Проект 254 супер-тунинг.......

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Колебанията останаха във миналото..........

Мнение от Хектор » чет окт 05, 2017 21:23

Днес поставих шина (лястовича опашка) от брава на врата (изпробвана е и работи отлично) на самоделния ми телескоп 203/1000 и го разопаковах .Поставих го на |EQ5 монтировката, (колимация не се наложи дори след 3 месеца #-o - толкова е стабилна неговата конструкция), а до него отворих 258/1200 добсъна и се прицелих във Сатурн. Огледалата са еднакво запрашени , а посредством различни окуляри ги тествах и на еднакви увеличения.
200мм. телескоп ми скри топката ОТНОВО, толкова наситен, толкова кристален, спокоен и остър образ че направо опулих очи.260-ката показа Сатурн със 50% по-лош образ, държи се точно така както се държеше 200мм. преди да го коригирам- маже на силни увеличения а цветовете са много по-бледи,250 х със 200мм срещу 270х със 260-ката и нищо общо със качеството. Процепа Касини и 4 спътника срещу мазен пръстен и 5 спътника.
Фокусера на Боян се движи толкова леко и същевременно мощно и стабилно, а този на SkyWatcher никак не е лош но по нищо не- може да му се опре.
След днешната вечер разбрах че отново ще трябва да правя телескоп като взема от базовия само спайдера,главното огледало и търсача.
Ще се заема защото видях със очите си какво какви конструктори ни продават и какво може да се постигне обаче със тези "конструктори" и малко работа по тях.
П.П
Монтировката е приказна, 10 килограма ги води с лекота =D>
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
Svsvet
Регистриран: пет юли 13, 2007 17:36
Контакти:

Re: Проект 254 супер-тунинг.......

Мнение от Svsvet » пет окт 06, 2017 09:59

Ще следя с интерес, ако ще ползваш кофражна колона за телескопа, тъй като в главата ми се въртят едни идеи да пооблекча малко Цайса откъм килограми, въпреки че монтировката води перфектно фотографски и без гидиране.
"Окото е най-съвършеният оптичен инструмент."
http://thelifemoments.com
TS GSO 254/1016mm F4, Baader MPCC III
TS 80/480 ED APO triplet f/6 DIY project, TSFlat2, Canon 200mm f2.8 L, Zeiss Sonnar 135mm f3.5
Carl Zeiss 1b EQ mount, Zeiss T mount, SW Star Adventurer
2" 32mm SWA, 1.25" 6 mm,10 mm Plossl, 2x barlow, Zeiss microscope bino head, 2xPZO 10SK - 23.2mm
БПВ 7x50 Binoculars, Nikon Travelite III 9x25
Canon 550D\mod\, QHYCCD 5II m, Astronomik CLS broadband
1.25" Ha 7nm, OIII, SII filters
Следва продължение...

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » пет окт 06, 2017 17:07

Темата трябва да я прекръстиш на "Проект тунинг със строителни материали и инструменти" :)
То не бяха тръби за канал, нивелири, подложки за саксии, шина от брава на врата, а сега се споменва вече и нещо за кофражна колона...
:)

Потребителски аватар
Хектор

Нова ревизия на системата.....

Мнение от Хектор » съб окт 14, 2017 01:00

55мм.разлика на апертурата при малките и средните телескопи би трябвало да даде ново ниво при по- голямия телескоп, а това не се случва при сравнение на моите 203 и 255мм- ви телескопи.Отдавах го на това че по-големия телескоп не беше доработен, но дори и след това разликата на светосилата си остана много- много малка. Това естествено не ми даваше мира и днес се заех СЕРИОЗНО да го прегледам. Дидо на няколко пъти насочваше мисълта ми към точността и днес се зарових надълбоко във детайлите (а знаем че там е заровено кучето обикновенно). Понеже математиката ми е скучна, помолих съпругата ми да ми помогне (има висше по математика) и познайте какво открих......... #-o
Братята Хамериканци не спират да ме изненадват със манията си за пестене на материали и усилия, ама този път надминаха даже себе си......
Телескопът ГУБИ 17,5% от светлината си средно и реално работи със 209 до 222 мм.( допустима грешка до 5мм. при колимация на главното огледало). Това се получава на ПРАКТИКА заради факта че вторичното огледало не- може да застане на 945мм от главното и да прихване целия светлинен поток, а седи на 925мм фабрично и дори след отстраняването на пружините на колимационните болтове просто няма как да застане по- далече от 935мм.
Това дава разлика от почти 1 звездна величина и е огромен проблем.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » съб окт 14, 2017 07:21

А сега де ... Това не беше ли ф5 ? Със фокусно на главното 1200 мм.
Я го премери точно по звезда и оризова хартия къде се пада фокусната точка .И дай точно с каква голяма ос е вторичното , че не ми се търси в нета .
Не е изключено да има грешка някъде .
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Re: Нова ревизия на системата.....

Мнение от Synergon » съб окт 14, 2017 10:07

Хектор написа:55мм.разлика на апертурата при малките и средните телескопи би трябвало да даде ново ниво при по- голямия телескоп, а това не се случва при сравнение на моите 203 и 255мм- ви телескопи.Отдавах го на това че по-големия телескоп не беше доработен, но дори и след това разликата на светосилата си остана много- много малка. Това естествено не ми даваше мира и днес се заех СЕРИОЗНО да го прегледам. Дидо на няколко пъти насочваше мисълта ми към точността и днес се зарових надълбоко във детайлите (а знаем че там е заровено кучето обикновенно). Понеже математиката ми е скучна, помолих съпругата ми да ми помогне (има висше по математика) и познайте какво открих......... #-o
Братята Хамериканци не спират да ме изненадват със манията си за пестене на материали и усилия, ама този път надминаха даже себе си......
Телескопът ГУБИ 17,5% от светлината си средно и реално работи със 209 до 222 мм.( допустима грешка до 5мм. при колимация на главното огледало). Това се получава на ПРАКТИКА заради факта че вторичното огледало не- може да застане на 945мм от главното и да прихване целия светлинен поток, а седи на 925мм фабрично и дори след отстраняването на пружините на колимационните болтове просто няма как да застане по- далече от 935мм.
Здравей,
Как мислиш, защо се отказах от тия заигравки с 10" ,12" , 16" и т.н. телескопи ?
Няма нужда от висша математика за да разбереш колко е сбъркана постановката на 10" Skywatcher и нагоре.

Направо ти пиша какво имаш реално:

1. Заради по-малкото стандартно огледало от нужното при този износ на фокуса имаш реално ползване на 235 мм огледало а не 254 мм. .

2. Ако дръпнеш вторичното огледало по-далеч при този диаметър на тръбата пак имаш загуба на светлинен поток, тогава почва и фокусера да
се разминава.

3. Ако сложиш по-голямо вторично пак имаш загуби заради размера и контраста се влошава.

Изобщо този модел на Skywatcher сравнен с 200 мм не дава разлика визуално при добри условия, както си забелязал, освен за
някои DSO на границата на видимост.

Затова и се отказах от тия визуални мъки с телескопи над 200 мм. Имах 2 по-големи от 250 мм и на двата не бях грам доволен от
това, което се получава визуално. Да не коментираме 16" какво оръдие е.
Истината за мен за любители е във видеоастрономията.

Лека и не го мисли - този модел няма оправия по мое мнение.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
TS-PHOTON 6" F4
Star Discovery AZ SynScan GoTo
ZWO ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » съб окт 14, 2017 10:48

Synergon написа:
Хектор написа:55мм.разлика на апертурата при малките и средните телескопи би трябвало да даде ново ниво при по- голямия телескоп, а това не се случва при сравнение на моите 203 и 255мм- ви телескопи.Отдавах го на това че по-големия телескоп не беше доработен, но дори и след това разликата на светосилата си остана много- много малка. Това естествено не ми даваше мира и днес се заех СЕРИОЗНО да го прегледам. Дидо на няколко пъти насочваше мисълта ми към точността и днес се зарових надълбоко във детайлите (а знаем че там е заровено кучето обикновенно). Понеже математиката ми е скучна, помолих съпругата ми да ми помогне (има висше по математика) и познайте какво открих......... #-o
Здравей,
Как мислиш, защо се отказах от тия заигравки с 10" ,12" , 16" и т.н. телескопи ?
Няма нужда от висша математика за да разбереш колко е сбъркана постановката на 10" Skywatcher и нагоре.

Направо ти пиша какво имаш реално:

1. Заради по-малкото стандартно огледало от нужното при този износ на фокуса имаш реално ползване на 235 мм огледало а не 254 мм. .

2. Ако дръпнеш вторичното огледало по-далеч при този диаметър на тръбата пак имаш загуба на светлинен поток, тогава почва и фокусера да
се разминава.

3. Ако сложиш по-голямо вторично пак имаш загуби заради размера и контраста се влошава.

Изобщо този модел на Skywatcher сравнен с 200 мм не дава разлика визуално при добри условия, както си забелязал, освен за
някои DSO на границата на видимост.

Затова и се отказах от тия визуални мъки с телескопи над 200 мм. Имах 2 по-големи от 250 мм и на двата не бях грам доволен от
това, което се получава визуално. Да не коментираме 16" какво оръдие е.
Истината за мен за любители е във видеоастрономията.

Лека и не го мисли - този модел няма оправия по мое мнение.
Здравей.........
235мм. е доста оптимистично ( и аз мислех че е там някъде), обаче се оказа че не е повече от 222-225мм :D
Обичам задачи които са почти невъзможни, колебая се само защото съпругата ми купи този телескоп именно за това да не човъркам повече по телескопите, а ще се наложи отново......
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » съб окт 14, 2017 11:09

magi208 написа:А сега де ... Това не беше ли ф5 ? Със фокусно на главното 1200 мм.
Я го премери точно по звезда и оризова хартия къде се пада фокусната точка .И дай точно с каква голяма ос е вторичното , че не ми се търси в нета .
Не е изключено да има грешка някъде .
Здравей........
57/80мм точно (не е 58мм. малката ос).
Фокуса е 1200 мм - F4.7, износът(фокалната равнина) е на 130мм над тръбата, дебелината на тръбата е 2мм, фокусер 2 инча, минимална височина 70мм, ход на фокусера 40мм,фокусера е на 130мм от края на тръбата, тръбата е 1090мм.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » съб окт 14, 2017 11:35

Здравей.........
235мм. е доста оптимистично ( и аз мислех че е там някъде), обаче се оказа че не е повече от 222-225мм :D
Обичам задачи които са почти невъзможни, колебая се само защото съпругата ми купи този телескоп именно за това да не човъркам повече по телескопите, а ще се наложи отново......[/quote]

Здравей,
не исках да ти пиша 220-225 мм , ама сам си го усетил.
Решавам всякакви и в работата задачи и не се отказвам,
но все пак има неща където е необходимо направо да се почне отначало. Преправянето е
много по-трудоемко от новото. ( Нещо като ремонт на старо жилище - първо къртиш и сменяш, после мажеш и си на ниво
мазилка и замазка, както се продава ново, а си вложил бая труд и пари.)
В случая каквото и да правиш проблемите са първо от тръбата - къса е и малко тясна. Ако я смениш почват други проблеми.
Фокусера ще ти "падне" надолу фокуса и ще стане забавно. Ще трябва да се преправя удължителя за окулярите.
Аз с камерата и редуктора имах подобен проблем - с редуктор ми се измести фокуса много "навътре" и нямах ход достатъчно,
само, че с камерата има решение да го приближиш до нея, като загубиш от редукцията (стана 0.6).
Варианта да минеш на отворена конструкция пък ще води до други проблеми.
Изобщо има доста да ги попържваш "индженерите" .
Изнесли са фокуса толкова нагоре заради камерите (фотоапаратите 50-75-105 мм фокусно)- за да може да го "хващат" , но
са убили визуалното.

Лека.

Video Astronomy System:
TS-PHOTON 6" F4
ZWO ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » вт окт 17, 2017 02:09

При тези огледала бих заложила за визуално 320 mm тръба вътрешен диаметър и отстояние 990 милиметра между огледалата .
Това според мен .
Само че пак става щур филм с фокусера .
Още по щурав от предишният случай .
Не знам защо е с 275 мм тръба при 255 диаметър на главното . За мен както и другите колеги вече писаха няма никаква логика .

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » вт окт 17, 2017 13:40

magi208 написа:При тези огледала бих заложила за визуално 320 mm тръба вътрешен диаметър и отстояние 990 милиметра между огледалата .
Това според мен .
Само че пак става щур филм с фокусера .
Още по щурав от предишният случай .
Не знам защо е с 275 мм тръба при 255 диаметър на главното . За мен както и другите колеги вече писаха няма никаква логика .
Защото тия тъпани правят с една тръба и за визуално и за астрофото. И при 250 - цата става тоя гаф. Само за справка и
сгъваемия добсън 250 страда от същия проблем, а там биха могли да го избегнат, но са просто търгаши.
Лека.

Video Astronomy System:
TS-PHOTON 6" F4
ZWO ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

Потребителски аватар
Хектор

Задачата решена- Ново ниво-Решителен пробив....

Мнение от Хектор » пет окт 20, 2017 22:40

Днес говорих със един колега от форума които има същия телескоп и се колебаеше дали да не си вземе Селестрон Ц-8.
По време на разговора си казах :- Защо заради един тежък но РЕШИМ проблем човека трябва да прави Down Grade (да сваля апертурата)??????
Моя модел телескоп страда тежко от "генетично" вроден дефект които отказва много негови притежатели от него.
Проблема е загуба на светлина, а точно имаме реално сваляне на апертурата на 209-220мм. от 258мм., заради отстоянията на огледалата едно от друго.
Разстоянието между тях е 925мм и то при максимално натегнати пружини на оправата на главното огледало (максимално назад).
И така, днес реших да действам и разглобих телескопа. Веднага видях как може да се фиксира проблема, но посещение на стругар не влизаше във моите планове (идеята ми винаги е била нещата да се получават максимално лесно и със минимални манипулации).....
Докато съзерцавах разглобената оправа на огледалото ме прониза мисловна светкавица...........премерих пружините колко са голями при максимална свивка (оказаха се 10мм), а целия проблем е да се добавят отнякъде още 20мм общо към оптичната ос.
Когато ги премахнах остана да намеря още само 10мм отнякъде и втора идея ми блесна в главата. Взех шублера и за голям късмет на всички нас се оказа че фокусера може да се мръдне напред ТОЧНО със 10мм.
За целта естествено се премества и спайдера, но пробиването на 4 дупки (8мм) за него и 4 дупки (4мм) за болтчетата на фокусера са задача която изпълних за 10 минутки.
Огледалата застанаха точно на 945мм и след бързата колимация разликата на звездното небе е ТОТАЛНА. ЦВЕТОВЕТЕ на звездите са СТРАХОТНО наситени и добавените 49мм направо удвоиха силата на скопа =D> :D :wink: :shock: :D
Приятели, утре живи здрави ще добавя и снимки макар че на външен вид нищо не си личи, все едно не е пипан........
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Synergon

Re: Задачата решена- Ново ниво-Решителен пробив....

Мнение от Synergon » съб окт 21, 2017 10:43

Хектор написа:Днес говорих със един колега от форума които има същия телескоп и се колебаеше дали да не си вземе Селестрон Ц-8.
По време на разговора си казах :- Защо заради един тежък но РЕШИМ проблем човека трябва да прави Down Grade (да сваля апертурата)??????
Моя модел телескоп страда тежко от "генетично" вроден дефект които отказва много негови притежатели от него.
Проблема е загуба на светлина, а точно имаме реално сваляне на апертурата на 209-220мм. от 258мм., заради отстоянията на огледалата едно от друго.
Разстоянието между тях е 925мм и то при максимално натегнати пружини на оправата на главното огледало (максимално назад).
И така, днес реших да действам и разглобих телескопа. Веднага видях как може да се фиксира проблема, но посещение на стругар не влизаше във моите планове (идеята ми винаги е била нещата да се получават максимално лесно и със минимални манипулации).....
Докато съзерцавах разглобената оправа на огледалото ме прониза мисловна светкавица...........премерих пружините колко са голями при максимална свивка (оказаха се 10мм), а целия проблем е да се добавят отнякъде още 20мм общо към оптичната ос.
Когато ги премахнах остана да намеря още само 10мм отнякъде и втора идея ми блесна в главата. Взех шублера и за голям късмет на всички нас се оказа че фокусера може да се мръдне напред ТОЧНО със 10мм.
За целта естествено се премества и спайдера, но пробиването на 4 дупки (8мм) за него и 4 дупки (4мм) за болтчетата на фокусера са задача която изпълних за 10 минутки.
Огледалата застанаха точно на 945мм и след бързата колимация разликата на звездното небе е ТОТАЛНА. ЦВЕТОВЕТЕ на звездите са СТРАХОТНО наситени и добавените 49мм направо удвоиха силата на скопа =D> :D :wink: :shock: :D
Приятели, утре живи здрави ще добавя и снимки макар че на външен вид нищо не си личи, все едно не е пипан........
Здравей,
тясната тръба няма как да я оправиш, иначе това, което си направил е почти максимума с наличното.
Имай предвид, че снощи и небето беше много добро за наблюдения.
Лека.

Video Astronomy System:
TS-PHOTON 6" F4
ZWO ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » съб окт 21, 2017 11:50

Както винаги съм съгласен с теб :D
Дебелата тръба си е дебела и винаги си е по- добре, обаче ми направи впечатление че диафрагмите които може да се поставят са със диаметър от 284мм , което означава че и тая тръба "става" поне за начало.
Важното е че сега като си купи някой такъв телескоп ще може да се справи за нула време и да го направи наистина да е 255мм :D
Небето беше добро спор няма, ама има разлика доста голяма от преди, особено цветовете станаха много силни и самия небесен фон изсветля :D .Телескопа направо се "отпуши".........
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » съб окт 21, 2017 15:14

Хектор написа:Както винаги съм съгласен с теб :D
Дебелата тръба си е дебела и винаги си е по- добре, обаче ми направи впечатление че диафрагмите които може да се поставят са със диаметър от 284мм , което означава че и тая тръба "става" поне за начало.
Важното е че сега като си купи някой такъв телескоп ще може да се справи за нула време и да го направи наистина да е 255мм :D
Небето беше добро спор няма, ама има разлика доста голяма от преди, особено цветовете станаха много силни и самия небесен фон изсветля :D .Телескопа направо се "отпуши".........
Здравей,
мерси за изчеткването, гледам да помагам от което разбирам.
Ще го нагодиш накрая усещам, дано ти донесе приятни наблюдения.
Като имаш време виж докъде добутах "видеоастрономията",
направо не е за вярване с този бюджет какво се постигна.
Лека.

Video Astronomy System:
TS-PHOTON 6" F4
ZWO ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » съб окт 21, 2017 19:24

Synergon написа:
Хектор написа:Както винаги съм съгласен с теб :D
Здравей,
мерси за изчеткването, гледам да помагам от което разбирам.
Ще го нагодиш накрая усещам, дано ти донесе приятни наблюдения.
Като имаш време виж докъде добутах "видеоастрономията",
направо не е за вярване с този бюджет какво се постигна.
Лека.
О, ама аз си я следя от самото начало и всяко мнение го чета с интерес. Мисля че има много хляб за научна работа, там предимствата са много.
С тази мощ съчетана със компютър може да се търсят нови комети,астероиди..........
Ще бъде много интересно да покажеш някоя планета, например "тегавия" Марс :wink: :D
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Неизбежни доработки.........

Мнение от Хектор » нед окт 29, 2017 10:19

Поставих малко вентилаторче над главното огледало за да изкарва веднага стелещия се въздух отдаден от него извън тръбата . Това влошава силно образът защото въздухът се стеле по горния край на тръбата и засяга оптичния път на образът.
При увеличения над 150 X прицелен във Алтайр на предфокален тест включих вентилаторът и променях електро напрежението (оборотите) на вентилаторчето. Прекрасно се вижда как то изсмуква въздушната маса и създавайки постоянен поток стабилизира образът.
Подобрението е със 50-тина процента и премахва напълно (дименето) на огледалото. Създава се възможност по- топлия въздух отделен от главното огледало да напусне тръбата много по-бързо.
77777777777777.jpg
Под вентилаторът са пробити 5 дупчици по 4мм......
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2017:10:29 09:32:08
Image taken on:
нед окт 29, 2017 07:32
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/100 Sec
F-number:
f/2.4
ISO speed rating:
104
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
LENOVO
Camera-model:
Lenovo TB3-730X
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
888888.jpg
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Недоумение....

Мнение от Хектор » ср фев 07, 2018 00:39

Понеже изчисленията ми страдат от един проблем, не- мога да продължа ъпгрейда на телескопа.
Използвам програмата -https://stellafane.org/tm/newt-web/newt-web.html, но не- мога да разбера откъде се мери минималната височина на фокусера........
33333.jpg
33333.jpg (30.59 KиБ) Видяна 590 пъти
Не мисля че е (А).
Смятам че е (Б) във най-долно положение, обаче ако се развие горната тръбичка положението на окуляра ще се промени със 30мм надолу и тогава как може да има значение колко е минималната височина на фокусера (Б) след като тя си остава същата ,но окуляра е променил положението си значително спрямо фокалната равнина ????
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Sotis
Регистриран: пет авг 22, 2014 17:11
Контакти:

Мнение от Sotis » ср фев 07, 2018 07:52

Общо взето няма значение :D
Focuser Minimum Height - Минималната височина на фокусера е разстоянието до горния ръб на фокусера при най-долно положение.
Spare Focuser In Travel - Разстояниието от горния ръб на фокусера до фокалната равнина. Или това е обикновено половината от движението на фокусера.
Additional Height for Camera - Допълнително удържение, ако има такова.

Но защо няма значение къде какво ще сложиш. Просто сборът на трите трябва да ти дава разстоянието от горния ръб на тръбата до фокалната равнина.

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » ср фев 07, 2018 19:47

горния ръб на фокусера при най-долно положение............... е В по графиката ?
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Sotis
Регистриран: пет авг 22, 2014 17:11
Контакти:

Мнение от Sotis » чет фев 08, 2018 07:46

Да, но когато е в най-долно положение. В момента фокусерът не е в най-долно положение. Когато слезе максимално надолу, тогава B ще бъде приблизително равно на C, но малко по-голямо.
Additional Height for Camera ще ти бъде A-B, и ако приемем, че в момента фокусерът е в най-горно положение, то Spare Focuser In Travel ще ти бъде половината от B-C.

Потребителски аватар
Хектор

Изграждане на нова тръба........

Мнение от Хектор » чет мар 15, 2018 23:51

Отместването само със 20мм във правилна посока на спайдерът даде голяма разлика, но 20-те милиметра отместване се оказаха недостатъчни и във момента телескопът работи все едно е със 240мм апертура. Естествено има вариант да се отмести назад част от оправата на главното огледало, но телескопът все така ще си остане със тясна тръба и доста тежък.
От друга страна направата на телескоп със отворена конструкция не ми се нрави и по този начин остана последния възможен вариант................нова тръба. По-лека, по- широка и по този начин позволяваща поставянето на критични диафрагми, такава тръба е идеалното решение поне от моя гледна точка :D
Закупих полиестерен- много лек плат 10 метра, полиестерно лепило и поръчах 2мм флоатно стъкло със диаметър 286мм за затварянето на тръбата отпред (отворения телескоп не си е работа).....
Тръбата ще се навива върху старата тръба със външен диаметър 288мм облепена със стреч фолио и един пласт 2 мм твърд картон върху стреча. Платът в момента го нарязвам на ивици по 20 см и ще се навива със опъване по лек диагонал като всеки ред ще е със противоположна на предишната посока. Така се постига уникална здравина. След 5-тия ред ще има един със Биндер лента (за ъгли на гипсокатрон) която ще придаде голяма мощ против усукване.По средата на редовете ще се поставят 3 алуминиеви планки, 2 за захващането към монтировката и една за дръжка със която да се насочва и пренася лесно телескопът.
Във двата й края ще дъде леко удебелена за здравина.
Плановете са създадени за да се нарушават и едва ли ще стане точно както съм го планирал :D
Все пак е запланувано следното:
Тежест на тръбата 2 кг вместо сегашните 6 кг......
Диаметър 292мм вместо 286
Входна апертура 292мм вместо 276мм !!!!! сегашни......
Обща тежест на целият телескоп 7-8 кг вместо сегашните 12,900 кг.......
Закачане БЕЗПРОБЛЕМНО на EQ 5 не само без претоварване, но и доста под лимиттът и.......
Тръбата за новия търсач 14х80 е готова, като новият търсач ще е даже по- лек от сегашния 9х50.....
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » пет мар 16, 2018 00:34

Ще стане както си го замислил с една мааалка подробност .
Старата тръба ще си остане вътре и докато не я разцепиш цялата по дължина , няма да иска да излезе.
Сега ти се вижда , че картона лесно се плъзга по стреча , но изчакай да стегне на голяма площ .
И с кран не може да се извади .
С други думи решавай дали държиш да се запази старата метална тръба .

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пет мар 16, 2018 07:07

О да, това ми се е случвало навремето само че със епоксидна смола :D
След третия ред и малко втвърдяване се изтегля наполовина тръбата на телескопът и се замества със парцали във картонената тръба със яко набиване :D
Знам че ще е трудно, но няма как.......
Благодаря за подсещането.....
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » пет мар 16, 2018 11:14

Гледала съм Боян да прави една щуротия , която винаги работи .
Само че това е голяма тръба и ще иска много материал ..
Един слой от тънко и здраво въженце се поставя по дължина на тръбата . Не се навива , а се поставя въженце до въженце .
Под и над него има стреч фолио .
След като стегне изтегля въженцата и тръбата се освобождава от дорника .

Потребителски аватар
Хектор

Стартът е даден.....

Мнение от Хектор » съб мар 17, 2018 10:26

Фазер 2 мм и постепенно огъване със гореща вода за грубо оформяне на дорник.......
222.jpg
Първоначално огъване във банята......
IMG_20180317_101906.jpg
Изсъхване със подходящия вече диаметър...
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » съб мар 17, 2018 11:31

Е , браво ! Страшен си !
Каква правилна форма се е получила =D>
Стискам палци !

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » съб мар 17, 2018 11:51

Правилна, ама сега се опитвам да преодолея 2 мм-вия ръб който и придава леко елипсовидна форма.............
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » съб мар 17, 2018 12:06

Хектор написа:
съб мар 17, 2018 11:51
Правилна, ама сега се опитвам да преодолея 2 мм-вия ръб който и придава леко елипсовидна форма.............
Ти пък ...Хората правят квадратни телескопи ...
Ти си перфекционист и това те дразни ...
Сложи още един ръб за симетрия :)
Шегувам се .
Заглади го с пила за дърво ако ти се играе .

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » съб мар 17, 2018 14:33

Днес след изсъхването се оказа представете си, че дорникът тежи само 2,9 килограма, а има тепърва да се намалява още теглото му :shock:
Формата и здравината му са точно като на ПВЕ- тръба и започнах силно да се колебая дали самия дорник да не стане тръба ????????????
PZO-Бинокуляр

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение