CDK 400-CAD/CAM

D2014
Регистриран: вт яну 14, 2014 19:35

Re: CDK 400-CAD/CAM

Мнение от D2014 » нед окт 31, 2021 12:29

christovantceti написа:
пет окт 29, 2021 09:31
Иначе от такъв вид телескопи има някакъв смисъл само ако човек има обсерватория.
Обречена работа е това.
Мога да намеря спонсори за покупка на телескоп за хиляди левове, строителни материали на цени на производителите и безплатна работна ръка, но… невъзможно е да се извади разрешение за строеж в подходящо много тъмно място :D
Naked Eye

christovantceti
Регистриран: вт дек 27, 2011 18:51
Контакти:

Мнение от christovantceti » нед окт 31, 2021 13:23

Не съм се занимавал обстойно с проблемите около една частна обсерватория по причина, че нямам място където да я построя. Все пак знам за не една или две направени такива в България както от любители така и от разни училища и организации. Моите приятели от AAS построиха собствена такава в София, но и инсталираха няколко телескопа с апертури от порядъка на 400-500мм в обсерватории на различни места из България. Доколкото съм обсъждал практическата полза от такива телескопи и обсерватории с мои познати астрономи знам, че има определени научни задачи, които те могат успешно да изпълняват в това число и търсенето на екзопланети. От гледна точка на професионалната астрономия такива обсерватории с малки телескопи са изключително евтини и е изгодно да изпълняват някои задачи, с които може да не се обременяват големите телескопи. От друга страна не мисля, че е разумно да се строят такива съоръжения само с идеята да се правят шарени снимки. Все пак всеки сам преценява как и защо да инвестира парите си, но ми се струва множко за средностатистическия любител инвестиция от 150-200 хил.лева във фотографско хоби. Друг е въпросът ако човек реши сам да го направи. Излиза много по-евтино, а и се научават много неща, които могат да са полезни и в други сфери.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш.Помни, че ноевият ковчег е построен от любители.Професионалистите са построили ,,Титаник"!

gmom
Регистриран: пон сеп 28, 2020 15:03

Мнение от gmom » пон ное 01, 2021 09:21

christovantceti написа:
нед окт 31, 2021 10:41
gmom написа:
съб окт 30, 2021 23:09
@christovantceti обмислял ли сте да направите проекта отворен и да го качите някъде, за да могат и други любители да си го измайсторят, ако решат?
Всичките ми изчисления и чертежи са напълно безплатни и мога да предоставя на всеки, който иска да повтори този проект или да го използува за основа на друг. Единственото условие е да не се прилага за комерсиални цели.
Ако се качи в github, например, може да се упомене в лиценза, че информацията не може да се използва с комерсиална цел, но гаранции след това няма как да има. Китайците гледат навсякъде :)

Това притеснява ли Ви?
GSO 203 / 1200 mm Dobsonian

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » пон ное 01, 2021 11:04

Предпочитам лично да предоставя данните на всеки желаещ, който има капацитета и средствата да се захване с това. Иначе само ще си стои по разни сайтове без съществена полза. Затова са и форумите все пак. Възможно е след време да го публикувам и в други братски форуми като напр. cloudynights с идеята да стигне до повече любители, но за момента не ми се занимава точно с това. Освен това изчисленията и чертежите са само част от играта. Особено важна е методологията и последователността при направата на оптиката, грешките които съм допуснал и всички трудности, с които се срещнах.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш.Помни, че ноевият ковчег е построен от любители.Професионалистите са построили ,,Титаник"!

Потребителски аватар
lkrustev
Регистриран: пет окт 26, 2018 14:07

Мнение от lkrustev » чет ное 04, 2021 17:49

christovantceti написа:
нед окт 31, 2021 13:23
Не съм се занимавал обстойно с проблемите около една частна обсерватория по причина, че нямам място където да я построя. Все пак знам за не една или две направени такива в България както от любители така и от разни училища и организации. Моите приятели от AAS построиха собствена такава в София, но и инсталираха няколко телескопа с апертури от порядъка на 400-500мм в обсерватории на различни места из България. Доколкото съм обсъждал практическата полза от такива телескопи и обсерватории с мои познати астрономи знам, че има определени научни задачи, които те могат успешно да изпълняват в това число и търсенето на екзопланети. От гледна точка на професионалната астрономия такива обсерватории с малки телескопи са изключително евтини и е изгодно да изпълняват някои задачи, с които може да не се обременяват големите телескопи. От друга страна не мисля, че е разумно да се строят такива съоръжения само с идеята да се правят шарени снимки. Все пак всеки сам преценява как и защо да инвестира парите си, но ми се струва множко за средностатистическия любител инвестиция от 150-200 хил.лева във фотографско хоби. Друг е въпросът ако човек реши сам да го направи. Излиза много по-евтино, а и се научават много неща, които могат да са полезни и в други сфери.
Майсторе, прав си, но кеф цена няма, ако човек може да си го позволи. Каква е ползата от тунингована джипка за 200 бона, дето в града не става да я караш, щото ще ти изпадат бъбреците? Това е един от малкото примери и такива има десетки хиляди в нашата иначе смотана и бедна страна. Разни лапета теглят кредити, за да изфукат с мотори за 20-30 бона. Не че ние ще се сравняваме с тези, но баща ми е казал малко умни приказки от които съм запомнил една -"Единствените пари, които имаш и си имал на този свят са тези, които си изхарчил за себе си." ... банки-манки, апартаменти, като пукнеш само дето си ги имал ако си ги имал де. А за полза от нашето хоби не може да се говори, освен за КЕФА, какви екзопланети, какви астрономически задачи, какви пет лева - всичко това е абсолютно безполезно, ако погледнеш прагматично. Това нашето е едно напълно безполезно хоби. Тук теб не те слагам, щото ти поне майсториш разни работи.
“In order to be able to think, you have to risk being offensive.” ― Jordan B. Peterson
https://telescopius.com/profile/lkrustev
Astrobin sucks!

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » нед ное 07, 2021 15:08

D2014 написа:
нед окт 31, 2021 12:29
christovantceti написа:
пет окт 29, 2021 09:31
Иначе от такъв вид телескопи има някакъв смисъл само ако човек има обсерватория.
Обречена работа е това.
Мога да намеря спонсори за покупка на телескоп за хиляди левове, строителни материали на цени на производителите и безплатна работна ръка, но… невъзможно е да се извади разрешение за строеж в подходящо много тъмно място :D
Зависи, каква обсерватория ще строиш. Може да не ти трябва разрешително въобще за една "обсерватория" тип барака с подвижен покрив, която се води временна постройка и може да си я направиш навсякъде стига мястото да е твое, без никой копче да ти каже.

Това е моята, направена от-до с двете ми ръце, без никаква помощ. Аз си знам, как съм я мислил така, че да не се налага да поставям отделно преместваемата горна част, която е едни 300 кила поне. Има ли желание, начини има.
Прикачени файлове
observatoriq.jpg
“In order to be able to think, you have to risk being offensive.” ― Jordan B. Peterson
Astrobin sucks!

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » пон ное 08, 2021 18:55

Принципно бъдещето е на роботизираните телескопи и обсерватории. Вече виждаме такива решения и в България. Мястото на астронома отдавна не е пред окуляра на телескопа, а по-скоро пред монитора на компютъра. Предполагам дори и любителите прекарват повече време в обработка на данните и снимките отколкото в гледане и събиране. Друг е въпросът каква е романтиката в това да си седиш в къщи и да цъкаш на лаптопа вместо да излезеш навън нарамил 200-300кг техника. Ако се захвана с обсерватория някой ден лично аз бих я направил напълно автоматизирана - една хубава бетонна колона за телескопа и наземно разположен купол без жилищна зона. Предполагам за такова нещо разрешение не е нужно. Работата е там, че нямам място където да разположа такова съоръжение и затова този проблем не стои на дневен ред. Отделно телескоп с обсерватория ми е дважди по-ненужен от само телескоп. Все пак има какво да се научи и от направата на обсерватории и в този смисъл въпросът не ми е съвсем безинтересен, а и една такава би стояла добре в двора на имението на всеки от нас.

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » вт ное 09, 2021 11:14

Обсерватория звучи малко претенциозно. Реално на човек му трябва една барака за да не разпъва и разнася оборудването всеки път. Бараката свежда времето за подготовка от час-два до няколко минути - дърпам покрива, паля компютъра, почесвам се да не съм забравил нещо и съм готов. Ако ми е кеф си седя горе, ако е студено си влизам вътре на топло и си лягам с лаптопа до мен. Наличието на барачка увеличава "продуктивността" с 1000% поне.
Astrobin sucks!

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение