Археоастрономично изследване

вместо бленувания теоретичен раздел

Модератори: mishaikin, bobo, Betelgeuse

Nature
Регистриран: чет яну 11, 2018 11:54

Археоастрономично изследване

Мнение от Nature » чет яну 11, 2018 15:23

Здравейте, правя едно изследване. Търся човек който да направи някои изчисленя и графики за книга. Графичните материали ще се изготвят от друг при необходимост, но изчисленията в основата на графиките са необходими. Те ще включват:

-Да се изчертае положението на 400-те най-ярки звезди, за различни времеви периоди.

-Да се направи трасформация на координатите на група звезди, от даден регион, така че все едно да се гледат от центъра - локална координатна система за групата. Целта е да се провери как наблюдател е виждал съответната група. Към момента съм ги трансформирал в правоъгълна координатна система, но това вероятно дава голямо изкривяване на "изображението" на групата. Вероятно подобна трансформация ще трябва да се направи за 15 групи. Трябва да бъде предоставено в екселски вид ( име/съзвездие/светимост/координати ), за положението в момента и положението за още 2 положения назад във времето ~5000 и~ 10000 г.пр.н.е.

-Да се направи графика на изменението на положението на точките на равноденствията и слънцестоенията като се отчете и прецесия/нотация и т.н. Ето пример, в центъра ще бъдат разположени съзвездия, и ще се секторира, за да може да се проследи в кое съзвездие се е падала дадена характерна точка. По възможност да се оптимизира и опрости, за да е разбираемо за обикновенния читател.
Draw2ing1-Layout1.png
-Да се направят изчисления свързани с движението на Юпитер и да се корегират изчисленията, които съм направил до момента.

-Да се дадат предположеня свързани с изследването ми, относно връзката на неизвестни за мен астрономически феномени свързани с теорията която разработвам.

-Да има добра представа от изменението на продължителноста на деня през епохите, и да е в състояние да изчисли необходимост от корекции или неточността в календарна система.

-Да има добро познание по съществуващите календарни системи.

Моля изпращайте ми лични съобщения с информация за Вас, и възнаграждението което бихте желали.
Поздрави!

Nature

Re: Археоастрономично изследване

Мнение от Nature » вт яну 30, 2018 15:54

Изглежда е непосилна задача, тъй като никой не се свърза с мен.
Съмнявам се че в този форум има само любители. Тъй като искам да вникна максимално в астрономическата основа искам да имам някаква информация. Изглежда това което изисквах е непосилно, бихте ли ми казали кое точно? Може да се направи компромис. Или съм задал нещо грешно ?!
Поздрави!

Потребителски аватар
dani
Регистриран: нед юни 05, 2005 01:57

Мнение от dani » вт яну 30, 2018 17:13

Не си дал най-важното - смисълът на цялото начинание.

Пишеш за следното - изследване за книга и за:

- Да се дадат предположеня свързани с изследването ми, относно връзката на неизвестни за мен астрономически феномени свързани с теорията която разработвам.

Кои са тези неизвестни астрономически феномени и каква теория разработваш? За коя календарна система/и говориш, че има няколко?

Всяка планетарна програма може да върне времето назад. Тоест и сам можеш да си направиш карта.
Esprit-120, Esprit-80, TS 6" f/5.9 Fraunhofer Refractor
PST Coronado mod
DMK 21AU618.AS, Off-axis guider, FLIP MIRROR IMAGING DIAGONAL
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6
MTO300 + Flektagon 20/F4+Зенитар Fisheye 16мм f/2.8
DSI III PRO+LRGB, филтри O-III, S-II, H-Alpha и H-Beta, Kendrick heater
SW Myriad 20mm MWA-100º Eyepiece (2”), SW Aero ED 40mm 2"
MEADE TeleXtender 2x, Bresser Barlow 5x
Pentax XW 10mm, XW 7mm, XW 3.5mm,
WO SWAN 33mm, ES 4.7mm, TeleVue 13mm Nagler
Powermate 4x, Orion Multiple Filter Wheel for 4x 2"
Helios STELLAR-II 15x70 BINO, Nikon Action 8x40 8.2

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » вт яну 30, 2018 17:14

Здравей,
На тези въпроси така зададени не знам кой и как ще ти отговори. Дори и аз се затрудних, а и не мога да разбера някои въпроси, които задаваш.
По първия, втория и третия въпрос може да използваш някой астрономически софтуер планетариум, който ще ти отговори на въпросите. Четвъртия не разбирам какво ще смяташ за движението на Юпитер. Петия въпрос можеш директно да си го зададеш тук и да коментираме. По шестия въпрос не вярвам да намериш човек, който да има "добра представа от изменението на продължителността на деня през епохите". За последния въпрос знам само един човек, който познава съществуващите календарни системи.
По скоро тези въпроси трябва да се коментират тук във форума, а не да търсиш човек, който да ти отговаря на тях.
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » ср яну 31, 2018 11:13

Здравейте,
мен лично втория въпрос ме заинтригува.
Не знам дали си наясно какво си формулирал в него.
Аз както го разбирам няма да ти помогне никаква програмка.
Какво е група звезди за теб ?
Някаква пространствена група примерно в куб 100 на 100 парсека или 1000 на 1000 парсека, или просто видим участък на небето ?
Центъра на тази локална КС в началото ще съвпада ли с центъра на масите на тази група пространствено, или център наричаш точка от Земята от която наблюдаваш ?
ЛКС Декартова ли ще е , полярна ли е каква ще да е ?
Пишеш, че си ги трансформирал в Декартова. Че тя май си е била такава.
Нещо не го схващам.
Повече ми прилича (както Пенко е писал) да погледнеш с някоя звездна карта от различни точки и по различните периоди
какво се вижда.
Ако пуснеш нещо по-конкретно можем да помогнем с кой от каквото разбира.
Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5
Alt-Az Go To
ZWO-ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

Nature

Мнение от Nature » ср яну 31, 2018 11:39

dani написа:
вт яну 30, 2018 17:13
Не си дал най-важното - смисълът на цялото начинание.
Правя изследване върхъ българския календар.
dani написа:
Кои са тези неизвестни астрономически феномени и каква теория разработваш?
Движението на слънцето луната, планетите и т.н.
Тъй като някои календарни системи са свързани и със светимоста на звезди, се надявах и на подобна информация, отнасяща се за циклите които установих за календара.
На човека който се заеме с начинанието, ще му бъде представена подробна информация. Съобразно нея и знанията си за явленията ще може да направи връзка между двете.
dani написа:
Всяка планетарна програма може да върне времето назад. Тоест и сам можеш да си направиш карта.
Мога, но изисква усилие което към момента влагам в изследването си. Предпочитам някой който е наясно и се занимава с астрономия да ми помогне.
penko написа:
вт яну 30, 2018 17:14
На тези въпроси така зададени не знам кой и как ще ти отговори. Дори и аз се затрудних, а и не мога да разбера някои въпроси, които задаваш.
Съжалявам за което :D
Надявах се да се заформи разговор в който да се изяснят неясни неща.
penko написа:
Четвъртия не разбирам какво ще смяташ за движението на Юпитер.
С движението на Юпитер се свързват по-големите цикли. Съответно неточността между циклите и действителното движение ще дава отконение (грешка) или ще се натрупва в по-големи цикли от време.

Тъй като съм установил някои от тях, искам да се верефицират изчисленията ми. За продължителността на годината намирам много разнородна информация която може да даде значителни отклонения, така и за движението на Юпитер може да има разнородна информация.
Искам да има някой запознат, който да ми е така да се каже коректор.
penko написа:
По шестия въпрос не вярвам да намериш човек, който да има "добра представа от изменението на продължителността на деня през епохите".
Понастояще приемам че продължителността на годината е 365.24219 дни по времето на изграждане на календарната система, но не знам дали дължината на деня е била различна. Съответно трябва да взема предвид, какви наблюдения са имали древните астрономи и тях да взема в предвид.

Дали знаете за подобно изменение на продължителността на средностатистическата година (365,24219дни)?
---
Има ли някой заинтересован относто първите три точки?

Nature

Мнение от Nature » ср яну 31, 2018 12:01

Тъй като си писъл по същото време ще отговоря отделно.
Synergon написа:
ср яну 31, 2018 11:13
мен лично втория въпрос ме заинтригува.
Радвам се :D
Synergon написа:
Не знам дали си наясно какво си формулирал в него.
Ами, така си мисля :D
Synergon написа:
Аз както го разбирам няма да ти помогне никаква програмка.
Възможно е, но формула би помогнала.
Synergon написа:
Какво е група звезди за теб ?
Списък от звезди които съм отсял, във връзка с дадено съзвездие.
Synergon написа:
Центъра на тази локална КС в началото ще съвпада ли с центъра на масите на тази група пространствено, или център наричаш точка от Земята от която наблюдаваш ?
ЛКС Декартова ли ще е , полярна ли е каква ще да е ?
Пишеш, че си ги трансформирал в Декартова. Че тя май си е била такава.
Нещо не го схващам.
Чесно да ти кажа, не знам какъв смисъл би имало центъра на локалната координатна система да бъде точка на земята, при условие че съм пояснил целта, а именно:
Nature написа:
чет яну 11, 2018 15:23
Целта е да се провери как наблюдател е виждал съответната група.
Но както и да е...
Ще поясня по подробно.
Центъра на ЛКС може да е центъра на тежеста но не е задължително прецизно изчисление. Трябва да е поне на око централно.
"Пишеш, че си ги трансформирал в Декартова. Че тя май си е била такава." -- Да такава си е но едната ос е еклиптиката, за по отдалечените звезди има значително изкривяване.
Установих кои са били съзвездията, от плочката от Тартария.
По тях намерих две много пасващи се и се оказа че могат да се отрият и останалите по тези жалони, естествено може да се търсят корекции. Ето какво се получи:
2018-01-31_11h52_20.png
Ето и сравнение плочка - моя координатна:
2018-01-31_11h58_02.png
Целта е да се провери всяко едно съзвездие как се е виждало от земята, и дали си пасва със плочката от Тартария. Възможно е вместо дадена звезда която съм прихванал, да е друга.

Поздрави на всички, радвам се че се раздвижи темата!

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » чет фев 01, 2018 14:03

Здравей,

"Целта е да се провери как наблюдател е виждал съответната група."

Центъра на масите на група звезди ще е доста далеч спрямо Земята.
Ако гледаш съзвездия от Земята е все едно от коя точка ще е за вида им.

Къде е в такъв случай наблюдателя, в коя точка ще се намира спрямо групата звезди , или точно това търсим ?
Предполагам , че искаш да разбереш, дали (откъде) от друго място извън Слънчевата система
се виждат съзвездията по начина изобразен на плочките .
Коментираме само тази точка.
Лека.

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5
Alt-Az Go To
ZWO-ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

Nature

Мнение от Nature » чет фев 01, 2018 15:31

Synergon написа:
чет фев 01, 2018 14:03
Центъра на масите на група звезди ще е доста далеч спрямо Земята.
Мислех че говорим за центъра на масите в преносен смисъл. Като някаква площ която заемат върху небесната сфера тези звезди, а не като действително 3D място като масов център.

Целта е да се намери как се виждат от наблюдател на земята, и съответно да се провери тези ли са наистина звездите които съм маркирал. Или са някои други. Съответно искам да се проследи движението им назад във времето, когато е правена плочката. Това е около 5350 преди христа. Знам че една от звездите над Орион има значително изместване.
Synergon написа:
чет фев 01, 2018 14:03
Къде е в такъв случай наблюдателя, в коя точка ще се намира спрямо групата звезди , или точно това търсим ?
Предполагам , че искаш да разбереш, дали (откъде) от друго място извън Слънчевата система
се виждат съзвездията по начина изобразен на плочките.
Не, не.. По земно размишлявам :)
Плочката си е рисувана от древен астроном от земята. Но искам да имам точните изображения на линиите на съзвездията, и така да се сравнят.
На снимката със сравнението от предишния ми пост имам два реда. Първия е копирано изображение от плочката, второти са линии на съзвездията към днешна дата но в моята координатна система, където съм взел за хоризонтална ос еклиптиката. За звездите близо до Поларис има огромно разширение. За да се избегне това разширение е необходима локалната трансформация.

Искам да направя още два реда, в единия да са трансформирани в ЛКС за всяко съзвездие.
А в четвъртия ред пак ЛКС за всяко съзвездие но положението на звездите през 5350 г.пр.хр. Ако този ред съвпадне едно към едно с изображенията от плочката от Тартария, значи съм доказал на 99% че това наистина са съзвездията които са наблюдавали древните астрономи. А това е главната цел.
Надявам се че обясних подобаващо.

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » чет фев 01, 2018 16:19

Здравей,
мога да те уверя, че поне за Орион основната му форма 10-тината ярки звезди не се променя за порядъка 5-10 хил години.
поне не толкова, че да се "изкриви" и да е видимо.
А и тия преди 5000 год. са имали една точност на наблюденията не ми се и коментира. А и колко са могли да го нарисуват ?
Според мен ако наподобяват съвременната форма като рисунки са си те.
Лека.

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5
Alt-Az Go To
ZWO-ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пет фев 02, 2018 16:43

За тези плочки ли става въпрос?
Съжалявам, че не мога да помогна, но винаги ме е удивлявала идеята да се мери с микрометър нещо, което древните са изкопали с каменна брадва, и по него да се строят теории. С каква точност са били "изобразени" тези "звезди" на камъка, костта или каквото и да е? Според мен с много градуси +/-. И ако по тези +/- много градуси ще мерим години, то тогава грешката в тези години ще е стотици или хиляди. Тогава какъв е смисълът?

Потребителски аватар
Tharsis
Регистриран: пон мар 05, 2007 18:14
Контакти:

Мнение от Tharsis » пет фев 02, 2018 17:43

Ето разположението на звездите в Орион сега, и преди 5350 години...
При основните звезди както е казал и Synergon -разликата е незабележима...
Прикачени файлове
Screenshot_2018-02-02-17-38-35.png
Screenshot_2018-02-02-17-37-40.png
Skywatcher 8" Newton f/5,
EQ5 mount + Synscan Go-To upgrade kit,
Canon EOS 1100D + EF-S 18-55 DC III,
Pentacon 135 f/2.8,
Pentacon MC Auto 50 f/1.8,
Asus EEE PC 1015PD,
Skywatcher Coma Corrector,
Revelation Astro 5x Barlow,
and a bunch of crap...

"Cognosce te ipsum."

http://asteroid.molivche.com

Nature

Мнение от Nature » вт фев 06, 2018 12:44

Тези изображения са погледнати от земната повърхност нали?
Всъщност говорихме за 5350пр.хр. има 2000 години разлика. Вероятно пак няма да има разлика но все пак да поясня.
---
Относно това с каква точност е чертано, имам снимки на които се виждат детайли. Тези които са в онази статия са много зле, от тях нищо не се види в действителност.
---
Ако опиша кои звезди са в дадено съзвездие, ще може ли с някоя програмка да се очертаят, както е изчертан Орион в предишния пост?

Потребителски аватар
barbwire78
Регистриран: вт ное 22, 2016 18:01
Контакти:

Мнение от barbwire78 » вт фев 06, 2018 13:53

Свали си Stellarium от тук: http://stellarium.org/... безплатна е и може да си въртиш напред назад във времето....
TS Photoline 102/714 F/7, TS Mini 50mm Guide Scope
Skywatcher Field Flattener, Baader OIII, Ha, SII filters
TS Optics 2" Dielectric Star Diagonal, TS Optics 2" Barlow Lens - 2.5x APO
NEQ-5 Mount + DIY Nema17 Belt Drive, AstroEQ Box + EQMOD Control
QHY 9 mono + filter wheel, iNova PLB Cx Guide Camera, Nikon D7000
Изображение

Nature

Мнение от Nature » пет апр 13, 2018 14:10

Качвам резултата от възстановката.
thracian.zip
(3.45 KиБ) Свален 8 пъти
Ето и плочката с пиктограмите:
Tartaria-tablets.jpg
Tartaria-tablets3.png
Tartaria-tablets2.png
Отворен съм за предложения. Към skyculture съм добавил описание на англиски (защо-пощо).
Поздрави!

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • MAVEN - изследване на марсианската атмосфера
    от stalker » нед ное 17, 2013 12:40 » в Новини
    2 Отговори
    348 Преглеждания
    Последно мнение от stalker
    вт ное 19, 2013 14:38