Сенник

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Сенник

Мнение от Хектор » пет фев 12, 2016 12:28

Едно разсъждение на Widowmaker за винетирането на всички Скайуотчъри,доведе до каскада от размишления и понеже мисълта се разклонява сама по свой си пътища,сама ме закара до решението на един много-дразнещ и късащ нервите проблем на всички притежатели на Нютони.Този проблем е три във едно-влага,контраст,прах........Всичко започна преди 30 години, когато макар да имахме еднакви телескопи със приятелите ми ЕДИНСТВЕНО моя телескоп никога не се запотяваше,ама никога и контраста му превъзхождаше другите телескопи.Едва сега се сетих че единственото по което се различаваше моя от останалите телескопи беше СЕННИКА.Поради липсата на тръба за него се наложи да го направя от такава със по-голям диаметър,а окачването за тубуса беше посредством 4 тампона.Вчера направих със 2 см.по-голям сенник от тубуса който отново прикачих на 8 точки (4 точки от тях са естествени и това са болтовете на спайдера отвън тръбата),а другите 4 са само за да не-се плъзга сенника.После свалих огледалото,поставих капака който седи зад него (за да затвори отзад тръбата),поставих вентилатор отпред и запалих 2 ароматни свещички, една цигара и леген със гореща вода.По този начин въздушната струя стана видима и доста влажна и започнах да следя как се движи въздуха със стария и новия сенник.Класическия сенник-плътно закачен на тубуса,направо ЗАСМУКВАШЕ парата независимо от позицията на телескопа спрямо нея- истинска ПРАХОСМУКАЧКА :D :D :D :D ,докато новия,благодарение на големите процепи между него и тръбата създаваше естествено движение и тежката влага пълзейки по сенника направо ИЗЛИЗАШЕ през процепите,като увличаше със себе си (влажния въздух е лепкав) почти всичката влага,а тази която успяваше да се издигне пък минаваше или през страничните процепи или през горните ::playing:: ::playing:: Снощи имаше мъгла и оставих телескопа цяла нощ навън,а на сутринта му нямаше нищо :D :D :D :D .Другото което направих за гаранция е:-от кутията на новите ми ботуши извадих пакетчето със силикагел (използва се за да обира влагата),разбих го на малки пекетчета и ги поставих отстрани на главното огледало.
1111111.jpg
Процепите отпред........
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2016:02:12 11:44:37
Image taken on:
пет фев 12, 2016 09:44
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/10.875120985721 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
473
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
22222222.jpg
Вижда се как е захванат за тубуса........
EXIF-Data show/hide
2016:02:12 11:46:46
Image taken on:
пет фев 12, 2016 09:46
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/298.15146094216 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
100
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
BoByS
Регистриран: ср яну 09, 2013 23:39
Контакти:

Re: Сенник

Мнение от BoByS » пет фев 12, 2016 18:37

Много креативно, браво! Особено ми допада идеята със силика-гела... Респект!
Поздрави!
Апаратура:
10'' SkyWatcher Dobsonian Reflector - F=1200mm; f/4.7.
Окуляри: Plossl: 25mm; 10mm; 6mm. Kellner: 15mm // 2x Barlow.
Филтри: Син, червен, лунен, слънчев.

Потребителски аватар
Svsvet
Регистриран: пет юли 13, 2007 17:36
Контакти:

Мнение от Svsvet » ср фев 17, 2016 10:32

Добрият сенник е най-добрият dew shield, това съм установил и аз. От своя страна да препоръчам изработването му от тънък неопрен за туризъм с някакви импровизирани рингове от тел или нещо друго, които да поддържат формата му цилиндрична. Най-големият проблем не е изпотяването на главното огледало, което става доста по-трудно при големи телескопи особено, а това на вторичното. Именно сенникът е способен да спаси положението още няколко часа. Поздравления за ентусиазма и споделянето му!
"Окото е най-съвършеният оптичен инструмент."
http://thelifemoments.com
TS GSO 254/1016mm F4, Baader MPCC III
TS 80/480 ED APO triplet f/6 DIY project, TSFlat2, Canon 200mm f2.8 L, Zeiss Sonnar 135mm f3.5
Carl Zeiss 1b EQ mount, Zeiss T mount, SW Star Adventurer
2" 32mm SWA, 1.25" 6 mm,10 mm Plossl, 2x barlow, Zeiss microscope bino head, 2xPZO 10SK - 23.2mm
БПВ 7x50 Binoculars, Nikon Travelite III 9x25
Canon 550D\mod\, QHYCCD 5II m, Astronomik CLS broadband
1.25" Ha 7nm, OIII, SII filters
Следва продължение...

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » ср фев 17, 2016 10:55

Svsvet написа:Добрият сенник е най-добрият dew shield, това съм установил и аз. От своя страна да препоръчам изработването му от тънък неопрен за туризъм с някакви импровизирани рингове от тел или нещо друго, които да поддържат формата му цилиндрична. Най-големият проблем не е изпотяването на главното огледало, което става доста по-трудно при големи телескопи особено, а това на вторичното. Именно сенникът е способен да спаси положението още няколко часа. Поздравления за ентусиазма и споделянето му!
Ето го пръстена за обтягане.Останал детайл от робота за чистене :D .Знаех че е идеален за рефрактори,но сега разбрах че става и за рефлектори и въобще се оказва че по принцип е най-добрия сенник. :D :D :D :D
1.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:02:17 10:50:28
Image taken on:
ср фев 17, 2016 08:50
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/12.24634752685 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
495
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
.Даже се вижда във дясно и преработката на фокусера (планка+гофра+цилиндър от горната част на стара градинска слънчева лампа).Демек -104 грама тежест. :lol: :D :shock: :D
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » ср фев 17, 2016 11:06

Между другото,установих че изпотяването на вторичното зависи от.................положението на фокусера спрямо земята. :shock: :shock: :shock: :shock: .Тъй като то си е тръба,създава течение като кюнец на печка (едно време на село през лятото са използвали печките като хладилник).Ако фокусера сочи към земята изпотяването намалява силно :) ,защото влагата винаги "тече по долната част на тубуса ".Но така пък отива право във окуляра :( .
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » вт фев 23, 2016 11:55

Аз си направих по елементарен начин.

Взех средно дебел картон - гланциран от една опаковка на микровълнова печка.
Отрязах към 35 см височина и дължина колкото да свия подходяща фуния.
Черен плат велур без блясък отвън и отвътре.
Направих го после като отсечен конус , като долния край направо се слага на тръбата и стига до държачите на вторичното огледало.
Сложих го така, пристегнах го отдолу и го фиксирах с две свински опашки черни за кабели за компютър.
Горния край на фунията по-широк по желание.
Така като ми трябва просто го нахлузвам и мога да Ви уверя, че върши идеална работа.
Номера е да го пристегнете хубаво към тръбата като го правите.

Общо взето цялото упражнение ми отне около час. Като видях цената на подобни за този размер от порядъка
на 80 - 100 евро. - А мерси.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пет мар 25, 2016 06:50

След 6 месеца на всякакви опити със формата на сенника стигнах до извода че:-Още на "входа",на контакта на сенника със въздуха трябва да му се попречи на въздуха да се завихри,а това може да се постигне само ако сенника не е със геометрично-правилна форма.Докато разглеждах обективи на Карл Цайс забелязах че сенниците НИКОГА не са им "равни",а винаги със силно-насечена форма или поне неправилна такава. От аеродинамиката знаем че обтегаемата форма "ъгъла на атака" винаги създава силно сцепление дори със лека промяна на флуктоацийте на флуйда (във случая въздуха),като така имаме два отрицателни ефекта:-появява се завихряне което от една страна създава финни вибраций във най-добрия случай (телескопа вибрира) и спираловидно "засмукване" във посока на главното огледало......Движението на рибите във вода много години е озадачавало учените,докато най-накрая под микроскоп са установили че самите им люспи са ГРАПАВИ,което означава че ГЛАДКОСТТА създава силно сцепление със водата и микро-вакуум,а въздуха и водата са със силно подобно поведение.Ако сенника е вълнообразен например количеството на постъпващия въздух във посока тръбата на телескопа намалява със едно 20-30% поне и ако сенника няма контакт със тубуса на телескопа (не е плътно захванат за тръбата му),намалява със още поне 10% някъде :D .Извод:-Сенника трябва да е със неправилна форма накрая,да не се опира плътно на тубуса и да не е по-дълъг от диаметъра на главното огледало.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » пет мар 25, 2016 12:28

Здравей,
в аеродинамиката и термодинамиката на теория изчисленията много не са показателни.
Затова всичко се проверява на практика и от резултатите се интерполират някакви си формули.
Движението на флуидите си е ЧДУ от втори род.

Давай на практика каквото стане най-добре - това ще е.

Само за водата и въздуха - не става да ги сравняваш. В случая с водата голямо влияние има "повърхностното напрежение" ,
което във въздуха няма никаква практическа роля.
Затова във въздуха, както и във водата колкото е по-гладко толкова по-добре се обтича. Има доста "гладки" риби,
които са и най-бързи в океана. Мани ги тия сладководни мързели дето пасат по дъното.
Лека.

Video Astronomy System:
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пет мар 25, 2016 12:54

Съгласен че не са еднакви НО,със много подобно поведение са найстина когато срешнат препятствие и двете и само дотук свършват приликите....съгласен съм :D :D :D :D ,но във нашия случай само това ни трябва нали :D :D :D :D .За да продължа със теорията да я прилагам на практика ми трябва малко по-голям телескоп (за да видя точно от какво зависи образуването на оптичните лещи),но нещо не намирам :shock: .Нютона е като колата ОПЕЛ-кола е ама не съвсем (знам понеже имам и ОПЕЛ :D )и понеже не е лоша система но има много "кусури",а ние сме "обречени" да се занимаваме предимно със тях се боря да фиксирам недостатъците им.Засега всичко което съм подобрявал РАБОТИ отлично на практика,но то важи само за по-малки телескопи,затова ми трябва по-голям-там се появяват и други проблеми :D .
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » съб мар 26, 2016 09:55

Здравей,

предполагам , че за "оптични лещи" визираш термиците в атмосферата. Размера им е от порядъка на 30 см минимум.
В тръбата има само някакви флуктуации от тях са всички тия изкривявания. Като носиш телескопа на село не би
трябвало да имаш тия проблеми. Там няма такива големи площи за изстиване нощем - бетон и подобни.
Аз си ползвам на село терасата над гаража. Зимата 2 часа след залез всичко е яко изстинало.
Честно не съм имал такива проблеми с нито един от телескопите, които съм ползвал.
Последните 2 са добсън с вентилатор зад огледалото и за 1-1,5 часа се темперираха.
Според мен както изглежда при по-малките телескопи го има твоя проблем 130 - 150 мм .
Голямата тръба явно си тегли като комин повечко и не се усещат тия ефекти.

Video Astronomy System:
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Мнение от brad4edat » нед сеп 08, 2019 20:16

Момци и Моми :)

Начертах си един сенник за телескопа и си мисля да го принтна на 3D принтера, но преди да съсипя малко пълнител няма да е зле да кажете дали съм го начертал добре. Сенника е направен да е с около 1см. по-голям в радиус от телескопа, понеже тука в темата видях, че така било по-добре за въздушния поток. Вътре ребрата са с наклон напред от 45* заради спецификата на 3D принтирането, понеже ако са прави, така както е редно по принцип е много сложно за принтиране понеже ще се наложи да се принти с подпори и ще замине сума време, и материал на вятъра после.
Самите ламели са на височина 17мм, като разстоянието между тях е 16мм. Би трябвало да се "застъпват" добре и да не минава през тях рефлектираща светлина. Съобразен е да е максимално лек и здрав и захвата е с 3 болта м5, но би трябвало, и без тях да се нахлузи плътно по телескопа. Огледалото е уж 150мм. Сенника е дълъг напред 170мм(целия е 190мм.) а чистия отвор е 168мм.

Мисля да го пусна тези дни да видиме, какво ще се измъти накрая:)
SkyWatcher Star Diskovery 150p сенник.jpg
SkyWatcher Star Diskovery 150p dew shield.jpg
SkyWatcher Star Diskovery 150p dew shield..jpg

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » нед сеп 08, 2019 22:20

Някой ще направи сметки, ама нужно ли е ламелите да са чак 17мм?

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » нед сеп 08, 2019 23:26

bobo написа:
нед сеп 08, 2019 22:20
Някой ще направи сметки, ама нужно ли е ламелите да са чак 17мм?
Привет!

Ами според моите разбирания и конкретните габарити на маската, тези 17мм. Височина и 16мм. Отстояние са оптималния вариант да не може да премине отразена паразитна светлина.
Надявам се дължината, която съм подбрал и малките циркулационни отворчета в ребрата да са също правилни. Поне от прочетеното в темата мисля, че съм се насочил правилно :)

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » пон сеп 09, 2019 00:17

Виж това: "Прикладная оптика" 1982

ИзображениеИзображениеИзображение
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пон сеп 09, 2019 00:25

penko написа:
пон сеп 09, 2019 00:17
Виж това: "Прикладная оптика" 1982
Идеята я схванах, че може диафрагмите да вървят на конус, от малка към голяма. Обаче мозъка ми отдавна е закърнял по такива математически формули, някъде преди 20години време :mrgreen:

Гледам обаче че това нещо ще глътне 170метра нишка и към 33часа време на принт! Задължително трябва да включа юпиеса вече към принтера, иначе е много рисковано да разчитам на късмет, че няма да спре тока:))

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » нед сеп 15, 2019 00:05

Привет!

Да допълня инфото за сенника! Оказа се, че първоначалния вариант с наклона на ребрата навътре не е много добър, и се наложи да отрежа на струга вече готовия изпринтен такъв, и да обърна захващането на сенника от другата страна, така, че наклона на ребрата да се получи обратен!
Много е готино, когато си принтил 46 часа нещо на 3д принтера и се окаже на практика, че можеше и по-добре да се получи, и да го срежеш на две :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Сега съм го залепил с черен силикон и в понеделник, като ида в работилницата ще го снимам реално как стана. А тук ще постна изображения на новия чертеж, как изглежда. Файловете за сваляне за принтене са тук:https://www.thingiverse.com/Brad4edat/designs Но сенника не може да се изпринти цял монолитен на малък принтер! Трябва по-големичък принтер, като моя.
SkyWatcher Star Diskovery 150p dew shield.jpg
SkyWatcher Star Diskovery 150p dew shield..jpg
SkyWatcher Star Diskovery 150p dew shield v3.0.jpg
А защо се наложи да го преправя ли!? Ами оказа се, че при първоначалния вариант от горния пост, когато застана до лампата на входната врата и погледна през сенника нагоре към звездите, се вижда а и се получава едно засветяване нa част от ребрата от долната им страна, което засветяване теоретично може да отрази светлина навътре към телескопа. Когато обаче завъртя сенника на обратно (така както е на снимките сега тук) и застана под лампата, и погледна нагоре... ами вътре в сенника е една пълна тъмница, буквално черна дупка :mrgreen: Дори и някаква светлина да попада върху ребрата, тя попада отгоре на тях и се отразява навън от сенника, вътре не се вижда нищо освен мрак.

Сенника пак е съобразен да е лесен за принтиране и поради това ребрата не са перпендикулярни на цилъндъра а са под наклон 45*, за да няма съпорти. Също така новия v3.0 :mrgreen: може вече да се захваща отпред директно на телескопа, така както се хваща предпазната капачка на самия телескоп, само с нахлупване, но съм запазил и опцията да може, и с външни три болтчета да се прихваща. На който, както му е кеф! Максимално олекотен и здрав същевременно. Време на принтиране предполагаемо от 25-36 часа. Нишка около 170м.

Потребителски аватар
barbwire78
Регистриран: вт ное 22, 2016 18:01
Контакти:

Мнение от barbwire78 » пон сеп 16, 2019 10:20

Малко оффтопик свързан с 3Д принтирането, пробвай да разделяш големите модели на по-малки слайсове и така ще можеш да правиш почти всякакви принтове... ето ти един пример, който принтвах една седмица малко по малко, но се получи екстра, а отделните парчета се лепят с епоксидно лепило.

Изображение

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » вт сеп 17, 2019 22:12

Ето обещаните снимки! Остава само да отида да си купя подходящите м5 болтчета и да им лепна гумичка отпред да не надраскат отвън телескопа. Все пак това е v1.0 :mrgreen: Новата v3.1 от днес е още по-юзерфрендли, но няма кой да си играе за сега да принти нова маска. Как "хубаво" само я срязах и залепих с черен силикон, направо... красота :mrgreen:
сенник за телескоп 3д принт (1).jpg
сенник за телескоп 3д принт (2).jpg
сенник за телескоп 3д принт (3).jpg
сенник за телескоп 3д принт (4).jpg

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » ср сеп 18, 2019 12:04

Не мога да преценя, не е ли малко тежичко?

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » ср сеп 18, 2019 12:21

Пу ама съм изкуфял, забравих да я претегля колко е реално... Според софтуера е около 400гр.
Ако телескопа е в фабричния си азимутен режим ще я носи без никакви ядове, още повече пък ако е с фабрична eq монтировка.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » ср сеп 18, 2019 16:11

Честно казано, 400 гр. ми се виждат твърде много за такъв дивайс. И честно казано, бих си го направил от картон с кадифе, или с нещо друго "направи-си-сам", ама то при теб и принтирането е направи-си-сам, тъй че... :)
Струва ми се, че трябва да го взимаш предвид при балансирането.

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » ср сеп 18, 2019 17:06

А на мен ми се струва, че нещо лъска тая пластмаса :roll:
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » чет сеп 19, 2019 00:26

По принцип пластмасата излиза леко като с гланц, понеже все пак се претопява и втвърдява обратно при принтирането. Това обаче може много лесно да го оправя ако искам с един матов черен спрей или набързо през пясъкоструйката и ще се матира. Но както казах, когато застана до лампата на входната врата и погледна нагоре към звездите вътре в сенника е просто една черна дупка, и няма светлини, и отблясъци а лампата е на метър от мене .
ABS
Mass = 343.56 grams

Volume = 336825.98 cubic millimeters

Surface area = 535994.48 square millimeters
PLA e малко по-тежичка пластмаса. Спрямо първия вариант съм смъкнал близо 80гр. а сега е много по практична и с добавено захващане без нужда от никакви болтове.

Аз сенника колко ще го ползвам е друг въпрос, ще видиме. Просто с него си тествах и възможностите на принтера за по-голями детайли, и двумесечните ми умения за сега по cad чертане, като открих някои забележки и планувам преработка на машината за още по-бързо, прецизно и едрогабаритно принтене.

Отговори