Ако разликата е по-голяма от половин стъпка, подавам съответната команда към моторите. Ако не, изпълнението на цикъла приключва и се завърта следващия цикъл (3.1.) Така кодът работи еднакво добре независимо от скоростта на хардуера.
3.4. Проверявам чрез магнитен енкодер дали моторите са изпълнили правилно командите и, при необходимост, коригирам грешки. (При правилно оразмеряване на системата грешки не се случват.)
3.5. Запаметявам новите ъглови позиции като текущи и се завърта следващ цикъл (3.1.)

Оразмерявам кинематиката на системата по такъв начин, че са необходими повече от 2 моторни стъпки, за да бъде отместването оптически видимо за снимащата матрица. Това разбира се е функция от фокусното разстояние на оптиката, което в моя случай е 1000 мм. В крайна сметка ми се получават повече от 30 стъпки в секунда за компенсиране въртенето на Земята. Кинематичната схема е екваториална маса. Използвам 32-битови процесори, при които "Double" типът е 64-битов, което е необходимо за постигане на нужната точност при тригонометрията.

ymn
Регистриран: съб май 06, 2006 08:12

Мнение от ymn » ср фев 10, 2016 12:54

Нямам опит с Ардуино. Доколкото знам платформата е на Атмел микроконтролери. Като всеки микроконтролер и те трябва да имат прекъсвания и вградени таймери. Та питам не е ли по-добре тракинга да е на високоприоритено прекъсване активирано от таймер ? Преварително се изчислява необходимото време между две стъпки примерно в милисекунди, това време се коригира според латентността на системата и после се инициализира таймера. Той пък генерира серия от прекъсвания на точните моменти. Така без значение с какво в момента е зает процесора, той ще спре, ще направи стъпка и после ще си продължи другата задача.

Потребителски аватар
desko

Мнение от desko » ср фев 10, 2016 13:03

ymn написа:Нямам опит с Ардуино. Доколкото знам платформата е на Атмел микроконтролери. Като всеки микроконтролер и те трябва да имат прекъсвания и вградени таймери. Та питам не е ли по-добре тракинга да е на високоприоритено прекъсване активирано от таймер ? Преварително се изчислява необходимото време между две стъпки примерно в милисекунди, това време се коригира според латентността на системата и после се инициализира таймера. Той пък генерира серия от прекъсвания на точните моменти. Така без значение с какво в момента е зает процесора, той ще спре, ще направи стъпка и после ще си продължи другата задача.
Това беше и моето решение, но нещо не се държи както трябва прекъсването. Губи цикъл(и) когато е закачен на мотора, а когато се тества без мотори, си върви идеално.

Nazarov: Човек, докато четях се осетих че разбирам само половината от това което си написал :) Можеш ли да го обясниш като на "стрител" с Лего ;).
Десислав Гузгунов

Nazarov

Мнение от Nazarov » ср фев 10, 2016 14:28

По просто казано, идеята е, че имаш една процедура, която непрекъснато се изпълнява отново и отново от Ардуиното. В зависимост от скоростта на хардуера и тежестта на процедурата, може да се изпълнява стотици пъти в секунда. Нас не ни интересува точно колко пъти в секунда ще се изпълни процедурата, защото всичко над 30-40 пъти в секунда ни задоволява. При всяко изпълнение, процедурата изчислява с висока точност дали е настъпил моментът да се направи следваща стъпка на мотора. Ако да, правим стъпката, а ако не, нищо не правим и процедурата се завърта отново. Така, процедурата се изпълнява много пъти в секунда и в отделни (правилните) моменти подава команда за следваща стъпка към мотора. Понеже фактът, че моторът е стъпков, дискретизира много точно възможните механични състояния на системата, максималната грешка, която може да се получи от флуктуация във времето е половин моторна стъпка. Това е така също и поради причината, че стъпковите двигатели не натрупват периодична грешка във времето. Следователно достатъчно е да оразмерим кинематиката на системата така, че най-малката оптически видима грешка за снимащата матрица да бъде >= на 1 моторна стъпка и постигаме субпикселна точност на воденето. Това е по отношение на управлението на мотора и Ардуиното. Отделно от това механиката може да има или да няма периодична грешка, но ако тя може да бъде измерена, може да бъде и компенсирана математически при управлението на мотора с Ардуиното.

Сигурно пак не е много ясно обяснението, но питай по-конкретно. :)

Потребителски аватар
desko

Мнение от desko » ср фев 10, 2016 17:51

Напротив... абсолютно ясно е вече :) Благодаря.
Лично аз се притеснявам да се правят проверки на всеки цикъл на ардуиното. По-чистия вариант е с прекъсвания, от часовника на ардуиното.
В моя случай мога да определя прекъсванията с точност до микросекунда.

Това което ме притеснява, е че Ардуиното в момента смята сложни неща в паралел - Превръща координати в Часови ъгъл, мери температури, управлява екрана, тъч скрийна и т.н. И в момента е претоварено и циклите му са нещо от рода на 20 Hz. Поради тази причина искам да "изкарам" управлението на мотора на хардуерно прекъсване, а основния код колкото и да се забави... дори да стане 2-5 Hz, пак ще е достатъчно за да работи системата. На двигателите обаче няма да им е достатъчно :)

Разбирам какво ми предлагаш и ако беше само Тракинг-а, определено така щях да подходя!
Десислав Гузгунов

Nazarov

Мнение от Nazarov » чет фев 11, 2016 01:19

Работата е там, че хардуерните прекъсвания на Ардуино контролерите не са хардуерни, а се емулират програмно от фърмуера. И както ти сам си установил експериментално, при високо натоварване прекъсванията стават доста неточни и хаотични. Ако правилно съм разбрал, че цикълът ти се изпълнява около 20 пъти в секунда, значи хардуера не е достатъчно производителен за работата, с която го товариш. Дори при това положение, ако се откажеш от прекъсванията и оптимизираш основната процедура да се изпълнява по-кратко и по-на често, пак ще постигнеш по-добра точност.

ymn
Регистриран: съб май 06, 2006 08:12

Мнение от ymn » чет фев 11, 2016 09:45

Nazarov написа: при високо натоварване прекъсванията стават доста неточни и хаотични. Ако правилно съм разбрал, че цикълът ти се изпълнява около 20 пъти в секунда, значи хардуера не е достатъчно производителен за работата, с която го товариш. Дори при това положение, ако се откажеш от прекъсванията и оптимизираш основната процедура да се изпълнява по-кратко и по-на често, пак ще постигнеш по-добра точност.
Все пак си мисля, че за тракинга използването на прекъсване е правилния подход. Няма друг начин процесора да прави нещо в реално време, на точно определени интервали време заедно с други процеси. Но ако хардуерните прекъсвания не са точно хардуерни както пише Nazarov, то излиза, че тоя микроконтролер въобще не е предназначен за реални процеси. Не го вярвам.
desko би ли обяснил по-подробно какво значи
desko написа: Губи цикъл(и) когато е закачен на мотора, а когато се тества без мотори, си върви идеално.
Това аз го разбирам като проблем в драйвера или мотора, а не в Ардуино-то. Ползваш STEP и DIR на драйвера, това ясно. Но какво правиш с RESET, ENABLE, MODEn, SLEEP ?

Потребителски аватар
desko

Мнение от desko » чет фев 11, 2016 13:17

ymn написа:Все пак си мисля, че за тракинга използването на прекъсване е правилния подход. Няма друг начин процесора да прави нещо в реално време, на точно определени интервали време заедно с други процеси. Но ако хардуерните прекъсвания не са точно хардуерни както пише Nazarov, то излиза, че тоя микроконтролер въобще не е предназначен за реални процеси. Не го вярвам.
desko би ли обяснил по-подробно какво значи

Това аз го разбирам като проблем в драйвера или мотора, а не в Ардуино-то. Ползваш STEP и DIR на драйвера, това ясно. Но какво правиш с RESET, ENABLE, MODEn, SLEEP ?
Аз не разбирам защо прекъсванията не са хардуерни. Не знаех че има и не хардуерни.
Може би Nazarov има предвид, че не са от външен брояч/часовник защото Ардуиното може да работи с 2 типа прекъсвания - 1) Собствения часовник, 2) външен сигнал.
По мое мнение прекъсванията на Ардуиното трябва да са достатъчно точни - разчитата на часовника на ардуиното който в моя случай е 84MHz, и аз го деля както ми трябва и го ползвам.

Ъпдейт: Колкото до прекъсванията и моторите - Готово! :) Вече управлявам моторите с прекъсвания точно както са ми нужни. Сега само трябва да направя замерванията за да съм сигурен, че двигателя не губи стъпки/точност по време. Скоро ще пусна ново филмче за GoTo системата "rDUINO SCOPE" :)
Десислав Гузгунов

Потребителски аватар
BoByS
Контакти:

Мнение от BoByS » чет фев 11, 2016 13:45

Здрасти пак!
Поздравления за проекта! Принципно, когато използвам някакви сензори, харесвам да ползвам Real time clock (часовник в реално време) модул. Не съм от най-добрите софтуеристи и ми е доста трудно да ползвам вградените функции на, в случая, Ардуиното.
Радвам се, че си изгладил пречките, но обикновено е така в проектите - сблъскваш се с пречки и намираш начин да ги разрешаваш. Впечатлен съм от познанията ти по програмиране. Следя с интерес!
Поздрави!
Апаратура:

Потребителски аватар
Insomniac
Регистриран: съб мар 03, 2012 19:22
Контакти:

Мнение от Insomniac » чет фев 11, 2016 22:19

Nazarov написа: 3.1. При всяко завъртане на цикъла изчислявам разликата между началното и текущото време и от там, изчислявам тригонометрията за нужните ъглови позиции към текущия момент. В сметките отчитам коефициент на температурно разширение на конструктивните елементи на системата спрямо показанието на температурен датчик.]
Е кажи честно... Това експериментално ли го определи или по разни таблици? Другото всякак мога да си го представя, ама тази част ми идва в повече :mrgreen: Ако е експериментално - отчита ли се в коя част на небето си, съответно рефракцията там и огъването на тръбата (отделно от разширението)?

Калкулирал ли си с колко точно се забавя изпълнението на една итерация на цикъла, ако трябва да направи преместване, както и, ако е достатъчно дълго, вкарано ли е в сметките между начално и текущо време (Тсега - Tстарт + Т итерация).

Професионална деформация ми е да търся евентуални проблеми в кода и това си набелязвам като източници на такива ;)
When in doubt: C8 :)
===============
Celestron C8 XLT // Skywatcher Quattro-8CF 200/800mm // Таир 3c 300mm/4.5
iOptron IEQ45 Version 2 // iOptron SkyTracker v2
Lacerta MGEN Autoguider + Orion 50mm Mini Guider
Canon 6D // Canon 600Da
Astronomik EOS Clip Filters: CLS-CCD, UV/IR block

Nazarov

Мнение от Nazarov » пет фев 12, 2016 01:13

Insomniac написа:Е кажи честно... Това експериментално ли го определи или по разни таблици? Другото всякак мога да си го представя, ама тази част ми идва в повече :mrgreen: Ако е експериментално - отчита ли се в коя част на небето си, съответно рефракцията там и огъването на тръбата (отделно от разширението)?
Ами честно, не съм сигурен какво точно ме питаш. Ако е за температурното разширение, конструкцията (екваториална маса) е от плексиглас и стоманен винт. И двата материала имат известен коефициент на температурно разширение и формули, по които се изчисляват измененията. Тоест, температурното разширение не го измервам експериментално, а го изчислявам по паспортни данни на материала. И понеже изчислявам на колко оборота трябва да се завърти винта, за да отвори рамената на масата на определен ъгъл, и дължините в триъгълника са ми от порядъка на 25-30 см, и фокусното ми е 1000 мм, грешката от температурното разширение на конструкцията се натрупва с времето и много бързо става осезаема, ако не се компенсира. От това, което питаш за участъци от небето и огъване на тръба, стигам до извода, че си мислиш за деформация на дълга тръба която се мандахерца в различни посоки. :D Моят случай не е такъв. Имам МТО 1000 и правя екваториална маса за дълги експонации. Плексигласов детайл с дължина 260 мм. променя дължината си с около 0.6 мм. при промяна на температурата от 25 градуса.
Insomniac написа:Калкулирал ли си с колко точно се забавя изпълнението на една итерация на цикъла, ако трябва да направи преместване, както и, ако е достатъчно дълго, вкарано ли е в сметките между начално и текущо време (Тсега - Tстарт + Т итерация).
Времето необходимо за изпълнение на една стъпка е няколко микросекунди. Тоест, 5-10 микросекунди е минимално необходимата продължителност на импулса, който трябва да се подаде към контролера на мотора. Това е по паспортни данни на конкретния контролер. Аз съм го фиксирал на 50 микросекунди и да, вкарано е в сметките, макар и да не е толкова критично важно в конкретния случай. При мен един цикъл се изпълнява за по-малко от милисекунда. Тоест, цикълът се върти хиляди пъти в секунда, от които само в тридесетина цикъла се пада да извършвам стъпка. Системата маса-обектив осцилира дискретно около идеалната равновесна точка с амплитуда <= 1 моторна стъпка, което като грешка е <= половин моторна стъпка. Тоест, дали ще се забави стъпката с един цикъл повече или по-малко, оказва пренебрежимо влияние от порядъка на 1/40 част от моторна стъпка. А кинематиката е проектирана така (на теория), че всякакво отклонение под 2 моторни стъпки трябва да е оптически невидимо за снимащата матрица.

Потребителски аватар
Insomniac
Регистриран: съб мар 03, 2012 19:22
Контакти:

Мнение от Insomniac » пет фев 12, 2016 12:04

Мноо яко :-D
When in doubt: C8 :)
===============
Celestron C8 XLT // Skywatcher Quattro-8CF 200/800mm // Таир 3c 300mm/4.5
iOptron IEQ45 Version 2 // iOptron SkyTracker v2
Lacerta MGEN Autoguider + Orion 50mm Mini Guider
Canon 6D // Canon 600Da
Astronomik EOS Clip Filters: CLS-CCD, UV/IR block

Потребителски аватар
BoByS
Контакти:

Мнение от BoByS » нед фев 28, 2016 13:52

Здравейте отново!
Реших, че вбъдеще би ми било полезно да направя подобен опит и аз, въпреки недостатъчните ми (поне така мисля де) познания по програмиране на Ардуиното, но имам почти всички елементи и мога да си позволя да направя една платка, за да тествам. Тук веднага ми изплува въпросът дали Нано-то би имало достатъчно входове-изходи за подобна система. Малко е и може да се помести на монтажна платка, на която да се поместят драйверите за стъпкови мотори, нано-то, стабилизаторите на напрежение и т.н.
Към този момент ми трябва механика, а и това е нещото, което мога да изработя достатъчно бързо и без особени главоболия. Технологията ми позволява (поне към този момент) единствено 3Д принтирани детайли, затова нагаждам конструкцията според нея. Целта е да се направи актуатор, който да може да се маха и монтира когато е угодно. Към този момент разполагам само с "дърво" на движещите се части. Остават ми 2-те части на корпуса, който ще държи въпросното "дърво" за монтировката на телескопа. Имайте впредвид, че към този момент нагласям нещата спрямо моя 10'' Добсън - бях преровил интернет да видя как изглежда разглобена задвижка на GoTo платформата за SkyWatcher (беше близо 3 пъти по-скъпа от самия телескоп). :) Според набързо направените изчисления, моментът на мотора би бил достатъчен за завъртане на телескопа, ако смятам правилно (моля да ме поправите, ако греша) - необходимо е да се преодолее единствено силата на триене, породена от валовете и лагерите на тръбата, защото системата е уравновесена. Тъй като нямам спирачка на моторите, ще е добре да се оразмери с възможно най-голяма разлика, за да не изпускат стъпки, когато тръбата не се върти. Имам мотор за тестване, затова ще ползвам него... Ако е недостатъчен, ще го сменя с по-голям (NEMA23 - 1.5 Nm по спомен).

Параметрите засега са следните:
1. Стъпков мотор NEMA17 с максимален момент 0.6Nm (60 Ncm); 200 ст/об; 1 стъпка = 1.8 градуса. 1/2 или 1/8 микростепинг на мотора.
2. HTD-3M ремъчна шайба с 16 зъба, монтирана на мотора.
3. HTD-3M ремъчна шайба с 48 зъба, монтирана за болт М8. (Предавателно отношение 1:3)
4. Безкраен ремък HTD, 9мм широчина - подсилен с метални влакна.
5. Олдхамов съединител с гумена вложка (максимум 6Nm), с който лесно ще се маха и слага на всякакъв вид монтировки. Въз основа на него може да се подбере и входния вал към системата (този, който е монтиран за монтировката на телескопа - 6,8,10 мм и т.н.).
6. Система за обратна връзка на крайните положения (ще има възможност да се настройват фино положенията), представляваща елементарна гърбица, закрепена за голямата ремъчна шайба.
GoTo_p1.jpg
GoTo_p2.jpg
Със сигурност за теста ще трябва да се направи изцяло нова поставка за телескопа.
Поздрави!
Апаратура:

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение