Как ще свърши всичко?

вместо бленувания теоретичен раздел

Модератори: mishaikin, bobo, Betelgeuse

mirkinmm
Регистриран: съб апр 20, 2013 22:14

Как ще свърши всичко?

Мнение от mirkinmm » съб апр 20, 2013 22:27

Не знам защо ми минават такива мисли през главата...и все пак как според вас ще свърши *всичко*?

Не говоря за това как ще свърши вашия живот или пък България като държава. Например човечеството кога ще престане да съществува?

Мисълта ми е - наскоро четох какво мислят големите глави по въпроса. Животът на земята ще престане да съществува след около милиард и половина години. Дотогава слънцето ще е нараснало достатъчно, за да изпари всичката вода. Ще се превърнем в нещо като Венера. Тъпото е че периодът, в който живот съществува на земята, вече е изтякъл наполовина, дори 2/3, ако броим най-низшите форми на живот.

След още 1-2 милиарда години евентуално ще станем част от слънцето (това е спорна теория, но е по-вероятното). Марс и нататък ще се спасят от тази съдба.

След около 3 милиарда години, Андромеда и Млечният път ще се сблъскат. Съдбата на слънчевата система е или да бъде въвлечена в сблъсъка и да замине накъм центъра на новосформираната галактика (където ще бъдем погълнати от свръхмасивна черна дупка), или да отървем това. Но и да не стане това, слънцето ще загине след 5 милиарда години, ще се превърне в бяло джудже. Евентуално след близо 100 милиарда години, според последните теории, ще спрем да виждаме и последните фотони, а слънцето отдавна ще е едно мъртво парче маса, реещо се из пространството.

Както и да е, не е ли забавно, че големите глави имат някакъв консенсус и идея по въпроса как и кога ще изчезне живота, как и кога ще умре слънцето, как и кога ще загине нашата галактика, но никой не може да даде идея как и кога ще изчезне човечеството? Дори не могат да ти кажат как и кога ще престане да съществува България или пък как и кога ще умреш...

Потребителски аватар
hyparh
Регистриран: вт яну 20, 2009 00:13
Контакти:

Мнение от hyparh » нед апр 21, 2013 04:51

А защо е нужно да свършва? :) В момента сме цивилизация тип 0. Прехода към цивилизация тип 1 (а ние сме сравнително близо до него) е най-опасен, защото могат да се случат двете крайности - или да продължим по покварения път с унищожаване на природата и накрая да се избием с ядрени войни за последните останали ресурси, или да помъдреем и да започнем да черпим енергия от възобновяеми източници в хармония с природата. Първият вариант е ясен, при него никой няма да доживее и види издуващото се Слънце. Ако обаче се осъществи втория вариант то тогава човечеството ще навлезе в ера на изключителен възход. Ценностната ни система ще се промени, след като вече петрола няма да е основен играч, ще се възползваме максимално ефективно от възобновяемата енергия, както и ще се измислят (по-скоро преоткрият) и нови енергийни източници. Оттам нататък пътят ни към интергалактически цивилизации тип 2, 3 и дори 4 ще е чист и преходите ще са лесни.
Мичио Каку подробно описва за възхода ни като цивилизация в книгата си "Паралелни светове", стига да успеем да преминем към 1-ви тип. Сега като се поразрових, открих едно интервю с него, където споменава за типовете, макар и далеч не толкова подробно както в книгата. Линк: http://www.sci-bg.com/?p=355
По-горе относно енергийните източници написах в скоби "по-скоро преоткрият", защото много от тях са открити преди стотина и повече години от изобретатели като Никола Тесла, Томас Хенри Мъри, Флойд Суийт и др., а Томас Таунсенд Браун открива дори метод за създаване на тяга без никакво гориво - само с високо напрежение, което изкривява пространството. За съжаление тези технологии са подтиснати още в зародиш от високостоящите и единствено военните са се възползвали от тях като са ги доразвили. Никой петролен магнат няма изгода да позволи разпространението на устройство за черпене на безгранична енергия примерно от физическия вакуум (или Zero Point Energy както му казват) или пък военните да пуснат безгоривен летателен апарат, който хитро заобикаля физичните закони и може да се използва за бързи междузвездни полети.
Не се ли преодолее тази жажда за пари и власт и да се пуснат свободно вече разработените "нови" технологии за масово използване, то прехода към цивилизация тип 1 едва ли ще се осъществи.
Телескоп: Celestron C8 XLT
Монтировка: NEQ6 Pro SynScan
Планетарна камера: ZWO ASI290MM
Планетарни филтри: ALccd LRGB filter set, Astronomik IR pass 742nm filter
Слънчев филтър: Baader ND5.0 solar filter
Бинокли: БПЦ 8x30, SkyMaster 25x70
Фотоапарат: Canon 400D
2.5x Powermate и др.

mirkinmm

Мнение от mirkinmm » чет апр 25, 2013 00:40

Благодаря за интервюто с Мичио! Отново, сякаш бях се цъмбурнал в една прекрасна приказка.

Потребителски аватар
Neonode
Регистриран: нед дек 07, 2008 15:13

Мнение от Neonode » чет апр 25, 2013 12:43

Hypard, за съжаление нещата не са толкова прости колкото ги описваш. Въпреки милярдерите свързани с петрола и природните горива, страни като Китай и страните от ЕС доста бедни на ресурси също не предприемат нищо по въпроса или нещата които предприемат са изключително вяли поради два фактора:

1. За момента възобновяемите енергийни изтоници са крайно нефективни и замърсяват не по малко от другите източници.

2. Петрола обезпечава световния стокооборот, той е единствената суровина способна да обезпечи билионите виртуални $$$. Появи ли се енергиен източник алтернатива способна да измести конвенционалните горива то ще доведе до световен хаус.
WO ZenithStar 110/F7 APO Refractor
Celestron Onyx 80EDF/F6.25 Refractor
Lunt LS50F/BF1200 Ha Solar System
Vixen NLV 2.5, 5, 6, 9, 12, 20, 25, 40mm
5x Meade TeleXtender
1.4x Sigma APO EX Telextender
Orion Binoviewer + WO 20mm Bino Eyepieces
SkyWatcher 7Ah power tank
NEQ 6 Pro mount :)
Meade DSI II color
QHYCCD 5-II pro mono
Canon 500D
Canon 1000D (Modified&Peltier cooled)

Betelgeuse
Регистриран: чет авг 11, 2005 22:26
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » пет апр 26, 2013 09:44

Унищожаване на природата .......... възобновяеми източници

Това са безмислени понятия от гледна точка на един могъщ космически разум.
Това са човешки понятия.

Но айде нека да не е свръхестествен разум а да е просто една много развита цивилизация.
Мислите ли че ще "опазват природата" - примерно няма да анихилират един астероид който им пречи на плановете, щото е много природно да си го оставят да пречи.

Една муха ако ви жужи из стаята и ви каца на носа, опазвате ли природата или просто размазвате мухата ?

Е, те примерно може да са дошли в околностите на Земята и ние да сме в ролята на мухата.
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Потребителски аватар
punkez
Регистриран: пет апр 26, 2013 16:10

Мнение от punkez » пет апр 26, 2013 17:05

Докато се вливат толкова много средства във военните разработки, то няма как да преминем към този тип развита космическа цивилизация. Войната дърпа цялото ни развитие назад. Нещата стават все по сложни с оглед на икономическата ситуация и все повече се забатачваме.
Навярно ще прозвучи кофти, но единственият начин хората да променят изцяло мисленето и ценностите си е глобалната катастрофа. Едва тогава ще сме способни на съпричастноста, на грижата за ближните (били те хора или животни) и на всички онези неща, които сме загубили с течение на времето и индустриализацията. Много е лесно да кажеш- хората са доминантен вид на планетата и ще правят каквото поискат, но тази доминантност е криворазбрана, защото носи повече отговорности отколкото би могла да донесе някаква ''печалба''. Трябва да се грижим, да поддържаме биосистемите на Земята, защото те са отговорни за безценният интелект, който ние носим.
Така наречената ''цивилизация'' е нищо повече от една огромна корупционна машина, която се ръководи от банда алчни малоумници, неразбиращи и неосъзнаващи цената на разума в един по- галактичен мащаб.
За мен колкото по- бързо се случи този катаклизъм, то толкова по- добре. А двата изхода са ясни- или ще се самоизбием от алчност или ще можем с гордост да се наречем цивилизация.

Потребителски аватар
hyparh
Регистриран: вт яну 20, 2009 00:13
Контакти:

Мнение от hyparh » пет апр 26, 2013 20:25

punkez написа:Навярно ще прозвучи кофти, но единственият начин хората да променят изцяло мисленето и ценностите си е глобалната катастрофа.
Точно. Мислех да го напиша в горния ми пост, но тогава ми изхвърча. Трябва главоломно събитие, трябва да настъпи хаос, както Neonode отбеляза. От този хаос вече са възможни двата развоя - нагоре и напред или затъване до самото дъно. За съжаление "с добро" много трудно може да стане...
Телескоп: Celestron C8 XLT
Монтировка: NEQ6 Pro SynScan
Планетарна камера: ZWO ASI290MM
Планетарни филтри: ALccd LRGB filter set, Astronomik IR pass 742nm filter
Слънчев филтър: Baader ND5.0 solar filter
Бинокли: БПЦ 8x30, SkyMaster 25x70
Фотоапарат: Canon 400D
2.5x Powermate и др.

Relinquishmentor
Регистриран: пон май 22, 2006 16:30

Мнение от Relinquishmentor » пет апр 26, 2013 21:34

Betelgeuse написа:Унищожаване на природата .......... възобновяеми източници

Това са човешки понятия.

Но айде нека да не е свръхестествен разум а да е просто една много развита цивилизация.
Мислите ли че ще "опазват природата" - примерно няма да анихилират един астероид който им пречи на плановете, щото е много природно да си го оставят да пречи.

Една муха ако ви жужи из стаята и ви каца на носа, опазвате ли природата или просто размазвате мухата ?

Е, те примерно може да са дошли в околностите на Земята и ние да сме в ролята на мухата.
En taro Adun!
:)

Profian
Регистриран: нед яну 13, 2013 18:15

Мнение от Profian » пон апр 29, 2013 18:34

Betelgeuse написа:Унищожаване на природата .......... възобновяеми източници

Това са човешки понятия. .
Мдам напълно съгласен.
Въпреки че под "унищожаване на природата" лично аз разбирам -да не си режем клона дет седим на него, а не дали да смажем мухата, заколим прасето и т.н. Въпрос на семантика.
Когато за първи път решавах уравнението на Франк Дрейк , сложих 10 000 години за средната възраст на една цивилизация, сега най много да вдигна на 20 000. :?
Колко още ни остава ми е любима тема за разговор и винаги чувам неща като петрол, енергия, природа.
Но я се замислете....
Астероиди! Навсякъде около нас са. Спин,Ебола,Чума ... кога ли ще ни цапне някой нов вирус. Представете си всеки един от тези предаван по въздуха. Най-накрая ще спомена нещо, което като го кажа на някой ме мисли или за животно или за луд :oops: :P
Теория на еволюцията! Оцеляването на най-приспособимия и силен вид. Колко лудници и клиники има? Колко от хората на света живеят, имат потомство и прочие само заради думата Хуманитарност. В картинката дето Дарвин описва те отдавна да са изядени или измрели и техните гени загубени във времето.
Как ще се отрази тази хуманост в пълно противоречие с еволюцията за голям период от време! Тва последното не ми харесва и на мен като мисъл , но е факт.

П.п. Може и да се бъркам ,но времето за водата да се изпари от земята мисля беше 500 мил. години а не 1.5 бил. И един цитам на сър Мартин Рийс :

" Каквото и същество да доживее края на Земята, то със сигурност ще е толкова различно от нас, колкото ние от бактерийте".
Telescope:Evostar90 EQ2

mirkinmm

Мнение от mirkinmm » пет авг 09, 2013 00:30

М-м-м, да-а-а... така си е! ;)
Благодаря на всички за прекрасните ви разсъждения и мнения!

Според мен и много други, ако съумеем да не се самоизтребим, ни чака светло бъдеще :) - може да изкараме до края на света, т.е. Вселената. След 1млрд., даже какви ти 1млрд. след 100-200г. сигурно ще пътуваме свободно до всяка точка на нашата галактика Млечен път. А след милиард години ще гледаме как Слънцето изпепелява Земята от някое по-благоприятно място за живеене някъде из галактиката (макар, че от тази гледно точка това събитие може и да не се е случило още). Само дето до тогава сигурно толкова ще са се развили нещата, че сигурно ще можем да преместим/телепортираме цялата Земя другаде и така до края на света. Сигурно до тогава ще сме окупирали цялата галактика и ще имаме повече от един дом, както и избор в коя галактика да живеем и в коя да работим (ако въобще има нужда да се работи в сегашния смисъл на думата). Както и ще имаме на разположение цялата Вселена за изследване - а това са милиард от милиард галактики. Така, че спокойно едва в началото сме на играта ;). Според мен човечеството специално е още в зародиша си, та ние разпологаме с електричество от едва 180г., а Вселената тепърва влиза в 1ви клас. Много ама много вода има да изтече докато дойде края. А аз винаги съм се питал какъв ще е точно края на Вселената - колапс или безкрайна смърт (безкрайно разширение). Ако е колапс после какво следва нова Вселена или нещо друго. Ами ако не е колапс какво следва празана Вселена? Макар, че по последни данни енергията във Вселената клони към безкрайност, така че от това не се знае какво може да се пръкне. Ами какво значи безкрайност, безкрайно пространство и време - егати аз това не мога дори да си го представя. Къде е в'обще края на Вселената и какво има там и отвъд него. Имам чувството, че ние сме просто рееща се информация като в някаква компютърна игра - тия вътре няма шанс да извършат експеримент, с които да докажат дали имат или не Създател, и какво има отвъд. Няма как да разберат, че са просто едни нули и единици. Дали и ние не сме подобни информационни субстанции, едни нули и единици в някаква игра? Парадокс до парадокса. Главата ще ми се пръсне ако го мисля много :).

Смешното е, че все още не сме се научили дори да пътуваме със скоростта на светлината. А за мащабите на дори Слънчевата система това е адски бавно. Например за да достигнем до Плутон, която е най далечната планета трябва 5 часа да пътуваме със скоростта на светлината. Да не говорим ако искаме да достигнем до най-близката звезда, тя е само на 4.5 светлинни години от нас, т.е. трябва да се лашкаме пет години докато достигнем до нея - мале-е-е колко бавно.

За сблъсъка между Андромеда и Млечния път - спокойно при тези мащаби на нещата това даже няма да го усетим (само Млечния път е с диаметър 100хил. светлинни години!). Такъв един процес ще трае стотици милиони години, а вероятността за сблъсък с друга звезда е почти нула, при тази плътност на материята и тези космически мащаби.

Потенциално ако се развием много и се научим да пътуваме по-бързо от светлината може да се върнем в миналото. Какво имам предвид - ами построяваме огромен телескоп на разстояние равно на времето назад, в което искаме да се върнем и на теория ще видим фотоните от това време. В момента информацията за Земята от преди 10 години се намира на 10 светлинни години от нас. Това си е жива машина на времето. Тогава историците ще са във възторг - ще могат много по-точно да възстановят историята, а аз си представям как ще пускат записи в youtube на кадри от разни важни исторически събития. Голям купон :D

Сами ли сме във Вселената? Ами извънземните цивилизации? Още не сме срещнали такава. Бая интересни неща чакат бъдещите поколения.

Роботите и изкуствения интелект, които тепърва навлизат - докъде ли ще стигнат и те, и какви ли проблеми ще донесат?

Друго, колко ли ще живее човек след 100-200-1000-10е6-10е9 години? И какво ли ще открие, какво ли ще изживее?

Колко ли мощни компютри ще създадат след примерно 100г.? Потенциално оптичните компютри имат възможности да бачкат на 10е12-10е14 операции в секунда. В същото време могат да извършват N на брой паралелни операции в секунда. Демек едно ядро на такъв процесор трябва да е способно да извършва N*10e14 и нагоре операции в секунда. Което си е бая.
При квантовите компютри - там пък обещават още по-фантастични неща.

Преди света се преобразяваше за столетия сега се преобразява за дни и даже часове. Всичко хвърчи напред със страшна скорост. Определено имаме удоволствието да живеем в интересно време. Ами някой въобще представя ли си света без Интернет, щото аз вече толкова съм свикнал с него, че не мога да си го представя. Представете си, че няма гугъл, гугълмапс, и-мейл, скайп и т.н., които спестяват години. Едно натискане на бутона и правиш справка за всичко. Ами Линукс, представете си, че няма Линукс, а има само едни печатни машини, мале-е-е ужас. Мале-е-е без Интернет компютъра щеше да е купчина почти непотребно желязо.

Сега малко за края на края - ами тогава май щели да останат само черните дупки, те щели да погълнат всичко, ама т.к. и те се "изпаряват" и те са обречени на изчезване. Та накрая май ще останат само фотоните и елементарните частици.

Въобще ще бъде купон, а ние остава да вземем дейно участие в него :D :wink: :wink: :wink: :wink:

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » пет авг 09, 2013 07:00

Само една малка забележка. Проблема с храната и водата ще възникне мноооого преди проблема с разширяването на Слънцето и т.н.
След 3 милиарда години, ако все още има хора, или отдавна ще са изоставили земята, или няма да е никакъв проблем да я изоставят преди да е късно ;-)
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

cezar
Регистриран: съб дек 06, 2008 16:53

Мнение от cezar » пет авг 09, 2013 07:22

Материята се променя, поне така твърдят дедите ни ... има и някакви научни догатки но е нещо извън силите на "съвременната" наука. Естествено всичко се случва в миг на око, тоест пангея е съществувала в малко или много по-различна физична материя и хората някога са били изключително младолики и жизнени до дълбока старост . Странното е, че думите изполавани за години и епохи от древните са еднакви и е доста трудно, почти уповано на таланти да се тълкуват подобни апокрифи . Тоест ако има математическа логика във всичко което ни заобикаля, а то има такава и физичните закони го доказват, то е логично и биологията да просъществува при евентуален логизъм на промяна на материято от състояние в което горе доло я познаваме до сътояние предсказано тотално фосфорициране или никаква нужда от светлина . Тоест писаното слова казва, че света е минал през 6 периода, някои които са доста дълги, та всичко това звучи много откачено само по себе си и историята доказва през какви изпитания са преминали гениите на "нашето" време ... предстои промяна , която ще е задължителна мега катастрофа !!!Рядко тъпо поколение населява земята . Злобата и всеобщата гадория са се превърнали в амбиция и хвалба за доста големи маси и нищо чудно задващата се война да е предтеча на идващия астероид, който по никакъв начин няма да удари едни мирни и добрички хорица ... наказанието си идва и от както свят съществува се знае, че съда заочва от лицемерите ! Когато класическия свят разгромява Дарий, започва да духа сух и топъл вятър, който вдига много прах - суха прах която полепва по окървавените тела и ги гипсира буквално, заприличвайки на статуите от древна гърция !!! Ако не вярвате питайте някой военен историк. Та, какво я чака най кървата цивилизация в историята на човечеството, само лицемер не би видял !!! Идва време за което е казано, че "човеците ще потърсят смърта, но тя ще побегне от тях " ...
Вселената ще съществува докато енергията изчерпа всички възможни форми и мащаби!
Да живее Румелия!

milchoni
Регистриран: съб дек 15, 2012 18:42

Как ще свърши всичко?

Мнение от milchoni » пет авг 09, 2013 12:20

Последните месеци успях да си сваля от Chitanka.info на киндъла няколко интересни научно-популярни книги,които прочетох с голям интерес и горещо ги препоръчвам на съфорумците: Кратка история на времето - от Големия взрив до черната дупка от Стивън Хокинг,Физика на невъзможното отМичио Каку. и от Карл Сейгън: Космос,Милиарди и милиарди...,Свят населен с демони- Науката като свещ в мрака.
Вярвам,че книгите ще ви харесат и ще предизвикат размисли у тези,които ги прочетат.Бъдете здрави! :lol:

mirkinmm

Мнение от mirkinmm » нед авг 11, 2013 22:38

Betelgeuse написа:Само една малка забележка. Проблема с храната и водата ще възникне мноооого преди проблема с разширяването на Слънцето и т.н.
След 3 милиарда години, ако все още има хора, или отдавна ще са изоставили земята, или няма да е никакъв проблем да я изоставят преди да е късно ;-)
Betelgeuse, напълно съм съгласен с теб и приемам забележката. Пропуснах в разсъжденията си да добавя факта посочен оттеб, макар и в по-различен стил. Зарад невежеството ми успях да прескоча важно събитие от бъдещето на човечеството. ;-) Няма за к'о да се притесняваме! До тогава както знаеш, отдавна-отдавна ще сме напуснали нашата мила, родна и обичана планетка, Земя! ;-)

mirkinmm

Мнение от mirkinmm » нед авг 11, 2013 22:41

milchoni, много благодаря за инфото!

mirkinmm

Мнение от mirkinmm » нед авг 11, 2013 23:27

Ако ми позволите бих желал да поразсъждавам глупаво (пофилософствам) още малко по темата. ;-)

Между другото, смятам че не бива да сме твърде големи песимисти и да приемаме твърде емоционално изчезването на живота на Земята. Във Вселената има много места (нарочно не казвам планети), където има разумен живот. Постоянно се случва някоя цивилизация да изчезне - избухва свръхнова и заличава всичко живо в доста сериозен радиус около взрива - еволюцията на това място започва отначалo. Вероятността всички живи същества във Вселената да изчезнат едновременно е невъзможно малка, но дори и това да се случи - еволюцията ще се повтори (ако има достатъчно време) и пак ще има живот.
Само за песимисти, едно малко и леко инфо: http://www.astro.bas.bg/~komitov/cataclis.htm ей така просто за да се попесимистисат още повече. ;-)

Дори със сегашните технологии стига да го има желанието (а от там и готовността да се инвестират астрономически суми пари) би могъл да се построи космически кораб, който да може да развие скорост от порядъка на 10% от скоростта на светлината. Тази скорост е достатъчна, за да може човечеството в рамките на няколко стотин хиляди години (до един милион) да се разсели из Галактитка. Това е срок, който в сравнение с космическите мащаби е нищожно малък. Разбира се не става дума за космически кораби с екипаж от живи хора, а за кораби, управлявани от компютри, които носят запас от замразени ембриони и роботи, които при намирането на подходяща планета ще построят база, ще размразят ембрионите и ще ги отгледат във възрастни хора. При тази система дори да не е възможно пътуване със скорост по - голямо от тази на светлината е възможно човечеството да се разсели из Галактиката в относително кратък срок (в космически мащаби). Така че животът на Слънцето не е действителното ограничение на живтона човечеството. Срокът от 100 милиарда години живот на Вселената е много мъгляв, както въобще не е сигурно, че това ще бъде съдбата на Вселената. Така, че основното ограничение върху живто на човечеството е в самото човечество. Според мен ако не се самоунищожи човечестовото има всички шансове да просъществува вечно.

По отношение края на Вселената, вече е известно, че тя не е само една. Вече е приет термина "Multiverse" защото има безброй вселени. Така, че като дойде края на нашата, независимо, чрез колапс (ако се изчерпи тъмната енергия) или чрез разпадане (ако тъмната енергия победи), може вече да разполагаме с достатъчно енергия за да отворим червиева дупка и се прехвърлим в друга Вселена. Разбира се ако преди това не унищожим планетата на която живеем и себе си. :-)

Едно време хората са мислили, че не може да се движат с повече от 100 км/ч, после са мислили, че не може да се размине скоростта на звука. Днес със скоростта на звука могат да се движат машини не само във въздуха, но и на земята и във водата... Мисля, че Айнщайн не е прав затова, че нищо не може да се движи със скоростта на светлината и ако то се движи, за него времето ще е спряло. В няколко части от секундата от Големия взрив, Вселената се е разширила със скорост > скоростта на светлината. Изследват се теории за частици, които могат да се движат със скорост > от светлинната. За неутриното например са мислили, че се движи със светлинна скорост, но когато откриват, че то има 3 варианта и може да се преобразува във всеки от тях, решили, че не се движи със светлинна скорост... Още не се знае със сигурност :-)
Има още нещо, за което Айнщайн не е бил прав... Смятал е, че Вселената е статична въпреки, че уравненията му са показвали, че това не е така. Затова въвел космическата константа, която би трябвало да противодейства на разширенито на Вселената. Но се оказало, че Вселената не само се разширява, а и ускорява постоянно разширението си.

По-нови изследвания показват, че не е невъзможно да се движиш със скорост по-голяма от скоростта на светлината. Има различни трикове за това, един от тези е доказан поне теоретично от Стивън Хокинг (теоретичен физик, най-известния жив физик в момента). Значи феномена, който той е открил, е че съществуват т.нар. червейни дупки - това са тунели в пространството (или по-точно тунели във време-пространството), които свързват две точки и пътя между тях е много по-къс в сравнение ако не се пътува през такъв тунел. Най-давания пример е този с ябълката - ако пътуваш по повърхността и пътуваш по-бавно отколкото директно по права линия между две точки. Та въпроса не е дали е възможно да се пътува с повече от скоростта на светлината, въпроса е как да стане това. В сучая с червейна дупка е нужна т.нар. отрицателна енергия, за да се подържа входа и отворен - а отрицателна енергия за сега не знаем как да генерираме (или по-точно сме в началото на овладяването й.
Друго не чак толкова ново е, че даже Айнщайн си го е предсказал в парадокса Айнщайн-Подолски-Розен, че ако квантовата механика е вярна значи може да се предава информация със скорост по-висока от скоростта на светлината, което значи пък че неговата теория не е съвсем вярна, т.е. тя не отчита този ефект (не че цялата теория не е вярна). Та този ефект се нар. квантова нелокалност и вече е демонстрирано и измерено, че скоростта, с която се предва информацията между два фотона е близо 100 000 пъти по-голяма от скоростта на светлината. Още никой не може да обясни характера и природата на това взаимодействие, но то е факт. В Nature има статия за това, който се съмнява да потърси и да прочете. Експеримента е с оплетени фотони, правен от някаква група в Швейцария.

Та мисълта ми е, че има трикове (по-точната дума е открития) измислени от учените, с които почти всички ограничения могат да се преодолеят въпроса е не дали е възможно, а как да се направи. В момента теоретично се знае как може да се пътува със скорост по-голянма от скоростта на светлината, обаче техническо не сме на това ниво. Предполагам, че до 100г, ще достигнем подобно ниво. Жалкото е, че може би няма да сме живи да го видиме (аз ще се моля да съм жив да го видя ;)).

cezar
Регистриран: съб дек 06, 2008 16:53

Мнение от cezar » пон авг 12, 2013 03:50

Тези шеги с унищожението на природата са феномена и лата за състоянието на учените . Един астероид какво би причинил ... да не говорим за комета със "странен" химичен състав ...
Вселената ще съществува докато енергията изчерпа всички възможни форми и мащаби!
Да живее Румелия!

Потребителски аватар
venzibo
Регистриран: ср юли 28, 2010 16:22
Контакти:

Мнение от venzibo » вт сеп 03, 2013 22:43

Едно интервю с Мичио Каку, на всякакви теми:

http://www.sci-bg.com/?p=355
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta 72/432 Quadruplet Flatfield APO
QHY9M + QHYCFW1 + Baader 2" LRGB, Ha 7nm, OIII 8.5nm, SII 8nm
Sky-Watcher NEQ6 Pro SynScan
TS Off Axis Guider - 27mm
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery
+ cosmic ambient/downtempo/psychill music...
https://telescopius.com/profile/venzibo

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » ср сеп 04, 2013 03:25

Парадоксът АПР е само на пръв поглед парадокс.
Препоръчвам книгата (аз я слушах на аудиокнига):
Entanglement: The Greatest Mystery in Physics

Потребителски аватар
Strannik
Регистриран: вт окт 09, 2012 13:38

Мнение от Strannik » ср сеп 04, 2013 03:46

От парадокса Айнщайн-Подолски-Розен е развита теорията за торсионните полета от А. Е. Акимов и Г. И. Шипов .Разбира се цяла плеяда поръчкови учени се опитват да заровят това знание много старателно.Аз не се съмнявам вече че Земята е плоска... ;)
Скоро четох една интересна хипотеза на един немски учен че Доплеровия ефект в червения спектър може да се дължи на натрупване на маса в една галактика,а синьото спектрално отместване на загуба на маса и излъчване на енергия.Ако това се докаже експериментално отново ще има преобръщане на всичко с главата надолу и поредните истерични спорове кой е прав или крив...За да е по интересно да прибавим и висящия въпрос за тъмната материя и енергия която се споменава все по-често и която ще се окаже накрая проява на торсионните полета и скритите измерения и кашата ще е пълна за ужас на мнозина поръчкови учени.

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » ср сеп 04, 2013 06:45

Нищо подобно!
"Теорията" за торсионните полета е един от примерите за псевдонаука (който не вярва, да потърси и да прочете) а А. Е. Акимов и Г. И. Шипов са достойни "внуци" на лейтенант Шмидт (който не знае, какво е това, значи не е чел златната класика на руската литература... но накратко казано - мошеници) които са развили "теорията" с оглед присвояване на държавни средства за лични облаги.

По-долу любознателните читатели, ако знаят руски могат да прочетат как безобразно лъжат тия двама хубавци. Ако трябва ще ви го преведем.

В серьезных научных журналах статьи Г.Шипова не замечены. Имеется лишь несколько публикаций в журнале "Известия вузов" да еще пара в третьесортных зарубежных журналах. Его книга действительно опубликована в издательстве "Наука", правда, издание полностью оплачено автором. Книга позволила лучше представить портрет Геннадия Ивановича Шипова. В предисловии он пишет: "...в 1972 году написал диссертацию под названием "Общерелятивистская электродинамика с тензорным потенциалом" [5]. В библиографии под номером 5 значится статья Г.И.Шипова в журнале "Известия вузов". На мой запрос в ВАК поступил ответ: Г.И.Шипов никаких диссертаций не защищал. Как, впрочем, и А.Е.Акимов. Там же во введении читаем: "во второе издание вошли материалы лекций, прочитанных автором осенью 1993 и весной 1996 годов на физическом факультете Московского государственного университета им. М.В.Ломоносова". Запросил я деканат физфака МГУ по этому поводу. Ответ гласит: "Г.И.Шипов никогда не читал на физическом факультете МГУ курса лекций "Теория физического вакуума" или других курсов лекций". Опять ложь. Не могу не привести здесь выдержку из интервью Г.И.Шипова (газета "Чистый мир" N4, 1996 г.). Вопрос: "Ваш принцип?" Ответ: "Равняться на истину, быть профессионально честным. Когда совесть потеряна -- облегчается достижение чисто земных целей, но с потерей совести отнимается способность видеть скрытые грани истины". Прекрасные слова! Ну, а как они соотносятся с действительностью, мы только что видели. Между прочим, и у г-на Акимова все на лжи построено. Приведу пример из недавнего прошлого. В той же газете он пишет: "В НПО "Энергия" вскоре должна быть испытана первая летающая тарелка. Принцип ее двигателя совершенно нов -- отсутствует использование реактивной тяги. В случае успешных испытаний существует реальная перспектива переворота всего транспорта -- автомобилей, поездов и т.д. на новую основу без использования двигателя внутреннего сгорания". Написано коряво, но ясно. Осталось узнать, правда ли это. По словам первого вице-президента В.П.Легостаева, РКК "Энергия" не занималась, не занимается и не предполагает заниматься разработкой "летающих тарелок" на основе генератора торсионного поля.

Потребителски аватар
Strannik

Мнение от Strannik » ср сеп 04, 2013 10:05

От написаното ясно се вижда че основния довод е че въпросните ''мошеници'' Акимов и Шипов не са защитавали дисертация или изнасяли лекция следователно са и мошеници.Ама желязна логика.И до ден днешен е повече от ясно че ако нямаш рецензенти няма да имаш и дисертация.Ако нямаш ''гръб'' няма и как да си помислиш да четеш лекция.А в тоталитаризма всичко това си беше умножено по 3,14.И това се приема за довод спрямо една теория във физиката?А случайно да ви е известно за торсионните генератори обслужващи партийните другари в Кремъл?Въпросния автор явно има повече опит в сплетните и интригите отколкото във физиката.За мен това е смехотворно и подкрепя за пореден път убеждението ми че в науката има поръчкови клакьори.Ако си дадете труд уважаеми колега да прочетете поне малко какво са писали тези хора ще видите че имат математически модел който дава отговори що за дзвер е инерцията докато съвременната наука и теория няма отговори за това.По същия начин съвременната наука няма отговор за парадокса Айнщайн-Подолски-Розен и когато някой ви предложи математически решения - ама не може да бъде това...:D
Между другото на базата на тази теория е построен от малка група учени от България, Украйна и Русия торсионен хидрогенератор (подходящ напр. за битово отопление ) който притежава според досегашната наука КПД над 100%, напр. 120%-150 %, но това се дължи на незнанието на голяма част от учените за съществуване на този тип поле, и фактически във формулата на ЗЗЕ (закон за запазване на енергията) не се отчита допълнителната енергия която постъпва от чистия вакуум (нищото, от небитието) посредством ТП на земята.
Такъв генератор може би някой от вас са виждали на Пловдивския панаир 2002 беше изложен в палата номер 8.
Възпря ме тогава само високата цена на това чудо което беше пред очите ми.
Въпросните хора имаха фирма наречена ''Деметра -Гея 94'' за производство на торсионни топлинни генератори,която с днешна дата е закупена от американска компания.
И в завършек дайте си труд също уважаеми колега да прочетете ''Теория на квантовата гравитация и космическия разум'' с автор Божидар Палюшев.
Както и поредицата ''Физика на Бога'' от същия автор.
Направете някой и друг простичък експеримент у дома преди да говорите за научни платени клакьори.
Навремето един руски учен - Беридзе Стаховский е построил съвсем случайно уред действаш на този принцип, и дълги години е използван за лечебни цели в Кремълската правителствена болница.
След смъртта му работата се поема от Акимов, Шипов, Б. Палюшев и др. учени които извеждат теорията и математическо обяснение.

Ама разбира се - тя Земята е плоска - някой съмнявал ли се е наистина в това?
:D

grav
Регистриран: вт ное 08, 2011 13:49

Мнение от grav » ср сеп 04, 2013 14:54

@Stranik: "Парадокса" на Айнщайн-Подолски-Роузен е обяснен много добре. Какво имаш предвид с това, че не е, и че торзионните полевисти са го обяснили математически?

Относно торсионните полета, това което се намира из нета ми е достатъчно за да преценя, че няма нищо сериозно.

Потребителски аватар
Strannik

Мнение от Strannik » ср сеп 04, 2013 15:38

Колега grav ще съм ти благодарен да ми посочиш линк или публикация,книга или друг източник за да се уверя че е обяснен този парадокс.Надявам се знаеш че само хипотеза без доказателства не е все още обяснение.
Друго интересно четиво в този смисъл е книгата на Сергей Доронин -''Квантовата магия'' там също много добре са обяснени много неща и има много фактология но автора заобикаля понятието торсионни полета и Световното поле на съзнанието за да не бъде дамгосан като лъжеучен...
И Джордано Бруно е изгорен на кладата в миналото ама днес нали сме по цивилизовани осмиват се от трибуната на разни академици нови интересни идеи,хипотези и дори теории с доказателства и готови технологични решения базирани на тях.Има си цели отдели и институции за това да те осмиват докато сам ти дойде да си драснеш клечката ...много изтънчена цивилизованост е това...няма що.
Споменах ви вече за торсионните генератори които видях с очите си.
Позволете си лукса да се набутате с двата крака в така наречената от вас лъженаука и после отново се замислете над това кой кое е...и то ако сте наистина обективни и честни пред себе си.
А който иска нека сложи произволни семена в умалено копие на Хеопсовата пирамида в долната една трета от височината и към основата и след 3 дена да ги посее успоредно с други от същата партида които не са третирани така.И да наблюдава разликите обективно.И после да си обясни сам какво става всъщност.

grav

Мнение от grav » ср сеп 04, 2013 15:51

Колега, stranik, във всеки учебник по квантова механика има обяснение на парадокса. Но дори и статията в уикипедията дава много информация и препратки.

http://en.wikipedia.org/wiki/EPR_paradox

Бил дал препратка, за предпочитане достъпна онлийн, с обяснението на АПР чрез торсионните полета. Също така, ако може и нещо за самите торсионни полета. Както казах, това което намирам са общи приказки нямащи нищо общо с реалноста (нито пък с логиката).

Споменаването на Джордано Бруно не е аргумент. Освен него, е пълно и със шаралатани, които са били усмивани.

Потребителски аватар
Strannik

Мнение от Strannik » ср сеп 04, 2013 17:32

Както и не е аргумент торсионен топлинен генератор за отопление с КПД над 100% според официалната наука...удобно го прескочихте това малко фактче.
Колега от посочения линк се вижда описание на парадокса но не и обяснение на природата му.
В същата статия раздела Resolving the paradox липсва решение на този механизъм и всичко е сведено до описание което всеки изучавал физика го знае и в някои източници се нарича квантова нелокалност.В други източници се говори за сплетени състояния...В същия раздел съвсем ясно се говори за Hidden variables което съвсем ясно пък на мен ми показва нещо съвсем конкретно - а именно че няма обяснение за природата на този парадокс и че това не може да бъде в математическата част в края.Но той явно си го има и си стои без обяснение все още.
По същия повод има и друг пример онагледяващ със съвсем реални примери и други парадокси от макрониво вече.
Майския бръмбар по всички закони на аеродинамиката не трябва да може да лети.Визира се полетна маса,площ на крилата и честота на маховете им. Но той лети без да ни пита дали сме съгласни или не...
Явно този дзвер знае по добре физиката от нас щом го прави.
В завършек - в интернет има разнообразна информация,но за съжаление все по- трудно се намира стойностна такава.По тази причина ако ме интересува дадена тема просто си намирам книга,научна публикация или направо търся контакти с автора.
Вече ви споменах в предния пост източниците си и ги предложих на вашето внимание.Ако решите - моля заповядайте.
Предложих ви два факта - опита с пирамидата и топлинния торсионен генератор - явно не са факти за вас.Ами опитайте сами дали е така.

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » чет сеп 05, 2013 18:15

Колега,
мога убедено да предположа, че не си чел нито една научна публикация и не познаваш нито един учен лично. Ако познаваше, щях да те запитам колко "поръчкови учени" познаваш лично. По твоите приказки, това ще да е някой дето този дето му плаща му е казал да си мълчи, да не споделя истините които знае, а вместо това да говори лъжи, за да не му спрат финансирането. Аз познавам (лично) стотици учени и нито един "поръчков" в смисъла който ти влагаш.

Губене на време е да те убеждавам каквото и да било, но ми е съвестно, че тука четат и ученици им създаваш грешна представа за света.

Потребителски аватар
Strannik

Мнение от Strannik » чет сеп 05, 2013 18:50

Свободен сте в своите предположения да гадаете колкото искате.
Ако все още виждате във всичко само финансиране - това за пореден път доказва като факт ''поръчковата наука'' и не става въпрос за мълчание колега.А става въпрос че един учен ако му се плаща ще впрегне целия си потенциал по поставения проблем...ако ли не се плаща едва ли ще се трогне от каквото и да е.Ето това визирам като централен проблем в световен мащаб.По правилно е да се попита колко непоръчкови учени познавам.Не познавам такива - факт.Имам приятел работещ в БАН който е постоянно извън граница по международни проекти с който сме коментирали много неща.Познавам покрай него задочно и други млади хора.Ами никой няма да си мръдне пръста дори и в авторска работа и теза ако няма финансиране - убедих се сам в това.А вие колега явно сте сред плеяда светила които са алтруисти.Е не съм такъв късметлия като вас.Блазе ви.
За мен лично парите и финансирането не са критерии за истина,а за интереси.
Относно какво съм прочел или не - това също си е мой избор или проблем и излишна ваша грижа колега.Не ме познавате за да слагате подобни етикети,както и аз вас.
Личните нападки по мой адрес също не са довод.
Не си губете времето да ме убеждавате в каквото и да е от височината на вашето величие и инстанцията в която сте.
Дайте си труд да вникнете какво ви се представя като информация,върнете си здравословното любопитство,поне се запознайте с така наречената ''лъженаука'' за да можете да се аргументирате.
В друга тема коментирахме антигравитацията и там бяхте на ниво колега...срещу факти излизате с твърдения че било лъженаука...И това беше.Явно друго не можете.
Или вече в науката обективния скептицизъм не е критерий?
Е аз поне опитвам това което ми е възможно по няколко пъти
за да има достоверност в експеримента - според възможностите си разбира се.Нито съм БАН,нито съм учен,нито пък имам спонсори...сам съм и съм любопитен и опитвам някои интересни неща които ме грабнат.И си го споделих.Голяма грешка направих - осъзнах го вече.
Кой съм аз че да мисля,че да правя експерименти или да твърдя каквото и да е...ама как така ако нямам титли и дисертации.
Същата болест е налазила някои професионални астрономи които пишат тук спрямо любителите каквито сме повечето предполагам.
Така че ме разбрахте правилно с този пример колега.
Дотук и двамата не казахме нищо съществено по темата нали колега?
Посочих ви източници,автори,факти и действаща технология отново и ги анатемосахте с довода че било лъженаука - чудесно прекрасно бих казал...стоманен довод извън всякаква критика.Като предния път.
:D
Прав сте колега - Земята е плоска!
И аз не виждам какво мога да добавя повече към празнословието.
Простете че ви наруших покоя с еретичните си твърдения!
Бях дотук.

grav

Мнение от grav » чет сеп 05, 2013 20:29

Страник, би ли посочил отново източниците за торзионите полета.

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » пет сеп 06, 2013 03:26

grav написа:Страник, би ли посочил отново източниците за торзионите полета.
Ма моля ти се...

Торсионни полета, енергия от вакуума, енергия от нищо, телекинеза, телепатия, хомеопатия всички тия фамтасмагории са в един куп.

По-младите дето четете, ето ви един индикатор за лъжа. Псевдоучените обикновено са абсолютно сигурни. Те "знаят" че нещо е така. Те са винаги непризнати, винаги има някаква конспирация срещу тях така, че в крайна сметка ги слушат само пълни лаици, които е лесно да излъжат.

Истинските учени - обратно - винаги се съмняват, винаги оставят и друга възможност. Обърнете внимание обаче - другата възможност трябва да е доказано вярна с експеримент и да описва света или по-пълно или ако описва само досегашни (известни факти) - трябва да го прави по по-прост начин от съществуващите теории. Ако не отговаря на тия условия, новата теория е безполезна. Точно такава е и "теорията" за торсионните полета и физичния вакуум (казано по-просто - добив на енергия от нищо)

Ама той бил видял перпетуум мобиле в действие, следователно Закона за запазване на енергията не бил верен. Ами добре, аз съм виждал Мистър Сенко да си сваля главата. Ако караме по тяхната логика (видял значи е така) ще излезе че Мистър Сенко може да си отдели главата от тялото, да си я носи напред назад така както си е обезглавен и после пак да си я закачи. Е, това се казва да владееш силата :))
Много сладко за вярване, ама в действителност е съвсем друго.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение