Слизане на по-ниска орбита

вместо бленувания теоретичен раздел

Модератори: mishaikin, bobo, Betelgeuse

Relinquishmentor
Регистриран: пон май 22, 2006 16:30

Слизане на по-ниска орбита

Мнение от Relinquishmentor » съб юли 31, 2010 17:41

Космически кораб се движи по кръгова орбита около планета с радиус R и маса М на височина h_1 от повърхността й. Капитанът получава заповед да слезе на по-ниска орбита с височина h_2. Той решава да постъпи така - завърта кораба така, че носът му да сочи към планетата (т.е. корабът се върти около центъра на масите си със същата ъглова скорост, с каквато се върти и около планетата) и за кратко време запалва двигателите отзад. После веднага завърта кораба на точно определен ъгъл и чака известно време t. После пак запалва двигателите за кратко време и се озовава на исканата орбита. Изхвърлянето на отработено вещество от реактора може да се приеме за толкова кратко, че е все едно като отблъскване на две тела.
Завъртането на кораба около оста му става с помощта на две реактивни двигателчета разположени, едното на носа, а другото - на опашката - от две различни страни. Разстоянието им до центъра на масите на кораба е еднекво. Капитанът знае, че те създават въртящ момент М, а също така знае и инерционния момент на кораба - I. Другото, което му е известно е, че газовете от главния двигател излизат със скорост спрямо ракетата u.
Капитанът разполага само с тия технически данни за кораба и има до себе си часовник, бутончета за пускане и спиране на двигателите, листче и химикалка и нищо друго.
Да се намери:
а) колко килограма гориво е нужно за тая операция?
б) колко време чака капитанът между двете включвания на главните двигатели?
След първото включване, колко време трябва да задържи бутонът за активиране на страничните двигателчета?

Relinquishmentor

Мнение от Relinquishmentor » ср авг 11, 2010 11:26

Още една подточка б), така да се каже - сравнете горивото, необходимо за тази операция с горивото, което, което е нужно за да се слезе на същата височина, но през Хохманова орбита.

Relinquishmentor

Мнение от Relinquishmentor » чет ное 17, 2011 19:00

Нова задача:
При пътешествието си, космически кораб преминава близо до звезда с маса M по хиперболична орбита с фокален параметър p и ексцентрицитет е. Капитанът получава съобщение от изследователските сонди напред, че на една от вътрешните планети е засечен неизвестен сигнал, който може да е от разумни същества, вследствие на което натиска едно копче и веднага променя хиперболичната орбита в кръгова. Намерете колко гориво е нужно за това в зависимост от далечината между кораба и звездата в момента на запалването на двигателите. Смятаме, че скоростта на кораба се променя мигновено и газовете се изхвърлят на един път със скорост u спрямо кораба (както в предишната задача).

vvva4
Регистриран: пон яну 24, 2005 17:37
Контакти:

Мнение от vvva4 » пон дек 05, 2011 10:56

Като гледам май ти доставя удоволствие да смяташ
Само дето няма много желаещи или можещи за тези задачи дето ги пускаш
На мен пък от друга страна ми хрумват много идеи, но не мога да ги проверявам защото ми куцат много сметките
Та въпроса ми е: дали няма да се съгласиш да ми помагаш със сметките?

И на други желаещи няма да откажа помощта

Relinquishmentor

Мнение от Relinquishmentor » пон дек 05, 2011 13:19

vvva4 написа:Като гледам май ти доставя удоволствие да смяташ
Само дето няма много желаещи или можещи за тези задачи дето ги пускаш
На мен пък от друга страна ми хрумват много идеи, но не мога да ги проверявам защото ми куцат много сметките
Та въпроса ми е: дали няма да се съгласиш да ми помагаш със сметките?

И на други желаещи няма да откажа помощта
Давай де, защо питаш? :) Раздела е за това.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение