Изработка на Mak-Newt телескоп.

stelt88
Регистриран: чет юли 08, 2021 21:16

Re: Изработка на Mak-Newt телескоп.

Мнение от stelt88 » съб юли 10, 2021 17:39

Моя главен проблем е, че си падам изобретател и мечтател. Обичам всичко да правя сам (дори и да ми излезе по скъпо). Обичам да експериментирам, да пробвам и ако не се получи от начало докато не стане.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » съб юли 10, 2021 17:50

Поне аз не съм правил огледала, за разликите могат да кажат момчетата от Астрорефлект. Принципът е един и същ, но реалните дейности вероятно са по-затруднени. Например намирането на по-голяма и по-дебела бланка, ако пък е тънка трябва по-качествено разтоварване по време на изработване и после по време на наблюдение. Машината за стъргане сигурно трябва да е по-голяма и сложна, или пък ако е на ръка работата е много повече (може да сметнеш колко материал трябва да се свали при 200 и при 400 мм огледало с еднакво f/). Намирането на алуминизираща камера вероятно е по-лесно за малки огледала, отколкото за големи. Трябва да се мисли и на какво ще се закачи бъдещият телескоп...

Пиша тези неща не да те отказвам или нещо подобно, просто ретранслирам нещо, на което съм свикнал - като се хващам с нещо да ми е ясно от началото до края - какво ще се прави, как точно, откъде ще се вземат материалите и т.н. Много често на работа съм в тази ситуация - колегите измислят да правят някакви вълшебно хубави неща, но само един мой въпрос по някой детайл ги охлажда веднага. И ме мислят, че не искам или се дърпам да участвам :) Този форум е един от най-добрите, в които участвам, със сигурност ще получиш най-правилните съвети и препоръки и то от хора, които са много печени :)

stelt88

Мнение от stelt88 » съб юли 10, 2021 18:03

bobo написа:
съб юли 10, 2021 17:50
Поне аз не съм правил огледала, за разликите могат да кажат момчетата от Астрорефлект. Принципът е един и същ, но реалните дейности вероятно са по-затруднени. Например намирането на по-голяма и по-дебела бланка, ако пък е тънка трябва по-качествено разтоварване по време на изработване и после по време на наблюдение. Машината за стъргане сигурно трябва да е по-голяма и сложна, или пък ако е на ръка работата е много повече (може да сметнеш колко материал трябва да се свали при 200 и при 400 мм огледало с еднакво f/). Намирането на алуминизираща камера вероятно е по-лесно за малки огледала, отколкото за големи. Трябва да се мисли и на какво ще се закачи бъдещият телескоп...

Пиша тези неща не да те отказвам или нещо подобно, просто ретранслирам нещо, на което съм свикнал - като се хващам с нещо да ми е ясно от началото до края - какво ще се прави, как точно, откъде ще се вземат материалите и т.н. Много често на работа съм в тази ситуация - колегите измислят да правят някакви вълшебно хубави неща, но само един мой въпрос по някой детайл ги охлажда веднага. И ме мислят, че не искам или се дърпам да участвам :) Този форум е един от най-добрите, в които участвам, със сигурност ще получиш най-правилните съвети и препоръки и то от хора, които са много печени :)
За да се постигне добър резултат трябва работа, така е във всичко. Да гледал съм доста видеа как се обработва стъклото както ръчно така и с машина. Изисква много време търпение и прецизност.
Сега аз имам един въпрос. Защо огледалото трябва да е голямо? Давам пример с новия космически телескоп James Webb. Както се вижда първото огледало не е от едно единствено парче, а от 18 малки (ако съм ги преброил правилно). Най-вероятно сеге ще се почне, трябва да е много прецизно и т.н. и т.н. Лесен начин няма, просто трябва да се положат усилия за да се постигне резултат. Грешките са част от процеса по усъвършенстване.

lkrustev
Регистриран: пет окт 26, 2018 14:07

Мнение от lkrustev » съб юли 10, 2021 18:16

stelt88 написа:
съб юли 10, 2021 17:23
bobo написа:
съб юли 10, 2021 15:26
stelt88 написа:
съб юли 10, 2021 00:40
...а до сега повечето от коментарите са няма да стане, това не ти трябва...
Еее, недей така - въпросът беше за правене от начинаещ любител на 400мм нютон с мениск, затова отговорите са такива... и които изглежда са верни.
Ако беше "какво да правя с 10 хил. евра" щеше да почне по друг начин :)
Все пак добре е накъде зави темата и със сигурност ще има добър резултат :)
Аз все още не мога да разбера каква е разликата в правенето на 400мм. телескоп и на 200мм. та дори и на 100мм. Принципа е един и същ, единствено размерите са различни.
Въпроса с 10К евра е лесен, повечето хора биха си купили готов настроен с всички екстри телескоп. Разликата е че аз не съм като повечето хора, ако е хоби да е на 100%. Аз астрономията не я разбирам само като гледане на небето, искам да знам как функционира самото устройството което е между зеницата и обширния космос.
Не спирам да си мисля за хората изобретили всичко с което ние разполагаме в момента (на готово), и са го направили без да имат почти нищо от това с което разполагаме сега. Защо ние да не мислим като тях да сме иновативни и креативни.
Ами тогава ще е добре да си отлееш и изработиш и огледалата сам и после да си направиш вакуумна камера за алуминизация :wink: ... щото сглабянето на готови елементи не е особено постижение. Иначе разликата е огромна - знаеш ли големите няколко метрови телескопи, какви системи имат за коригиране на провисването и кривенето на огледалото? Защо да има разлика с един 100 мм телескоп :) ... не случайно цената на телескопите скача експоненциално а не линейно с увеличаване на апературата. Замисли се защо е така.
Ще прощаваш, но малко ми избиваш на романтизъм тук.

lkrustev

Мнение от lkrustev » съб юли 10, 2021 18:19

stelt88 написа:
съб юли 10, 2021 17:30
lkrustev написа:
съб юли 10, 2021 16:52

Говоря в общия случай. В тези високотехнологични времена визуалистите сте изчезващ вид, което не ви прави по-малко ценни. И не пречи да си мечтател и естет едновременно - аз например заспивам с мисълта за вселената и нейните тайни.
Аз се помъчих малко с визуално - кръста ми се изкриви, ако не си на перфектно тъмно място нищо не виждаш ... с очила ли си пък хептен мъка.

И предполагам ще се съгласиш, че това визуално няма как да го видиш:

https://www.astrobin.com/jgv4i3/

... а по скоро нещо такова:

https://www.astrobin.com/20069/?nc=collection
Според мен това което се вижда с окото никоя "преправена" снимка не може да го замени. Винаги когато видя снимки красиви, хубави, накичени я приемам по скоро като фантастика. Но когато погледна през околяра знам, че това което виждам е истинско и реално, без да използвам каквато и да е програма за да подобря сенките или цветовете. Всеки път когато гледам се усмихвам до ушите и се чувствам като дете в сладкарница.
Хм, какво точно си гледал, през какво и колко?

lkrustev

Мнение от lkrustev » съб юли 10, 2021 18:28

Питаш за апературата - в космоса от нея зависи, както резолюцията така и светлосилата. На земята резолюцията е лимитирана от атмосферата до около 0,5-1", което е горе долу възможността на един 10 до 25см телескоп. И да го направиш един метър, ще събираш фотони много бързо, но резолюцията ще е лимитирана. За това визуалните астрономи обичат големи аператури - защото окото иска много светлина за да види нещо в космоса. На астрофотографите не им пука особено за апературата защото могат да правят експонации дори по час. За да видиш същото с око ще ти трябва няколкометров телескоп.

lkrustev

Мнение от lkrustev » съб юли 10, 2021 19:14

bobo написа:
съб юли 10, 2021 17:50

Основният проблем е че големите огледала се деформират лесно и трудно се постига и подържа желаната точност на формата на повърхнината. 1/8 ламбда отклонение от перфектното се счита за отлично качество на повърхнината, което е под 100 нанометра. Това по спомени е около една хилядна от дебелината на човешки косъм. Можеш да си представиш колко ще е провисването на едно 400 мм огледало ако не е подпряно равномерно през цялото време. Та за това са скъпи и трудни - повече материал, повече стъргане и по-трудно постигане на оптична перфектност. Дори малко по-големите огледала ги правят от разни керамики на по-скъпите телескопи, щото дори термични градиенти от няколко градуса омазват положението.

Потребителски аватар
bxd
Регистриран: нед фев 06, 2005 20:46
Контакти:

Мнение от bxd » нед юли 11, 2021 11:36

lkrustev написа:
съб юли 10, 2021 16:52
Хектор написа:
съб юли 10, 2021 12:00
lkrustev написа:
съб юли 10, 2021 01:47
Не искам да обиждам никого, защото за всеки влак си има пътници, но визуалната астрономия за мен лично е отживелица. Натъртвам - за мен лично. За някои хора си е перфектно хоби. Новият колега да си прецени дали е носталгичен към миналото, или иска да живее в настоящето и бъдещето. Когато виждаш, че някой е новак гледаш да му помогнеш да не се нахендри.
Като изключим частта със "отживелицата" си абсолютно прав :)
Започнах с астрофотография и я практикувах 5 години, но визуалното неможе да се сравни с нищо (ЗА МЕН), просто трябва да разбереш дали си мечтател (визуалист) или естет (фотограф) и както казваш точно това се опитваме да помогнем на колегата да разбере какъв е :)
Говоря в общия случай. В тези високотехнологични времена визуалистите сте изчезващ вид, което не ви прави по-малко ценни. И не пречи да си мечтател и естет едновременно - аз например заспивам с мисълта за вселената и нейните тайни.
Аз се помъчих малко с визуално - кръста ми се изкриви, ако не си на перфектно тъмно място нищо не виждаш ... с очила ли си пък хептен мъка.

И предполагам ще се съгласиш, че това визуално няма как да го видиш:

https://www.astrobin.com/jgv4i3/

... а по скоро нещо такова:

https://www.astrobin.com/20069/?nc=collection
Ами то неслучайно визуалистите са все каратисти, културисти, барабанисти :) Хора с добра физ култура. Иначе понеже и аз напоследък имам някои проблеми, пречещи ми да се насладя на гледките от окуляра съм решил да потренирам нещо като астро йога, специално за целите на визуалните наблюдения :)
Konus Motormax 130/2000; Canon EOS XTi(400D); Celestron C8 малко счупен; сиромашка
VIxen GP и други вехтории :)

christovantceti
Регистриран: вт дек 27, 2011 18:51
Контакти:

Мнение от christovantceti » нед юли 11, 2021 12:52

Ще си позволя да дам няколко съвета от гледната точка на човек, който има известен опит с това хоби към някой, който тепърва иска да се захване с правенето на телескопи.

1. Първият Ви телескоп трябва да е с-ма Нютон със сферично огледало не повече от 150мм диаметър и светлосила 1/8 с готово плоско огледало и Добсънова монтировка.
2. Забравете за катадиоптричните системи като Шмид и Максутов, рефракторите и за семикатадиоптричните телескопи. - те са по силите само на най-напредналите любители.
3. Преди да мечтаете и изобретявате прочетете колкото се може повече от достъпната литература. Препоръчвам книгите на Навашин, Сикорук, Тексеро, АТМ. Започнете с книгата на Сикорук :https://astrobooks.ru/files/original/ee ... e053f4.pdf Когато придобиете основна представа за нещата съм насреща за всякакви съвети и помощ.

Имайте предвид, че това хоби е огромно като обем. Нужни са не само умения за изработката на едно сферично или параболично огледало, а още много неща като например познания за проектирането и машинната обработка на оптиката, методите и средствата за контрола ѝ, механиката на телескопа, вакуумната техника, електрониката и дори програмирането на микроконтролери. Всяко едно от тези разбира се може да бъде и отделно хоби.
Успех!
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш.Помни, че ноевият ковчег е построен от любители.Професионалистите са построили ,,Титаник"!

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » нед юли 11, 2021 14:25

lkrustev написа:
Не искам да обиждам никого, защото за всеки влак си има пътници, но визуалната астрономия за мен лично е отживелица. Натъртвам - за мен лично. За някои хора си е перфектно хоби. Новият колега да си прецени дали е носталгичен към миналото, или иска да живее в настоящето и бъдещето. Когато виждаш, че някой е новак гледаш да му помогнеш да не се нахендри.
Занимавал съм се и със астрофотография, както повечето колеги тук знаят. В това хоби няма правило за това на кой какво ще му достави удоволствие. Всеки го пречупва и преживява по свой си начин.
Съществува и обратната теза на твойта: защо трябва да похарча няколко десетки хиляди лева или евро за фотографски сетъп, след като цялото небе е вече снимано вече хиляди пъти от професионалисти и любители от цял свят и нивото и качеството на фотографийте е вече на такова ниво, че с няколко клика в нета можеш да видиш прекрасни изображения, почти на всеки обект, който се сетиш и почти непостижими в първите няколко години работа за всеки начинаещ любител фотограф. А и дори да се случи, крайната цел ми е малко неясна - да се потупаш по гърдите “ и я го можем”. Друг е въпроса, ако се цели нещо в по научна посока.
Въпросът кое е по хубаво - да седим пред Гранд Каньон и да го наблюдаваме в пълната му красота или да го снимаме с фотографски сетъп е от същото естество и всеки ще даде различен отговор. Не смятам, че може да се съди някой предпочел един от двата варианта и да се каже, че едното е модерно, а другото отживелица.
Последна промяна от viktor на нед юли 11, 2021 15:26, променено общо 1 път.
Bresser Special Astro 20x80 binocular
Levenhuk Bruno Plus 15x70 binocular
B 10x40 binocular
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

stelt88

Мнение от stelt88 » нед юли 11, 2021 14:57

christovantceti написа:
нед юли 11, 2021 12:52
Ще си позволя да дам няколко съвета от гледната точка на човек, който има известен опит с това хоби към някой, който тепърва иска да се захване с правенето на телескопи.

1. Първият Ви телескоп трябва да е с-ма Нютон със сферично огледало не повече от 150мм диаметър и светлосила 1/8 с готово плоско огледало и Добсънова монтировка.
2. Забравете за катадиоптричните системи като Шмид и Максутов, рефракторите и за семикатадиоптричните телескопи. - те са по силите само на най-напредналите любители.
3. Преди да мечтаете и изобретявате прочетете колкото се може повече от достъпната литература. Препоръчвам книгите на Навашин, Сикорук, Тексеро, АТМ. Започнете с книгата на Сикорук :https://astrobooks.ru/files/original/ee ... e053f4.pdf Когато придобиете основна представа за нещата съм насреща за всякакви съвети и помощ.

Имайте предвид, че това хоби е огромно като обем. Нужни са не само умения за изработката на едно сферично или параболично огледало, а още много неща като например познания за проектирането и машинната обработка на оптиката, методите и средствата за контрола ѝ, механиката на телескопа, вакуумната техника, електрониката и дори програмирането на микроконтролери. Всяко едно от тези разбира се може да бъде и отделно хоби.
Успех!
За начало на този пост искам да благодаря на всички, които се включиха и отделиха от времето си да ме свалят на земята. Искам да знаете, че съм прочел всяко мнение по няколко пъти и съм се вслушал във всяка препоръка и упрек.
Както казах в предишен мой пост замразявам проекта (поне за сега), преди да започна ще опитам да се образовам по темата малко повече.

Реших да посетя една обсерватория която се намира на около 160км. от мен нарича се Calar Alto Observatory.

https://maps.google.com/?cid=1285133477 ... &entry=gps

Разполагат с две камери за алуминизиране. Едната има капацитет до 2.2м., а другата до 3.5м. (трябва да са доста големи). Тук са правени огледала за Herschel на ESA, както и първите огледала на слънчевия телескоп Sunrise. Правени са и първите огледала на огромен роботизиран телескоп в университет в Москва.
Надявам се да науча много от това място.

Колега christovantceti, благодаря за съветите и книгите и pdf. Взех под внимание и написаното след това и ще се опитам да го оползотворя на максимум.

Послепис:
Страшно много ми хареса подписа ви.

"Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш.Помни, че ноевият ковчег е построен от любители.Професионалистите са построили ,,Титаник"! "

stelt88

Мнение от stelt88 » нед юли 11, 2021 15:01

viktor написа:
нед юли 11, 2021 14:25

Занимавал съм се и със астрофотография, както повечето колеги тук знаят. В това хоби няма правило за това на кой какво ще му достави удоволствие. Всеки го пречупва и преживява по свой си начин.
Съществува и обратната теза на твойта: защо трябва да похарча няколко десетки хиляди лева или евро за фотографски сетъп, след като цялото небе е вече снимано вече хиляди пъти от професионалисти и любители от цял свят и нивото и качеството на фотографийте е вече на такова ниво, че с няколко клика в нета можеш да видиш прекрасни изображения, почти на почти всеки обект, който се сетиш и почти непостижими в първите няколко години работа за всеки начинаещ любител фотограф. А и дори да се случи, крайната цел ми е малко неясна - да се потупаш по гърдите “ и я го можем”. Друг е въпроса, ако се цели нещо в по научна посока.
Въпросът кое е по хубаво - да седим пред Гранд Каньон и да го наблюдаваме в пълната му красота или да го снимаме с фотографски сетъп е от същото естество и всеки ще даде различен отговор. Не смятам, че може да се съди някой предпочел един от двата варианта и да се каже, че едното е модерно, а другото отживелица.
Колега и аз се опитах да кажа нещо подобно, но вие направо го заковахте (говоря за коментара). Не мисля, че може да се каже по-ясно от това.

lkrustev

Мнение от lkrustev » нед юли 11, 2021 18:44

viktor написа:
нед юли 11, 2021 14:25
lkrustev написа:
Съществува и обратната теза на твойта: защо трябва да похарча няколко десетки хиляди лева или евро за фотографски сетъп, след като цялото небе е вече снимано вече хиляди пъти от професионалисти и любители от цял свят и нивото и качеството на фотографийте е вече на такова ниво, че с няколко клика в нета можеш да видиш прекрасни изображения, почти на всеки обект, който се сетиш и почти непостижими в първите няколко години работа за всеки начинаещ любител фотограф. А и дори да се случи, крайната цел ми е малко неясна - да се потупаш по гърдите “ и я го можем”. Друг е въпроса, ако се цели нещо в по научна посока.
Ако съм осъдил някой, моля покажи ми. Аз изхождам от презумцията, че визуалната астрономия не е за всеки. В този форум на петдесет сигурно фотографи има един единствен, който прави скици на око. Единствената ми идея беше да предпазя новакът от най-масово допусканата грешка. Моят първи сблъсък с визуалното от покрайнините на града също беше пълно разочарование - 250 мм добсън и едва забележими на фантазия обекти, затова и минах на фотография. Не ми се впуска в дълги спорове, какво защо и как, но моля не ми преписвай грехове, които не съм извършил. Ако нещата се извъртят така, че колегата да си направи 40 см добсън, ще ме разбере за какво говоря, но ще е късно. За да не сглупи тотално го съветвам да намери някъде астропарти и да отиде да погледа на чуждите телескопи - така ще разбере дали е за него.

... и само ще допълня, че с фотографски или EAA сетъп за примерно 4-5 хиляди лева може да се види много повече детайл и красота отколкото с визуален сетъп за 50 хиляди. Изобщо не говорим за фукнярство, а за чисто визуална наслада и удовлетворение.

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » нед юли 11, 2021 19:46

Приемаш го твърде лично колега. Далече съм от идеята да водя спорове и критикувам. Мнението ми беше насока за размисъл към питащия. Мисля да спрем до тук с тези разсъждения, още повече поизяснихме нещата.
Само да ти кажа, че аз мога да гледам красиви и детайлни неща на екрана само на цената на месечния ми абонамент за интернет…
Без лоши чувства и прощавай, ако си се почувствал засегнат!
Bresser Special Astro 20x80 binocular
Levenhuk Bruno Plus 15x70 binocular
B 10x40 binocular
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

lkrustev

Мнение от lkrustev » нед юли 11, 2021 20:17

Не, не съм се засегнал, просто не искам да бъда разбран неправилно, че осъждам някого, за това беше необходимо да се доизясним. И нека не правим паралел между това което активно сам си постигнал /макар и с камера и фотошоп/ и това, което всички можем да гледаме на готово - просто не е правилно. Да не говорим пък, че астрофотографията е доста по-трудоемък и времеемък процес, иска много четене, планиране, подготовка и владеене на различни видове софтуери. Като сложност е просто несравнимо с наблюдението. Предизвикателството е много по-голямо, което го прави и много по-интересно и хоби за цял живот. Винаги има какво да човъркаш по техниката, да четеш по форумите и т.н. ... просто ти показвам другата страна на монетата, ако не си си дал сметка.

D2014
Регистриран: вт яну 14, 2014 19:35

Мнение от D2014 » пон юли 12, 2021 06:41

Just do it!
Самостоятелната изработката на един висококачествен телескоп от нулата (пясъка за стъклото) до края (някакви смислени астронаблюдения и снимки) е много трудно и скъпо начинание, но ако много държиш да го направиш, вероятно трябва да минеш през създаването на компания за производство на оптични прибори, в частност на телескопи. Когато най-накрая успееш, ще установиш, че не си астроном, дори и любител, а някакъв си изпълнителен директор на мултинационална компания, в която акционерите ще ти диктуват, накъде да си насочваш телескопа :D
В общи линии, ако стигнем до двете крайности, трябва да избереш – Илон Мъск, които управлява компания, която прави ракети или астронавт, които лети с ракетите му.
По отношение на древния спор в астрономията „визуално или астрофото“, феновете редовно стигат до мащабни военни действия и люти боеве, затова този въпрос е табу. Ето, например, на мен и двете не са ми интересни, а много по-интересна ми е инженерната част по изработката на телескопи, монтировки, да не говорим пък за обсерватории с големи куполи :D
Naked Eye

Боян Спасов
Регистриран: нед сеп 18, 2016 14:33

Мнение от Боян Спасов » нед юли 18, 2021 00:47

Здравейте stelt88 :)
Много ми харесва вашият ентусиазъм!
Минал съм през повечето оптически системи и апертури до 14 инча.
Миналата година съм ползвал 14 инчов Добсън 1 път. 11 инчов Касегрен 3 пъти.
80 милиметров апо рефрактор поне 20 пъти.
Само споделям :)

stelt88

Мнение от stelt88 » вт юли 20, 2021 00:07

Боян Спасов написа:
нед юли 18, 2021 00:47
Здравейте stelt88 :)
Много ми харесва вашият ентусиазъм!
Минал съм през повечето оптически системи и апертури до 14 инча.
Миналата година съм ползвал 14 инчов Добсън 1 път. 11 инчов Касегрен 3 пъти.
80 милиметров апо рефрактор поне 20 пъти.
Само споделям :)
Благодаря :D , май понякога ентосиазма ми е в повече, но винаги откривам хора да ме върнат в реалния свят и да ме накарат да се замисля. Започнах да изучавам оптики, огледала и тяхното качество, екваториални монтури (и всякакви други с техните предимства и недостатъци), дори и електроника :D .

Ще съм благодарен, след като имате такъв опит с големи телескопи да споделите вашите наблюдения и препоръки. Ще бъде страхотнo ако имате възможност да споделите ваши снимки и тешескопите с които са правени.

Боян Спасов

Мнение от Боян Спасов » вт юли 20, 2021 05:55

Ентусиазма си е нещо много положително :)
Идеята в горният ми пост беше, че големите телескопи са нещо прекрасно, ако не се налага да ги разнасяш.
Аз лично си падам повече по популяризирането на астрономията.
Обикновено събирам приятели с техните деца и излизаме да погледаме.
Тогава вадя някоя от по-големите машинки, защото има кой да помага с носенето.
Ако със сегашният си опит мога да върна времето, бих си взел само един 150мм около f7 апо рефрактор,
или 200мм Шмидт Касегрен, ако нямам бюджет за първия.

stelt88

Мнение от stelt88 » вт юли 20, 2021 19:29

Боян Спасов написа:
вт юли 20, 2021 05:55
Ентусиазма си е нещо много положително :)
Идеята в горният ми пост беше, че големите телескопи са нещо прекрасно, ако не се налага да ги разнасяш.
Аз лично си падам повече по популяризирането на астрономията.
Обикновено събирам приятели с техните деца и излизаме да погледаме.
Тогава вадя някоя от по-големите машинки, защото има кой да помага с носенето.
Ако със сегашният си опит мога да върна времето, бих си взел само един 150мм около f7 апо рефрактор,
или 200мм Шмидт Касегрен, ако нямам бюджет за първия.
Нямам намерение да нося големи телескопи никъде. Както споменах в предишен коментар в момента не съм в България, но разполагам с един цял покрив на доста солидна зграда, а в България живея в малко село с нищожно нощно осветление и много звезди.
До сега само обсъждахме рефлекторите, но дойде време и на рефракторите. Та защо бихте се спрели на 150мм. апо-рефрактор и защо f7 ?
Аз имам един, но 60мм (което си е малко). Виждам доста добре Луната, Юпитер и Сатурн се различават, но всичко друго е просто светещи точки.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » вт юли 20, 2021 22:22

Ако мога да се вмъкна, а Боян Спасов ще допълва :)
150мм, защото нагоре цените стават още по-космически, не че на 150мм са дребни.
f/7 вероятно защото е стандартно, поносимо подходящо за повече видове обекти и не много тъмно, не много дълго или късо, не много голямо и тежко.
АПО ясно защо.

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » вт юли 20, 2021 23:17

Здравей,
F7 е стандартно APO с 3 лещи, F5 вече е с 4 лещи.

Може да си купиш APO с F4, даже F3.2 без фокален редуктор.
Конструкцията на APO F4 вече ще е с 5 лещи, а за 3.2 предполагам, че са 7, а ако се гони перфектност 9.
Това води до малко височки цени, ако F7 150 мм е 3000 евро примерно,
то F4 130 мм е 6000+ евро.
F3.2 150 мм ще е само поръчков и цената ще е безумна.
Над 20 000 евро а може и повече.

Ето цени на APO рефрактори с F по-малко от 5 :

https://www.apm-telescopes.de/en/catego ... price-desc

Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't.

Линк за библиотеката с книги последна версия 07.07.2021 :
https://drive.google.com/file/d/12TX4ct ... sp=sharing

EAA System:
TS PHOTON 6" F3.2
EQ5 Pro GoTo
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

stelt88

Мнение от stelt88 » чет юли 22, 2021 00:05

Благодаря за информацията относно рефракторите. Честно казано не се ентосиазирам много от тях, изглеждат ми някак скучни :lol: (най-вероятно не съм прав).
Сега нека да се върнем пак на моята начална идея :D Newtonian телескоп с коректор Максутов. Колкото повече се образовам отностно телескопите, толко повече искам да започна проекта. Въпреки многото съвети, че големите телескопи са тежки и боли гърба след време ще рискувам.
Имам въпрос относно коректора на Максутов, търсих доста из интернет, но никаде не намерих кой знае колко изчерпателна информация. Както казах още в самото начало на тази тема, вече открих кой да я изработи, но никаде не намирам как да изчисля какви размери трябва да е. Например това което искам да правя както знаете е първо параболично огледало с диаметър 406мм., фокална дистанция 1800мм., съотношение 4.5
Коректорът какъв размер трябва да е?
Какъв би бил най-добрия избор на стъкло?
Каква трябва да е дебелината?
Колко трябва да е фокалната дистанция?

Знам, повечето (или всички) от вас си мислят "няма смисъл от такъв коректор". Въпреки всичко аз си мисля, че ще имам полза от него. Като начало ще е затворена тръба и ще се замърсява в пъти по-малко. Другото което мисля за голям плюс е липсата на стойка за второ огледало, което ще е закачено директно на коректора.

В момента се занимавам и разучавам как да направя екваторялна монтура за това чудовище. Разглеждам достатъчно мощни електромотори които ще могат да мърдат 50+ кг., за софтуер не съм мислим можете да ми препоръчате някой. Ако си мислите, че няма да мога да ги направя, само гледайте :wink:
Закачам няколко снимки какъв реших да е дизайна.
Прикачени файлове
20210721_225950.jpg
20210721_225918.jpg

lkrustev

Мнение от lkrustev » чет юли 22, 2021 02:36

Извинявай, че съм тъп но упорит - това с менискусната леща за такъв размер телескоп е мъртво роден в зародиш проект. Дори да има кой да ти я проектира и направи /в което силно се съмнявам/ вредите от нея ще са повече от ползите - свръх тегло, вътрешни отражения, почти невъзможно темпериране на системата, излишно свръх оскъпяване на проекта и т.н.
Туй чудо ще излезе над 5 санта дебело а заготовката сигурно ще трябва да е 150 мм дебела. Не знам, кой ще се хване да го прави това чудо, но може да приготвиш едни десет хиляди лева /супер оптимистично/ и то само за тази глупава и безполезна пластина. И за какво - да може да го пазиш от прах? Тепърва прохождаш в това, както сам каза, а се хвърляш на подобен супер екзотичен, скъп и почти невъзможен за аматьор дизайн. Дори да го направиш това нещо докато се темперира и нощта е минала. И вземи разгледай малко снимки направени с такива телескопи, звездите как изглеждат. Сори, че ти чупя ентусиазма, ама поне преди да се хванеш с това вземи много хубаво се образовай по темата.

Потребителски аватар
tishovsx
Регистриран: чет яну 22, 2015 13:12

Мнение от tishovsx » чет юли 22, 2021 11:07

Дядо ми казваше: Направи за да се научиш, купи за да имаш!

Поздрави!
Mount: iOptron CEM26 GoTo iPolar LiteRoc
Telescope: Sky-Watcher Evostar 72ED DS-Pro refractor
Cameras: ZWO ASI 533MC-PRO
Guiding cameras:QHY5L-II Mono, William Optics 50mm f/4 Guide Scope.
Focal reducers: Sky-Watcher .85x Reducer/Flattener
Filters: Baader UV/IR Cut / L
Focuser :ZWO EAF 5v
Lenovo T420S Intel Core i7-2620M
Apple iMac 13,1 A1418
Dream until your dream come true!
Изображение

lkrustev

Мнение от lkrustev » чет юли 22, 2021 14:58

Този пример е малко преувеличен, най-вероятно заради преекспонация, но горе долу така изглеждат ярките завзди с тази система, заради вътрешните отражения:

https://www.astrobin.com/273969/
https://www.astrobin.com/274267/

Този ефект, малко или много го има навсякъде, където има стъкло пред огледалото.
И това е с фабрична, оптимизирана система с всичките му антирефлексни покрития и качество, което за единична бройка, /където някой ще се учи на нея/ е просто непостижимо. Също може да разгледаш как се отнема материал при толкова големи сферични кривини, било вдлъбнати или изпъкнали - използват се диамантени инструменти подобни на боркорони с диаметър колкото на заготовката:

Едва после идва финото шлифоване и полиране и придаване на окончателна оптична перфектност, пак със специални за целта инструменти и установки. Питай майсторите от Астрорефлект, колко ще струва да ти изработят това. Мисля, че няма да е дори по техните сили и възможности.

Боян Спасов

Мнение от Боян Спасов » пет юли 23, 2021 02:06

Бобо и Синергон перфектно обясниха защо именно 150/f7 !

Колега stelt, работата е там, че качествен образ може да се извлече от всяка оптична система.
Нютонов рефлектор със strehl над 98 и малка централна обструкция би те впечатлил много силно.
Тук не става въпрос за недоверие във твоите възможности и ентусиазъм.
Просто и на мен като на Кръстев ми се вижда излишна занимавка при положение,
че може да се ползва обикновен кома-коректор.
Максутов е една гениална система сама по себе си, но с какъв качествен фактор ще се получи при теб не е ясно.
Аз бих се концентрирал първо върху това, да се обзаведа с добра монтировка.
Дали ще си я купиш готова или ще инвестираш много време да си я направиш е въпрос на личен избор.
На мен например ми писна да съм зависим от всеки въздушен порив и си спретнах монтировка,
която тежи 15 килограма а носи 3 килограмов телескоп :)
Смешно, но пък нищичко не трепва нито при вятър, нито при докосване.
Със хубава монтировка можеш да правиш добри снимки и да си поддържаш ентусиазъма,
докато стане готов мечтаният телескоп.

christovantceti
Регистриран: вт дек 27, 2011 18:51
Контакти:

Мнение от christovantceti » пет юли 23, 2021 10:02

Правя последен опит да Ви убедя, че това хоби иска четене. Задавате изключително наивни въпроси показващи пълно непознаване на материята. Мечтите за за направата на такъв телескоп са подобни на тези да си направите ракета и да отскочите до близкия космос само защото сте видели по ТВ, че някой го прави. Седнете и прочетете книгата на Сикорук и се опитайте да си изясните поне основните понятия касаещи телескопа като оптична с-ма. Навлизането в любителското телескопостроене е постепенен и бавен процес, т.е. изисква се много търпение и проби-грешки, докато изправите както се казва учебната крива. Вие искате някой да ви изчисли и проектира телескопа. Мога да го направя за 10-15мин и то с професионален софтуер, но какви са изискванията? Какво точно искате от телескопа? Не познавайки елементарната оптика Вие не можете да дадете по правилен и разбираем начин спецификациите на оптичната с-ма, т.е. от моя гледна точка не знаете какво искате. Друг е въпросът, че изработването на такъв телескоп е абсолютно непосилно за човек, който никога не е направил дори най-просто дългофокусно сферично огледало. Каква представа имате за изработката на едно огледало, а се хвърляте на мениск и то с такива размери?
Седнете и четете, за да можете да отсеете след това полезните съвети, които може да получите. Това, което ви показват като методика за изработка на менискуси (на видеото) например е абсолютно непригодно. Това е техника за грубо шлайфане на сравнително малки по размер лещи. При огледалата съм използувал рингов шлифовач при началното най-грубо вкопаване на огледалото. Големите менискални лещи се правят по различна методика. Единият вариант е стъклото да се отлее с менискална форма, а другият при налична плоска заготовка е то да се молира.

P.S. Правя си труда да пиша всичко това, защото се надявам да се появят нови хора в това иначе умиращо хоби.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш.Помни, че ноевият ковчег е построен от любители.Професионалистите са построили ,,Титаник"!

lkrustev

Мнение от lkrustev » пет юли 23, 2021 10:53

Майсторе, ако ти се занимава, чукни на софтуера приблизителните размери на мениска при диаметър 400 мм и фокусно 2000 мм. Интересно ми е какво животно ще се получи. И бъди малко по снизходителен към нас обикновените хора - и ние като Ной сме аматьори :wink:

Потребителски аватар
Rakshas
Регистриран: пон мар 04, 2019 12:14

Мнение от Rakshas » пет юли 23, 2021 11:04

А бе кво се занимавате? Ей на как се прави :wink:

https://stargazerslounge.com/topic/3351 ... newtonian/
Telescope: waiting Askar FRA400...
Mount: iOptron CEM25P
Guiding: ASI 120MM Mini, William Optics 50mm Uniguide
Camera: ASI 183MC Pro
Automation: ASIAir Pro, ZWO EAF