Как да си направим електрическо подгряване

Потребителски аватар
grozmaistor
Регистриран: пет мар 21, 2014 18:54
Контакти:

Re: Как да си направим електрическо подгряване

Мнение от grozmaistor » пон сеп 14, 2020 01:29

Привет,
Реших да възродя темата за ръкоделието на нагревателчетата. Тъй-като скоро няма да довърша автоматичния нагревател по простата причина че не съм се научил да чертая платки и не ми се и занимава и с тая глупост да я уча. А автоматизирания ми прототип изглежда ужасно малко като онова чудовище Франкенщайн, въпреки че силовата му част работи...
Та след известно чудене и размисли кое е най-добро, най-добро е най-простото сега, отколкото умното утре или вдругиден.
Използвах идеята на колегата с димерите, но съм фен на минимализмите и някак си успях да сглобя два димера в един.
Днес тествах прототипа ;-) няколко часа - не изгоря. Димерите променят напрежението между 11.7 и 12+ волта, по-важното е че контролират явно достатъчно добре тока и мога добре да контролирам отдадената топлина от двата , утре може би три нагревателя.

В кутийката на димера успях да набутам и копче - отдолу. Може би ще успея да сложа и диоди. Може да подменя кабела с по-тънък че тоя е доста тежък 0.5квадратовия.

На втората снимка се вижда включен на заден план първият нагревател прототип с резистори 28 броя (по методиката dewbuster.com) отпреди 5-6 години правен. Досега не е топлил телескоп. Зимно време ми затопля обувките за ски, особено ако бързам за нощно и са седяли цял ден в багажника на колата ;-) .

На преден план замервам омовете на NiChrome жицата. 0.2 мм дебела. И с нея се получи добре нагревателя.

На третата снимка е отрязаната жица с поставен термошлаух за изолация.

Номерът с велкрото е чудесно решение за калъф.ИзображениеИзображениеИзображение

Изпратено с помощта на Tapatalk

SkyWatcher Evostar 120/1000,
TS 80/480 Triplet APO
EQ5 modified with belts and AstroEQ
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » вт сеп 15, 2020 23:31

Димерите не могат да променят напрежението, а само променят продължителността на импулса от 12 волта.
Това, което е станало е, че вероятно мултицета, с който си мерил не е могъл да засече кратките импулси от определен момент надолу за да ти даде 12 волта и реално като си започнал да намаляваш димера си започнал да съкращаваш импулса и мултицета ти е дал 11.7 усреднено и след това вече не е могъл да мери. За да го видиш това ти трябва осцилоскоп. С мултицет PWM (ШИМ Широчинно импулсна модулация ) няма как да мериш.

Изображение

Потребителски аватар
grozmaistor
Регистриран: пет мар 21, 2014 18:54
Контакти:

Мнение от grozmaistor » ср сеп 16, 2020 02:31

tonygl написа:Димерите не могат да променят напрежението, а само променят продължителността на импулса от 12 волта.
Това, което е станало е, че вероятно мултицета, с който си мерил не е могъл да засече кратките импулси от определен момент надолу за да ти даде 12 волта и реално като си започнал да намаляваш димера си започнал да съкращаваш импулса и мултицета ти е дал 11.7 усреднено и след това вече не е могъл да мери. За да го видиш това ти трябва осцилоскоп. С мултицет PWM (ШИМ Широчинно импулсна модулация ) няма как да мериш.

Изображение
Благодаря за разяснението.
Тъй-като в електротехниката съм самоук, точно сега ми се изясни защо мултиметъра показваше 0...0...0 и отведнъж 11.7 . Бях помислил, че нещо съм прецакал димерите, но след като видях, че димират плавно една 12в подръчна лед лента, спрях да си задавам въпроса.

Преди два дни стигнах до извода, че е добре да има втори захранващ кабел. Единият ще е с мъжка, другият с женска букса. В женската букса се включва захранване от нещо на 12в. (Адаптер 220към12 или самоделния ми двоен кабел запалка-щипки-акумулат-с-волтметър) Мъжката букса директно след това ми захранва контролера на монтировката. Таз вечер го разглобих и добавих кабела.
Кабелите са 0.5кв мм. И се надявам да удържат 6 ампера пикове, щото май номинала им е около 5 ампера.

Утре идват частите от Steinberger ала нормални кабели, буксички и др., и трябва да довърша няколко нагревателя.

Изпратено с помощта на Tapatalk

SkyWatcher Evostar 120/1000,
TS 80/480 Triplet APO
EQ5 modified with belts and AstroEQ
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение