Астрофизика като професия и още.....

проблеми на средното и висшето образование по астрономия

Модератор: bobo

Потребителски аватар
Hacker
Регистриран: съб май 30, 2009 18:34

Астрофизика като професия и още.....

Мнение от Hacker » вт май 29, 2012 15:07

Здравейте! Значи много искам да специализирам в тази област на физиката (или теоретична физика). Единственото, което ме притеснява, е по - късната професионална реализация и естествено заплащането. Ще уча в Германия в Дрезденския Технически Университет или този в Есен (това са университети от доста високо ниво). Имам идея там да взема бакалавър по физика, а после магистратура в Англия (но това не е сиурно, възможно е да продължа в Германия), специалност - теоретична физика или астрофизика. Идеята е да взема докторска степен. Планувам да почна в някой университет като преподавател. Четох доста в интернет за заплащането, вариращо от 60 000$ до 120 000$ за теоретиците, а и астрофизиците са някъде там. Аз като цяло клоня към теоретичната част.
Въпросът ми е вие, имайки впредвит, че сте в тези води, какво мислите по въпроса....
То всъщност въпрос не е поставен, а само една идея за развитие.... Та какво мислите за нея.....
П.С. Забравих да кажа, че намирам смисъла на живота си в тази област от науката. Твърдо съм решен да се посветя на това.
П.С. 2 Мисля, че е от значение да кажа, че съм на 17 съм и имам още 2 години за ориентация.
Canon 350D
Sony Alpha DSLR A200
БПЦ5 8x30

petariana
Регистриран: вт яну 08, 2013 22:04

Мнение от petariana » пет яну 18, 2013 21:44

Мисля че идеята ти е добра, но разбира се на теория много неща изглеждат добре, но на практика нещата не стоят така.

Betelgeuse
Регистриран: чет авг 11, 2005 22:26
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » съб яну 19, 2013 05:55

Оооо Лорд !

Много ме кефиш ! Не че вече не съм го казвал ;-)

Идеята ти е супер. Само трябва да я следваш неотклонно и поетапно.

Не разбрах два елемента: За дето била бавна реализацията и за заплащането. И за двата ми е интересно да поясниш -- сравнено с коя друга професия и къде ?
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Потребителски аватар
BoByS
Регистриран: ср яну 09, 2013 23:39
Контакти:

Мнение от BoByS » съб яну 19, 2013 18:51

Добри планове имаш, определено. :) Щом имаш възможността да учиш това на запад, няма как да сгрешиш. Важно е да те посъветвам да забравиш за подобна опция в България, защото при нас, реализацията в Астрофизиката е страхотно ниска. Имам приятели, които са завършили това и никой от тях не работи по специалността. А и да работи, възнаграждението е по-скоро демотивиращо. :)
Поздрави и пожелавам успех!

П.С. Най-вероятно става дума за заплащане на година - 60-120 хил. $. Квалифицираните кадри са на такива заплати обикновено...

jorko-ti
Регистриран: пет фев 01, 2013 21:21

Мнение от jorko-ti » пет фев 01, 2013 21:43

Не разбрах къде планираш да работиш после.
Имам роднини - физици, които отидоха във Флорида - той там преподаваше в университет и едновременно стана Доктор на физическите науки и си остана с титлата - не го вземат никъде по професията - започна с предприемачество да се занимава на имоти.
Жена му се принуди от физик - да завърши строително инженерство, за да издържа през това време семейството, защото преподавателската му заплата бе малка. Съкратиха места и тя отиде в Чикаго, той остана втв Флорида, едната дъщеря - в Пенсилвания, другата - някъде в югоизточна посока... Разпиляха се .

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » съб фев 02, 2013 03:24

jorko-ti написа: Жена му се принуди от физик - да завърши строително инженерство, за да издържа през това време семейството, защото преподавателската му заплата бе малка.
Жорко, ти кога се регистрира, кога удари 5 мнения ?

Имам чувството че малко ти се губи причинно-следствената връзка в историята на твоите роднини и не знам какъв извод трябва да си направи момчето от нея ?

Това че преподавателската заплата била малка ....хмм относително -- дето викаше Тагамлицки - ей-такава крава е малка (и протяга напред ръце все едно държи футболна топка в тях) но... ей такъв бръмбар е голям !

Малка е била щото не е бил професор а е бил ТА докато е правел дисертацията.

А жена му докато го е завършвала това инженерство с какви пари го е плащала ? Ученето в щатите е доста скъпо.
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Потребителски аватар
Hacker

Мнение от Hacker » нед фев 03, 2013 20:29

Betelgeuse написа:Не разбрах два елемента: За дето била бавна реализацията и за заплащането. И за двата ми е интересно да поясниш -- сравнено с коя друга професия и къде ?
Ами по принцип. Смисъл четох в един американски, мисля, че беше форума, че заедно с докторската степен обучението излиза 8 години. А ако не земеш такава степен работа трудно можеш да си намериш или ако намериш няма да е добро заплащането. А на мен идеята ми е след тези 8 години да стана лектор или в някоя по - известна лаборатория, въпреки че лекторството повече ми допада. Избрах да се насоча към теоретичната физика в крайна сметка. Имам идея да следвам (не знам дали това го писах в предишния пост) в Дрезденския технически университет бакалавър, а може и там да си взема магистратурата и докторантурата (това е един от най - елитните ТУ - та в страната - Германия) .
Но въпреки всичко ме притеснява дали ще мога да се реализирам, щото от гледна точка на работни места, няма много, не са в изобилие, както икономисти, прависти, медиците и т.н., а колкото и да съм напреднал в тая област (вече съм на 4та част от висшата математика), не се чувствам гениален :D .
Иначе тези цифри за заплащането, които ги посочих, съм ги гледал в интернет за 2008 година. Това е брутната годишна заплата.
Canon 350D
Sony Alpha DSLR A200
БПЦ5 8x30

Relinquishmentor
Регистриран: пон май 22, 2006 16:30

Мнение от Relinquishmentor » нед фев 03, 2013 21:45

18 години и вече си на 4 част от висшата математика? Не е зле :)
Аз на твойте години не знаех даже какво е производна :)

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » пон фев 04, 2013 09:50

Hacker написа:
Betelgeuse написа:Не разбрах два елемента: За дето била бавна реализацията и за заплащането. И за двата ми е интересно да поясниш -- сравнено с коя друга професия и къде ?
Ами по принцип. Смисъл четох в един американски, мисля, че беше форума, че заедно с докторската степен обучението излиза 8 години. А ако не земеш такава степен работа трудно можеш да си намериш или ако намериш няма да е добро заплащането.
Първо: Недей гледа коя професия какви пари дава и колко време се учи, а гледай тебе какво ти се удава.
Ако това уцелиш, натам нещата ще вървят добре. И обратно - ако не уцелиш, няма да вървят добре.

По въпроса за степените и намирането на работа, малко ти е каша в главата, затова съвсем накратко ще поясня:
А) Преподавател в университет (тоест професор) НЕ може да станеш ако не си защитил докторантура. Докторантурата е необходимо условие, но не е достатъчно, тъй като има конкуренция и когато кандидатстваш ще зависи дали си най-добрият кандидат за обявената професорска позиция. Тоест трудно е.
Б) По принцип (във всяка професия и област на знанието) - колкото повече степени имаш, толкова по-високо си се качил по "пирамидата". Тя се свива нагоре, тоест работните места стават все по-малко.

Разбираш ли ме ? Най-много работни места има за хора без бакалърска степен. За бакалаври - по-малко, за мастърс - още по-малко, за доктори - още по-малко. Така че българската поговорка - "Учи, мама, да не работиш!" е остаряла и невалидна. Беше валидна в едни времена дето ти не си ги видял.

Накратко - лесно няма !

Потребителски аватар
Hacker

Мнение от Hacker » вт фев 05, 2013 23:56

Betelgeuse благодаря за разясненията :) . Искам само да попитам какво точно включва или по точно - в какво най - вече се изразява защитаването на докторантура? Благодаря!
Canon 350D
Sony Alpha DSLR A200
БПЦ5 8x30

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » чет фев 07, 2013 08:31

Hacker написа:Betelgeuse благодаря за разясненията :) . Искам само да попитам какво точно включва или по точно - в какво най - вече се изразява защитаването на докторантура? Благодаря!
Конкретните изисквания да бъдеш допуснат до защита могат да се различават а също и самата защита - пред колко хора, кой задава въпроси, колко време и пр. в зависимост от държавата/университета.
Най-общо казано - започваш да правиш изследвания по някаква тема с някакъв конкретен ръководител (по-опитен учен който се занимава с неща близки/подобни на твоята тема. Тоест - не може да си работиш сам - има си комисии, ред, темата се одобрява и т.н. (може и сам, но това го забрави засега) Не е изключено да има и други кандидати, да има изпит (нещо като приемен) и се избира най-силният кандидат. Докато работиш по темата, трупаш резултати и ги публикуваш в научни списания. За да те допуснат до защита не е изключено да има изискване за определен брой статии в реномирани списания. Не е изключено да има и изпити. Изпитите са нещо по-общо от темата ти. Примерно ако темата ти е "Моделиране магнитни полета на супер масивни звезди от тип Волф-Рае..." един от изпитите може да е "Звездна магнито-хидродинамика".
Накрая написваш дисертация ххх страници, представяш я сбито за уу минути пред определен брой хора. Те ти задават въпроси в продължение на определено време което може да стигне до час и половина - два. След това се съветват, ако трябва гласуват и ти присъждат звание доктор.
От което както вече говорихме, не следва че задължително някой ще поиска да те вземе на работа. Той може и да иска, но да няма как. Другаде ти може да искаш, но да има по-сериозна конкуренция и т.н.

Накратко - изразява се в: Да те приемат, да я напишеш, да я защитиш.

Резултатите трябва да са съществено нови. Не може примерно да излезеш само с наблюдателни данни (въпреки че никой досега не ги е направил) - това не са резултати. Иска се или нови методи да си предложил или нови заключения да си направил, най-добре и двете.

Потребителски аватар
Strannik
Регистриран: вт окт 09, 2012 13:38

Мнение от Strannik » чет фев 07, 2013 13:39

Интересно ми е Галилео и Леонардо кой ли
ги е приемал където и да е?
То това което описваш си е направо
като масонска ложа...да не кажа и
нещо друго. ;)

Потребителски аватар
sider
Регистриран: нед сеп 04, 2011 08:35

Мнение от sider » чет фев 07, 2013 15:40

Strannik написа:Интересно ми е Галилео и Леонардо кой ли
ги е приемал където и да е?
То това което описваш си е направо
като масонска ложа...да не кажа и
нещо друго. ;)
Колкото и да не ти се вярва, и на тях им се е налагало да кандидатстват за работа. Или мислиш, че щом са гении, са минали на фотосинтеза?

Ето тук например е прочутото писмо до херцога на Милано Лудовико Моро (Мавъра), в което Лео се самопредлага за работа към двора на владетеля. Изброява подробно уменията и опита си - нещо, което на съвременен език май се нарича CV? Интересното е, че почти не споменава за живописта, явно позицията, за която е кандидатствал е била инженерно-техническа :)
Meade SN8 F/4 LXD75 Canon 1000D

And it all started with simply looking up. Always look up, every chance you get. There’s a whole Universe out there waiting to be explored.
Phil Plait

Потребителски аватар
Strannik

Мнение от Strannik » чет фев 07, 2013 16:12

Абсолютно основателно твърдение sider!
Имах предвид че херцога на Милано Людовико Моро
не е комисията която да одобрява Леонардо дали
идеите и целите му са верни или да го приема някъде в някакъв
мозъчен тръст.
Въпросния херцог е изиграл ролята си на меценат,спонсор
само.
Всеки от нас има работа също но се финансира сам да прави
каквото си реши.
Някои гледат звездите,други се занимават с други експерименти.
Няма комисии ,няма преминаване на инстанции или закостенели
мозъци...
Вярно че не с такъв размах като НАСА да речем или някой университет...

Потребителски аватар
sider
Регистриран: нед сеп 04, 2011 08:35

Мнение от sider » чет фев 07, 2013 16:52

Е да, но Хакер-ът проучва как стоят нещата с професионална научна кариера зад граница и някои хора, които са в час, се опитват да го осветят :)
Освен това, по времето на Леонардо не е имало толкова стриктно разделение професионална vs любителска наука. Докъм 18, че даже и 19 век по-голямата част от научните открития и разработки са били правени извън стените на университетите, от хора, които по-късно стават популярни като citizen scientists. Те обикновено са самофинансирали дейността си, а ако това е било невъзможно, са търсели някакви алтернативни източници. Но горчивата истина е, че почти никой не е успял да забогатее или поне да си осигури сносен стандарт от научна дейност. Само няколко примера - дълги години преди най-накрая да стане кралски астроном, Хершел е давал уроци по музика през деня, а нощем е наблюдавал небето. Кога е спял, за мен си остава загадка. Чарлз Бабидж, фактическият баща на съвременните компютри е посветил част от живота си в опити да конструира изчислителна машина в "гаража" си. За целта успял да потроши сериозна сума, която му била отпусната от Кралската академия, но в крайна сметка стигнал до под кривата круша и делото на живота му потънало в забрава. Кеплер и Тихо били принудени да правят хороскопи, за да се препитават - зер по онова време никой не плащал заплата, за да откриваш закони и звезди.
И т.н. и т.н.

Е, има и изключения разбира се, но масовата практика била науката да се прави в свободното време. Сега разбира се нещата са коренно различни, а гаражната наука е в историята. :)
Meade SN8 F/4 LXD75 Canon 1000D

And it all started with simply looking up. Always look up, every chance you get. There’s a whole Universe out there waiting to be explored.
Phil Plait

Profian
Регистриран: нед яну 13, 2013 18:15

.

Мнение от Profian » чет фев 07, 2013 18:16

Hacker , мисля си че не си много запознат със сумите които споменаваш и преподавателската професия ,затова ще се опитам поне, да внеса малка яснота.
Първо сумата 60 000 $ е годишна заплата , тези пари са около средната заплата в САЩ т.е. не са кой знае какво. Един software инжинер взима двойно както и лекар. Както ти каза и Betelgeuse за да станеш преподавател(професор) трябва да имаш докторантура , (най-често от същия колеж) - това означава че след завършването ти трябва да имаш шанса да продължиш работа в колежа. При положение че вземеш степента вече идва най сложното образованието в Сащ и Англия най-вече е Бизнес! Т.е. ако нямаш доста публикации и не си известен в средите нямаш шанс колкото и да си кадърен. Общо казано преподавателската професия не е платена добре и е трудна за реализация, един ядрен физик има много по голям шанс за хубава работа. Ти вече си знаеш кое те влече повече парите или да работиш това което искаш , за нещастие двете заедно е трудна комбинация. Желая ти успех каквото и да решиш.
Telescope:Evostar90 EQ2

Потребителски аватар
Strannik

Мнение от Strannik » чет фев 07, 2013 23:55

В някаква степен на това че изчезна ''гаражната''
наука се дължи и факта че нациите масово биват
манипулирани поради централизацията в мозъчни
тръстове които на свой ред са също просто закупени.
Пак по тази причина масово се ширят и внушават
смехотворни психози сред хората.
Извинете ме не искам да спамя в темата но мисля че
който и да желае да се занимава професионално с
наука трябва да е наясно с понятието поръчкова
наука...както е и с поръчковата журналистика днес.

Потребителски аватар
Insomniac
Регистриран: съб мар 03, 2012 19:22
Контакти:

Мнение от Insomniac » пет фев 08, 2013 00:18

Гаражната наука е важна! Може да няма кой знае какви резултати, но учи умът на научен подход :) Иначе ще вярваме на кемтрейлс и други простотии без да си играем да проверяваме.
When in doubt: C8 :)
===============
Celestron C8 XLT // Skywatcher Quattro-8CF 200/800mm // Таир 3c 300mm/4.5
iOptron IEQ45 Version 2 // iOptron SkyTracker v2
Lacerta MGEN Autoguider + Orion 50mm Mini Guider
Canon 6D // Canon 600Da
Astronomik EOS Clip Filters: CLS-CCD, UV/IR block

Потребителски аватар
Strannik

Мнение от Strannik » пет фев 08, 2013 00:45

Insomniac написа:Гаражната наука е важна! Може да няма кой знае какви резултати, но учи умът на научен подход :) Иначе ще вярваме на кемтрейлс и други простотии без да си играем да проверяваме.
Абсолютно колега!
Просто нямаш идея на какви
психарии съм бил свидетел
покрай тоя кемтрейлс.
Направо занемях и все си мислех че
се шегуват нещо с мен.

Потребителски аватар
Hacker

Re: Астрофизика като професия и още.....

Мнение от Hacker » пет сеп 19, 2014 21:02

Такаааа.... :D две години и кусур от пускането на темата реших все пак да споделя какво започнах да уча. Реших да запиша (т.е. вече записах и чакам да дойде 1ви октомври, за да започна) квантова и космическа теоретична физика във СУ. До последно се чудех между това и нещо икономическо (най - вече заради реализацията), в крайна сметка избрах физиката.
Canon 350D
Sony Alpha DSLR A200
БПЦ5 8x30

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » съб сеп 20, 2014 20:23

Еваларка ! Каза и го направи !

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » съб сеп 20, 2014 21:46

Браво! :thumbsup:

Vahow
Регистриран: нед фев 14, 2010 16:04

Мнение от Vahow » съб сеп 20, 2014 22:01

Успех :thumbsup:
GSO 254/1016 f/4 + GPU Aplanatic coma corrector
NEQ6 Pro SynScan GoTo
Lacerta M-Gen + Lacerta OAG
TeleVue Powermate 5x
Canon 6D
Konus 20x80mm
Baader AstroSolar Filter ND5
Farpoint 2" Collimation Kit + Concenter 2" collimation eyepiece
Bahtinov Focusing Mask

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » нед сеп 21, 2014 17:58

Успех :) също и с продажбата на DiamondMax 160GB ATA/113, че 3 години вече станаха откакто се продава в подписа :D

Потребителски аватар
Hacker

Мнение от Hacker » пон сеп 22, 2014 02:02

Благодаря, момчета. :)
Canon 350D
Sony Alpha DSLR A200
БПЦ5 8x30

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Търся телескоп като за начинаещ.
    от Conannet » нед фев 15, 2015 18:21 » в Астропазар