Екваториална монтировка в домашни условия

Tercel
Регистриран: ср яну 04, 2023 11:58

Екваториална монтировка в домашни условия

Мнение от Tercel » пет яну 06, 2023 20:45

Здравейте,

Видях и надолу из темите, че хората се опитват в домашни условия да правят EQ6R-та и си блъскат главите в стената като мен и реших да споделя опит, та белким спестя на някого главоболие.

Малко "бекграунд"...
Завършил съм автоматика в ТУ София и не ме е страх от поялници, мотори, програмиране. Имам сравнително стабилна основа що се отнася до CAD и изкарах голяма част от допълните "джобни" с курсови на Solidworks. Не бях си играл конкретно със стъпкови мотори, но човек живее веднъж. Миналата година покрай другото снимане реших да пробвам и астрофотография.

Идеята ми беше сравнително проста.
Започах с RA оста тъй като DEC мога да закова на 1 място и да не я пипам дори цяла нощ. За да докарам плавно движдение с висока редукция и без backlash, тройна ремъчна предавка и сме в джаза. Накупих моторчета и driver-и, едно raspberry и 6mm ремъци за 3D принтер/CNC. Изрязах от акрил криво-ляво кръгчета изцяло с ръчни инструменти, опънах ремъци и противно на очакванията ми работеше префектно... преди да сложа нещо да се върти. Ремъците се прихлъзват.

След известно размишление и след като преглътнах това, че дизайна ми не струва минах на план Б.
Въпреки че от години не бях пипал CAD, а пък 3D принтер никога, взех едно 3d принтерче и започнах текущата версия. Ето я в целият си "блясък".
20221221_090803(1).jpg
Малко по-представително изглежда на 3d чертежите все пак...
Screenshot 2023-01-06 193854.png
Малко описание на техническите характеристики под купчината кабели:
Конструкция с 10mm акрилни панели (плексиглас) и 3D принтиранис подпори.
Индикатор с нивелир за текущата ми географска локация.
Крачета за мебели за нивелиране.
RA NEMA 17, стъпков драйвер с 1/256 microsteping, 1-ва предавка червячна 1:200, 2-ра предавка рибна кост 1:7.5 общо 1:1500 - позволява side-reel при 900Hz
Dec NEMA 17, стъпков драйвер1:...не помня, детето изключи компа и загубих файловете :)
Маханичен съединител за RA оста.
Лагери на всички оси и Голям, Хубав аксиален лагер.
Лястовича опашка на една от опорите паралелна с RA оста която ползвам за полярната калибровка.
Релса за Macro снимки за закрепване на камерата.
Физически бутончета за ръчно движение.
Stepdown регулатор, за да мога храня raspberry-то и моторите от 1 източник между 5 и 35 V.
Написах си и GUY на python със същите бутончета за контрол и малко екстри.
Понеже си е чист linux си снимам през USB с Nikon-чето и снимките отиват директно на домашния NAS.
Също така направих процедура за platesolving към локална инсталация на astrometry.net на лаптопчето.

Ето и малко резултати с моя верен Nikon Z6 s 70-200мм f1/2.8:
Това е разтегната 20 s снимка на 200mm
Screenshot 2023-01-06 201528.png
И едни час и нещо M31. За жалост на моя балкон гледа на североизток и Андромеда се скрива зад стената 2-3 часа след като стане тъмно по това време на годината.
Screenshot 2023-01-06 201658.png
Тъй като на NAS-че му умря 1 от дисковете чакам да се rebuild-не raid-a (може би до утре на обяд), за да си довърша първия надявам се приличен кадър на M81 с 2000 светли кадъра по 20 секунди, въпреки че на 200 мм не се вижда кой знае какво.

Утре ако е такова времето мога да го изкарам да тествам по-дълги снимки.

За по-нататък съм предвидил:
Метална конструкция на шасито.
Доработка на софтуера, може би и ascom драйвер за добавяне в NINA.

