Изкуствена гравитация на космически кораб

вместо бленувания теоретичен раздел

Модератори: mishaikin, bobo, Betelgeuse

Relinquishmentor
Регистриран: пон май 22, 2006 16:30

Изкуствена гравитация на космически кораб

Мнение от Relinquishmentor » вт мар 27, 2012 09:53

Намерете каква форма трябва да има космически кораб, във вътрешността на който, след като като се завърти около две взаимноперпендикулярни оси и се уравновеси Кориолисовия (жироскопичния) натиск, така че да няма въртене по третата, притегателната (центробежната) сила да е перпендикулярна на повърхността й във всяка една нейна (негова) точка.

Relinquishmentor

Мнение от Relinquishmentor » чет мар 29, 2012 18:38

Ясно ли е условието?

Betelgeuse
Регистриран: чет авг 11, 2005 22:26
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » чет мар 29, 2012 19:41

Горе долу е ясно. Подразбирам, че разглеждаме кухо тяло с еднакво дебели и еднакво плътни навсякъде стени. Или по-скоро - безкрайно тънки но едновременно масивни.

Но като гледам липсата на мераклии, най-добре давай направо решението (ако го имаш) ако до няколко дни друг не се обади.
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Потребителски аватар
mirizlivka
Регистриран: пон дек 12, 2011 20:35
Контакти:

1

Мнение от mirizlivka » чет мар 29, 2012 20:45

Ами мисля че е сфера.

Relinquishmentor

Re: 1

Мнение от Relinquishmentor » пет мар 30, 2012 09:53

mirizlivka написа:Ами мисля че е сфера.
Ами докажи го :)

Потребителски аватар
mirizlivka
Регистриран: пон дек 12, 2011 20:35
Контакти:

Re: 1

Мнение от mirizlivka » пет мар 30, 2012 15:53

Relinquishmentor написа:
mirizlivka написа:Ами мисля че е сфера.
Ами докажи го :)
Е!Тук ме хвана,но мисля че центробежната сила е перпендикулярна на повърхността на сферата във всяка една нейна точка!Незнам немога да го докажа,но ти можеш да споделиш отговора с нас :wink: .

Потребителски аватар
sider
Регистриран: нед сеп 04, 2011 08:35

Мнение от sider » пет мар 30, 2012 16:32

Сфера, при положение, че радиалните скорости по двете оси са равни. Инак, в общия случай - елипсоид (или както там се казва тяло, получено при ротацията на елипса около една от осите й).
Давай отговора, че и на мен ми е интересно :wink:
Meade SN8 F/4 LXD75 Canon 1000D

And it all started with simply looking up. Always look up, every chance you get. There’s a whole Universe out there waiting to be explored.
Phil Plait

Relinquishmentor

Мнение от Relinquishmentor » пет мар 30, 2012 16:45

sider написа:Сфера, при положение, че радиалните скорости по двете оси са равни. Инак, в общия случай - елипсоид (или както там се казва тяло, получено при ротацията на елипса около една от осите й).
Давай отговора, че и на мен ми е интересно :wink:
Това получавам и аз. Ще напишеш ли решението?

Има една много интересна особеност в елипсоидната форма, която я прави според мен идеална за космически кораби с изкуствени гравитация с такова въртене, но да видя дали някой ще се сети каква е. Тя ще е и прелюдия към подточка б).

Потребителски аватар
sider

Мнение от sider » пет мар 30, 2012 18:45

A, нямам решение, карам на интуиция :) Не се сещам за каква особеност говориш, но ако полуосите (респ. ъгловите скорости) не са подбрани правилно, изкуствената гравитация ще е с изразен градиент, т.е ако на някое място тежа 70 кг, няколко крачки встрани ще съм 75, което ще създава доста неприятен дискомфорт.

And it all started with simply looking up. Always look up, every chance you get. There’s a whole Universe out there waiting to be explored.
Phil Plait

Relinquishmentor

Мнение от Relinquishmentor » пет мар 30, 2012 19:49

Да, точно за тази особеност говоря!
Че при подходящо подбрани полуоси в зависимост от ъгловите скорости, се получава така, щото гравитацията във всяка една точка от вътрешната повърхност е една и съща по големина, което, поне за мен, никак не е очевидно и даже пробвах какво би станало, ако центробежната сила не се изменяше линейно с нарастване на разстоянието до оста на въртене и се оказа, че в такъв случай фигурата, която съответства на изискването за перпендикулярност на гравитацията не съответства на изискването за еднаквостта й навсякъде по повърхността.

Имаш страхотна физическа интуиция, наистина, но знай, че тя често ни подвежда да си мислим, че нещата са по-прости и "естествени", отколкото са всъщност. Интуицията може да ни излъже, а уравненията-никога (стига да са правилно съставени :) :) )

Сега, след като изяснихме този феномен, ето и б) подточка:

б)За да се неутрализира жироскопичния ефект от въртенето по две оси (който би довел до прецесия и нутация на кораба) инжинерите първоначално решили да сложат жироскоп, който също да се върти по две взаимноперпендикулярни оси, за да уравновеси Кориолисовите сили, но изчислили, че трябва да бъде огромен и затова решили да го заменят с още един такъв еднакъв кораб и да вървят в комплект. Задачата е, като знаем, че притеглянето при вътрешната повърхност на елипсоида трябва да е еднакво навсякъде и да е същото като на земната повърхност (g) и като ни е дадена голямата полуос a и двете малки полуоси R, дебелината на стената на кораба d и плътността й rho (можем да смятаме, че е равномерно разпределена, а другата маса на кораба се пренебрегва спрямо нея), да намерим какви сили ще си оказват взаимно, когато почнат да се въртят.

Изображение

Relinquishmentor

Мнение от Relinquishmentor » пет мар 30, 2012 20:10

в)

Потребителски аватар
sider

Мнение от sider » пет мар 30, 2012 20:34

Леле, тук нивото стана като за нобелови лауреати :) Признавам си най-чистосърдечно, че не мога да ти устискам на темпото с една гола интуиция. До колкото виждам обаче от чертежа, добавянето на кораб-близнак нулира сумарния въртящ момент само по една от осите (в случая по Y). По Х обаче прецесията е неизбежна.

Phil Plait

Relinquishmentor

Мнение от Relinquishmentor » пет мар 30, 2012 22:33

Гледах, гледах, но нищо не открих. Кое прави да има прецесия по х?

Потребителски аватар
sider

Мнение от sider » съб мар 31, 2012 07:38

Relinquishmentor написа:Гледах, гледах, но нищо не открих. Кое прави да има прецесия по х?
E, възможно е и да бъркам, сам казваш, че няма ли уравнение, човек не може да бъде сигурен :)
Аз пък колкото и да гледам, не се сещам какви сили изобщо може да възникнат между корабите, ако приемем, че се движат инерционно, т.е. равномерно и праволинейно.
Интересен ми е начинът на задвижване на цялата система. Освен ако не си открил нов тип двигател, предполагам ще разчиташ на реактивна тяга. Въпросът е къде и как ще се монтират двигателите, за да ускорим системата до някаква стойност. Или докато двигателите работят предвиждаш те да създават гравитацията - т.е. ротацията да спре? Но в такъв случай първоначалната ти идея за хомогенност на ускорението по отношение на цялата вътрешна повръхност отива на кино.
С две думи, виждам известни инженерни капанчета, да ги наречем :)

Phil Plait

Relinquishmentor

Мнение от Relinquishmentor » съб мар 31, 2012 14:20

sider написа:E, възможно е и да бъркам, сам казваш, че няма ли уравнение, човек не може да бъде сигурен :)
Аз пък колкото и да гледам, не се сещам какви сили изобщо може да възникнат между корабите, ако приемем, че се движат инерционно, т.е. равномерно и праволинейно.
Интересен ми е начинът на задвижване на цялата система. Освен ако не си открил нов тип двигател, предполагам ще разчиташ на реактивна тяга. Въпросът е къде и как ще се монтират двигателите, за да ускорим системата до някаква стойност. Или докато двигателите работят предвиждаш те да създават гравитацията - т.е. ротацията да спре? Но в такъв случай първоначалната ти идея за хомогенност на ускорението по отношение на цялата вътрешна повръхност отива на кино.
С две думи, виждам известни инженерни капанчета, да ги наречем :)
Е как какви, нали ги споменавам вече толкова толкова пъти - това са силите на Кориолис или както се наричат в такива случаи - жироскопочни сили или сили породени от принудена прецесия и не знам още колко имена имат, но в същността си са Кориолисови сили.
В случая двата кораба се опитват да се завъртят по оста z, като левия натиска по часовниковата стрелка, а десния - обратно и така с помощтта на прътовете моментите се уравновесяват.
Колкото за задвижването - двигателите може да се хванат за двата лагера от лявата страна и така могат да придвижват кораба в посока x. Ако струите им са оцветени, трябва да се видят две преплетени винтови линии от отработеното гориво след кораба за неподвижен наблюдател. А това, че двигателите ще променят гравитацията на корабите е ясно, но можем да предположим че ще е достатъчно слабо, за да не влияе, докато се набира скорост. Доколкото си спомням Рама имаше max ускорение 2%g, а ние тука имаме два кораба :wink: .
Иначе най-голямото капанче, което аз виждам е триенето между осите и лагерите, което сигурно трябва е страшно голямо заради силния натиск и освен че ще забавя ротацията по y, ще товари и прътите с тангенциални напрежения, но не виждам как може да се избегне.
Изображение

Все пак никой ли няма да се пробва за подточка а)?
Тя всъщност е еквивалентна на еддна добре известна задача - ако е дадено едно силово (векторно) поле, да му се намерят еквипотенциалните повърхнини.

Потребителски аватар
bullet
Регистриран: вт май 15, 2012 14:26

Мнение от bullet » чет сеп 13, 2012 22:39

Да събудя темата! :D
С повече магнити на пода и железни обувки проблема е решен за предвижването по кораба :lol:, за предмети ще трябва повече сезал :lol:.
Ако обитемата част на кораба е във формата на диск, изправена вертикално,и да се върти с омерена скорост от 4-5 км. в час нямали да се получи гравитация :roll:. Това го гледах от филма Мисия до Марс, там така създаваха гравитация, но все пак това е само филм :wink: .
Sky-Watcher SKYLINER-200P 8
203mm (8") Telescope Focal Length: 1200mm (f/5.91)

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение