Електрическа крушка с нажежаема жичка

вместо бленувания теоретичен раздел

Модератори: mishaikin, bobo, Betelgeuse

Relinquishmentor
Регистриран: пон май 22, 2006 16:30

Електрическа крушка с нажежаема жичка

Мнение от Relinquishmentor » чет сеп 06, 2012 23:06

Като съставите подходящ приближен физичен модел на електрическа крушка с нажежаема жичка, намерете КПД-то й в зависимост от мощността й (U = 230 V).

Потребителски аватар
sider
Регистриран: нед сеп 04, 2011 08:35

Мнение от sider » пет сеп 07, 2012 07:45

Това тема за дисертация ли е или задачка :)
Шегувам се. И понеже не ми е ясно как се съставя физичен модел на крушка, предлагам малък експеримент:

Мерим колко ток (респ.мощност) консумира крушката, слагаме я в калориметър, мерим колко топлина отделя и разликата трябва да е светлинната енергия. От там КПД-то е ясно :)

P.S. Не съм сигурен, но имам някакви бегли спомени, че КПД-то трябваше да бъде нейде в рамките на 1%. Поправи ме, ако греша.
Meade SN8 F/4 LXD75 Canon 1000D

And it all started with simply looking up. Always look up, every chance you get. There’s a whole Universe out there waiting to be explored.
Phil Plait

Betelgeuse
Регистриран: чет авг 11, 2005 22:26
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » пет сеп 07, 2012 10:13

Според мен авторът намеква да интегрираме за видимия спектър закона на Планк. Топлината не е полезна тъй като предназначенито на крушката е друго (освен ако не е за люпене на пилета)

Това което хич не ми е ясно е -- как ще определим темпертурата теоретично ?
Експериментално - няма проблем - сканираме спектъра с монохроматор и сетне от закона на Вин. Ама пък ако имаме монохроматор интегрирането става тривиално.

Значи въпроса се свежда до следното - висяща във вакуум жичка с маса м1, закачена в двата края за две други жички с маси м2 поглъща мощност Р1 в резултат на което се нагрява до температура Т. Намерете Т.
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Relinquishmentor

Мнение от Relinquishmentor » пет сеп 07, 2012 22:28

А в крушките вакуум ли е?

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » съб сеп 08, 2012 06:31

В обикновените - почти вакуум.
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Потребителски аватар
sider
Регистриран: нед сеп 04, 2011 08:35

Мнение от sider » съб сеп 08, 2012 07:39

Betelgeuse написа:В обикновените - почти вакуум.
Не е съвсем вакуум, но конвекцията спокойно може да се пренебрегне :) Другите две нишки-закачалки според мен също могат да се пренебрегнат, тъй като тяхната консумация е пренебрежимо малка в сравнение с тази на волфрама. Ако направим и още едно допускане - че жичката се държи като абсолютно черно тяло, май ще се окаже, че си преформулирал условието максимално точно и ясно :)
Meade SN8 F/4 LXD75 Canon 1000D

And it all started with simply looking up. Always look up, every chance you get. There’s a whole Universe out there waiting to be explored.
Phil Plait

Relinquishmentor

Мнение от Relinquishmentor » съб сеп 08, 2012 12:57

Betelgeuse написа:В обикновените - почти вакуум.
Е значи в такъв случай стъклото се нагрява главно от поглъщането на инфрачервените лъчи.
Има ли формула за коефициента на поглъщане на стъклото (в зависимост от дължината на вълната)?

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » съб сеп 08, 2012 14:08

sider написа: P.S. Не съм сигурен, но имам някакви бегли спомени, че КПД-то трябваше да бъде нейде в рамките на 1%. Поправи ме, ако греша.
Ако КПД-то е 1% то следва, че крушката ще отдава примерно 100W светлина, а ще консумира 10 kW ток :lol:

Поправете ме, ако греша.
Bresser 150/750;
Bresser Exos-2GT;
Canon 100D, Canon 1200D mod.

Потребителски аватар
tombo
Регистриран: вт май 23, 2006 18:15

Мнение от tombo » съб сеп 08, 2012 14:35

Електрическата й мощност е 100W.
На едно от упражненията по ОФ, изкарахме около 6% КПД, ма тя и кружката не беше от тия обикновените.
...тъмнината около теб не винаги изглежда толкова доброжелателна и дружелюбна, колкото мъждукащите звезди отгоре...

The 4th Law of Thermodynamics:
Don't try to explain the first 3 on a blind date.

Celestron SkyMaster 15x70 + Velbon CX-560

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » съб сеп 08, 2012 18:39

penko написа: Ако КПД-то е 1% то следва, че крушката ще отдава примерно 100W светлина, а ще консумира 10 kW ток :lol:
Поправете ме, ако греша.
Не грешиш. Изказал си едно правилно твърдение. Ключовия момент е думата "ако". Както вече писа tombo мощностите обозначени на крушките не са за това колко светлина дават а колко ток поемат. Същото важи и за енергоспестяващите и за жичкавите.

Потребителски аватар
tombo
Регистриран: вт май 23, 2006 18:15

Мнение от tombo » съб сеп 08, 2012 19:31

Пак малко извън темата - на тия т.н. енергоспестяващи кружки пише да речем 18W, и вие си мислите егати свещичката, да, ама не, това е ел. мощността, ама понеже КПД-то е по-високо, повече от отива за извършване на полезна работа. За това има и такива сравнения 18W=55W по кутиите. Грешката е вярна. :P
...тъмнината около теб не винаги изглежда толкова доброжелателна и дружелюбна, колкото мъждукащите звезди отгоре...

The 4th Law of Thermodynamics:
Don't try to explain the first 3 on a blind date.

Celestron SkyMaster 15x70 + Velbon CX-560

Отговори