Потребителски аватар
itiman78
Регистриран: ср юли 28, 2021 08:11

Re: Екваториална монтировка в домашни условия

Мнение от itiman78 » съб яну 07, 2023 10:55

Добре си го започнал!
Идеята с ремъците е добра - просто трябва да го проектираш и пресметнеш по-обре.
Можеш да препишеш някоя идея от тази монтировка.
Изображение
Онтносно бакслаша за да се нулира напълно трябват зъбни ремъци с метална оплетка - иначе си остава известна еластичност.
Но за малки товари и нормални ремъци ще се справят
Техника:
Смена 8М

Tercel

Мнение от Tercel » съб яну 07, 2023 11:24

За тази 1/2 година в понатрупах опит и ако почна от нулата и с 3d принтерчето на помощ, може би ще докарам работещ вариант с ремъци.
Ето първия дизайн на RA задвижването, ако е интересно или поне забавно :)

Редукцията е 4 етапа с 1:10 съотношение.

Потребителски аватар
itiman78

Мнение от itiman78 » съб яну 07, 2023 12:47

3D принтинга за макетиране може да върши работа ..... но за сериозна монтировка е меко казано несериозно.....
Помисли защо е така. 8)
Техника:
Смена 8М

Tercel

Мнение от Tercel » съб яну 07, 2023 14:08

Нямам претенции, че от проекта ще излезе нещо, което минава тук за серизно. Изглежда повечето хора тук са с доста опит и съответно доста високи стандарти.
Както написах и в началото на поста, споделям опит и какво може да се постигне в домашни условия с подръчни материали.
Работя върху това нещо за спорта така да се каже, и възнамерявам да мина през поне още няколко итерации.

Да, голямо и грозно е. Разменям габарити и тегло за точност като основна концепция в проектирането.
Може би ако имах на разположение хубав струг и фреза щеше да изглежда по друг начин. Въпреки това мога да кажа, че в RA задвижването няма осезаем backlash. Основния проблем, който имам към момета е, че 10мм акрил не е достатъчно здрав материал за носеща конструкция, а 6mm шпилка не е доататъчно добър заместител на ос.

По груби сметки задно с raspberry-то общата стойност на материалите е между 500 и 600 лева. Почти съм сигурен, че ако хвършил комбинацията с която снимам с тегло 2230г върху нещо за купено от магазина за тези пари няма да изкараш по-хубава картинка.

Ще ми е много полезно и бих бил много благодарен, ако някой предостави тестов кадър с EQ3, EQ5, EQ6 (R) с full frame сензор на 200mm без guiding, за да мога да направя някакво поне близко до реално сравнение.

Потребителски аватар
itiman78

Мнение от itiman78 » съб яну 07, 2023 14:31

Че е за спорта това е похвално, и че си стигнал толова далече също.... но да постигнеш приличен резултат дори за 200мм фокусно разстояние без гидиране е възмоцно но не и с това което си събрал до момента.
Изисква се доста повече точност от постигната от теб до тоя момент .....
Идеята с ремъците е супер но си иска доста посериозен подход при изпълнението и според мен има доста хляб в нея стига да се направи на достатъчно ниво.
Но щом си почнал сам ще видиш къде нещата ти куцат.
А относно цената .... аз на скоро породадох един чисто нов Star Adventurer за 650.....

Не гледай цената а гледай да го направиш добре..... щото ако гледаш цената, повярвай, ще ти излезе много по-скъпо от заводско изпълнение, с което по качества ще ти е трудно да конкурираш.

Ако ти е за любителско изпълнение по-добре спретни една монтировка от тоя тип..... що годе е възможно да докараш прилични качества в домашни условия.....
https://www.thingiverse.com/thing:4893159
Може много добре да се спретне и на малко места може да се сгафи.
Техника:
Смена 8М

Tercel

Мнение от Tercel » пон яну 09, 2023 00:11

Направих малко експерименти по случай пълната луна.
Снимах по няколко кадъра с различна дължина експозицията, за да съм сигурен че са консистентни.
Сглобих една представителна извадка, която умишнено снимах в район, който предполагам е познат на повечето членове на форума - горе долу центрирано около IC 1831.

Ще съм благодарен, ако някой отдели минутка да хвърли едно око и да даде мнение на максимално колко секунди би снимал, ако беше в мойта позиция.
Направих една drive папка с full res jpg и nef-чета.
https://drive.google.com/drive/folders/ ... share_link

Относно темата с barndoor tracker-а - в моя случай искам нещо което да може да ми издържи апарата читав обектив.
Текущата ми глава за статив е тази и не издържа:
https://uk.benroeu.com/benro-b1-triple- ... u60-plate/
А и самия статив трябва да е много стабилен.
По мои впечатление стават само за снимки на млечния път на 24 ... 50mm макс.

За хора, които искат да принтират нещо готово по-скоро бих препоръчал нещо от тези:
https://wiki.openastrotech.com/OpenAstroTracker
https://wiki.openastrotech.com/OpenAstroMount

Продават тракера хората и като kit, ако не му се събират на човек лагерите и ремъците отделно.
https://www.astroshop.eu/camera-mounts/ ... to/p,70674

Ето и галерия на снимано с него:
https://www.flickr.com/groups/14697674@N24/pool/

Потребителски аватар
itiman78

Мнение от itiman78 » пон яну 09, 2023 09:20

Принципно ако монтировката е гидираща и щогоде читава на практика няма ограничение от към дължина на експозиция и то на доста по-големи фокусни разстояния - аз по 15минути съм експериментирал и резултата е перфектен......
Ако говорим за монтировка без гидиране едно 2-3 минути при 200мм фокусно можеш да докараш добри.

В твоя случай без значително подобряване на механиката и 30 секунди не са добре....

Относно хамбарната врата .... е че ко пречи да я направиш масивна и да държи не по-зле от нормална монтировка.....
Ясно е че печатана няма да държи свястно, но то и твоята толкова държи ......
Техника:
Смена 8М

Потребителски аватар
Insomniac
Регистриран: съб мар 03, 2012 19:22
Контакти:

Мнение от Insomniac » пон яну 09, 2023 09:35

Точно щях да ти пращам OpenAstroTech тракера и гледам - ти го знаеш ;-) От показаните снимки, тази на 90 секунди ми изглежда добре, но за всеки случай бих редуцирал до 60 секунди.

Поздравления за ентусиазма. Сега ако направиш и гидиране ще влезеш в "играта". Иначе винаги можеш да го ползваш и с по-малко фокусно разстояние, има доста красоти на "широко". Някои от най-любимите ми снимки са на 50мм фокусно.
===================
ZWO FF107 Apo // Skywatcher Quattro-8CF 200/800mm // William Optics Redcat 51
ZWO AM5 // iOptron SkyHunter
Lacerta MGEN Autoguider + Orion 50mm Mini Guider / ZWO ASI120MM mini + ZWO mini guide scope
ASI2600MC Pro / ASI183MC Pro
Optolong L-eXtreme 1.25", Optolong L-Ultimate 2" filters

Потребителски аватар
Insomniac
Регистриран: съб мар 03, 2012 19:22
Контакти:

Мнение от Insomniac » пон яну 09, 2023 10:47

Tercel написа:
съб яну 07, 2023 14:08
Ще ми е много полезно и бих бил много благодарен, ако някой предостави тестов кадър с EQ3, EQ5, EQ6 (R) с full frame сензор на 200mm без guiding, за да мога да направя някакво поне близко до реално сравнение.
Камера: Canon 6d, без гидиране
телескоп: William Optics Redcat 51 (250mm фокусно)
180 sec на ISO1600
Монтировка: SkyGuider Pro, която продадох наскоро за около 700 лв

Изображение
===================
ZWO FF107 Apo // Skywatcher Quattro-8CF 200/800mm // William Optics Redcat 51
ZWO AM5 // iOptron SkyHunter
Lacerta MGEN Autoguider + Orion 50mm Mini Guider / ZWO ASI120MM mini + ZWO mini guide scope
ASI2600MC Pro / ASI183MC Pro
Optolong L-eXtreme 1.25", Optolong L-Ultimate 2" filters

Tercel

Мнение от Tercel » пон яну 09, 2023 11:07

Супер, благодаря ти.

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » пон яну 09, 2023 13:48

Tercel написа:
пон яну 09, 2023 00:11
... За хора, които искат да принтират нещо готово по-скоро бих препоръчал нещо от тези:
https://wiki.openastrotech.com/OpenAstroTracker
https://wiki.openastrotech.com/OpenAstroMount
Пълен т@шак! Половин година си играх да го правя, настройвам, доработвам, сменям мотори с по-мощни, променям софтуера и какво ли още не и така и не го накарах да ме "слуша". Мислех да го пратя на село и да го командвам от вкъщи в града, да е нещо като мини обсерватория. Сега си седи в един кашон сглобено и чака по-добри времена да дойдат да му обърна внимание. От него сега само ползвам гидиращото телескопче с камерата.
Bresser 150/750, Exos-2 OnStep pro
Altair Hipercam 183M Pro TEC, ZWO ASI120MM Mini
LRGB + SII, OIII, Ha, Johnson B, Johnson V
DIY filter wheel, DIY motorized focuser, mini PC
Canon 100D, Canon 1200D mod

Tercel

Мнение от Tercel » пон яну 09, 2023 15:14

Жалко, на документация изглеждаше сравнително читаво.
Предполагам си сглобил ОАТ, а не тази за ОАМ по-тежки товари?

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » пон яну 09, 2023 18:44

Tercel написа:
пон яну 09, 2023 15:14
Жалко, на документация изглеждаше сравнително читаво.
Предполагам си сглобил ОАТ, а не тази за ОАМ по-тежки товари?
Точно за ОАТ говоря, но като гледам ОАМ и тя ще е такава. Освен това е много хилаво всичко. Нещо, което трябва да е от метал - трябва да е от метал! :D

Потребителски аватар
itiman78

Мнение от itiman78 » пет мар 10, 2023 12:20

За информация относно еластичността на разните ремъци - при стандартен полимерен зъбен синхронен ремък T5 с ширина 10мм еластичността му при натоварване с 500нютона или казано разбираемо с 50кг, ремъкът се обтяга с около 0,013мм на метър дължина.
Очаквах да е доста по-зле но се оказа съвсем добър тоя показател.... при разумна редукция добре би работила подобна предавка.....
А ако ремъкът е с стоманен корд тоя показател вероятно е по-добър.....

Явно не случайно Avalon правят такива монтировки .....
Техника:
Смена 8М

Tercel

Мнение от Tercel » пет май 12, 2023 10:48

Продължавам в подготовката на втора версия на самоделката и реших да пусна WIP update. Остават 3-4 малки детайла за принтиране, фина настройка и софтуер. След това очаквам липса на облаци за първоначални тестове.
Конструкцията е на 3 отделни модула от съответно 80x40, 40x40 и 30x30 алуминиеви профили. Оставил съм най-голяма част от детайлите стандартни. Предвидил съм и възможност за монтаж на нютонов до 350mm външен диаметър.ИзображениеИзображение

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пет май 12, 2023 13:56

На лявата снимка това стърчащото нагоре по диагонала е вилка ли?

Tercel

Мнение от Tercel » пет май 12, 2023 14:09

Да. Ето как изглежда 3d модела и още няколко снимки от друг ъгъл на самата вилка.ИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
itiman78

Мнение от itiman78 » пет май 12, 2023 14:49

Добре де - защо се отказа от ремъците .....
Принципа беше отличен - просто трябваше да го реализираш добре.

/С тия печатани зъбчатки това ш се тресе като невротик, а за луфтове да не говорим..../

//Като ти е толко мерак да печаташ - иди дойди зъбна ремъчна шайба с по-едра стъпка може да се напечата прилично, но с тия печатани зъбчатки и червяци мене ми е смърт какво чудо ш е..... Спокойно можеш да си изпечаташ големите шайби а малките да си ги купиш. спокойно можеш да си изпечаташ и лагерните тела , и ти остава да вземеш една здрава правоъгълна метална тръба и да ги навреш навреш да стоят стабилно там.//
Техника:
Смена 8М

Tercel

Мнение от Tercel » пет май 12, 2023 16:59

Като имам рамката мога да си "печатам" колкото ми душа иска вариции на предавки в рамките на няколко дни, включително ремъчни ако преценя че има смисъл/нужда. Разбирам добре аргуметна ти за zero backlash система, но приплъзването при големи товари е проблем. Знам, защото съм тествал.

Тракане, хлопане и луфтове нямаше и на прототипа. Няма да има и тук.

Потребителски аватар
itiman78

Мнение от itiman78 » пет май 12, 2023 18:17

Извини че се изказвам и поучавам по темата, но го правя не на равно място а от инженерните си практика и образование.
Та на въпроса.
Големи товари казваш ..... аз не знам в телескопа къде са големите товари ..... това не е трактор, макар да се ползват тракторни предавки ..... :D

Сега на въпроса за печатаните изпълнения ....
Освен степента на предавка самата предавка има още камара свойства и особености които са критични за нашите цели.
Да започнем с свойството цикличност на дадена предавка ... в случая с печатаните зъбни колела няма как да я усигуриш защото аз не знам принтер с степен на точност и повтаряемост по-висока от 1/10 от милиметъра на 10мм. разстояние. (евентуално фотополимерните може да докарат по-прилична точност но ти не ползваш такъв) От тук ти следват първите проблеми - ш имаш цикличности в цялат аконструкция.....
Следващото с което ш имаш много големи проблеми е гладкоста с която работи предавката .... при триене на зъб в зъб се случват вибрации които в твоя случай на печатаните изпълнения са огромни заради самата гладкост на зъбите. А повярвай ми как и да се опитваш да шлайфаш това няма да реши проблема .... (общо взето ш бръмчи като трактор макар да не е ртактор) :D Няма как да ме убедиш че няма луфтове и неравност и периодика на това де си напечатал. Знам какво е 3Д печат, и до де му стигат възможностите
Следващия проблем е температурната зависимост ..... това чудо ш си мени характеристиките както му скефне спрямо околната среда та чак до разтапяне и деформиране до неознаваемост.
Следващщото е нестабилност в времето .... стареене блабла ......
Мога да се сетя за още камара фактори които са важни и не могат да се осигурят от печатани тетайли.

Ще ти дам безплатен съвет как би станало и би действително работило......
Както вече ти казах можеш да го направиш добре с синхронни ремъчни предавки....
Но трябва да го направиш добре .....
Най добре ползвай ремък от типа Т5 или HTD 5 с 25мм ширина. Ширината не е случайна - не е заради здравината на предавката а зарад това че самия ремък нулира повечето периодикки на печатаната зъбчатка.
Накичи ги там 2-3-4 степени. Най добре малкото колело да е не по-малко от 15 зъба МЕТАЛНО, а голямото колкото можеш по-голямо си напечати, като важното е да се спазят разстоянията изискуеми между водено и водещо колело.
Тая джаджа я заври задължително в метален корпос . В никакъв случай печатан заради псочените по-горе недостатъци.
Предавката в хубаво да е в рамките между 100 и 200 - по-малко или повече е безсмислено.

Без водене всеки стъпковак в микростъпков режим ш ти докара прилични 2-3 минути експозиция при 200мм фокусно. Важно е само хубаво да си сметнеш импулсите за секуна които ще цъкат.

/ И аз ш правя нещо от сорта но малко по-развито някога ако реша да мина на тежък инстромент че тежките монтировки са неоправдано скъпи./
Техника:
Смена 8М

Tercel

Мнение от Tercel » пет май 12, 2023 20:07

Благодаря за съвета. Ще ми е интересно да споделиш твоя подход.

Пишеш наизуст или можи би имаш стара информацията за някои неща.

Толеранс под 0.1 мм постигам без особени усилия на 200 мм по x и y със сравнително висока скорост и 0.4mm дюза. С по-малка дюза и по-бавен принт може да се подобри значително, но отема много време. 1 стъпка на мотора по x и y осите отговаря на около 0.0125мм z е още по бавна и точна. Принтера и ender3 pro за около 400 лв.

Фотополимерните са с малък обем и не са подходящи за итеративен процес на разработка.

За зъбните предавки имаш предвид колела без наклон на зъбите. Когато са с наклон, при мен два наклона по 45 гр. като рибна кост, контакта между отделните зъби е плавен. Традиционно се ползват изключително рядко, защото изработката им със струг и фреза е много по-сложна.

Всяка технология си има недостатъци. Ако проектираш умно, можеш да намалиш ефекта им.

Разбира се може и да бъркам, все пак съм прост магистър по автоматика.

Потребителски аватар
itiman78

Мнение от itiman78 » пет май 12, 2023 20:35

Добре - значи мога да се аргументирам след като гороря с човек де има някакво понятие.
Толеранс под 0.1 мм постигам без особени усилия на 200 мм
Просто няма шанс да ме/ни убедиш че ще докараш точността на машинно обработен детайл.
Самото послойно изграждане на модела от 0.4мм дюза (пък и от по-малка) няма как да ти даде повтаряемост под 0.1мм
Че машинката може да мърда прецизно това не значе че и резултатът е толкова прецизен ..... това не е ЦНЦ фреза (каквато впрочем имам и даже сам съм я изградил виж тука, montanar съм аз https://mazeto.net/index.php/topic,9073.45.html
Ако ще и S образни зъби да напечаташ това няма да помогне особено. Освен качеството на самата повърхнина която получаваш което е меко казано отвратително и точността ш ти плува в доста големи граници а това като се насложи, прогнозируемостта на движението ще ти е доста зле.
Освен това имаш фактора триене между еднородни материали .... (що ли частите на червяцитве и разни отговорни предавки се правят от различни метали.....)
И повярвай най сетне - плавността на хода на монтировката е особено важен - разлика от една ъглова секунда вече е проблем.

А относно мойте планове са за вълнов редуктор но реализиран на базата на синхонни ремъци .... много много хитра предавка .....
Техника:
Смена 8М

Потребителски аватар
itiman78

Мнение от itiman78 » пет май 12, 2023 20:55

Но евала че си почнал да се занимаваш да изграждаш такъв уред!
Най малкото ш натрупаш знания и опит и всяка следваща итерация ще е по-добра - определено има разлика спрямо първото изпълнение.
Техника:
Смена 8М

Tercel

Мнение от Tercel » пет май 12, 2023 20:59

itiman78 написа:
пет май 12, 2023 20:35
Добре - значи мога да се аргументирам след като гороря с човек де има някакво понятие.
Освен това имаш фактора триене между еднородни материали .... (що ли частите на червяцитве и разни отговорни предавки се правят от различни метали.....)
Разбирането ми е, че се се ползва по-твърд метал за червяка, защото преживява много повече триена врърху работната си площ в сравнение с колелото, съответно се износва по-бързо. Ако можеш дай повече детайли.

Потребителски аватар
itiman78

Мнение от itiman78 » пет май 12, 2023 21:14

Освен това фрикцията между разнородни материали е по-малка ;) Има там разни закони за дифузия и прочее дивотии .....
С две думи Е хубаво зъбчатките да са от различни метали .....
Техника:
Смена 8М

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » съб май 13, 2023 11:01

Само да вметна за формата на зъбите на зъбните колела!
"Шевронни зъбни колела – профилът на зъбите е наклонен не само в едната посока, а и в двете. Зъбите са V-образна форма. Може да се разглеждат като две зъбни колела с наклонени зъби в противоположни посоки, допрени едно до друго. По този начин товароносимостта се запазва заедно с по-тихата работа, но се избягват аксиалните усилия. Емблемата на Ситроен представлява два зъба от шеврон. Причината за това е, че Андре Ситроен е произвеждал именно шевронни колела, преди да започне да произвежда автомобили."
Източник: https://www.technika-bg.com/zabni-kolel ... RqlrIX4EVs

Боян Спасов
Регистриран: нед сеп 18, 2016 14:33

Мнение от Боян Спасов » пон май 15, 2023 22:34

Tercel Браво !!!
Винаги се радвам, когато някой прави нещо с ръцете и главата си !
Такива хора са достойни за уважение !

И аз мисля, че бъдещето принадлежи на принтерите, но ..... това бъдеще още не е дошло :(

По-горе прочетох ( дано не съм в грешка ), че целта е да се постигнат параметрите на EQ6 .
Това с материалите за принтиране е много тегава работа, ако приемем, че изобщо е възможно.
Аз бих си принтирал кутийки, капачета и някои безотговорни елементи.
За отговорните бих заложил на метали и технически пластмаси.
Но това си е мое мнение де...
Успех в начинанието !

Tercel

Мнение от Tercel » вт май 16, 2023 07:17

Боян Спасов написа:Tercel Браво !!!
Винаги се радвам, когато някой прави нещо с ръцете и главата си !
Такива хора са достойни за уважение !

И аз мисля, че бъдещето принадлежи на принтерите, но ..... това бъдеще още не е дошло :(

По-горе прочетох ( дано не съм в грешка ), че целта е да се постигнат параметрите на EQ6 .
Това с материалите за принтиране е много тегава работа, ако приемем, че изобщо е възможно.
Аз бих си принтирал кутийки, капачета и някои безотговорни елементи.
За отговорните бих заложил на метали и технически пластмаси.
Но това си е мое мнение де...
Успех в начинанието !
Благодаря за окуражаващите думи.

В текущата версия носещата конструкция почти изцяло стандартните идустриални 30х30, 40х40 и 80х40 профили, както и стандартни метални сглобки, стандартни лагери etc.

Също така за управлението разчитам на стандартни стъпкови драйвъри и raspberry pi. Написах си ascom alpaca driver (версия на ascom, която не разчита на com комуникация, а на api rest interface).
Може да се управлява и автоматизира с Nina, APT и т.н. включително с guiding.

Крайната цел е да отворя проекта и всеки с принтер за може да го повтори за седмица-две.

До каква степен ще е успешно, предстои да разбера, но най-вероятно ще има още поне 1-2 ревизии.

Tercel

Мнение от Tercel » съб май 20, 2023 22:08

Въпреки очакваните проблеми със софтуера, успях да сглобя работеща конфигурация и да го сефтосам вчера.
20230519_192741.jpg
20230519_192701.jpg
Нямах време да направя голяма част от софтуерните промени, така че не можах да направя финото насочване на RA оста към северния небесен полюс.
10 минутен тестов кадър изглежда така:
light_20_05_2023_01_03_44.JPG
А ето и обработени набързо 50 мин (50x 60s) някъде в лебед...
result.jpg
Има още трески за дялкане, но го пиша успешен тест.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение