DIY Off-axis Guider - Или как не трябва да се прави :)

Потребителски аватар
spas.slavchev
Регистриран: ср юни 08, 2011 19:04

DIY Off-axis Guider - Или как не трябва да се прави :)

Мнение от spas.slavchev » нед юни 10, 2012 19:07

Здравейте,
доста мислих дали да Ви занимавам с моите приключения , но реших да споделя в какво се забърках и какви грешки направих. Въпреки, че започнах темата така, проектът не е на 100% за боклука.

Поръчах на един стругар да ми направи елементите за Off-axis-a , а вместо призма реших да използвам диагонално огледало на 90 градуса от оптика на компютърно DVD-RW. Оказа се , че огледалото е с приличен размер и покрива изцяло камерата , която мисля да ползвам за гидиране (1/4 от инча размер на сензора). Изрязах леглото на огледалото така , че да не променям ъгъла. За съжаление действах импулсивно и отидох при стругаря без да съм прегледал нещата и всичките размери ги нахвърлях на момента без да предвидя някой неща. Първата грешка е , че не направихме резбите за директно навиване на редиктора/телескопа, а ги направихме за 2". Заарди това трябва да ползвам Visual Back-a, който е заводско на телескопа, както и преходната гайка , която достига 2" размер.

Изображение

Дължината на основната тръба я сметнах 55 мм с цел , че препоръчителният бек фокус на редуктора е 110мм. т.е. 55 мм на тръбата + дълбочината на Canon EOS1000D , която също е 55мм = 110мм. Ок , но в комбинация с VisualBack-a разстоянието идва доста повече и все още не знам какво влияние ще оказва. VisualBack-ът за съжаление е 1/ 1/4 , което ограничава полето, а това е критично за Off-axis-a.

Огледалцето го направих телескопично с цел да го приближа максимално близо до матрицата на фотоапарата(естествено без да пречи). До някъде това ми спаси нещата, защото днес като залепих и фиксирах огледалото се оказа, че и фокусът си е на мястото, както двете полета бяха "чисти" - и на фото апарата , както и на камерката

Огледалото го фиксирах на око с помощта на лазерен колиматор (Благодаря на Tharsis за съдействието за предоставянето на колиматора) - не се смейте не съм по сметките.
:oops:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Ето и всичко навързано:
Изображение

За момента съм тествал само през деня:
Снимките са правени MS Lifecam hd-5001 на 640х360
Четох, че доста хора я ползват за гидираща, а и като гледам като чувствителност е по-добре от Toucam-a от подписа ми.
И двете снимки са с минимална експонация, минимални яркост и контраст. Стакнах по 20-на кадъра без корекция, т.к. от жегата всичко играеше.

През Off-axis+редуктор
Изображение

Директно на C8+ редуктор
Изображение

Има малко загуба на яркост, но нямам опит и не знам дали това ще окаже голямо влияние. При първа възможност ще го тествам на звезди, но обмислям и вариант да си взема един купешки, за да не се занимавам с толкова адаптери и врътки.

Изводът е ,че ако някой се захваща с такова нещо, то нека да обмисли малко преди да се действа импулсивно, защото накрая цялата идея се проваля. Освен това аз трябваше да намаля малко едната тръбичка и от рязане и пилене бяха попаднали стружки на ситната резба, която е за фокусиране на гида :cry: и при пъртвото навиване остана като заварено. Накрая след часове опити го развих с тръбния ключ и заради това нещата изглеждат малко грозно :)).. Както и да е - резбата вече е ок и остана да полирам следите от ключа и да измисля начин да го направя черно , за да няма отблясъци.

Поздрави,
Спас :D
Telescopes: Celestron C8 XLT SCT; SkyWatcher SkyMax90 MAK
Mounts: Celestron CG5 AdvancedGT;SkyWatcher EQ1
Cameras: Canon EOS1000D, Canon EOS600Da FSM Smart Cooled, ZWO ASI120MM
Lenses: Canon EF-S18-55;Pentacon200/4,TAIR-3S 300/4.5 USSR
Eyepieces: 6mm UWА FMC,Plössl FMC:12mm,25mmUWA
Filters: Astronomik CLS CCD, Astronomik CLS 1.25", Solar ND5 ,ZWO Luminance, CCD AstronomikType2 RGB, Astronomik ProPlanet 742 IR-pass filter
Others: x2 Barlow Celestron OMNI,Celestron f/6.3 Reducer/Corector,DIY Off-Axis Guider,T2 Teleconverter x2,PRIMALUCHE LAB 5pos. Motorized FilterWheel,ZWO ADC, DIY DSLR Cooler, DIY-MyFocuserPro, APT Software

Потребителски аватар
Svsvet
Регистриран: пет юли 13, 2007 17:36
Контакти:

Мнение от Svsvet » нед юни 10, 2012 20:41

Много интересна разработка. Аз също съм намислил да си направя подобно нещо. Тогава ще питам за подробности:)
"Окото е най-съвършеният оптичен инструмент."
http://thelifemoments.com
TS GSO 254/1016mm F4, Baader MPCC III
TS 80/480 ED APO triplet f/6 DIY project, TSFlat2, Canon 200mm f2.8 L, Zeiss Sonnar 135mm f3.5
Carl Zeiss 1b EQ mount, Zeiss T mount, SW Star Adventurer
2" 32mm SWA, 1.25" 6 mm,10 mm Plossl, 2x barlow, Zeiss microscope bino head, 2xPZO 10SK - 23.2mm
БПВ 7x50 Binoculars, Nikon Travelite III 9x25
Canon 550D\mod\, QHYCCD 5II m, Astronomik CLS broadband
1.25" Ha 7nm, OIII, SII filters
Следва продължение...

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » нед юни 10, 2012 21:28

Другото фабрично и доста стабилно решение за тези които са вързани в ръцете е това:

http://www.tavcso.hu/?o=termek&le=kieg_oaghu&n=en

Това е най-добрата оферта към момента май!

Иначе поздравлевия за смелостта да се захванеш с този прект! :thumbsup:
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » нед юни 10, 2012 21:40

Благодаря!

Аз съм си харесал това:

http://www.opticsplanet.net/meade-off-axis-guider.html

но е за Шмидт Касегрейн-ите. Като цена е много добро, но не е радиален - от това, което виждам. Предполагам няма да е толкова проблем ...

Някой има ли наблюдение от него? :)

Поздрави,
Спас
Filters: Astronomik CLS CCD, Astronomik CLS 1.25", Solar ND5 ,ZWO Luminance, CCD AstronomikType2 RGB, Astronomik ProPlanet 742 IR-pass filter
Others: x2 Barlow Celestron OMNI,Celestron f/6.3 Reducer/Corector,DIY Off-Axis Guider,T2 Teleconverter x2,PRIMALUCHE LAB 5pos. Motorized FilterWheel,ZWO ADC, DIY DSLR Cooler, DIY-MyFocuserPro, APT Software

Потребителски аватар
viktor

Мнение от viktor » нед юни 10, 2012 21:47

Не мога да дам съвет за горния, но скоро попаднах на изненадващо изобретение в тази сфера и се нарича On-Axis Guider (ONAG), останах силно впечатлен от идеята, но и от... цената :cry:

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=2706
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
spas.slavchev

First Light

Мнение от spas.slavchev » пон юни 11, 2012 01:29

Здравейте отново..

Преди малко тествах "изделието" и се изненадах от факта, че се намират звезди - очаквах да е по-трудно. Като гледам съседната тема на колегата Мак-сим ме е срам да си покажа скриин шота на PHD Guiding , доста звезди се вждат там на много черен фон :)) ..
до като при мен не е така.

Аз със зор хванах 4 на един кадър, от които за гидиране ставаха 2 макс 3 :) - При фокусно 1250мм. Тестовете ги правих от терасата и не успях да си направя прецизно засеверяване, заради облаците.

Не знайно защо снимките са станали при ISO1600, като на APT-то му зададох 400 , но може да съм се умотал...

Забелязах, че се получават отблясъци и трябва да намеря начин да го направя матово черно отвътре..
Прикачени файлове
33-2.jpg
Crop
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2012:06:11 00:25:11
Image taken on:
нед юни 10, 2012 21:25
Focus length:
0 mm
Shutter speed:
120 Sec
F-number:
f/0
ISO speed rating:
1600
Flash:
Flash did not fire, compulsory flash mode
Camera-manufacturer:
Canon
Camera-model:
Canon EOS 1000D
Exposure program:
Manual
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Pattern
33-1.jpg
ISO1600, 120 sec
EXIF-Data show/hide
2012:06:11 00:25:11
Image taken on:
нед юни 10, 2012 21:25
Focus length:
0 mm
Shutter speed:
120 Sec
F-number:
f/0
ISO speed rating:
1600
Flash:
Camera-manufacturer:
Canon
Camera-model:
Canon EOS 1000D
Exposure program:
Manual
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Pattern
32-2.jpg
Crop
EXIF-Data show/hide
2012:06:11 00:17:17
Image taken on:
нед юни 10, 2012 21:17
Focus length:
0 mm
Shutter speed:
120 Sec
F-number:
f/0
ISO speed rating:
1600
Flash:
Camera-manufacturer:
Canon
Camera-model:
Canon EOS 1000D
Exposure program:
Manual
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Pattern
32-1.jpg
ISO1600, 120 sec
EXIF-Data show/hide
Image taken on:
Focus length:
0 mm
Shutter speed:
120 Sec
F-number:
f/0
ISO speed rating:
1600
Flash:
Camera-manufacturer:
Canon
Camera-model:
Canon EOS 1000D
Exposure program:
Manual
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Pattern
Clipboard02.jpg
PHD

Потребителски аватар
fishburn
Регистриран: вт юли 28, 2009 23:34

Мнение от fishburn » пон юни 11, 2012 01:51

Браво Спасе не очаквай да видиш много звезди в полето на офф-аксиса аз обикновенно имам 3 до 4 които стават за гидиране е вярно полето е черно което доста улеснява нещата ама и дси3 е от решаващо значение :wink:

Потребителски аватар
spas.slavchev

Съвет

Мнение от spas.slavchev » ср юни 13, 2012 00:01

Ники, благодаря!:D Знам, че и ти си по експериментите!

Колеги, искам да попитам нещо за снимката, която е прикачена. Ако забележите в центъра полето е по-светло от краищата. Освен това полето в края е много зле, но това си го обяснявам, че редукторът/коректор не изправя равномерно. Сори ако не говоря с правилните термини , но ми липсва доста опит още. Кадърът е 2мин на ISO1600 без кроп с гидиране (засеверяването беше толкова зле, че на 30 сек без гид , звездите бяха тирета). Възможно ли е стесняването, което се получава от Visual Back-ът, който е за 1,25 (1^1/4")? Това неравномерно осветяване се получава и без "Off-axis-a". Като гледам чипът на канона уж е по малък от отвора..

Общо взето ще са ми полезни и някакви съвети от хората, които ползват Off-axis. Въпреки, че съм се навил да взимам тоя на Meade съм доволен от резултатите на самоделката :) и възнамерявам при следващо излизане на тъмно да щракна някой обект през него.

Поздрави,
Спас :D :D
Прикачени файлове
l_test8532.jpg
EXIF-Data show/hide
Image taken on:
Focus length:
0 mm
Shutter speed:
120 Sec
F-number:
f/0
ISO speed rating:
1600
Flash:
Camera-manufacturer:
Canon
Camera-model:
Canon EOS 1000D
Exposure program:
Manual
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Pattern

Николай
Регистриран: пон окт 19, 2009 21:08
Контакти:

...

Мнение от Николай » нед юни 24, 2012 09:58

Браво, много добра идея. Ще я използвам с "одобрението" на автора.
Механичната част не е проблем за мен. Спираше ме огледалото.
333 mm. 1500 mm. F4,5 собствен проект, NEQ6 Pro Synscan,
Canon 450D модифициран, охладен,
Orion StarShoot Autoguider,
MPCC Comma corrector.

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Re: Съвет

Мнение от penko » нед юни 24, 2012 15:50

spas.slavchev написа: ...Колеги, искам да попитам нещо за снимката, която е прикачена. Ако забележите в центъра полето е по-светло от краищата...
Ефекта се нарича "винетиране" и се оправя с флатове
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » нед юни 24, 2012 16:39

Здравейте! Помолих bobo да премести темата тук , че явно като съм пускал темата съм спал и не съм нацелил раздела - благодаря. :D

Николай, :)) ще се радвам много! Както ти написах на ЛС - не искам да подвеждам никой - не искам да си загубиш времето в недоказан проект! Като цяло ако имаш материала и човек, който да ти изработи детайлите като услуга е супер, но ако трябва да плащаш - не излиза особено евтино и се губи смисъла. Все още нямам никаква идея дали това огледало върши работата на призмата :)).

penko, благодаря! В последствие и аз разбрах, че това е ефект от винетиране :)... и щом флатовете го оправят това е чудесно

Тези дни ми пристигна адаптера - SCT -> T2 като оптичната дължина е само 10мм , с което ще се доближа максимално до препоръчителното отстояние от 110 мм след редуктора. Благодарение на това, че вече полето е по-голямо мога да прибера по нагоре огледалото, за да нямам съмнение, че хвърля сянка върху сензора на апарата. Така и така разлепвах тръбичката, на което е огледалото използвах момента да пръсна детайлите с матов спрей, за да убие отблясъците. Мисля, че се получи много културно. Не успях да залича следите от наранената "чашка" за гид камерата, но ....за момента ще е така. :)В интерес на истината на живо изглежда по-добре от на снимките :D. Качвам и малко снимки (някой са правени с телефон и са с кофти качество :oops: ):

Огледалото, след като го резнах от DVD-то:
:twisted:
Изображение

След боядисването и изместването на огледалото нагоре:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Направих и тест на дневна светлина:

MS Lifecam монтирана на мястото на гидиращата:

Изображение

MS Lifecam монтирана на мястото на канона:

Изображение

* Забележка - полетата по принцип са различни - т.е. не показват един и същ обект!
** Забележка - и двата кадъра са при минимална експонация, минимални яркост и контраст, без IR филтър.

Отново се вижда разлика в яркостта - явно си има загуби от огледалото - дано не са фатални :). Предполагам тук призмата ще се справи доста по-добре. :oops:

Благодарение на адаптера мога да въртя целия Off-Axis na 360 градуса, а от страната на фотоапарата също може да се върти от EOS адаптера като се разхлабят трите винтчета на пръстена. Освен това огледалото покрива изцяло чипа на камерката и нея също мога да я въртя с цел да се търси звезда. От тук нататък трябва да пробвам нещата в реална среда :D.

Поздрави,

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » съб юни 30, 2012 13:25

Здравейте отново!

Снощи останах малко свободен и реших да тествам Off-axis-a. Исках само да видя дали се хващат звезди с новите изменения.. Щракнах 2-3 снимки от терасата на "Пръстенообразната" в Лира... Засеверяването не ми се получи добре (а и сритах без да искам монтировката и тотално се намазаха нещата) от там и резултатите не са кой знае какво - да не говорим за светлинното замърсяване от Пловдив.

Без проблем успях да хвана една от звездите между която се намира обектът в Лира.

Изображение
Изображение

Този път се заиграх с настройките и фонът си стана доста черен, а звездата се открояваше добре. Този път сложих и IR Blocking филтър на гидиращата. Смятам, че малко подобри контраста. :))

------

единичен кадър 5 мин/ ISO200
Изображение

кроп
Изображение

И :D краш теста - 10 мин, ISO400 (естествено пълен провал , но за спорта)

Изображение
Изображение

Може да се каже, че това ми е първият обект в дълбокия космос :) - макар и тестово. Яко се зарибих и ще гледам да влезна в час по-скоро кое как се прави и обработва.

След последните промени смятам всички споменати проблеми в първия пост за решени! Като цяло съм доста доволен. :) Дори се изхитрих: Сложих окуляр вместо камера и настроих търсача да съвпада с полето на Off-axis-а и така много лесно се намират звездите. Всички звезди, които се виждат в търсача (а той си е светлосилен) камерката ги хваща и стават за гидиране :).

Поздрави,

Потребителски аватар
hyparh
Регистриран: вт яну 20, 2009 00:13
Контакти:

Мнение от hyparh » съб юни 30, 2012 13:48

Йее, честити първи дълбоки води! :D Радвам се, че успя да сътвориш това чудо и най-важното, че работи добре. Ще чакаме сериозните резултати :)
Телескоп: Celestron C8 XLT
Монтировка: NEQ6 Pro SynScan
Планетарна камера: Basler Ace ACA640-100gm
Планетарни филтри: ALccd LRGB filter set, Astronomik IR pass 742nm filter
Слънчев филтър: Baader ND5.0 solar filter
Бинокли: БПЦ 8x30, SkyMaster 25x70
Фотоапарат: Canon 400D
2.5x Powermate и др.

Потребителски аватар
sider
Регистриран: нед сеп 04, 2011 08:35

Мнение от sider » съб юни 30, 2012 20:24

Браво, Спасе, обнадеждаващи постижения! Ще видиш, че дълбокия космос е по-интересен, ако не друго, разнообразието от фотомодели е по-голямо. Успех!
Meade SN8 F/4 LXD75 Canon 1000D

And it all started with simply looking up. Always look up, every chance you get. There’s a whole Universe out there waiting to be explored.
Phil Plait

Потребителски аватар
viktor

Мнение от viktor » съб юни 30, 2012 23:50

Евала, за добре свършената работа! С това фокусно спокойно можеш да се специализиран в по дребните обекти по небето (а те са хиляди), след като оттренираш настройките с гидирането и засеверяването :thumbsup:
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » нед юли 01, 2012 00:13

Благодаря Ви, момчета! :)

Поздрави,
Спас

Потребителски аватар
spas.slavchev

DIY Off-axis versus Telescope-Services Off-axis

Мнение от spas.slavchev » съб ное 10, 2012 16:05

Здравейте отново!

Тези дни се уговорихме с Янислав (Insomniac) да ми остави за ден два неговия Off-axis, за да го разгледам, а и да тествам, че той имаше някакви ядове с него.Реших да направя няколко снимки в разлобено състояние , както и сравнен със самоделката, за да си сверя часовника колко съм далеч от истината. Така някой ако реши да си прави собствен по-лесно може да се ориентира какво му трябва:

Устройството на TS в разглобено състояние, а до него е моето "творение"
Изображение

Преди да монтирам призмата...
Изображение

Може да се види как е закачена подложката на призмата - Пружина + стопорен болт.
Изображение

Двете устройства - моето е малко дялано с теслата.. :) Леко го нажулих , че се наложи да режа малко от "фокусировъчното" , че не ми стигаше фокус с Philips ToUcam , но сега е идеално.
Изображение
Изображение

Преди сравнението се наложи да позиционирам призмата на купешкия Off-axis. Като цяло не е сложно. Аз лично пуснах гидиращата камерка, фокусирах я и махнах канона , за да имам достъп до призмата. Вдигнах я максимално високо. С нокът натиснах леко подложката , на която се намира призмата - тя е на пружина и се регулира с болт. С този натиск видях точно как трябва да е позиционирана, за да е еднакво осветено полето. Навих болта, за да остане това положение. След това разхлабих от горе 3-те болта на 120 градуса - така призмата се върти наляво и надясно, заедно със самата камера. Завъртях до като получа по чисто и равномерно осветено изображение и затегнах.

Не твърдя, че това е начинът , но на мен ми хареса резултата.

Ето и сравнението с моя Off-axis. Тестовете ги правих с модната ми Philips ToUcam Pro на 10fps, 1/500, Gain-11

Telescope-Services Off-axis
Изображение

DIY Off-axis
Изображение

Ето и как изглежда при същите настройки ако монтирам гидиращата камера на мястото на фотоапарата..
Изображение

Като цяло не очаквах толкова близки резултати! Явно огледалото от ДВД-то е доста качествено и загубите спрямо тези от призмата са идентични :)!

Поздрави,
Спас
Последна промяна от spas.slavchev на съб сеп 21, 2013 18:50, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Insomniac
Регистриран: съб мар 03, 2012 19:22
Контакти:

Мнение от Insomniac » съб ное 10, 2012 20:17

Само на мен ли ми се струва, че с твоето огледало резултатите всъщност са по-добри от призмата? :-) Като гледам - по-светличко е :-)
When in doubt: C8 :)
===============
Celestron C8 XLT // Skywatcher Quattro-8CF 200/800mm // Таир 3c 300mm/4.5
iOptron IEQ45 Version 2 // iOptron SkyTracker v2
Lacerta MGEN Autoguider + Orion 50mm Mini Guider
Canon 6D // Canon 600Da
Astronomik EOS Clip Filters: CLS-CCD, UV/IR block

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » съб ное 10, 2012 20:28

Разликата е минимална , а и малко "играеше" слънцето с тези облаци - може да е било с една идея по-светло като съм тествал :)

dian bukoev
Регистриран: чет яну 27, 2011 01:24
Контакти:

Мнение от dian bukoev » пон ное 12, 2012 17:51

Здравеи Спасе,имам едно огледало голямо колкото нокат имога да ти го подаря то няма да ти гълта светлина като призмата макар ималко,но мисля ще е видима разликата от ако го искаш ми напиши адрес и ште ти го пратя по еконт.

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » пон ное 12, 2012 19:03

Много благодаря за предложението, Колега. Бих се възползвал , но моят , самоделният е вече с огледало - купешкият е с призма. Огледалото е от оптика на DVD записвачка и мисля, че също е с прилично качество.Като цяло мисля да не го пипам за момента. Вече 4-5 обекта съм снимал с него и дори с уеб камера успявам да хвана някоя звезда. Мисля да не човъркам повече :oops: :) Благодаря още веднъж!

Между другото за DIY маниаците - TS предлагат призма (благодаря на Insomniac за линка) за скромните 17 евро с включена доставка до България: http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... uider.html

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Продавам off-axis guider, filter drawer, камера и филтри
    от neptun2 » нед сеп 24, 2017 19:34 » в Астропазар
    7 Отговори
    458 Преглеждания
    Последно мнение от neptun2
    съб сеп 30, 2017 10:47
  • Lin-guider v.4.1.0